Čo je hypotekárny certifikát a ako vám môže pomôcť pri žiadosti o hypotéku?

podpísanie zmluvy
shutterstock

Chystáte sa kúpiť nehnuteľnosť a financovať ju pomocou hypotekárneho úveru? Vybavte si hypotekárny certifikát a uľahčite si tak hľadanie.

Hypotekárny certifikát môžete získať vo viacerých slovenských bankách. Poznáme ho aj pod pojmom hypotekárny dekrét alebo úverový certifikát. Jeho držiteľ pri kúpe nehnuteľnosti získava viacero výhod, ale najviac ocení možnosť výberu nehnuteľnosti podľa vlastného gusta so zábezpekou už schváleného úveru.

Certifikát je potvrdením o tom, že banka jeho vlastníkovi garantuje poskytnutie úveru v stanovenej výške na kúpu nehnuteľnosti podľa vlastného výberu. Samozrejme, so zreteľom na cenu nehnuteľnosti, ktorá by sa malo pohybovať vo výške sumy hypotekárneho úveru alebo vo vyššej sume.

Niektoré banky dokonca v certifikáte uvádzajú aj výšku úrokovej sadzby.

Aká je platnosť certifikátu a koľko stojí?

Banky spravidla hypotekárny certifikát vystavujú bezplatne na základe predloženia osobných dokladov, potvrdení o príjmoch a záväzkoch posudzovaných žiadateľov úveru. Tak ako aj hypotéka, aj hypotekárny certifikát by mal spĺňať vaše možnosti splácania úveru. Preto je dôležité zistiť si podmienky vašej banky, prípadne iných vopred, aby ste pre seba získali, čo najlepšie podmienky.

Platnosť samotného certifikátu býva najčastejšie 30 dní až niekoľko mesiacov. Ak si o certifikát požiadate a získate ho, po jeho prepadnutí si budete musieť vybaviť nový. Lepším scenárom pre vás bude však, ak sa vám však podarí nájsť nehnuteľnosť a uplatniť si ho.

Hypotekárny certifikát a jeho výhody

  • Platný hypotekárny certifikát sa môže stať dobrou hracou kartou pri vyjednávaní lepších podmienok v inej banke.
  • Vďaka garancii maximálnej výšky hypotekárneho úveru, prípadne úrokovej sadzby, pri hľadaní nehnuteľnosti viete presne, na akú cenovú skupinu nehnuteľnosti sa v čase hľadania môžete sústrediť.
  • Vašu vysnívanú nehnuteľnosť navyše nehľadáte v tlaku a strese, či vám banka poskytne úver. Naopak, už hľadáte s jasným plánom.
  • Toto potvrdenie pri hľadaní realitnému maklérovi či predávajúcemu poskytne dostatočne relevantnú informáciu o vašej kúpyschopnosti.
  • Navyše vystavenie certifikátu sa neviaže na váš (ne)klientský vzťah k banke.
  • Ak je váš zámer kúpiť nehnuteľnosť seriózny a viete, že bez hypotéky sa nezaobídete, certifikát vám umožní hľadať s prehľadom. Navyše, získavate čas, kedy na trh môže prísť správna ponuka a vy budete vedieť zareagovať rýchlo.

Máte stavebné sporenie? Ukážeme vám, ako ho najlepšie využiť

drevená maketa domu a mince
shutterstock

Hľadáte možnosť ako si našetriť na bývanie alebo zhodnotiť vaše rodinné úspory? Aj stavebné sporenie vám môže pomôcť.

Stavebné sporenie je známym a obľúbeným finančným produktom. Sporiteľ si vďaka jeho výnosom prilepší na celkovej sporiacej sume. Aktuálne ho na trhu poskytujú 3 sporiteľne: Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a. s. a ČSOB stavebná sporiteľňa, a. s..

Samotný produkt stavebného sporenia je flexibilný. Ponúka vám možnosť úpravy jednotlivých parametroch sporenia podľa vašich aktuálnych potrieb. Finančné prostriedky získané takýmto sporením môžete využiť aj pre kúpu, stavbu či rekonštrukciu nehnuteľnosti. Navyše, v kombinácii so stavebným úverom – ďalším produktom sporiteľní, ktorý sa na sporenie následne viaže. Stavebný úver je v ponuke s úrokmi v ročnom vyjadrení od 2,9 % do 4,9 % v závislosti od vybranej sporiteľne.

nový byt
shutterstock

Čo stavebné sporenie ponúka?

Čistým výnosom je pri stavebnom sporení suma úrokov z vkladov, vyplatených štátnych prémií a z úrokov zo štátnych prémií. Aktuálne sa sporiace úrokové sadzby vyšplhajú maximálne do 1 % pričom najnižšia hodnota začína už od 0,10 % v ročnom vyjadrení. K stavebnému sporeniu sa pripisujú 1x ročne, a to na konci roka. Ich výška významne ovplyvňuje vaše výnosy zo sporenia.

Druhou a silnou motiváciou, prečo si vybrať práve stavebné sporenie je štátna prémia, ktorá sa sporiteľovi pripíše k celkovej sporiacej sume rovnako na konci roka. Štátna prémia v roku 2018 predstavuje 5 % z ročného vkladu, maximálne však 66,39 €. Hoci, pre získanie jej maximálnej výšky je potrebné za rok na sporiaci účet vložiť aspoň 1327,80 €. Jej výšku si vypočítate jednoducho: váš ročný vklad x 0,05.

 

Štátna prémia v roku 2018 predstavuje 5 % z ročného vkladu, maximálne však 66,39 €.

V prípade, že nedodržíte povinne stanovenú minimálnu dobu sporenia, 6 rokov, a zmluvu o stavebnom sporení vypoviete (do 3-ho roku), o prémiu prídete. Ak toto rozhodnutie urobíte medzi 3-tím a 6-tym rokom stále ju môžete získať, avšak iba ak zdokladujete využitie nasporených prostriedkov na stavebné účely. Ak má jeden sporiteľ (identifikácia prebieha podľa rodného čísla) viac sporení, prémia sa mu uplatňuje iba za jedno sporenie.

Dobré vedieť

Aby ste váš čistý výnos maximalizovali a dosiahli ste najvyššie možné úrokové sadzby pre váš vklad, mali by ste 6-ročnú lehotu dodržať, nakoľko po jej uplynutí môžete získať dodatočný úrok “za trpezlivosť”. Potom však neváhajte a sporenie ukončite. Úrokové sadzby sa vám môžu znížiť a stavebné sporenie sa môže stať menej výhodným.

Pri ročnom vklade sa držte sumy 1327,80 €. Navyše, ak si to môžete dovoliť, vložte sumu už na začiatku roka, aby ste do jeho konca získali výhodnejšie zúročenie. Pri zakladaní stavebného sporenia si dobre zvážte, aká by mala byť vaša cieľová suma sporenia. Takisto môže ovplyvniť výšku vášho zhodnotenia.

Stavebný úver výhodou

Aj napriek nepriazni úrokových sadzieb stavebné sporenie možno považovať za spoľahlivú a najmä stabilnú možnosť pre zhodnotenie vašich financií bez rizika a neistoty. Výhodnosť sporenia sa stáva otáznou z pohľadu inflácie (z dlhodobého horizontu hraničí s 2 %-tami ročne).

Omnoho zaujímavejším je v súčasnosti možnosť čerpania stavebného úveru. Predpoklad jeho čerpania sa premietne už na začiatku uzatvorenia stavebného sporenia. V podobe cieľovej sumy sporenia. Z pohľadu fixácie stavebných úrokov ponúka dobrú konkurenčnú ponuku oproti hypotékam.

Treba však podotknúť, že aby sa vám sporenie oplatilo najviac, musíte mať dostatok finančných prostriedkov. Mesačná sporiaca čiastka presahuje 100 € – peniaz, ktorý neostane každému.