V akom štýle si zariadiť bývanie
4.9 14 hodnotení

Premeňte svoj byt na štýlové miesto a vytvorte pohodlný priestor pre seba aj pre svojich hostí.

Ako identifikovať štýl bytového dizajnu?

Štýl bývania je niečo, čo by malo odzrkadľovať to, akí ľudia v byte bývajú. Preto by ste si pri jeho určovaní mali klásť otázku, čo chcete svojim hosťom o sebe prezradiť prostredníctvom zariadenia vášho domova. Neviete, ako na to? Tu je niekoľko tipov, ako si určíte štýl bývania.

1. pozrite sa na svoj nábytok

Poprechádzajte sa po svojom dome či byte, choďte z izby do izby a vytvorte si dva zoznamy – na jednom bude nábytok, ktorý milujete, a na tom druhom ten, ktorý by ste chceli nahradiť. Zapíšte si všetko vrátane obrazov, sošiek a iných doplnkov a buďte k sebe úprimný.

2. zozbierajte kúsky, ktoré opatrujete

Prezrite zabudnuté miesta vo vašom šatníku, najvyššie poličky v knižnici a objavte zapatrošené veci, ktoré vo vás vyvolávajú pocit radosti a cítite sa vďaka nim krásne.

stolík

3. uvažujte nad miestami v byte, ktoré máte radi

Predstavte si svoj vysnívaný domov, keby ste mohli žiť kdekoľvek na svete. Mimo domu sa skúste zamyslieť napríklad nad tým, čo by ste si obliekli, keby vás pozvali na udeľovanie Oscarov. Takéto myslenie vás posunie mimo váš životný štýl a rozpočet a otvorí vám dvere ku kreativite a nápaditosti.

4. pozrite sa po spoločných znakoch vecí, ktoré opatrujete

Všímajte si dizajn, farby, tvary, materiály a to, ako na vás dané veci celkovo pôsobia. Možno zistíte, že sa vám páči celý mix štýlov a nielen jeden konkrétny štýl bývania. Vďaka tomuto zisteniu pretlmočíte svoj vkus do šikovnej voľby pri tvorbe dizajnu.

5. prezite si časopisy venované bytovému dizajnu

Internet je fajn, ale prezeranie časopisov má predsa len niečo viac do seba. Ak vám niečo padne do oka, jednoducho stránku vytrhnite bez toho, aby ste príliš dlho uvažovali nad tým, čo sa vám vlastne na danom dizajne páči. Neskôr si vytrhnuté stránky prezrite znova a vyberte z nich prvky, ktoré sa vám páčia najviac.

Časopisy o bývaní

6. páči sa vám to, ale budete s tým vedieť žiť?

Toto je otázka, ktorá je veľmi dôležitá. Môžu sa vám páčiť viaceré štýly v interiéri, avšak je to naozaj to, s čím sa stotožňujete? Budete sa vy aj vaša rodina cítiť dobre v byte zariadenom v takom štýle? Nezabudnite aj na praktickú stránku bývania, pretože ak máte dve deti a psa, sklenené doplnky a nábytok s vysokým leskom zrejme nebude tou správnou voľbou. Štýl bývania je totiž jedna vec a praktickosť druhá.

Štýly v interiéri

Štýlov, v akých sa môže váš domov niesť je hneď niekoľko. Možno inklinujete k modernému štýlu alebo ste skôr za útulné bývanie s nádychom vidieka. Tu je krátky prehľad najobľúbenejších štýlov bývania.

Provensálsky štýl

Jeden z najobľúbenejších štýlov je ten provensálsky, ktorý evokuje vidiecky romantizmus a teplo domova. Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách.

Škandinávsky štýl

Najobľúbenejším štýlom na celom svete je jednoznačne ten škandinávsky alebo aj severský. Preferuje prírodné materiály, ako je kožušina, vlna, textil, sklo a drevo. Typické farby sú krémové odtiene, sivá a biela.

škandinávsky štýl
hannahblackmorephotography

Industriálny štýl

Z materiálov je pre industriálny štýl typická oceľ, kameň, tehly a mosadz. Patrí k nemu originálne osvetlenie zútuľňujúce inak chladne pôsobiaci priestor.

Eklektický štýl

Tento štýl bývania spája nápady z rôznych období a trendov v dizajne. Porušuje pravidlá, je mixom starého a nového, farieb a vzorov. Ide o akúsi harmóniu kontrastov, ktoré spolu hrajú.

eklektický štýl
lonny

Vintage štýl

Retro je v móde aj v bytovom dizajne. Efektívnou cestou k vytvoreniu vintage interiéru je spojenie nového nábytku so starým. Vyhnite sa prílišnému hromadeniu starých vecí a myslite na praktickosť.

Minimalizmus

Tu platí, že menej je viac a v jednoduchosti je krása. Minimalizmus je založený na jednoduchých formách, kladie dôraz na tvary, farby a textúry, pričom pracuje s minimom doplnkov a nábytku.

Tipy a rady na záver

  • Inšpiráciu hľadajte všade okolo seba a so štýlmi sa hrajte.
  • Štýl bývania by mal ladiť s prostredím, v ktorom sa vaše bývanie nachádza.
  • Nevyberajte do každej miestnosti iný štýl bývania, bude to pôsobiť chaoticky.
  • Štýly môžete kombinovať, avšak s mierou a vkusom.
  • Sledujte blogy, časopisy a webstránky venované bývaniu a bytovému dizajnu.