Najlepšia podlaha do kúpeľne: Porovnali sme 6 materiálov

podlaha do kúpeľne

Pre väčšinu z nás je kúpeľňa miestom vytúženého relaxu po náročnom dni a tak pri jej zriaďovaní či rekonštrukcii máme zvyčajne množstvo požiadaviek, najmä na jej estetickú stránku. Netreba však zabúdať ani na funkčnosť, keďže kúpeľňa je najvlhším miestom v našich domovoch, a výber nábytku ale i podlahy prispôsobiť práve tejto skutočnosti. Poďme sa pozrieť aká je najlepšia podlaha do kúpeľne.

Kúpeľňová klasika v podobe dlažby

Keď sa povie podlaha do kúpeľne, väčšine z nás pravdepodobne automaticky napadne ako najvhodnejšie riešenie keramická, resp. gresová dlažba. Ľahko sa čistí, výborne odoláva vlhkosti a pri jej kúpe môžete vyberať z veľkého množstva farieb, ale aj tvarov. Nájdu sa však aj negatíva ako chladný a tvrdý povrch či škáry, v ktorých sa takmer okamžite udomácni špina.

keramická podlaha

Pokiaľ sa nechcete vzdať dlaždicovej klasiky, môžete aspoň eliminovať negatíva, ktoré prináša. Voľte dlažbu s tmavou škárovacou hmotou alebo takú, ktorá má väčšie rozmery a menšie množstvo škár. S nepríjemným chladným pocitom bosých nôh na dlažbe vám zas môže pomôcť podlahové kúrenie.

Pri hľadaní vhodnej podlahy to však ani zďaleka nekončí iba pri dlažbe. Podlaha do kúpeľne totiž môže byť vyrobená aj z iných materiálov, ktoré spĺňajú dôležité kúpeľňové požiadavky ako odolnosť voči vode, nenáročnú údržbu či komfort pre vaše nohy. A o ktoré materiály ide?

Nezvyčajné drevo

Áno, čítate dobre. Aj drevo môže byť vhodnou voľbou do vašej kúpeľne a navyše, vyzerá naozaj výborne. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, tešiť sa môžete na príjemný pocit pre vaše bosé nohy a tiež jednoduchú údržbu.

drevená podlaha

Podstatná nevýhoda však môže tkvieť práve v chúlostivosti povrchu, tá však závisí od konkrétneho typu dreviny, povrchovej úpravy, ale aj položení podlahy. Ideálnou voľbou do kúpeľne sú exotické dreviny či tuzemské druhy dreva ako buk a dub, ošetrené špeciálnou impregnáciou. Pri voľbe tejto podlahy vás však môže odradiť jej vysoká cena.

Laminátová podlaha do kúpeľne

Podlaha do kúpeľne môže byť aj laminátová, avšak musí byť určená špeciálne na tento účel. Takéto podlahy disponujú hrubou nosnou doskou, ktorá býva často impregnovaná. Zámok lamely je voskovaný alebo pogumovaný po celej dĺžke tak, aby nedochádzalo k prepúšťaniu vody.

Laminátová podlaha

Aby však aj napriek kvalite použitých materiálov nedošlo k poškodeniu podlahy, nemenej dôležitá je aj jej správna inštalácia. Spoje podlahových dielcov musia byť lepené, obvodové lišty utesnené a pod podlahou sa má nachádzať parozábrana.

Laminátová podlaha síce vyzerá v kúpeľni rovnako dobre ako drevená, avšak pocit tepla pri nej nečakajte. Teda pokiaľ sa nerozhodnete pre podlahové kúrenie.

Stále obľúbenejšia vinylová podlaha

Ďalšou možnosťou je čoraz viac obľúbený vinyl, ktorý dostanete za nízku cenu, je vysoko odolný a ľahko sa čistí. Vinylová podlaha sa skladá z viacerých vrstiev – spodnej izolačnej vrstvy PVC s fóliou so vzorom, reliéfnej vrstvy a ochrannej odolnej vrstvy PU.

Vinylová podlaha

Vhodne umiestnená vinylová podlaha prežije v kúpeľni dlhé roky a zvládne aj potopu. Vašim nohám poskytne príjemné teplo, tlmí hluk a je dokonca vhodná aj pre podlahové kúrenie. Ani s jej inštaláciou nebudete mať problém. Pri renovácii nepochybne oceníte i možnosť nalepenia dielcov na staršie rovné krytiny.

Luxusná liata podlaha

Pokiaľ túžite po luxusne vyzerajúcej kúpeľni, siahnuť môžete po štýlovej liatej podlahe. Rátajte však s tým, že za tento luxus si aj patrične priplatíte.

Pri tomto type môžete vyberať z cementových, živicových, polyureátnových či anhydritových podláh. Vzhľadom na odlišné materiály, majú tieto druhy podláh aj čiastočne odlišné vlastnosti, ale všetky sa aplikujú rovnako – vylievaním v jednom kroku. Výsledkom tohto procesu je odolný, jednoliaty povrch bez akýchkoľvek škár. Netreba ale zabudnúť na kvalitný podklad.

Liata podlaha

Pri voľbe tejto podlahy nepochybne oceníte aj širokú farebnú škálu, prevedenia či doplnky v podobe LED osvetlenia. Liata podlahovina vám prinesie príjemný pocit pre vaše nohy, je odolná, vodotesná a ideálna aj pri podlahovom vykurovaní.

Zaujímavé sú tzv. 3D podlahy, ktoré simulujú 3D obrazce na základe optických ilúzií a využívajú sa väčšinou do kúpeľní.

Podlaha do kúpeľne už v dnešnej dobe nemusí byť vôbec fádna. Ponuka podlahových krytín je naozaj bohatá a či už sa rozhodnete pre prírodné materiály, lamináty alebo vinyl, vyberajte dôsledne, aby ste v budúcnosti nemuseli uskutočniť renováciu vašej kúpeľne skôr, ako by ste to mali v pláne.

Ako vybrať vaňu do kúpeľne?

Kúpeľňa, vaňa

Zariaďovanie kúpeľne patrí medzi tie najnáročnejšie investície, ktoré vás pri tvorbe bývania čakajú. A vôbec pritom nezáleží, či ide o malý byť alebo kúpeľňu v priestrannej vile. Vždy rátajte s nemalou čiastkou, za ktorú ale chcite presne to, čo sa vám páči a bez kompromisov.

Veľkosť kúpeľne

Každá kúpeľňa sa líši nielen veľkosťou, ale aj dĺžkou a výškou jednotlivých stien. Nie sú výnimkou ani atypické priestory, kde sa nachádzajú ostré alebo tupé roky, ktoré môžu výber značne sťažovať. Na druhej strane, výsledkom je ale atypická kúpeľňa, ktorá sa ľahko stane pýchou vašej nehnuteľnosti.

Skôr ako si vaňu vyberiete, uistite sa, že po jej umiestnení zostane v kúpeľni dostatok priestoru na pohyb a umiestnenie umývadla, kúpeľňového nábytku či ďalšie doplnky. Ak máte malú kúpeľňu, nevešajte hlavu, aj v takýchto priestoroch môžete mať vaňu. Stačí si len vybrať ten správny tvar a veľkosť.

Materiál

Ak ste sa rozhodli, že vo vašej kúpeľni vaňa bude, zamerajte sa na materiál, z ktorého je vyrobená. Trh kúpeľňového vybavenia je plný rôznych vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovú oceľ, až po kameň či sklo. Najrozšírenejším materiálom bola dlhé roky smaltová oceľ, ktorá však od ideálu mala dosť ďaleko. Dnes je štandardom akrylát, ktorý sa pýši vlastnosťami, ktoré očakávate. Vaňa z tohto materiálu má dlhú životnosť a stabilitu farieb.

Akrylát

Akrylát je tvarovo flexibilný a má výborné vlastnosti, ktoré moderní ľudia požadujú. Vane z tohto materiálu spĺňajú požiadavky aj tých najnáročnejších užívateľov. Narazíte pritom na dva typy akrylátu . liaty a extrudovaný. Liaty je o poznanie kvalitnejší, ale aj drahší. Výhodou akrylátu je aj ľahká údržba a hygienická čistota.

Okrem klasických akrylátov sa stretnete aj so špeciálnymi technológiami ako napríklad akrylát vystužený trojvrstvovou polyuretánovou penou. Tieto vane ocenia tí, ktorí si do nej chcú nainštalovať hydromasážne systémy.

Smalt

Smaltová oceľ bola obľúbená skôr v minulosti. Výhodou takejto vane je dlhšia životnosť, cenová dostupnosť i farebná stálosť. Oceľové vane sú odolné proti poškriabaniu aj zafarbeniu, preto sú vhodné na detské hry i kúpanie domácich miláčikov. Ich povrch sa dá opraviť špeciálnym lakom.

Liatina

Liatinové vane sa vyrábajú predovšetkým ako vane voľne stojace na nožičkách. Ich nevýhodou je vysoká hmotnosť materiálov a obmedzená možnosť tvarovania. Liatinové vane sa po napustení teplou vodou zahrievajú pomaly, na druhej strane ale zostáva voda oproti ostatným typom materiálov najdlhšie teplá.

Tvar vane

Vďaka využitiu akrylátu sa môžete stretnúť s obrovským množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtokov a vodovodnej batérie. Výber konkrétneho tvaru by sa mal odvíjať nielen od osobných preferencií, ale aj od priestorových možností kúpeľne.

Obdĺžnikové vane

Klasický obdĺžnikový tvar vane je istotou, že nič nepokazíte. Dá sa obložiť obkladmi, ktoré budú farebne zladené so zvyškom kúpeľne. Obdĺžniková vaňa tak perfektne padne do priestoru a stane sa razom jeho súčasťou.

Pri výbere ale premýšľajte, aké má vaňa dno. Či je ploché alebo zaoblené. Čím plochšie dno bude, tým bude ľahšie sprchovanie. Tiež sa zamyslite, či budete chcieť klasickú vaňu, alebo vaňu so sedadlom. Dobré je tiež zvážiť, či bude stačiť, aby sa do nej vošiel len jeden človek, alebo plánujete kúpanie vo dvojici. Ak nemáte v okolí vane odkladací priestor, je dobré vybrať si vaňu so širším bočným lemom, ktorý v miestach, kde prilieha ku stene, vytvorí miesto, kam si položíte šampón, mydlo alebo sprchovací gél.

Oválne vane

Oválne vane sa v posledných rokoch tešia čoraz väčšej popularite. Jedinou nevýhodou sú nároky na veľkosť kúpelne. Oválna vaňa musí byť umiestnená v priestore. Odmenou ale bude nezabudnuteľný zážitok z kúpania sa v oválnej vani, ktorý mala rada aj vysoká šľachta v časoch renesancie a baroka. Oválne vane sa však skôr hodia do väčších kúpeľní.

Rohové vane

Rohové vane sú veľmi atraktívne. Ponúkajú vysoký komfort pri kúpaní i sprchovaní. Vďaka svojmu tvaru dávajú priestor s akrylátom viac pracovať, než napríklad v prípade klasických obdĺžnikových vaní. Vďaka tomu sa stretnete s rôznymi rohovými vaňami so sedadlami, priestorom na odkladanie vecí a vnútorným prispôsobením pre jednu či dve osoby. Ak si chcete užiť skutočné pohodlie, vyberte si tento variant. Aj v tomto prípade však myslite na to, že treba väčší priestor. Tento typ sa výborne hodí do stredne veľkých až veľkých kúpeľní.

Asymetrické vane

Asymetrické vane sú zaujímavým prvkom. Ich cena vás pritom finančne nezruinuje. Asymetrické rohové vane sú dobrou alternatívou klasických rohových vaní. Dávajú priestor vašej kreativite a vedia v kúpeľni vyčarovať skutočne jedinečný priestor, ktorý sa stane vašou pýchou. V sortimente asymetrických vaní nájdete ako rohové, tak obdĺžnikové, ktoré padnú do vašej kúpeľne, akoby tam patrili odjakživa.

 

Hlavnou výhodou týchto vaní je úspora miesta. Preto sa zmestia aj do menších kúpeľní. Avšak napriek svojej menšej veľkosti a vďaka asymetrickému tvaru vám poskytnú dostatočný komfort pri kúpaní.

Hydromasážne vane

Ak si pri kúpaní potrpíte na skutočný luxus, potom je pre vás jedinou alternatívou hydromasážna vaňa, ktorá predstavuje vrchol pohodlia. Cena za takýto typ je síce vyššia, ale odmenou vám bude skutočný nadštandard. Ak máte v merku hydromasážne vane, potom by ste ale mali vedieť niekoľko dôležitých vecí. Keďže sú vo vani zabudované masážne trysky, je nutné ich po každom použití prečistiť, inak sa môžu zaniesť a prestať fungovať. Výmena je pritom dosť drahá. Používanie takejto vane je o niečo náročnejšie aj na spotrebu.

Vaňové zásteny

Ak chcete kompromis medzi vaňou a sprchovacím kútom, vyberte vaňovú zástenu. Ide o stenu, ktorá môže byť skladacia, posuvná alebo permanentná. Vaňu tak môžete plnohodnotne využiť ako sprchovací kút bez toho, že by ste po sprchovaní mali na podlahe kaluž vody.

Zástena môže byť buď zo skla, alebo z plastu. Ak sa pre zástenu rozhodnete dodatočne, rátajte s touto možnosťou už pri výbere vane. Tá by mala mať rovný a široký okraj, na ktorý sa bude dať konštrukcia pripevniť. Rámy môžu byť vyrobené z hliníka a natreté nabielo alebo môžu byť pochrómované, tie sú však drahšie. Dobrou voľbou sú aj zásteny bezrámové spojené kovaním. Ich údržba je oveľa ľahšia, pretože väčšina nečistôt sa drží práve v rámoch.

Inštalácia vane

Vaňa môže byť voľne stojaca aj postavená ku stene. Možností je hneď niekoľko. Jedným z variantov je, že sa vaňa usadí na pripravené miesto v kúpeľni. Pokiaľ chcete vaňu, ktorá sa nezamuruje, vyberte takú, ktorá má predný panel z rovnakého materiálu ako je samotná vaňa. Ide o doplnok vane a nie je nutné žiadne veľké murovanie ani zháňanie obkladov navyše.

Ďalšou možnosťou je vymurovanie lôžka súbežne s hranou vane, kam sa potom následne vloží. Po okraji sa vytvorí odkladací priestor a prednú časť vane obložíte obkladom.

Vychytávky

  • Integrované sedadlo do vane zlepší nielen komfort pri kúpaní, ale tiež ponúkne priestor na odloženie vecí. Údržba vane sa ale trochu skomplikuje.
  • Odtok vody umiestnený v strede je veľmi praktický. Či už sa budete kúpať na začiatku, alebo konci vane, prípadne budete vo vani sedieť dvaja, nebude vás nič tlačiť.
  • Opierky rúk oceníte v prípade, že si vo vani radi čítate. Pomôžu tiež pri vstávaní.
  • Podhlavníky a rukoväte môžu byť praktickými doplnkami, ktoré spríjemnia kúpanie alebo vstup či výstup do a z vane.
  • Automatický ohrev pri poklese teploty vodu automaticky dohreje na 38 stupňov Celzia.
  • Farebná terapia je po systéme LED diód integrovaných do tela vane. Podsvietenia sa dajú prepínať. Vybrať si môžete medzi žltou, zelenou, bielou, oranžovou, modrou, fialovou alebo červenou farbou. Každá z nich má iný vplyv na telo i dušu.

Rozmery, objem a hmotnosť

Najčastejšia dĺžka vaní je 160 – 170 centimetrov. Samozrejme, na trhu sú aj kratšie i dlhšie. Šírka je zväčša medzi 60 až 75 centimetrami. V prípade rohových vaní treba počítať so 150 centimetrami. Hĺbka vane by mala byť 40 centimetrov, ale nájdete aj hlbšie.

Menšie vane si majú objem menší ako 175 litrov. Ideálny objem sa však pohybuje v rozmedzí 200 až 300 litrov, no nájdu sa aj väčšie vane.

Hmotnosť súvisí s rozmermi i materiálom. Bežne však majú vane asi 15 kilogramov, no nájdu sa kúsky aj s dvoj- a viacnásobnou hmotnosťou.