Najlepšia podlaha do kúpeľne: Porovnali sme 6 materiálov

podlaha do kúpeľne

Pre väčšinu z nás je kúpeľňa miestom vytúženého relaxu po náročnom dni a tak pri jej zriaďovaní či rekonštrukcii máme zvyčajne množstvo požiadaviek, najmä na jej estetickú stránku. Netreba však zabúdať ani na funkčnosť, keďže kúpeľňa je najvlhším miestom v našich domovoch, a výber nábytku ale i podlahy prispôsobiť práve tejto skutočnosti. Poďme sa pozrieť aká je najlepšia podlaha do kúpeľne.

Kúpeľňová klasika v podobe dlažby

Keď sa povie podlaha do kúpeľne, väčšine z nás pravdepodobne automaticky napadne ako najvhodnejšie riešenie keramická, resp. gresová dlažba. Ľahko sa čistí, výborne odoláva vlhkosti a pri jej kúpe môžete vyberať z veľkého množstva farieb, ale aj tvarov. Nájdu sa však aj negatíva ako chladný a tvrdý povrch či škáry, v ktorých sa takmer okamžite udomácni špina.

keramická podlaha

Pokiaľ sa nechcete vzdať dlaždicovej klasiky, môžete aspoň eliminovať negatíva, ktoré prináša. Voľte dlažbu s tmavou škárovacou hmotou alebo takú, ktorá má väčšie rozmery a menšie množstvo škár. S nepríjemným chladným pocitom bosých nôh na dlažbe vám zas môže pomôcť podlahové kúrenie.

Pri hľadaní vhodnej podlahy to však ani zďaleka nekončí iba pri dlažbe. Podlaha do kúpeľne totiž môže byť vyrobená aj z iných materiálov, ktoré spĺňajú dôležité kúpeľňové požiadavky ako odolnosť voči vode, nenáročnú údržbu či komfort pre vaše nohy. A o ktoré materiály ide?

Nezvyčajné drevo

Áno, čítate dobre. Aj drevo môže byť vhodnou voľbou do vašej kúpeľne a navyše, vyzerá naozaj výborne. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, tešiť sa môžete na príjemný pocit pre vaše bosé nohy a tiež jednoduchú údržbu.

drevená podlaha

Podstatná nevýhoda však môže tkvieť práve v chúlostivosti povrchu, tá však závisí od konkrétneho typu dreviny, povrchovej úpravy, ale aj položení podlahy. Ideálnou voľbou do kúpeľne sú exotické dreviny či tuzemské druhy dreva ako buk a dub, ošetrené špeciálnou impregnáciou. Pri voľbe tejto podlahy vás však môže odradiť jej vysoká cena.

Laminátová podlaha do kúpeľne

Podlaha do kúpeľne môže byť aj laminátová, avšak musí byť určená špeciálne na tento účel. Takéto podlahy disponujú hrubou nosnou doskou, ktorá býva často impregnovaná. Zámok lamely je voskovaný alebo pogumovaný po celej dĺžke tak, aby nedochádzalo k prepúšťaniu vody.

Laminátová podlaha

Aby však aj napriek kvalite použitých materiálov nedošlo k poškodeniu podlahy, nemenej dôležitá je aj jej správna inštalácia. Spoje podlahových dielcov musia byť lepené, obvodové lišty utesnené a pod podlahou sa má nachádzať parozábrana.

Laminátová podlaha síce vyzerá v kúpeľni rovnako dobre ako drevená, avšak pocit tepla pri nej nečakajte. Teda pokiaľ sa nerozhodnete pre podlahové kúrenie.

Stále obľúbenejšia vinylová podlaha

Ďalšou možnosťou je čoraz viac obľúbený vinyl, ktorý dostanete za nízku cenu, je vysoko odolný a ľahko sa čistí. Vinylová podlaha sa skladá z viacerých vrstiev – spodnej izolačnej vrstvy PVC s fóliou so vzorom, reliéfnej vrstvy a ochrannej odolnej vrstvy PU.

Vinylová podlaha

Vhodne umiestnená vinylová podlaha prežije v kúpeľni dlhé roky a zvládne aj potopu. Vašim nohám poskytne príjemné teplo, tlmí hluk a je dokonca vhodná aj pre podlahové kúrenie. Ani s jej inštaláciou nebudete mať problém. Pri renovácii nepochybne oceníte i možnosť nalepenia dielcov na staršie rovné krytiny.

Luxusná liata podlaha

Pokiaľ túžite po luxusne vyzerajúcej kúpeľni, siahnuť môžete po štýlovej liatej podlahe. Rátajte však s tým, že za tento luxus si aj patrične priplatíte.

Pri tomto type môžete vyberať z cementových, živicových, polyureátnových či anhydritových podláh. Vzhľadom na odlišné materiály, majú tieto druhy podláh aj čiastočne odlišné vlastnosti, ale všetky sa aplikujú rovnako – vylievaním v jednom kroku. Výsledkom tohto procesu je odolný, jednoliaty povrch bez akýchkoľvek škár. Netreba ale zabudnúť na kvalitný podklad.

Liata podlaha

Pri voľbe tejto podlahy nepochybne oceníte aj širokú farebnú škálu, prevedenia či doplnky v podobe LED osvetlenia. Liata podlahovina vám prinesie príjemný pocit pre vaše nohy, je odolná, vodotesná a ideálna aj pri podlahovom vykurovaní.

Zaujímavé sú tzv. 3D podlahy, ktoré simulujú 3D obrazce na základe optických ilúzií a využívajú sa väčšinou do kúpeľní.

Podlaha do kúpeľne už v dnešnej dobe nemusí byť vôbec fádna. Ponuka podlahových krytín je naozaj bohatá a či už sa rozhodnete pre prírodné materiály, lamináty alebo vinyl, vyberajte dôsledne, aby ste v budúcnosti nemuseli uskutočniť renováciu vašej kúpeľne skôr, ako by ste to mali v pláne.

Vaňa alebo sprchový kút? Porovnali sme výhody a nevýhody

Ak rekonštruujete alebo zariaďujete kúpeľnu, je možné, že ste sa práve ocitli pred otázkou, či bude jej súčasťou vaňa alebo sprchový kút.

Z praktického hľadiska by bolo ideálne, keby ste vo svojej kúpeľni mali oboje. Samozrejme, zrealizovať tento odvážny nápad sa väčšine z nás nepodarí, a tak sa musíme rozhodnúť. Veríme, že vám článok rozhodovanie uľahčí a vy si vyberiete možnosť, ktorá vám bude vyhovovať vo všetkých ohľadoch.

V minulosti akoby automaticky platilo, že do malej kúpeľne patrí sprchový kút a do veľkej vaňa. Dnes to však už nemusí byť pravidlom, pretože dnešné sprchové kúty sú niekedy väčšie ako vaňa. Najdôležitejšie pri rozhodovaní sa v otázke, či bude vašou voľbou vaňa alebo sprchový kút, by mal byť váš životný štýl.

Zamyslite sa nad tým, čo vám vyhovuje, aké sú vaše zvyky, a uvidíte, že sa ľahšie rozhodnete.

Vaňa a jej výhody

Vaňa poskytuje dve možnosti – buď si môžete dopriať príjemný kúpeľ, alebo osvieženie v podobe sprchy. Z tohto hľadiska má pri otázke, či bude vo vašej kúpeľni vaňa alebo sprchový kút, vaňa navrch.

Možno vás odrádza, že pri sprchovaní môže voda fŕkať, avšak tento problém vyriešite pomocou zásteny. Na trhu nájdete plastové a sklenené zásteny, pričom vám odporúčame siahnuť po sklenenej, ktorá je jednoduchšia na údržbu.

Hoci voľba vane sa javí ako ideálna, vo vyššom veku určite oceníte bezbariérový prístup, ktorý poskytuje práve sprchový kút. Na druhej strane, existujú rôzne sedadlá a držiaky do vane, vďaka ktorým sa aj seniori ľahko umyjú.

Prečo si vybrať sprchový kút

Ak vás to pri otázke vaňa alebo sprchový kút akosi podvedome viac ťahá práve k prvej zo spomínaných možností, môže to byť práve preto, že ste praktický typ. Očista sprchou je rýchla, osvieži vás a zároveň vám tečúca voda príjemne premasíruje telo.

Predstava pohodlia je pri sprche azda pre každého samozrejmosťou. Pravdou však je, že vanička so štandardnými rozmermi 75×75 centimetrov vám veľa pohodlia neprinesie. Preto si radšej vyberte vaničku s rozmermi 90×90 centimetrov a ak vám to možnosti dovoľujú, na trhu nájdete aj také, ktoré majú 180×100 centimetrov.

Pohodlie vám tiež prinesú murované sprchové kúty, pri ktorých sa otázkou veľkosti vaničky zaoberať nemusíte. Myslite však na vhodný výber dlažby do vašej kúpeľne, ktorá by rozhodne mala byť protišmyková.

Jednou z najväčších výhod sprchového kúta je pohodlný a bezbariérový prístup, čo ocenia predovšetkým seniori, ale aj ľudia s obmedzením pohybu. Ak sa vo vašej rodine športuje a sem-tam sa pritrafí nejaké zranenie, možno by z praktického hľadiska viac vyhovoval sprchový kút aj vám.

V prípade, že sa v rodine neviete dohodnúť, je možný kompromis v podobe vane so zástenou. Prípadne je tu tiež možnosť hlbšej vaničky sprchovacieho kúta, ktorá môže mať ideálnych 42 centimetrov.

Čo sa úspory vody týka, nie je pravidlom, že sprchovací kút je šetrnejší. Ide totiž o čas, ktorý strávite sprchovaním, a ten môže byť v prípade sprchového kúta dlhší, ako keď sa sprchujete vo vani. Za tri minúty sprchovania miniete približne 45 litrov vody, no ak strávite sprchovaním raz toľko času, miniete takmer 100 litrov. Na a to je približne toľko vody, koľko spotrebujete na napustenie vane.

Zhrnutie na záver

Ak v tom ešte stále nemáte jasno, tu je krátky zoznam výhod sprchového kúta a vane. K výhodám vane patrí: možnosť relaxovať a oddýchnuť si, je ideálna pre milovníkov kníh, môžete si v nej dopriať aj romantiku vo dvojici (ak je dostatočne veľká), oceníte ju aj pri praní poťahov alebo koberčekov.

A prečo si vybrať sprchový kút? Pretože moderné sprchovacie kúty vám prinášajú doplnok napríklad v podobe parnej sauny, sprchovanie sa považuje za zdravšie, je tiež rýchlejšie a sprchový kút má bezbariérový prístup.

Veríme, že máte v otázke, či bude vo vašej kúpeľni vaňa alebo sprchový kút, jasnejšie a rozhodnete sa tak, že budete spokojný vy a aj všetci členovia vašej domácnosti.