Ako vybrať vaňu do kúpeľne?

Kúpeľňa, vaňa

Zariaďovanie kúpeľne patrí medzi tie najnáročnejšie investície, ktoré vás pri tvorbe bývania čakajú. A vôbec pritom nezáleží, či ide o malý byť alebo kúpeľňu v priestrannej vile. Vždy rátajte s nemalou čiastkou, za ktorú ale chcite presne to, čo sa vám páči a bez kompromisov.

Veľkosť kúpeľne

Každá kúpeľňa sa líši nielen veľkosťou, ale aj dĺžkou a výškou jednotlivých stien. Nie sú výnimkou ani atypické priestory, kde sa nachádzajú ostré alebo tupé roky, ktoré môžu výber značne sťažovať. Na druhej strane, výsledkom je ale atypická kúpeľňa, ktorá sa ľahko stane pýchou vašej nehnuteľnosti.

Skôr ako si vaňu vyberiete, uistite sa, že po jej umiestnení zostane v kúpeľni dostatok priestoru na pohyb a umiestnenie umývadla, kúpeľňového nábytku či ďalšie doplnky. Ak máte malú kúpeľňu, nevešajte hlavu, aj v takýchto priestoroch môžete mať vaňu. Stačí si len vybrať ten správny tvar a veľkosť.

Materiál

Ak ste sa rozhodli, že vo vašej kúpeľni vaňa bude, zamerajte sa na materiál, z ktorého je vyrobená. Trh kúpeľňového vybavenia je plný rôznych vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovú oceľ, až po kameň či sklo. Najrozšírenejším materiálom bola dlhé roky smaltová oceľ, ktorá však od ideálu mala dosť ďaleko. Dnes je štandardom akrylát, ktorý sa pýši vlastnosťami, ktoré očakávate. Vaňa z tohto materiálu má dlhú životnosť a stabilitu farieb.

Akrylát

Akrylát je tvarovo flexibilný a má výborné vlastnosti, ktoré moderní ľudia požadujú. Vane z tohto materiálu spĺňajú požiadavky aj tých najnáročnejších užívateľov. Narazíte pritom na dva typy akrylátu . liaty a extrudovaný. Liaty je o poznanie kvalitnejší, ale aj drahší. Výhodou akrylátu je aj ľahká údržba a hygienická čistota.

Okrem klasických akrylátov sa stretnete aj so špeciálnymi technológiami ako napríklad akrylát vystužený trojvrstvovou polyuretánovou penou. Tieto vane ocenia tí, ktorí si do nej chcú nainštalovať hydromasážne systémy.

Smalt

Smaltová oceľ bola obľúbená skôr v minulosti. Výhodou takejto vane je dlhšia životnosť, cenová dostupnosť i farebná stálosť. Oceľové vane sú odolné proti poškriabaniu aj zafarbeniu, preto sú vhodné na detské hry i kúpanie domácich miláčikov. Ich povrch sa dá opraviť špeciálnym lakom.

Liatina

Liatinové vane sa vyrábajú predovšetkým ako vane voľne stojace na nožičkách. Ich nevýhodou je vysoká hmotnosť materiálov a obmedzená možnosť tvarovania. Liatinové vane sa po napustení teplou vodou zahrievajú pomaly, na druhej strane ale zostáva voda oproti ostatným typom materiálov najdlhšie teplá.

Tvar vane

Vďaka využitiu akrylátu sa môžete stretnúť s obrovským množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtokov a vodovodnej batérie. Výber konkrétneho tvaru by sa mal odvíjať nielen od osobných preferencií, ale aj od priestorových možností kúpeľne.

Obdĺžnikové vane

Klasický obdĺžnikový tvar vane je istotou, že nič nepokazíte. Dá sa obložiť obkladmi, ktoré budú farebne zladené so zvyškom kúpeľne. Obdĺžniková vaňa tak perfektne padne do priestoru a stane sa razom jeho súčasťou.

Pri výbere ale premýšľajte, aké má vaňa dno. Či je ploché alebo zaoblené. Čím plochšie dno bude, tým bude ľahšie sprchovanie. Tiež sa zamyslite, či budete chcieť klasickú vaňu, alebo vaňu so sedadlom. Dobré je tiež zvážiť, či bude stačiť, aby sa do nej vošiel len jeden človek, alebo plánujete kúpanie vo dvojici. Ak nemáte v okolí vane odkladací priestor, je dobré vybrať si vaňu so širším bočným lemom, ktorý v miestach, kde prilieha ku stene, vytvorí miesto, kam si položíte šampón, mydlo alebo sprchovací gél.

Oválne vane

Oválne vane sa v posledných rokoch tešia čoraz väčšej popularite. Jedinou nevýhodou sú nároky na veľkosť kúpelne. Oválna vaňa musí byť umiestnená v priestore. Odmenou ale bude nezabudnuteľný zážitok z kúpania sa v oválnej vani, ktorý mala rada aj vysoká šľachta v časoch renesancie a baroka. Oválne vane sa však skôr hodia do väčších kúpeľní.

Rohové vane

Rohové vane sú veľmi atraktívne. Ponúkajú vysoký komfort pri kúpaní i sprchovaní. Vďaka svojmu tvaru dávajú priestor s akrylátom viac pracovať, než napríklad v prípade klasických obdĺžnikových vaní. Vďaka tomu sa stretnete s rôznymi rohovými vaňami so sedadlami, priestorom na odkladanie vecí a vnútorným prispôsobením pre jednu či dve osoby. Ak si chcete užiť skutočné pohodlie, vyberte si tento variant. Aj v tomto prípade však myslite na to, že treba väčší priestor. Tento typ sa výborne hodí do stredne veľkých až veľkých kúpeľní.

Asymetrické vane

Asymetrické vane sú zaujímavým prvkom. Ich cena vás pritom finančne nezruinuje. Asymetrické rohové vane sú dobrou alternatívou klasických rohových vaní. Dávajú priestor vašej kreativite a vedia v kúpeľni vyčarovať skutočne jedinečný priestor, ktorý sa stane vašou pýchou. V sortimente asymetrických vaní nájdete ako rohové, tak obdĺžnikové, ktoré padnú do vašej kúpeľne, akoby tam patrili odjakživa.

 

Hlavnou výhodou týchto vaní je úspora miesta. Preto sa zmestia aj do menších kúpeľní. Avšak napriek svojej menšej veľkosti a vďaka asymetrickému tvaru vám poskytnú dostatočný komfort pri kúpaní.

Hydromasážne vane

Ak si pri kúpaní potrpíte na skutočný luxus, potom je pre vás jedinou alternatívou hydromasážna vaňa, ktorá predstavuje vrchol pohodlia. Cena za takýto typ je síce vyššia, ale odmenou vám bude skutočný nadštandard. Ak máte v merku hydromasážne vane, potom by ste ale mali vedieť niekoľko dôležitých vecí. Keďže sú vo vani zabudované masážne trysky, je nutné ich po každom použití prečistiť, inak sa môžu zaniesť a prestať fungovať. Výmena je pritom dosť drahá. Používanie takejto vane je o niečo náročnejšie aj na spotrebu.

Vaňové zásteny

Ak chcete kompromis medzi vaňou a sprchovacím kútom, vyberte vaňovú zástenu. Ide o stenu, ktorá môže byť skladacia, posuvná alebo permanentná. Vaňu tak môžete plnohodnotne využiť ako sprchovací kút bez toho, že by ste po sprchovaní mali na podlahe kaluž vody.

Zástena môže byť buď zo skla, alebo z plastu. Ak sa pre zástenu rozhodnete dodatočne, rátajte s touto možnosťou už pri výbere vane. Tá by mala mať rovný a široký okraj, na ktorý sa bude dať konštrukcia pripevniť. Rámy môžu byť vyrobené z hliníka a natreté nabielo alebo môžu byť pochrómované, tie sú však drahšie. Dobrou voľbou sú aj zásteny bezrámové spojené kovaním. Ich údržba je oveľa ľahšia, pretože väčšina nečistôt sa drží práve v rámoch.

Inštalácia vane

Vaňa môže byť voľne stojaca aj postavená ku stene. Možností je hneď niekoľko. Jedným z variantov je, že sa vaňa usadí na pripravené miesto v kúpeľni. Pokiaľ chcete vaňu, ktorá sa nezamuruje, vyberte takú, ktorá má predný panel z rovnakého materiálu ako je samotná vaňa. Ide o doplnok vane a nie je nutné žiadne veľké murovanie ani zháňanie obkladov navyše.

Ďalšou možnosťou je vymurovanie lôžka súbežne s hranou vane, kam sa potom následne vloží. Po okraji sa vytvorí odkladací priestor a prednú časť vane obložíte obkladom.

Vychytávky

  • Integrované sedadlo do vane zlepší nielen komfort pri kúpaní, ale tiež ponúkne priestor na odloženie vecí. Údržba vane sa ale trochu skomplikuje.
  • Odtok vody umiestnený v strede je veľmi praktický. Či už sa budete kúpať na začiatku, alebo konci vane, prípadne budete vo vani sedieť dvaja, nebude vás nič tlačiť.
  • Opierky rúk oceníte v prípade, že si vo vani radi čítate. Pomôžu tiež pri vstávaní.
  • Podhlavníky a rukoväte môžu byť praktickými doplnkami, ktoré spríjemnia kúpanie alebo vstup či výstup do a z vane.
  • Automatický ohrev pri poklese teploty vodu automaticky dohreje na 38 stupňov Celzia.
  • Farebná terapia je po systéme LED diód integrovaných do tela vane. Podsvietenia sa dajú prepínať. Vybrať si môžete medzi žltou, zelenou, bielou, oranžovou, modrou, fialovou alebo červenou farbou. Každá z nich má iný vplyv na telo i dušu.

Rozmery, objem a hmotnosť

Najčastejšia dĺžka vaní je 160 – 170 centimetrov. Samozrejme, na trhu sú aj kratšie i dlhšie. Šírka je zväčša medzi 60 až 75 centimetrami. V prípade rohových vaní treba počítať so 150 centimetrami. Hĺbka vane by mala byť 40 centimetrov, ale nájdete aj hlbšie.

Menšie vane si majú objem menší ako 175 litrov. Ideálny objem sa však pohybuje v rozmedzí 200 až 300 litrov, no nájdu sa aj väčšie vane.

Hmotnosť súvisí s rozmermi i materiálom. Bežne však majú vane asi 15 kilogramov, no nájdu sa kúsky aj s dvoj- a viacnásobnou hmotnosťou.

Ako vybrať najlepší rebríkový radiátor do kúpeľne

Ak bývate v staršom dome, možno aj vy máte problém s chladnejšou kúpeľňou. Predstava toho, že z horúcej vane vyjdete do zimy nie je práve najpríjemnejšia. Riešenie tohto problému môže spočívať v kúpe rebríkového radiátora, ktorý sa postará o príjemné teplo vo vašej kúpeľni.

V článku vám poradíme, ako si vybrať rebríkový radiátor a tiež sa dozviete, aké typy a dizajny sú na trhu dostupné.

Rebríkový radiátor podľa účelu

Veľké chladné miestnosti malé rebríkové radiátory nevykúria. V prípade, že máte veľkú kúpeľňu, doplňte rebríkový radiátor aj nejakým ďalším väčším. Rebríkový radiátor vám v takomto prípade poslúži výborne ako sušiak na uteráky.

Dôležitý je výber výkonu, pretože v prípade, že chcete rebríkový radiátor použiť na tento účel, úplne vám postačí model so slabším výkonom. Naopak, ak chcete rebrík slúžiaci na vykúrenie miestnosti, výkon by mal byť vyšší. K výkonu sa však ešte dostaneme.

Kúpeľňový radiátor určený na sušenie uterákov by mal byť prehnutý, pretože medzera medzi ním a stenou je veľká a bielizeň lepšie uschne.

Zvoľte si tiež veľké medzery medzi tyčkami a vyberajte veľkosť radiátora podľa počtu členov domácnosti. Logicky platí, že čím väčší rebríkový radiátor vyberiete, tým viac uterákov či osušiek na ňom vysušíte. Ďalším využitím takéhoto radiátora je nahriatie uterákov. Veď predstava toho, ako sa v zime po vystúpení z horúcej sprchy usušíte teplým uterákom a oblečiete si vyhriate pyžamo, znie dokonale.

Natrafiť môžete aj na dizajnové rebríky, ktoré sú rôzne zdobené a tvarované a podobajú sa vykurovacím panelom. Takýto radiátor sa stane zaujímavým doplnkom vašej kúpeľne.

dizajnový kúpeľnový radiátor
Rebríkový kúpeľňový radiátor
Pozrite si obľúbené rebríkové radiátory

Spôsob kúrenia

Na výber máte z troch typov možností vykurovania kúpeľňovým radiátorom. Buď si vyberiete elektrické vykurovanie, teplovodné, alebo kombináciu oboch možností.

Teplovodné kúrenie

Teplovodný systém ohrevu spočíva v tom, že rebríkový radiátor pripojíte na systém vykurovania v domácnosti. Ovládanie je potom rovnaké ako pri ústrednom kúrení. Nevýhodou však je, že tento rebríkový radiátor nebudete vedieť spojazdniť mimo vykurovacej sezóny.

Elektrické kúrenie

Pri elektrickom vykurovaní je sústava uzatvorená a naplnená vodou alebo nemrznúcou kvapalinou. Vnútri je zabudovaná tyč, ktorá tekutinu ohreje a kúpeľňový radiátor kúri. Kúrenie môžete ovládať ručne alebo ovládačom, prípadne si ho naprogramujete. Elektrický radiátor môže byť zapojený napevno do siete alebo klasicky do zástrčky.

Kombinované kúrenie

Najčastejšie sa využíva teplovodné kúrenie s elektrickou vykurovacou tyčou. Táto možnosť spája predchádzajúce dva spôsoby do jedného. Radiátor je pripojený do vykurovacieho systému a zároveň je v ňom zabudovaná elektrická vykurovacia tyč. Vďaka nej si môžete v kúpeľni prikúriť aj mimo sezónu vykurovania.

Veľkosť radiátora

Priamo úmerne závisí od počtu členov domácnosti, množstva uterákov či drobného prádla, ktoré plánujete na radiátor vešať. Voditko pre ideálnu veľkosť radiátoru nájdete aj v príklade, kedy sa na 2 osoby v domácnosti odporúča výška medzi 100 – 120 cm.  A pri domácnosti s 2 až 4-ma členmi výška v rozsahu 170 – 180 cm.

Farba a tvar

Pri tvare a farbe sa riaďte farebným štýlom vašej kúpeľne a možnosťami, ktorý ponúkne váš priestor na montáž. Bežne dostupným štandardom je rebríkový radiátor v klasickej bielej – najčastejšie ide o cenovo najdostupnejší variant.

V hojnom zastúpením však nájdete aj pochromované a nerezové kúsky či radiátory v extravagantnejších (na radiátor) farbách – napr. červená, zelená, čierná.

Rebríkový radiátor môže byť klasický hranatý alebo oválny. Fajnšmekri ocenia i rôzne atypické a asymetrické tvary, ktoré kúpeľni dodajú moderný šmrnc.

Výkon rebríkového radiátora

Výkon rebríkového radiátora je najdôležitejším parametrom.

Pri výbere radiátora s výkonom vhodným pre vás si zodpovedajte na otázky, či budete vykurovať veľkú kúpeľňu alebo len toaletu, či ho chcete používať aj na sušenie, prípadne koľko okien je v miestnosti a či je dom zateplený. Samozrejme, predajca by vám mal odporučiť rebríkový radiátor s optimálnym výkonom pre vaše potreby.

Vo všeobecnosti však platí, že na meter kubický potrebujete 100 W výkonu radiátoru. Maximálna teplota kúpeľňového radiátora je pritom u väčšiny modelov 110 stupňov.

Ďalšie možnosti kúrenia v kúpeľni

Doskový radiátor

Doskový radiátor je voľbou, ktorú nájdete v rodinných  či novších bytoch. Ide o novší typ plechového radiátora, ktorý pripomína dosku s vertikálnymi priehlbinami. Vyhrievanie radiátoru zabezpečuje buď centrálne kúrenie samostatne alebo v kombinácii s elektrickou tyčou, ktorá ohreje vodu v radiátore aj mimo vykurovacej sezóny.

Vykurovacia rohož, resp. podlahové kúrenie

Jej vyhrievaciu schopnosť si vaše nohy užijú po každej sprche. Podlahové kúrenie je, ako názov napovedá zabudované pod podlahou a vyhrieva dlažbu. Je napojené na elektrickú energiu, môžete si ju sami vypínať a zapínať či dokonca automaticky nastaviť podľa potreby. Jeho závislosť od elektrickej energie je zároveň jej nevýhodou. Prevádzka má vyššie náklady.

Elektrický ohrievač

Elektrický vyhrievač je výborný pomocník na rýchle vykúrenie kupeľne v rodinách s bábetkami. Nakoľko ide o elektrické zariadenie, pri jeho používaní je nutné dbať na bezpečnosť a zamedziť mu kontakt s vodou. Jeho prevádzka nepatrí medzi najlacnejšie, preto sa ho oplatí používať v kombinácii s iným systémom vykurovania.