Pokiaľ sa nachádzate v situácii, kedy chcete kupovať nehnuteľnosť, mali by ste vedieť, že realitné agentúry nie sú na vašej strane. Dôvody, prečo je tomu tak bližšie vysvetľujeme v tomto článku.
Zámer realitnej agentúry je jednoduchý – maximilizovať províziu za predaj bytu, resp. zjednať čo najvyššiu kúpnu cenu.
Pokiaľ chcete kúpiť nehnuteľnosť a obrátite sa na realitnú agentúru, majte na pamäti, že realitka sa bude vždy snažiť aby ste v ich ponuke našli to, čo hľadáte. To znamená, že sa budú snažiť za každú cenu presvedčiť vás, že v ich ponuke majú nehnuteľnosť, ktorú by ste nemali odmietnuť, aj keď sa nebude zhodovať s vašimi pôvodnými kritériami.
Tým nechceme prehlasovať, že realitky sú plné podvodníkov a nehrajú poctivú hru. Musíte si ale uvedomiť, že realitka nie je nikdy na strane kupujúceho, ale naopak háji záujmy predávajúceho. Ak už sa rozhodnete jednať s realitkou, je dobré vycvičiť sa vo svojich vyjednávacích schopnostiach.
Okrem kúpnej ceny zaplatíte ďalšie poplatky
Ak sa chystáte kúpiť nehnuteľnosť, musíte ako kupujúci počítať s poplatkami, ktoré platí kupujúci alebo predávajúci.
Poplatky spojené s nákupom nehnuteľnosti:
- provízia realitnej agentúre,
- poplatok za prevod v katastri nehnuteľností,
- náklady spojené s financovaním,
- ročná daň z nehnuteľnosti,
- daň z prenájmu.
To, či zaplatíte províziu realitnej agentúre, závisí či ju využijete alebo nie. Bežná prax je taká, že provízia je zahrnutá v kúpnej cene nehnuteľnosti. Neodporúča sa platiť províziu nad rámec kúpnej ceny. Výška provízie sa môže líšiť a záleží od konkrétnej realitky a od poskytnutých služieb. Obvyklý prípad je 3. až 5. percentná provízia z kúpnej ceny.
Za 3. % províziu by mal realitný maklér odvádzať ukážkovú kvalitnú prácu a vy by ste mali dostať celkový servis. Pokiaľ je provízia realitného makléra príliš vysoká, môžete skúsiť vyjednať zľavu. Ak sa vám to nepodarí, môžete skúsiť vyjednávanie o zľave priamo s predávajúcim nehnuteľnosti. Zistite, či má vaša realitka exkluzívne ponuky, alebo v ich ponuke sú nehnuteľnosti, ktoré nájdete aj u iných realitkách. Ak nemá exkluzívne ponuky, môžete skúsiť taktiku: “Iná realitná agentúra mi ponúkla lepšie ceny.”
S kúpou nehnuteľnosti sú spojené aj iné poplatky než provízia.
Poplatok za prevod v katastri nehnuteľností je 66 € – za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti v lehote 30 dní. Pri zrýchlenom vklade do katastra v lehote 15 dní zaplatíte 266 €. Upozorňujeme, že 50 % zľavu dostanete, ak podáte návrh na vklad elektronicky cez portál Slovensko.sk. Bežná prax je taká, že tento poplatok za prevod do katastra platí realitná agentúra. Pokiaľ to nie je váš prípad, môžete si túto podmienku vyjednať s realitným maklérom a ušetriť tak na poplatkoch.
Ak potrebujete pomoc pri prevode vlastníckeho práva alebo pri zostavovaní kúpnej zmluvy, odporúčame obrátiť sa na advokáta alebo notára pri spisovaní zmluvy a prípravy dokumentov pre katastrálne konanie. Advokát vás bude v katastrálnom konaní zastupovať. Náklady na právne služby vás môžu v konečnom dôsledku ochrániť pred stavom, kedy k prevodu vlastníckeho práva nedôjde a vám tak vznikne škoda.
Náklady spojené s financovaním nehnuteľnosti sú predovšetkým poplatky za vybavenie úveru a za znalecký posudok.
Ako vlastník nehnuteľnosti budete musieť pravidelne platiť ročnú daň z nehnuteľnosti a majitelia investičných bytov aj daň z prenájmu.