Orientácia bytu podľa svetových strán? Závisí, či máte radi svetlo, tmu, teplo alebo chlad

partia kamarátov na terase
shutterstock

Ideálna orientácia bytu až tak úplne neexistuje, pretože každý z nás ma svoje vlastné preferencie a životný štýl. Niekto má radšej teplo, niekto na druhú stranu preferuje skôr chladnejšie priestory. Niekto má radšej svetlejší byt, niekto sa môže naopak cítiť lepšie v tmavom byte.

Je však niekoľko univerzálnych pravidiel, ktorými sa môžete riadiť.

Orientácia bytu podľa svetových strán

Existuje jedno základné pravidlo a to, že je lepšie, ak je byt orientovaný aspoň na dve svetové strany. Takáto orientácia pomáha regulácii vzduchu, lepšie viete byt vyvetrať napr. v letných horúčavách.

Byty s dvomi svetovými stranami sú tak orientované na SEVER-JUH alebo VÝCHOD-ZÁPAD.

Prejdime si teraz konkrétne izby a ich ideálnu orientáciu na svetové strany.

Obývacia izba

Obývacia izba je z hľadiska svojej funkcie najdôležitejšia izba v rámci bytu. Stretáva sa totiž v nej celá rodina, preto je orientácia veľmi dôležitá. Ideálne je juh, juhozápad a západ a to najmä kvôli tomu, že v obývačke sa rodina väčšinou stretáva poobede. A práve poobede chcete, aby bola miestnosť pekne presvetlená.

Spálňa

Dobre sa vyspať je veľmi dôležité podobne ako orientácia spálne. V takomto prípade by mala byť izba orientovaná na východ ak chcete vstávať s lúčami slnka alebo sever ak naopak po svetle ráno netúžite.

orientácia bytu
shutterstock

Kuchyňa

Pri kuchyni je základným kritériom teplo, ktoré z nej vychádza pri varení. Toto teplo nechceme ešte viac znásobovať, preto sa odporúča orientácia na sever, severovýchod alebo východ.

Rýchly tip

Presnú polohu slnka v ktorejkoľvek lokalite si môžete pozrieť prostredníctvom stránky Suncalc.net

Detská izba

Potreba orientácie detskej izby vychádza z potreby dobrého presvetlenia. Ideálna je orientácia na juh, juhovýchod alebo juhozápad.

Šatník, chodby

Ideálne, ak sú tieto miestnosti orientované na sever.

Čo si všetko všímať a aké otázky sa pýtať na obhliadke bytu?

balkóny v bytovom dome
shutterstock

Pri kúpe nehnuteľnosti je obhliadka bytu kľúčovým momentom celého procesu.

Hľadanie nového miesta menom domov rozhodne nie je jednoduché. Od počiatočného hľadania vhodných “kandidátov”, až po podpis zmluvy a administratívne zabezpečenie, je obhliadka bytu, resp. nehnuteľností zásadným a rozhodujúcim krokom v celom procese.

Ešte pred samotnou obhliadkou je dobré mať vopred utriedené všetky kritériá, ktoré od vysnívaného bývania očakávate. Sústrediť by ste sa mali na vašu históriu bývania, potreby rodiny a samozrejme uvážiť cenový strop.

Všetky kritériá by mali mať svoju váhu, no nemali by ste napríklad cenu bytu uprednostniť pred všetky ostatné potreby.

Obhliadka bytu: Ako sa na ňu pripraviť?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že na obhliadke bytu nemáte byť pasívny konzument výkladu makléra realitnej kancelárie. Obhliadka bytu má byť o dialógu a má odpovedať na všetky vaše otázky.

Aj preto si na obhliadku bytu nechajte dostatočný časový rámec a ak sa maklér, či majiteľ bytu ponáhľa, dajte im najavo, že na obhliadku potrebujete svoj čas.

Pripravte si zoznam vašich kritérií a zoznam otázok, ktoré vám pomôžu nájsť váš domov. V zozname si môžete na obhliadke odškrtávať pozitíva a zaznačiť negatíva nehnuteľnosti. Táto stratégia vám pomôže sa rozhodnúť pre tú správnu nehnuteľnosť a taktiež vyjednať tú najlepšiu cenu.

Prvý dojem a jeho následky

Ako to už býva zvykom, prvý dojem z nového prostredia zaváži oveľa viac ako dokonalý preslov o nehnuteľnosti.

Preto, ak ste sa ocitli v byte, ktorý podľa fotografií inzerátu pôsobil priam dokonale, no realita je iná, nezatracujte ho hneď.

Pôvodní majitelia bytu nemusia byť poriadkumilovní, prípadne nemajú podobný vkus ako vy, no rozhodne dajte nehnuteľnosti šancu.

Odpísať byt len na základe nevkusného nábytku, či farby stien, by vás mohol neskôr skutočne mrzieť.

Ak sa na obhliadke stretávate s maklérom, nedajte svoje pozitívne, či negatívne reakcie ihneď najavo, udržte si nadhľad.

Práve emocionálna neutralita vám vytvorí vynikajúce podmienky pre obchodné jednanie s maklérom o kúpe bytu a možnom vyjednávaní o výške ceny.

Zamerajte sa na podstatné parametre bytu

Viac ako na záclony si všímajte dispozičné riešenie bytu. Zamerajte sa na priestor jednotlivých izieb. Skúste si v hlave predstaviť, ako by jednotlivé miestnosti a rozmery vyhovovali vašim potrebám.

Pozrite si, či rozdelenie izieb a ich vzájomné prepojenie bude vyhovovať vašim bežným návykom.

Okrem priestoru je dôležitým parametrom rozhodovania aj svetelnosť izieb. Ak máte naplánovanú prehliadku vo večerných hodinách, opýtajte sa na orientáciu miestností, podľa svetových strán. Prípadne si obhliadku preplánujte na inú hodinu.

V neposlednom rade si všímajte stav nehnuteľnosti. Dôkladne si prezrite stav stien, stropov, okien a podláh. Akékoľvek prasklinky, môžu napovedať o možných závadách, ktoré budete musieť neskôr riešiť a investovať do nich nemalé finančné prostriedky.

Nemajte obavy si vyskúšať otváranie dverí, okien, splachovanie WC, púšťanie vody v kúpeľni, či v kuchyni.

Celú inšpekciu vykonávajte s ohľadom a vaše potreby, no za každých okolností vždy slušne.

Ak nájdete závadu, neváhajte a opýtajte sa na ňu. Predajca vám o probléme môže povedať viac. Ak poukážete na nedostatky, môžete si vyjednať lepšiu cenu bytu.

To čo oči nevidia…

Pri obhliadke nezabudnite aj na parametre bytu, ktoré okom nevidíte, no pri bývaní hrajú dôležitú úlohu.

Akú má byt výmeru? Orientáciu na svetové strany? Má byt vlastnú komoru, či špajzu? Je tam kočíkáreň? Ako je to s parkovaním? Akého mobilného a internetového poskytovateľa si môžete v danej lokalite vybrať?

Toto sú typické otázky, ktoré sú pri výbere vysnívaného bytu podstatné.

Rovnako podstatné je aj to v akom stave sú elektrické rozvody v byte. Ak sú v celej bytovke hliníkové rozvody, určite by ste v rámci bezpečnosti museli uvažovať nad prerobením elektriny v celom byte, čo nie je najlacnejšia položka.

Taktiež je potrebné preveriť stav stupačiek, vodných potrubí a možného zatekania k susedom alebo naopak. Problém so zatekaním by nebol práve najlepším začiatkom susedských vzťahov.

Zamerajte sa aj na vykurovanie, ako je zabepečené a v akom stave sú radiátory.

Podstatný údaj pre vás bude aj výška nákladov na domácnosť, z čoho do budúcnosti vyplýva aj otázka, či je bytovka zateplená, prípadne ju čakajú dôležité prerábky, ktoré by znamenali automatické navýšenie mesačných nákladov.

Ak si už zúžite výber nehnuteľností, ktoré stoja za to, rozhodne si vyžiadajte opakované obhliadky. Je celkom možné, že ste pri prvej prehliadke niečo prehliadli a predsa len najväčšia investícia vo vašom živote si žiada dôkladnú pozornosť.