Realitka je vždy na strane predávajúceho. Čo s tým, keď kupujete

podanie ruky muž v obleku
shutterstock

Pokiaľ sa nachádzate v situácii, kedy chcete kupovať nehnuteľnosť, mali by ste vedieť, že realitné agentúry nie sú na vašej strane. Dôvody, prečo je tomu tak bližšie vysvetľujeme v tomto článku.

Zámer realitnej agentúry je jednoduchý – maximilizovať províziu za predaj bytu, resp. zjednať čo najvyššiu kúpnu cenu.

Pokiaľ chcete kúpiť nehnuteľnosť a obrátite sa na realitnú agentúru, majte na pamäti, že realitka sa bude vždy snažiť aby ste v ich ponuke našli to, čo hľadáte. To znamená, že sa budú snažiť za každú cenu presvedčiť vás, že v ich ponuke majú nehnuteľnosť, ktorú by ste nemali odmietnuť, aj keď sa nebude zhodovať s vašimi pôvodnými kritériami.

Tým nechceme prehlasovať, že realitky sú plné podvodníkov a nehrajú poctivú hru. Musíte si ale uvedomiť, že realitka nie je nikdy na strane kupujúceho, ale naopak háji záujmy predávajúceho. Ak už sa rozhodnete jednať s realitkou, je dobré vycvičiť sa vo svojich vyjednávacích schopnostiach.

Okrem kúpnej ceny zaplatíte ďalšie poplatky

Ak sa chystáte kúpiť nehnuteľnosť, musíte ako kupujúci počítať s poplatkami, ktoré platí kupujúci alebo predávajúci.

Poplatky spojené s nákupom nehnuteľnosti:

  • provízia realitnej agentúre,
  • poplatok za prevod v katastri nehnuteľností,
  • náklady spojené s financovaním,
  • ročná daň z nehnuteľnosti,
  • daň z prenájmu.

To, či zaplatíte províziu realitnej agentúre, závisí či ju využijete alebo nie. Bežná prax je taká, že provízia je zahrnutá v kúpnej cene nehnuteľnosti. Neodporúča sa platiť províziu nad rámec kúpnej ceny. Výška provízie sa môže líšiť a záleží od konkrétnej realitky a od poskytnutých služieb. Obvyklý prípad je 3. až 5. percentná provízia z kúpnej ceny.

Za 3. % províziu by mal realitný maklér odvádzať ukážkovú kvalitnú prácu a vy by ste mali dostať celkový servis. Pokiaľ je provízia realitného makléra príliš vysoká, môžete skúsiť vyjednať zľavu. Ak sa vám to nepodarí, môžete skúsiť vyjednávanie o zľave priamo s predávajúcim nehnuteľnosti. Zistite, či má vaša realitka exkluzívne ponuky, alebo v ich ponuke sú nehnuteľnosti, ktoré nájdete aj u iných realitkách. Ak nemá exkluzívne ponuky, môžete skúsiť taktiku: “Iná realitná agentúra mi ponúkla lepšie ceny.”

S kúpou nehnuteľnosti sú spojené aj iné poplatky než provízia.

Poplatok za prevod v katastri nehnuteľností je 66 € – za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti v lehote 30 dní. Pri zrýchlenom vklade do katastra v lehote 15 dní zaplatíte 266 €. Upozorňujeme, že 50 % zľavu dostanete, ak podáte návrh na vklad elektronicky cez portál Slovensko.sk. Bežná prax je taká, že tento poplatok za prevod do katastra platí realitná agentúra. Pokiaľ to nie je váš prípad, môžete si túto podmienku vyjednať s realitným maklérom a ušetriť tak na poplatkoch.

Ak potrebujete pomoc pri prevode vlastníckeho práva alebo pri zostavovaní kúpnej zmluvy, odporúčame obrátiť sa na advokáta alebo notára pri spisovaní zmluvy a prípravy dokumentov pre katastrálne konanie. Advokát vás bude v katastrálnom konaní zastupovať. Náklady na právne služby vás môžu v konečnom dôsledku ochrániť pred stavom, kedy k prevodu vlastníckeho práva nedôjde a vám tak vznikne škoda.

Náklady spojené s financovaním nehnuteľnosti sú predovšetkým poplatky za vybavenie úveru a za znalecký posudok.

Ako vlastník nehnuteľnosti budete musieť pravidelne platiť ročnú daň z nehnuteľnosti a majitelia investičných bytov aj daň z prenájmu.

Agent kupujúceho je služba realitky, ktorá hľadá byt podľa vašich predstáv

predajca s klientami
shutterstock

Ak ste práve v procese kúpy nového domu, či bytu, už určite viete, že to nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Týždne až mesiace, ktoré trávite na internete vyhľadávaním vysnívanej nehnuteľnosti, sú v podstate ešte tým príjemnejším zlodejom vášho času. Keď už však dôjde na obhliadky, tu si začnete uvedomovať, že netreba veriť všetkému, čo je v inzerátoch uvedené.

A tak jedna obhliadka strieda druhú, frustrácia narastá a vy sa ocitáte v blúdnom kruhu kúpy nehnuteľnosti.

Úprimne povedané stojí to veľa vášho osobného času a výsledok vami investovaného času je stále v nedohľadne.

Či už ste nastúpili na túto vyčerpávajúcu cestu za hľadaním vášho domova alebo iba o tom uvažujete, máme pre vás spôsob, ako si pri výbere a kúpe nehnuteľnosti zachovať zdravý rozum a ušetriť nielen vašu peňaženku, ale aj váš čas.

Predstavte si, že by existoval človek, ktorý by poznal potreby vás a vašej rodiny, navyše by sa vyznal v odbore realitného trhu, mal dokonalý nadhľad a dokonca vedel zjednávať výslednú cenu vo váš prospech.

Áno naozaj existuje. Agent kupujúceho. Zoznámte sa.

Agent kupujúceho: Analýza potrieb a stanovenie kritérií

Agent kupujúceho je profesionálny lokálny expert na reality a jeho úlohou je zastupovať vaše záujmy a potreby.

Pri spolupráci s agentom kupujúceho je najdôležitejšie poznať vaše záujmy, potreby ako aj potreby vašej rodiny. Ak v tomto momente dôjde k “napojeniu” sa na vašu vlnovú dĺžku, máte vyhraté.

Agent vám predstaví všetky dostupné možnosti, takže vám zreálni aktuálnu situáciu na trhu nehnuteľností a prispôsobí ju vašim požiadavkám. Okrem vašich požiadaviek agent vychádza aj z informácií o histórii vášho bývania, aby mal prehľad o vašich záujmoch.

Na základe analýzy vašich potrieb bude agent samostatný a vy si tak môžete sústrediť svoj čas na iné oblasti záujmu.

V tejto fáze je veľmi vhodné prejednať aj výšku odmeny pre agenta. Podľa vzoru vyspelých štátov, kde je pozícia agenta kupujúceho už etablovaná na trhu dlhodobo, sa odmena pohybuje väčšinou percentuálne, v rovnakej výške ako pri predaji.

Považujte za vybavené

Agent sa vžije do vašich potrieb a môže začať vyhľadávať ponuky, ktoré zodpovedajú spoločne nastaveným kritériám. Naplánuje a absolvuje všetky obhliadky vybraných nehnuteľností, čím vám ušetrí nielen množstvo času, no dokáže ich aj odborne zhodnotiť.

Po konečnej analýze vás agent pozve na pár spoločných obhliadok, kde vám agent vysvetlí konkrétne výhody a nevýhody danej nehnuteľnosti a pomôže vám rozhodnúť sa pre tú správnu.

Tu však jeho práca zďaleka nekončí.

Následne s vami konzultuje všetky výhody a nevýhody vybraných nehnuteľností, čím vám dáva do celej problematiky odborný náhľad a upozorní vás na pozitívne aj negatívne detaily, ktoré by ste si zrejme ani nevšimli.

Agent preskúma všetky technické a právne dokumenty za vás, kontroluje zmluvy a dohody, komunikuje s bankou a hypotekárnym špecialistom a v konečnom dôsledku vyjednáva čo najnižšiu cenu.

Dostanete tak nielen realitné poradenstvo, agent vám pomáha v technickej, právnej a finančnej oblasti. Má veľmi dobrý psychologický tréning a tým dokáže odolať tlaku predajcov pri obhliadkach a viesť s nimi odbornú realitnú debatu.

Pravdepodobne sa jedná o vašu najväčšiu životnú investíciu a preto je vhodné si nájsť spoľahlivého odborného partnera po vašom boku. Váša vysnívaná nehnuteľnosť, menom domov je na dosah. Za krátky čas dokážete s agentom kupujúceho zvládnuť všetky nástrahy realitného trhu.