Kúpu nového bývania za vlastné peniaze si dnes môže dovoliť málokto. Väčšina z nás si tak pri realizovaní tohto životného kroku musí požičať a vziať si od banky hypotéku.

Vedeli ste však, že ani banka vám už tak ľahko neposkytne 100 % hypotéku na celú hodnotu nehnuteľnosti? Toto šťastie má nanajvýš približne 10 % žiadateľov, ktorých bonita je pre banky naozaj priaznivá. Ostatní tak na získanie nehnuteľnosti potrebujú približne 10 alebo 20 % vlastných peňazí, podľa schválenej hypotéky.

Pokiaľ zarábate priemerne alebo ste mladý začínajúci človek a nemáte našetrené peniaze, môže sa táto situácia zdať ako problém.

Nevešajte však hlavu. Nový domov môže byť váš aj bez vlastnej hotovosti.

Ako na to?

V prípade, že pod matracom alebo niekde inde neschovávate veľké peňažné úspory, máte na výber z troch možností.

1. Spotrebný úver

Ak vám banka neschváli hypotéku vo výške 100 %, je vysoko pravdepodobné, že vám automaticky na zvyšok sumy ponúkne spotrebný úver.

Výhodou je úspora vášho času, keďže všetko vybavíte naraz v jednej banke. Nešetríte len čas, ale aj peniaze, pretože pri tomto spôsobe preplatíte celkovo menej ako pri 100 % hypotéke.

 

100 % hypotéku získa dnes už len málokdo.

To, čo sa vám zrejme nebude páčiť je vyšší úrok ako pri hypotéke. Zároveň má spotrebný úver kratšiu dobu splatnosti, čo pre vás v konečnom dôsledku bude znamenať vyššie mesačné náklady.

V prípade, že uvažujete nad klasickou pôžičkou od inej inštitúcie, majte na pamäti to, že banka kde o hypotéku požiadate, bude o tomto fakte informovaná. To pre vás znamená nielen nižšiu bonitu, ale aj nevýhodnejšie podmienky hypotéky.

Nenechajte sa preto zlákať reklamami sľubujúcimi najvýhodnejšie pôžičky, ale radšej všetko ponechajte na jednu banku.

2. Založenie ďalšej nehnuteľnosti

Pomôcť vyriešiť problém s nedostatočnou výškou schválenej hypotéky môže aj zvýšenie hodnoty ručenia. Okrem založenia nehnuteľnosti, ktorú idete kupovať, tak môžete založiť aj ďalšiu nehnuteľnosť. Najčastejšie býva za týmto účelom založená rodičovská nehnuteľnosť.

Samozrejme, nie je možné založenie akejkoľvek nehnuteľnosti. Hlavnou podmienkou je to, že na takejto nehnuteľnosti nemôže byť zriadené už iné záložné právo. Všetci majitelia nehnuteľnosti tiež musia s týmto zámerom súhlasiť .

Celý proces trvá len pár dní, teda založenie ďalšej nehnuteľnosti predstavuje takmer okamžité riešenie. Nemusíte si brať žiadne dodatočné úvery a absolvovať tak zdĺhavé schvaľovacie procesy.

Na to, aby ste dosiahli pôvodne zamýšľanú výšku úveru, však musí mať druhá nehnuteľnosť dostatočnú hodnotu. S tým súvisí aj potreba predloženia znaleckého posudku, čo tiež nebude zadarmo.

3. Stavebné sporenie v kombinácii s medziúverom

Ak máte dostatočné mesačné príjmy, môžete si k hypotéke nakombinovať medziúver zo stavebného sporenia. Rozdiel medzi výškou hypotéky a financiami potrebnými na nové bývanie vám požičia stavebná sporiteľňa.

V praxi to pre vás znamená, že si v stavebnej sporiteľni založíte stavebné sporenie. Pokiaľ si na ňom našetríte danú sumu, sporiteľňa vám poskytne medziúver.

Toto riešenie však so sebou prináša vyššie mesačné náklady, ktoré vám môžu spraviť prievan v peňaženke. Pravidelne musíte splácať medziúver a zároveň súbežne prispievať aj na stavebné sporenie.

Za zmienku však rozhodne stojí fakt, že pri tomto riešení sa môžete do nového bývania nasťahovať takmer okamžite, po vybavení všetkých náležitostí. Nemusíte teda čakať na to, kým si nasporíte potrebnú hotovosť.

Riešenie, po ktorom túžime všetci

Najrýchlejším a najjednoduchším riešením by v tejto situácii bola rozhodne vlastná hotovosť. Ak ste už stratili nádej, že vám jedného dňa zazvoní telefón a cudzí hlas v ňom vám oznámi, že ste získali veľké dedičstvo, je tu aj možnosť požičať si. Teda pokiaľ máte od koho.

Takáto pôžička je najlepšie realizovateľná v kruhu vašich blízkych. Vyžaduje si však naozaj dobré vzájomné vzťahy, veľkú dôveru a v konečnom rade aj samotné financie.

Možno ste už s trpezlivosťou v koncoch a túžite čo najrýchlejšie bývať vo vlastnom. Chápeme. Myslite však na to, že čím viac vlastných financií sa vám podarí na začiatok získať, tým menšie bude vaše zadlženie.