Ako si vybrať kuchynský drez, ktorý dobre vyzerá a je jednoduchý na čistenie

shutterstock

Pri zariaďovaní kuchyne sa určite zaoberáte otázkou ako si vybrať kuchynský drez. Drez je akýmsi centrom kuchyne, a tak by mal byť funkčný a zároveň by mal ladiť s celkovým dizajnom vašej kuchyne. A aj napriek tomu, že dnes je už umývačka riadu súčasťou takmer každej domácnosti, kuchynský drez určite nájde svoje využitie napríklad pri umývaní veľkých hrncov, zeleniny či na odkladanie riadu.

V článku vám prinášame tipy, ako si vybrať kuchynský drez, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.

Veľkosť drezu a typy

Pri výbere bude všetko závisieť od dispozičného priestoru, možnosti montáže drezu do vašej novej alebo starej kuchynskej linky a veľkosti vášho rozpočtu. Drezy nájdete najčastejšie v rozpätí šírky cca. 50 cm až do 83 cm. Pri jej výbere rozhodujúca šírka kuchynskej skrinky, na ktorú bude drez montovaný.

V zásade platí, že čím je drez väčší, tým  je aj pohodlnejší. Pri rozhodovaní medzi veľkým a menším drezom je dôležité si uvedomiť, aký je váš životný štýl. Ak primárne využívate umývačku a drez využívate skôr na umývanie potravín, postačí vám menšie umývadlo.

Veľký drez vie byť síce trendovou dizajnovečkou, no na druhej strane vás oberá o pracovnú plochu, ktorej priznajme si, nikdy nie je dosť. Nezabúdajme ani na údržbu drezu, väčší drez rovná sa viac čistenia. Ak pravidelne pečiete, musíte rátať so špinavými plechmi.

Tie do umývačky nedáte a vyčistiť ich v malom dreze môže byť problém. V takomto prípade je vhodné siahnuť po naozaj veľkých, XXL umývadlách. Orientácia drezu môže byť ľavá alebo pravá v závislosti od výtoku. V širokej ponuke nechýbajú ani univerzálne otočné kuchynské drezy.

Jednoduché drezy – Jednodrezy

Sú ideálnou voľbou pre menšie rodiny či single domácnosti, v ktorých dres slúži na príležitostné odkladanie riadu či umytej zeleniny. Jednoduché drezy môžu mať okrúhly alebo hranatý tvar. V prípade hranatého tvaru sú doplnené o plochu na odkvapkávanie či menšiu prídavnú vaničku alebo oboje naraz.

Dvojité drezy – Dvojdrezy

Pre väčšie rodiny sú vhodné dvojité drezy s dvoma veľkými vaničkami a možnosťou odkvapkávacej plochy. Sú pomerne obľúbenou voľbou do moderných a náročnejších kuchýň, v ktorých sa často a veľa varí. Ich výhodou je možnosť multitaskingu. Kým sa v jednom umývadle odmáča riad, v druhom môžete napr. umývať zeleninu. Jeho nevýhodou je objemnosť. Napriek jeho objemnosti však býva náročné umyť v ňom väčšie zapekacie misy či plechy, keďže veľký priestor je rozdelený medzi viac menších umývadiel.

Rohové drezy

Niektoré dispozičné riešenia či inštalácia prípojky vody v starších (ale aj nových) kuchyniach si vyžadujú rohový drez, ktorý dokáže výborne zapadnúť do priestoru a prakticky poslúžiť. Aj na umývanie, aj na odkladanie riadov.

Funkčnosť

Odkvapkávacia plocha či menšia prídavna vanička patria k vlastnostiam, ktoré pri umývaní oceníte. V ich veľkosti majte jasno už pri výbere drezu. Závisí od množstva riadov, ktoré pravidelne zašpiníte.

Excenter – tiahlo vám pomôže s diaľkovým mechanickým vypúšťaním vody. Ak to robíte často, táto funkcia sa vám zapáči.

Ďalšou praktickou vychytávkou je výpusť, ktorú nájdete na hornej bočnej strane drezu. Ide o bezpečnostnú poistku, ktorá zabraňuje pretečeniu vody.

Hĺbka a výška drezu

S tvarom drezu je prepojená aj jeho veľkosť, ktorá je jedným z najdôležitejších kritérií. To, akú veľkosť si vyberiete, záleží napríklad aj od počtu členov domácnosti, ale aj od toho, ako často budete drez využívať.

Dôležité je tiež hľadieť na hĺbku a výšku drezu. Čím hlbší drez si vyberiete, tým bude praktickejší. Najlepšie je, keď má drez hĺbku okolo 20 cm a viac, pretože v takomto dreze pohodlne umyjete aj veľké riady.

Nemenej dôležitá je aj výška drezu. Vhodné je, aby ste pri umývaní riadu neboli príliš predklonený a stáli pohodlne. Z toho dôvodu by mal byť drez o čosi vyššie ako ostatná pracovná plocha. To znamená, že výška drezu by mala byť približne od 95 do 105 centimetrov.

Pri výbere drezu sa vám vyplatí myslieť aj na vychytávky, ktoré vám zjednoduchšia prácu v kuchyni. V ponuke nájdete drezy s vaničkou či s odkvapkávacím priestorom. Drezy s odkvapkávacím priestorom sú vybavené odtokom, vďaka ktorému voda pohodlne stečie. Vaničkové drezy sú zase vhodné napríklad na umývanie zeleniny, ovocia či mäsa. Ďalšou vychytávkou je zabudovaný dávkovač na saponát, ktorý pekne zladíte s vodovodnou batériou.

Montáž drezu

Horná – na pracovnú dosku

Jedná sa vari o najčastejší spôsob montáže kedy, je drez uchytený silikónom na vrch pracovnej dosky (dobrá voľba pri doske z drevotriesky).

Spodná – pod pracovnou doskou

Ide o variant, ktorý je vhodný pre použitie pri kuchynskej doske z vodeodlného materiálu (napr. prírodný – umelý kameň, keramika, sklo). Na jeho pripevnenie sa používajú špeciálne úchytky a tesniaci materiál. Tzv. vnorený kuchynský drez bude splývať s kuchynskou linkou.

Montáž do roviny – integrovaný drez (s pracovnou doskou)

Ide o náročnejší typ montáže, ktorý však z drezu a linky vytvorí jeden štýlový celok. Je vhodná pre drezy z prírodného kameňa alebo kompozitu. Pri montáži je nutné do dosky vyfrézovať drážku, do ktorej sa drez následne zapustí.

Presahová

Drez je takisto zasadený do drážky, no s kuchynskou linkou nesplýva. Cez pracovnú dosku prečnieva hrúbka jeho plechu alebo granitu.

Celoplošná

Montážou drez čiastočne alebo úplne nahrádza kuchynskú linku.

Tvar umývadla a odkvap

Neexistuje pravidlo, ktoré by určovalo, aký tvar umývadla je pre vás ten pravý. Z veľkej miery to závisí na vašich osobných preferenciách a celkovom štýle vašej kuchyne. Medzi základné tvary patrí okrúhly, štvorcový a obdĺžnikový drez.

Okrúhle drez je veľmi špecifický a na kuchynskej linke pôsobí zaujímavo a hravo. Jeho tvar je však zároveň jeho nevýhodou. Oblý tvar umývadla nám nedovoľuje efektívne a jednoducho umyť väčšie pekáče a plechy.

Čo sa týka priestoru na sušenie a odkvapkávanie umytého riadu, pri okrúhlych umývadlách sa len zriedka stretneme s odkvapom, čo je laicky povedané priestor na „odkvapkávač“. Veľkým hitom je hlboký drez s viditeľnou prednou časťou. Väčšina po ňom siaha hlavne kvôli zaujímavému dizajnu.

Takýto drez je sám o sebe doplnkom. Jeho štvorcový či obdĺžnikový tvar a dostatočná hĺbka prináša výhody v podobe jednoduchého umývania aj väčších hrncov a plechov. Podobne ako pri okrúhlom umývadle tento typ len zriedka nájdete aj s odkvapom.

Zabudovaný štvorcový a obdĺžnikový drez patrí medzi klasiku v kuchynských umývadlách. Je praktický a ponúka modely aj s odkvapom.

Materiál drezu

V ponuke materiálov nájdeme drezy keramické, nerezové, kameninové (granitové), smaltované, kremenné a kompozitné. Medzi najčastejšie používané patria prvé tri materiály.

Nerezový kuchynský drez

Nerezové drezy sú v našich končinách klasikou. Sú najpredávanejšie vďaka kombinácii nízkej ceny a jednoduchej údržby materiálu. Najčastejšie sa stretávame s lesklým alebo matným prevedením nerezových drezov. Pozor si dávajte na neoverených výrobcov, ktorých umývadlá majú hrúbku plechu pol centimetra.

Drez potom pôsobí lacno, akoby „papierovo“ a je náchylný na poškodenie. Nerezové umývadlá sa veľmi ľahko čistia a sú odolné voči korózii a vysokým teplotám. Pozor však na domácnosti s tvrdou vodou. Tá zanecháva na dreze škvrny vodného kameňa a môže vás poriadne potrápiť.

Nevýhodou je jeho ľahké poškriabanie. Pri jeho každodennom používaní odporúčame dokúpiť silikónovú alebo plastovú mriežku, ktorú vložíte na dno umývadla. Tá ochráni drez proti nechceným škrabancom.

Kameninové umývadlá do kuchyne

Kamenina alebo inak granit, je stále viac využívaný materiál kuchynských drezov. Granitové drezy majú moderný a pôsobivý dizajn. Môžete si vybrať z množstva tvarov aj farebných prevedení. Sú veľmi odolné voči poškriabaniu a ani po rokoch nestrácajú svoju pôvodnú farbu.

Ich výhodou je jednoduchá údržba. Materiál je málo pórovitý a tak škvrny neprenikajú hlboko dovnútra. Kameninové umývadlo je vhodné aj pre domácnosti s tvrdou vodou pretože v porovnaní s nerezovým drezom na nich voda nezanecháva stopy.

Keramické umývadlá do kuchyne

Napriek svojej vyššej cene sú mimoriadne obľúbené. Keramika je príjemný materiál na pohľad aj na dotyk, Využíva sa hlavne interiéroch v rustikálnom, provensálskom a vidieckom štýle. Keramické drezy sa vyrábajú hlavne v bielej farbe s lesklou glazúrou. Na trhu nájdeme však aj výnimky v matných prevedeniach a iných farebných variáciách.

Keramické umývadlá sú odolné voči nárazu aj voči vysokej teplote. Keramika sa vypaľuje pri teplote nad 1000 °C takže môžete naň položiť aj rozpálený hrniec bez rizika poškodenia. Výhodou je aj stálosť farieb. Biele keramické umývadlo zostane rovnako žiarové aj po rokoch.

Nevýhodou keramiky je možnosť poškriabania. Hlavne kovové panvice a hrnce dokážu zanechať čierne stopy, ktoré sa ťažko odstraňujú.

Dobrá rada

Vodný kameň možno odstrániť aj pomocou pomarančovej šťavy, jedlej sódy či prášku do pečiva.

Tectonitový kuchynský drez

Nesmieme opomenúť ani tectonitový drez. Ten je veľmi odolný a pevný, avšak jeho nevýhodou je biele vnútro, na ktorom sú hlboké škrabance veľmi viditeľné.

tectonitový drez

Praktické rady na záver

Pri výbere drezu myslite aj na veľkosť výtokového otvoru, ktorý môže byť 1 1/2″ alebo väčší 3 1/2″. Veľký odtokový otvor je vybavený sitkom na zachytávanie zvyškov jedla. Ak sitko stlačíte, bude fungovať ako zátka.

Súčasťou drezov je aj zabezpečenie proti pretečeniu vody, ktoré je dôležitým bezpečnostným prvkom. Ide o prepadový otvor a ten v prípade napustenia drezu udržuje určitú hladinu vody tak, aby drez nepretiekol.

K drezu neodmysliteľne patrí aj vodovodná batéria. Najčastejšie sa používajú stojankové batérie, ktoré sú nainštalované na ploche linky alebo priamo na dreze. Okrem nich sa používajú aj nástenné batérie inštalované priamo na stenu.

Ako vybrať najlepšie vodovodné batérie, aby vám slúžili roky bez problémov

Vodovodné batérie prešli dlhým vývojom. Na trhu nájdete množstvo druhov, modelov, dizajnov a značiek.

Vyznať sa v nich je pre bežného zákazníka problém.

Ako si vybrať kvalitné vodovodné batérie a aký je rozdiel medzi 30 a 300 eurovou batériou?

Pokúsim sa vám všetko vysvetliť v dnešnom poste.

V čase písania tohto článku mám za sebou výber batérií do mojej, práve rekonštruovanej kúpeľne a poviem vám, že výber mi dal poriadne zabrať. Myslím však, že som sa rozhodla správne.

Prejdime si však, aké batérie nájdete bežne v obchodoch.

Ako si vybrať vodovodné batérie

Jedným z tých ľahkých kritérií výberu je rozdelenie batérií podľa ich účelu. Existujú batérie:

 • drezové (kuchynské) batérie – vhodné pre kuchynský drez,
 • umývadlové batérie – pre kúpeľňové umývadlo,
 • vaňové batérie – použitie na vani alebo pred vaňou,
 • sprchové batérie – použitie pre sprchovú hadicu,
 • bidetové batérie – použitie v kúpeľni alebo na toalete pre bidet.

Batérie rozdeľujeme tiež podľa spôsobu ovládania

 • kohútikové batérie – klasické batérie, ktoré poznáme najmä z mladosti,
 • pákové batérie – momentálne najrozšírenejšie batérie v našich domácnostiach,
 • automatické batérie – tzv. senzorové, ktoré sa spustia pri zaznamenaní pohybu. Bežne ich nájdete vo verejných budovách, ale v poslednej dobe si ich ľudia začínajú inštalovať do svojich kúpeľní.

V minulosti sa používali hlavne kohútikové batérie, v dnešnej dobe väčšina ľudí preferuje pákové batérie.

Výhodou pákovej batérie je väčší komfort a presnosť ovládania. Môžete ju jednoducho ovládať jednou rukou napr. pri umývaní zubov.

Nevýhodou kohútikovej batérie je vyššia spotreba vody až o 40 % oproti pákovej batérii. Kohútikové batérie si dnes ľudia vyberajú najmä kvôli dizajnu.

Batérie tiež môžete rôzne umiestniť

 • stenové batérie – sú pevne upevnené v stene,
 • stojankové batérie – inštalujú sa priamo na umývadlo alebo vaňu,
 • podomietkové batérie – všetka technika sa zapustí pod stenu. Využívajú sa najmä v sprchových kútoch spolu s hlavovou sprchou. Vyzerajú tak elegantnejšie ako nadomietkové batérie s viditeľným sprchovým systémom.
stenová batéria

Z hľadiska regulácie vody vodovodné batérie rozdeľujeme na:

 • zmiešavacie batérie,
 • termostatické batérie.

Zmiešavacie batérie sú štandardné batérie, kde kohútikom alebo pákou ovládate prívod teplej a studenej vody. Kartuša prúd vody zmieša.

Termostatické vodovodné batérie sú drahšie, ale majú niekoľko výhod. Dokážu oproti pákovým batériám ušetriť až 50 % vody. Nastavíte si požadovanú teplotu a batéria automaticky zmieša správny pomer studenej a teplej vody.

Výhoda takejto batérie je tiež napr. v domoch s kolísavým tlakom vody.

termostatická batéria

Určite poznáte, keď sa sprchujete a v niekto dome zapne vodu. Tlak vám poklesne a voda sa ochladí. Termostatická batéria tieto výkyvy eliminuje a drží nastavený stupeň vody.

Vhodné sú tiež pre malé deti. Vďaka poistke máte istotu, že sa deti neobaria horúcou vodou.

Kvalita batérie a rozdiel v cene

Rozdiel v cene batérie robí kartuša batérie. Je to najdôležitejšia časť batérie, ktorá zmiešava teplú a studenú vodu dohromady.

Kvalitná kartuša u pákovej batérie je zložená z dvoch keramických doštičiek s otvormi. Pozdvihnutie páčky posunie doštičky a mení prietok vody. Vytáčaním páky do strán tak regulujeme pomer studenej a teplej vody.

A kým pri kvalitných batériách je kartuša keramická, lacné modely majú kartušu z plastu alebo lacných materiálov. Tieto neodolajú dlhodobo tlaku vody a vodnému kameňu a preto aj po krátkom čase končia svoju životnosť.

keramická kartuša

Takéto vodovodné batérie netesnia, kvapkajú a zvyknú sa zadrhávať. Kým kvalitné batérie vydržia bežne desiatky rokov, tie lacné odchádzajú po niekoľkých mesiacoch.

Výrobca kvalitnej batérie by vám mal garantovať bezproblémov záruku 5 až 7 rokov.

Kvalitu a cenu ovplyvňuje tiež samotné prevedenie batérie. Drahšie modely sú vyrobené z ušlachtilých materiálov ako je mosadz alebo jej zliatiny. Ľahšie sa čistia a pomalšie starne ich vzhľad.

Najčastejším vizuálnym problémom je vodný kameň, ktorý sa u kvalitnejších batérií ľahšie čistí.

Sprchové batérie

Pri sprchových batériách máte na výber niekoľko druhov:

 • nadomietkové batérie – predstavujú batérie a systémy, ktoré sú viditeľné,
 • podomietkové batérie – sú elegantne zapustené v stene.

Na výber máte tzv. sprchové sety s batériou, ktoré obsahujú všetky potrebné súčasti:

 • batéria (páková alebo termostatická),
 • sprchová hadica a ružica,
 • hlavová sprcha so sprchovým ramenom zo steny alebo zo stropu.
sprchový set

Tieto sety majú zvýhodnenú cenu a sú väčšinou od jedného výrobcu a obsahujú väčšinou produkty z rovnakej sady, takže vám uľahčia výber a spolu dobre vyzerajú.

Ako ušetriť kúpou a používaním batérie

Šetrenie vody v domácnosti má nielen ekonomický význam ale hlavne ekologický. Kvalitná páková batéria vám oproti kohútikovej batérie ušetrí až o tretinu viac vody.

Rýchly tip

Ak chcete ušetriť ešte viac, termostatická batéria oproti pákovej dokáže znížiť spotrebu vody až na polovicu. Nainštalovať môžete tzv. úsporný perlátor alebo regulátor toku v podobe stop ventilu.

Úsporný perlátor stojí zhruba 5 až 8 € a podľa výrobcu dokáže ušetriť až 85 %. Trik je v tom, že perlátor zníži prietok vody a pridá okolitý vzduch.

Ušetriť môžete aj sprchovou ružicou, ktorá dokáže znížiť spotrebu až o 60 % vďaka špeciálnym prúdovým tryskám, ktoré dokážu do vody primiešať vzduch. Tieto ružice sa označujú tzv. funkciou air shower, pretože sú podobné kvapkám dažďu.

Dizajn batérií

Každý má iný vkus, tu je to v podstate na vás. Existuje však niekoľko pravidiel. Kupujte batérie z jednej série od jedného výrobcu, vaša kúpeľňa tak bude vyzerať usporiadane a vyvážene.

Značky vodovodných batérií

Na trhu nájdete mnoho značkových i neznačkových batérií.

Vyhýbajte sa neznačkovým batériám z eshopov, ktoré budete ťažko reklamovať v prípade problémov.

Istou voľbou sú hobbymarkety, kde väčšinou s reklamáciou problém nemajú.

Dobré meno batérií majú nemecké značky ako Grohe, Hansgrohe, Kludi, Dornbracht, Hansa, ktoré sú aj najdrahšie. Lacnejšie batérié ponúkajú talianski výrobcovia ako Alpi, Teorema, Faris a Nobili.