Montáž zárubne? Pozrite si postup, ako na to

montáž zárubne
shutterstock

Nové dvere a zárubne vám pekne oživia interiér vašej domácnosti a dodajú pocit novosti. Obľúbeným variantom zárubne, ktorý dodá zariadeniu moderný vzhľad a šmrnc predstavujú obložkové zárubne. Na trhu ich nájdeme v širokej ponuke v rôznych dekoroch a prevedeniach. Na ich povrchovú úpravu môže byť použitý rôzny materiál: fólia, laminát, dyha či lak.

Čaká ma montáž zárubne – čo by som mal vedieť

Pred kúpou zárubne je potrebné, aby ste mysleli na požadovanú orientáciu zárubne (pôjde o ľavú alebo pravú?), šírku prechodového otvoru či typ zárubne (falcová, bezfalcová zárubňa).

Základom, od ktorého sa bude odvíjať samotná montáž a celkový výsledok: funkčný aj estetický, sú presne zamerané rozmery. Správna montáž zárubne je na nich doslova závislá. Čo najpresnejšie si zmerajte šírku aj výšku prechodového otvoru. Zároveň, v prípade našej obložkovej zárubne, nezabudnite zmerať hrúbku steny, ideálne na troch miestach – hore, dole a v strede. Takto rýchlo zmapujeme možné odchýlky v priečke.

Montáž zárubne patrí k jedným z posledných úprav. Realizujte ju v interiéri, ktorý už prešiel dokončením či prerábkou podláh a stien. Montáž zárubne by ste v žiadnom prípade nemali robiť na čerstvo omietnutej stene či vymurovanej priečke. Veľmi dôležité nielen pre montáž zárubne, ale aj v prípade dverí, je kontrola samotného materiálu a výrobku. Kompletná zárubňa sa skladá z 3 častí: nadpražie (1ks), bočné stojky (2ks). K zárubni patria i ozdobné lišty/obložky, a to vodorovné (1ks) a zvislé-bočné (2ks).

Závady či poškodenia, ktoré by ste na nich zistili až po namontovaní nemusia spadať do prípadnej reklamácie. Nezabudnite na to. Môžete si ušetriť zbytočné starosti.

Montáž zárubne – Ako na to?

Pre bezproblémovú montáž zárubne budete okrem samotnej zárubne, pripraveného otvoru, potrebovať potrebné náradie a aspoň dva páry šikovných rúk. Vašimi základnými pomôckami budú:

  • imbusový kľúč,
  • gumové kladivo,
  • skrutkovač alebo baterková vŕtačka,
  • minimálne metrová vodováha,
  • meter,
  • pílka,
  • drevené rozpery a klinky,
  • rýchloschnúce lepidlo,
  • nízkorozťažnú polyuretánovú penu/ pur penu.

Jednotlivé časti zárubne si položíte na rovnú plochu, napríklad na zem, pričom, ak máte k dispozícii plochý kartón, môžeme ho podložiť pod zárubňu. Jednotlivé časti priložíte v spojoch k sebe a na spoje v rohoch nanesiete potrebné množstvo lepidla. Ak by náhodou lepidlo zo spoju vyšlo, ihneď ho utrite a odstráňte. Otvory v spojoch v nadpražia by mali byť nepriepustné.

montáž zárubne

montáž zárubne

Následne ich prevŕtame vrtákom, ktorý by mal mať priemer okolo 8mm. Umiestnime do nich bezpečnostné spojky, ktoré spoja nadpražie a bočné steny. Pri montáži je potrebné, aby ste ich spájali pod pravým uhlom. Zárubne necháme vyschnúť na podlahe.

Pri montáži ozdobných líšt/obložiek postupujte rovnako.

montáž zárubne

Zmontované zárubne môžete tak osadiť dootvoru v stene. Aby sedeli presne, pracujte vo dvojici, pomáhajte si vodováhou, ktorá vám zárubňu vyrovná. Prípadná odchýlka sa pripúšťa. Po zvislej línii, ale maximálne 1mm na celej dĺžke.

montáž zárubne

Keď máte zárubňu tam, kde chcete, spevníte ju pomocou ideálne 3 vodorovných rozpier, ktoré umiestnime postupne popri pántoch a plechu na zámok.

Na rad prichádzajú hniezda pántov, ktoré umiestnite vo vzdialenosti asi 5mm od zárubne. Nastavíte ich za pomoci imbusového kľúča a otvory pre montáž zakryjete krytkami. Krídlo dverí opatrne zavesíte a skontrolujete či sa správe otvára aj zatvára.

 

montáž zárubne

Medzeru, ktorá vám vznikla medzi stennou a zárubňou postriekajte vodou z rozprašovača a vypňte pur penou (nízkoroztažnou, nie tesniacou). Množstvo peny závisí od veľkosti medzery. Pri tomto type pur peny, ide o zhruba 1/3 priestoru medzi stenou a zárubňou.

montáž zárubne

Počkajte, kým vám pena zatvrdne, zvyšky, ktoré pretŕčajú orežte nožom a na záver vyberte rozpery a do zárubne už môžete vložiť ozdobné lišty.

montáž zárubne

Po priložení by mali priliehať k múru. Pre poistenie ich môžete i prilepiť, nie je to však nutné a mohlo by nám to skomplikovať maľovanie stien v budúcnosti. Môžete zavesiť dvere a namontovať i kľučku.

montáž zárubne

Montáž zárubne je úspešne za vami. Pri troche zručnosti, postupe podľa návodu a prečítaní inštrukcií pre montáž zárubne v priloženej dokumentácii výrobku ju zvládnete aj vy. Bez problémov.

montáž zárubne

Video montáže obložkovej zárubne i s tesnením:

Presný návod, ako sami zvládnete montáž sadrokartónu

montáž sadrokartónu

Pýta si váš strop zmenu. Zbavte sa pohľadu na nerovnosti a praskliny vďaka novému podhľadu zo sadrokartónu. Pozrite si návod ako na montáž sadrokartónu.

Sadrokartónové podhľady sú nenosné interiérové konštrukcie, montované pod nosné stropy budov. Jeden taký si môžete namontovať aj sami. Vďaka nim váš nový strop bude vyzerať čisto a pekne, zároveň odhluční priestor buchotu nad vami a pomôže vám so znížením vášho stropu.

Aký materiál budete potrebovať na montáž sadrokartónu

• profily CD a UD (prípadne drevené laty)
• izolácia
• spojky/závesy
• napojovacie tesnenie
• rýchloskrutky
• škárovací tmel
• výstužná páska
• nožnice na plech
• vŕtačka
• aku-vrtačka/skrutkovač na sadrokartón
• skladací meter
• kladivo

Predtým než začnete s prácami na vašom novom strope, dôkladne skontrolujte elektroinštaláciu. Je potrebné, aby vám pri realizácii nezavadzali. Taktiež si dobre premyslite do akej výšky budete konštrukciu montovať aj vrátane hrúbky opláštenia. Na montáž sadrokartónu sú potrební minimálne dvaja a na prácu je potrebné vyhradili jeden celý deň.

montáž sadrokartónu

Na začiatok si vyznačte rovnú obrysovú čiaru podhľadu, ktorá bude pre vás vodítkom pri montovaní konštrukcie. Keďže označuje spodnú stranu podhľadu, vo výške montáže nezabúdajte zohľadniť hrúbku opláštenia.

V prvom kroku si nachystajte UD-profily, ktoré pripevníte pomocou rýchloskrutiek alebo oceľových hmoždeniek. Rýchloskrutky použite v prípade, že sa pod sadrokartónom nachádzajú uchytávacie priečky a pre hmoždinky, ak je váš nosný strop betónový. Na obvodové UD-profily nalepte samolepiace penové tesnenie, vďaka ktorému získate maximum akustických parametrov pre priestor.

montáž sadrokartónu

Rozostup pripevnenia profilov nesmie presiahnuť maximálne 80 cm a vzdialenosť prvého a posledného pripojenia od rohu miestnosti musí byť maximálne 20 cm.

Následne rozmeriame polohu závesov v smere nosných profilov tak, aby bol maximálne 90 cm a kolmo maximálne 100 cm. Vďaka dodržaniu maximálnych vzdialeností vznikne sieť závesov 0,5×1 m.

Následne vkladáme do obvodového plášťa CD profily tak, aby aby sa profily vzájomne prekrývali minimálne 2-ma centimetrami. CD profily by ste nemali nasúvať do UD-profilov na doraz.

montáž sadrokartónu

montáž sadrokartónu

Polohu montážnych profilov zafixujete ohnutím závesov a k profilu ich uchyťte samorezkami do plechu. Časti závesu, ktoré budu prečnievať cez profil ohnete alebo odstrihnite nožnicami na plech.

montáž sadrokartónu

Následne do priestoru medzi profilmi a stropom umiestnime izoláciu. Zvýši celkovú kvalitu akustiky v priestore. Sadrokartónové dosky potom prikladajte ich dĺžkou kolmo na CD profily. Bočná hrana by mala lícovať s profilom. Dosky pripevňujte k profilom samoreznými skrutkami maximálne do vzdialenosti 17 cm od seba.

montáž sadrokartónu

Na kraji dosky odrežte hranu. Budete tak môcť tmeliť kúty jednoduchšie. Dosky ukladajte však tak, aby sa ich hrany nespájali od jednej strany k druhej. Medzery medzi hranami na jednom páse dosiek by mali byť posunuté o jednu dosku. Pozor, dosky nesmiete spájať ani tak, aby sa ich hrany nestretli v kríži.

montáž sadrokartónu

Keď sú všetky dosky na strope, medzery zaškárujte tmelom určeným na sadrokartón. Rovnaký tmel použijte aj na hladké zakrytie hlavičiek skrutiek. Po zaschnutí tmelu spojo dosiek podlepte sklovláknitou páskou a jemne ju prejdite tmelom.

montáž sadrokartónu

Keď budete mať strop hotový, pozornosť venujte kútom. Roh z oboch strán zatmeľte po ploche steny a do stredu vložte samolepiacu pásku a škáry opäť jemne zatmeľte.

A po zaschnutí tmelu opäť spoje ešte raz zatmeľte. Tentokrát veľmi tenkou vrstvou tmelu, ktorý potiahnite minimálne do dvojnásobnej plochy ako tmel predtým.

montáž sadrokartónu

Keď tmel zaschne, prebrúste povrch brúsnou mriežkou. Dávajte pri tom však pozor, aby ste neporušili výstužnú pásku ani povrch kartónu sadrokartónových dosiek. A je to. Váš nový strop so sadrokartónu je na svete.