Ukážeme vám, ako môžete ušetriť na poplatkoch pri hypotéke

100 eur v peňaženke
shutterstock

Uvažujete o kúpe nehnuteľnosti?

Lepšie obdobie ste si nemohli vybrať. Hypotéky majú najnižšie úrokové sadzby v histórii.

Už viete, ktorú banku si vyberiete? Pozrite sa, ako to vyzerá v praxi.

Pri porovnávaní mesačných výdavkov nezabúdajte na náklady spojené s hypotékou. Aké výdavky máme na mysli? Napríklad poplatok za bežný účet. Poďme si teda zadefinovať a rozdeliť všetky výdavky.

Jednorazové poplatky pri hypotéke

Poplatok za hypotéku

 • 0,8 – 1 % z výšky hypotéky

Samozrejme, číslo nie je fixné a každá banka si výšku prispôsobuje. Občas majú banky akcie, kedy je tento poplatok omnoho nižší alebo si ho banky vôbec neúčtujú.

Poplatok na katastri

Dokopy zaplatíte 132 €.

Cez portál Slovensko.sk môžete ušetriť až 50 % z poplatku. Podanie online návrhu o vklade stojí 33 €.

Ak vopred realizujete cez katasterportal.sk oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad, máte nárok na zníženie poplatkov ešte o ďalších 15 €.

Mnohokrát 66 € za návrh na vklad kúpnej zmluvy uhrádza realitná kancelária ako službu, ktorá je zahrnutá vo vyplatenej provízii.

Ohodnotenie nehnuteľnosti

Cena znaleckého posudku sa pohybuje v rozmedzí od 100 € do 350 €. Na jeho výšku má vplyv typ nehnuteľnosti.

Čo je najlacnejšie?

 • byty,
 • pozemky.

Za čo si zaplatíte viac?

 • rodinné domy.

Záloha za nehnuteľnosť

Pri kupovaní nehnuteľnosti je bežný rezervačný poplatok pred čerpaním úveru. Nemusíte sa obávať, odrátajú vám ho z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Väčšinou sa platí od 2 – 3 % – okolo 2 000 – 3 000 €.

Pravidelné mesačné výdavky

Mesačná splátka úveru

Závisí na vašej voľbe kombinácie úrokovej sadzby, výšky hypotéky a doby splatnosti úveru.

Poplatok za bežný účet

Určite sa stretnete s podmienkou vedenia a aktívneho využívania bežného účtu v banke, z ktorej chcete získať zvýhodnenú hypotéku. Väčšinou je však vedenie takéhoto účtu spoplatnené.

Naopak, niektoré banky ponúkajú účty zdarma.

Na čo by ste si teda mali dávať pozor?

Aby vám celkový poplatok za vedenie účtu nepredražil náklady aj o stovky eur.

Poistenie nehnuteľnosti

Ročne môže stáť pár desiatok eur v závislosti na hodnote bytu, domu či pozemku.

 • nehnuteľnosť za 100 000 € – 80 € až 100 € ročne

Poistenie je podmienkou schválenia hypotéky.

Poistenie neschopnosti splácať hypotéku

Je nižšie ako pri životnej poistke.

Suma vždy pokrýva aktuálny zostatok úveru. Znamená to, že sa s každou splátkou znižuje.

Pri výbere hypotéky myslite na:

 • úrokovú sadzbu,
 • poplatok za úver,
 • ostatné podmienky.

Treba teda myslieť na celkovú preplatenosť, ktorý vyplýva z vyššie uvedených nákladov. Nemyslite len na úrok, ktorý zaplatíte, ale dbajte aj na ostatné parametre spojené s vybavovaním hypotéky.

Ako môžete získať hypotéku?

mladý pár v kuchyni
shutterstock

Ak ste našli nehnuteľnosť a nemáte na jej kúpu finančnú hotovosť, je hypotekárny úver pre väčšinu z nás jediným možným riešením, ako sa dostať k vlastnému bývaniu. Ako získať hypotéku?

Druhy hypotéky

Najbežnejšou hypotékou, ktorú majú v ponuke takmer všetky banky je bežná účelová hypotéka na zhruba 30, v niektorých prípadoch až na 40 rokov, ktorá slúži na kúpu bytu, domu a v prípade dobrej bonity napr. aj kúpu pozemku.

Ak spĺňate podmienky veku a určitého príjmu, môžete získať tzv. hypotéku pre mladých. Takýto druh hypotéky má výhodnejšie podmienky vďaka podpore štátu a úrok si môžete oproti bežnej hypotéky znížiť o 3%. Na získanie hypotéky pre mladých musíte mať do 35 rokov, príjem do 1,3 násobku priemernej mzdy a banka vám požičia maximálne do výšky 70% ceny nehnuteľnosti alebo maximálne 50 000 EUR.

Podmienky pri hypotéke pre mladých sa od 1.1.2018 menili.

shutterstock

Ako získať hypotéku: podmienky

Keďže sa zadĺžite napr. na 30 rokov je dobré prejsť si viaceré banky a ich ponuky. Banky si vo veľkom konkurujú a ak vám nedá úrok, aký si predstavujete jedna banka, je veľká šanca, že druhá vám ho poskytne bez problémov.

Neporovnávajte len úrok, ale najmä mesačnú splátku istiny alebo ďalšie poplatky, ktoré sa s hypotékou v danej banke spájajú – napr. poplatok za vybavenie hypotéky či podmieňovanie ďalších služieb banky.

Ľahko zistíte, že najnižší úrok nemusí hneď znamenať najnižšiu sumu, ktorá vám každý mesiac odíde z účtu.

Najvýhodnejšia hypotéka nemusí mať najnižší úrok

Všimnite si, že banky vo svojich kampaniach propagujú najnižšie úrokové sadzby s predponou už od. Väčšina bežných klientov takúto sadzbu nedostane. Na jej výšku vplýva napr. vaša bonita, objem ďalších záväzkov voči vašej banke alebo iných strán, fixácia či výška LTV (loan to value).

Pred návštevou banky si výpočet splátky hypotéky môžete spočítať v hypokalkulačke. Zístíte tak, či je mesačná splátka hypotéky pre váš rozpočet prijateľná.

Rýchly tip

Použite napr. podrobnú kalkulačku na stránke hypokalkulacka.sk, kde si viete nastaviť každý parameter a hneď zistíte, koľko hypotéku preplatíte.

Ak máte základnú predstavu o výške ceny nehnuteľnosti, ideálne je navštíviť banku a urobiť si rýchly “posudok”. Banka vám predbežne povie, akú hypotéku by ste od nej dostali. Je to orientačné, ale pre rýchlu predstavu to stačí.

Niektoré banky vám vydajú tzv. hypotekárny certifikát, ktorý je síce pre banku nezáväzný, ale pri rýchlom jednaní pri kúpe s maklérom vám môže pomôcť.

Makléri vidia radšej klienta, ktorý má v rukách predpokladanú výšku úveru ako niekoho, kto sa ešte len chystá do banky zisťovať podmienky.

Akú výšku hypotéky môžem dostať

“Koľko mi dajú hypotéku” je zvyčajne prvá otázka, ktorá nám napadne keď začneme hľadať nehnuteľnosť.

V minulosti poskytovala väčšina bánk 100 % financovanie hodnoty nehnuteľnosti. Dnes vám väčšina bánk dá úver na maximálne 90 % z hodnoty nehnuteľnosti. V praxi je to však bežne okolo 70 % – 80 %.

100% hypotéka

Časy 100 percentných hypoték sú už síce za nami, ale v Bratislave alebo Košiciach je však možné získať stále 100 percentné financovanie, ak preukážete banke dobrú bonitu. 100 % hypotéke je od 1.7.2018 už definitívne koniec.

Postup pri kúpe bytu na hypotéku

V prvom kroku, ideálne ešte pred výberom nehnuteľnosti sa zastavte v banke na pobočku a požiadajte o tzv. prescoring. Pracovník banky vám na základe vašich príjmov povie pravdepodobnosť, ako získať hypotéku, v akej výške a za aký úrok.

Tieto informácie vám tak zreálnia vaše možnosti pri následnom výbere nehnuteľnosti.

Ak máte vybratú nehnuteľnosť, žiadajte od vlastníka nehnuteľnosti:

 • List vlastníctva
 • Kópia katastrálnej mapy
 • Doklad o dátume kolaudácie nehnuteľnosti

Ak ste zamestnanec, budete potrebovať potvrdenie o výške príjmu od svojho zamestnávateľa. Ak podnikáte alebo ste SZČO, prineste si so sebou kópiu podaného daňového priznania a potvrdenie z daňového úradu, že nemáte žiadne podĺžnosti a nedoplatky na daniach alebo iné nesplatené záväzky voči nemu.

Všetky tieto údaje dokladuje aj spoludlžník alebo ručiteľ.

Zároveň budete potrebovať aktuálny znalecký posudok, ktorý predložíte banke a na základe hodnoty nehnuteľnosti môžete žiadať o výšku hypotéky.

Ako si znížiť výšku úroku?

Banka vám zníži výšku úroku, ak spĺňate nasledujúce kritériá:

Bonita

Predstavuje vašu schopnosť dlhodobo splácať úver. Banka bonitu preverí výškou vašich predchádzajúcich a súčasných príjmov k pomeru bežným výdavkom na život. Vaša vyššia bonita znamená pre banku nižšie riziko pri nesplácaní úveru. Odmení vás tak nižšou sadzbou úroku.

Založená nehnuteľnosť

Pravdepodobne budete ako väčšina klientov ručiť nehnuteľnosťou, na ktorú si beriete hypotekárny úver. Ak žiadate hypotéky v plnej výške hodnoty nehnuteľnosti, pre banku ste rizikovejší. Ak máte časť svojich prostriedkov, banka to vníma ako menšie riziko a preto vám spravidla poskytne nižší úrok na hypotéke.

Produkty banky

Mnohé banky vás motivujú k tomu, že pri ďalších službách a produktoch vám znížia sadzbu o niekoľko desatín percenta.

VÚB banka napr. motivuje zľavou z úroku voliteľnými službami. Posielanie výplaty na účet vám hypotéku zníži o 0,15 %, poistenie úveru o 0,20 %.

Fixácia

Zvolenou fixáciou si viete znížiť alebo zvýšiť výšku úroku. Kratšia viazanosť je pre banku menej riziková, preto vám spravidla poskytne nižší úrok. Ak si chcete výhodný úrok zafixovať na dlhšie obdobie, pre banku je to väčšie riziko a sadzba bude vyššia.

kľúč vo dverách
shutterstock

Poplatky za hypotéku

Väčšina klientov ignoruje výšku poplatkov s vidinou najnižšieho úroku. Tie vás však môžu nepríjemne prekvapiť a predražiť výšku úveru. Štandardné poplatky sú:

Poplatok za znalecký posudok

Tento poplatok platíte ako žiadateľ o hypotekárny úver súdnemu znalcovi v odbore oceňovania nehnuteľností. Niektoré banky vám v rámci akcie preplatia náklady, alebo môžete využiť ich interného znalca.

Poplatok za vybavenie hypotéky

Ide o administratívny poplatok za vybavenie úveru zvyčajne vo výške až do 1,9 % z celkového úveru – väčšinou však s fixným maximálnym poplatkom. V rámci akcií bánk ho niekedy môžete získať za 0 EUR. Poplatok za vybavanie hypotéky môžete zaplatiť priamo v hotovosti, alebo si ho započítať priamo do úveru.

Poplatok katastru

Tento poplatok musíte zaplatiť katastru pri podaní návrhu na začatie konania o povolení vkladu záložného práva k zakladanej nehnuteľnosti, v prospech banky.

Štandardný poplatok je vo výške 66 EUR, v zrýchlenom konaní (do 15 dní od podania návrhu) až 266 EUR. Ak oň požiadate elektronicky, získate miernu zľavu. Niektoré banky v rámci akcií preplácajú poplatok za kataster.

Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie nehnuteľnosti banky vyžadujú pred poskytnutím úveru. Treba byť obozretný a porovnať si ponuky, ktoré vám poskytne banka alebo priamo poisťovňa. Viete tak ušetriť desiatky EUR ročne.

ďalšie zdroje: slsp.sk vub.sk tatrabanka.sk primabanka.sk csob.sk postovabanka.sk