Je indukčná varná doska škodlivá?

indukčná varná doska

V tomto článku sa pozrieme na to či je indukčná varná doska škodlivá i to, aké sú jej výhody i nevýhody. Moderné technické vychytávky sú pevnou súčasťou väčšiny domácností. Obzvlášť v kuchyni vieme oceniť ich prínos. Ak ju práve zariaďujete, určite vás čaká aj výber varnej dosky.

Ako funguje indukčná varná doska?

Indukčná varná doska využíva na vytváranie energie elektrinu, rovnako ako iné spotrebiče v domácnosti. Vo vnútri dosky sa nachádza elektromagnetická cievka veľkej sily, ktorá pôsobí na hrniec a zahrieva jeho dno. Dá sa povedať, že sa ňu vzťahujú rovnaké  riziká, ktoré majú aj iné elektrické spotrebiče. Indukčné varné dosky majú však pomerne silné magnetické pole. Ako je to teda s bezpečnosťou? Je indukčná varná doska škodlivá ?

Indukčné varné dosky sú v podstate elektromagnety – medené cievky, ktoré sa po prechode elektrického prúdu stávajú magnetickými. Keď na horák umiestnite železnú panvicu alebo hrniec, panvica sa stane akýmsi predĺžením elektromagnetu.

Magnetická oceľ má veľmi vysoký faktor tepelných strát pri frekvencii prúdu, ktorý cez ňu prechádza. Takáto “tepelná strata” predstavuje spôsob, akým sa panvica zahrieva, a je tiež dôvodom, prečo s indukčnými horákmi funguje len špeciálny nerezový riad. Riad, vyrobený z nemagnetického materiálu na indukcii fungovať nebude. Nevznikne elektromagnetické pole a nedôjde k zvyšovaniu teploty.

Tepelná strata sa deje veľmi rýchlo, preto je indukčné varenie rýchle a efektívne. Pre porovnanie: 1 l vody zovrie na indukčnej varnej doske až o 6 minút rýchlejšie ako na bežnom sporáku.

Je indukčná varná doska škodlivá?

Táto otázka je často skloňovaná v rôznych diskusiách. Jednoznačná odpoveď, podložená vedeckým výskumom, však neexistuje. Doteraz sa uskutočnilo len málo štúdií o účinkoch indukčného varenia na ľudí.

Nakoľko však existuje pomerne dosť informácií o elektrine, elektromagnetickom poli a žiarení, ako aj o úrovniach výkonu, generovaných v priemernom dome (teda všetkých prvkoch, zapojených do indukčného varenia), môžeme skonštatovať, že indukčná varná doska je rovnako bezpečná, ako akékoľvek iné domáce zariadenia.

Elektromagnetický smog šíria do prostredia aj mobily, počítače či televízory, ktoré používame denne. Indukčná doska však nemení molekuly potravín pri tepelnej úprave, takže netreba mať zbytočný strach.

Bez ohľadu na to, čo by ste mohli čítať na internete, veda prevažne podporuje skutočnosť, že indukčné varenie je bezpečné.

Výhody a nevýhody indukčnej varnej dosky

Indukčná varná doska má tieto výhody:

  • Uvaríte rýchlejšie a ušetríte energiu

Vďaka špeciálnej technológii, indukčná varná doska zohrieva jedlo v porovnaní s plynovým sporákom oveľa rýchlejšie. Navyše nedochádza ani k zbytočným teplotným stratám, pretože indukčná varná doska ohrieva iba riad a nie celý povrch. V skutočnosti je tento spôsob varenia až o 70 % účinnejší ako konvenčné elektrické alebo plynové sporáky.

  • Je bezpečná a vhodná do domácnosti s deťmi

Bezpečnosť je dôležitým faktorom, najmä keď máte v okolí neposedné a zvedavé deti. Keď dovaríte a odložíte z indukčnej dosky panvicu, jednotka sa automaticky vypne a vo väčšine prípadov sa jej môžete dotknúť po pár sekundách bez toho, aby ste sa spálili.

  • Jednoduché čistenie

Z vlastných skúseností viem, že čistenie dosky po varení je poriadna otrava. S tradičným elektrickým alebo plynovým sporákom, však len ťažko zabránite pripáleninám na povrchu. Navyše, tradičné plynové sporáky majú veľa zákutí, kam sa jedlo dokáže dostať a v takom prípade, vám neostáva nič iné, ako jednoducho všetky súčasti rozobrať a vyčistiť. Indukčnú varnú dosku stačí pretrieť vlhkou handričkou – jedlo sa na nej nepripečie, pretože jej povrch zostáva počas varenia chladný.

  • Vyzerá elegantne

Pre mnohých vzhľad varnej dosky možno nie je prioritou, ale ak máte radi pekný dizajn, určite indukčná varná doska stojí za zmienku. Indukčné varné dosky veľmi elegantné zapadnú do súčasných kuchynských interiérov. Ak trávite veľa času v kuchyni s pekným prostredím sa vám bude variť ešte lepšie.

  • Dlhá životnosť

Doteraz sme spomenuli samé pozitíva varenia na indukčnej varnej doske a je čas sa pozrieť aj na nevýhody.

  • Indukčné varné dosky stoja viac 

Indukcia je drahšia ako tradičné elektrické alebo plynové sporáky. Myslite však na špeciálnu technológiu, ktorá vám pomôže ušetriť a pripraviť jedlá oveľa rýchlejšie. Úspory na energii a čase stoja za počiatočné výdavky.

  • Potrebujete špeciálny riad z nerezu

Ak sa rozhodnete pre indukčnú varnú dosku, budete si musieť pravdepodobne zadovážiť aj nový riad. Mnoho ľudí je prekvapených, pretože nechápu podstatu fungovania tejto technológie.

  • Závislosť na energii

Ak vznikne z nejakého dôvodu výpadok elektrickej energie, tak (na rozdiel od plynu) nič bez nej neuvaríte. Taktiež môže byť problém s príkonom. Zistite si vopred jeho výšku, najmä ak má indukčná varná doska viac ako dva horáky. Niektoré modely majú schopnosť rozdeliť výkon pri využívaní oboch horákov. Celkový príkon 1800 wattov sa pri varení na 2 horákoch rozloží na 900 wattov na horák.

  • Cievka vydáva pri varení zvuk

Malé kuchyne: 15 skvelých inšpirácií a nápadov

malé kuchyne
pexels.com

Priestranná kuchyňa, dlhá pracovná doska, množstvo odkladacieho priestoru – také sú často naše predstavy o ideálnej kuchyni. Mnohí však žijeme v bytoch či malých domčekoch, kde sa jednoducho tieto sny nezmestia. Napriek tomu, však malé kuchyne nemusia mať skromné zariadenie a vyvolávať klaustrofobický pocit.

Aj keď sa stiesnený priestor môže zdať obmedzujúci, práve malé kuchyne sú veľmi bohaté na jedinečné riešenia a inovácie. Je to hra metrov či skôr centimetrov, ktoré ak správne využijete, získate dynamický priestor. Tvorba takéhoto dizajnu môže byť zložitá, pretože okrem vizuálnej stránky je dôležitým prvkom práve funkčnosť. Ak sa to však podarí, neexistuje nič okúzlujúcejšie ako útulná maličká kuchyňa.

Nie je náhoda, že väčšine našich inšpirácií kraľuje biela farba alebo iné svetlé odtiene farieb (napríklad kávová, svetlosivá, slonovinová). Používajú sa na stenách alebo v rámci dekoru kuchynských liniek, čím priestor opticky otvárajú. V našom výbere si môžete pozrieť 15 skvelých riešení, ako poňať malý priestor na varenie a urobiť z neho obľúbenú časť domova.

1. Nádych vidieka

Kuchyňa v bielom dekore je vždy skvelou voľbou. Nič nepokazíte, ak do nej zakomponujete drevené prvky a detaily v podobe pracovnej dosky či otvorených políc. To, čo však tejto kuchyni dodáva útulnosť a príjemný nádych vidieka, je odhalená tehlová stena. malá kuchyňa

zdroj: apartmenttherapy.com

2. Úzka ulička

Do takto úzkej kuchyne sa samostatný stôl nezmestí. Vhodným riešením je preto potiahnutie pracovnej plochy pozdĺž oboch stien. To umožní nielen plné využitie úložného a pracovného potenciálu kuchyne, ale navyše na konci pracovnej dosky vznikne ministolík, ktorý možno využiť na rýchle raňajky či popoludňajšiu kávu.malá kuchyňa

zdroj: studio-claro.com

3. Malé kuchyne vs. tmavé farby

Táto kuchyňa úplne vyvracia tvrdenia, že v malej miestnosti nie je možné použiť tmavé farby. Namiesto svetla a vzdušnosti sú v nej použité sýte, náladové odtiene. Kľúčom k vytvoreniu tohto odvážneho dizajnu na malom priestore je rovnováha. V kuchyni krásne vynikajú modré kuchynské skrinky v kombinácii s rustikálnym drevom, ktoré bolo vhodne použité namiesto klasického keramického obkladu.malá kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com

4. Všetko biele

Malé kuchyne jednoznačne milujú bielu farbu. Ak sa ju rozhodnete použiť, váš kuchynský priestor sa presvetlí a získa svieži čistý vzhľad. Keramický obklad na stene, mosadzné spotrebiče a luster z mliečneho skla uberú z monochromatickosti priestoru a skvele vyvážia priestor.malá kuchyňa

zdroj: m.eirinika.gr

5. Strhnite pozornosť

Ako sa vysporiadať s netradičným kuchynským priestorom, ktorý je nielen úzky, ale má aj veľmi vysoké stropy? Majiteľ tejto kuchyne využil dispozície vo svoj prospech a pohral sa s dekoráciami. Nástenná tapeta s citátom a výrazné visiace lampy strhnú pohľad každého, čím sa strop vizuálne stáva ohniskom tejto kuchyne. Zatiaľ, čo steny a kuchynská linka sú biele, farebný akcent v podobe viacfarebného obkladu vniesol do priestoru sviežosť a radosť.malá kuchyňa

zdroj: homebnc.com

6. Sivá elegancia

Sivý minimalistický kuchynský kút bude vyzerať skvelo, najmä v industrálne ladenom interiéri. Malé kuchyne sú často súčasťou väčších, spojených priestorov, ktoré zahŕňajú obývačku, prípadne jedáleň. Kuchynský ostrovček či pult je v takomto prípade vhodným prvkom na predelenie miestnosti a odčlenenie celej zóny. V tejto kuchyni však pult vôbec nenarúša celistvý vzhľad priestoru.malá kuchyňa

zdroj: carrebianhome.com

7. Osviežte ju zeleňou

Zelenými rastlinami v kuchyni nič nepokazíte, práve naopak! Priestor vďaka nim bude pôsobiť čerstvo a energicky. Silu zelenej môžete využiť aj na stenách, no v takomto prípade odporúčame zvoliť odtieň kuchynskej linky v bielej či krémovej farbe, ktorá na tmavšom pozadí skvele vynikne.malá kuchyňa

zdroj: eggscreamhoney.com

8. Spojená a predsa oddelená

Ak chcete aby kuchyňa v spojenom priestore bola jasne odčlenená, využite na to nielen kuchynský pult, ale i farby či vzory. Táto kuchyňa doslova svieti, vďaka kuchynskej linke, ktorá vypĺňa priestor po celej výške a šírke steny. Navyše dlaždice na podlahe jasne vymedzujú hranicu, ktorá delí kuchyňu od zvyšnej obývačkovej časti. Kontrast vzoru na podlahe a drevených parkiet pritom vôbec nepôsobí rušivo.malá kuchyňa

zdroj: homedesignranu.club

9. Ergonómia a moderný dizajn

Kuchynský kút ako súčasť obývačky, nemusí vyhovovať každému. Talianski dizajnéri navrhli preto kuchyňu, ktorá v obývacej izbe je jednoducho skrytá. Kompaktný nábytok maximálne využíva každý centimeter, ktorý tvorí miniatúrnu kuchyňu. A hoci je to na prvý pohľad neuveriteľné, dokáže splniť všetky potrebné funkcie – skladovanie jedál, ich prípravu, umývanie riadu a samozrejme varenie. Súčasne je to ukážka nezvyčajnej kombinácie ergonómie a dizajnu.malá kuchyňa

zdroj: homebnc.com

10. Malé kuchyne v rustikálnom štýle

Ak túžite vniesť do kuchyne kúsok prírody a vidieka, stavte na tento štýl. Okrem klasickej bielej, na drevenej kuchynej linke krásne ukážu aj odtiene béžovej či sivej. Mosadzné ozdobné prvky a výrazná podlaha dodajú priestoru šmrnc a jedinečný výraz.malá kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com

11. Jemná

Táto kuchyňa je síce šialene maličká, ale výber farieb a materiálov do nej vnáša atmosféru ľahkosti. Jemný zelenkavý odtieň výborne ladí s drevom a ružovými detailami.malá kuchyňa

malá kuchyňazdroj: cutypaste.com

12. Mix vzorov a materiálov

Aj tento minipriestor si jednoznačne pýtal bielu kuchynskú linku. Výnimočným ho však robia najmä ďalšie kombinácie – ornamentálna tapeta, keramický obklad, mramorová doska a grafiky na stenách. Výborné!malá kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com

13. Nestarnúce retro

Retro kuchyne sú trendy. Ak chcete výnimočný dizajn do vašej mini kuchyne, stavte na retro spotrebiče v pastelových odtieňoch. Výborne vyniknú popri svetlom dekore kuchynskej linky a dodajú kuchyni náboj ako za starých čias.malá kuchyňa

zdroj: interiordemadera.com

14. Výstredná zelená

Malý priestor môžete nadizajnovať aj v jednej výraznej farbe. Ostrá zelená farba vašu domácnosť osvieži a dodá jej harmóniu. Ak navyše ako akcent zvolíte kuchynské pomôcky a prvky v kontrastnej farbe, zosilníte jej energizujúci efekt.malá kuchyňa

zdroj: m.eirinika.gr

15. Zrkadlá opticky zväčšia

Nie je tajomstvom, že zrkadlá dokážu malé priestory opticky nafúknuť. V kuchyni ich môžete použiť v presklených častiach skriniek alebo namiesto zásteny.malá kuchyňa

zdroj: housebeautiful.com