Aké vysoké mesačné náklady na bývanie môžete očakávať v starom byte a novostavbe?

žena držiaca kalkulačku
shutterstock

Náklady na bývanie sa budú líšiť v závislosti od typu bývania. Bývate v starom byte, v novostavbe, vo vlastnom alebo v podnájme?

Koľko tak asi v priemere mesačne zaplatíte? S akými zálohami by ste mali počítať?

Týmito otázkami sa budeme zaoberať v tomto článku.

Bývanie v novostavbe vám môže mesačne ušetriť stovky EUR

Ak sa rozhodnete pre bývanie vo vlastnom, mali by ste vedieť, že s tým súvisia určité mesačné náklady, ktoré ste pri bývaní v podnájme nemuseli riešiť. Ako príklad uvedieme náklady na spotrebu energií v spoločných priestoroch budovy, náklady na upratovanie domu a údržbu pozemku, náklady na služby správy budovy, poistenie nehnuteľnosti a náklady na odvoz odpadu.

Ako majitelia bytu ste povinní vytvárať rezervu na budúce opravy vo forme pravidelných platieb do fondu opráv a prevádzkového fondu. Tieto náklady sú výrazne nižšie u novostavby než u starého bytu.

Čo všetko je zahrnuté vo fonde opráv?

Podľa zákona o vlastníctve bytu sa o výške príspevkov do fondu opráv musí zhodnúť nadpolovičná väčšina vlastníkov nehnuteľnosti. Takisto si vlastníci musia stanoviť, čo všetko sa bude zo spoločných financií platiť. Ide o náklady na údržbu, technickú správu domu, vedenie účtovníctva, poistenie alebo spotrebu energií v spoločných priestoroch.

U novostavieb vám odporúčame spočítať si ročné náklady na tieto činnosti a podľa toho potom stanoviť príspevok na ďalšie roky. Nezabúdajte tiež vytvoriť rezervu na nečakané výdaje, pretože pri novostavbe ešte nemáte informácie o tom, ako rýchlo sa bude nehnuteľnosť opotrebovávať a aké opravy budú potrebné.

Jednou z najväčších výhod u novostavieb sú nižšie energie, hlavne spotreba vody a tepla.

Ubudnú vám náklady na plyn, keďže väčšina novostavieb už nevyužíva plyn na varenie, ohrievanie vody ani na vykurovanie. Na varenie využívajú elektrické, sklokeramické, alebo indukčné platne.

Mesačné náklady na bývanie v novostavbe

Samozrejme, že záleží na veľkosti bytu, ale pokiaľ kúpite novostavbu od skúseného a overeného developera, vaše mesačné náklady na bývanie by mali byť následovné:

 • náklady na bývanie v jednoizbovom byte: max. 100 €,
 • náklady na bývanie v dvojizbovom byte: max. 150 €,
 • náklady na bývanie v trojizbovom byte: max. 200 €.

Mesačné náklady na bývanie v rodinnom dome sa môžu ľahko vyšplhať na niekoľko stoviek €. Voda, plyn a elektrina vychádza v priemere 200 € za mesiac, závisí to však od počtu osôb v dome alebo zvyklostí (niekto sa rád dlho sprchuje, niekto zabúda zhasínať svetlá atď.). Závisí aj od toho, či je dom nízkoenergetický.

Koľko by ste platili za energie v 2-izbovom byte

Voda
Za vodu by ste platili mesačné zálohy vo výške približne 10 € na osobu. Za studenú vodu by to bolo mesačne 5 € na osobu. Záleží tiež na tom, či vodu ohrieva plynový alebo elektrický kotol, alebo či sa voda ohrieva z teplárne.

Elektrina
Kalkulácia ceny sa odvíja od toho, či elektrinu používate iba na svietenie alebo ňou aj kúrite či ohrievate vodu. Príklad mesačnej spotreby elektriny u chladničky je cca 3 €, jedno vypranie oblečenia vychádza na 0,2 €, jedno umytie riadu v umývačke stojí približne 0,15 €, 2 hodiny televízie denne stojí približne 0,8 €.

Plyn
Paušálne sa za plynomer platí mesačne približne 4,3 €. Záleží tiež na tom, či plynom iba varíte (záloha max. 5 €/mesiac), alebo ním kúrite a zároveň varíte (záloha 46 €).

Presné ceny energií budú samozrejme závisieť na konkrétnom dodávateľovi. Odporúčame sledovať si spotrebu energií a zistiť či sa zhoduje s platenými zálohami.

Prehľad mesačných nákladov

Ako vlastník bytu vám vzniká niekoľko mesačných nákladov.

 • náklady na spotrebu energií v spoločných priestoroch budovy,
 • náklady na upratovanie budovy a údržbu pozemku,
 • náklady na služby správy budovy,
 • náklady na poistenie nehnuteľnosti,
 • náklady na odvoz odpadu,
 • náklady na vytvorenie rezervy budúcich opráv a nečakaných výdajov,
 • náklady na technickú správu budovy,
 • náklady na vedenie účtovníctva,
 • náklady na energie (voda, elektrina, plyn),
 • náklad v podobe splátky úveru (v prípade, že ste si vzali na bývanie úver).

Akú drahú nehnuteľnosť si môžete kúpiť, aby ste neohrozili váš rodinný rozpočet

shutterstock

Rodinný rozpočet a jeho výška na konci mesiaca straší mnohé slovenské rodiny. Ako sa nestať jeho bojazlivým sluhom, ale sebavedomým pánom aj v momente kúpy nehnuteľnosti?

Výška a hospodárenie s rodinným rozpočtom má veľký vplyv na vaše reálne výdavky či prilepšenia. A zásadný význam bude mať aj pri kúpe nehnuteľnosti. Jednak ovplyvní, koľko si budete môcť odložiť vlastných zdrojov a zároveň, o akej hypotéke môžete do budúcnosti uvažovať. Vo finále ovplyvní nielen veľkosť, kvalitu, ale aj lokalitu, v ktorej si nehnuteľnosť dovolíte kúpiť.

Váš rozpočet tvoria príjmi členov domácnosti. Dôležitú úlohu hrá ich výška vzhľadom k celkovému počtu členov v domácnosti a výdavkom. Ideálom pre vás je, ak dokážete byť v pluse a ušetriť finančnú rezervu.

Aktuálny trend života pre prítomný okamih motivuje k nákupu statkov vrátane nehnuteľností nad reálne možnosti rozpočtu z pohľadu príjmov a potenciálnych zmien budúcnosti. Pre príklad si pozrite porovnanie dvoch domácnosti s rovnakým rozpočtom a následky, ktoré pre nich môže mať.

Domácnosť / 2 členovia / Splácanie na 20 rokov
Cena nehnuteľnosti 3 izbový za 90 000 € 2 izbový byt za 60 000 €
Príjem netto 1 000 €1 000 €
Splátka 425 €300 €
Zostatok 575 € 700 €

Povaha nehnuteľností je pre obe domácnosti rozdielna, ale rovnako dokáže uspokojiť potreby bývania pre dvojčlennú domácnosť i v prípade prírastku potomkov. Po odpočítaní splátky domácnostiam zostáva na živobytie suma, z ktorej musia zaplatiť nutné výdavky.

Povedzme, že naša domácnosť vie efektívne nakupovať a dokáže výdavky za stravu stlačiť na minimum – v našom vzorovom prípade na výšku štátom stanoveného životného minima na jednu dospelú osobu – 199,48 €.

Výdavky domácnosti
Zostatok 575 € 700 €
Nájom 2. až 3. bytu 130 €120€
Energie 30 €20 €
Internet +TV 25 €25 €
Telefón - Paušál 40 €40 €
Jedlo 200 €200€
Spolu 425 €405 €
Rezerva 150 €295 €

Obom rodinám ostane čiastka, ktorej celú výšku či aspoň časť môže ušetriť pre prípad núdze. Treba zdôrazniť, že bankovky aj mince slovenského eura sa v peňaženke dlho neohrejú. Za predpokladu, že ide o pracujúcich členov, do výdavkov vstupuje cena za palivo, či cestovné lístky alebo splátka za auto, ktoré môžu potrebovať k dochádzaniu. Rezerva sa opäť zmenší a prvá domácnosť nám postupne padne do kategórie “žijeme z mesiaca na mesiac”. V rámci stratégie žitia v prítomnosti, táto kategória nepôsobí nebezpečne až do okamihu, keď nás môže dobehnúť budúcnosť a zmena situácie.

Aj rodinný rozpočet sa môže rozpadnúť ako domček z karát

Možno nemusíte chodiť ďaleko, aby ste vedeli, že nemôže byť stále dobre. Strata práce, prírastok do rodiny, ochorenie, smrť, zmeny úverových podmienok v banke, či výdavky na nečakané opravy zariadenia a domácnosti môžu zaklopať aj na naše dvere. Bez ohlásenia vopred. Ktorá z rodín s našim rozpočtom ustojí nepriazeň osudu jednoduchšie?

Materská dovolenka

K nášmu mladému páru pribudne dieťa, a naopak, po šiestich mesiacoch, ak nie hneď, môže rátať s výrazným znížením partnerkinho príjmu na rodičovský príspevok vo výške 214,70 €. Aký význam bude mať 1 izba v trojizbáku, ak vám bude ledva vychádzať na ovocie a zeleninu alebo plienky?

Zmena práce

Jednému z páru nebude vyhovovať atmosféra v zamestnaní a bude chcieť zmeniť prácu. Hoci sa v personálnych kuloároch šepká, že “kandidáti si teraz môžu vyberať”, neplatí to pre všetky odvetvia a pre všetkých. Koho bude viac zväzovať závislosť od aktuálneho platu, ktorý hrá v rozpočte prím? A hoci, existuje aj prípad výpovede. Koho psychika zvládne situáciu jednoduchšie?

Ochorenie

Zlé netreba privolávať. Pravda. Ale pokiaľ sa rozhodujeme o kúpe nehnuteľnosti, ktorá nám zviaže slobodu do konca života, treba si veľmi zvážiť, čo skutočne v danom momente života potrebujete. Aj vy ste boli svedkom náhleho a nevyliečiteľného ochorenia? Viete, že sa to môže stať a mať veľký vplyv na nielen celú domácnosť i rodinu. Aj keď prítomnosť je teraz naša, nepatrí nám na večné veky. Spomeňte si na to, keď budete z rúk púšťať peniaze len tak pre radosť.

Ako stabilizovať rodinný rozpočet?

V prvom rade musíte váš rodinný rozpočet poznať. Mali by ste ovládať výšku vašich pravidelných mesačných výdavkov, ktoré sa nemenia. Ideálom, ako zistiť míňanie vášho zostatku je jeden až dva mesiace odsledovať vaše nákupy a platby. Či už pôjde o stravu, oblečenie, kultúrny alebo spoločenský život.

Keď sa vám podarí zvládnuť tento krok, pozrite si prehľad všetkých položiek, za ktoré ste utratili peniaze a reálne zhodnoťte, či ste ich naozaj potrebovali a reálne ich využívate. Nakupovanie vecí bez jasného zámeru pravidelného využívania má na skok od zbytočného plýtvania.

Skúste si stanoviť maximálnu sumu, ktorú môžete investovať do jednotlivých oblastí vášho života a počas mesiaca sa jej držať. Pomocníkom vám môže byť zapisovanie si ich do notesa, do tabuľky v počítači alebo do mobilnej aplikácie.

Rodinný rozpočet a jeho znalosť je veľmi dôležitým faktorom k vedeniu spokojného života. Ak ho budete ovládať, myslite na to, že žiadne náklady netreba podceniť. Ani tie na bývanie či prípadné rekonštrukcie alebo prerábky.

Aj práve preto bude pre vás kľúčový zodpovedný výber nehnuteľnosti a jeho premyslené financovanie hypotékou. Ochránia vás pred nepríjemnosťami budúcnosti a ušetria vám starosti s ďalším požičiavaním peňazí alebo splácaním ad hoc spotrebného úveru.