Kuchynská linka: Ako si vybrať takú, ktorá vám bude slúžiť roky

shutterstock

Kuchynská linka je srdcom každej kuchyne, a tak jej pri výbere prirodzene venujeme najväčšiu pozornosť. Ak sa pýtate, ako vybrať kuchynskú linku, prinášame vám v článku užitočné rady a tipy.

Kuchynská linka má pracovné zóny

Pri výbere kuchynskej linke nás na prvý pohľad zaujme dizajn či farba. To však nie sú jediné kritériá týkajúce sa toho, ako vybrať kuchynskú linku. Nemenej dôležitý je priestor a prevedenie kuchynskej linky, pretože práve tieto parametre rozhodujú o tom, ako sa nám bude v kuchyni pracovať.

V kuchyni prebieha príprava jedla, varenie, umývanie riadu a kuchyňa nám často slúži aj na ukladanie zásob. Z tohto dôvodu je potrebné, aby vám kuchynská linka poskytla dostatok priestoru. V prípade, že ste pravák, priestor na vašej kuchynskej linke by mal byť rozdelený v takomto poradí:

  • zásoby,
  • úložny priestor,
  • umývanie,
  • príprava jedla,
  • varenie.

Vychádzame teda z toho, že potraviny najskôr triedime, následne ukladáme, potom čistíme, upravujeme na varenie, varíme a servírujeme. Pre pravákov tieto zóny umiestňujeme zľava doprava a pre ľavákov naopak. Ideálne je, aby bola medzi jednotlivými zónami pracovná plocha s veľkosťou 30 cm z oboch strán.

Veľkosť kuchynskej linky a jej plánovanie

Ak rozmýšľate nad tým, ako vybrať kuchynskú linku, je veľmi dôležité vybrať správnu veľkosť, kapacitu a výbavu. Pri plánovaní novej kuchyne si najskôr uvedomte, čo ste na tej starej chceli zmeniť a čo vám na nej vyhovovalo. Ako sme už spomenuli, najergonomickejšie sú kuchyne rozdelené na pracovné zóny. Vďaka pracovným zónam bude vaša kuchyňa prakticky rozdelená.

Usporiadanie pracovných zón a priestor medzi nimi sa nazýva pracovný trojuholník. Ak sa vám pri plánovaní kuchynskej linky tento priestor podarí vytvoriť, budú sa vám jednotlivé činnosti vykonávať plynulo a hladko.

Z hľadiska ergonómie môžete mať rôzne typy rozloženia kuchynskej linky. Môže to byť:

  • Lineárna kuchynská linka – tento typ kuchyne je vhodný do menšieho priestoru, sú jednoduché a zároveň dobre vyzerajú.
  • Paralelná kuchynská linka – v prípade, že vašu kuchyňu budete často využívať viacerí naraz, je pre vás vhodná práve paralelná kuchynská linka. Poskytne vám dostatok priestoru na prípravu i uskladnenie jedla.
  • Kuchyňa v tvare L – výborne využijú roh miestnosti a ak chcete pridať kuchynský ostrovček alebo jedálenský stôl, sú ideálnou voľbou.
  • Kuchyňa v tvare U – sú vhodné do veľkých priestorov, ktoré využijú na maximum a poskytnú dostatok úložného priestoru.

Aký materiál vybrať pre pracovnú dosku?

Kľúčovou pri otázke ako vybrať kuchynskú linku je pracovná doska, pretože na nej prebiehajú takmer všetky práce. Pracovná doska môže byť vyrobená z rôznych materiálov, pričom najčastejšie sú to tieto:

  • Drevo – je vysoko odolným materiálom, avšak je náročné na údržbu, preto ho treba pravidlne ošetrovať.
  • Mramor a žula – tieto materiály sú typické pre luxusnejšie pracovné dosky. Majú dlhú životnosť a sú odolné, pričom sú tiež jednoduché na údržbu.
  • Laminát – je najlacnejším materiálom, ide o drevotriesku obalenú laminátovou vrstvou. Táto doska má však kratšiu životnosť.

Spolu s pracovnou doskou je nemenej dôležitý výber kuchynského drezu. Na výber máte dnes množstvo materiálov a vyhotovení. Od klasického nerezu sme sa posunuli k štýlovejším granitovým alebo tectonitovým verziám.

Dobrá rada

Správna výška pracovnej dosky v kuchyni závisí od výšky členov domácnosti. Ak máte 185 cm, správna výška pracovnej plochy je 95 cm. Pri výške 175-180 cm je ideálna výška pracovnej dosky zhruba 90 cm. Ak však patríte k tým, ktorých výška je 165-175 cm, nastavte si výšku pracovnej dosky na 85 cm.

Aký materiál pre kuchynskú zástenu?

Kuchynská zástena by mala byť odolná voči teplu, ktoré vzniká pri varení, ale tiež nenáročná na čistenie. Na výber dnes máte z množstva materiálov ako sú tradičné obkladačky, ale tiež menej časté sklo, laminát, kov alebo odolná impregnovaná omietka.

Na čo ešte nezabudnúť?

Nezabudnite na výber digestora, ktorý už nemusí byť len funkčným prvkom v kuchyni, ale aj vizuálnym. Výzor kuchynskej linky tiež závisí od čoho, či si vyberiete vstavané spotrebiče alebo ich dizajn priznáte.

Rozloženie úložného priestoru

Pri otázke ako vybrať kuchynskú linku je potrebné venovať pozornosť aj výberu spotrebičov a rozloženiu úložného priestoru. Do vašej novej linky by sa mali zmestiť všetky riady a do potravinovej skrinky aj všetky zásoby, ktoré potrebujete mať pri varení po ruke. Dôležité je všímať si prevedenia skriniek linky.

Kvalita úchytiek a smer otvárania dvierok sú parametre dôležité pre praktickosť, a tak si pri plánovaní kuchynskej linky dobre rozmyslite, ako sa rozhodnete. Veľmi praktické sú zásuvky v spodných skrinkách, ktoré vám uľahčia manipuláciu a zároveň riady a kuchynské pomôcky v nich sú prehľadne usporiadané.

Výber kuchynskej linky nie je jednoduchou úlohou, a tak vám odporúčame všetko si vopred premyslieť a pri samotnom plánovaní sa poradiť s odborníkmi.

Ako si vybrať odolnú kuchynskú pracovnú dosku ľahkú na údržbu

shutterstock

Z akých materiálov môže byť kuchynská pracovná doska

Materiálov, z ktorých sú pracovné dosky vyrobené, je hneď niekoľko. Odlišujú sa od seba nielen odolnosťou a trvácnosťou, ale aj vzhľadom a v neposledom rade tiež cenou. Dnes sa pracovné dosky vyrábajú z laminátu, žule, betónu, mramoru a vápenca, kameňa, dreva, ale ako pracovná doska môžu poslúžiť aj obkladačky či bezpečnostné sklo.

Ako si vybrať pracovnú dosku, ktorá vám bude čo najlepšie vyhovovať? Základom je zodpovedať si otázky týkajúce sa vášho rozpočtu, ale tiež toho, čo od svojej pracovnej dosky vyžadujete.

Najobľúbenejší laminát

Najobľúbenejším materiálom na výrobu pracovnej dosky je dnes laminát, ktorého cena nie je vysoká a nájdete ho na trhu v rôznych farebných vyhotoveniach. Laminát je vodeodolný a ľahko sa udržiava, avšak jeho nevýhodou je, že škriabance z neho sa už nedajú odstrániť.

Keramický obklad

Aj obkladačky sú obľúbenou voľbou pri výbere pracovnej dosky. Cena je celkom priaznivá a sú trvácne, vodotesné a odolné voči zašpineniu. Ich nevýhodou je však krehkosť.

Drevo

Drevo je tiež celkom dostupné a obľúbené, pretože vytvára pocit tepla domova a útulnosti. Ľahko ho však môže poškodiť horúci hrniec či zarezanie nožom.

Granit

Žulové pracovné dosky predstavujú vrchol, a to nielen čo sa týka ceny, ale aj odolnosti. Odolávajú kyselinám, odtlačkom prstov aj teplu. Podobne tvrdým materiálom je mramor, no ten je na rozdiel od žuly porézny, preto je potrebné ošetriť ho ochranným náterom.

Nerez

V ponuke pracovných dosiek tiež nájdete dosky z nehrdzavejúcej ocele. Tá je jednoduchá na údržbu a pokojne na ňu môžete položiť aj horúci pekáč. Práca na tomto povrchu je však celkom hlučná a sú na ňom vidieť aj odtlačky prstov a vody.

Betón

Zaujímavým materiálom na pracovnú dosku je betón. Ak neviete, ako si vybrať pracovnú dosku, ktorá bude originálna a odolná, siahnite po betóne. Môžete si dať z neho vyhotoviť nielen pracovnú dosku, ale celý ostrovček vo vašej kuchyni.

Bezpečnostné sklo

Netradičným materiálom na výrobu pracovnej dosky je bezpečnostné sklo. Sklenené dosky sa kalia pri teplote až 650 stupňov a vďaka tomu sú lesklé a veľmi odolné. Hrubé bývajú okolo jedného centimetra a ak si potrpíte na originalitu, môžete na sklo zo spodnej strany nechať potlačiť keramickou sieťotlačou. Tak si môžete prácu v kuchyni spríjemniť ľubovoľným motívom. Zaujímavo bude vyzerať táto doska aj vtedy, ak ju necháte podsvietiť.

Quartz

Ktorá pracovná doska je pre vás?

Pri otázke, ako si vybrať pracovnú dosku, by ste mali myslieť na viacero faktorov. Jedným z nich je aj vaša výška. Štandardne sú pracovné dosky umiestnené na skrinkách vo výške 90 cm. Ak ste však vysoký alebo naopak, nízky, rozhodne by ste si mali svojej výške prispôsobiť aj výšku pracovnej dosky. Ideálne je, aby pracovná doska určená na prípravu jedál siahala 5 až 10 cm pod váš ohnutý lakeť.

Pri výbere pracovnej dosky máte na výber rôzne opracovanie hrán. Buď si vyberiete tzv. postformingové alebo ABS spracovanie. Pri ABS spracovaní prevládajú pravouhlé línie a hrana pracovnej dosky je zrezaná a následne oblepená ABS hranou. Tento typ pracovných dosiek najlepšie vynikne pri modernom bytovom dizajne. Postforming vytvára hladký a plynulý povrch pracovnej dosky.

No a keďže je ponuka materiálov taká široká, zvážte, či chcete mimoriadne odolnú pracovnú dosku, pri ktorej si nebudete musieť dávať pozor, alebo ste v kuchyni opatrný a dlhšie vám vydrží aj laminátová doska. Samozrejme, netreba zabúdať na otázku dizajnu. V prípade, že si potrpíte na originálne kúsky a chcete svojej kuchyni dodať štýl či nádych luxusu, určite zainvestujte do dosky zo žuly alebo z bezpečnostného skla.