Montáž zárubne? Pozrite si postup, ako na to

montáž zárubne
shutterstock

Nové dvere a zárubne vám pekne oživia interiér vašej domácnosti a dodajú pocit novosti. Obľúbeným variantom zárubne, ktorý dodá zariadeniu moderný vzhľad a šmrnc predstavujú obložkové zárubne. Na trhu ich nájdeme v širokej ponuke v rôznych dekoroch a prevedeniach. Na ich povrchovú úpravu môže byť použitý rôzny materiál: fólia, laminát, dyha či lak.

Čaká ma montáž zárubne – čo by som mal vedieť

Pred kúpou zárubne je potrebné, aby ste mysleli na požadovanú orientáciu zárubne (pôjde o ľavú alebo pravú?), šírku prechodového otvoru či typ zárubne (falcová, bezfalcová zárubňa).

Základom, od ktorého sa bude odvíjať samotná montáž a celkový výsledok: funkčný aj estetický, sú presne zamerané rozmery. Správna montáž zárubne je na nich doslova závislá. Čo najpresnejšie si zmerajte šírku aj výšku prechodového otvoru. Zároveň, v prípade našej obložkovej zárubne, nezabudnite zmerať hrúbku steny, ideálne na troch miestach – hore, dole a v strede. Takto rýchlo zmapujeme možné odchýlky v priečke.

Montáž zárubne patrí k jedným z posledných úprav. Realizujte ju v interiéri, ktorý už prešiel dokončením či prerábkou podláh a stien. Montáž zárubne by ste v žiadnom prípade nemali robiť na čerstvo omietnutej stene či vymurovanej priečke. Veľmi dôležité nielen pre montáž zárubne, ale aj v prípade dverí, je kontrola samotného materiálu a výrobku. Kompletná zárubňa sa skladá z 3 častí: nadpražie (1ks), bočné stojky (2ks). K zárubni patria i ozdobné lišty/obložky, a to vodorovné (1ks) a zvislé-bočné (2ks).

Závady či poškodenia, ktoré by ste na nich zistili až po namontovaní nemusia spadať do prípadnej reklamácie. Nezabudnite na to. Môžete si ušetriť zbytočné starosti.

Montáž zárubne – Ako na to?

Pre bezproblémovú montáž zárubne budete okrem samotnej zárubne, pripraveného otvoru, potrebovať potrebné náradie a aspoň dva páry šikovných rúk. Vašimi základnými pomôckami budú:

 • imbusový kľúč,
 • gumové kladivo,
 • skrutkovač alebo baterková vŕtačka,
 • minimálne metrová vodováha,
 • meter,
 • pílka,
 • drevené rozpery a klinky,
 • rýchloschnúce lepidlo,
 • nízkorozťažnú polyuretánovú penu/ pur penu.

Jednotlivé časti zárubne si položíte na rovnú plochu, napríklad na zem, pričom, ak máte k dispozícii plochý kartón, môžeme ho podložiť pod zárubňu. Jednotlivé časti priložíte v spojoch k sebe a na spoje v rohoch nanesiete potrebné množstvo lepidla. Ak by náhodou lepidlo zo spoju vyšlo, ihneď ho utrite a odstráňte. Otvory v spojoch v nadpražia by mali byť nepriepustné.

montáž zárubne

montáž zárubne

Následne ich prevŕtame vrtákom, ktorý by mal mať priemer okolo 8mm. Umiestnime do nich bezpečnostné spojky, ktoré spoja nadpražie a bočné steny. Pri montáži je potrebné, aby ste ich spájali pod pravým uhlom. Zárubne necháme vyschnúť na podlahe.

Pri montáži ozdobných líšt/obložiek postupujte rovnako.

montáž zárubne

Zmontované zárubne môžete tak osadiť dootvoru v stene. Aby sedeli presne, pracujte vo dvojici, pomáhajte si vodováhou, ktorá vám zárubňu vyrovná. Prípadná odchýlka sa pripúšťa. Po zvislej línii, ale maximálne 1mm na celej dĺžke.

montáž zárubne

Keď máte zárubňu tam, kde chcete, spevníte ju pomocou ideálne 3 vodorovných rozpier, ktoré umiestnime postupne popri pántoch a plechu na zámok.

Na rad prichádzajú hniezda pántov, ktoré umiestnite vo vzdialenosti asi 5mm od zárubne. Nastavíte ich za pomoci imbusového kľúča a otvory pre montáž zakryjete krytkami. Krídlo dverí opatrne zavesíte a skontrolujete či sa správe otvára aj zatvára.

 

montáž zárubne

Medzeru, ktorá vám vznikla medzi stennou a zárubňou postriekajte vodou z rozprašovača a vypňte pur penou (nízkoroztažnou, nie tesniacou). Množstvo peny závisí od veľkosti medzery. Pri tomto type pur peny, ide o zhruba 1/3 priestoru medzi stenou a zárubňou.

montáž zárubne

Počkajte, kým vám pena zatvrdne, zvyšky, ktoré pretŕčajú orežte nožom a na záver vyberte rozpery a do zárubne už môžete vložiť ozdobné lišty.

montáž zárubne

Po priložení by mali priliehať k múru. Pre poistenie ich môžete i prilepiť, nie je to však nutné a mohlo by nám to skomplikovať maľovanie stien v budúcnosti. Môžete zavesiť dvere a namontovať i kľučku.

montáž zárubne

Montáž zárubne je úspešne za vami. Pri troche zručnosti, postupe podľa návodu a prečítaní inštrukcií pre montáž zárubne v priloženej dokumentácii výrobku ju zvládnete aj vy. Bez problémov.

montáž zárubne

Video montáže obložkovej zárubne i s tesnením:

Postup na stierkovanie stien v interiéri

stierkovanie stien
shutterstock

Oživte váš interiér vďaka návodu ako na stierkovanie. Hladký a rovný povrch stien sa stane novou ozdobou vášho bývania

Stierkovanie stien si vyžaduje pevnú ruku a oko s citom na nerovnosti. Aj keď sa skúsenostiam majstrov nevyrovnáte, pri troche snahy, trpezlivosti a s kvalitným materiálom sa jej môžete verne priblížiť. Existujú rôzne typy omietok a materiálov, ktoré môžete použiť, podľa vášho podkladu sa neváhajte v predajni informovať a dajte si poradiť ak si nebudete istý výberom.

Na stierkovanie stien budete potrebovať aj toto

 • sadrová omietka
 • penetračný základný náter
 • elektrické miešadlo
 • nerezové hladítko
 • fasádnu špachtľu aj obyčajnú špachtľu
 • tmel, pásku do rohov
 • vedro, čas a vaše zdravé ruky.

Pred aplikáciou omietky musíte vyhladiť povrch – obrúsiť všetky nerovnosti, ktoré sa na stenách nachádzajú. Aby sa stierka k stene dobre prichytila, očistené steny bude potrebné napenetrovať. Pred aj počas aplikácie nezabudnite tento základný náter poriadne vymiešať aj premiešavať elektrickou metlou.

Ušetríte si tak starosti s usadzovaniu hrubších častí. Pre aplikáciu penetračného náteru na stenu použite valček, ktorým ho rovnomerne rozotrite na celú plochu steny/stien. Na záver nechajte náter dobre vyschnúť.

Prichystajte si vami vybranú sadrovú omietku a nasypte ju do vedra. Vzápätí do nej podľa návodu uvedenom na obale vlejte vodu a nechajte do 5 minút pôsobiť. Keď omietka do seba vsaje vodu, hmotu rozmiešajte elektrickým miešadlom.

Ak sa vám na začiatok podarí nasypať viac omietky, do zmesy radšej vlejte trochu vody a opäť ju rozmiešajte. Nie naopak. Dosypaním omietky zahustenie vám vzniknú neželané hrudky a to nechcete. Konzistencia omietky následne otestujete tak, že ju naberiete na špachtľu, ktorú otočíte omietkou nadol. Ak sa jej bude držať, môžete pokračovať s jej nanášaním na stenu.

Stierkovanie stien sa tak dostáva do najdôležitejšej časti. Hmotu omietky začnite nanášať rovným nerezovým hladítkom v, ideálne, jednej vrstve a v jednom smere. Zospodu smerom hore. Prvý náter nemusí byť dokonalý, aj keď môže.

stierkovanie stien

stierkovanie stien

Priestor na zahladenie drobných chybičiek zvládnete pomocou fasádnej špachtle. Na plochu smerom na stenu špachtľou vyhladzujte steny striedavo vodorovne a potom zvisle, smerom d o kríža. Dávajte si pozor na ťahy špachtľou smerom do oblúka. Tento spôsob vás môže lákať, ale len veľmi ťažko ním docielite dokonale rovnú plochu vašich stien. Ak ešte nájdete miesta, kde chýba omietka alebo vám stena nesedí vo vodováhe, naneste omietku podľa potreby a zarovnajte.

stierkovanie stien

Či omietka zaschla skontrolujte pritlačením vašej dlane. Ak nezanechá v stene stopu, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku. Stenu navlhčite hubkou na vodu jemnými krúživými pohybmi. Ak ste postupovali správne na povrch hubky by sa nemal odlepovať žiaden materiál. Omietka po kontakte s vodou uvoľní sadrové mlieko, ktoré významne pomôže zarovnaniu povrchu.

Ak sa vám náhodou vytvoria bubliny, o nič nejde. Chvíľu počkajte a povrch opätovne zarovnajte fasádnou špachtľou a nechajte zaschnúť, tak aby ste boli s výsledkom spokojní. Aby všetky steny vyzerali kompaktne, do ich rohov naneste tmel a potom do nich vložte pásku, ktorá steny na seba napojí a ochráni maximalizuje ochranu pred prasknutím.

Pásku v strede prehnite po šírke. Po aplikácii na roh ju nezabudnite vyrovnať a do hrany rohu poriadne pritlačiť. Okraje pásky na záver zahlaďte tmelom.

Keď budete mať stierkovanie stien hotové, nechajte ich poriadne zaschnúť podľa špecifikácie materiálu a podmienok v priestore. A potom, potom, vám ostáva už len jediné. Vybrať si farbu, s ktorou vaša izba naberie druhý dych.