Ako vybrať spotrebiče do kuchyne

spotrebice-do-kuchyne

Pri výbere spotrebičov by ste sa nemali zlákať nízkou cenou. Spotrebiče budete používať často po dobu niekoľko rokov, ideálne celý život. Oplatí sa preto investovať do etablovaných značiek. Samozrejme, známa značka nie je sama o sebe zárukou kvality.

Povinným krokom pre každého by mali byť spotrebiteľské testy prípadne internetové fóra. Niekedy dokáže prekvapiť aj „no name“ výrobok.

Všetko stojí na plánovaní

Predtým ako vôbec vojdete do predajne alebo otvoríte stránku e-shopu, mali by ste mať jasno v niekoľkých bodoch. Prvým je rozpočet. Len vy viete akú investíciu si môžete dovoliť. Odporúčame vám stanoviť si budget na všetky kuchynské spotrebiče spolu.

Následne si sumu rozdeľte medzi konkrétne produkty. Jasne stanovený rozpočet vám hneď na úvod odfiltruje spotrebiče, ktoré si nemôžete dovoliť a tým uľahčí výber.

Druhým bodom je veľkosť spotrebiča. Tu je dobré zamerať sa na 2 roviny. Tou prvou je vaša ideálna veľkosť. Ak radi varíte, máte veľkú rodinu alebo často usporadúvate večierky, oplatí sa zamyslieť nad sporákom/varičom s viacerými horákmi, objemnejšou umývačkou riadu a americkou chladničkou.

Druhou rovinou je veľkosť vašej kuchyne a obmedzenia bytu. Ak bývate na samom vrchu, nemáte veľkokapacitný výťah a vaša vstupná chodba je príliš úzka, asi len ťažko dostanete dovnútra americkú chladničku. Je dobré vymerať si vstupný priestor ešte pred kúpou.

Možno si ani po vymeraní nie ste istí, či k vám daný spotrebič dostanete. V tom prípade odporúčame prísť aj s vymeraným pôdorysom do predajne a poradiť sa s odborníkmi.

vstavané spotrebiče
pinterest

Vstavané versus voľne stojace spotrebiče

Po stanovení rozpočtu a vhodných rozmerov je čas pozrieť sa na dizajn spotrebičov. Dlhodobo je najvyužívanejším materiálom nehrdzavejúca oceľ. Je mimoriadne odolná a veľmi ľahko sa čistí. Trendom v moderných kuchyniach sú vstavané spotrebiče kde sa predný panel spotrebiča prekrýva panelom v rovnakom prevedení ako zvyšok kuchynskej linky.

Kuchyňa tak pôsobí harmonicky a jednoliato. Nevýhodou vstavaných spotrebičov je ich inštalácia či prípadná výmena. Inštaláciu vstavaného spotrebiča je vhodné zveriť do rúk odborníkov. Pri poruche spotrebiča je značne obmedzený prístup k spotrebiču. Na jeho demontovanie resp. výmenu je opäť potrebné zavolať odborníka.

Voľne stojace spotrebiče sa štýlov hodia do interiérov v provensálskom, retro alebo vidieckom štýle. Ich výhodou je ľahká inštalácia, ktorú zvládnete aj sami. Tiež prístup k spotrebiču v prípade kazivosti je bezproblémový.

Nevýhodou je ich rozmer. V porovnaní so vstavanými spotrebičmi sú objemnejšie. Taktiež ich napasovanie do štýlu kuchyne je náročnejšie. Čo však hrá v prospech voľne stojacich spotrebičov je ich nižšia cena. V porovnaní so stavanými modelmi viete ušetriť ¼ až 1/3 ceny.

Varenie

Kategóriu varenia tvoria rúry, variče, kombinované sporáky, digestory a mikrovlnky.

Rúry

V súčasnosti najpoužívanejšie sú vstavané rúry. Najlepšie vstavané rúry majú šírku 60 cm. Pre potreby maličkej kuchyne nájdete aj menšie typy okolo 45 cm.

Objemovo môžete vyberať z troch skupín rúr, a to: rúry s objemom menej ako 65 l, od 65 do 70 l a rúry s objemom 73 l a viac.

Zdroj energie môže byť elektrika alebo plyn. Elektrické rúry disponujú viacerými funkciami a možnosťami pečenia. Samozrejmosťou je aj dolný a horný ohrev, ktorý plynovým rúram chýba. Pri elektrickom modeli si všímajte jeho energetickú triedu.

Ideálna je trieda A +++, ktorá je aj najúspornejšia. Elektrické rúry rozdeľujeme na rúry sklasickým ohrevom, teplovzdušné a parné rúry. Na trhu nájdete aj spotrebiče, ktoré kombinujú všetky 3 typy ohrevu, avšak sú cenovo drahšie.

Elektrické rúry umožňujú reguláciu teploty od 35 do 350 °C a sú teda výkonnejšie ako plynové rúry, ktoré je možné vyhriať len do teploty 260 °C.

Varné dosky

Vyberať môžete z 3 typov – indukcie, sklokeramiky a plynu. Indukčná varná doska boduje svojou energetickou úspornosťou a rýchlosťou nábehu teploty, ktorá je porovnateľná s plynom. Výhodou je aj jej bezpečnosť. Varná zóna sa spustí až po priložení hrnca.

Indukčná varná doska sa výborní čistí pretože vykypený obsah hrnca na nej neprihorí. Doska sa totiž automaticky vypne. Indukčná doska funguje len s hrncami a panvicami s magnetickým dnom. Sklokeramická varná doska zaostáva za indukciou v pomalom reakčnom čase pri znížení výkonu. Je však cenovo výhodnejšia a ľahko sa čistí.

Plynovú varnú dosku môžeme považovať za klasiku. Jej výhodou je rýchla reakcia na zmenu teploty a cenová dostupnosť. Nevýhodou je trošku náročnejšia údržba a čistenie horákov.

Kombinované sporáky

Bežnou súčasťou panelákových kuchýň sú práve kombinované sporáky. Jedná sa o voľne stojací sporák, ktorý je kombináciou varnej dosky (plyn, indukcia, sklokeramika), rúry (elektrika, plyn) a úložného priestoru v spodnej časti.

Vyrábajú sa v šírke 50 – 60 cm. Ich najväčšou výhodou je relatívne nízka cena a ľahká manipulácia pri premiestňovaní alebo možnej oprave spotrebiča.

Digestory

Líšia sa od seba nie len dizajnom ale aj spôsobom odvádzania vzduchu a inštalácie. Poznáme dva základné typy digestorov – komínový a recirkulačný digestor. Komínový digestor odvádza všetky pary a arómy z varenia mimo domu. Používa sa hlavne v rodinných domoch alebo v bytoch na najvyšších poschodiach.

Recirkulačný digestor vzduch filtruje a zbavený od nečistôt ho vracia naspäť. Tento typ je používaný hlavne v panelákových bytoch. Jeho nevýhodou je potreba pravidelne meniť filter (cca raz za polroka).

Mikrovlnka

Rozhodnúť sa musíte medzi vstavaným a voľne stojacim modelom. Objem mikrovlnky môže byť od 14 do 40 l pričom najobľúbenejšie sú spotrebiče s objemom cca 20 l. Mikrovlnky ponúkajú výkon od 600 do 1200 W. Čím vyšší výkon, tým rýchlejšie sa vaše jedlo zohreje. Poobzerajte sa preto po modeloch s výkonom okolo 1000 W.

Dôležitým parametrom je aj spotreba elektrickej energie, ktorá je definovaná príkonom. Hodnoty sa pohybujú od 1000 do 3000 W. Tu platí, čím nižší príkon, tým nižšia spotreba mikrovlnky.

Chladenie

V ponuke nájdete chladničky, kombinované chladničky s mrazničkou a samostatné mrazničky. Najpopulárnejšími sú práve kombinované chladničky s mrazničkou. Vyberať môžete z voľne stojacich modelov alebo integrovaných vstavaných chladničiek, ktorých ponuka je však menšia.

Kombinované chladničky s mrazničkou sa rozdeľujú na klasické a americké. Americké chladničky sú väčšie, dvojkrídlové a ponúkajú veľkorysý priestor na mrazenie. Spotreba chladničky je označená písmenom od A po D pričom energeticky najúspornejšie modely majú označenie A +++.

Určite by ste nemali zabudnúť na hlučnosť spotrebiča. Hlučnejšie chladničky vám môžu po čase poriadne liezť na nervy. Za tiché spotrebiče môžeme považovať tie s hlučnosťou okolo 38 dB.

Umývačky

Umývačky riadu nájdete v dvoch základných rozmeroch – 60 a 45 cm. Vyberať môžete zo zabudovaných a voľne stojacich typov. Voľne stojace umývačky dostať v rôznych farebných prevedeniach.

Spotreba vody je pri umývačkách rôzna. Lacnejšie varianty mávajú spotrebu 14 až 16 l. Spotreba tých drahších je 7 max 10 l. Podľa kapacity rozdeľujeme umývačky do troch skupín. Najmenšie umývačky umyjú 6 jedálenských súprav. Stredne veľké 9 až 10 súprav a najväčšie umývačky majú kapacitu až do 16 súprav.

Umývačka riadu by vás nemala rušiť. Ak máte spojenú kuchyňu s obývačkou, siahnite po najtiťších modeloch, ktoré majú hlučnosť cca 39 dB.

Malé kuchynské spotrebiče

Výber malých kuchynských spotrebičov je druhým krokom a akousi nadstavbou k plne funkčnej kuchyni. Malé kuchynské spotrebiče sú len voľne stojace. Ak ste zameraní na dizajn, mali by ste si odpovedať na otázku, kde budú spotrebiče uložené.

Ak preferujete čistú kuchynskú linku s minimom techniky, spotrebiče typu mixér alebo robot je výhodné schovať do kuchynskej skrinky. Pokiaľ ich chcete mať neustále vystavené na pracovnej doske alebo na polici, je vhodné poobzerať sa po zaujímavejších dizajnoch a nehľadieť len  na ich funkčnú stránku.

Rýchlovarná kanvica

Môžete vyberať z menších modelov s objemom 0,5 l až po veľké kanvice presahujúce objem 2 l. Dôležitým parametrom je príkon. Čím vyšší príkon, tým voda rýchlejšie zovrie. Pre kanvice v objeme cca 1 l je postačujúci príkon 1500 W.

Bezpečnosť je na prvom mieste. Vyberajte preto z kvalitných produktov od renomovaných výrobcov. Cena rýchlovarnej kanvice je od 30 až do vyše 200 €. Drahšie modely disponujú množstvom doplnkových funkcií. Funkciu nastavenia teploty vody ocenia hlavne rodičia malých detí pri príprave sušeného mlieka.

Kávovar

Vybrať dobrý kávovar môže byť poriadna fuška. Dôležitou otázkou je, koľko času ste ochotní investovať do prípravy kávy. Ak je vaša odpoveď „čo najmenej“, tak by ste mali siahnuť po kapsulovom alebo automatickom kávovare.

Dobrou správou je, že na trh prichádzajú kapsulové kávovary s recyklovateľnými kapsulami. Pri výbere kapsulového kávovaru by ste mali zohľadniť typ kapsúl. Je možné zakúpiť dané kapsuly v bežných potravinách alebo treba po ne zájsť do špecializovaných obchodov? Ste ochotní objednávať kapsuly len on-line?

Automatický kávovar je prístroj so zabudovaným mlynčekom na kávu. Stačí vám stlačiť jedno tlačidlo a káva je hotová. Niektoré automatické kávovary majú integrovaný zásobník na čerstvé mlieko.

Praví kávičkári nedajú dopustiť na pákový kávovar, ktorý je aj finančne najnáročnejší. Budete k nemu potrebovať samostatný mlynček alebo vopred mletú kávu. Príprava kávy v pákovom kávovare je v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi zdĺhavá no odmenou vám bude pravé espresso.

Mixér

Kedysi sme mali v kuchyni jeden univerzálny mixér na každé použitie, dnes sa mixéry rozdeľujú podľa použitia na viac typov a každý má svoje špecifiká. Vyberať môžete zo smoothie maker-a, ktorý je primárne určený na prípravu smoothie.

Smoothie maker mixuje ovocie či zeleninu do plastového pohára, ktorý si môžete vziať so sebou. Jeho výhodou je jeho skladnosť a nízka hmotnosť.

Druhým typom je ručný šľahač, ktorý je určený predovšetkým na šľahanie cesta, krémov alebo zemiakovej kaše.

Tretím typom je tyčový mixér, ktorým mixujete polievku či kaše priamo v hrnci. Je veľmi ľahký a praktický.

Ďalším typom je stolný mixér, ktorý je najuniverzálnejší. Kvalitný stolný mixér si poradí s ovocím, zeleninou, cestom, orechmi aj ľadom. Jeho nevýhodou je o čosi vyššia cena.

Kuchynský robot

Kombinuje v sebe niekoľko prístrojov naraz. Je rozmernejší no dokáže plnohodnotne nahradiť šľahač, tyčový mixér aj stolný mixér. Drahšie modely s viac funkciami majú špeciálne nástavce na mletie mäsa a sekanie.

Pre kuchynské roboty platí, že čím vyšší príkon, tým toho viac zvládne. Roboti strednej kategórie mávajú príkon cca 500 W. Tie kvalitnejšie prístroje nájdete s príkonom až 1000 W. Bohužiaľ aj tu platí, že s vyšším príkonom sa zvyšuje aj spotreba.

V prípade kuchynského robota to však nie je nič strašné, keďže sa nejedná o prístroj, ktorý používate počas celého dňa.

Materiál kuchynského robota je zvyčajne plast, kov alebo ich kombinácia. Kovový robot je cenovo drahší no je aj odolnejší. Oceníte ho napr. pri miesení chlebového cesta. Výhodou je keď sa príslušenstvo dá umývať v umývačke riadu.

Cena kuchynských robotov je poriadne pestrá. V ponuke nájdete robotov od cca 50 € až po profesionálne modely nad 1000 € s množstvom doplnkových funkcií a príslušenstva.

Ako si vybrať najlepší digestor do samostatnej kuchyne alebo kuchyne s obývačkou

shutterstock

V dnešnej dobe sú kuchyne prepojené s obývačkou už akýmsi štandardom, a tak sa digestor stáva súčasťou každej domácnosti. Ak neviete, ako si vybrať odsávač pár, v nasledujúcom článku vám prinášame užitočné tipy a rady.

Na čo vlastne slúži digestor?

Možno ste si mysleli, že úlohou digestora je zbaviť vašu domácnosť nepríjemného zápachu vznikajúceho počas varenia. Pravdou však je, že digestor má omnoho viac funkcií týkajúcich sa ovzdušia, ktoré doma dýchate. Znižuje tiež vlhkosť a je veľmi vhodný v prípade, že máte plynový sporák – odsáva totiž oxidy dusíka, ktoré vznikajú pri spaľovaní plynu.

Vedeli ste napríklad, že pri varení sa vlhkosť vzduchu môže zvýšiť až na 90 %? V takom prípade je dôležité vetranie. To však v zimných mesiacoch nie je najvhodnejšie, a tak prichádza na rad použitie digestora.

Dnes je na trhu množstvo dizajnových kúskov a odsávač pár sa tak pokojne môže stať dominantným prvkom vo vašej kuchyni. Obľube sa tešia rustikálne pôsobiace digestory vhodné napríklad do kuchyne v provensálskom duchu, ale aj moderné digestory s kovovým dizajnom. Ak si lámete hlavu nad tým, ako si vybrať digestor, ktorý sa hodí do vašej kuchyne, využite služby bytového dizajnéra. Ten vám s výberom určite poradí.

Keď sme už pri dizajne digestorov, najvýraznejšie vo vašej kuchyni bude pôsobiť ostrovčekový digestor. Tento typ sa umiestňuje na strop priamo nad varnú dosku. Ak však chcete naopak niečo menej nápadné, môžete si digestor nechať zabudovať do vašej kuchynskej linky. Dôležité aj tiež zvoliť správnu veľkosť digestora, ktorá by mala zodpovedať rozmerom varnej dosky. Odsávací kôš by mal prekrývať varnú dosku o minimálne 10 cm z každej strany.

Typy digestorov

Digestory sa nelíšia len dizajnom a vonkajším vyhotovením, ale aj spôsobom odvádzania vzduchu a inštalácie. Z tohto hľadiska rozlišujeme dva základné typy digestorov – komínový a recirkulačný digestor. Ak teda neviete, ako si vybrať digestor, prečítajte si základne informácie o oboch typoch.

Komínový digestor

Je zhotovený tak, aby pary a všetky arómy z varenia odvádzal von mimo domu. Na to, aby komínový digestor správne fungoval, je potrebné, aby bolo odťahové potrubie čo najkratšie a s čo najmenším počtom ohybov. Aby bol zachovaný ideálny výkon a slabá hlučnosť, mal by mať odťah približne rovnaký priemer, aký má vývod digestora. Použitie špirálovitého potrubia sa veľmi neodporúča, pretože môže dôjsť k zníženiu výkonu, keď sa zvyšky oleja zanesú vo vlnkách takéhoto potrubia.

Recirkulačný digestor

Vzduch filtruje pomocou filtrov, ktoré sa v ňom nachádzajú, a vzduch zbavený nečistôt vracia späť. Nevýhodou však je, že časť pary a olej, ktorý táto para obsahuje, sa vracia naspäť do vašej kuchyne. Niekedy však nie je možné urobiť vývod von, a v takých prípadoch je recirkulačný digestor vhodným riešením. Nezabudnite však pravidelne meniť filter, ktorý stačí vymeniť asi raz za polroka.

Čo sa filtrov týka, sú dve možnosti, a to jednorázový filter alebo umývateľný kovový filter, ktorý je možné umývať v umývačke riadu. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší čistiaci efekt, zaobstarajte si uhlíkový filter. Ten je však potrebné meniť každé tri mesiace.

Hlučnosť a elektronické ovládanie digestora

Pri výbere digestora je zásadným aj kritérium hlučnosti. Predstava toho, ako varíte pre svoju návštevu, a nepočujete pri tom ani vlastné slovo, asi nie je veľmi príťažlivá.

Pri väčšine digestorov sa hlučnosť pri najnižšom výkone pohybuje v rozpätí 41 až 55 decibelov (normálne rozprávanie sa medzi sebou), a pri najvyššom výkone je to okolo 61 až 68 decibelov (hlasné rozprávanie sa medzi sebou). Nájdete však aj exkluzívnejšie digestory s hlučnosťou len okolo 25 decibelov (veľmi tichá izba, napr. spálňa).

Ak si potrpíte na komfort a uvažujete nad tým, ako si vybrať digestor, určite si zaobstarajte digestor s elektronickým ovládaním. Elektronika pri takýchto digestoroch riadi sací výkon, ale tiež vás upozorní na potrebu výmeny či umytie filtra.

V prípade, že nechcete, aby bol váš digestor zašpinený od zamastených rúk, oceníte možnosť zabudovaných senzorov. Vďaka nim sa digestor zapne alebo vypne len pomocou pohybu ruky.