Najlepšia umývačka riadu – test a recenzie 2021

Je menej o umývaní riadu, ale viac o pohodlí a komforte. Pozreli sme sa na najlepšie recenzované umývačky na našom trhu.

Katarína Malá

Aktualizované
7. júna 2021

Celkovo najlepšia

Bosch SMV46KX01E

Umyje kvalitne, pošetrí energiu a taktiež sušenie prebieha v poriadku. Prínosom je aj príjemný dizajn a naozaj jednoduché ovládanie tlačítkami.

Najlepšia stredná cesta

Electrolux EEM48210L

Štedrá na priestor, o špinavé riady sa postará dokonale, perfektne ich vysuší a spotrebuje slušné množstvo elektrickej energie.

Vynikajúca voľba

AEG FSB53927Z

Má jednoduché ovládanie, nechýba jej automatické otváranie dvierok, systém sušenia Air Dry a disponuje 10-ročnou zárukou na invertor motor.

Vynikajúca voľba

GORENJE GV64161

Umývačka až pre 16. kompletných sád riadov v najvyššej energetickej triede a extra úspornej spotrebe vody.

Najlepšia 45 cm

Whirlpool ADG 522X

Šikovná kompaktná umývačka s kapacitou aže 10. setov riadu s nízkou hlučnosťou.

Počet súprav riadovVeľkosť umývačky (šírka x výška x hĺbka) v cm

Čo by mala mať najlepšia umývačka riadu keď sú všetky takmer rovnaké? Poradíme vám a ušetríme čas pri jej hľadaní.

Keď sme vyberali tipy na umývačku na riady, pýtali sme sa o rady

Rozprávali sme sa s predajcami bielej techniky, hľadali sme reálne recenzie užívateľov na internete a ich hodnotenia  Aká by teda mala byť najlepšia umývačka riadu?

Suma sumárum sa nám na základe odporúčaní podarilo vybrať overené voľby, ktoré by ste pri výbere vašej umývačky mali zvážiť medzi prvými.

Celkovo najlepšia

Bosch SMV46KX01E

Umyje kvalitne, pošetrí energiu a taktiež sušenie prebieha v poriadku. Prínosom je aj príjemný dizajn a naozaj jednoduché ovládanie tlačítkami.
Ukázať najlepšiu cenu

Umývačka riadu Bosch SMV46KX01E je vhodnou voľbou aj pre tých náročnejších užívateľov. Ak sa rozhodnete pre tento model, môžete sa spoľahnúť na kvalitne odvedenú prácu s maximálnou šetrnosťou.

Umývačka disponuje slušnou kapacitou, konkrétne 13 jedálenských súprav. Vyznačuje sa tiež tichým chodom do 46 dB. Zárukou vysokého výkonu s nízkou spotrebou energií je spoľahlivá technológia ActiveWater, ktorá šetrí energiu, ale i vodu zároveň .

O tom, že ide o naozaj inteligentné zariadenie svedčí aj fakt, že systém AquaSenzor počas celého umývacieho procesu sleduje pomocou svetelného lúča znečistenie riadu. Na základe tohto sledovania následne vyhodnotí, či sa môže umývací proces už ukončiť alebo má pokračovať ďalej.

Plusy: Tichý chod, šetrnosť, inteligentný systém
Mínusy: Chýba návod v slovenskom jazyku

Najlepšia stredná cesta

Electrolux EEM48210L

Štedrá na priestor, o špinavé riady sa postará dokonale, perfektne ich vysuší a spotrebuje slušné množstvo elektrickej energie.
Ukázať najlepšiu cenu

Model Electrolux EEM48210L poskytuje komfortný priestor, do ktorého zmestíte veľkú hromadu domácich riadov. A to všetko vďaka špeciálnej zásuvke MaxiFlex.

Dvojito rotujúce rameno zabezpečí dôkladne umytie riadu a sofistikovaná technológia AirDry ho precízne vysuší. Vďaka zvukovej signalizácii alebo signalizácii cez prenos svetelného červeného bodu na podlahu jednoducho zistíte stav programu umývania.

Umývačka má kapacitu umytia až 14-tich súprav riadu. Disponuje 6-timi umývacími programami, nechýbajú jej klasické zásuvky na príbory či možnosť nastaviť odložený čas spustenia. Vďaka posuvným závesom PerfectFit sa umývačka výborne prispôsobí akýmkoľvek rozmerom.

Plusy: Objemná zásuvka MaxiFlex, závesy PerfectFit, spoľahlivý systém sušenia a umývania.
Mínusy: Sušičke chýba obľúbený displej a má trochu vyššiu cenu.

Vynikajúca voľba

AEG FSB53927Z

Má jednoduché ovládanie, nechýba jej automatické otváranie dvierok, systém sušenia Air Dry a disponuje 10-ročnou zárukou na invertor motor.
Ukázať najlepšiu cenu

Ak hľadáte umývačku riadu s dlhou životnosťou, poobzerať by ste sa mali po zariadení Gorenje GV 51010.
Za veľkú plus tejto umývačky považujeme prítomnosť praktického samočistiaceho filtra, ktorý odstráni zvyšky jedál a zabezpečí výbornú priechodnosť a bezproblémový chod po čo najdlhšiu dobu. Rovnako skvelou vychytávkou je tiež funkcia 3v1, ktorá identifikuje druh čistiaceho prostriedku a následne mu prispôsobí aj samotný umývací cyklus.

Spoľahnúť sa môžete aj na prvotriedne vysušenie riadu, o ktoré sa stará teplo z posledného oplachovania. Výsledkom práce tejto umývačky riadu je suchý, dokonale čistý riad s minimálnymi nákladmi.

Plusy: Samočistiaci filter, prispôsobenie umývacieho cyklu, dôkladné vysušenie, optimalizácia nákladov
Mínusy: Absencia auto programu

Vynikajúca voľba

GORENJE GV64161

Umývačka až pre 16. kompletných sád riadov v najvyššej energetickej triede a extra úspornej spotrebe vody.
Ukázať najlepšiu cenu

Ak sa rozhodnete pre umývačku AEG FSB53927Z, pri registrácii na stránke výrobcu získate automatickú 10-ročnú záruku na invertor motor. Spotrebič s kapacitou umytia 14-tich súprav riadov svojou energetickou spotrebou patrí do priaznivej triedy A +++.

Jednoduché ovládanie spotrebiča predstavuje systém QUICKSELECT, ktorým nastavíte čas umývania a pridáte ďalšie doplnkové funkcie. Sofistikovaná umývačka sa postará o zvyšok bez toho. Pri výbere programu umývania máte na výber až 7 možností (160 Minutes, 60 Minutes, 90 Minutes, AUTO Sense, Eco, Machine Care, Quick 30 Minutes), pričom ani tejto umývačke riadu nechýba inteligentný systém sušenia – AirDry.

Radi si dáte víno? Potom určite oceníte aj funkciu GlassHolder, ktorá sa výborne postará o bezpečnosť vášho skleneného riadu. V dolnom koši navyše nájdete držiaky (SoftGrip, SoftSpike) na poháre.

Plusy: Hlboká zásielka na príbor, umyté a vysušené riady s vysokým leskom a displej.
Mínusy: Vyššia cena.

Najlepšia 45 cm

Whirlpool ADG 522X

Šikovná kompaktná umývačka s kapacitou aže 10. setov riadu s nízkou hlučnosťou.
Ukázať najlepšiu cenu

Vstavaná a plne integrovaná umývačka riadu Whirlpool ADG 522X patrí do energetickej triedy A++ a dokáže umyť až 10 súprav riadu.

Na jedno umytie spotrebuje iba 9 litrov vody, čo je v porovnaní s ručným umývaním riadu omnoho výhodnejšie. O minimalizáciu spotreby energie i vody sa stará inteligentná technológia šiesty zmysel. Vďaka nízkej hlučnosti vás umývačka počas chodu nevyruší pri žiadnej vašej činnosti.

Pri umývaní riadu máte na výber z 8 prednastavených programov, ktoré pri používaní nepochybne oceníte. O bezpečnosť sa stará systém AquaStop, ktorý v prípade straty vody vypne umývačku a postará sa o odčerpanie vody.

Plusy: Technológia šiesty zmysel, tichý chod, systém AquaStop
Mínusy: Vyššia cena

Ako si vybrať umývačku riadu?

Správny výber je kompromisom medzi možnosťami priestoru, ktorý máte na umývačku v kuchyni, rozpočtu a objemu/typu riadov, ktoré sa u vás špinia najčastejšie. Pred výberom by ste mali mať jasno v odpovediach na tieto otázky:

 • Ako pravidelne umývate riad?
 • Koľko riadov dokážete nazbierať za jeden deň?
 • Máte v kuchyni dostatok priestoru?
 • Uprednostňujete vstavanú alebo voľne stojacu umývačku?
 • Po akom type pokukovať?

Na veľkosti umývačky (ne)záleží

Na trhu si môžete vyberať z 2-och základných rozmerov, a to pri šírke spotrebiča 45 cm alebo pri šírke 60 cm. Atypické rozmery 40 alebo 50 cm budete hľadať len ťažko. Okrem rozmeru ponuku umývačiek polarizuje aj jej možnosť (ne)zabudovania. Pri kúpe môžete siahnuť po voľne stojacej umývačke alebo umývačke zabudovanej do kuchynskej linky.

velkosti-umyvaciek

Už pri realizácii novej kuchyne (aj keď umývačku plánujete neskôr) by ste mali myslieť na miesto, ktoré v budúcnosti umývačka riadu zaujme. Menší rozmer spotrebiča sa hodí do menšej kuchyne alebo do rodiny bez detí. Kompaktná umývačka veľkosti 45 cm má kapacitu zhruba 90-100 položiek a dokáže umyť aj 9 až 10 súprav riadu.

Väčšiu sušičku ocenia najmä rodiny s deťmi. Takáto umývačka má štandardne priestor na 12 setov riadu (120 – 150 ks položiek). Najväčšie umývačky zvládnu až do 150 ks položiek, takže si jednoducho poradia aj s veľkou oslavou u vás doma. Ak máte veľkú rodinu alebo máte pravidelne veľa riadu na umývanie, bude pre vás veľká umývačka ideálna.

Ak zatiaľ deti nemáte, ale viete, že v budúcnosti prídu, aj napriek aktuálne menšej produkcii špinavého riadu, zvážte investíciu do väčšieho spotrebiča. Ušetríte si tak prípadne opletačky s predajom či výmenou.

Voľne stojaca alebo zabudovaná umývačka?

Voľne stojace umývačky

Voľne stojace umývačky potrebujú jediné – miesto vo vašej kuchyni. Predné dvierka sú plne viditeľné a nájdete ich zvyčajne v populárnej bielej, ale i sivej, striebornej či čiernej. Nakoľko ide o spotrebiteľmi obľúbený typ, ponuka je dosť široká i štedrá nielen z pohľadu vybavenia a dizajnu, ale i cenovej dostupnosti.

Voľne stojacu umývačku bohužiaľ nie vždy presne napasujete na rozmery existujúcej kuchynskej linky. S faktom, že vám bude možno vytŕčať, sa budete musieť zmieriť.

Zabudované umývačky

Zabudované umývačky prirodzene zapadajú do výzoru kuchynskej linky. Nájdete ich v dvoch vyhotoveniach: plne zabudované/integrované, kde je celý predný panel skrytý za dvierkami kuchynskej linky alebo polozabudované, kedy je väčšina panelu prekrytá dvierkami kuchyne, ale ovládací panel na vrchu ostáva viditeľný. Ak máte radi čisté línie a poriadok, zabudovaná umývačka vám ho rozhodne poskytne.

Pri plne zabudovaných umývačkách vám môžu chýbať informácie o stave umývacieho programu, ktoré nájdete u vyšších rád tohto typu v podobe signalizácie laserom (kým program neskončí, laserový lúč svieti na podlahu.

Vľavo dole – plne zabudovaná umývačka, v strede polozabudovaná s viditeľným ovládacím panelom a vpravo voľne stojaca umývačka.

typy_umyvaciek

Spotreba, šetrnosť umývačky riadu

Dôležitým parametrom, ktorý si treba všímať je účinnosť prania a sušenia. Účinnosť umývania predstavuje hodnotu porovnania umytého riadu pri plnom obsadení umývačky a teplote 60 °C. Býva označená písmenami od G po A, pričom A +++ je najlepšia hodnota.

Dôležitým meradlom úspornosti je i spotreba vody. U lacnejších modelov sa hranica spotreby pohybuje medzi 14 – 16 l. Ideálny stav – spotrebu 7 l až 10 l ponúkajú tie najlepšie a zároveň aj cenovo náročnejšie umývačky.

Kapacita umývačky

V závislosti od veľkosti si môžete vybrať menšiu umývačku s kapacitou od 6-tich štandardných IEC jedálenských súprav (Jedna súprava = plytký, hlboký a dezertný tanier) do 16-tich súprav.

6 55 x 45 x 50 cm
9 – 10Menšia štandardná umývačka – 45 x 85 x 60 cm
13 – 16Bežná veľká umývačka – 60 x 85 x 60 cm

Hlučnosť umývačky

Bežným priemerom hlučnosti pri umývaní riadu je hodnota 44 dB. Najtichšie umývačky sa dokážu dostať na dolnú hranicu úctyhodných 39 dB a tie najhlučnejšie na úroveň 59 dB, čo je už pomerne vysoká hodnota, ktorá môže byť v domácnosti rušivou.

Prídavná zásuvka alebo košík?

Košík je klasickou výbavou každej umývačky, ktorá zaberá miesto v spodnom koši. Príbory sa do nej naukladajú bez usporiadania a pri ich väčšom množstve nemusia byť dôkladne umyté.

Ak máte radi praktické riešenia, vyberte si zásuvku. Ľahko ju môžete vyložiť aj naložiť, zvyknú sa nachádzať v hornej časti umývačky, takže nezaberie veľa miesta a okrem príborov sa do nich zmestia napríklad aj malé poháriky.

Bezpečnosť umývačky

Umývačku často volia rodiny s maličkými deťmi, pre ktoré je každý spotrebič tak trochu nebezpečný zázrak. Mnohé modely ponúkajú možnosť mechanickej detskej poistky alebo automatické uzamknutie cez ovládací panel. Niektoré modely taktiež umožňujú uzamknutie dverí, vďaka čomu sa zabráni prístupu do vnútorných častí spotrebiča.

Efektívne sušenie

Dobrou voľbou je umývačka, ktorá vám umytý riad dokonale usuší. Tento proces môže fungovať na báze kondenzácie vodnej pary, regulácie prúdenia vzduchu v spotrebiči či otvorením dvierok.

Lepšie umývačky ponúkajú sofistikované technologické systémy, vďaka ktorým zmizne voda aj z dna pohárov či hlbokých misiek. Keď sa skončí program, chcete riad len vybrať a založiť, nie trápiť sa s jeho utieraním.

Aké programy najlepšia umývačka riadu ponúka?

Pri výbere umývačky riadu nemusí platiť heslo – Čím viac, tým lepšie. Programy si pozrite, to áno, ale hľadajte najmä tie, ktoré reálne počas vášho bežného dňa využijete. Medzi obľúbené a často integrované programy patria tieto (názvy sa u jednotlivých značiek môžu líšiť):

Fuzzy Logic

Tento program bude za vás myslieť. Po naložení riadu umývačka totižto sama vyhodnotí správnu teplotu, čas umývania aj potrebný počet opláchnutí tak, aby sa jej výsledkom stal krásne umytý riad.

Aquasafe

Pri tomto programe bude umývačka dbať na šetrné zaobchádzanie s vodou v jej vnútornom obehu.

Aquastop

Program sa stará nielen o dokonalé umytie programu, ale aj o bezpečnosť domácnosti. Po dobehnutí automaticky odčerpá vodu a uzavrie prívodný ventil na vodu.

Anti-bacteria

Táto funkcia (príp. program) garantuje dokonalé umytie riadu s odstránením 99,9 % baktérii z povrchu riadu..

Bio

Program je určený na  menej zašpinený riad so zaschnutými zbytkami jedla.

Eco

Tento program využíva enzymatické umývacie prostriedky novej generácie a čistí bežne alebo silnejšie zašpineného riadu s nižšou spotrebou energie.

Multizone

Program umožňuje viaczónové umývanie v hornom alebo dolnom koši.

Nočný program

Špeciálny program sa zapína počas noci bez obáv z hluku – hlučnosť totižto dosahuje len 39 dB.

Odložené umývanie – odložený štart

Umývačke môžete vďaka tomuto programu naplánovať spustenie neskôr (o 1-24 hodín) a automaticky ju tak zapnúť vtedy, keď sa vám to bude najviac hodiť.

Polovičná náplň

Voľba pre každodenné umývanie riadu, pri ktorej naplníte polovice košov a pri jeho dobehnutí tak ušetríte 20 % spotreby vody.

Program pre intenzívne umývanie (Intensive)

Je dobrou voľbou pri umývaní silne zašpineného riadu – misiek a hrncov.

Na záver

Ak ste presvedčení, že bude vašim skvelým pomocníkom v domácnosti, neváhajte a okrem rád ako si vybrať umývačku sa začnite obzerať po aktuálnej ponuke. Je dostatočne široká. Model si nájdete určite aj pre seba a váš rozpočet.

Komentáre (Najlepšia umývačka riadu – test a recenzie 2021)

 1. viete mi poradit najlepsiu umyvacku v tejto kategorrii? mam vyhliadnutu electrolux ESF2400OK ale ak je na trhu nieco lespie rad si vypocujem ktore to je. vdaka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najlepšie hodnotené rýchlovarné kanvice – test a recenzie 2021

Rýchlovarná kanvica do kuchyne jednoducho patrí. Stala sa jej neodmysliteľnou súčasťou. Vyberte si toho svojho každodenného pomocníka na prípravu kávy a čaju aj vy.

Katarína Malá

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepšia
Kanvica DeLonghi KBOV 2001

DeLonghi KBOV 2001

Kovová rýchlovarná kanvica so skrytým výhrevným telesom a troma stupňami ochrany.

Najštýlovejšia
Kanvica Gorenje K 17CLI

Gorenje K 17CLI

Rýchlovarná kanvica v jedinečnom retro prevedení v krémovej farbe champagne.

Najlepšia cena
Kanvica Sencor SWK 1720BK

Sencor SWK 1720BK

Praktická nerezová kanvica skvelo doplní dizajn každej kuchyne.

Skvelá voľba
Kanvica Eta 8598 Ela

Eta 8598 Ela

Štýlová a elegantná rýchlovarná kanvica je neodmysliteľnou súčasťou každej modernej kuchyne.

Vynikajúca voľba
Kanvica Bosch TWK8611P

Bosch TWK8611P

Varná kanvica pre všetkých milovníkov kávy a čaju. Stačí si už len vybrať svoj obľúbený nápoj.

Milujete kávu alebo čaj? Vo vašej domácnosti teda nesmie chýbať rýchlovarná kanvica, ktorá je významným pomocníkom, ktorý šetrí čas. V priebehu pár minút uvarí vodu a pomôže aj pri bežnom varení.

Možností je neúrekom, od plastových, cez nerezové až po retro. Menšie či väčšie, s podsvietením alebo diódou. Vyberte si tú, ktorá bude najviac vyhovovať práve vám.

Najlepšia
Kanvica DeLonghi KBOV 2001

DeLonghi KBOV 2001

Kovová rýchlovarná kanvica so skrytým výhrevným telesom a troma stupňami ochrany.
Pozrieť najlepšiu cenu

Kovová rýchlovarná konvica DeLinght KBOV 2001 má skryté vykurovacie teleso a základňu otočnú o 360°. Osvetlený ukazovateľ hladiny vody ukazuje, nakoľko je kanvica plná alebo prázdna. Má až tri stupne ochrany: automatické vypnutie pri vare, automatické vypnutie pri prehriatí a automatické vypnutie, ak kanvica nie je na svojom mieste.

Kanvica má vyberateľný filter vody proti vodnému kameňu. Výklopné veko je bezpečnostné. Tiež stojí pevne na rovnom povrchu, pretože má protišmykové nožičky. Kapacita je 1,7 litra a príkon 2000 W.

Výhody: 

 • rýchle ohriatie vody
 • jedinečný dizajn
 • dobrá cena
 • kvalitná rýchlovarná kanvica

Nevýhody: 

 • hlučnejšia
 • problematickejšie otváranie kanvice, pretože veko je samostatné
Najštýlovejšia
Kanvica Gorenje K 17CLI

Gorenje K 17CLI

Rýchlovarná kanvica v jedinečnom retro prevedení v krémovej farbe champagne.
Pozrieť najlepšiu cenu

Rýchlovarná kanvica Gorenje K 17CLI má základňu otočnú o 360°, ukazovateľa hladiny vody, priestor pre navinutie napájacieho kábla a tiež gumenú protišmykovú základňu.

Kanvica disponuje automatickým vypnutím pri vare a tiež ochranou proti prehriatiu. Objem nádoby je 1,7 litra a príkon 2200 W.

Výhody: 

 • merač teploty
 • kovové teplo
 • rýchlosť ohrevu
 • retro vzhľad

Nevýhody: 

 • čierny kábel na maslovú kanvicu je do očí bijúci
Najlepšia cena
Kanvica Sencor SWK 1720BK

Sencor SWK 1720BK

Praktická nerezová kanvica skvelo doplní dizajn každej kuchyne.
Pozrieť najlepšiu cenu

Kanvica Sencor SWK 1720BK má kvalitné spracovanie, moderný dizajn a dostatočne veľký príkon pre rýchly ohrev vody. Pre lepšiu ovládateľnosť slúži stredový 360° konektor Strix. Kanvica disponuje ochranou proti prehriatiu pri chode naprázdno a bezpečnostnou poistkou na veku. Nezanedbateľnou výhodou je skrytá topná špirála, takže odpadá jej čistenie pri usadzovaní vodného kameňa.

Vďaka použitému materiálu kanvica spadá do kategórie zdravších výrobkov. Nerez je nezávadný materiál a pri extrémne vysokých teplotách je oproti plastu stabilnejší a jednoducho sa čistí. Objem kanvice je 1,7 litra a príkon 2200 W.

Výhody: 

 • výborná cena
 • skvelý dizajn
 • kvalitná kanvica
 • skrytá topná špirála

Nevýhody: 

 • hlučnejšia
Skvelá voľba
Kanvica Eta 8598 Ela

Eta 8598 Ela

Štýlová a elegantná rýchlovarná kanvica je neodmysliteľnou súčasťou každej modernej kuchyne.
Pozrieť najlepšiu cenu

Rýchlovarná kanvica Eta 8598 Ela má elegantný štýlový dizajn a podsvietenie v jemnom modrom odtieni. Obsluhu uľahčuje ergonomická rukoväť a lievik. Povrch kanvice je z nehrdzavejúcej ocele, takže sa jednoducho udržiava. Na bezpečnosť dozrú ochranné poistky. Po zovretí vody sa spotrebič vypne. Ak je kanvica prázdna, poistky zabránia jej zapnutiu.

Povrch kanvice je z nehrdzavejúcej ocele a tak sa veľmi ľahko udržiava. Filter na vodný kameň sa dá jednoducho vybrať a vyčistiť. Výhrevné teleso je ukryté pod dnom, takže kanvicu môžete bezpečne umyť aj zvnútra. Objem je 1,7 litra a príkon 2100 W.

Výhody: 

 • pekný dizajn
 • efektná svetelná signalizácia zapnutia
 • automatické vypnutie pri dosiahnutí varu
 • dobrá cena

Nevýhody: 

 • plastový pánt veka
 • hlučnejšia
Vynikajúca voľba
Kanvica Bosch TWK8611P

Bosch TWK8611P

Varná kanvica pre všetkých milovníkov kávy a čaju. Stačí si už len vybrať svoj obľúbený nápoj.
Pozrieť najlepšiu cenu

Varná kanvica Bosch TWK8611P obsahuje možnosť výbery spomedzi štyroch teplôt, ktoré dokáže udržať až 30 minút. Spotrebič obsahuje stredový kontakt, tlačidlo na otvorenie veka a ďalšie na spustenie ohrievania, takže sa pohodlne obsluhuje jednou rukou. Vo vnútri sa nachádza nerezové výhrevné teleso a nerezový filter proti usadeninám vodného kameňa. Samozrejmosťou sú aj bezpečnostné poistky.

Varná kanvica je vybavená troma automatickými poistkami. Pri prehriatí, ohreve nasucho a po odobratí spotrebiča zo stredového kontaktu sa prístroj okamžite vypne. Objem nádoby je 1,5 litra a príkon 2400 W.

Výhody: 

 • rýchle zovretie vody
 • regulácia teploty
 • zvukové upozornenie pri zapnutí a prevarení vody
 • krásny dizajn
 • nehlučná

Nevýhody: 

 • tlačidlo na otváranie je navrchu kanvice
Kanvica

Ako si vybrať rýchlovarnú kanvicu?

Ste milovníkom kávy či čaju? Tak potom vo vašej domácnosti určite nesmie chýbať rýchlovarná kanvica. Patrí k najpoužívanejším spotrebičom domácnosti. Kanvica je skvelým pomocníkom, s ktorým si svoj obľúbený čaj či kávu pripravíte v priebehu pár minút.

Rýchlovarná kanvica patrí medzi základné spotrebiče. Jej jediným účelom je ohrev vody. Aj keď výber tohto spotrebiča nie je zložitý, užitočné informácie nie sú nikdy na škodu a pri kúpe vám môžu len pomôcť. Vyberte si tú najlepšiu kanvicu práve pre vás.

Objem a veľkosť

Prvou dôležitou otázkou je, ako často a pre koľko osôb bude kanvica slúžiť. Odpoveď nám pomôže správne si zvoliť veľkosť a objem. Ak kanvicu bude využívať len jeden človek, stačí mu aj menšia s objemom 0,5 litra. Ak ale mávate návštevy, zamyslite sa nad trošku väčšou s objemom do 1,2 litra. Pri veľkosti by ste mali brať na zreteľ aj veľkosť priestoru kuchynskej linky a na nej vyhradené miesto pre tento praktický spotrebič. Keď sa zamyslíte nad miesto, kde bude kanvica stáť a koľkokrát denne a pre koľko osôb bude slúžiť, ľahko prídete na to, aký je ten správny objem.

Príkon

Príkon je parameter, ktorý určuje okrem spotreby energie aj rýchlosť zovretia vody. Čím je vyšší, tým rýchlejšie sa voda ohreje. Pre kanvice do 1 litra by mal stačiť príkon 1500 W.

Ak ale potrebujete väčší objem, ideálny príkon od objemu 1,7 litra a viac je 2200 W. Ak teda chcete kvalitný výrobok s optimálnou spotrebou energie, pozerajte na príkon.

Bezpečnost

Bezpečnosť je jednou z priorít. Rýchlovarné kanvice majú veľké množstvo ochranných prvkov. Prvým je určite automatické vypnutie po zovretí vody pomocou bezpečnostnej poistky. Táto funkcia je absolútny základ. Ďalším bezpečnostným prvkom býva poistka, ktorá kanvicu vypne, keď sa voda uvarí. Mnoho spotrebičov tiež disponuje vypnutím pre prípady, keby sa kanvica zapla aj prázdna. Ochranou proti popáleniu je aj tlačidlo, ktoré po stlačení otvorí veko. To sa najčastejšie využíva pri opakovanom plnení kanvice. Dôležitá je aj tepelná izolácia, ktorá zaistí, že sa užívateľ nepopáli o vonkajšok spotrebiča. Bezpečnosť ovplyvňuje aj stabilita kanvice, pretože majú mnohé protišmykové nožičky.

Materiál a dizajn

Pred kúpou si tiež treba rozmyslieť, z akého materiálu by ste vašu kanvicu chceli mať. Rozšírené sú plastové a nerezové modely, ale zoženiete aj zo skla či keramiky.

Plast
Plastové kanvice patria medzi najlacnejšie na trhu. Bežne uvidíte modely v rôznom farebnom a vzorovom prevedení. Výhodou je ľahká a odolná konštrukcia, no vadiť by mohol lacný vzhľad a v niektorých prípadoch aj plastová príchuť.

Nerez
Nerezové kanvice sú na prvý pohľad pekné a pomerne ľahko sa čistia. Cena za takýto spotrebič je tiež prijateľná.

Sklo
Elegantný vzhľad sklenených kanvíc láka mnohých. V kombinácií s podsvietením ide o veľmi efektný spotrebič. Jeho nevýhodou je ale náročnejšia údržba, pretože vodný kameň je na skle ihneď badateľný.

Keramika
Keramické kanvice vyhľadávajú milovníci retro štýlu. Tieto spotrebiče sú veľmi dizajnovo vyladené. Ich výhodou je pohlcovanie zvuku a pri vare nevydávajú taký hluk, ako ostatné typy.

Ovládanie a funkcie

Základnou výbavou kanvíc je stupnica, vďaka ktorej viete, koľko vody v kanvici je. Bežným prvkom je filter, ktorý bráni uniknutiu vodného kameňa do vody. Ovládanie kanvice je veľmi jednoduché. Vďaka dióda či podsvieteniu viete, či je kanvica zrovna zapnutá a ohrieva vodu.

Niektoré modely majú aj ďalšie funkcie, ako termoregulácia. Na takomto spotrebiči si môžete nastaviť teplotu vody potrebnej pre daný nápoj. Niektoré kanvice sa dokonca dajú nastaviť tak, aby sa sami vypli, keď dosiahnu istú teplotu. Iné majú integrovaný teplomer. Milovníci čaju zase ocenia kanvice spojené s čajovarom.

Údržba

Keďže rýchlovarné kanvice plníme vodou, vodný kameň sa skôr či neskôr vyskytne. Spotrebičom skracuje životnosť a navyše zvyšuje výdavky za energiu. Jednoducho treba ho pravidelne odstraňovať a o kanvicu sa starať. Je dobré po ohriati vody zvyšnú vždy vyliať. Ak máte tvrdú vodu, problém sa ešte zintenzívni. Vrstva vodného kameňa predlžuje čas potrebný na ohrev vody a dokonca hrozí aj riziko prehriatia a poškodenie kanvice. Kúsky vodného kameňa sa navyše môžu dostať aj do vody a teda nápoja.

Špeciálne rýchlovarné kanvice

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že kanvica ako kanvica, zdanie klame. Na trhu sa vyskytujú aj špeciálne verzie tohto užitočného pomocníka.

Chytré kanvice
Chytré kanvice sa dajú ovládať pomocou aplikácie v mobile. Ani rýchlovarné kanvice tento trend neobišiel. Takýto spotrebič si svoje miesto nájde v každej ti-tech domácnosti.

Cestovné kanvice
Cestovné kanvice sú spotrebiče s objemom okolo 0,4 až 0,8 litra. Tieto hodnoty stačia na naplnenie maximálne dvoch až troch šálok, takže ide o naozaj minimalistické riešenie.

Bezdrôtové kanvice
Bezdrôtové kanvice sú modely, ktoré majú podstavec, na ktorý samotnú kanvicu postavíte. Zo základne ide kábel, s ktorým nemusíte nijako manipulovať, proste ho raz pripojíte a pri manipulácii s kanvicou sa oň už nestaráte.

Cena

Koľko za kanvicu zaplatíte, závisí od materiálu, príkonu a tiež objemu.

Cena do 15 eur
Do 15 eur kúpite menšie kanvice s objemom do 1,8 litra a príkonom do 2200 W. Väčšinou ide o rýchlovarné kanvice z plastu, ktoré sú určené pre nenáročných užívateľov.

Cena do 30 eur
Zlatá stredná cesta pre všetkých, ktorí nechcú veľa investovať, ale chcú kvalitnú kanvicu. V tejto cenovej skupine si vyberiete aj väčšie kanvice s príkonom od 2000W. Ide o rýchlovarné kanvice z nerezu alebo kombinácie s plastom.

Cena nad 30 eur
Nad 30 eur si zakúpite rýchlovarné kanvice z keramiky alebo skla s príkonom od 2200W. Za tie peniaze nechýba ani funkcia termoregulácie alebo ukazovateľ teploty. S prehľadom zoženiete dizajnové kanvice a vyberie si aj ten najnáročnejší zákazník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.