Návod: Ako odstrániť nevzhľadný vodný kameň v domácnosti?

shutterstock
Návod: Ako odstrániť nevzhľadný vodný kameň v domácnosti?
4.2 5 hodnotení

Vodný kameň nielenže nevyzerá pekne, ale podľa odborníkov vďaka nemu každý mesiac prídete o väčšiu časť z rozpočtu. Vodný kameň v elektrických spotrebičoch je veľkým požieračom spotreby elektrickej energie. Už tenká vrstva vodného kameňa sa správa ako tepelná izolácia, teda zvyšuje nároky na spotrebu energie a s tým spojené výdavky. Viete, ako s ním rýchlo a ľahko skoncovať?

Čo je vodný kameň

Základom vodného kameňa je uhličitan vápenatý a ten vzniká zmenou rovnováhy medzi iónmi kyseliny uhličitej a hydroxidu vápenatého. Vodný kameň následne vzniká pri zmene teploty a vylúčením vody.

Ak doma využívate zdroj vody, ktorá je klasifikovaná ako tvrdá, s vodným kameňom sa pravidelne stretávate a viete, ako dokáže v domácnosti uškodiť. Domácnosti s veľmi tvrdou vodou musia vynaložiť financie naviac, keď “perú” vodný kameň v práčke, varnej kanvici, zahrievajú ho na žehličke či bojleri. Ak sa k tomu pridajú náklady na prípravky na odstránenie vodného kameňa, záverečná suma by mohla byť prekvapivo vysoká.

Netreba zabúdať ani na to, že vďaka vodnému kameňu sa lepšie darí aj baktériám, ktoré sa nachádzajú na kachličkách, v umývadle, vo vani či v toalete.

Tip

Vodný kameň možno odstrániť aj pomocou pomarančovej šťavy, jedlej sódy či prášku do pečiva.

pexels.com
Vodný kameň vie poriadne potrápiť

Vodný kameň na kachličkách

Kachličky v kúpeľni sa budú zase lesknúť a nadobudnú pôvodnú farbu, ak si dáte malé množstvo zubnej pasty na navlhčenú handričku. Následne kachličky utrite vlhkou utierkou.

Čo sa týka škár na kachličkách, najlepším spôsobom na vybielenie škár je použiť zmes pracieho prášku a vody. Zmiešajte ich na kašu a škáry medzi dlaždicami touto zmesou vydrhnite starou kefkou.

Vodný kameň vo varnej kanvici a v kávovare

Pri varnej kanvici platí asi všetkým známy recept- ocot a kyselina citrónová. Roztok si pripravte v pomere 1:1. Ak vám vadí zápach octu, použite vodu, do ktorej pridáte dve lyžičky kyseliny citrónovej. Naplňte varnú konvciu do maximálneho možného obsahu s roztokom a zapnite Počkajte, kým tekutina nevychladne a vylejte ju. Kanvicu ešte aspoň raz vypláchnite, prípadne v nej nechajte ešte raz prevariť čistú vodu.

Pri kávovare nalejte zmes octu a kyseliny citrónovej do zásobníka na vodu a spustite. Tu je dôležité zopakovať proces s čistou vodou niekoľkokrát.

Vodný kameň v práčke a umývačke riadu

Zmes octu a kyseliny citrónovej môžete použiť aj v prípade odstraňovania vodného kameňa v práčke či umývačke riadu. Ocot (aj pol litra) môžete naliať do dávkovača na prášok, ale aj priamo do bubna práčky. Množstvo kyseliny citrónovej závisí od tvrdosti vody, ale odporúčajú sa dať do dávkovača dve polievkové lyžice. Potom pustite niektorý z dlhších programov a počkajte.

pexels.com
Pomocou jednoduchých tipov sa zbavíte vodného kameňa

Vodný kameň a vodovodné kohútiky

Vodovodné kohútiky zbavíte vodného kameňa pomocou spomínanej zmesi z kyseliny citrónovej a octu. Dobré je zmes naniesť na vatu prípadne na handru a tou obmotať kohútiky a batérie. Nechajte zmes pôsobiť aspoň pár hodín a potom opláchnite.

Sprchovú hlavicu, ktorú viete ľahko odskrutkovať, vložte na noc do octovej vody, potom ju poriadne vykefujte, opláchnite a vysušte.

Vodný kameň v toalete

Pri čistení toalety možno použiť aj tablety na zubnú protézu, ktoré sa hodia do misy, nechajú sa pár hodín pôsobiť a následne toaletu stačí vydrhnúť kefou. Takéto čistenie by ste mali opakovať raz týždenne. Ak nemáte tablety na zubnú protézu, opäť použite zmes octu a kyseliny citrónovej. Približne dve šálky tejto zmesi nalejte do misy a nechajte pôsobiť najlepšie cez noc. Ak sa chcete okrem kameňa zbaviť aj zápachu, pridajte do zmesi aj jedlú sódu.

7 tipov, ako jednoducho a rýchlo ušetriť energie vo vašej domácnosti

šetrenie energie
pexels.com
7 tipov, ako jednoducho a rýchlo ušetriť energie vo vašej domácnosti
4.9 15 hodnotení

Viete, koľko mesačne platíte v domácnosti za elektrinu, vodu alebo vykurovanie?

Nebude to málo.

A to nehovorím o nedoplatkoch, ktoré vás väčšinou na konci roka nepríjemne prekvapia.

V tomto článku vám ukážem niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu znížiť vaše náklady na energie, ale bez straty pohodlia.

Začíname.

Šetrenie elektriny

Najväčšia položka na energie v domácnostiach je väčšinou elektrina. Najviac elektriny vo vašom byte alebo dome spotrebuje chladnička s mrazničkou a osvetlenie.

Ak by ste napr. vymenili klasickú 100 W žiarovku za úspornú žiarivku, za rok by ste ušetrili zhruba 10 EUR len na jednej žiarovke.

Teraz si spočítajte, koľko žiaroviek v byte alebo dome máte. A koľko môžete spolu ušetriť.

 1. LED osvetlenie vám ušetrí až 80 % elektriny oproti klasickým žiarovkám

Väčšina domácností stále používa klasické žiarovky alebo halogénové žiarovky, ktoré bežne nájdete v tzv. bodovkách.

led žiarovky

Možno máte doma úsporné žiarivky. Tie však trpia rôznymi neduhmi ako je nepríjemné blikanie, alebo dlhšia doba rozsvietenia. Tento typ žiaroviek je už prežitý.

TIP: Najlepším riešením v dnešnej dobe sú totiž LED žiarovky, ktoré dokážu ušetriť oproti klasickým a halogénovým žiarovkám až 75-80% energie.

Dnes cena LED žiaroviek klesla až tak výrazne, že ich nájdete takmer všade, od pouličného osvetlenia až po denné svietenie v autách.

Rozdiel v životnosti oproti halogénovým žiarovkám je pritom až  10 000 hodín. Zatiaľ, čo životnosť LED žiaroviek je od 15 tisíc do 30 tisíc hodín, halogénové žiarovky Vám vydržia svietiť nanajvýš 10 000 hodín.

LED Žiarovky nájdete  v rôznych prevedeniach a vo všetkých objímkach. Taktiež máte k dispozícii rôzne teplotné zafarbenia od príjemnej teplej až po studenú bielu, ktorá sa hodí najmä ako pracovné osvetlenie.

Poďme si ukázať na príklade, koľko môžete s LED žiarovkami ročne ušetriť.

Klasická žiarovka LED žiarovka
Príkon 60 W 8 W
Cena spotrebovanej elektriny 0,009 €/hod. 0,00012 €/hod.
Cena elektriny za rok 16,44 EUR len 2,93 EUR

 

 1. Automatické senzory zapnú svetlo vtedy keď ho potrebujete

Určite si spomínate na mnoho situácií, kedy necháte zapnuté svetlo v chodbe. V takomto prípade pomáhajú automatické senzory, ktoré reagujú na pohyb. Hodia sa práve na priestory ako sú chodby alebo kúpeľne, ktoré ostanú osvetlené len vtedy, keď to potrebujete.

 1. Ideálne osvetlenie v exteriéri využíva solárnu energiu

Pri osvetlení vašej záhrady, vstupu do domu alebo balkóna sú najlepším riešením solárne lampy so senzorom pohybu. Vďaka výkonnej batérii a nízkonapäťovým LED žiarovkám fungujú bez problémov aj počas zimných mesiacoch. Jednoduché a výhodné riešenie.

Šetrenie vody

Voda je po elektrine ďalšou energiou, kde viete veľmi ľahko ušetriť nejaké tie eurá.

Štvorčlenná rodina minie za rok zhruba 200 000 litrov vody.

Viete si to predstaviť? Je to zhruba 5 veľkých bazénov.

Ako jednoducho a rýchlo ušetriť?

 1. Úsporné perlátory znížia množstvo vody, ale zachovajú komfort

Bežné rady, s ktorými sa stretnete pri šetrení vody je vypínať kohútik pri činnostiach, kedy vodu nepotrebujete. Napríklad keď sa v sprche mydlíte alebo si umývate zuby.

Kto to však v praxi skutočne robí?

Omnoho komfortnejšie je, keď vodu vypínať nemusíte, len ju trochu „priškrtíte“. Efektívny šetrič vody je úsporny perlátor, ktorý funguje na princípe obmedzenia prietoku vody a primiešania vzduchu do prúdu vody. Toto riešenie šetrí vodu bez straty komfortu pri umývaní.

perlátor

Bežne sa používajú jednoduché perlátory, ktoré však majú úsporu cca 40%, no v ponuke sú perlátory s úsporou vody až 85 percent a s funkciami, ako je dotykové zapínanie, vypínanie a časovanie.

Výhoda perlátorov je, že sú veľmi lacné, pasujú na každú umývadlovú batériu a ich návratnosť sa počíta v týždňoch.

 1. Pákové a termostatické batérie ušetria až 40% vody

Ak máte klasické kohútikové batérie, vymeňte ich za moderné pákové. Ušetríte až 40 percent vody. Termostatické batérie regulujú presnú teplotu vody a dokážu ušetriť ďalšie litre.

Bežná sprcha minie 20 l za minútu. Bez toho, aby ste pocítili znížený komfort však môžete ušetriť až ďalších 70%.

Nová úsporná sprchová hlavica totiž obsahuje zmiešavače vzduchu, ktoré vodu naperlia a vytvoria tzv. dažďový efekt.

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nemusíte meniť sprchovú hlavicu. Stačí k nej pridať regulátor – obmedzovač prietoku vody, ktorý ľahko nainštalujete a ihneď šetríte financie.

 1. Umývačka riadu spotrebuje o štvrtinu menej vody ako ručné umývanie

Umývačka riadu je už dnes štandardným spotrebičom v domácnosti. A zaslúžene. Pri bežnom ručnom umývaní spotrebujete bežne nad 40 litrov vody. Umývačka si vystačí približne len s 10 litrami vody.

umývačka riadu

Šetrenie tepla

Väčšina tepla v byte alebo v dome uniká najmä cez obvodové múry, okná a vonkajšie dvere alebo strechy.

Energiu však môžete šetriť aj bez veľkých stavebných zásahov. Na trhu existuje niekoľko šikovných nástrojov na šetrenie tepla, ktoré vám s úsporou pomôžu.

 1. Zvýšte výkon vašich radiátorov bez ich výmeny

Úniku tepla radiátora môžete zamedziť použitím jednoduchej fólie, ktorú umiestníte na stenu za radiátor. Fólia teplo od radiátora odráža späť a efektívne zabraňuje jeho stratám. Treba však dbať na to, akú fóliu použijete, nakoľko väčšina z nich po približne 6 mesiacoch vplyvom tepla stráca svoje pôvodné vlastnosti.

Reflexná fólia s vlastnosťami z leteckého priemyslu zachováva dlhodobo svoje schopnosti.

Zvýšenie účinnosti vykurovania môže tiež zabezpečiť ventilátor na radiátor. Teplo z radiátora sa rýchlejšie dostane do miestnosti a rýchlejšie ju vykúri, je možné znížiť teplotu vody vo vykurovacom okruhu. Podľa použitej technológie je možné skrátiť vykúrenie miestnosti až 5-násobne. Termostat tak radiátor skôr vypne a vy tak ušetríte ďalšie peniaze.

Ako jednoducho šetriť

 • vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie
 • nainštalujte automatické senzory zapínania osvetlenia
 • namontujte si úsporné perlátory na šetrenie vody
 • klasické batérie vymeňte za pákové
 • riad umývajte v umývačke
 • zvýšte výkon radiátora použitím jednoduchej fólie

Záver

Dnes máte na výber z množstva užitočných pomocníkov, ktorí šetria energie a vašu peňaženku.

Poznáte ďalšie tipy? Napíšte nám do komentárov.