Ako si vybrať výkonný digestor alebo odsávač pár do samostatnej kuchyne a kuchyne spojenej s obývačkou

V dnešnej dobe sú kuchyne prepojené s obývačkou už akýmsi štandardom, a tak sa digestor stáva súčasťou každej domácnosti. Ak neviete, ako si vybrať odsávač pár, v nasledujúcom článku vám prinášame užitočné tipy a rady.

Na čo vlastne slúži digestor?

Možno ste si mysleli, že úlohou digestora je zbaviť vašu domácnosť nepríjemného zápachu vznikajúceho počas varenia. Pravdou však je, že digestor má omnoho viac funkcií týkajúcich sa ovzdušia, ktoré doma dýchate. Znižuje tiež vlhkosť a je veľmi vhodný v prípade, že máte plynový sporák – odsáva totiž oxidy dusíka, ktoré vznikajú pri spaľovaní plynu.

Vedeli ste napríklad, že pri varení sa vlhkosť vzduchu môže zvýšiť až na 90 %? V takom prípade je dôležité vetranie. To však v zimných mesiacoch nie je najvhodnejšie, a tak prichádza na rad použitie digestora.

Dnes je na trhu množstvo dizajnových kúskov a odsávač pár sa tak pokojne môže stať dominantným prvkom vo vašej kuchyni. Obľube sa tešia rustikálne pôsobiace digestory vhodné napríklad do kuchyne v provensálskom duchu, ale aj moderné digestory s kovovým dizajnom. Ak si lámete hlavu nad tým, ako si vybrať digestor, ktorý sa hodí do vašej kuchyne, využite služby bytového dizajnéra. Ten vám s výberom určite poradí.

rustikálny digestor
Faber

Keď sme už pri dizajne digestorov, najvýraznejšie vo vašej kuchyni bude pôsobiť ostrovčekový digestor. Tento typ sa umiestňuje na strop priamo nad varnú dosku. Ak však chcete naopak niečo menej nápadné, môžete si digestor nechať zabudovať do vašej kuchynskej linky. Dôležité aj tiež zvoliť správnu veľkosť digestora, ktorá by mala zodpovedať rozmerom varnej dosky. Odsávací kôš by mal prekrývať varnú dosku o minimálne 10 cm z každej strany.

digestor ostročekový priestorový v kuchyni
Siemens

Typy digestorov

Digestory sa nelíšia len dizajnom a vonkajším vyhotovením, ale aj spôsobom odvádzania vzduchu a inštalácie. Z tohto hľadiska rozlišujeme dva základné typy digestorov – komínový a recirkulačný digestor. Ak teda neviete, ako si vybrať digestor, prečítajte si základne informácie o oboch typoch.

Komínový digestor

Je zhotovený tak, aby pary a všetky arómy z varenia odvádzal von mimo domu. Na to, aby komínový digestor správne fungoval, je potrebné, aby bolo odťahové potrubie čo najkratšie a s čo najmenším počtom ohybov. Aby bol zachovaný ideálny výkon a slabá hlučnosť, mal by mať odťah približne rovnaký priemer, aký má vývod digestora. Použitie špirálovitého potrubia sa veľmi neodporúča, pretože môže dôjsť k zníženiu výkonu, keď sa zvyšky oleja zanesú vo vlnkách takéhoto potrubia.

komínový digestor
Electrolux

Recirkulačný digestor

Vzduch filtruje pomocou filtrov, ktoré sa v ňom nachádzajú, a vzduch zbavený nečistôt vracia späť. Nevýhodou však je, že časť pary a olej, ktorý táto para obsahuje, sa vracia naspäť do vašej kuchyne. Niekedy však nie je možné urobiť vývod von, a v takých prípadoch je recirkulačný digestor vhodným riešením. Nezabudnite však pravidelne meniť filter, ktorý stačí vymeniť asi raz za polroka.

recirkulačný digestor
Siemens

Čo sa filtrov týka, sú dve možnosti, a to jednorázový filter alebo umývateľný kovový filter, ktorý je možné umývať v umývačke riadu. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší čistiaci efekt, zaobstarajte si uhlíkový filter. Ten je však potrebné meniť každé tri mesiace.

Hlučnosť a elektronické ovládanie digestora

Pri výbere digestora je zásadným aj kritérium hlučnosti. Predstava toho, ako varíte pre svoju návštevu, a nepočujete pri tom ani vlastné slovo, asi nie je veľmi príťažlivá.

Pri väčšine digestorov sa hlučnosť pri najnižšom výkone pohybuje v rozpätí 41 až 55 decibelov (normálne rozprávanie sa medzi sebou), a pri najvyššom výkone je to okolo 61 až 68 decibelov (hlasné rozprávanie sa medzi sebou). Nájdete však aj exkluzívnejšie digestory s hlučnosťou len okolo 25 decibelov (veľmi tichá izba, napr. spálňa).

Ak si potrpíte na komfort a uvažujete nad tým, ako si vybrať digestor, určite si zaobstarajte digestor s elektronickým ovládaním. Elektronika pri takýchto digestoroch riadi sací výkon, ale tiež vás upozorní na potrebu výmeny či umytie filtra.

V prípade, že nechcete, aby bol váš digestor zašpinený od zamastených rúk, oceníte možnosť zabudovaných senzorov. Vďaka nim sa digestor zapne alebo vypne len pomocou pohybu ruky.

Ako si vybrať nenasiakavú, odolnú a dobre vyzerajúcu kuchynskú zástenu?

pixabay

Priestor medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami kuchynskej linky, teda kuchynská zástena, je v kuchyni veľmi namáhanou stenou. Práve preto je dôležité pri otázke, ako si vybrať kuchynskú zástenu, hľadieť nielen na jej estetickú stránku, ale tiež na funkčnosť.

V článku sa dozviete, aké typy kuchynských zásten nájdete a aké sú ich výhody a nevýhody.

Kuchynská zástena a jej úloha vo vašej kuchyni

Zadná stena za kuchynskou linkou musí podobne ako pracovná doska odolávať rôznym kuchynským prácam a neraz prichádza do kontaktu napríklad aj s horúcim olejom či omáčkou.

Ak sa teda pýtate, ako si vybrať pracovnú dosku, mali by ste myslieť na to, aby bola nenasiakavá, odolná voči mechanickému poškodeniu, teplu, chemickým látkam a zároveň nenáročná na údržbu. Okrem funkčnosti však treba hľadieť aj na estetickú stránku. Kuchynská zástena by mala ladiť s celkovým vzhľadom kuchynskej linky a zároveň ju dotvárať.

Klasika v podobe obkladačiek

Obkladačky svoj vrchol síce už zažili, avšak stále sú v niektorých prípadoch vhodnou voľbou pre kuchynskú zástenu. Ideálne doplnia linku v retro či vidieckom štýle, ale aj rustikálne linky. Výborne bude vyzerať aj v kuchyni v stredomorskom duchu.

Pri výbere keramických obkladačiek rozhodne nešetrite a vyberajte odolný obklad, ktorý sa zároveň dobre čistí. Glazúrovaný povrch je nenasiakavý a na jeho údržbu vám postačí teplá voda a saponát.

keramická zástena
Rules

Hitom je sklo

Veľkej obľube sa tešia zásteny zo skla, pri ktorých si ich dizajn môžete v podstate sami navrhnúť. Sklenené zásteny môžu mať rôzne stupne priehľadnosti, prinášajú možnosť originálnych grafických vzorov, ale aj podsvietenia. Tento typ zásteny je tvorený tzv. grafosklom, ktoré spája sklo, bezpečnostné fólie a rôzne druhy grafických stvárnení – od digitálnej tlače cez fotografie až po látky či dokonca prírodné materiály, ako sú listy rastlín.

Grafosklo je odolné a zároveň sa dobre čistí, takže spĺňa aj funkčné požiadavky na kuchynskú zástenu. Dôležité však je, aby ste vopred mysleli na umiestnenie zástrčiek či vypínačov. Otvory je potrebné do skla vyrezať ešte pred zakalením. Na otázku, ako si vybrať kuchynskú zástenu, ktorá bude jedinečná a originálna, je odpoveďou práve grafosklo.

sklenená zástena
Rules

Gres vo veľkých formátoch

Gres, teda spekané dlaždice zo spojiva a mletého kameňa, sa vyznačuje nízkou nasiakavosťou a vysokou tvrdosťou. Podľa toho, ako má gres ukončené hrany, si môžete vybrať, či ho budete ukladať s minimálnymi škárami, alebo úplne bez škár. Bežne sa používa matný gres, avšak nájdete aj leštený, ten je však nasiakavý. Preto, ak vám naň niečo vyfrkne, vyčistite to čo najskôr teplou vodou a saponátom.

gresová zástena
dailymoda

Hladká plocha v podobe laminamu

Laminam sa svojim zložením podobá gresu, je tvorený keramickými a kamennými zložkami. Jeho rozmery môžu byť vo veľkosti 3×1 meter, vďaka čomu môže byť kuchynská zástena úplne hladká. Laminam sa vyznačuje veľkou odolnosťou, pretože je tvrdší ako žula. Zároveň je však veľmi ľahký a na čistenie vám postačí saponát a teplá voda.

laminam zástena
casaceramica

Možnosťou je aj omietka

Ak chcete vašej kuchyni dodať trochu naturalistický vzhľad, vyberte si dekoratívnu omietku. Je ju však potrebné naimpregnovať, no výsledok bude veľmi kompaktný a jednoliaty. Impregnáciu je po čase nutné zopakovať, avšak na údržbu takejto kuchynskej zásteny vám bude stačiť len voda s handričkou.

omietková zástena
Remodelista

Kovový dizajn

Možno uvažujete, ako si vybrať kuchynskú zástenu, ktorá bude pôsobiť dojmom chladnej elegancie. Správnou voľbou môže byť zástena z kuchynského antikora. Tá je nenasiakavá a len tak ju niečo nepoškodí. Tento materiál je však trošku náročnejší na údržbu, pretože je vhodné ho každý deň pretrieť vlhkou handričkou a potom vyleštiť. Okrem toho by ste mali pravidelne používať špeciálny prostriedok na antikoro.

kovová zástena
Dwell