Aká je najlepšia podlaha do kúpeľne? Hlavne odolná voči vlhkosti

podlaha do kúpeľne

Pre väčšinu z nás je kúpeľňa miestom vytúženého relaxu po náročnom dni a tak pri jej zriaďovaní či rekonštrukcii máme zvyčajne množstvo požiadaviek, najmä na jej estetickú stránku. Netreba však zabúdať ani na funkčnosť, keďže kúpeľňa je najvlhším miestom v našich domovoch, a výber nábytku ale i podlahy prispôsobiť práve tejto skutočnosti. Poďme sa pozrieť aká je najlepšia podlaha do kúpeľne.

Kúpeľňová klasika v podobe dlažby

Keď sa povie podlaha do kúpeľne, väčšine z nás pravdepodobne automaticky napadne ako najvhodnejšie riešenie keramická dlažba. Ľahko sa čistí, výborne odoláva vlhkosti a pri jej kúpe môžete vyberať z veľkého množstva farieb, ale aj tvarov. Nájdu sa však aj negatíva ako chladný a tvrdý povrch či škáry, v ktorých sa takmer okamžite udomácni špina.

keramická podlaha

Pokiaľ sa nechcete vzdať dlaždicovej klasiky, môžete aspoň eliminovať negatíva, ktoré prináša. Voľte dlažbu s tmavou škárovacou hmotou alebo takú, ktorá má väčšie rozmery a menšie množstvo škár. S nepríjemným chladným pocitom bosých nôh na dlažbe vám zas môže pomôcť podlahové kúrenie.

Pri hľadaní vhodnej podlahy to však ani zďaleka nekončí iba pri dlažbe. Podlaha do kúpeľne totiž môže byť vyrobená aj z iných materiálov, ktoré spĺňajú dôležité kúpeľňové požiadavky ako odolnosť voči vode, nenáročnú údržbu či komfort pre vaše nohy. A o ktoré materiály ide?

Nezvyčajné drevo

Áno, čítate dobre. Aj drevo môže byť vhodnou voľbou do vašej kúpeľne a navyše, vyzerá naozaj výborne. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, tešiť sa môžete na príjemný pocit pre vaše bosé nohy a tiež jednoduchú údržbu.

drevená podlaha

Podstatná nevýhoda však môže tkvieť práve v chúlostivosti povrchu, tá však závisí od konkrétneho typu dreviny, povrchovej úpravy, ale aj položení podlahy. Ideálnou voľbou do kúpeľne sú exotické dreviny či tuzemské druhy dreva ako buk a dub, ošetrené špeciálnou impregnáciou. Pri voľbe tejto podlahy vás však môže odradiť jej vysoká cena.

Laminátová podlaha do kúpeľne

Podlaha do kúpeľne môže byť aj laminátová, avšak musí byť určená špeciálne na tento účel. Takéto podlahy disponujú hrubou nosnou doskou, ktorá býva často impregnovaná. Zámok lamely je voskovaný alebo pogumovaný po celej dĺžke tak, aby nedochádzalo k prepúšťaniu vody.

Laminátová podlaha

Aby však aj napriek kvalite použitých materiálov nedošlo k poškodeniu podlahy, nemenej dôležitá je aj jej správna inštalácia. Spoje podlahových dielcov musia byť lepené, obvodové lišty utesnené a pod podlahou sa má nachádzať parozábrana.

Laminátová podlaha síce vyzerá v kúpeľni rovnako dobre ako drevená, avšak pocit tepla pri nej nečakajte. Teda pokiaľ sa nerozhodnete pre podlahové kúrenie.

Stále obľúbenejšia vinylová podlaha

Ďalšou možnosťou je čoraz viac obľúbený vinyl, ktorý dostanete za nízku cenu, je vysoko odolný a ľahko sa čistí. Vinylová podlaha sa skladá z viacerých vrstiev – spodnej izolačnej vrstvy PVC s fóliou so vzorom, reliéfnej vrstvy a ochrannej odolnej vrstvy PU.

Vinylová podlaha

Vhodne umiestnená vinylová podlaha prežije v kúpeľni dlhé roky a zvládne aj potopu. Vašim nohám poskytne príjemné teplo, tlmí hluk a je dokonca vhodná aj pre podlahové kúrenie. Ani s jej inštaláciou nebudete mať problém. Pri renovácii nepochybne oceníte i možnosť nalepenia dielcov na staršie rovné krytiny.

Luxusná liata podlaha

Pokiaľ túžite po luxusne vyzerajúcej kúpeľni, siahnuť môžete po štýlovej liatej podlahe. Rátajte však s tým, že za tento luxus si aj patrične priplatíte.

Pri tomto type môžete vyberať z cementových, živicových, polyureátnových či anhydritových podláh. Vzhľadom na odlišné materiály, majú tieto druhy podláh aj čiastočne odlišné vlastnosti, ale všetky sa aplikujú rovnako – vylievaním v jednom kroku. Výsledkom tohto procesu je odolný, jednoliaty povrch bez akýchkoľvek škár. Netreba ale zabudnúť na kvalitný podklad.

Liata podlaha

Pri voľbe tejto podlahy nepochybne oceníte aj širokú farebnú škálu, prevedenia či doplnky v podobe LED osvetlenia. Liata podlahovina vám prinesie príjemný pocit pre vaše nohy, je odolná, vodotesná a ideálna aj pri podlahovom vykurovaní.

Podlaha do kúpeľne už v dnešnej dobe nemusí byť vôbec fádna. Ponuka podlahových krytín je naozaj bohatá a či už sa rozhodnete pre prírodné materiály, lamináty alebo vinyl, vyberajte dôsledne, aby ste v budúcnosti nemuseli uskutočniť renováciu vašej kúpeľne skôr, ako by ste to mali v pláne.

Pozrite si, koľko stojí prerábka kúpeľne a ako dlho bude trvať

flickr

Prerábka kúpeľne alebo tiež prerábka bytového jadra je jedna z najkomplikovanejších častí rekonštrukcie bytu.

Renovácia si totiž vyžaduje zapojenie viacerých profesií súčasne. V kúpeľni budete potrebovať kladačov dlažby a obkladov, vodárov, murárov, natieračov, ale i elektrikárov a majstrov, ktorí vedia nainštalovať sanitu a nábytok.

Bytové jadro je akési srdce bytu, kde sa nachádzajú prívody všetkych energií. Prerábke kúpeľne preto venujte pozornosť, inak vás môže stáť v konečnom dôsledku niekoľkonásobne drahšie.

Prerábka kúpeľne začína vašou predstavou, ako chcete meniť aktuálnu dispozíciu. Pomôže vám interiérový architekt alebo kúpeľňové štúdio, prípadne si môžete novú kúpeľňu navrhnúť aj sami.

Väčšina problémov s kúpeľňami je v ich veľkosti a dispozícii. Kúpeľne sú príliš malé, preto prichádza možnosť zmeny dispozície na úkor ostatných miestností alebo spájaniu wc a kúpeľne.

Pri tehlových bytoch je to jednoduchšie, pri panelových sa nevyhnete komplikovanejšiemu rezaniu nenosných priečok spolu so statickým posudkom.

Cena rekonštrukcie kúpeľne

Začnime tým, čo všetkých zaujíma ako prvé. A to je cena.

Cena pri rekonštrukcii kúpeľne závisí od mnohých faktorov. Ak však nerátame vybavenie kúpeľne, ktoré si každý vybaví podľa svojich možností, určitým vodítkom sú ceny stavebných a montážných prác. Jednotkové ceny stačí vynásobiť rozmermi vašej kúpeľne a dostanete približný rozpočet.

Rekonštrukcia klasickej panelákovej kúpeľne sa zvyčajne pohybuje od 4 000 EUR do 6-7 tisíc EUR. Samozrejme závisí od vybavenia a kvality použitých materiálov.

Pred prerábkou kúpeľne

V prvom rade si ujasnite vaše predstavy a požiadavky. Najmä či chcete mať vaňu alebo radšej sprchový kút alebo množstvo skriniek a odkladacích priestorov. Následne si zaznačte všetky vývody vody, odpadu a stupačiek.

Nasleduje návrh novej dispozície so zakreslenou sanitou a nábytkom vašej novej kúpeľne. Architekt alebo kúpeľňové štúdio vám tiež pripraví tzv. kladačák, teda kladací plán, podľa ktorého bude obkladač pracovať.

Stavebná firma alebo partia

Práve prerábka kúpeľne preverí mnohokrát kvalitu a odbornosť firmy alebo majstrov, ktorých na prerábku najmete. Na internete tak nájdete plno fotografií sfušovaných kúpeľní. Krivé pokládky dlažby, zle vyspádovaný sprchový kút sú už len takou vizuálnou čerešničkou na torte.

Pri rekonštrukcii kúpeľne preto doporučujem podpísať zmluvu o dielo s presným rozpočtom, objemom prác a tiež dátumom dokončenia týchto prác. Zmluva o dielo totiž býva strašiakom pre neseriózne partie majstrov, ktorí chcú fakturovať bez bločku, a ktorí sa zbavujú záruky za dokončené dielo.

Postup pri prerábke bytového jadra

Pred stanovením rozpočtu je dôležitá obhliadka, na ktorej si prejdete váš návrh a prípadne možné problémy, ktoré môžu pri rekonštrukcii vzniknúť. Väčšina vecí sa ukáže až po búracích prácach. Niekedy sa preto nevyhnete improvizácii a meníte projekt za behu.

  1. Búracie práce – Prerábka kúpeľne začína búracími prácami. Odstraníte starú sanitu, obklady a dlažbu. Priestor vyčistíte a pripravíte na hrubé búracie práce, napr. búranie priečok, alebo priestoru pri posunutí stupačiek.
  2. Voda – Nasleduje ťahanie nových rozvodov vody, prípadna zmena a posun stupačiek. Mnohokrát sa tiež mení umiestnenie WC a vývodu do odpadovej rúry. Ak máte sprchový kút, natiahnu sa sprchové rozvody.
  3. Murovanie nových priečok – V tomto kroku je potrebné vymurovať nové priečky, ak nejaké v kúpeľni vznikli. Taktiež sa začne s vyrovnávaním stien na hrubo.
  4. Zhruba v tomto kroku prídu na scénu elektrikári, ktorí natiahnu elektrické rozvody.
  5. Nivelácia podlahy – Nevyhnete sa tiež prerovnaniu podlahy, ktoré sú častokrát príliš krivé na pokládku dlažby.
  6. Kladenie obkladov a dlažby je už jedným z posledných krokov, ktoré postupne odhaľujú vzhľad kúpeľne.
  7. Inštalácia sanity a postupné zariaďovanie.
  8. Inštalácia svetiel a vypínačov.

Oznámenie o rekonštrukčných prácach

Pred začatím prác a rozsahu prác musíte splniť niekoľko pravidiel. Pri zmene dispozície a rozsahu priestoru potrebujete statický posudok. Pri väčších zásahoch, ako sú nosné steny už stavebné povolenie. Aj bez povinnosti stavebného povolenia budete musieť podať ohlásenie o začatí rekonštrukcie na miestny stavebný úrad.

Ďalšou kapitolou sú samotní susedia, ktorých sa vaša rekonštrukcia bude nepríjemne dotýkať. Budú vystavení zvýšenému hluku a prašnosti. Preto by ste ich o rekonštrukcii mali informovať dopredu a na viditeľnom mieste vo vchode.

Kúpeľňové súčasti Rozmery
dlažba a obklady 55-65 cm
sprchový kút alebo vaňa 35-40 cm
sprchový systém (batéria, sprchová hadica, sprchová ružica) do 120 cm
vaňová batéria minimálne 10 cm
kúpeľňový ventilátor 28-50 cm
umývadlo minimálne 65 cm, optimum 90 cm
kúpeľňový ventilátor 82-85 cm
WC (podomietkový systém Geberit) 160-180 cm
zrkadlo nad umývadlom 68-80 cm
sprchový žľab alebo sprchová vanička 41-43 cm
kúpeľňový nábytok 65-105 cm
kúpeľňové osvetlenie 70×70 cm
pracovné osvetlenie pri zrkadle 90×90 cm