Ako si vybrať najlepší digestor do samostatnej kuchyne alebo kuchyne s obývačkou

shutterstock

V dnešnej dobe sú kuchyne prepojené s obývačkou už akýmsi štandardom, a tak sa digestor stáva súčasťou každej domácnosti. Ak neviete, ako si vybrať odsávač pár, v nasledujúcom článku vám prinášame užitočné tipy a rady.

Na čo vlastne slúži digestor?

Možno ste si mysleli, že úlohou digestora je zbaviť vašu domácnosť nepríjemného zápachu vznikajúceho počas varenia. Pravdou však je, že digestor má omnoho viac funkcií týkajúcich sa ovzdušia, ktoré doma dýchate. Znižuje tiež vlhkosť a je veľmi vhodný v prípade, že máte plynový sporák – odsáva totiž oxidy dusíka, ktoré vznikajú pri spaľovaní plynu.

Vedeli ste napríklad, že pri varení sa vlhkosť vzduchu môže zvýšiť až na 90 %? V takom prípade je dôležité vetranie. To však v zimných mesiacoch nie je najvhodnejšie, a tak prichádza na rad použitie digestora.

Dnes je na trhu množstvo dizajnových kúskov a odsávač pár sa tak pokojne môže stať dominantným prvkom vo vašej kuchyni. Obľube sa tešia rustikálne pôsobiace digestory vhodné napríklad do kuchyne v provensálskom duchu, ale aj moderné digestory s kovovým dizajnom. Ak si lámete hlavu nad tým, ako si vybrať digestor, ktorý sa hodí do vašej kuchyne, využite služby bytového dizajnéra. Ten vám s výberom určite poradí.

Keď sme už pri dizajne digestorov, najvýraznejšie vo vašej kuchyni bude pôsobiť ostrovčekový digestor. Tento typ sa umiestňuje na strop priamo nad varnú dosku. Ak však chcete naopak niečo menej nápadné, môžete si digestor nechať zabudovať do vašej kuchynskej linky. Dôležité aj tiež zvoliť správnu veľkosť digestora, ktorá by mala zodpovedať rozmerom varnej dosky. Odsávací kôš by mal prekrývať varnú dosku o minimálne 10 cm z každej strany.

Typy digestorov

Digestory sa nelíšia len dizajnom a vonkajším vyhotovením, ale aj spôsobom odvádzania vzduchu a inštalácie. Z tohto hľadiska rozlišujeme dva základné typy digestorov – komínový a recirkulačný digestor. Ak teda neviete, ako si vybrať digestor, prečítajte si základne informácie o oboch typoch.

Komínový digestor

Je zhotovený tak, aby pary a všetky arómy z varenia odvádzal von mimo domu. Na to, aby komínový digestor správne fungoval, je potrebné, aby bolo odťahové potrubie čo najkratšie a s čo najmenším počtom ohybov. Aby bol zachovaný ideálny výkon a slabá hlučnosť, mal by mať odťah približne rovnaký priemer, aký má vývod digestora. Použitie špirálovitého potrubia sa veľmi neodporúča, pretože môže dôjsť k zníženiu výkonu, keď sa zvyšky oleja zanesú vo vlnkách takéhoto potrubia.

Recirkulačný digestor

Vzduch filtruje pomocou filtrov, ktoré sa v ňom nachádzajú, a vzduch zbavený nečistôt vracia späť. Nevýhodou však je, že časť pary a olej, ktorý táto para obsahuje, sa vracia naspäť do vašej kuchyne. Niekedy však nie je možné urobiť vývod von, a v takých prípadoch je recirkulačný digestor vhodným riešením. Nezabudnite však pravidelne meniť filter, ktorý stačí vymeniť asi raz za polroka.

Čo sa filtrov týka, sú dve možnosti, a to jednorázový filter alebo umývateľný kovový filter, ktorý je možné umývať v umývačke riadu. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší čistiaci efekt, zaobstarajte si uhlíkový filter. Ten je však potrebné meniť každé tri mesiace.

Hlučnosť a elektronické ovládanie digestora

Pri výbere digestora je zásadným aj kritérium hlučnosti. Predstava toho, ako varíte pre svoju návštevu, a nepočujete pri tom ani vlastné slovo, asi nie je veľmi príťažlivá.

Pri väčšine digestorov sa hlučnosť pri najnižšom výkone pohybuje v rozpätí 41 až 55 decibelov (normálne rozprávanie sa medzi sebou), a pri najvyššom výkone je to okolo 61 až 68 decibelov (hlasné rozprávanie sa medzi sebou). Nájdete však aj exkluzívnejšie digestory s hlučnosťou len okolo 25 decibelov (veľmi tichá izba, napr. spálňa).

Ak si potrpíte na komfort a uvažujete nad tým, ako si vybrať digestor, určite si zaobstarajte digestor s elektronickým ovládaním. Elektronika pri takýchto digestoroch riadi sací výkon, ale tiež vás upozorní na potrebu výmeny či umytie filtra.

V prípade, že nechcete, aby bol váš digestor zašpinený od zamastených rúk, oceníte možnosť zabudovaných senzorov. Vďaka nim sa digestor zapne alebo vypne len pomocou pohybu ruky.

Doplnky do kuchyne: Vytvorte si príjemný priestor na spoločné trávenie času s rodinou

shutterstock

Najdôležitejšou miestnosťou v dome je práve kuchyňa a doplnky do kuchyne.

Milujeme ju nielen pre jej všakovaké farby, vône a priestor, ktorý dáva, ale je jednoducho obľúbená kvôli tomu, že sa tam stretáva celá rodina. Nič iné nespája rodinu viac, ako spoločné jedlo pripravované a zjedené v kuchyni.

Aj preto musí táto miestnosť predstavovať najúspornejšie miesto v kuchyni, najlepšie s príslušenstvom, doplnkami a technológiou, ktoré spravia váš život aspoň sčasti trošku pohodlnejším a bez stresov.

Ktoré doplnky do kuchyne skutočne potrebujete?

Ukážeme vám ich!

Zorganizujte si priestor na doplnky do kuchyne!

Predtým, ako budete vôbec premýšľať o štýlovej a modernej kuchyni, je potrebné uvedomiť si, že je dôležité zorganizovať ju.

Ako?

Vo forme úložných priestorov, skriniek, políc, kde môžete svoj kuchynský riad bezpečne uskladniť.

Reč je o kuchynskej linke.

Premýšľať o úsporných riešeniach je vhodné hlavne vtedy, ak snívate o minimalistickej kuchyni, či o vidieckom štýle v americkom duchu, ktorý je práve o funkčnosti a o využití všetkého, čo v skrinkách skutočne máte. A tak je na mieste premyslieť si, ktorou cestou sa budete uberať.

kuchynská linkaSpotrebiče

Technológia sa mení. Niekedy tak rýchlo, že je ťažké udržať krok s najnovšími trendmi. Pokiaľ ide o kuchyňu, je to nevyhnutné!

Na trhu je nespočetné množstvo spotrebičov, ktoré dokážu uľahčiť varenie, ale aj upratovanie. Tak, aby ste mali čas aj pre svojich členov rodiny. Rozmyslite si však, ktoré budete skutočne používať. Ak totiž nikto z vás nepije kávu, kávovar bude asi zbytočnosťou.

spotrebiče ako dôležitý kuchynský doplnokMaličkosti!

Doplnky, na ktorých sa môžete vyblázniť. Investovať do nich svoje sny, predstavu a spraviť z kuchyne útulné miesto.

maličkosti v podobe hrnčekov ako kuchynských doplnkovO čom hovoríme?

Predsa o maličkostiach v podobe pohárov, riadov, príborov, skla, či varešiek, ktoré z vašej kuchyne urobia nielen funkčné, ale aj štýlové miesto.

Aj detaily sú dôležité!

Kúzlo kuchyne nemusí byť ukryté len v maličkostiach, ale aj v detailoch, ako sú utierky, chňapky, či rôzne iné textílie ako prestieranie či podnosy.

Investujte do nich!

Textílie vám umožnia priniesť do kuchyne rôzne štruktúry a vzory do dizajnu, ako aj zmeniť vzhľad a atmosféru priestoru.

detaily v podobe textilných doplnkov do kuchyneBuďte kreatívni a trošku osobní

Množstvo kuchynských doplnkov dnes ponúka spôsob, ako vtlačiť do kuchyne svoju vlastnú osobnosť, či kreativitu. Môžete tak urobiť vďaka farebným vázam s kvetmi, fotografiám, personalizovaným tabuľkám s motívmi hodiacimi sa do kuchyne.

personalizované doplnky do kuchynePosledným trendom sú aj rôzne tabule, kde môžete zanechávať členom svojej rodiny odkazy, či pripínať si tiež rôzne povinnosti, ktoré musíte splniť. Aj tieto doplnky vám totiž môžu urobiť radosť a aj vďaka nim sa budete cítiť doma.

Je čas…

Na kávičku, na autobus, odísť do školy a do práce, či vypnúť elektrickú rúru.

Nevyhnutným doplnkom každej kuchyne sú práve hodiny, preto si jedny zaobstarajte. Najlepšie také, ktoré budú zapadať do celkovej atmosféry.

kuchynský doplnok v podobe vintage hodiniekA nie, nespoliehajte sa na digitálne! Tie nemajú šmrnc!

Police

Aj keď sme o nich vraveli v rámci kuchynskej linky, v tomto prípade myslíme skôr na police, ktoré môžete umiestniť priamo na kuchynskú linku alebo ich tiež zavesiť na vhodné miesto.

police, ktoré nezaberú veľa miestaPrečo sa tieto doplnky oplatia?

Už len kvôli jedinečnej, usporiadanej, organizovanej a hlavne úspornej kuchyni. A inak, hlavne pri varení je dôležité, aby ste mali všetko po ruke.

Kuchynské svetlá

Počas prípravy jedla musíte mať oči doslova všade. Spríjemnite si varenie tým, že investujete aj do doplnkov v podobe osvetlenia. Pokojne aj ako spôsob bodových svetiel pod skrinkami, ktoré rozjasnia vaše kuchynské dosky. A vy uvidíte všetko správne.

A čo ďalej?

K útulnej kuchyni môžete prispieť nielen organizáciou jednotlivých doplnkov, ale aj tým, koľko času v nej budete tráviť.

Vytvoriť si z tohto priestoru v dome miesto, kde oslávite a prežijete všetko dôležité, z nej urobí kráľovské miesto plné harmónie a života.

Obrázky: Pinterest.com