Ako vybrať vaňu do kúpeľne?

Kúpeľňa, vaňa

Zariaďovanie kúpeľne patrí medzi tie najnáročnejšie investície, ktoré vás pri tvorbe bývania čakajú. A vôbec pritom nezáleží, či ide o malý byť alebo kúpeľňu v priestrannej vile. Vždy rátajte s nemalou čiastkou, za ktorú ale chcite presne to, čo sa vám páči a bez kompromisov.

Veľkosť kúpeľne

Každá kúpeľňa sa líši nielen veľkosťou, ale aj dĺžkou a výškou jednotlivých stien. Nie sú výnimkou ani atypické priestory, kde sa nachádzajú ostré alebo tupé roky, ktoré môžu výber značne sťažovať. Na druhej strane, výsledkom je ale atypická kúpeľňa, ktorá sa ľahko stane pýchou vašej nehnuteľnosti.

Skôr ako si vaňu vyberiete, uistite sa, že po jej umiestnení zostane v kúpeľni dostatok priestoru na pohyb a umiestnenie umývadla, kúpeľňového nábytku či ďalšie doplnky. Ak máte malú kúpeľňu, nevešajte hlavu, aj v takýchto priestoroch môžete mať vaňu. Stačí si len vybrať ten správny tvar a veľkosť.

Materiál

Ak ste sa rozhodli, že vo vašej kúpeľni vaňa bude, zamerajte sa na materiál, z ktorého je vyrobená. Trh kúpeľňového vybavenia je plný rôznych vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovú oceľ, až po kameň či sklo. Najrozšírenejším materiálom bola dlhé roky smaltová oceľ, ktorá však od ideálu mala dosť ďaleko. Dnes je štandardom akrylát, ktorý sa pýši vlastnosťami, ktoré očakávate. Vaňa z tohto materiálu má dlhú životnosť a stabilitu farieb.

Akrylát

Akrylát je tvarovo flexibilný a má výborné vlastnosti, ktoré moderní ľudia požadujú. Vane z tohto materiálu spĺňajú požiadavky aj tých najnáročnejších užívateľov. Narazíte pritom na dva typy akrylátu . liaty a extrudovaný. Liaty je o poznanie kvalitnejší, ale aj drahší. Výhodou akrylátu je aj ľahká údržba a hygienická čistota.

Okrem klasických akrylátov sa stretnete aj so špeciálnymi technológiami ako napríklad akrylát vystužený trojvrstvovou polyuretánovou penou. Tieto vane ocenia tí, ktorí si do nej chcú nainštalovať hydromasážne systémy.

Smalt

Smaltová oceľ bola obľúbená skôr v minulosti. Výhodou takejto vane je dlhšia životnosť, cenová dostupnosť i farebná stálosť. Oceľové vane sú odolné proti poškriabaniu aj zafarbeniu, preto sú vhodné na detské hry i kúpanie domácich miláčikov. Ich povrch sa dá opraviť špeciálnym lakom.

Liatina

Liatinové vane sa vyrábajú predovšetkým ako vane voľne stojace na nožičkách. Ich nevýhodou je vysoká hmotnosť materiálov a obmedzená možnosť tvarovania. Liatinové vane sa po napustení teplou vodou zahrievajú pomaly, na druhej strane ale zostáva voda oproti ostatným typom materiálov najdlhšie teplá.

Tvar vane

Vďaka využitiu akrylátu sa môžete stretnúť s obrovským množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtokov a vodovodnej batérie. Výber konkrétneho tvaru by sa mal odvíjať nielen od osobných preferencií, ale aj od priestorových možností kúpeľne.

Obdĺžnikové vane

Klasický obdĺžnikový tvar vane je istotou, že nič nepokazíte. Dá sa obložiť obkladmi, ktoré budú farebne zladené so zvyškom kúpeľne. Obdĺžniková vaňa tak perfektne padne do priestoru a stane sa razom jeho súčasťou.

Pri výbere ale premýšľajte, aké má vaňa dno. Či je ploché alebo zaoblené. Čím plochšie dno bude, tým bude ľahšie sprchovanie. Tiež sa zamyslite, či budete chcieť klasickú vaňu, alebo vaňu so sedadlom. Dobré je tiež zvážiť, či bude stačiť, aby sa do nej vošiel len jeden človek, alebo plánujete kúpanie vo dvojici. Ak nemáte v okolí vane odkladací priestor, je dobré vybrať si vaňu so širším bočným lemom, ktorý v miestach, kde prilieha ku stene, vytvorí miesto, kam si položíte šampón, mydlo alebo sprchovací gél.

Oválne vane

Oválne vane sa v posledných rokoch tešia čoraz väčšej popularite. Jedinou nevýhodou sú nároky na veľkosť kúpelne. Oválna vaňa musí byť umiestnená v priestore. Odmenou ale bude nezabudnuteľný zážitok z kúpania sa v oválnej vani, ktorý mala rada aj vysoká šľachta v časoch renesancie a baroka. Oválne vane sa však skôr hodia do väčších kúpeľní.

Rohové vane

Rohové vane sú veľmi atraktívne. Ponúkajú vysoký komfort pri kúpaní i sprchovaní. Vďaka svojmu tvaru dávajú priestor s akrylátom viac pracovať, než napríklad v prípade klasických obdĺžnikových vaní. Vďaka tomu sa stretnete s rôznymi rohovými vaňami so sedadlami, priestorom na odkladanie vecí a vnútorným prispôsobením pre jednu či dve osoby. Ak si chcete užiť skutočné pohodlie, vyberte si tento variant. Aj v tomto prípade však myslite na to, že treba väčší priestor. Tento typ sa výborne hodí do stredne veľkých až veľkých kúpeľní.

Asymetrické vane

Asymetrické vane sú zaujímavým prvkom. Ich cena vás pritom finančne nezruinuje. Asymetrické rohové vane sú dobrou alternatívou klasických rohových vaní. Dávajú priestor vašej kreativite a vedia v kúpeľni vyčarovať skutočne jedinečný priestor, ktorý sa stane vašou pýchou. V sortimente asymetrických vaní nájdete ako rohové, tak obdĺžnikové, ktoré padnú do vašej kúpeľne, akoby tam patrili odjakživa.

 

Hlavnou výhodou týchto vaní je úspora miesta. Preto sa zmestia aj do menších kúpeľní. Avšak napriek svojej menšej veľkosti a vďaka asymetrickému tvaru vám poskytnú dostatočný komfort pri kúpaní.

Hydromasážne vane

Ak si pri kúpaní potrpíte na skutočný luxus, potom je pre vás jedinou alternatívou hydromasážna vaňa, ktorá predstavuje vrchol pohodlia. Cena za takýto typ je síce vyššia, ale odmenou vám bude skutočný nadštandard. Ak máte v merku hydromasážne vane, potom by ste ale mali vedieť niekoľko dôležitých vecí. Keďže sú vo vani zabudované masážne trysky, je nutné ich po každom použití prečistiť, inak sa môžu zaniesť a prestať fungovať. Výmena je pritom dosť drahá. Používanie takejto vane je o niečo náročnejšie aj na spotrebu.

Vaňové zásteny

Ak chcete kompromis medzi vaňou a sprchovacím kútom, vyberte vaňovú zástenu. Ide o stenu, ktorá môže byť skladacia, posuvná alebo permanentná. Vaňu tak môžete plnohodnotne využiť ako sprchovací kút bez toho, že by ste po sprchovaní mali na podlahe kaluž vody.

Zástena môže byť buď zo skla, alebo z plastu. Ak sa pre zástenu rozhodnete dodatočne, rátajte s touto možnosťou už pri výbere vane. Tá by mala mať rovný a široký okraj, na ktorý sa bude dať konštrukcia pripevniť. Rámy môžu byť vyrobené z hliníka a natreté nabielo alebo môžu byť pochrómované, tie sú však drahšie. Dobrou voľbou sú aj zásteny bezrámové spojené kovaním. Ich údržba je oveľa ľahšia, pretože väčšina nečistôt sa drží práve v rámoch.

Inštalácia vane

Vaňa môže byť voľne stojaca aj postavená ku stene. Možností je hneď niekoľko. Jedným z variantov je, že sa vaňa usadí na pripravené miesto v kúpeľni. Pokiaľ chcete vaňu, ktorá sa nezamuruje, vyberte takú, ktorá má predný panel z rovnakého materiálu ako je samotná vaňa. Ide o doplnok vane a nie je nutné žiadne veľké murovanie ani zháňanie obkladov navyše.

Ďalšou možnosťou je vymurovanie lôžka súbežne s hranou vane, kam sa potom následne vloží. Po okraji sa vytvorí odkladací priestor a prednú časť vane obložíte obkladom.

Vychytávky

 • Integrované sedadlo do vane zlepší nielen komfort pri kúpaní, ale tiež ponúkne priestor na odloženie vecí. Údržba vane sa ale trochu skomplikuje.
 • Odtok vody umiestnený v strede je veľmi praktický. Či už sa budete kúpať na začiatku, alebo konci vane, prípadne budete vo vani sedieť dvaja, nebude vás nič tlačiť.
 • Opierky rúk oceníte v prípade, že si vo vani radi čítate. Pomôžu tiež pri vstávaní.
 • Podhlavníky a rukoväte môžu byť praktickými doplnkami, ktoré spríjemnia kúpanie alebo vstup či výstup do a z vane.
 • Automatický ohrev pri poklese teploty vodu automaticky dohreje na 38 stupňov Celzia.
 • Farebná terapia je po systéme LED diód integrovaných do tela vane. Podsvietenia sa dajú prepínať. Vybrať si môžete medzi žltou, zelenou, bielou, oranžovou, modrou, fialovou alebo červenou farbou. Každá z nich má iný vplyv na telo i dušu.

Rozmery, objem a hmotnosť

Najčastejšia dĺžka vaní je 160 – 170 centimetrov. Samozrejme, na trhu sú aj kratšie i dlhšie. Šírka je zväčša medzi 60 až 75 centimetrami. V prípade rohových vaní treba počítať so 150 centimetrami. Hĺbka vane by mala byť 40 centimetrov, ale nájdete aj hlbšie.

Menšie vane si majú objem menší ako 175 litrov. Ideálny objem sa však pohybuje v rozmedzí 200 až 300 litrov, no nájdu sa aj väčšie vane.

Hmotnosť súvisí s rozmermi i materiálom. Bežne však majú vane asi 15 kilogramov, no nájdu sa kúsky aj s dvoj- a viacnásobnou hmotnosťou.

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne?

kúpeľňový ventilátor

Ventilátor do kúpeľne je jedna z vecí, ktorú mnoho ľudí pri rekonštrukcii prehliada.

A pravdupovediac tomu rozumiem. Popri dlažbe, obkladom, sprche alebo vodovodným batériám sa ventilátor zdá, ako tá najmenej podstatná vec v kúpeľni.

Možno preto, že je tichý a nenápadný a bežne ho v kúpeľni nevnímame. Má však jednu z najdôležitejších úloh, pretože odvetráva pachy z toalety a vlhkosť z kúpeľne.

Práve vlhkosť vytvára tak nebezpečné plesne pre ľudský organizmus a zároveň ničí kúpeľňový nábytok náchylný na vodu.

Ako si teda správne vybrať ventilátor do kúpeľne?

Aký výkon musí mať kúpeľňový ventilátor

V prvom rade si musíte vybrať ventilátor s dostačujúcim prietokom vzduchu, ktorý je schopný z miestnosti odsať.

Dôležitý údaj sa uvádza v m³. Vyjadruje, koľko vzduchu dokáže ventilátor z miestnosti odsať za hodinu. Ľahko si tak môžete porovnať výkonnosť dostupných ventilátorov na trhu.

Potrebný výkon pre vašu kúpeľňu si môžete ľahko vypočítať:

 1. Zmerajte veľkosť miestnosti v m³ ako dĺžka * šírka * výška.
 2. Veľkosť miestnosti vynásobte tzv. koeficientom výmeny vzduchu, ktorý sa líši podľa miestnosti.
 3. Výsledná hodnota je hodnota, ktorá udáva aký silný ventilátor potrebujete.
Široký výber ventilátorov
Pozrite si kúpeľnové ventilátory
MIESTNOSŤKOEFICIENT VÝMENY VZDUCHU
Obytné priestory 1-1,5
Kúpeľňa a WC 4-10
Kancelárske priestory 3-5
Reštauračné priestory 5-10
Obchody 3-5
Kuchyne v domácnostiach 8-20
Bazény (súkromné) 6-7
Šatne 6-8
Príklad

Kúpeľňa má dĺžku 2,5 m * šírku 3 m * výšku 2,6 m. Tieto rozmery vynásobime a vyjde nám 19,5 m³/h. Hľadáme potrebný výkon ventilátora. V tomto prípade nám stačí klasický ventilátor s priemerom 100 mm s výkonom cca do 100 m³/h.

Priemer ventilátora vám uľahčí určiť výkon

Podľa priemeru ventilátora do kúpeľne môžete zvyčajne určit výkon odvetrávania vzduchu.

 • Ø 100 – cca 100 m³/h
 • Ø 125 (120) – cca 150-180 m³/h
 • Ø 150 – cca 250-290 m³/h

Typ ventilátora by ste si mali vybrať aj podľa toho, ako ho plánujete zapojiť, prípadne aké máte v kúpeľni možnosti.

 • zapojenie do šachty,
 • zapojenie cez okno,
 • zapojenie cez stenu,
 • odvedené potrubím.

Na výber máte ventilátory axiálne alebo radiálne

Axiálne ventilátory sú najbežnejšie ventilátory vhodné do priestorov s kratším výduchom (zhruba do 3 m). Ide o klasické, nenápadné ventilátory, ktoré nájdete takmer v každej kúpeľni alebo toalete.

Radiálne ventilátory sú konštrukčne robustnejšie ako axiálne a sú vhodné do priestorov, kde musíte pachy a vlhkosť odvetrať na dlhšie vzdialenosti (vyše 4 až 5 m). Tieto ventilátory “vytŕčajú” zo steny, pretože sú výkonnejšie.

Hlučnosť ventilátora

Tretí dôležitý údaj, ktorý si všímajte je hlučnosť ventilátora.

Veľmi tiché ventilátory majú hlučnosť len okolo 10 dB až 23 dB a sú určené do priestorov, kde ventilátor beží nepretržite.

Pre kúpeľne a toalety hľadajte ventilátory s hodnotou do 30 dB, ktoré poskytujú najlepší pomer medzi hlučnosťou a cenou.

Radiálny kúpeľňový ventilátor

Umiestnenie ventilátoru

Ventilátor do kúpeľne môžete montovať na stenu alebo tiež do stropu. Do stropu sa odporúča montovať ventilátory s guľôčkovými ložiskami, ktoré túto polohu bezproblémov zvládnu.

Vždy sa uistite, či je daný ventilátor vhodný na montovanie do stropu.

Najvhodnejšie umiestnenie ventilátora je oproti hlavnému prívodu vzduchu, teda v kúpeľni je to oproti dverám.

Ak je ventilátor napojený na spoločné odvodné potrubie alebo vetraciu šachtu s ďalšími ventilátormi, použite ventilátor so spätnou klapkou alebo automatickou mriežkou. Tá zabezpečí, že pri vypnutom ventilátore sa do miestnosti nedostane nežiaduci vzduch alebo pachy z potrubia.

Ovládanie a zapojenie ventilátora do kúpeľne

Ventilátor môžete ovládať rôznymi spôsobmi:

 1. ovládanie samostatným stenovým vypínačom alebo lankovým vypínačom priamo na ventilátore,
 2. ovládanie prepojené s osvetlením,
 3. ovládanie podľa teploty, vlhkosti, prítomnosti osôb alebo kvality ovzdušia,
 4. ovládanie s možnosťou plynulej alebo krokovej regulácie otáčok ventilátora.

Ventilátor môžete zapojiť samostatne alebo aj priamo so svetlom. Môžete si tak každé zapnutie osvetlenia nad sprchovým kútom alebo na toalete prepojiť s ventilátorom.

Ventilátor do kúpeľne býva vybavený komfortným časovačom. Po zapnutí ventilátora je v prevádzke po dobu niekoľkych minút a následne sa sám vypne. Časovač môžete nastaviť zvyčajne od 2 až do 30 minút.

Ak vám bežné funkcie ventilátorov nestačia, siahnite po pokročilejších modeloch. Takými sú napr. ventilátory s tzv. hygrostatom, ktoré sa automaticky spustia po prekročení vlhkosti v miestnosti.

Rozsah vlhkosti si môžete zvyčajne nastaviť od 60 až 90 % a ventilátor po jej prekročení beží tak dlho pokiaľ vlhkosť v miestnosti neklesne.

ventilátor cata

Máte tak istotu, že kúpeľňa bude vždy dokonale odvetraná.  

Bezpečnosť ventilátorov

Kúpeľne sú priestorom, kde sú na elektrospotrebiče kladené vyššie nároky z hľadiska bezpečnosti. Kúpeľňové ventilátory tak musia byť vybavené ochranou proti vlhkosti. Majú označenie podobne, ako aj svietidlá, bojlery ako IP44, kde druhá číslica znamená ochranu proti striekajúcej vode.

Silnejšia ochrana má označenie IP45. Takéto ventilátory sú chránené voči priamemu zásahu vodou napr. pri sprche a to do výšky až 1,8 m.

Záver

Ventilátor do kúpeľne sa môže zdať ako nepodstatný kus vybavanie vašej novej kúpeľne. Často totiž zistíte, že ho máte až vtedy, keď nefunguje. Už si nemusíte vybrať len základné modely, ktoré nevyzerajú pekne. Na trhu je množstvo dizajnových ventilátorov s ďalšími funkciami ako je napr. ventilátor s vlhkosťou vzduchu.

Nezabudnite pri výbere ventilátora

 • Vypočítajte si výkon, aký budete potrebovať.
 • Zistite, kde ho budete umiestňovať.
 • Vyberte si funkcie, ktoré sa vám budú hodiť. Automatický časovač alebo senzor vlhkosti.
 • Na výber máte mnoho prevedení a dizajnov.