Ako si vybrať poskytovateľa TV?

Lenka Riganová

Aktualizované
11. júna 2018

Každý z nás si občas zapne televíziu, či už kvôli správam, obľúbenému seriálu alebo len tak. Teda, samozrejme, iba v prípade, že ju vlastní. Ak ste si televíziu práve zadovážili a momentálne sa obzeráte po vhodnom poskytovateľovi TV služieb, čítajte ďalej.

Na začiatok je dobré vedieť, že pri hľadaní máte na výber z troch možností – vysielanie cez anténu, káblová televízia alebo satelit. A čo si vybrať?

Chcete ušetriť?

Ak nechcete za sledovanie TV platiť žiadne poplatky je pre vás ideálne vysielanie cez anténu. Na slovenskom trhu ide o jediný bezplatný spôsob. Rátajte však s nižšou ponukou kanálov, konkrétne 9.

Pokiaľ patríte k náročnejším divákom a s týmto počtom sa neuspokojíte, môžete siahnuť po doplnkovom balíku Plustelka. Vďaka nemu budete mať pri sledovaní televízie na výber z 29 kanálov, a to už sa je na čo pozerať. Ak si ju predplatíte na rok, mesačne vás bude stáť 5,49 EUR.

Ponuka satelitného vysielania

Skylink ponúka 6 televíznych balíkov v rozmedzí od najnižšieho s počtom programov 44 za 3,99 EUR, až po balík pre tých najnáročnejších s počtom staníc 123 za 45 EUR mesačne.

Ponuka operátora Telekom je skromnejšia. Na výber máte z balíkov Magio M, L a XL, v sume 10, 15 a 20 EUR. Najmenší balík M má pripravených 61 TV staníc, ten najvyšší láka s počtom kanálov 103.

Orange má v ponuke Orange Sat za 6,99 EUR mesačne a sledovať budete môcť 55 programov.

Poskytovateľ DIGI TV stavil na prehľadnosť a jednoduchosť. Balík Štandard má pre diváka prichystaných 68 kanálov za poplatok 9,90 EUR. Maxi je štedrejší a ponúka až 104 kanálov za 12,90 EUR/mesiac.

ANTIK sľubuje televíziu už za 0,99 EUR mesačne, s počtom programov 116. Myslite však na to, že satelitných kanálov je len 18, zvyšné sú dostupné iba cez internet. Pokiaľ to ale pre vás nie je problém a hľadáte finančne nenáročné riešenie, pravdepodobne ste ho práve našli.

Ďalšou možnosťou je aj freeSAT s balíkmi v rozmedzí od 6,25 – 16,95 EUR. S najlacnejším môžete sledovať 29 staníc, najdrahší ponúka 149 TV staníc. A tu sa už pri prepínaní na diaľkovom ovládaní aj zapotíte.

Káblové či digitálne vysielanie

V portfóliu UPC nájdete balíky programov od 12,90 EUR až po sumu 38,90 EUR mesačne. Za najnižší poplatok 12,90 EUR môžete sledovať 41 programov. Ak si priplatíte, za 38,90 EUR budete prepínať medzi 100 stanicami.

ISPER ponúka viacero balíkov. Najlacnejší s počtom staníc 20 za 6,90 EUR, až po najdrahší
variant v sume 17,90 EUR/mesačne za 90 kanálov.

So Satrom môžete získať najlacnejší balík s počtom programov 23 už sa 4,90 EUR mesačne. K nemu si následne môžete za príplatok navoliť obľúbené programy.

Potom sú tu aj tí poskytovatelia, ktorí ponúkajú len jeden balík. So spoločnosťou ANTIK vás 120 staníc vyjde na 7,88 EUR mesačne. Slovanet ponúka až 50 staníc za cenu 10 EUR mesačne.

S televíziou od RadioLANu získate 16 programov už od 4 EUR/mesiac.

Čo sa týka ponuky mobilných operátorov, Telekom umožňuje prevádzku Magio TV aj prostredníctvom káblového vysielania. Programová ponuka pritom ostáva rovnaká ako pri satelitnom vysielaní.

Orange má zas pre fanúšikov káblovej televízie pripravenú FiberTV s počtom staníc 60 za 20 EUR mesačne.

V prípade digitálnej TV ponúka SWAN viacero balíkov s počtom kanálov v rozmedzí od 40 za 7,99 EUR, až po najvyšší s počtom staníc 111 za 29,99 EUR. Ak dáte prednosť káblovému vysielaniu, 33 TV kanálov získate za 7,20 EUR. Pokiaľ vám to nepostačuje, môžete si vybrať 44 TV staníc za 10,90 EUR mesačne.

4 rady, na čo sa pri výbere TV poskytovateľa zamerať

  1. Vopred si ujasnite, aké programy chcete sledovať. Nenechajte sa zlákať bohatou ponukou so stovkami zbytočných kanálov, ktoré nakoniec aj tak nebudete pozerať.
  2. Všímajte si, koľko staníc ponúka poskytovateľ v HD rozlíšení. Vďaka nemu sa môžete tešiť na obraz v tej najvyššej kvalite.
  3. Vyžadujete od vašej televízie aj niečo navyše? Ak áno, zamerajte sa i na doplnkové služby, ako napríklad TV archív či videoportál.
  4. Jednou z ciest ako ušetriť je aj zaobstaranie si internetu, televízie či pevnej linky v spoločnom balíku od jedného operátora. Väčšina z nich vás za vašu oddanosť odmení zľavou.

Zlákala vás niektorá z možností? Pozor však na veľmi dôležité kritérium, akým je dostupnosť služby vo vašej lokalite. Či už sa vám to páči alebo nie, od tohto kritéria sa bude odvíjať i všetko ostatné. Často, žiaľ, aj na úkor ceny.

Ako si vybrať nábytok

Dbajte na jeho účel, funkciu, ale i štýl.

Katarína Malá

Aktualizované
4. júna 2018

Nábytok nie je len estetickým doplnkom vášho bytového zariadenia. Je to tiež niečo, čo nám má uľahčiť život, má byť praktickým kúskom a zároveň, napríklad v prípade gauča, postele či kresiel, má vplyv aj na naše zdravie. Chcete vedieť, ako si vybrať nábytok, ktorý sa hodí do vášho interiéru? Prečítajte si článok, v ktorom vám prinášame niekoľko užitočných rád a tipov.

Ako začať?

Prvým a najdôležitejším faktorom pri výbere nábytku je určiť si to, akú bude mať funkciu. Položte si otázku, aký nábytok potrebujete a na čo ho budete využívať. Nezabudnite pri tom myslieť na každého člena domácnosti – majú všetci radi vysoké barové stoličky, páči sa každému minimalistický gauč, bude sa váš partner dobre cítiť v masívnej posteli? Po zodpovedaní týchto základných otázok sa zamerajte na nasledovné aspekty.

1. Vyberte do každej izby základný nábytok

Každý priestor, každá miestnosť vo vašom byte či dome, má svoj špecifický účel. Tým pádom ich potrebujete vybaviť špecifickým nábytkom podľa toho, aké aktivity v danej miestnosti vykonávate. Napíšte si zoznam nábytku, ktorý do danej miestnosti potrebujte, a uvažujte aj nad alternatívami. Premyslite si napríklad, či chcete do spálne nočné stolíky, alebo ich nepotrebujete. Zamyslite sa nad tým, či chcete mať v spálni televízor, alebo nie a podľa toho si vyberte kúsky nábytku. Rovnako zvážte napríklad, či chcete, aby bol súčasťou vašej spálne kútik na čítanie s kreslom a taburetkou. Samozrejme, dôležité je myslieť aj na veľkosť danej miestnosti.

2. Definujte svoje osobné potreby

Každý človek má od tej ktorej miestnosti trochu odlišné očakávania. Niekomu napríklad postačuje v spálni jedno lôžko, niekto potrebuje do detskej izby poschodovú posteľ, ďalší zase potrebuje možno aj tri postele do jednej detskej izby. Definujte, čo presne potrebujte, určite si počet kusov nábytku a aj to, na čo ho budete presne využívať. Ak napríklad chcete gauč, ktorý bude slúžiť aj pre hostí na spanie, určite budete potrebovať rozkladací. V prípade, že máte hosťovskú izbu, postačí vám aj sofa.

3. Doplnkový nábytok

Okrem základných kusov nábytku budete potrebovať aj doplnkový nábytok. Ak teda uvažujete, ako si vybrať nábytok, myslite aj na úložné priestory. V prípade, že ste milovníkom kníh, nepochybne sa vám zíde veľká knižnica, ak radi varíte a máte veľa hrncov a kuchynského náčinia, určite sa vám zíde veľká kuchynská komoda.

4. Nájdite svoj štýl

Samozrejme, že keď sa rozhodujte, ako si vybrať nábytok, hľadíte nielen na funkciu, ale aj na štýl. Zamyslite sa nad tým, čo sa vám páči a aká je vaša predstava. Váš nábytok by mal vytvoriť nielen pohodlie, ale mal by aj dobre vyzerať. Nájdite také kúsky nábytku, ktoré budú svojim spôsobom jedinečné, no spolu budú vytvárať harmonický celok. Čo sa týka štýlov, je len na vašom vkuse, či siahnete po industriálnych kúskoch, alebo zvolíte bohémsky či vintage štýl.

Veľkosť, tvar a materiál nábytku pre váš domov

Keď ste si už určili, aké kúsky nábytku a v akom štýle chcete, prichádza na rad určiť si veľkosť, tvar a materiál. Nezabudnite však ani na praktickosť – zvážte napríklad, koľko zásuviek potrebujete v komode alebo koľko políc by mala mať vaša skriňa.

Čo sa tvarov týka, máte na výber hranatý nábytok vhodný skôr do moderne či minimalisticky zariadenej domácnosti, alebo zaoblenejšie kúsky, ktoré sú vhodnejšie skôr pre vintage či bohémsky štýl. Takisto zvážte, či si priestor vyžaduje vyšší nábytok, alebo nižší, či sú do danej miestnosti vhodné masívne kúsky nábytku alebo tie menšie.

Z materiálov máte na výber viacero možností – sedačku môžete zvoliť koženú alebo s látkovým čalúnením, kuchynský stôl môže byť drevený, ale aj kovový skombinovaný so sklom. Obývačková stena môže byť uzavretá alebo kombinovaná s presklenými vitrínami. Aj tu však myslite nielen na estetickosť, ale aj praktickosť. Ak totiž máte malé deti, sklenený nábytok nemusí byť najvhodnejšou voľbou.

Tak ako pri celkovom zariaďovaní domu a bytu, aj pri výbere nábytku platí, že by ste mali spojiť praktickosť s estetickosťou. A hoci to nemusí byť vždy jednoduché, stačí si k tomu sadnúť a venovať otázke ako si vybrať nábytok dostatok času.