Rozhodli ste sa pre kúpu nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu?
Buďte pripravený na každú situáciu, o ktorej sa vám realiťák nezmieni. Vedome aj nevedome.
Na dobrého realitného makléra musíte mať jednoducho šťastie. Hoci, ani ten najlepší vám nemusí povedať všetko, čo by ste mali počuť. Skôr vám posunie informácie, ktoré chcete počuť.
1. Skutočná hodnota nehnuteľnosti
Pochopiteľne cena, ktorú sa dozvedáte od realitného makléra je cena, ktorú si stanovil predajca vrátane jeho provízie. Na to či ide o cenu, ktorú nehnuteľnosť skutočne má alebo o cenu, ktorú chce predajca nahodiť na udicu a čakať, kým sa ryba chytí, musí prísť ryba sama.
Dôležité je porovnať si ponuky v okolí a ich cenu nie za celok, ale za meter štvorcový a samozrejme na obhliadke si pozorne všimnúť stav a vybavenie nehnuteľnosti.
2. Meno predávajúceho a skutočné okolnosti predaja
Možno budete mať inú skúsenosť, ale máloktorý maklér vám povie viac o životnom osude nehnuteľnosti a dôvody prečo sa predáva. A ak aj povie, je na vás a jeho profesionalite, či mu uveríte alebo nie.
Dôvody aktuálneho predaja by mohli ovplyvniť vaše rozhodnutie kúpy. Ak vás zaujímajú, môžete sa opýtať susedov alebo samotného majiteľa. Samozrejme, ak vás k nemu maklér pustí.
3. Čo sa v byte stalo?
Ak veríte v energiu, ktorá v byte ostáva po predchádzajúcich majiteľoch, nie je na škodu vedieť aj o negatívnych udalostiach, ktoré sa v dome či byte mohli stať v minulosti. Určite by ste sa nepotešili, ak by ste po kúpe zistili, že sa tu stalo nešťastie a začali trpieť, že podobný osud čaká aj vás.
4. Životnosť bytovky
Bohužiaľ, nie každý realitný maklér ovláda nehnuteľnosti vo svojej vlastnej ponuke na 100 %. Ak vás náhodou bude zaujímať životnosť bytového domu, nech vás neprekvapí, že nebude vedieť presnú odpoveď alebo naopak, až veľmi presnú v znení: “Bytovka je v dobrom stave. Nemala by mať žiaden problém. Aj vás ešte prežije.”
5. Kvalita rekonštrukcie
Rozhodnutie investovať do prerábanej nehnuteľnosti môže byť rizikom, ak nedokážete odhadnúť jej kvalitu. Tá sa skrýva pod povrchom omietky. Len máloktorý maklér a v podstate aj majiteľ dokáže sprístupniť dokumentáciu, ktorá vám priblíži odvedenú prácu.
Úprimnosť makléra si pri odpovedi na túto tému vážte. Ak vyloží karty na stôl a povie, že nevie, alebo vám nechá priestor na preskúmanie nehnuteľnosti, fajn. No, nečakajte ju na tanieri. Profesionálov, ktorí nechcú na vás len zarobiť je ako šafránu.
6. Plánované rekonštrukcie
Pri kúpe vás bude určite zaujímať aj plánovaná rekonštrukcia. Najmä v prípade bytových domov. Výmena stúpačiek, strechy, oprava výťahu či zateplenie vás môžu nepríjemne prekvapiť. Najmä ak vám kvôli rekonštrukcii, o ktorej ste nevedeli, poškodia vynovenú kúpeľňu.
Ak túto informáciu od makléra nedostanete, zistite si ju od správcu bytového domu, ktorého zistite napríklad aj na obhliadke.
7. Zástavba okolia
Informácia o plánovanej výstavbe môže byť kľúčovou napríklad pri kúpe v tichej lokalite. Maklér rád predáva. Nie je povinný zistiť informácie o plánoch, ku ktorým sa v meste alebo na dedine schyľuje. Získajte si ich sami. Stačí možno dvihnúť telefón alebo sa zastaviť osobne. Predstava, že vám pred oblokom vyrastie nové nákupné centrum nie je extra lákavé.
8. Susedia a vzťahy medzi nimi
Otázka na susedov je povinná jazda každej obhliadky a rovnako aj jej odpoveď: “Samozrejme. Vládnu tú dobré vzťahy. Sami mladí.”
Nespochybňujte ani príliš neskúmajte pravdu jeho slov. Radšej sa pozrite, ako je v prípade bytu upravený vchod, či spoločné priestory bytovky.
Ak sa susedia dokážu na prácach na bytovke dohodnúť v jej prospech, nebudú márni. Prípadne, zistite si adresu nehnuteľnosti, a aj krátky rozhovor s vašimi potenciálnymi susedmi vám dokáže, či chcete byť v ich partii.
Akokoľvek to možno nebude jednoduché, ak vôbec možné, želáme vám dobrý výber nielen realitnej kancelárie, ale predovšetkým makléra. Most dôvery, ktorý si medzi sebou postavíte bude slúžiť na spoľahlivý prechod zbytočne prikrášlených informácií.