Poskytovatelia TV na Slovensku: Ukážeme vám, aké máte možnosti

shutterstock

Každý z nás si občas zapne televíziu, či už kvôli správam, obľúbenému seriálu alebo len tak. Teda, samozrejme, iba v prípade, že ju vlastní. Ak ste si televíziu práve zadovážili a momentálne sa obzeráte po vhodnom poskytovateľovi TV služieb, čítajte ďalej.

Na začiatok je dobré vedieť, že pri hľadaní máte na výber z troch možností – vysielanie cez anténu, káblová televízia alebo satelit. A čo si vybrať?

Chcete ušetriť?

Ak nechcete za sledovanie TV platiť žiadne poplatky je pre vás ideálne vysielanie cez anténu. Na slovenskom trhu ide o jediný bezplatný spôsob. Rátajte však s nižšou ponukou kanálov, konkrétne 9.

Pokiaľ patríte k náročnejším divákom a s týmto počtom sa neuspokojíte, môžete siahnuť po doplnkovom balíku Plustelka. Vďaka nemu budete mať pri sledovaní televízie na výber z 29 kanálov, a to už sa je na čo pozerať. Ak si ju predplatíte na rok, mesačne vás bude stáť 5,49 EUR.

Ponuka satelitného vysielania

Skylink ponúka 6 televíznych balíkov v rozmedzí od najnižšieho s počtom programov 44 za 3,99 EUR, až po balík pre tých najnáročnejších s počtom staníc 123 za 45 EUR mesačne.

Ponuka operátora Telekom je skromnejšia. Na výber máte z balíkov Magio M, L a XL, v sume 10, 15 a 20 EUR. Najmenší balík M má pripravených 61 TV staníc, ten najvyšší láka s počtom kanálov 103.

Orange má v ponuke Orange Sat za 6,99 EUR mesačne a sledovať budete môcť 55 programov.

Poskytovateľ DIGI TV stavil na prehľadnosť a jednoduchosť. Balík Štandard má pre diváka prichystaných 68 kanálov za poplatok 9,90 EUR. Maxi je štedrejší a ponúka až 104 kanálov za 12,90 EUR/mesiac.

ANTIK sľubuje televíziu už za 0,99 EUR mesačne, s počtom programov 116. Myslite však na to, že satelitných kanálov je len 18, zvyšné sú dostupné iba cez internet. Pokiaľ to ale pre vás nie je problém a hľadáte finančne nenáročné riešenie, pravdepodobne ste ho práve našli.

Ďalšou možnosťou je aj freeSAT s balíkmi v rozmedzí od 6,25 – 16,95 EUR. S najlacnejším môžete sledovať 29 staníc, najdrahší ponúka 149 TV staníc. A tu sa už pri prepínaní na diaľkovom ovládaní aj zapotíte.

káblová tv
pexels.com

Káblové či digitálne vysielanie

V portfóliu UPC nájdete balíky programov od 12,90 EUR až po sumu 38,90 EUR mesačne. Za najnižší poplatok 12,90 EUR môžete sledovať 41 programov. Ak si priplatíte, za 38,90 EUR budete prepínať medzi 100 stanicami.

ISPER ponúka viacero balíkov. Najlacnejší s počtom staníc 20 za 6,90 EUR, až po najdrahší
variant v sume 17,90 EUR/mesačne za 90 kanálov.

So Satrom môžete získať najlacnejší balík s počtom programov 23 už sa 4,90 EUR mesačne. K nemu si následne môžete za príplatok navoliť obľúbené programy.

Potom sú tu aj tí poskytovatelia, ktorí ponúkajú len jeden balík. So spoločnosťou ANTIK vás 120 staníc vyjde na 7,88 EUR mesačne. Slovanet ponúka až 50 staníc za cenu 10 EUR mesačne.

S televíziou od RadioLANu získate 16 programov už od 4 EUR/mesiac.

Čo sa týka ponuky mobilných operátorov, Telekom umožňuje prevádzku Magio TV aj prostredníctvom káblového vysielania. Programová ponuka pritom ostáva rovnaká ako pri satelitnom vysielaní.

Orange má zas pre fanúšikov káblovej televízie pripravenú FiberTV s počtom staníc 60 za 20 EUR mesačne.

V prípade digitálnej TV ponúka SWAN viacero balíkov s počtom kanálov v rozmedzí od 40 za 7,99 EUR, až po najvyšší s počtom staníc 111 za 29,99 EUR. Ak dáte prednosť káblovému vysielaniu, 33 TV kanálov získate za 7,20 EUR. Pokiaľ vám to nepostačuje, môžete si vybrať 44 TV staníc za 10,90 EUR mesačne.

4 rady, na čo sa pri výbere TV poskytovateľa zamerať

  1. Vopred si ujasnite, aké programy chcete sledovať. Nenechajte sa zlákať bohatou ponukou so stovkami zbytočných kanálov, ktoré nakoniec aj tak nebudete pozerať.
  2. Všímajte si, koľko staníc ponúka poskytovateľ v HD rozlíšení. Vďaka nemu sa môžete tešiť na obraz v tej najvyššej kvalite.
  3. Vyžadujete od vašej televízie aj niečo navyše? Ak áno, zamerajte sa i na doplnkové služby, ako napríklad TV archív či videoportál.
  4. Jednou z ciest ako ušetriť je aj zaobstaranie si internetu, televízie či pevnej linky v spoločnom balíku od jedného operátora. Väčšina z nich vás za vašu oddanosť odmení zľavou.

Zlákala vás niektorá z možností? Pozor však na veľmi dôležité kritérium, akým je dostupnosť služby vo vašej lokalite. Či už sa vám to páči alebo nie, od tohto kritéria sa bude odvíjať i všetko ostatné. Často, žiaľ, aj na úkor ceny.

Vlastníte byt alebo dom? Ako, kedy a kde podať daň z vašej nehnuteľnosti

mladý pár študuje zmluvu
shutterstock

Kúpili ste si vlastné bývanie, dotvárate ho podľa vašich predstáv a tešíte sa, že konečne bývate vo svojom. Pozor však na to, aby ste v eufórii nezabudli na dôležitú povinnosť, ktorá vám zo získania novej nehnuteľnosti vyplýva a tou daň z nehnuteľnosti a podanie daňového priznania.

Kto musí podať daňové priznanie?

Povinnosť podať daňové priznanie má každý, u koho došlo v nehnuteľnostiach k zmenám, ako napr. kúpa, predaj či darovanie. Je dobré poznamenať, že pod nehnuteľnosti nespadá len byt či dom, ale i pozemok alebo garáž.

V tomto článku sa pozrieme na to, kde a ako podať daňové priznanie v prípade, že ste si kúpili novú nehnuteľnosť.

Kde priznať daň z nehnuteľnosti?

Daň z nehnuteľnosti, jednoducho povedané, sú peniaze, ktoré odovzdávate do mestskej alebo obecnej kasy. Z toho teda vyplýva, že daňové priznanie je potrebné podať na mestskom alebo obecnom úrade, podľa toho, v ktorom katastri sa vaša nová nehnuteľnosť nachádza.

Príslušné tlačivo si môžete stiahnuť zo stránky Ministerstva financií alebo si ho jednoducho vypýtať na obecnom či mestskom úrade.

Ide to aj elektronicky

Podať daňové priznanie elektronicky je nepochybne šetrné k vášmu času. Myslite však na to, že na tento úkon budete potrebovať elektronický občiansky preukaz. A vlastne nielen ten. Dôležité je tiež, aby dané mesto či obec umožňovala podanie daňového priznania touto formou.

Áno, tušíte dobre. Vo väčších mestách je možné podať daňové priznanie aj elektronicky. Pri menších mestách a dedinách budete musieť využiť služby pošty alebo podať priznanie osobne.

Ak daňové priznanie zasielate poštou, odporúčame uviesť aj emailový alebo telefonický kontakt. Pre istotu.

Ako vyplniť daňové priznanie z nehnuteľnosti?

Jednoducho. Na vyplnenie tohto priznania nepotrebujete vzdelanie účtovníka a dokonca si v ňom nemusíte ani sami vypočítavať daň. Uvediete číslo parcely a orientačné a súpisné číslo pri stavbách. Pokiaľ ide o byt, tak číslo bytu. Všetky spomenuté údaje nájdete v liste vlastníctva, v rozhodnutí katastra či v kúpnej zmluve.

Pozor na lehoty

Pri kúpe nehnuteľnosti vám vzniká daňová povinnosť 1. januára kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom ste uskutočnili kúpu. Napr. kúpili ste si byt vo februári 2018, daňová povinnosť vám tak vzniká až 1. januára 2019. Daň z nehnuteľnosti ste tak povinný priznať do 31.1.2019.

Pokiaľ na povinnosť podať daňové priznanie pozabudnete a omeškáte sa, počítajte s pokutou. V tom lepšom prípade je jej výška 5 alebo 10 €. Horná sadzba je až 3 000 €, maximálne však do výšky vyrúbenej dane.

Aká bude výška dane?

Po podaní daňového priznania vám príslušné mesto alebo obec zašle rozhodnutie, zvyčajne v marci alebo v apríli. V rozhodnutí nájdete výšku vypočítanej dane, údaje na zaplatenie a termín, do kedy je potrebné tak urobiť.

Lehota na zaplatenie je do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Rozhodnutie však nadobúda právoplatnosť až po tom, čo uplynie doba na odvolanie a tá je taktiež 15 dní. Daň z nehnuteľnosti je teda potrebné uhradiť do 30 dní.

Zaujíma vás výška dane, ktorú budete musieť uhradiť? Tú vám vypočíta správca dane, pričom závisí od sadzieb, ktoré má daná obec alebo mesto schválené vo Všeobecnom záväznom nariadení. Pokiaľ vás zaujímajú sadzby, skúste navštíviť internetovú stránku konkrétnej obce či mesta.

Ak už poznáte sadzbu, daň si môžete vypočítať pomocou vzorca:

ročná sadzba dane z bytov či stavieb za m2
x
výmera bytu alebo zastavanej plochy stavby za každý aj začatý m2
=
daň z nehnuteľnosti

Dá sa aj ušetriť

Mesto či obec vám pri platení môže poskytnúť aj úľavu alebo úplne oslobodenie, a to najmä z dôvodu:

  • ste držiteľom preukazu ŤZP,
  • poberáte dávku v hmotnej núdzi,
  • máte vyšší vek.

Nezabudnite, že o úľavu či odpustenie dane je potrebné požiadať. Urobiť tak musíte do 31. januára a danú skutočnosť je, samozrejme, potrebné aj dokladovať.

Ak prejdete celým týmto procesom, určite vás poteší fakt, že ak už raz podáte daňové priznanie k príslušnej nehnuteľnosti, nasledujúce roky ho nemusíte opakovane podávať. Platíte už len daň na základe rozhodnutia, ktoré vám každoročne zašle obec či mesto.

zdroj: slovensko.sk

Odborný garant článku: Milan Polician, riaditeľ, mojedane.sk