Ako si vybrať finančného poradcu?

mladý pár a predajca
shutterstock

Dobrý finančný poradca vám dokáže významne pomôcť pri vašich najdôležitejších životných rozhodnutiach. Poradíme vám ako ho spoznáte a kedy sa vám skutočne oplatí.

V minulosti sa pod pojmom finančný poradca skrýval kadekto a kadečo. Od roku 2010 však vstúpili do platnosti legislatívne zmeny, ktoré jasne zadefinovali kto je finančný poradca, finančný sprostredkovateľ a finančný agent.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Finančnému poradcovi platíme za rady my

Na svoju činnosť potrebuje povolenie Národnej banky Slovenska. Ako klient uzavriete písomnú zmluvu o poskytovaní odbornej pomoci v oblasti financií. Ak teda potrebujete napr. hypotéku, finančný poradca zistí najlepšie ponuky, všetko sám obehá a vy za jeho radu, odporúčanie zaplatíte dopredu dohodnutú províziu. Finančných poradcov by ste na Slovensku zrátali na prstoch jednej ruky. Ľudia nie sú priveľmi naučení ani ochotní platiť za finančné poradenstvo.

Finančného sprostredkovateľa platí banka

Finančný sprostredkovateľ vám naopak odporučí riešenie od finančnej inštitúcie, s ktorou má uzavretú zmluvu. Finančný sprostredkovateľ je “upísaný” jednej spoločnosti. Nepotrebuje žiadne špeciálne povolenie od Národnej banky Slovenska. Jeho motivácia je predložiť vám ponuku, ktorá je pre vás výhodná a zároveň výhodná pre neho, keďže províziu dostane následne od banky alebo inej finančnej inštitúcie.

Finančný agent ponúkne veľký výber produktov od viacerých spoločností

Finanční agenti sa líšia od sprostredkovateľa tým, že majú uzatvorené zmluvy s viacerými finančnými inštitúciami. Klientovi porovnajú viaceré produkty a ponúknu mu jeden z najvhodnejších produktov. Agent dostane províziu od spoločnosti, ktorej produkt nakoniec predá klientovi. Klient tak agentovi za jeho služby neplatí.

Ako vám vie finančný poradca pomôcť

Dopyt po nehnuteľnostiach je stále pomerne veľký a potreba vlastného bývania neutícha. Pri orientácii na trhu s úvermi a hypotékami sa ako laik môžete veľmi rýchlo stratiť. A ak sa nestratíte, zavalí vás papierová agenda, ktorá s ich vybavením súvisí.
Finančný sprostredkovateľ vás bude zastupovať pred finančnými inštitúciami. Jeho úlohou je dokázať prehodnotiť aktuálnu ponuku hypoték, vybrať najvhodnejšie možnosti pre vaše potreby, prekonzultovať s vami rozhodnutie a na koniec v zastúpení zabezpečiť všetky či prinajmenšom väčšinu „vybavovačiek“. Nesporne vám ušetrí množstvo času. V ideálnom prípade by ste ako jeho klient mali mať jedinú starosť – podpísať papiere s top ponukou pre vašu budúcnosť.

Pri zložitejšom type úverov oceníte aj to, že sa postará i o doklady ako znalecký posudok, informovanie a vybavenie náležitosti na katastri či vybavenie poistenia nehnuteľnosti. Primárne preverí, za akých podmienka a či vôbec budete môcť získať hypotéku, úver a po vašom rozhodnutí spracuje žiadosť, doručí ju do banky a dohliadne na celý proces až po jeho samotný koniec.

Treba myslieť na výšku úveru, ktorý si klient berie a zohľadniť ju predtým, než sa do jeho riešenia pustí. Čím väčší úver, tým náročnejší proces vás bude čakať a pomoc profesionála bude na mieste.

Aký je finančný poradca, ktorý sa vám vyplatí

Veľkou devízou finančného poradcu budú jeho odporúčania od spokojných klientov. Ak sa rozhodnete pre niekoho sami, skúste si ho preveriť – pohľadajte na internete, opýtajte sa známych.

Veľmi dôležitý je i váš osobný dojem z prvého stretnutia. Predsa len, ide o človeka, ktorému sa zverujete v jednom z najdôležitejších momentoch v živote. Pocit dôvery v jeho osobnosť a i vedomosť je na mieste. Verte vášmu vnútornému pocitu a všímajte si jeho štýl komunikácie či vás počúva, reaguje rozumne a svoje názory stavia na pádnych argumentoch.

Vzdelanie a prehľad v úverovej problematike sa žiada. Váš človek by mal mať matematické a logické myslenie, aby dokázal ponuky hypoték hodnotiť efektívne v dlhodobom horizonte. Nie prvoplánovo, podľa marketingových lákadiel banky, napríklad v podobe extra nízkych úrokov. Ponuku, ktorú vám predstaví, s vami bude konzultovať a prehodnocovať, nebude vás priamo či nepriamo tlačiť do jednej možnosti.

Poradca, ktorý je dobrý sa osvedčí rýchlo svojimi schopnosťami. Tým, ako rýchlo a s prehľadom dokáže vyriešiť požiadavky svojho klienta a vopred s ním preberie províziu, ktorá bude pevne daná a jasne i zmluvne odsúhlasená.

Je pravdou, že vybaviť hypotéku si môžete aj sami. Zvládnete to, ale s pomocou profesionála to bude omnoho hladšie, a ak si vyberiete dobre, tak aj výhodnejšie pre vás.

Poradíme vám, ako si vybrať nábytok do vášho interiéru

Nábytok nie je len estetickým doplnkom vášho bytového zariadenia. Je to tiež niečo, čo nám má uľahčiť život, má byť praktickým kúskom a zároveň, napríklad v prípade gauča, postele či kresiel, má vplyv aj na naše zdravie.

Ako začať?

Prvým a najdôležitejším faktorom pri výbere nábytku je určiť si to, akú bude mať funkciu. Položte si otázku, aký nábytok potrebujete a na čo ho budete využívať. Nezabudnite pri tom myslieť na každého člena domácnosti – majú všetci radi vysoké barové stoličky, páči sa každému minimalistický gauč, bude sa váš partner dobre cítiť v masívnej posteli?

Po zodpovedaní týchto základných otázok sa zamerajte na nasledovné aspekty.

1. Vyberte do každej izby základný nábytok

Každý priestor, každá miestnosť vo vašom byte či dome, má svoj špecifický účel. Tým pádom ich potrebujete vybaviť špecifickým nábytkom podľa toho, aké aktivity v danej miestnosti vykonávate. Napíšte si zoznam nábytku, ktorý do danej miestnosti potrebujte, a uvažujte aj nad alternatívami.

Premyslite si napríklad, či chcete do spálne nočné stolíky, alebo ich nepotrebujete. Zamyslite sa nad tým, či chcete mať v spálni televízor, alebo nie a podľa toho si vyberte kúsky nábytku. Rovnako zvážte napríklad, či chcete, aby bol súčasťou vašej spálne kútik na čítanie s kreslom a taburetkou. Samozrejme, dôležité je myslieť aj na veľkosť danej miestnosti.

škandinávský nábytok
homedit

2. Definujte svoje osobné potreby

Každý človek má od tej ktorej miestnosti trochu odlišné očakávania. Niekomu napríklad postačuje v spálni jedno lôžko, niekto potrebuje do detskej izby poschodovú posteľ, ďalší zase potrebuje možno aj tri postele do jednej detskej izby.

Definujte, čo presne potrebujte, určite si počet kusov nábytku a aj to, na čo ho budete presne využívať. Ak napríklad chcete gauč, ktorý bude slúžiť aj pre hostí na spanie, určite budete potrebovať rozkladací. V prípade, že máte hosťovskú izbu, postačí vám aj sofa.

spálňa
johnlewis

3. Doplnkový nábytok

Okrem základných kusov nábytku budete potrebovať aj doplnkový nábytok. Ak teda uvažujete, ako si vybrať nábytok, myslite aj na úložné priestory. V prípade, že ste milovníkom kníh, nepochybne sa vám zíde veľká knižnica, ak radi varíte a máte veľa hrncov a kuchynského náčinia, určite sa vám zíde veľká kuchynská komoda.

knižnica v obývačke
alternativas

4. Nájdite svoj štýl

Samozrejme, že keď sa rozhodujte, ako si vybrať nábytok, hľadíte nielen na funkciu, ale aj na štýl. Zamyslite sa nad tým, čo sa vám páči a aká je vaša predstava. Váš nábytok by mal vytvoriť nielen pohodlie, ale mal by aj dobre vyzerať.

Nájdite také kúsky nábytku, ktoré budú svojim spôsobom jedinečné, no spolu budú vytvárať harmonický celok. Čo sa týka štýlov, je len na vašom vkuse, či siahnete po industriálnych kúskoch, alebo zvolíte bohémsky či vintage štýl.

Veľkosť, tvar a materiál nábytku pre váš domov

Keď ste si už určili, aké kúsky nábytku a v akom štýle chcete, prichádza na rad určiť si veľkosť, tvar a materiál. Nezabudnite však ani na praktickosť – zvážte napríklad, koľko zásuviek potrebujete v komode alebo koľko políc by mala mať vaša skriňa.

Čo sa tvarov týka, máte na výber hranatý nábytok vhodný skôr do moderne či minimalisticky zariadenej domácnosti, alebo zaoblenejšie kúsky, ktoré sú vhodnejšie skôr pre vintage či bohémsky štýl. Takisto zvážte, či si priestor vyžaduje vyšší nábytok, alebo nižší, či sú do danej miestnosti vhodné masívne kúsky nábytku alebo tie menšie.

Materiál

Z materiálov máte na výber viacero možností – sedačku môžete zvoliť koženú alebo s látkovým čalúnením, kuchynský stôl môže byť drevený, ale aj kovový skombinovaný so sklom. Obývačková stena môže byť uzavretá alebo kombinovaná s presklenými vitrínami. Aj tu však myslite nielen na estetickosť, ale aj praktickosť. Ak totiž máte malé deti, sklenený nábytok nemusí byť najvhodnejšou voľbou.

Tak ako pri celkovom zariaďovaní domu a bytu, aj pri výbere nábytku platí, že by ste mali spojiť praktickosť s estetickosťou. A hoci to nemusí byť vždy jednoduché, stačí si k tomu sadnúť a venovať otázke ako si vybrať nábytok dostatok času.