Ako vybrať najlepší rebríkový radiátor do kúpeľne

Ak bývate v staršom dome, možno aj vy máte problém s chladnejšou kúpeľňou. Predstava toho, že z horúcej vane vyjdete do zimy nie je práve najpríjemnejšia. Riešenie tohto problému môže spočívať v kúpe rebríkového radiátora, ktorý sa postará o príjemné teplo vo vašej kúpeľni.

V článku vám poradíme, ako si vybrať rebríkový radiátor a tiež sa dozviete, aké typy a dizajny sú na trhu dostupné.

Rebríkový radiátor podľa účelu

Veľké chladné miestnosti malé rebríkové radiátory nevykúria. V prípade, že máte veľkú kúpeľňu, doplňte rebríkový radiátor aj nejakým ďalším väčším. Rebríkový radiátor vám v takomto prípade poslúži výborne ako sušiak na uteráky.

Dôležitý je výber výkonu, pretože v prípade, že chcete rebríkový radiátor použiť na tento účel, úplne vám postačí model so slabším výkonom. Naopak, ak chcete rebrík slúžiaci na vykúrenie miestnosti, výkon by mal byť vyšší. K výkonu sa však ešte dostaneme.

Kúpeľňový radiátor určený na sušenie uterákov by mal byť prehnutý, pretože medzera medzi ním a stenou je veľká a bielizeň lepšie uschne.

Zvoľte si tiež veľké medzery medzi tyčkami a vyberajte veľkosť radiátora podľa počtu členov domácnosti. Logicky platí, že čím väčší rebríkový radiátor vyberiete, tým viac uterákov či osušiek na ňom vysušíte. Ďalším využitím takéhoto radiátora je nahriatie uterákov. Veď predstava toho, ako sa v zime po vystúpení z horúcej sprchy usušíte teplým uterákom a oblečiete si vyhriate pyžamo, znie dokonale.

Natrafiť môžete aj na dizajnové rebríky, ktoré sú rôzne zdobené a tvarované a podobajú sa vykurovacím panelom. Takýto radiátor sa stane zaujímavým doplnkom vašej kúpeľne.

dizajnový kúpeľnový radiátor
Rebríkový kúpeľňový radiátor
Pozrite si obľúbené rebríkové radiátory

Spôsob kúrenia

Na výber máte z troch typov možností vykurovania kúpeľňovým radiátorom. Buď si vyberiete elektrické vykurovanie, teplovodné, alebo kombináciu oboch možností.

Teplovodné kúrenie

Teplovodný systém ohrevu spočíva v tom, že rebríkový radiátor pripojíte na systém vykurovania v domácnosti. Ovládanie je potom rovnaké ako pri ústrednom kúrení. Nevýhodou však je, že tento rebríkový radiátor nebudete vedieť spojazdniť mimo vykurovacej sezóny.

Elektrické kúrenie

Pri elektrickom vykurovaní je sústava uzatvorená a naplnená vodou alebo nemrznúcou kvapalinou. Vnútri je zabudovaná tyč, ktorá tekutinu ohreje a kúpeľňový radiátor kúri. Kúrenie môžete ovládať ručne alebo ovládačom, prípadne si ho naprogramujete. Elektrický radiátor môže byť zapojený napevno do siete alebo klasicky do zástrčky.

Kombinované kúrenie

Najčastejšie sa využíva teplovodné kúrenie s elektrickou vykurovacou tyčou. Táto možnosť spája predchádzajúce dva spôsoby do jedného. Radiátor je pripojený do vykurovacieho systému a zároveň je v ňom zabudovaná elektrická vykurovacia tyč. Vďaka nej si môžete v kúpeľni prikúriť aj mimo sezónu vykurovania.

Veľkosť radiátora

Priamo úmerne závisí od počtu členov domácnosti, množstva uterákov či drobného prádla, ktoré plánujete na radiátor vešať. Voditko pre ideálnu veľkosť radiátoru nájdete aj v príklade, kedy sa na 2 osoby v domácnosti odporúča výška medzi 100 – 120 cm.  A pri domácnosti s 2 až 4-ma členmi výška v rozsahu 170 – 180 cm.

Farba a tvar

Pri tvare a farbe sa riaďte farebným štýlom vašej kúpeľne a možnosťami, ktorý ponúkne váš priestor na montáž. Bežne dostupným štandardom je rebríkový radiátor v klasickej bielej – najčastejšie ide o cenovo najdostupnejší variant.

V hojnom zastúpením však nájdete aj pochromované a nerezové kúsky či radiátory v extravagantnejších (na radiátor) farbách – napr. červená, zelená, čierná.

Rebríkový radiátor môže byť klasický hranatý alebo oválny. Fajnšmekri ocenia i rôzne atypické a asymetrické tvary, ktoré kúpeľni dodajú moderný šmrnc.

Výkon rebríkového radiátora

Výkon rebríkového radiátora je najdôležitejším parametrom.

Pri výbere radiátora s výkonom vhodným pre vás si zodpovedajte na otázky, či budete vykurovať veľkú kúpeľňu alebo len toaletu, či ho chcete používať aj na sušenie, prípadne koľko okien je v miestnosti a či je dom zateplený. Samozrejme, predajca by vám mal odporučiť rebríkový radiátor s optimálnym výkonom pre vaše potreby.

Vo všeobecnosti však platí, že na meter kubický potrebujete 100 W výkonu radiátoru. Maximálna teplota kúpeľňového radiátora je pritom u väčšiny modelov 110 stupňov.

Ďalšie možnosti kúrenia v kúpeľni

Doskový radiátor

Doskový radiátor je voľbou, ktorú nájdete v rodinných  či novších bytoch. Ide o novší typ plechového radiátora, ktorý pripomína dosku s vertikálnymi priehlbinami. Vyhrievanie radiátoru zabezpečuje buď centrálne kúrenie samostatne alebo v kombinácii s elektrickou tyčou, ktorá ohreje vodu v radiátore aj mimo vykurovacej sezóny.

Vykurovacia rohož, resp. podlahové kúrenie

Jej vyhrievaciu schopnosť si vaše nohy užijú po každej sprche. Podlahové kúrenie je, ako názov napovedá zabudované pod podlahou a vyhrieva dlažbu. Je napojené na elektrickú energiu, môžete si ju sami vypínať a zapínať či dokonca automaticky nastaviť podľa potreby. Jeho závislosť od elektrickej energie je zároveň jej nevýhodou. Prevádzka má vyššie náklady.

Elektrický ohrievač

Elektrický vyhrievač je výborný pomocník na rýchle vykúrenie kupeľne v rodinách s bábetkami. Nakoľko ide o elektrické zariadenie, pri jeho používaní je nutné dbať na bezpečnosť a zamedziť mu kontakt s vodou. Jeho prevádzka nepatrí medzi najlacnejšie, preto sa ho oplatí používať v kombinácii s iným systémom vykurovania.

Ako vybrať bojler pre ohrev vody: Pozreli sme sa, na čo sa zamerať

shutterstock

Bez teplej vody sa nezaobíde žiadna domácnosť. Ako najlepšie vybrať bojler, ktorý vám ju bude spoľahlivo dodávať, nie je jednoduché rozhodnutie.

Pripravili sme pre vás šesť rád, vďaka ktorým si vyberiete ten správny ohrievač vody do vášho domova.

Elektrina alebo zemný plyn?

Z pohľadu vykurovacej energie môžeme rozdeliť bojlery na elektrické a plynové. Výber záleží predovšetkým od dostupnosti prípojky zemného plynu do vašej domácnosti. V prípade plynového bojleru musíte zabezpečiť aj odvod spalín. Vo väčšine prípadov si to vyžaduje stavebnú úpravu steny. Pri tom elektrickom však môžete čeliť výpadku elektrickej energie a kolísavým cenám energií.

Ak sa vám pozdávajú obe možnosti, riešenie je kombinovaný ohrievač vody, ktorý dokáže spolupracovať s plynovým kotlom, alebo s kotlom na pevné palivo. Mimo vykurovaciu sezónu využije takéto zariadenie elektrickú špirálu na ohrev vody.

bojler
shutterstock

Inteligentný elektrický ohrievač vody

Inteligentné ohrievače vody môžu pre vašu domácnosť ušetriť nemalé finančné prostriedky. Vyskúšať môžete napríklad inteligentný elektrický ohrievač vody EURO od innogy. Vďaka nemu znížite vaše náklady na elektrinu, spotrebovanú pri ohreve vody minimálne o 25 %.

Je to možné vďaka ovládacej elektronike, kedy sa ohrievanie automaticky prispôsobí vašim zvyklostiam. Každý deň ohrievač vyberá najvhodnejší režim ohrevu vody podľa vašich potrieb a spotreby tak, aby zaistil čo najnižší účet za elektrinu. 

Tento ohrievač je navyše ideálnym riešením pre domácnosti s tvrdou vodou. Suché keramické ohrievacie teleso nie je ponorené vo vode, ale uložené v kovovom puzdre, preto nedochádza k rýchlemu zanášaniu vodným kameňom. Inteligentné ohrievače vody od innogy majú smaltovanú nádrž so zárukou 5 rokov s dlhou životnosťou a tiež ľahkou údržbou, bez nutnosti vypúšťania vody. 

Máte záujem o nový elektrický ohrievač vody od innogy?

Vyplňte náš krátky formulár a my sa Vám ozveme čo najskôr. Následne Vám poradíme s výberom ohrievača vody a v prípade kúpy aj s jeho obsluhou.

Prietokový ohrievač vody, alebo akumulačný bojler?

Rozdiel je v spôsobe ohrevu vody. V prípade prietokového ohrievača vody prebieha ohrev reakčne, teda v momente, keď voda ohrievačom prechádza. Je vhodný na miesta, kde nie je veľká spotreba teplej vody, teda napríklad do kuchyne na umývanie riadu. Aby prietokový ohrievač stihol vodu zohriať, potrebuje na to aj viac energie. Príkon sa pohybuje v rozmedzí 3000 až 3500 W za hodinu.

Ak potrebujete teplú vodu na sprchovanie, alebo kúpanie, je vhodnejšou alternatívou akumulačný bojler. Ide o zásobník vody so špirálou, ktorá vodu ohrieva. Tento druh bojleru je najpoužívanejší. Ide o efektívnejšie ohrievanie zásoby vody, určené pre miesta s vyšším odberom teplej vody. Energeticky je tiež výhodnejšie, keďže jeho príkon sa pohybuje na úrovni 2000 W za hodinu.

Aký veľký bojler potrebujete?

Pri výbere objemu sa neriaďte pravidlom „čím viac tým lepšie“. Potrebný objem by ste si mali určiť podľa osôb v domácnosti a frekvencie využívania teplej vody. Pre domácnosť s dvoma ľuďmi je ideálny objem bojlera okolo 80 litrov. Pri štvorčlennej rodine je to 120 až 160 litrov. Ak zvolíte príliš veľký objem, počítajte aj s väčšími nákladmi na energie.

Správne odhadnúť potrebnú veľkosť ohrievača vody je veľmi dôležité. Ak by ste radi pri ohreve vody ušetrili, máte na výber z ponuky ohrievačov EURO od innogy Slovensko v štyroch objemoch – od 80 do 200 litrov. Ak sa neviete rozhodnúť, ideálne je sa s výberom ohrievača vody poradiť. Odborníci z innogy vám v tomto radi pomôžu a v prípade kúpy, poradia aj s jeho obsluhou. 

Ovládanie bojleru termostatom

Termostat je ovládací prvok, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou bojleru. Jeho správne nastavenie vám môže ušetriť financie za odber energie. Najčastejšou chybou pri nastavení termostatu je voľba vysokej teploty (65°C a viac). Ak však bojler neustále zohrieva vodu na takto vysokú teplotu, zvyšuje sa miera opotrebenia výhrevného telesa, ako aj odber energie.

Rozumnejšou voľbou je nastavenie teploty v rozmedzí od 45 °C do 55 °C, budete mať dostatočne teplú vodu a nebudete sa vystavovať riziku zanesenia špirály vodným kameňom. Ten sa totiž tvorí pri teplotách nad 60 °C.

bojler
shutterstock

Kam umiestniť bojler?

Vždy by ste mali určovať umiestnenie bojleru až po výbere jeho objemu, nikdy nie naopak. Zlaté pravidlo hovorí, že bojler by mal byť umiestnený čo najbližšie k miestu, kde budete odoberať teplú vodu. Zabránite tým zbytočným tepelným stratám, ktoré vznikajú pri transporte vody z bojleru k miestu odberu. Ak nemáte možnosť bojler umiestniť blízko, riešením sú cirkulačné čerpadlá.

Spôsob umiestnenia môže byť vďaka konzolám aj zavesením na stenu. Bojler môžete zamaskovať skrinkou, ktorá zapadne do dizajnu vašej kúpeľne.

Ako sa o bojler starať?

Pri ohreve vody vzniká vodný kameň, ktorý znižuje vykurovaciu schopnosť špirály. Ak je špirála zanesená vodným kameňom, zvyšuje sa spotreba energie. Pri zanedbaní údržby môže dôjsť k poškodeniu výhrevného telesa, čo spôsobí finančné náklady na jeho opravu.

Obmedziť tvorbu vodného kameňa môžete už spomínaným správnym nastavením termostatu alebo výberom inteligentného ohrievača vody od innogy, pri ktorom nedochádza k zanášaniu ohrievacieho telesa vodným kameňom.  

Kľúčové sú aj pravidelné prehliadky servisným technikom. V tomto smere je potrebné riadiť sa inštrukciami výrobcu a dodržiavať návod na použitie. Ak údržbu bojleru nezanedbáte, určite vám bude dlho slúžiť a starať sa o pohodlie vo vašej domácnosti.