Ako si vybrať finančného poradcu?

mladý pár a predajca
shutterstock

Dobrý finančný poradca vám dokáže významne pomôcť pri vašich najdôležitejších životných rozhodnutiach. Poradíme vám ako ho spoznáte a kedy sa vám skutočne oplatí.

V minulosti sa pod pojmom finančný poradca skrýval kadekto a kadečo. Od roku 2010 však vstúpili do platnosti legislatívne zmeny, ktoré jasne zadefinovali kto je finančný poradca, finančný sprostredkovateľ a finančný agent.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Finančnému poradcovi platíme za rady my

Na svoju činnosť potrebuje povolenie Národnej banky Slovenska. Ako klient uzavriete písomnú zmluvu o poskytovaní odbornej pomoci v oblasti financií. Ak teda potrebujete napr. hypotéku, finančný poradca zistí najlepšie ponuky, všetko sám obehá a vy za jeho radu, odporúčanie zaplatíte dopredu dohodnutú províziu. Finančných poradcov by ste na Slovensku zrátali na prstoch jednej ruky. Ľudia nie sú priveľmi naučení ani ochotní platiť za finančné poradenstvo.

Finančného sprostredkovateľa platí banka

Finančný sprostredkovateľ vám naopak odporučí riešenie od finančnej inštitúcie, s ktorou má uzavretú zmluvu. Finančný sprostredkovateľ je “upísaný” jednej spoločnosti. Nepotrebuje žiadne špeciálne povolenie od Národnej banky Slovenska. Jeho motivácia je predložiť vám ponuku, ktorá je pre vás výhodná a zároveň výhodná pre neho, keďže províziu dostane následne od banky alebo inej finančnej inštitúcie.

Finančný agent ponúkne veľký výber produktov od viacerých spoločností

Finanční agenti sa líšia od sprostredkovateľa tým, že majú uzatvorené zmluvy s viacerými finančnými inštitúciami. Klientovi porovnajú viaceré produkty a ponúknu mu jeden z najvhodnejších produktov. Agent dostane províziu od spoločnosti, ktorej produkt nakoniec predá klientovi. Klient tak agentovi za jeho služby neplatí.

Ako vám vie finančný poradca pomôcť

Dopyt po nehnuteľnostiach je stále pomerne veľký a potreba vlastného bývania neutícha. Pri orientácii na trhu s úvermi a hypotékami sa ako laik môžete veľmi rýchlo stratiť. A ak sa nestratíte, zavalí vás papierová agenda, ktorá s ich vybavením súvisí.
Finančný sprostredkovateľ vás bude zastupovať pred finančnými inštitúciami. Jeho úlohou je dokázať prehodnotiť aktuálnu ponuku hypoték, vybrať najvhodnejšie možnosti pre vaše potreby, prekonzultovať s vami rozhodnutie a na koniec v zastúpení zabezpečiť všetky či prinajmenšom väčšinu „vybavovačiek“. Nesporne vám ušetrí množstvo času. V ideálnom prípade by ste ako jeho klient mali mať jedinú starosť – podpísať papiere s top ponukou pre vašu budúcnosť.

Pri zložitejšom type úverov oceníte aj to, že sa postará i o doklady ako znalecký posudok, informovanie a vybavenie náležitosti na katastri či vybavenie poistenia nehnuteľnosti. Primárne preverí, za akých podmienka a či vôbec budete môcť získať hypotéku, úver a po vašom rozhodnutí spracuje žiadosť, doručí ju do banky a dohliadne na celý proces až po jeho samotný koniec.

Treba myslieť na výšku úveru, ktorý si klient berie a zohľadniť ju predtým, než sa do jeho riešenia pustí. Čím väčší úver, tým náročnejší proces vás bude čakať a pomoc profesionála bude na mieste.

Aký je finančný poradca, ktorý sa vám vyplatí

Veľkou devízou finančného poradcu budú jeho odporúčania od spokojných klientov. Ak sa rozhodnete pre niekoho sami, skúste si ho preveriť – pohľadajte na internete, opýtajte sa známych.

Veľmi dôležitý je i váš osobný dojem z prvého stretnutia. Predsa len, ide o človeka, ktorému sa zverujete v jednom z najdôležitejších momentoch v živote. Pocit dôvery v jeho osobnosť a i vedomosť je na mieste. Verte vášmu vnútornému pocitu a všímajte si jeho štýl komunikácie či vás počúva, reaguje rozumne a svoje názory stavia na pádnych argumentoch.

Vzdelanie a prehľad v úverovej problematike sa žiada. Váš človek by mal mať matematické a logické myslenie, aby dokázal ponuky hypoték hodnotiť efektívne v dlhodobom horizonte. Nie prvoplánovo, podľa marketingových lákadiel banky, napríklad v podobe extra nízkych úrokov. Ponuku, ktorú vám predstaví, s vami bude konzultovať a prehodnocovať, nebude vás priamo či nepriamo tlačiť do jednej možnosti.

Poradca, ktorý je dobrý sa osvedčí rýchlo svojimi schopnosťami. Tým, ako rýchlo a s prehľadom dokáže vyriešiť požiadavky svojho klienta a vopred s ním preberie províziu, ktorá bude pevne daná a jasne i zmluvne odsúhlasená.

Je pravdou, že vybaviť hypotéku si môžete aj sami. Zvládnete to, ale s pomocou profesionála to bude omnoho hladšie, a ak si vyberiete dobre, tak aj výhodnejšie pre vás.

Ako si vybrať a nakombinovať doplnky do vášho interiéru

shutterstock

Niekedy je až prekvapujúce, ako veľmi dokážu malé dekoratívne predmety zmeniť celkové pôsobenie domácnosti. Interiéroví dizajnéri vedia veľmi dobre, že práve koberce, osvetlenie, vankúše či obrazy vedia v priestore vytvoriť presne takú atmosféru, v akej sa budete cítiť dobre. Na druhej strane však doplnky do bytu môžu priestor rozbiť natoľko, že bude pôsobiť nesúrodo a rušivo.

Ako na výber doplnkov do domácnosti

Doplnky sú lacným prostriedkom, ktorý osvieži vaše bývanie a vytvorí danej miestnosti nový „look“. Ako vybrať doplnky do interiéru, aby splnili to, čo od nich očakávate? Tu je niekoľko rád.

1. Kvalita pred kvantitou

Masovo vyrábané interiérové doplnky do bytu sú cenovo dostupné a v podstate okamžite si ich viete zadovážiť či už v kamenných alebo internetových obchodoch.

Je to však to, čím chcete zaplniť svoj domov? Keď príde na bytové doplnky, platí, že menej je viac. Niekedy totiž jeden vhodne zvolený a unikátny kúsok môže v interiéri vytvoriť oveľa lepší dojem ako množstvo lacných drobností.

zrkadlo
decoist

2. Vyberte si doplnky vhodných rozmerov

Možno ste už boli u niekoho, kto mal interiér preplnený veľkými doplnkami. Nič nepokazí dojem tak, ako keď malé miestnosti prepcháte obrovskými a mohutnými doplnkami. Preto pri výbere doplnkov myslite na rozmery izby, do ktorej ich chcete umiestniť.

3. Kombinujte farby a materiály

Doplnky neutrálnych farieb sú síce fajn, no sú veľmi nenápadné a o svojich majiteľoch toho veľa nepovedia. Zvoľte doplnky výrazných farieb a materiálov, ktoré vzbudia u vašich hostí záujem a budú kontrastovať s priestorom.

doplnky obývačka
cymorka

4. Zvážte asymetrické kúsky

Symetria je nuda. Rozbite priestor asymetrickým umiestnením doplnkov – vymeňte napríklad okrúhle zrkadlo na vašej chodbe so svietnikmi po oboch stranách za asymetrické zrkadlo. Priestoru do dodá dynamiku a štýl.

5. Vyberajte doplnky, ktoré povedia príbeh

Vyberte si také doplnky do bytu, ktoré pre vás niečo znamenajú a povedia nejaký príbeh. Zaveďte si napríklad tradíciu, že si vždy na dovolenke kúpite nejaký originálny (ale nie gýčový) doplnok. Vaša domácnosť vám tak bude pripomínať vaše cesty. Ak si teda kladiete otázku, ako vybrať doplnky do interiéru, skúste staviť na niečo, čo vás bude vystihovať.

6. Kúpte len to, čo sa vám naozaj páči

Nekupujte doplnky len preto, aby ste vyplnili prázdny priestor na stene či niekde v miestnosti. Náhodné a neplánované nákupy sú zvyčajne tie, počas ktorých kúpime kúsky, ktoré sa nám skutočne páčia. Neunáhlite sa, aby ste mali nákupy čo najskôr za sebou a radšej to nechajte na situáciu, keď vám niečo vyslovene padne do oka a budete mať pocit, že tento kúsok musíte mať.

doplnky vankúše
safaxe

7. Nemíňajte veľa

Na doplnky do vášho interiéru nemusíte minúť celý majetok. Ak vám do oka padol drahší kúsok, kúpte si ho, no myslite na to, že drahý doplnok by mal byť natoľko jedinečný, že do danej miestnosti už ďalšie doplnky potrebovať nebudete. Originálne doplnky môžete nájsť aj v bazároch.

Nápady na doplnky do bytu vhodné do vášho interiéru

Pozrite si zoznam niekoľkých doplnkov, vďaka ktorým sa z vašej domácnosti stane celkom nový priestor. Pri otázke, ako vybrať doplnky do interiéru, myslite na kombinácie farieb, materiálov a štýlov. Dosiahnete tak efekt, ktorý nik neprehliadne.

  • Použite svietidlá – stojace, visiace či stolové lampy vytvoria útulný a teplý priestor.
  • Domácku atmosféru vytvoríte pomocou košíkov a škatuliek.
  • Aj knihy a časopisy môžu poslúžiť ako doplnky.
  • Nezabudnite na sviečky a svietniky.
  • Prírodné prvky ako kvety, mušle, kamienky či šišky dodajú domácnosti útulnosť.
  • Zjemnite priestor kobercami, vankúšikmi a prehozmi.
  • Pridajte aj visiace dekorácie ako napríklad starú klietku pre vtáčika.