Štýl bývania: 9 najpopulárnejších interiérových štýlov v zariaďovaní

shutterstock

Štýl bývania je niečo, čo by malo odzrkadľovať to, akí ľudia v byte bývajú. Preto by ste si pri jeho určovaní mali klásť otázku, čo chcete svojim hosťom o sebe prezradiť prostredníctvom zariadenia vášho domova. Neviete, ako na to? Tu je niekoľko tipov, ako si určíte štýl bývania.

Ako identifikovať štýl bytového dizajnu?

Premeňte svoj byt na štýlové miesto a vytvorte pohodlný priestor pre seba aj pre svojich hostí.

1. pozrite sa na svoj nábytok

Poprechádzajte sa po svojom dome či byte, choďte z izby do izby a vytvorte si dva zoznamy – na jednom bude nábytok, ktorý milujete, a na tom druhom ten, ktorý by ste chceli nahradiť. Zapíšte si všetko vrátane obrazov, sošiek a iných doplnkov a buďte k sebe úprimný.

2. zozbierajte kúsky, ktoré opatrujete

Prezrite zabudnuté miesta vo vašom šatníku, najvyššie poličky v knižnici a objavte zapatrošené veci, ktoré vo vás vyvolávajú pocit radosti a cítite sa vďaka nim krásne.

stolík
pexels.com

3. uvažujte nad miestami v byte, ktoré máte radi

Predstavte si svoj vysnívaný domov, keby ste mohli žiť kdekoľvek na svete. Mimo domu sa skúste zamyslieť napríklad nad tým, čo by ste si obliekli, keby vás pozvali na udeľovanie Oscarov. Takéto myslenie vás posunie mimo váš životný štýl a rozpočet a otvorí vám dvere ku kreativite a nápaditosti.

4. pozrite sa po spoločných znakoch vecí, ktoré opatrujete

Všímajte si dizajn, farby, tvary, materiály a to, ako na vás dané veci celkovo pôsobia. Možno zistíte, že sa vám páči celý mix štýlov a nielen jeden konkrétny štýl bývania. Vďaka tomuto zisteniu pretlmočíte svoj vkus do šikovnej voľby pri tvorbe dizajnu.

5. prezite si časopisy venované bytovému dizajnu

Internet je fajn, ale prezeranie časopisov má predsa len niečo viac do seba. Ak vám niečo padne do oka, jednoducho stránku vytrhnite bez toho, aby ste príliš dlho uvažovali nad tým, čo sa vám vlastne na danom dizajne páči. Neskôr si vytrhnuté stránky prezrite znova a vyberte z nich prvky, ktoré sa vám páčia najviac.

Časopisy o bývaní
pexels.com

6. páči sa vám to, ale budete s tým vedieť žiť?

Toto je otázka, ktorá je veľmi dôležitá. Môžu sa vám páčiť viaceré štýly v interiéri, avšak je to naozaj to, s čím sa stotožňujete? Budete sa vy aj vaša rodina cítiť dobre v byte zariadenom v takom štýle? Nezabudnite aj na praktickú stránku bývania, pretože ak máte dve deti a psa, sklenené doplnky a nábytok s vysokým leskom zrejme nebude tou správnou voľbou. Štýl bývania je totiž jedna vec a praktickosť druhá.

Štýl bývania v interiéri

Štýlov, v akých sa môže váš domov niesť je hneď niekoľko. Možno inklinujete k modernému štýlu alebo ste skôr za útulné bývanie s nádychom vidieka. Tu je krátky prehľad najobľúbenejších štýlov bývania.

1. Provensálsky štýl

Jeden z najobľúbenejších štýlov je ten provensálsky, ktorý evokuje vidiecky romantizmus a teplo domova. Základom vidieckeho štýlu je biela farba. Vyskytuje sa na nábytku, podlahe, strope či na textíliách.

2. Škandinávsky štýl

Najobľúbenejším štýlom na celom svete je jednoznačne ten škandinávsky alebo aj severský. Preferuje prírodné materiály, ako je kožušina, vlna, textil, sklo a drevo. Typické farby sú krémové odtiene, sivá a biela.

škandinávsky štýl
pexels.com

3. Industriálny štýl

Z materiálov je pre industriálny štýl typická oceľ, kameň, tehly a mosadz. Patrí k nemu originálne osvetlenie zútuľňujúce inak chladne pôsobiaci priestor.

4. Eklektický štýl

Tento štýl bývania spája nápady z rôznych období a trendov v dizajne. Porušuje pravidlá, je mixom starého a nového, farieb a vzorov. Ide o akúsi harmóniu kontrastov, ktoré spolu hrajú.

5. Vintage štýl

Retro je v móde aj v bytovom dizajne. Efektívnou cestou k vytvoreniu vintage interiéru je spojenie nového nábytku so starým. Vyhnite sa prílišnému hromadeniu starých vecí a myslite na praktickosť.

6. Minimalizmus

Tu platí, že menej je viac a v jednoduchosti je krása. Minimalizmus je založený na jednoduchých formách, kladie dôraz na tvary, farby a textúry, pričom pracuje s minimom doplnkov a nábytku.

7. Vidiecky štýl

Vidiecky štýl je o maličkostiach, prírodných materiáloch a nekonečných možnostia výberu dekorácií, ale čo je najdôležitejšie: bývanie v tomto štýle sa prenesie aj do vašich vzťahov a všade navôkol budete cítiť teplo domova a harmónie.

8. Rustikálny štýl

Rustikálny štýl je najmä o dotykoch dreva, kameňa a prírody. Je prirodzený, jednoduchý, nádherne autentický.

9. Retro štýl

Retro štýl bývania si vás získa zábavou, pocitom života, jasnými farbami aj divokými vzormi. Jednoducho zmyslom pre vkus. Stačí, ak sa zamyslíte nad tkaninami a textúrami z čias detstva vašich rodičov.

Tipy a rady na záver

  • Inšpiráciu hľadajte všade okolo seba a so štýlmi sa hrajte.
  • Štýl bývania by mal ladiť s prostredím, v ktorom sa vaše bývanie nachádza.
  • Nevyberajte do každej miestnosti iný štýl bývania, bude to pôsobiť chaoticky.
  • Štýly môžete kombinovať, avšak s mierou a vkusom.

Aký je provensálsky štýl v zariaďovaní bývania?

shutterstock

Vonia po levanduliach a je prežiarený slnkom. Provensálsky štýl.

Interiér v provensálskom štýle kontruje modernému uponáhľanému životu. Je pokojný, útulný, domácky a pôsobí harmonicky. Dýcha minulosťou, vidiekom a samozrejme Francúzskom.

Zariadiť interiér v tomto populárnom štýle pre mnohých znamená povestné premeniť dom na domov.

Zrodený v juhovýchodnom Francúzsku…

Provensálsky štýl tak, ako ho poznáme a milujeme dnes vznikol v čarovnom historickom území juhovýchodného Francúzska ležiaceho na pobreží Stredozemného mora.

Je to vidiecka odnož francúzskeho palácového štýlu silne ovplyvnená stredomorským dizajnom. Zrodil sa na prahu 19. storočia pod taktovkou francúzskej buržoázie, ktorá si zariaďovala svoje malebné vidiecke sídla práve v provinciách južného Francúzska.

pinterest.com

Niesli sa v znamení jednoduchosti so zachovaním typickej francúzskej elegancie. V atmosfére interiéru sa odrážala krása okolitej krajiny, sviežosť vidieka a kúzlo starého sveta.

Pre koho je provensálsky štýl vhodný

Francúzsky dizajn sa v súčasnej dobe teší mimoriadnej popularite.

Pristane najmä vidieckym, presvetleným bytom a domom. Vnáša do priestoru domácku atmosféru, harmóniu a pokoj. Takto zariadený interiér pôsobí predovšetkým útulne a teplo, pričom si zachováva sviežosť a eleganciu.

Je mimoriadne vhodný pre rodinne založené typy ľudí, ktorí sa radi vracajú domov ako do hniezdočka pokoja. Je ozdobný, viac ženský.

Milujú ho predovšetkým romantické a nostalgické duše so záľubou v pôvabných drobnostiach a ľudia s vkusom pre dizajn. V opačnom prípade sa snaha o interiér so závanom pôvabného Francúzska môže zmeniť na preplácaný gýč.

Provensálsky štýl v sebe ukrýva ducha času

Moderné prvky dokážu jeho jedinečnú atmosféru rýchlo zlomiť. Interiér zariadený v tomto dizajne je teplý a predstavuje ideálne miesto pre odpočinok. Potrebuje predovšetkým dostatok priestoru a veľké okná.

Byt či dom by mal byť vzdušný a presvetlený.

pinterest.com

Farby v provensálskom štýle

Medzi základné prvky patria svetlé farby stien a podláh, keramické obkladačky a dlaždice. Steny môžu byť dekorované aj bielym drevom, kameňom alebo štýlovými tehlami.

Na mieste sú všetky prírodné materiály. Nábytok je drevený, biely alebo v pastelových farbách so zdobením alebo s dizajnovým opotrebovaním. Na mieste sú aj kované kúsky.

Z farieb dominuje biela, smotanová a piesková. Skvele zapôsobí aj levanduľová, terakotová, indigová a svetlosivá. Farby by mali byť skôr tlmené. Klasická kombinácia je biela, levanduľová a indigová. Tmavé farby do provensálskeho interiéru nepatria.

Dekorácie provensálskeho štýlu

Obľúbenými dekoráciami v provensálsky ladenom interiéri sú keramické a sklenené drobnosti často zdobené levanduľou. Vhodné sú aj drobné maľované obrázky, rastlinky a bylinky v maľovaných kvetináčoch a samozrejme, čerstvá i sušená levanduľa.

Veľmi dobre zahrajú aj prútené či kovové dekorácie na stoloch a stenách. Často sa používajú textílie s kvetinovými vzormi a s čipkou.

Vhodné sú záclony, závesy, dekoračné dečky a vankúšiky. Interiéru dodávajú teplo a pocit pohody. Typické je štandardné stropné svietidlo so zdobeným tienidlom alebo s jemnou patinou.

Ako dosiahnuť provensálsky štýl v kuchyni

Kuchyňa je vo vidieckom štýle stredobodom rodinného života.

provensálska kuchyňa je útulná a bohato zdobená. Cítiť z nej pohodlie a teplo, ktoré jej dodávajú vyrezávané drevené fasády kuchynskej linky, svetlé záclony s kvetinovým motívom, zdobené hrnce, misy a koreničky.

pinterest.com

Vhodné sú svetlé, tlmené farby. Veľmi obľúbená je béžová, horčicová a olivová. Biele kuchyne sú veľmi populárne, ale kuchynská linka môže byť aj levanduľová alebo tyrkysová. Vhodným doplnkom sú bylinky v hlinených, kovových alebo zdobených keramických kvetináčoch. Prím hrá levanduľa.

Ak je kuchynské náradie v súhlasiacom dizajne, je vhodné ho umiestniť do otvorených políc a regálov. Oproti tomu, moderné kuchynské spotrebiče je lepšie zabudovať a “skryť”. Ak ich však chcete mať viditeľné, farebne vyberajte biele kuchynské spotrebiče.

Provensálska spálňa je oázou pokoja a oddychu

Samozrejmosťou sú svetlé a pastelové farby, ale hlavnú rolu tu hrajú textílie.

pinterest.com

Na mieste sú predovšetkým prírodné materiály ako bavlna alebo hodváb. Posteľná bielizeň je zdobená drobným kvetinovým vzorom, hodia sa prehozy a dekoratívne vankúšiky.

Okná zdobia vzorované závesy, na drevenej podlahe sú mäkučké, svetlé koberčeky. Posteľ môže byť vo svetlom dreve so zdobeným, vyrezávaným čelom, ale na mieste sú aj štýlové kované postele. Okrem stropného svietidla sú vhodné stojanové nočné lampy umiestnené na stolíkoch.

Obývačka kombinuje pohodlie, eleganciu a umenie

Veľmi dôležitú úlohu tu zohrávajú obrazy na stenách, ktoré jej dodávajú žiadaný pôvab. Ideálne sú maľby kvetín alebo krajiniek na plátne.

Obývačka bez nich pôsobí chladne.

pinterest.com

Výborne zahrá aj zrkadlo v masívnom kovovom alebo v drevenom vyrezávanom ráme. Nábytok obývacej izby by mal byť drevený, svetlý, na vysokých nohách, môže ho zdobiť patina a kovové detaily.

Vhodné je textilné čalúnenie s kvetinovým vzorom. Na mieste sú kované doplnky ako lustre, lampy, svietniky či kvetináče. Veľmi obľúbené sú drevené stropné trámy a kamenné kozuby.

Teplo a útulnú atmosféru podčiarkujú aj keramické drobnosti ako vázy, figúrky, tanieriky a misky.

Menej žiaducim prvkom, ktorý má väčšina majiteľov domov a bytov problém vypustiť, je televízor. Jeho moderný dizajn a tmavá farba môže atmosféru izby pomerne ľahko narušiť.

Vidiecka obývačka je strediskom oddychu a spoločenských stretnutí. V ideálnom prípade sa televízora vzdajte, prípadne ho sofistikovane ukryte.