Najlepšia podlaha do kúpeľne: Porovnali sme 6 materiálov

podlaha do kúpeľne

Pre väčšinu z nás je kúpeľňa miestom vytúženého relaxu po náročnom dni a tak pri jej zriaďovaní či rekonštrukcii máme zvyčajne množstvo požiadaviek, najmä na jej estetickú stránku. Netreba však zabúdať ani na funkčnosť, keďže kúpeľňa je najvlhším miestom v našich domovoch, a výber nábytku ale i podlahy prispôsobiť práve tejto skutočnosti. Poďme sa pozrieť aká je najlepšia podlaha do kúpeľne.

Kúpeľňová klasika v podobe dlažby

Keď sa povie podlaha do kúpeľne, väčšine z nás pravdepodobne automaticky napadne ako najvhodnejšie riešenie keramická, resp. gresová dlažba. Ľahko sa čistí, výborne odoláva vlhkosti a pri jej kúpe môžete vyberať z veľkého množstva farieb, ale aj tvarov. Nájdu sa však aj negatíva ako chladný a tvrdý povrch či škáry, v ktorých sa takmer okamžite udomácni špina.

keramická podlaha

Pokiaľ sa nechcete vzdať dlaždicovej klasiky, môžete aspoň eliminovať negatíva, ktoré prináša. Voľte dlažbu s tmavou škárovacou hmotou alebo takú, ktorá má väčšie rozmery a menšie množstvo škár. S nepríjemným chladným pocitom bosých nôh na dlažbe vám zas môže pomôcť podlahové kúrenie.

Pri hľadaní vhodnej podlahy to však ani zďaleka nekončí iba pri dlažbe. Podlaha do kúpeľne totiž môže byť vyrobená aj z iných materiálov, ktoré spĺňajú dôležité kúpeľňové požiadavky ako odolnosť voči vode, nenáročnú údržbu či komfort pre vaše nohy. A o ktoré materiály ide?

Nezvyčajné drevo

Áno, čítate dobre. Aj drevo môže byť vhodnou voľbou do vašej kúpeľne a navyše, vyzerá naozaj výborne. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, tešiť sa môžete na príjemný pocit pre vaše bosé nohy a tiež jednoduchú údržbu.

drevená podlaha

Podstatná nevýhoda však môže tkvieť práve v chúlostivosti povrchu, tá však závisí od konkrétneho typu dreviny, povrchovej úpravy, ale aj položení podlahy. Ideálnou voľbou do kúpeľne sú exotické dreviny či tuzemské druhy dreva ako buk a dub, ošetrené špeciálnou impregnáciou. Pri voľbe tejto podlahy vás však môže odradiť jej vysoká cena.

Laminátová podlaha do kúpeľne

Podlaha do kúpeľne môže byť aj laminátová, avšak musí byť určená špeciálne na tento účel. Takéto podlahy disponujú hrubou nosnou doskou, ktorá býva často impregnovaná. Zámok lamely je voskovaný alebo pogumovaný po celej dĺžke tak, aby nedochádzalo k prepúšťaniu vody.

Laminátová podlaha

Aby však aj napriek kvalite použitých materiálov nedošlo k poškodeniu podlahy, nemenej dôležitá je aj jej správna inštalácia. Spoje podlahových dielcov musia byť lepené, obvodové lišty utesnené a pod podlahou sa má nachádzať parozábrana.

Laminátová podlaha síce vyzerá v kúpeľni rovnako dobre ako drevená, avšak pocit tepla pri nej nečakajte. Teda pokiaľ sa nerozhodnete pre podlahové kúrenie.

Stále obľúbenejšia vinylová podlaha

Ďalšou možnosťou je čoraz viac obľúbený vinyl, ktorý dostanete za nízku cenu, je vysoko odolný a ľahko sa čistí. Vinylová podlaha sa skladá z viacerých vrstiev – spodnej izolačnej vrstvy PVC s fóliou so vzorom, reliéfnej vrstvy a ochrannej odolnej vrstvy PU.

Vinylová podlaha

Vhodne umiestnená vinylová podlaha prežije v kúpeľni dlhé roky a zvládne aj potopu. Vašim nohám poskytne príjemné teplo, tlmí hluk a je dokonca vhodná aj pre podlahové kúrenie. Ani s jej inštaláciou nebudete mať problém. Pri renovácii nepochybne oceníte i možnosť nalepenia dielcov na staršie rovné krytiny.

Luxusná liata podlaha

Pokiaľ túžite po luxusne vyzerajúcej kúpeľni, siahnuť môžete po štýlovej liatej podlahe. Rátajte však s tým, že za tento luxus si aj patrične priplatíte.

Pri tomto type môžete vyberať z cementových, živicových, polyureátnových či anhydritových podláh. Vzhľadom na odlišné materiály, majú tieto druhy podláh aj čiastočne odlišné vlastnosti, ale všetky sa aplikujú rovnako – vylievaním v jednom kroku. Výsledkom tohto procesu je odolný, jednoliaty povrch bez akýchkoľvek škár. Netreba ale zabudnúť na kvalitný podklad.

Liata podlaha

Pri voľbe tejto podlahy nepochybne oceníte aj širokú farebnú škálu, prevedenia či doplnky v podobe LED osvetlenia. Liata podlahovina vám prinesie príjemný pocit pre vaše nohy, je odolná, vodotesná a ideálna aj pri podlahovom vykurovaní.

Zaujímavé sú tzv. 3D podlahy, ktoré simulujú 3D obrazce na základe optických ilúzií a využívajú sa väčšinou do kúpeľní.

Podlaha do kúpeľne už v dnešnej dobe nemusí byť vôbec fádna. Ponuka podlahových krytín je naozaj bohatá a či už sa rozhodnete pre prírodné materiály, lamináty alebo vinyl, vyberajte dôsledne, aby ste v budúcnosti nemuseli uskutočniť renováciu vašej kúpeľne skôr, ako by ste to mali v pláne.

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne?

kúpeľňový ventilátor

Ventilátor do kúpeľne je jedna z vecí, ktorú mnoho ľudí pri rekonštrukcii prehliada.

A pravdupovediac tomu rozumiem. Popri dlažbe, obkladom, sprche alebo vodovodným batériám sa ventilátor zdá, ako tá najmenej podstatná vec v kúpeľni.

Možno preto, že je tichý a nenápadný a bežne ho v kúpeľni nevnímame. Má však jednu z najdôležitejších úloh, pretože odvetráva pachy z toalety a vlhkosť z kúpeľne.

Práve vlhkosť vytvára tak nebezpečné plesne pre ľudský organizmus a zároveň ničí kúpeľňový nábytok náchylný na vodu.

Ako si teda správne vybrať ventilátor do kúpeľne?

Aký výkon musí mať kúpeľňový ventilátor

V prvom rade si musíte vybrať ventilátor s dostačujúcim prietokom vzduchu, ktorý je schopný z miestnosti odsať.

Dôležitý údaj sa uvádza v m³. Vyjadruje, koľko vzduchu dokáže ventilátor z miestnosti odsať za hodinu. Ľahko si tak môžete porovnať výkonnosť dostupných ventilátorov na trhu.

Potrebný výkon pre vašu kúpeľňu si môžete ľahko vypočítať:

 1. Zmerajte veľkosť miestnosti v m³ ako dĺžka * šírka * výška.
 2. Veľkosť miestnosti vynásobte tzv. koeficientom výmeny vzduchu, ktorý sa líši podľa miestnosti.
 3. Výsledná hodnota je hodnota, ktorá udáva aký silný ventilátor potrebujete.
Široký výber ventilátorov
Pozrite si kúpeľnové ventilátory
MIESTNOSŤKOEFICIENT VÝMENY VZDUCHU
Obytné priestory 1-1,5
Kúpeľňa a WC 4-10
Kancelárske priestory 3-5
Reštauračné priestory 5-10
Obchody 3-5
Kuchyne v domácnostiach 8-20
Bazény (súkromné) 6-7
Šatne 6-8
Príklad

Kúpeľňa má dĺžku 2,5 m * šírku 3 m * výšku 2,6 m. Tieto rozmery vynásobime a vyjde nám 19,5 m³/h. Hľadáme potrebný výkon ventilátora. V tomto prípade nám stačí klasický ventilátor s priemerom 100 mm s výkonom cca do 100 m³/h.

Priemer ventilátora vám uľahčí určiť výkon

Podľa priemeru ventilátora do kúpeľne môžete zvyčajne určit výkon odvetrávania vzduchu.

 • Ø 100 – cca 100 m³/h
 • Ø 125 (120) – cca 150-180 m³/h
 • Ø 150 – cca 250-290 m³/h

Typ ventilátora by ste si mali vybrať aj podľa toho, ako ho plánujete zapojiť, prípadne aké máte v kúpeľni možnosti.

 • zapojenie do šachty,
 • zapojenie cez okno,
 • zapojenie cez stenu,
 • odvedené potrubím.

Na výber máte ventilátory axiálne alebo radiálne

Axiálne ventilátory sú najbežnejšie ventilátory vhodné do priestorov s kratším výduchom (zhruba do 3 m). Ide o klasické, nenápadné ventilátory, ktoré nájdete takmer v každej kúpeľni alebo toalete.

Radiálne ventilátory sú konštrukčne robustnejšie ako axiálne a sú vhodné do priestorov, kde musíte pachy a vlhkosť odvetrať na dlhšie vzdialenosti (vyše 4 až 5 m). Tieto ventilátory “vytŕčajú” zo steny, pretože sú výkonnejšie.

Hlučnosť ventilátora

Tretí dôležitý údaj, ktorý si všímajte je hlučnosť ventilátora.

Veľmi tiché ventilátory majú hlučnosť len okolo 10 dB až 23 dB a sú určené do priestorov, kde ventilátor beží nepretržite.

Pre kúpeľne a toalety hľadajte ventilátory s hodnotou do 30 dB, ktoré poskytujú najlepší pomer medzi hlučnosťou a cenou.

Radiálny kúpeľňový ventilátor

Umiestnenie ventilátoru

Ventilátor do kúpeľne môžete montovať na stenu alebo tiež do stropu. Do stropu sa odporúča montovať ventilátory s guľôčkovými ložiskami, ktoré túto polohu bezproblémov zvládnu.

Vždy sa uistite, či je daný ventilátor vhodný na montovanie do stropu.

Najvhodnejšie umiestnenie ventilátora je oproti hlavnému prívodu vzduchu, teda v kúpeľni je to oproti dverám.

Ak je ventilátor napojený na spoločné odvodné potrubie alebo vetraciu šachtu s ďalšími ventilátormi, použite ventilátor so spätnou klapkou alebo automatickou mriežkou. Tá zabezpečí, že pri vypnutom ventilátore sa do miestnosti nedostane nežiaduci vzduch alebo pachy z potrubia.

Ovládanie a zapojenie ventilátora do kúpeľne

Ventilátor môžete ovládať rôznymi spôsobmi:

 1. ovládanie samostatným stenovým vypínačom alebo lankovým vypínačom priamo na ventilátore,
 2. ovládanie prepojené s osvetlením,
 3. ovládanie podľa teploty, vlhkosti, prítomnosti osôb alebo kvality ovzdušia,
 4. ovládanie s možnosťou plynulej alebo krokovej regulácie otáčok ventilátora.

Ventilátor môžete zapojiť samostatne alebo aj priamo so svetlom. Môžete si tak každé zapnutie osvetlenia nad sprchovým kútom alebo na toalete prepojiť s ventilátorom.

Ventilátor do kúpeľne býva vybavený komfortným časovačom. Po zapnutí ventilátora je v prevádzke po dobu niekoľkych minút a následne sa sám vypne. Časovač môžete nastaviť zvyčajne od 2 až do 30 minút.

Ak vám bežné funkcie ventilátorov nestačia, siahnite po pokročilejších modeloch. Takými sú napr. ventilátory s tzv. hygrostatom, ktoré sa automaticky spustia po prekročení vlhkosti v miestnosti.

Rozsah vlhkosti si môžete zvyčajne nastaviť od 60 až 90 % a ventilátor po jej prekročení beží tak dlho pokiaľ vlhkosť v miestnosti neklesne.

ventilátor cata

Máte tak istotu, že kúpeľňa bude vždy dokonale odvetraná.  

Bezpečnosť ventilátorov

Kúpeľne sú priestorom, kde sú na elektrospotrebiče kladené vyššie nároky z hľadiska bezpečnosti. Kúpeľňové ventilátory tak musia byť vybavené ochranou proti vlhkosti. Majú označenie podobne, ako aj svietidlá, bojlery ako IP44, kde druhá číslica znamená ochranu proti striekajúcej vode.

Silnejšia ochrana má označenie IP45. Takéto ventilátory sú chránené voči priamemu zásahu vodou napr. pri sprche a to do výšky až 1,8 m.

Záver

Ventilátor do kúpeľne sa môže zdať ako nepodstatný kus vybavanie vašej novej kúpeľne. Často totiž zistíte, že ho máte až vtedy, keď nefunguje. Už si nemusíte vybrať len základné modely, ktoré nevyzerajú pekne. Na trhu je množstvo dizajnových ventilátorov s ďalšími funkciami ako je napr. ventilátor s vlhkosťou vzduchu.

Nezabudnite pri výbere ventilátora

 • Vypočítajte si výkon, aký budete potrebovať.
 • Zistite, kde ho budete umiestňovať.
 • Vyberte si funkcie, ktoré sa vám budú hodiť. Automatický časovač alebo senzor vlhkosti.
 • Na výber máte mnoho prevedení a dizajnov.