Čo si všetko všímať a aké otázky sa pýtať na obhliadke bytu?

balkóny v bytovom dome
shutterstock

Pri kúpe nehnuteľnosti je obhliadka bytu kľúčovým momentom celého procesu.

Hľadanie nového miesta menom domov rozhodne nie je jednoduché. Od počiatočného hľadania vhodných “kandidátov”, až po podpis zmluvy a administratívne zabezpečenie, je obhliadka bytu, resp. nehnuteľností zásadným a rozhodujúcim krokom v celom procese.

Ešte pred samotnou obhliadkou je dobré mať vopred utriedené všetky kritériá, ktoré od vysnívaného bývania očakávate. Sústrediť by ste sa mali na vašu históriu bývania, potreby rodiny a samozrejme uvážiť cenový strop.

Všetky kritériá by mali mať svoju váhu, no nemali by ste napríklad cenu bytu uprednostniť pred všetky ostatné potreby.

Obhliadka bytu: Ako sa na ňu pripraviť?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že na obhliadke bytu nemáte byť pasívny konzument výkladu makléra realitnej kancelárie. Obhliadka bytu má byť o dialógu a má odpovedať na všetky vaše otázky.

Aj preto si na obhliadku bytu nechajte dostatočný časový rámec a ak sa maklér, či majiteľ bytu ponáhľa, dajte im najavo, že na obhliadku potrebujete svoj čas.

Pripravte si zoznam vašich kritérií a zoznam otázok, ktoré vám pomôžu nájsť váš domov. V zozname si môžete na obhliadke odškrtávať pozitíva a zaznačiť negatíva nehnuteľnosti. Táto stratégia vám pomôže sa rozhodnúť pre tú správnu nehnuteľnosť a taktiež vyjednať tú najlepšiu cenu.

Prvý dojem a jeho následky

Ako to už býva zvykom, prvý dojem z nového prostredia zaváži oveľa viac ako dokonalý preslov o nehnuteľnosti.

Preto, ak ste sa ocitli v byte, ktorý podľa fotografií inzerátu pôsobil priam dokonale, no realita je iná, nezatracujte ho hneď.

Pôvodní majitelia bytu nemusia byť poriadkumilovní, prípadne nemajú podobný vkus ako vy, no rozhodne dajte nehnuteľnosti šancu.

Odpísať byt len na základe nevkusného nábytku, či farby stien, by vás mohol neskôr skutočne mrzieť.

Ak sa na obhliadke stretávate s maklérom, nedajte svoje pozitívne, či negatívne reakcie ihneď najavo, udržte si nadhľad.

Práve emocionálna neutralita vám vytvorí vynikajúce podmienky pre obchodné jednanie s maklérom o kúpe bytu a možnom vyjednávaní o výške ceny.

Zamerajte sa na podstatné parametre bytu

Viac ako na záclony si všímajte dispozičné riešenie bytu. Zamerajte sa na priestor jednotlivých izieb. Skúste si v hlave predstaviť, ako by jednotlivé miestnosti a rozmery vyhovovali vašim potrebám.

Pozrite si, či rozdelenie izieb a ich vzájomné prepojenie bude vyhovovať vašim bežným návykom.

Okrem priestoru je dôležitým parametrom rozhodovania aj svetelnosť izieb. Ak máte naplánovanú prehliadku vo večerných hodinách, opýtajte sa na orientáciu miestností, podľa svetových strán. Prípadne si obhliadku preplánujte na inú hodinu.

V neposlednom rade si všímajte stav nehnuteľnosti. Dôkladne si prezrite stav stien, stropov, okien a podláh. Akékoľvek prasklinky, môžu napovedať o možných závadách, ktoré budete musieť neskôr riešiť a investovať do nich nemalé finančné prostriedky.

Nemajte obavy si vyskúšať otváranie dverí, okien, splachovanie WC, púšťanie vody v kúpeľni, či v kuchyni.

Celú inšpekciu vykonávajte s ohľadom a vaše potreby, no za každých okolností vždy slušne.

Ak nájdete závadu, neváhajte a opýtajte sa na ňu. Predajca vám o probléme môže povedať viac. Ak poukážete na nedostatky, môžete si vyjednať lepšiu cenu bytu.

To čo oči nevidia…

Pri obhliadke nezabudnite aj na parametre bytu, ktoré okom nevidíte, no pri bývaní hrajú dôležitú úlohu.

Akú má byt výmeru? Orientáciu na svetové strany? Má byt vlastnú komoru, či špajzu? Je tam kočíkáreň? Ako je to s parkovaním? Akého mobilného a internetového poskytovateľa si môžete v danej lokalite vybrať?

Toto sú typické otázky, ktoré sú pri výbere vysnívaného bytu podstatné.

Rovnako podstatné je aj to v akom stave sú elektrické rozvody v byte. Ak sú v celej bytovke hliníkové rozvody, určite by ste v rámci bezpečnosti museli uvažovať nad prerobením elektriny v celom byte, čo nie je najlacnejšia položka.

Taktiež je potrebné preveriť stav stupačiek, vodných potrubí a možného zatekania k susedom alebo naopak. Problém so zatekaním by nebol práve najlepším začiatkom susedských vzťahov.

Zamerajte sa aj na vykurovanie, ako je zabepečené a v akom stave sú radiátory.

Podstatný údaj pre vás bude aj výška nákladov na domácnosť, z čoho do budúcnosti vyplýva aj otázka, či je bytovka zateplená, prípadne ju čakajú dôležité prerábky, ktoré by znamenali automatické navýšenie mesačných nákladov.

Ak si už zúžite výber nehnuteľností, ktoré stoja za to, rozhodne si vyžiadajte opakované obhliadky. Je celkom možné, že ste pri prvej prehliadke niečo prehliadli a predsa len najväčšia investícia vo vašom živote si žiada dôkladnú pozornosť.

8 vecí, ktoré vám realiťák pri kúpe bytu nikdy nepovie. A vie prečo

realitný maklér
shutterstock

Rozhodli ste sa pre kúpu nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu?

Buďte pripravený na každú situáciu, o ktorej sa vám realiťák nezmieni. Vedome aj nevedome.

Na dobrého realitného makléra musíte mať jednoducho šťastie. Hoci, ani ten najlepší vám nemusí povedať všetko, čo by ste mali počuť. Skôr vám posunie informácie, ktoré chcete počuť.

1. Skutočná hodnota nehnuteľnosti

Pochopiteľne cena, ktorú sa dozvedáte od realitného makléra je cena, ktorú si stanovil predajca vrátane jeho provízie. Na to či ide o cenu, ktorú nehnuteľnosť skutočne má alebo o cenu, ktorú chce predajca nahodiť na udicu a čakať, kým sa ryba chytí, musí prísť ryba sama.

Dôležité je porovnať si ponuky v okolí a ich cenu nie za celok, ale za meter štvorcový a samozrejme na obhliadke si pozorne všimnúť stav a vybavenie nehnuteľnosti.

2. Meno predávajúceho a skutočné okolnosti predaja

Možno budete mať inú skúsenosť, ale máloktorý maklér vám povie viac o životnom osude nehnuteľnosti a dôvody prečo sa predáva. A ak aj povie, je na vás a jeho profesionalite, či mu uveríte alebo nie.

Dôvody aktuálneho predaja by mohli ovplyvniť vaše rozhodnutie kúpy. Ak vás zaujímajú, môžete sa opýtať susedov alebo samotného majiteľa. Samozrejme, ak vás k nemu maklér pustí.

3. Čo sa v byte stalo?

Ak veríte v energiu, ktorá v byte ostáva po predchádzajúcich majiteľoch, nie je na škodu vedieť aj o negatívnych udalostiach, ktoré sa v dome či byte mohli stať v minulosti. Určite by ste sa nepotešili, ak by ste po kúpe zistili, že sa tu stalo nešťastie a začali trpieť, že podobný osud čaká aj vás.

4. Životnosť bytovky

Bohužiaľ, nie každý realitný maklér ovláda nehnuteľnosti vo svojej vlastnej ponuke na 100 %. Ak vás náhodou bude zaujímať životnosť bytového domu, nech vás neprekvapí, že nebude vedieť presnú odpoveď alebo naopak, až veľmi presnú v znení: “Bytovka je v dobrom stave. Nemala by mať žiaden problém. Aj vás ešte prežije.”

5. Kvalita rekonštrukcie

Rozhodnutie investovať do prerábanej nehnuteľnosti môže byť rizikom, ak nedokážete odhadnúť jej kvalitu. Tá sa skrýva pod povrchom omietky. Len máloktorý maklér a v podstate aj majiteľ dokáže sprístupniť dokumentáciu, ktorá vám priblíži odvedenú prácu.

Úprimnosť makléra si pri odpovedi na túto tému vážte. Ak vyloží karty na stôl a povie, že nevie, alebo vám nechá priestor na preskúmanie nehnuteľnosti, fajn. No, nečakajte ju na tanieri. Profesionálov, ktorí nechcú na vás len zarobiť je ako šafránu.

6. Plánované rekonštrukcie

Pri kúpe vás bude určite zaujímať aj plánovaná rekonštrukcia. Najmä v prípade bytových domov. Výmena stúpačiek, strechy, oprava výťahu či zateplenie vás môžu nepríjemne prekvapiť. Najmä ak vám kvôli rekonštrukcii, o ktorej ste nevedeli, poškodia vynovenú kúpeľňu.

Ak túto informáciu od makléra nedostanete, zistite si ju od správcu bytového domu, ktorého zistite napríklad aj na obhliadke.

7. Zástavba okolia

Informácia o plánovanej výstavbe môže byť kľúčovou napríklad pri kúpe v tichej lokalite. Maklér rád predáva. Nie je povinný zistiť informácie o plánoch, ku ktorým sa v meste alebo na dedine schyľuje. Získajte si ich sami. Stačí možno dvihnúť telefón alebo sa zastaviť osobne. Predstava, že vám pred oblokom vyrastie nové nákupné centrum nie je extra lákavé.

8. Susedia a vzťahy medzi nimi

Otázka na susedov je povinná jazda každej obhliadky a rovnako aj jej odpoveď: “Samozrejme. Vládnu tú dobré vzťahy. Sami mladí.”

Nespochybňujte ani príliš neskúmajte pravdu jeho slov. Radšej sa pozrite, ako je v prípade bytu upravený vchod, či spoločné priestory bytovky.

Ak sa susedia dokážu na prácach na bytovke dohodnúť v jej prospech, nebudú márni. Prípadne, zistite si adresu nehnuteľnosti, a aj krátky rozhovor s vašimi potenciálnymi susedmi vám dokáže, či chcete byť v ich partii.

Akokoľvek to možno nebude jednoduché, ak vôbec možné, želáme vám dobrý výber nielen realitnej kancelárie, ale predovšetkým makléra. Most dôvery, ktorý si medzi sebou postavíte bude slúžiť na spoľahlivý prechod zbytočne prikrášlených informácií.