Unikátne 3D podlahy si nachádzajú častejšie svoju cestu do kúpeľne a obývačky

3D optické ilúzie už dávno nenájdete len na filmovom plátne. Teraz ich nájdete aj v domácnostiach a v poslednej dobe obzvlášť na podlahách. Ak máte chuť na niečo iné ako korok, linoleum, dlažbu, drevo a iné povrchy, možno vás zaujmú práve 3D podlahy.

3D podlahy

3D podlahy sú vlastne liate podlahy, z ktorej do priestoru vystupujú delfíny, kvety, knihy, morské vlny a čokoľvek, čo si dokážete predstaviť.

Tieto podlahy sú vhodné aj pre interiér, aj pre exteriér, pretože sa vyznačujú vysokou životnosťou, vydržia aj vysoké teploty a dokonca dobre odolávajú aj chemikáliám. 3D podlahy sú pevné, neobjavujú sa na nich praskliny alebo iné defekty (a ak,tak toto riziko je veľmi nízke).

Možnosti 3D podláh sú široké

Vlastnosti 3D podlahy

Liata 3D podlaha sa vyznačuje vysokou pevnosťou, má dlhú životnosť, ľahko sa udržiava. Môžete ju umývať namokro. Ako sme už spomínali, je odolá vode, ale aj vysokým teplotám a chemikáliám. V miestnostiach s vyššou vlhkosťou a vysokými nárokmi na hygienu ako sú kúpeľne a kuchyne určite oceníte 3D podlahu. Ideálna je aj pre rodinu s alergikmi. Podlahové vykurovanie jej tiež nerobí problém, keďže má malú hrúbku.

Výhodu 3D epoxidovej podlahy je optické zväčšenie priestoru. Často sa používa do menších kúpeľní. 3D podlaha zväčší priestor do hĺbky (na rozdiel od bielych odtieňov stien, či priestranných zrkadiel na stenách).

Niektoré dizajny vyrážajú dych

Vzory

V prípade 3D podláh nie sú žiadne hranice a môžete si dať na podlahu motív podľa vašej najbláznivejšej fantázie. Ak máte nejakú krásnu fotografiu z dovolenky, výletu, môžete si ju dať zvečniť do 3D podlahy. Alebo si pozriete neuveriteľne obsiahly výber motívov. V ponuke sú abstraktné motívy, kvetinové, morské, nájdete tu prírodu, zvieratá, dokonca aj optické ilúzie, z ktorých sa vám zatočí hlava.

Najčastejšími motívmi sú však stále morské podlahy, ktoré majú prvenstvo v kúpeľniach. Morský svet je pre kúpeľne prirodzene stvorený. Hladký povrch bez škár sa výborne udržiava a na zobrazenie podmorského sveta, vodopádov či pláže je priam stvorený. Navyše vďaka epoxidovému laku získa voda tú správnu autenticitu a hĺbku.

Myslite však na to, že táto podlaha vám vydrží celý život, takže si skúste vybrať motív, ktorý sa vám bude páčiť aj o tridsať rokov. Detské izby s hravým veselým motívom na podlahe sú pekné pre malé dieťa, ale tínedžerovi sa už asi páčiť nebudú.

Pomocou 3D podláh môžete do domova vniesť kúsok prírody

Aplikácia 3D podlahy

3D podlaha je jednoduchá, rýchla a čistá, čo sa týka aplikácie. Na rovný a čistý podklad sa nanáša epoxidový penetračný náter, na ten sa následne položí fólia s vybratým obrázkom a zaleje sa čírym epoxidovým lakom.

Kým sa jednotlivé vrstvy nanesú, uschnú, a zatvrdnú, trvá to približne tri až päť dní.
Vďaka systému pokládky nanášaním je podlaha hladká ako sklo. Nenájdete tu žiadne škáry, medzery ani predely. Obraz je jednoliaty od rohu k rohu. Keď konečný lak zatvrdne, podlaha je pevná, hladká a obrázok je navyše chránený pred poškodením aj vyblednutím farieb.

Okrem obrázku je možné do podlahy zaliať i drobné predmety, napríklad mušle, kamienky, farebnú mozaiku. Pre milovníkov kníh existuje možnosť zaliať do podlahy knihy, pre zberateľov mincí je tu možnosť zaliať si do podlahy svoju zbierku (a máte istotu, že sa vám žiadna minca nestratí).

3D podlaha je finančne náročnejšia, no výsledok je fascinujúci

Cena 3D podlahy

Na túto podlahu budete potrebovať väčší obnos peňazí ako na laminát. Preto počítajte s cenou od 50 eur za meter štvorcový. Náklady sú vysoké, ale za tú cenu budete mať fascinujúcu podlahu s ľahkou údržbou na celý život.

Zdroj foto: pinterest

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest