Ako sa rozhodovať pri výbere vášho nového bývania?

jedálenský stôl
shutterstock

Za koľko? Kde? Koľko izieb? Nový alebo pôvodný stav?

Pri výbere nehnuteľnosti sú tieto otázky úplným základom a budú tvoriť vašu ďalšiu etapu pri kúpe vysnívaného bývania.

V tomto článku sa pozrieme na najdôležitejšie kritériá výberu nehnuteľnosti, ktoré je dobré mať zodpovedané hneď na začiatku.

Rozpočet bez kompromisov

Otázku za koľko, je dobré si zodpovedať s ohľadom na vašu aktuálnu finančnú situáciu a predpokladaný vývoj financií v rodinnom rozpočte. Rozhodujúca cena je jediným kritériom, v ktorom nebudete môcť uplatniť kompromisy.

Poväčšine kupcovia disponujú obmedzeným rozpočtom, čo im nedovoľuje hýbať s cenou nahor. Celkovú cenu si však rozpočítajte komplexne a to aj s ohľadom na ďalšie kritériá. Napríklad pri lokalite sa môžete zamyslieť nad financiami, ktoré budú potrebné na presuny medzi vašim domovom a prácou, či záujmovými aktivitami. Pri stave nehnuteľnosti myslite na potrebu rekonštrukcie a prevádzkové náklady a pod.

Lokalita definuje váš život

Jedno z najdôležitejších kritérií je rozhodne lokalita. Práve miesto, kde budete žiť môže byť dôvodom na kompromis v celkovom rozpočte. Lokalita je jediné kritérium, ktoré po výbere už nemôžete zmeniť. Nechajte si preto na výber lokality čas a zvážte všetky pre a proti.

Stačí myslieť na 4 základné parametre výberu lokality a na vaše každodenné rituály, ktoré sa stali vašou súčasťou.

  • vzdialenosť do práce,
  • dostupnosť škôl,
  • možnosti pre voľný čas,
  • kvalitné životné prostredie.

Na veľkosti záleží

Kritérium veľkosti nehnuteľnosti nie je len o metroch štvorcových. Výber veľkosti závisí od toho, či ste sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť vy sami alebo má byť byt vašim miestom pre výchovu detí.

Ak si kupujete byt samostatne, na výber máte dve alternatívy, ktoré zrejme zvažujete. Jedno alebo dvojizbový byt? V prvom rade myslite na vaše osobné potreby. Koľko miesta v skutočnosti potrebujete? Aký úložný priestor bude potrebný? Taktiež môžete zvážiť investičný kapitál budúcej nehnuteľnosti. Podľa štatistík sa dvojizbový byt predáva oveľa lepšie ako jednoizbový, čo vám môže dopomôcť v rozhodovaní.

Pre páry, ktoré sa rozhodli spolu žiť je rozhodovanie o niečo zložitejšie. Nikdy sa nerozhodujú sami. Na každom kritériu výberu nehnuteľnosti je potrebné sa najskôr zhodnúť. Väčšinou páry uvažujú nad dvoj až trojizbovými bytmi. Pre páry a zakladajúce rodiny sa oveľa viac oplatí trojizbový byt. Je to na jednej strane z dôvodu nižšej sumy za m² a na druhej strane je to najmä o priestore, ktorý mladá rodina vyžaduje.

radová zástavba domov
shutterstock

Dispozičné riešenia a orientácia nehnuteľnosti

Vaše predstavy o dispozícii bývania nemusia vždy nutne korešpondovať so stavom nehnuteľnosti, ktoré nájdete. Vyzbrojte sa teda schopnosťou robiť kompromisy alebo sa začnite rozhodovať o výstavbe vlastného domu za pomoci architekta, ktorý vám pri realizácii vašich snov podá odbornú, pomocnú ruku.

Poväčšine ľudia vyhľadávajú slnečnú orientáciu bytu. V dennej časti miestností je ideálna strana orientovaná na západ a v nočnej časti na východ. Ideálne riešenie sa hľadá skutočne ťažko, preto si všímajte aj iné výhody bytu, ktoré túto skutočnosť kompenzujú. Sú nimi najmä tepelná izolácia a veľké okná pre dostatok svetla.

Stav nehnuteľnosti rozhoduje o vašej spokojnosti

Novostavba alebo pôvodný stav? To je otázka, ktorá vám môže vŕtať hlavou už dlhšiu dobu a táto dilema je úplne mieste.

Výber medzi novou a staršou nehnuteľnosťou by nemal byť ponímaný len z jedného uhla. I keď vám vidina o 30 % lacnejšieho bytu v pôvodnom stave znie oveľa prijateľnejšie, aj tu je potrebné počítať opäť.

Pomysleli ste na rekonštrukciu? Na vysoké prevádzkové náklady? Na životnosť?

Lokalita: Poradíme vám, ako si vybrať tú najlepšiu pri hľadaní vášho bývania

shutterstock

Hľadanie vysnívanej nehnuteľnosti môže byť beh na dlhé trate. No ak si vopred ujasníte všetky dôležité kritériá, bude to o niečo jednoduchšie. Poďme sa pozrieť, ako si ujasniť prvé kritérium a tým je lokalita.

Výber lokality podlieha množstvu otázok a odpovedí, ktoré sú dôležité k tomu, aby ste si lokalitu vybrali skutočne správne. Najlepšia lokalita nemusí predstavovať najluxusnejšie a najdrahšie katastrálne územie obce. Najlepšia lokalita predstavuje miesto, ktoré bude spĺňať vaše potreby a potreby vašej rodiny.

Myslite do budúcnosti

Na lokalite skutočne záleží. Vedeli ste o tom, že až 50 % z ceny nehnuteľnosti v znaleckom posudku sa odvíja od lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza? Je preto viac ako na mieste myslieť na jeho aktuálnu i budúcu hodnotu. Najlepšie je počítať s obdobím 10 rokov.

Čo všetko sa môže vo vašom živote za 10 rokov zmeniť? Uvažovali ste nad partnerom, potomkom, nad domácim zvieratkom, nad kúpou nového auta? Stačí len všetky vaše plány brať do úvahy pri výbere najlepšej lokality.

Pri výbere lokality sa nemusíte nutne vzdať svojich snov, len sa zamyslite nad každodennou realitou, ktorú zažívate.

 

Až 50 % z ceny nehnuteľnosti v znaleckom posudku sa odvíja od lokality.

Možno sa vám zdá, že lokalita s nádherným výhľadom na hory, vzdialená niekoľko kilometrov od “civilizácie” je to najromantickejšie miesto pre vašu rodinu. No postupne zistíte, že keď vám doma bude chýbať káva, tak nemôžete len tak vybehnúť do obchodu, ale nasadnúť do auta a kvôli jednej káve prejsť pár kilometrov. Vzdialenosť pocítite aj pri dojazde do práce, školy, či záujmových krúžkov. Môže sa jednoducho stať, že zistíte, že väčšinu času trávite v aute.

Myslieť na budúcnosť sa skutočne oplatí. Ak ste si pre svoj život vybrali rozvíjajúce mesto, môžete siahnuť aj po stagnujúcej štvrti. Práve pri meste v ekonomickom rozmachu je veľký predpoklad, že sa zdanlivo neobľúbená štvrť stane veľmi žiadanou a rozvinutou oblasťou pre váš život.

sídlisko petržalka, bratislava
shutterstock

Aká je najlepšia lokalita práve pre vás?

Začneme najskôr vašimi osobnými potrebami a doplňme potreby vašej rodiny. Ujasnite si, čo skutočne od nového bývania vyžadujete z pohľadu lokality.

Odpovedajte si na tieto otázky:

  • Je v lokalite dostatok pracovných príležitostí? Prípadne, ako ďaleko to budem mať do svojej aktuálnej práce?
  • Je v danej lokalite dostatok kvalitných škôl a záujmových centier pre deti?
  • Aké sú v lokalite možnosti trávenia času pre deti aj dospelých?
  • Aký je v danej lokalite stav životného prostredia?
  • Aká je v lokalite infraštruktúra? (zameraná na dopravu, lekárov, obchody, internet, mobilný signál…)
  • Aká je v lokalite miera kriminality, budete sa cítiť bezpečne?

Blízka dostupnosť do práce

Vo svojej práci trávite takmer polovicu svojho života, ak nepočítame spánok, preto je otázka zameraná na dostupnosť pracovných príležitosti otázkou na mieste. Ak sa sťahujete v rámci jedného mesta, myslite vždy na vzdialenosť a najmä dostupnosť vášho pracoviska od vášho domu. Rozhodne nechcete svoj voľný čas tráviť v aute alebo dopravnom prostriedku viac, ako je to potrebné.

Možnosti vzdelania a trávenia voľného času

I keď aktuálne ešte nemáte deti alebo sú ešte veľmi malé, no v rozmedzí 3 – 10 rokov už bude pravdepodobne potrebné riešiť otázku kvalitného vzdelania pre vaše deti. Preto pri výbere lokality zvážte, či sú škôlky, školy v blízkosti a rovnako, či máte vy aj deti možnosti na voľnočasové aktivity.

Kvalitné životné prostredie

Každý z vás túži po čistom životnom prostredí v lokalite, kde sa rozhodne žiť. Ak vás láka ruch veľkomesta je veľmi pravdepodobné, že tu bude väčšie percento smogu ako v iných pokojnejších štvrtiach. Taktiež bývanie hneď vedľa frekventovanej cesty, či diaľnice nebude úplne ideálnym na vplyv životného prostredia. Dobré je sa zamyslieť aj nad vzdialenosťou skládok odpadu a priemyslových tovární.

Rozvinutá infraštruktúra

Každá štvrť je jedinečná, každý z vás má iný vkus a preto preferuje tak trochu iné špecifiká. Čo však potrebujeme všetci sú funkčná infraštruktúra. Dopravná, aby sme v dopravých prostriedkoch nestrácali zbytočne náš čas a financie. Polyfunkčná, ktorá myslí na blízkosť lekárskych ambulancií, dostatok obchodov, poštu a pod. A telekomunikačná, aby sme v danej oblasti nemali problém s pokrytím domáceho internetu a mobilného signálu.

Bezpečnosť a nízka kriminalita

Pri tejto otázke bude potrebné vychádzať najmä zo všeobecných tvrdení väčšiny obyvateľov mesta. Ľudia zväčša tvrdia o určitých lokalitách ako o bezpečných alebo naopak ako o nebezpečných štvrtiach. Nestavte vždy len na reči, niekedy zlé meno o určitou mieste ostáva po dlhé obdobie, i keď to už dávno nie je pravidlom. Kriminalitu si môžete preveriť aj cez štatistický úrad alebo na miestnej polícii.

Nenadhodnocujte ani nepodceňujte vaše potreby. Len za týchto okolností môžete skutočne nájsť najlepšiu lokalitu, ktorá bude spĺňať vaše aktuálne aj budúce potreby.