Štýl bývania: 9 najpopulárnejších interiérových štýlov v zariaďovaní

shutterstock

Štýl bývania je niečo, čo by malo odzrkadľovať to, akí ľudia v byte bývajú. Preto by ste si pri jeho určovaní mali klásť otázku, čo chcete svojim hosťom o sebe prezradiť prostredníctvom zariadenia vášho domova. Neviete, ako na to? Tu je niekoľko tipov, ako si určíte štýl bývania.

Ako identifikovať štýl bytového dizajnu?

Premeňte svoj byt na štýlové miesto a vytvorte pohodlný priestor pre seba aj pre svojich hostí.

1. pozrite sa na svoj nábytok

Poprechádzajte sa po svojom dome či byte, choďte z izby do izby a vytvorte si dva zoznamy – na jednom bude nábytok, ktorý milujete, a na tom druhom ten, ktorý by ste chceli nahradiť. Zapíšte si všetko vrátane obrazov, sošiek a iných doplnkov a buďte k sebe úprimný.

2. zozbierajte kúsky, ktoré opatrujete

Prezrite zabudnuté miesta vo vašom šatníku, najvyššie poličky v knižnici a objavte zapatrošené veci, ktoré vo vás vyvolávajú pocit radosti a cítite sa vďaka nim krásne.

stolík
pexels.com

3. uvažujte nad miestami v byte, ktoré máte radi

Predstavte si svoj vysnívaný domov, keby ste mohli žiť kdekoľvek na svete. Mimo domu sa skúste zamyslieť napríklad nad tým, čo by ste si obliekli, keby vás pozvali na udeľovanie Oscarov. Takéto myslenie vás posunie mimo váš životný štýl a rozpočet a otvorí vám dvere ku kreativite a nápaditosti.

4. pozrite sa po spoločných znakoch vecí, ktoré opatrujete

Všímajte si dizajn, farby, tvary, materiály a to, ako na vás dané veci celkovo pôsobia. Možno zistíte, že sa vám páči celý mix štýlov a nielen jeden konkrétny štýl bývania. Vďaka tomuto zisteniu pretlmočíte svoj vkus do šikovnej voľby pri tvorbe dizajnu.

5. prezite si časopisy venované bytovému dizajnu

Internet je fajn, ale prezeranie časopisov má predsa len niečo viac do seba. Ak vám niečo padne do oka, jednoducho stránku vytrhnite bez toho, aby ste príliš dlho uvažovali nad tým, čo sa vám vlastne na danom dizajne páči. Neskôr si vytrhnuté stránky prezrite znova a vyberte z nich prvky, ktoré sa vám páčia najviac.

Časopisy o bývaní
pexels.com

6. páči sa vám to, ale budete s tým vedieť žiť?

Toto je otázka, ktorá je veľmi dôležitá. Môžu sa vám páčiť viaceré štýly v interiéri, avšak je to naozaj to, s čím sa stotožňujete? Budete sa vy aj vaša rodina cítiť dobre v byte zariadenom v takom štýle? Nezabudnite aj na praktickú stránku bývania, pretože ak máte dve deti a psa, sklenené doplnky a nábytok s vysokým leskom zrejme nebude tou správnou voľbou. Štýl bývania je totiž jedna vec a praktickosť druhá.

Štýl bývania v interiéri

Štýlov, v akých sa môže váš domov niesť je hneď niekoľko. Možno inklinujete k modernému štýlu alebo ste skôr za útulné bývanie s nádychom vidieka. Tu je krátky prehľad najobľúbenejších štýlov bývania.

1. Provensálsky štýl

Jeden z najobľúbenejších štýlov je ten provensálsky, ktorý evokuje vidiecky romantizmus a teplo domova. Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách.

2. Škandinávsky štýl

Najobľúbenejším štýlom na celom svete je jednoznačne ten škandinávsky alebo aj severský. Preferuje prírodné materiály, ako je kožušina, vlna, textil, sklo a drevo. Typické farby sú krémové odtiene, sivá a biela.

škandinávsky štýl
pexels.com

3. Industriálny štýl

Z materiálov je pre industriálny štýl typická oceľ, kameň, tehly a mosadz. Patrí k nemu originálne osvetlenie zútuľňujúce inak chladne pôsobiaci priestor.

4. Eklektický štýl

Tento štýl bývania spája nápady z rôznych období a trendov v dizajne. Porušuje pravidlá, je mixom starého a nového, farieb a vzorov. Ide o akúsi harmóniu kontrastov, ktoré spolu hrajú.

5. Vintage štýl

Retro je v móde aj v bytovom dizajne. Efektívnou cestou k vytvoreniu vintage interiéru je spojenie nového nábytku so starým. Vyhnite sa prílišnému hromadeniu starých vecí a myslite na praktickosť.

6. Minimalizmus

Tu platí, že menej je viac a v jednoduchosti je krása. Minimalizmus je založený na jednoduchých formách, kladie dôraz na tvary, farby a textúry, pričom pracuje s minimom doplnkov a nábytku.

7. Vidiecky štýl

Vidiecky štýl je o maličkostiach, prírodných materiáloch a nekonečných možnostia výberu dekorácií, ale čo je najdôležitejšie: bývanie v tomto štýle sa prenesie aj do vašich vzťahov a všade navôkol budete cítiť teplo domova a harmónie.

8. Rustikálny štýl

Rustikálny štýl je najmä o dotykoch dreva, kameňa a prírody. Je prirodzený, jednoduchý, nádherne autentický.

9. Retro štýl

Retro štýl bývania si vás získa zábavou, pocitom života, jasnými farbami aj divokými vzormi. Jednoducho zmyslom pre vkus. Stačí, ak sa zamyslíte nad tkaninami a textúrami z čias detstva vašich rodičov.

Tipy a rady na záver

  • Inšpiráciu hľadajte všade okolo seba a so štýlmi sa hrajte.
  • Štýl bývania by mal ladiť s prostredím, v ktorom sa vaše bývanie nachádza.
  • Nevyberajte do každej miestnosti iný štýl bývania, bude to pôsobiť chaoticky.
  • Štýly môžete kombinovať, avšak s mierou a vkusom.

Aký je severský štýl v zariaďovaní bývania?

severský štýl bývania

Severský štýl bývania je typický je pre severské krajiny ako Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island či Dánsko. Čistota, jednoduchosť a ľahkosť tohto štýlu vám prevetrá hlavu a pomôže zrelaxovať.

Napriek tomu si naň málokto trúfne. Stačí si však osvojiť pár základných pravidiel a presvetlený interiér môžete mať aj u vás doma.

Severský štýl bývania je štýl “z rozumu”

Škandinávsky dizajn získal na popularite v 50. rokoch minulého storočia. Začalo to v roku 1947 kedy bol severský štýl uvedený na prestížnej výstave Triennale di Milano. Minimalistické prvky spôsobili medzi návštevníkmi hotovú senzáciu a vďaka úspechu v Miláne sa výstava presunula aj do USA a Kanady.

Americká roadshow prebiehala v rokoch 1954 až 1957 a slávila rovnako veľký úspech ako tá Milánska.

Škandinávsky štýl bol úplne odtrhnutý od zvyšku Európy, ktorá dovtedy preferovala opulentnosť a zdobenosť inšpirovanú luxusným životným štýlom aristokratov a kráľovských rodín.

Severský štýl vychádzal z drsnej škandinávskej klímy a okolitej krajiny. Dlhé a kruté zimy s pár hodinami denného svetla spôsobovali, že ľudia sa viac zdržiavali vo svojich príbytkoch.

Bolo preto nevyhnutnosťou aby sa v interiéri cítili príjemne a samotný priestor bol dostatočne útulný no stále vzdušný.

Severský dizajn je praktický a viac ako na ozdôbky vsádza na funkčnosť.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývaniaŠkandinávsky štýl bývania je o jednoduchosti, minimalizme a funkčnosti

Tieto tri slová sú mantrou, ktorú by ste si mali opakovať pri zariaďovaní severského interiéru.

Škandinávsky dizajn je vďačný a ideálny aj pre menšie byty. Vďaka striedmosti a správne zvoleným svetlým farbám dokáže opticky zväčšiť každý priestor. Pozrite sa s nami na základne prvky tohto oku lahodiaceho štýlu.

1. svetlo nadovšetko

Klasická severská zima je pochmúrna a tmavá. Denné svetlo je k dispozícii nanajvýš 7 hodín denne.

Základom škandinávskeho štýlu je využiť aj to málo svetla, ktoré tunajšia klíma ponúka, na maximum. Pri stavbe domu sa využívajú veľké presklenné steny či obrovské okná, ktoré sa neprekrývajú zbytočnými záclonami ani žalúziami. Ak si na závesy potrpíte, dbajte na použitie ľahkých tkanín ako je ľan alebo priehľadné textílie.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Dôležité sú tiež svietidlá a lampy. Strategické rozmiestnenie svetiel napomáha k príjemnej teplej atmosfére domova. Typickými svietidlami sú lampy v priemyselnom štýle. Nezabudnite ani na sviečky, ktorých mäkké svetlo príbytok zútulní.

2. funkčnosť a čistota

Pri výbere nábytku zvažujte aj jeho funkčnú stránku. Vhodné sú napr. viacúrovňové nástenné regály. Zvolené sedacie súpravy, stoly a stoličky by mali mať čisté línie a hladké, zaoblené hrany.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

3. dovoľte podlahe dýchať

Dlážka prekrytá kobercom od steny k stene je veľkým prehreškom voči severskému štýlu. Podlaha má byť čistá, nanajvýš pokrytá niekoľkými menšími koberčekmi alebo behúňmi.

Vhodným materiálom je drevo, ktoré sa využíva často v prírodnej forme alebo natreté na bielo.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

4. hlavne neutrálne

Škandinávsky dizajn pracuje s tlmenými, neutrálnymi farbami. Základom je biela, odtiene šedej, hnedej a čierna. Povolené sú aj pastelové farby, väčšinou odtiene zelenej alebo staroružovej tzv. dusty pink.

Moderný severský štýl bývania pripúšťa aj výrazné farby. Veľmi obľúbené sú odtene žltej až horčicovej.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Výrazné farby využívajte najmä na doplnkoch (ideálne sú vankúše alebo vázy). Zásadné kusy zariadenia by mali zostať neutrálne. Steny vymaľujte na bielo, necháte tak vyniknúť nábytku a doplnkom. Neutrálne farby pomáhajú interiér prejasniť a opticky ho zväčšiť.

5. zababušte sa

K severskému štýlu bezpodmienečne patria textílie, prikrývky a deky, ktoré vás počas zimných mesiacov poriadne zahrejú. Typické sú kožušiny, vlnené a mohérové deky či úpletové prehozy. Tkaniny vás nielen zahrejú, ale do neutrálneho interiéru prinesú ďalší rozmer v podobe novej textúry.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Ak máte možnosť, zadovážte si do svojho príbytku krb. Práve krb nesmie chýbať v žiadnom škandinávskom dome. Pozor však na pravé severské umiestnenie. Centrálna zóna obývacej izby nie je pre severanov typická – namiesto nej zapasujte krb do kúta miestnosti.

6. rešpektujte prírodu

Škandinávska architektúra a dizajn sú inšpirované okolitou krajinou a prírodou. Aj preto preferujú prírodné materiály. Číslom jeden je drevo, vlna, kožušina a koža.

Drevené podlahy, jedálenské stoly či konferenčné stolíky kombinujte s metalickými prvkami. Meď a mosadz dodá priestoru lesk.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Rešpekt k prírode stojí aj za eko-friendly zmýšľaním tamojších ľudí. Trojité sklo, poriadna izolácia stien a strechy a tepelné čerpadlá sú bežným štandardom švédskych novostavieb.

Pri tvorbe škandinávskeho príbytku rešpektujte prírodné zdroje a zamyslite sa nad efektívnym využívaním energie. Severský štýl bývania nie je len o jeho vizuálnej stránke ale aj o ekologickom myslení.

7. odviazané dekorácie

Doplnky a dekorácie vám dávajú príležitosť sa odviazať výraznejšie farby aj geometrické vzory sú povolené. Vsaďte na keramické vázy, sklenené doplnky a vankúše.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Typickým prvkom severského interiéru sú živé kvety. Črepníkové kvetiny, sukulenty ale ani čerstvé rezané kvety by u vás nikdy nemali chýbať.

8. udržujte poriadok

Jednou z charakteristík severského štýlu je bezpochyby poriadok. Jednoduchosť, striedmosť a minimalizmus ide ruka v ruke s dokonale uprataným interiérom.

Severský štýl bývania

Severský štýl bývania

Škandinávci sú aj vďaka funkčnej stránke nábytku, ktorú kladú na prvé miesto, majstri v odkladacích priestoroch. Každá vec, ktorú vlastníte, by mala mať presne určené miesto.

Príliš veľa zbytočností pohadzujúcich sa na komode, stole alebo gauči pôsobí rušivo. Veci by vám mali slúžiť a spôsobovať radosť, v opačnom prípade sa ich v mene hesla “menej je viac” zbavte.

Udržujte svoje obydlie čisté a čo najmenej prepchaté. Uvidíte, že sa budete cítiť vyrovnanejšie a kľudnejšie.

Nestarnúce prvky

Vďaka čistým líniám a minimalizmu je severský štýl nadčasový. Niektoré prvky sú ikonické a oplatí sa nimi inšpirovať.

Pozrite sa na výber 5 škandinávskych dizajnérov a ich najznámejšie výtvory.

swan-chair2

swan-chair

Arne Jacobsen, 1902-1971, Dánsko

najznámejšie dielo: “Swan chair

the-grasshopper-lamp-2

the-grasshopper-lamp

Greta Grossma, 1906-1999, Švédsko

najznámejšie dielo: “The grasshopper lamp”

seversky-styl-byvania-the-risom-chair

seversky-styl-byvania-15

Jens Risom, 1916, Dánsko

najznámejšie dielo: “The Risom chair”

the-chieftains-chair

Finn Juhl, 1912-1989, Dánsko

najznámejší výtvor: “The chieftains chair”

seversky-styl-byvania-14

the-artichoke-lamp-2

the-artichoke-lamp

 

Poul Henningsen, 1894-1967, Dánsko

najznámejšie dielo: “The artichoke lamp

Obrázky: Pinterest

  • Minimalizmus, jednoduchosť, striedmosť – tieto slová majte na pamäti pri zariaďovaní severského interiéru.
  • Nábytok má mať čisté línie a zaoblené hrany.
  • Vyhnite sa ozdobným prvkom ako vyrezávaným ornamentom, zdobeným reliéfom a podobne.
  • Škandinávsky dizajn má byť hlavne funkčný.
  • Základom je dostatok svetla – okná nezaťažujte zbytočnými záclonami.
  • Vyberajte len prírodné materiály – drevo, vlna, koža, kožušina.
  • Podlaha má dýchať, prípustné sú len menšie koberce, behúne alebo zvieracie kože.
  • Zariadenie voľte v prírodných farbách, pričom základom je biela.
  • Dovolený je farebný akcent v podobe doplnkov.
  • Neprepchajte interiér zbytočnosťami – veci, ktoré vám nerobia radosť vyhoďte.
  • Severský štýl bývania je prepojený s ekologickým myslením.