Je pre vás lepší podnájom alebo vlastné bývanie?

podpis zmluvy
shutterstock

Hotovosť na kúpu vlastného bývania má len málo ľudí. Tento problém sa väčšinou rieši hypotékou, teda “zadlžením” na niekoľko desiatok rokov.

Máte však ešte jednu možnosť, zaobstarať si bývanie v podnájme.

Podnájom bytu je výhodný, ak sa nechcete viazať

Ak ste aktuálne v procese životných zmien, je pre vás výhodný podnájom. Využívajú ho napr. študenti alebo ľudia, ktorí sa museli presťahovať na obmedzený čas do iného mesta, resp. mladí ľudia, ktorí sa s rodinou ešte neponáhľajú. Podnájom často volia aj cudzinci alebo ľudia, ktorí nesplnili podmienky na získanie hypotéky.

S tým súvisí vaša finančná situácia. Ak nemáte pravidelný príjem alebo vlastné úspory, radšej s kúpou ešte počkajte. Banka vám pri žiadosti o hypotéku pridelí nízku bonitu, ktorá sa prejaví nižšou schválenou sumou úveru a vyšším úrokom. Riskovať, že nebudete schopný splácať hypotéku a prídete o bývanie, nestojí za to.

Výhody podnájmu

Hlavnou výhodou je, že nehnuteľnosť môžete meniť za inú. Ak sa potrebujete rýchlo presťahovať kvôli nečakaným životným udalostiam, nie ste k ničomu viazaní. A problémy v podobe pokazených či nefunkčných vecí za vás často rieši majiteľ.

Nevýhody podnájmu

Pri podnájme žijete neustále v neistote. V neistote stúpajúceho nájomného, v neistote, či vám majiteľ nepredĺži zmluvu.

Pre mnohých z nás je nepríjemné investovať do cudzích vecí. A pri prenájme to nie je nič iné. Aj keby napr. byt potreboval väčšiu rekonštrukciu, určite sa do nej nebudete púšťať v cudzej nehnuteľnosti.

kľúče od bytu
shutterstock

Kúpa bytu je pre ľudí, ktorí chcú ostať na jednom mieste

Väčšinou sa vraví, že je lepšie platiť vlastné, ako vrážať do cudzieho. Kúpa bytu je pre ľudí, ktorí už majú jasno, kde chcú stráviť budúcnosť. Úvery majú aktuálne prijateľne nízke úrokové sadzby, ktoré vám umožnia zaobstaranie si vlastného bývania lacnejšie.

Na začiatku by ste si mali sadnúť a vypočítať si, akú hypotéku si budete môcť dovoliť. Mesačnú splátku za hypotéku potom porovnajte s mesačným nájmom za prenajaté bývanie.

Výhody kúpy bytu

Ak byt kúpite, po splatení hypotéky na vás čaká majetok v osobnom vlastníctve. Ten môžete predať alebo prenajímať, z čoho získate nemalé peniaze. Je tiež akási investícia na dôchodok.

Prenájom vašej vlastnej nehnuteľnosti pre vás môže predstavovať akýsi pasívny príjem, ktorý si môžete odkladať na vlastný dom, či deti.

Riziká kúpy bytu

Najväčším rizikom je zvyšovanie úrokových sadzieb a teda, že hypotéka pre vás bude záväzkom, ktorú musíte splácať aj v ťažkých životných situáciách.

Zmena fixácie ako najväčší postrach zo splácania hypotéky

Fixačnou dobou vám banka zaručuje rovnaké podmienky, za akých ste si úver na začiatku brali. Na dobu napr. 3 alebo 5 rokov vám teda banka nemôže zvýšiť úrokovú sadzbu. Výšku úrokových sadzieb nevie nikto dopredu odhadnúť. V dnešnej situácii je ale jasné, že trend výšky úrokov bude stúpať. Ak by sa vám predsa len úrok razantne zvýšil, byt môžete stále kedykoľvek predať alebo refinancovať a znížiť si napr. výšku mesačnej splátky.

Ako si všetko spočítať?

Čo je pre vás finančne výhodnejšie?

Porovnali sme pre vás náklady na hypotéku a platenie nájmu v byte.

Úrokové sadzby sú dnes veľmi nízke, a preto sa hypotékam darí. Aj napriek narastajúcim cenám sa vám kúpa väčšinou vyplatí. Mesačný nájom by vás vo väčšine prípadov vyšiel drahšie ako splátka hypotéky.

Dôležité je aj to, či máte nejaké vlastné finančné zdroje. Pomer vlastných a cudzích zdrojov môže ovplyvniť výšku mesačnej splátky. Nedostatok našetrených peňazí vám môže skomplikovať poskytnutie úveru. Odporúča sa mať minimálne 15 % vlastných financií.

Životné situácie a kúpa bytu či domu

Ak ste sa rozhodli pre vlastný byt, rozmýšlajte nad svojou životnou situáciou, resp. situáciou ku ktorej v blízkej dobe smerujete, napr. sa stanete rodičmi.

Ideálnou dispozíciou pre rodinu je 3-izbový byt, ktorý vám zaručí dostatočný priestor na výchovu detí. Ak rozmýšlate nad rodinným domom, určite zvážte možnosti dopravy detí do škôlky a seba do práce. Niekedy vám to zaberie viac času, než si myslíte.

Na záver

Pri kratšom pobyte na jednom mieste (do 5 rokov) je výhodnejší prenájom. Inak sa odporúča nehnuteľnosť kúpiť.

V čom je lepší byt v pôvodnom stave a v čom novostavba?

Otázka, či pôvodný stav alebo novostavba môže byť malým chytákom. Odpoveď nemusí byť až tak jednoznačná a preto si na životné rozhodnutie doprajte kvalitné informácie.

V tomto článku si povieme niečo o výhodách a nevýhodách jednotlivých stavov nehnuteľnosti a vy tak budete mať všetky dostupné informácie na slobodné rozhodnutie.

Stav nehnuteľnosti má priamy dosah na váš aktuálny aj dlhodobý rozpočet. Aktuálny rozpočet sa odvíja od ceny nehnuteľnosti a zároveň od sumy, ktorú potrebujete na rekonštrukciu. Dlhodobý dosah má v podobe mesačných nákladov na vaše bývanie. Nájom a energie sú pre novostavbu a pôvodný stav neporovnateľné, no rovnako to platí aj pre celkovú cenu nehnuteľnosti.

[poll id=”2″]

Pôvodný stav je lacnejší. Skutočne?

Nepopierateľnou výhodou panelákových domov, resp. nehnuteľností v pôvodnom stave je najmä cena a celková dostupnosť.

Oproti novostavbe je cena panelákového bytu o 20 – 30 % nižšia a celková dostupnosť je ešte stále vyššia, čo sa môže zdať ako ľahké rozhodovanie, najmä pre tých, ktorých tlačí rozpočet. Nenechajte sa však oklamať zdanlivým ušetrením a počítajme ďalej.

K cene nehnuteľnosti je potrebné vziať do úvahy aj prevádzkové náklady, ktoré budu mesačne z vašej peňaženky ukrajovať nemalú čiastku. V tomto súboji je panelákový byt už na úplne inej pozícii, ako pri cene nehnuteľnosti. Prevádzkové náklady pôvodných bytov sú oveľa vyššie a môžu prekročiť až 50 % z bežnej ceny mesačných nákladov novostavby. Rozdiel vo výške 100 € mesačne je úplne bežný a môže byť dokonca aj vyšší.

 

Cena panelákového bytu je oproti novostavbe o 20 – 30 % nižšia

Nepopierateľnou výhodou pôvodných panelákových bytov je ich dostupnosť, ktorá sa s dostupnosťou novostavieb nedá vôbec porovnať. Bytov v pôvodnom stave je jednoducho viac a sú na predaj v takmer každej lokalite.

Otázkou je však ich funkčnosť. Najmladšie panelákové domy tu stoja 25 rokov a ich predpokladaný vek bol už pred 10 rokmi otázny. Tie staršie sú tu s nami z čias komunizmu, kedy boli postavené v čase bytovej krízy. Je až neuveriteľné, že tieto staré paneláky stále stoja, no nikto nevie s presnosťou určiť dokedy. Aj preto sa vaša investícia na 30 rokov môže zdať diskutabilná.

Opravy a revitalizácie polstoročných panelákov sa stávajú nákladnejšími, čo sa odráža najmä pri prevádzkových nákladoch a otáznej funkčnosti. Hoci sa vám cena bytu môže zdať nízka, no pri započítaní rekonštrukcie a vyšších mesačných nákladov sa môže cena dokonca dorovnať.

rodina v byte
shutterstock

Aj novostavba má svoje muchy

Z predchádzajúceho porovnania, vám vyšlo, že najvýhodnejšia investícia je novostavba. Z finančného, aj funkčného hľadiska tomu tak skutočne je. Je tu však niekoľko “ale”, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Za novostavbu sa podľa zákona považuje nehnuteľnosť, ktorá má najviac 5 rokov. V našom bežnom ponímaní sú novostavby aj iné bytové komplexy, ktoré už majú viac ako 5 rokov, no ich vzhľad, funkčnosť a vyššia cena nám dávajú pocit, že ide o novšiu stavbu.

Nové postupy v riešení bytovej politiky prinášajú nové riešenia, ktoré poskytujú energetické zabezpečenie nehnuteľnosti, ktoré je omnoho efektívnejšie ako v starých bytoch či domoch, čo vedie k nižším mesačným nákladom.

Nie je novostavba ako novostavba. Sú developeri, ktorým na projekte skutočne záleží, čo je očividné pri použitých materiálov, až po zabezpečenie jednotlivých odborných prác. Kvalite zodpovedá aj výsledná cena. Presne viete, za čo si platíte a tak si môžete byť istý, že ste urobili dobrú investíciu.

Žiaľ, nájdu sa aj developeri, ktorí všetko podmienia ziskom a kvalita pre nich nehrá veľkú rolu. Novostavba v oboch prípadoch pôsobí na laikov totožne, hoci sú v oboch prípadoch diametrálne rozdiely.

Ako rozpoznať kvalitu?

Spoľahnite sa na odborníkov z technickej inšpekcie, ktorý vám už počas výstavby novostavby môžu dohliadať na kvalitu stavby a upozorniť na možné nedostatky. V tejto fáze si môžete najať aj právnika, ktorý naformuluje zmluvné podmienky tak, aby ste po odovzdaní bytu mali právo na opravu nedostatkov. Môže sa jednať o drobnosti alebo aj väčšie problémy, pre ktoré sa budete obzerať po inej novostavbe.

Ak si zvolíte novostavbu, v ktorej už predtým niekto býval, dbajte na prieskum spokojnosti s bývaním od viacerých majiteľov bytu, čím si potvrdíte alebo vyvrátite svoje nadšenie z novostavby. Taktiež môžete zavolať odborníkov technickej inšpekcie, ktorí vám k novostavbe dajú reálne technické podklady, ktoré môžu slúžiť aj na neskoršie vyjednávanie ceny.