Štýl bývania: 9 najpopulárnejších interiérových štýlov v zariaďovaní

shutterstock

Štýl bývania je niečo, čo by malo odzrkadľovať to, akí ľudia v byte bývajú. Preto by ste si pri jeho určovaní mali klásť otázku, čo chcete svojim hosťom o sebe prezradiť prostredníctvom zariadenia vášho domova. Neviete, ako na to? Tu je niekoľko tipov, ako si určíte štýl bývania.

Ako identifikovať štýl bytového dizajnu?

Premeňte svoj byt na štýlové miesto a vytvorte pohodlný priestor pre seba aj pre svojich hostí.

1. pozrite sa na svoj nábytok

Poprechádzajte sa po svojom dome či byte, choďte z izby do izby a vytvorte si dva zoznamy – na jednom bude nábytok, ktorý milujete, a na tom druhom ten, ktorý by ste chceli nahradiť. Zapíšte si všetko vrátane obrazov, sošiek a iných doplnkov a buďte k sebe úprimný.

2. zozbierajte kúsky, ktoré opatrujete

Prezrite zabudnuté miesta vo vašom šatníku, najvyššie poličky v knižnici a objavte zapatrošené veci, ktoré vo vás vyvolávajú pocit radosti a cítite sa vďaka nim krásne.

stolík
pexels.com

3. uvažujte nad miestami v byte, ktoré máte radi

Predstavte si svoj vysnívaný domov, keby ste mohli žiť kdekoľvek na svete. Mimo domu sa skúste zamyslieť napríklad nad tým, čo by ste si obliekli, keby vás pozvali na udeľovanie Oscarov. Takéto myslenie vás posunie mimo váš životný štýl a rozpočet a otvorí vám dvere ku kreativite a nápaditosti.

4. pozrite sa po spoločných znakoch vecí, ktoré opatrujete

Všímajte si dizajn, farby, tvary, materiály a to, ako na vás dané veci celkovo pôsobia. Možno zistíte, že sa vám páči celý mix štýlov a nielen jeden konkrétny štýl bývania. Vďaka tomuto zisteniu pretlmočíte svoj vkus do šikovnej voľby pri tvorbe dizajnu.

5. prezite si časopisy venované bytovému dizajnu

Internet je fajn, ale prezeranie časopisov má predsa len niečo viac do seba. Ak vám niečo padne do oka, jednoducho stránku vytrhnite bez toho, aby ste príliš dlho uvažovali nad tým, čo sa vám vlastne na danom dizajne páči. Neskôr si vytrhnuté stránky prezrite znova a vyberte z nich prvky, ktoré sa vám páčia najviac.

Časopisy o bývaní
pexels.com

6. páči sa vám to, ale budete s tým vedieť žiť?

Toto je otázka, ktorá je veľmi dôležitá. Môžu sa vám páčiť viaceré štýly v interiéri, avšak je to naozaj to, s čím sa stotožňujete? Budete sa vy aj vaša rodina cítiť dobre v byte zariadenom v takom štýle? Nezabudnite aj na praktickú stránku bývania, pretože ak máte dve deti a psa, sklenené doplnky a nábytok s vysokým leskom zrejme nebude tou správnou voľbou. Štýl bývania je totiž jedna vec a praktickosť druhá.

Štýl bývania v interiéri

Štýlov, v akých sa môže váš domov niesť je hneď niekoľko. Možno inklinujete k modernému štýlu alebo ste skôr za útulné bývanie s nádychom vidieka. Tu je krátky prehľad najobľúbenejších štýlov bývania.

1. Provensálsky štýl

Jeden z najobľúbenejších štýlov je ten provensálsky, ktorý evokuje vidiecky romantizmus a teplo domova. Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách.

2. Škandinávsky štýl

Najobľúbenejším štýlom na celom svete je jednoznačne ten škandinávsky alebo aj severský. Preferuje prírodné materiály, ako je kožušina, vlna, textil, sklo a drevo. Typické farby sú krémové odtiene, sivá a biela.

škandinávsky štýl
pexels.com

3. Industriálny štýl

Z materiálov je pre industriálny štýl typická oceľ, kameň, tehly a mosadz. Patrí k nemu originálne osvetlenie zútuľňujúce inak chladne pôsobiaci priestor.

4. Eklektický štýl

Tento štýl bývania spája nápady z rôznych období a trendov v dizajne. Porušuje pravidlá, je mixom starého a nového, farieb a vzorov. Ide o akúsi harmóniu kontrastov, ktoré spolu hrajú.

5. Vintage štýl

Retro je v móde aj v bytovom dizajne. Efektívnou cestou k vytvoreniu vintage interiéru je spojenie nového nábytku so starým. Vyhnite sa prílišnému hromadeniu starých vecí a myslite na praktickosť.

6. Minimalizmus

Tu platí, že menej je viac a v jednoduchosti je krása. Minimalizmus je založený na jednoduchých formách, kladie dôraz na tvary, farby a textúry, pričom pracuje s minimom doplnkov a nábytku.

7. Vidiecky štýl

Vidiecky štýl je o maličkostiach, prírodných materiáloch a nekonečných možnostia výberu dekorácií, ale čo je najdôležitejšie: bývanie v tomto štýle sa prenesie aj do vašich vzťahov a všade navôkol budete cítiť teplo domova a harmónie.

8. Rustikálny štýl

Rustikálny štýl je najmä o dotykoch dreva, kameňa a prírody. Je prirodzený, jednoduchý, nádherne autentický.

9. Retro štýl

Retro štýl bývania si vás získa zábavou, pocitom života, jasnými farbami aj divokými vzormi. Jednoducho zmyslom pre vkus. Stačí, ak sa zamyslíte nad tkaninami a textúrami z čias detstva vašich rodičov.

Tipy a rady na záver

  • Inšpiráciu hľadajte všade okolo seba a so štýlmi sa hrajte.
  • Štýl bývania by mal ladiť s prostredím, v ktorom sa vaše bývanie nachádza.
  • Nevyberajte do každej miestnosti iný štýl bývania, bude to pôsobiť chaoticky.
  • Štýly môžete kombinovať, avšak s mierou a vkusom.

Aký veľký rozpočet budete potrebovať na zariadenie vášho bývania. Aspoň na začiatok

Pri zariaďovaní domu či bytu sa riadime nielen tým, čo sa nám páči, ale aj našimi finančnými možnosťami. O tom, aký rozpočet na zariadenie bytu je pre vás vhodný a ako si rozpočet zostaviť, vám poradíme v článku.

Koľko stojí zariadenie jednotlivých miestností

Otázka, aký rozpočet na zariadenie bytu budete potrebovať, nie je jednoduchá. V stanovení finančného rozpočtu vám pomôže, ak si určíte, koľko peňazí vás budú stáť jednotlivé miestnosti. Nech už je váš rozpočet na zariadenie bytu akýkoľvek, je viac ako pravdepodobné, že nakoniec zistíte, že vám peniaze aj tak nepostačujú. Pozrite sa, koľko percent z celkovej ceny na zariadenie bytu približne zhltne tá, ktorá miestnosť.

Kuchyňa – 37 %

Zariadenie kuchyne patrí k najdrahším, keďže kuchynské spotrebiče nepatria k lacným záležitostiam. Celkové zariadenie kuchyne vrátane spotrebičov, kuchynskej linky a ostatného nábytku sa môže bez problémov vyšplhať nad sumu 5 000 €.

kuchyňa

Obývačka – 23 %

Obývačka, ktorá je často prepojená s kuchyňou, tvorí srdce bývania. Preto si zvyčajne na nej dávame záležať a chceme, aby na hostí zapôsobila.

Spálňa – 15 %

Takmer tretinu života prespíme, a tak sa rozhodne oplatí investovať do kvalitnej postele s vhodným matracom. Aj to je dôvod, pre ktorý minieme na zariadenie spálne takúto časť rozpočtu.

Kúpeľňa – 12 %

Sprcha a kúpeľ sú pre mnohých z nás príjemnými chvíľkami relaxu a dokážu nás zregenerovať. No a keďže si chceme chvíle vo vani užiť, do kúpeľne sa oplatí investovať.

Detská izba – 9 %

Možno ste už dostali rady o tom, aby ste si zakúpili nábytok, ktorý s deťmi bude rásť. Avšak, ani takýto rastúci nábytok neodolá zubu času.

Ostatné – 4 %

Ak dokážete udržať svoju fantáziu a tvorivosť na uzde, pri zariaďovaní ostatných miestností môžete celkom slušne ušetriť. A zistíte, že vlastne vôbec nič nestalo.

5 tipov, ako ušetriť pri zariaďovaní bytu

Zariadenie bytu a cena, ktorú ste ochotní zaň zaplatiť, nemusí byť vysoká. Stačí sa riadiť niekoľkými tipmi, ktoré vám poradia, ako ušetriť. Ak nemáte určené, aký rozpočet na zariadenie bytu ste ochotný minúť, v prvom rade si určite to. Následne viete, v akom rozmedzí sa môžete pohybovať. Tu je 5 tipov, ako ušetriť pri zariaďovaní bytu:

Použite to, čo už máte

Recyklovanie doplnkov, ktoré doma máte, je nepochybne účinným spôsobom šetrenia pri zariaďovaní bytu. Nájdite v starých doplnkoch niečo nové, buďte tvorivý a vdýchnite im nový život. Niekedy stačí naozaj málo, napríklad pretrieť kus nábytku inou farbou alebo zmeniť čalúnenie na gauči, a efekt je prekvapivý.

Kúpte nábytok bez finálneho náteru

Ak chcete investovať do kvalitného nábytku, môžete niečo ušetriť kúpou takých kúskov, ktoré nemajú napríklad finálny náter alebo nie sú nalakované či ošetrené. Máte tak jednak istotu, že sa pod nátermi neskrývajú žiadne kazy, a na druhej strane, môžete si zvoliť presne takú farbu, aká vám vyhovuje.

Kúpte si kúsky z druhej ruky

Ušetriť môžete kúpou nábytku v bazároch či cez internet. Vyžaduje to síce viac času a veľa hľadania, no niekedy natrafíte na skutočne originálne a zaujímavé kúsky, ktoré potrebujú možno len nový náter či nalakovať.

Nezariaďujte všetky izby naraz

Jednou z najčastejších chýb je snaha zariadiť celý byt na jedenkrát. Môžete sa totiž ocitnúť v situácii, keď budete chcieť zmeniť všetko a všade, a to, logicky, bude stáť viac ako postupné prerábanie a zariaďovanie. Určite si priority a podľa nich sa pustite do zariaďovania vášho bytu. Prirority vám rozhodne pomôžu v tom, aký rozpočet na zariadenie bytu budete potrebovať.

Oslovte študenta interiérového dizajnu

Bytoví dizajnéri zvyčajne nie sú lacná záležitosť. Ak teda chcete ohľadom zariadenia vášho bytu poradiť, skúste osloviť študenta. Ten vám môže pomôcť a nezaplatíte mu tak veľa ako profesionálovi. Samozrejme, že predtým, ako študentovi zaplatíte, sa dohodnite s ním na presných podmienkach vašej spolupráce.