V čom je lepší byt v pôvodnom stave a v čom novostavba?

Otázka, či pôvodný stav alebo novostavba môže byť malým chytákom. Odpoveď nemusí byť až tak jednoznačná a preto si na životné rozhodnutie doprajte kvalitné informácie.

V tomto článku si povieme niečo o výhodách a nevýhodách jednotlivých stavov nehnuteľnosti a vy tak budete mať všetky dostupné informácie na slobodné rozhodnutie.

Stav nehnuteľnosti má priamy dosah na váš aktuálny aj dlhodobý rozpočet. Aktuálny rozpočet sa odvíja od ceny nehnuteľnosti a zároveň od sumy, ktorú potrebujete na rekonštrukciu. Dlhodobý dosah má v podobe mesačných nákladov na vaše bývanie. Nájom a energie sú pre novostavbu a pôvodný stav neporovnateľné, no rovnako to platí aj pre celkovú cenu nehnuteľnosti.

[poll id=”2″]

Pôvodný stav je lacnejší. Skutočne?

Nepopierateľnou výhodou panelákových domov, resp. nehnuteľností v pôvodnom stave je najmä cena a celková dostupnosť.

Oproti novostavbe je cena panelákového bytu o 20 – 30 % nižšia a celková dostupnosť je ešte stále vyššia, čo sa môže zdať ako ľahké rozhodovanie, najmä pre tých, ktorých tlačí rozpočet. Nenechajte sa však oklamať zdanlivým ušetrením a počítajme ďalej.

K cene nehnuteľnosti je potrebné vziať do úvahy aj prevádzkové náklady, ktoré budu mesačne z vašej peňaženky ukrajovať nemalú čiastku. V tomto súboji je panelákový byt už na úplne inej pozícii, ako pri cene nehnuteľnosti. Prevádzkové náklady pôvodných bytov sú oveľa vyššie a môžu prekročiť až 50 % z bežnej ceny mesačných nákladov novostavby. Rozdiel vo výške 100 € mesačne je úplne bežný a môže byť dokonca aj vyšší.

 

Cena panelákového bytu je oproti novostavbe o 20 – 30 % nižšia

Nepopierateľnou výhodou pôvodných panelákových bytov je ich dostupnosť, ktorá sa s dostupnosťou novostavieb nedá vôbec porovnať. Bytov v pôvodnom stave je jednoducho viac a sú na predaj v takmer každej lokalite.

Otázkou je však ich funkčnosť. Najmladšie panelákové domy tu stoja 25 rokov a ich predpokladaný vek bol už pred 10 rokmi otázny. Tie staršie sú tu s nami z čias komunizmu, kedy boli postavené v čase bytovej krízy. Je až neuveriteľné, že tieto staré paneláky stále stoja, no nikto nevie s presnosťou určiť dokedy. Aj preto sa vaša investícia na 30 rokov môže zdať diskutabilná.

Opravy a revitalizácie polstoročných panelákov sa stávajú nákladnejšími, čo sa odráža najmä pri prevádzkových nákladoch a otáznej funkčnosti. Hoci sa vám cena bytu môže zdať nízka, no pri započítaní rekonštrukcie a vyšších mesačných nákladov sa môže cena dokonca dorovnať.

rodina v byte
shutterstock

Aj novostavba má svoje muchy

Z predchádzajúceho porovnania, vám vyšlo, že najvýhodnejšia investícia je novostavba. Z finančného, aj funkčného hľadiska tomu tak skutočne je. Je tu však niekoľko “ale”, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Za novostavbu sa podľa zákona považuje nehnuteľnosť, ktorá má najviac 5 rokov. V našom bežnom ponímaní sú novostavby aj iné bytové komplexy, ktoré už majú viac ako 5 rokov, no ich vzhľad, funkčnosť a vyššia cena nám dávajú pocit, že ide o novšiu stavbu.

Nové postupy v riešení bytovej politiky prinášajú nové riešenia, ktoré poskytujú energetické zabezpečenie nehnuteľnosti, ktoré je omnoho efektívnejšie ako v starých bytoch či domoch, čo vedie k nižším mesačným nákladom.

Nie je novostavba ako novostavba. Sú developeri, ktorým na projekte skutočne záleží, čo je očividné pri použitých materiálov, až po zabezpečenie jednotlivých odborných prác. Kvalite zodpovedá aj výsledná cena. Presne viete, za čo si platíte a tak si môžete byť istý, že ste urobili dobrú investíciu.

Žiaľ, nájdu sa aj developeri, ktorí všetko podmienia ziskom a kvalita pre nich nehrá veľkú rolu. Novostavba v oboch prípadoch pôsobí na laikov totožne, hoci sú v oboch prípadoch diametrálne rozdiely.

Ako rozpoznať kvalitu?

Spoľahnite sa na odborníkov z technickej inšpekcie, ktorý vám už počas výstavby novostavby môžu dohliadať na kvalitu stavby a upozorniť na možné nedostatky. V tejto fáze si môžete najať aj právnika, ktorý naformuluje zmluvné podmienky tak, aby ste po odovzdaní bytu mali právo na opravu nedostatkov. Môže sa jednať o drobnosti alebo aj väčšie problémy, pre ktoré sa budete obzerať po inej novostavbe.

Ak si zvolíte novostavbu, v ktorej už predtým niekto býval, dbajte na prieskum spokojnosti s bývaním od viacerých majiteľov bytu, čím si potvrdíte alebo vyvrátite svoje nadšenie z novostavby. Taktiež môžete zavolať odborníkov technickej inšpekcie, ktorí vám k novostavbe dajú reálne technické podklady, ktoré môžu slúžiť aj na neskoršie vyjednávanie ceny.

Ako sa rozhodovať pri výbere vášho nového bývania?

jedálenský stôl
shutterstock

Za koľko? Kde? Koľko izieb? Nový alebo pôvodný stav?

Pri výbere nehnuteľnosti sú tieto otázky úplným základom a budú tvoriť vašu ďalšiu etapu pri kúpe vysnívaného bývania.

V tomto článku sa pozrieme na najdôležitejšie kritériá výberu nehnuteľnosti, ktoré je dobré mať zodpovedané hneď na začiatku.

Rozpočet bez kompromisov

Otázku za koľko, je dobré si zodpovedať s ohľadom na vašu aktuálnu finančnú situáciu a predpokladaný vývoj financií v rodinnom rozpočte. Rozhodujúca cena je jediným kritériom, v ktorom nebudete môcť uplatniť kompromisy.

Poväčšine kupcovia disponujú obmedzeným rozpočtom, čo im nedovoľuje hýbať s cenou nahor. Celkovú cenu si však rozpočítajte komplexne a to aj s ohľadom na ďalšie kritériá. Napríklad pri lokalite sa môžete zamyslieť nad financiami, ktoré budú potrebné na presuny medzi vašim domovom a prácou, či záujmovými aktivitami. Pri stave nehnuteľnosti myslite na potrebu rekonštrukcie a prevádzkové náklady a pod.

Lokalita definuje váš život

Jedno z najdôležitejších kritérií je rozhodne lokalita. Práve miesto, kde budete žiť môže byť dôvodom na kompromis v celkovom rozpočte. Lokalita je jediné kritérium, ktoré po výbere už nemôžete zmeniť. Nechajte si preto na výber lokality čas a zvážte všetky pre a proti.

Stačí myslieť na 4 základné parametre výberu lokality a na vaše každodenné rituály, ktoré sa stali vašou súčasťou.

  • vzdialenosť do práce,
  • dostupnosť škôl,
  • možnosti pre voľný čas,
  • kvalitné životné prostredie.

Na veľkosti záleží

Kritérium veľkosti nehnuteľnosti nie je len o metroch štvorcových. Výber veľkosti závisí od toho, či ste sa rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť vy sami alebo má byť byt vašim miestom pre výchovu detí.

Ak si kupujete byt samostatne, na výber máte dve alternatívy, ktoré zrejme zvažujete. Jedno alebo dvojizbový byt? V prvom rade myslite na vaše osobné potreby. Koľko miesta v skutočnosti potrebujete? Aký úložný priestor bude potrebný? Taktiež môžete zvážiť investičný kapitál budúcej nehnuteľnosti. Podľa štatistík sa dvojizbový byt predáva oveľa lepšie ako jednoizbový, čo vám môže dopomôcť v rozhodovaní.

Pre páry, ktoré sa rozhodli spolu žiť je rozhodovanie o niečo zložitejšie. Nikdy sa nerozhodujú sami. Na každom kritériu výberu nehnuteľnosti je potrebné sa najskôr zhodnúť. Väčšinou páry uvažujú nad dvoj až trojizbovými bytmi. Pre páry a zakladajúce rodiny sa oveľa viac oplatí trojizbový byt. Je to na jednej strane z dôvodu nižšej sumy za m² a na druhej strane je to najmä o priestore, ktorý mladá rodina vyžaduje.

radová zástavba domov
shutterstock

Dispozičné riešenia a orientácia nehnuteľnosti

Vaše predstavy o dispozícii bývania nemusia vždy nutne korešpondovať so stavom nehnuteľnosti, ktoré nájdete. Vyzbrojte sa teda schopnosťou robiť kompromisy alebo sa začnite rozhodovať o výstavbe vlastného domu za pomoci architekta, ktorý vám pri realizácii vašich snov podá odbornú, pomocnú ruku.

Poväčšine ľudia vyhľadávajú slnečnú orientáciu bytu. V dennej časti miestností je ideálna strana orientovaná na západ a v nočnej časti na východ. Ideálne riešenie sa hľadá skutočne ťažko, preto si všímajte aj iné výhody bytu, ktoré túto skutočnosť kompenzujú. Sú nimi najmä tepelná izolácia a veľké okná pre dostatok svetla.

Stav nehnuteľnosti rozhoduje o vašej spokojnosti

Novostavba alebo pôvodný stav? To je otázka, ktorá vám môže vŕtať hlavou už dlhšiu dobu a táto dilema je úplne mieste.

Výber medzi novou a staršou nehnuteľnosťou by nemal byť ponímaný len z jedného uhla. I keď vám vidina o 30 % lacnejšieho bytu v pôvodnom stave znie oveľa prijateľnejšie, aj tu je potrebné počítať opäť.

Pomysleli ste na rekonštrukciu? Na vysoké prevádzkové náklady? Na životnosť?