Prejsť z klasickej domácnosti na smart domácnosť sa môže javiť ako náročné. Opak je však pravdou. Ak ste sa rozhodli prerobiť svoju domácnosť na smart, najjednoduchšie je začať s osvetlením. Výmena žiaroviek si vyžaduje minimum času, peňazí a úsilia. Navyše ju zvládne každý z nás. Na prvý pohľad malá zmena spôsobí obrovský rozdiel vo vašej domácnosti.
Základ sú LED žiarovky
Inteligentné LED žiarovky vám umožnia ovládať osvetlenie bez toho aby ste museli vstať z gauča. Pri výbere žiaroviek si štandardne môžete vybrať z dvoch možností: „white“ a „color“. Farebná (Color) žiarovka je v porovnaní s bielym typom o čosi drahšia, no umožní vám plynule meniť farby osvetlenia jednu za druhou.
Na výber máte vyše 16 miliónov farieb a odtieňov. Žiarovky dokážu v momente zmeniť atmosféru interiéru. Môžete si zvoliť predvolené režimy vhodné na oddych, či prácu alebo si navoliť intenzitu a farbu svetla podľa vlastných preferencií.
Biele (white) žiarovky sa od seba tiež odlišujú, vyberať môžete z dvoch typov. Prvý, najzákladnejší variant, ponúka možnosť stmievania. Druhý variant umožňuje nielen stmievať, ale aj meniť teplotu svetla.
Teplotu si tak môžete regulovať od teplej bielej (2700 K, svetlo podobné východu a západu slnka) až po dennú bielu (6500 K, svetlo podobné poludniu počas letného dňa). Žiarovky s reguláciou teploty oceníte najmä v kuchyni a kúpeľni.
3 možnosti pripojenia inteligentných žiaroviek
Inteligentné žiarovky je možné pripojiť tromi spôsobmi – cez bluetooth, wifi alebo protokol ZigBee.
Základné ovládanie cez Bluetooth
Ovládanie LED žiaroviek cez Bluetooth je jednoduché a lacné. Tento typ pripojenia si vyžaduje len bluetooth žiarovku a smartfón. Technológia bluetooth je tak vhodná aj na miesta bez internetového pripojenia.
Bluetooth žiarovky je možné ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá však umožňuje ovládanie menšieho počtu svetiel než pri inom type pripojenia. Nevýhodou je fakt, že ovládanie žiaroviek je limitované dosahom bluetooth siete. Nie je teda možné komunikovať so žiarovkami na diaľku, mimo domova.
Wifi systém pre jednoduché ovládanie mimo domu
Wi-Fi osvetlenie funguje v rámci dosahu siete. Výhoda oproti bluetooth riešeniu je možnosť ovládanie žiaroviek aj na diaľku. Nevýhodou je skutočnosť, že každé zariadenie komunikuje priamo s Wi-Fi routerom, čo oslabuje celú sieť. Tak isto ako aj u Bluetooth, hlavným pozitívom je finančná dostupnosť.
Centrálna jednotka a ZigBee pre komplexnú smart domácnosť
ZigBee je najvyužívanejší štandard inteligentnej domácnosti, používaný najpoprednejšími výrobcami inteligentných riešení. Ide o sofistikovaný nástroj na ovládanie nielen smart osvetlenia, ale celej smart domácnosti. Protokol ZigBee dokáže prepojiť inteligentné svetlá s ostatným smart príslušenstvom od rôznych výrobcov, a to pri zachovaní ich vzájomnej kompatibility a jednoduchého ovládania.
Do systému ZigBee je možné pripojiť smart osvetlenie, termostaty, snímače, senzory pohybu, alarmy, klimatizáciu, vzduchotechniku, merače spotreby energie, IP kamery, zámky na dvere, elektrické zásuvky, ovládače audio/video techniky, ovládanie žalúzií, roliet, garážových brán… Všetko máte tak povediac „pod jednou strechou“.
Aby ste mohli protokol ZigBee používať, je nutné zaobstarať si riadiacu jednotku (niektorí výrobcovia ju označujú ako prenosová brána) s ktorou bude protokol komunikovať.
Bridge, ako základ systému Philips Hue
Najväčším hráčom na trhu inteligentného osvetlenia je bezpochyby značka Philips Hue. Žiarovky Philips Hue je možné zapojiť cez bluetooth alebo platformu ZigBee, ktorá si vyžaduje samostatnú riadiacu jednotku. Tou je Bridge, alebo „mostík“, ktorý tvorí srdce celého systému inteligentného osvetlenia Philips. Bridge umožňuje ovládať všetky inteligentné svetlá a žiarovky prostredníctvom aplikácie aj mimo domova.
Jeho zapojenie je nesmierne jednoduché a skladá sa z troch krokov. Prvým krokom je inštalácia smart žiaroviek. Žiarovku jednoducho zaskrutkujete do objímky a zapnete svetlo. Krok 2 zahŕňa zapojenie jednotky Bridge do zásuvky. Tá sa po pár sekundách automaticky zapne. Následne pomocou dodaného sieťového kábla spojíte Bridge s vašim wifi routerom. Posledným, tretím krokom, je stiahnutie aplikácie Philips Hue.
Aplikácia je intuitívna a zrozumiteľná. Výhodou Philips Hue Bridge oproti bluetooth technológii je množstvo ovládaných jednotiek. Kým pri bluetooth žiarovkách si musíte vystačiť s 10 kusmi, Bridge vám dovoľuje ovládať ich v rámci aplikácie až 50. Rozdiel oproti bluetooth je aj v možnosti ovládania svetiel na diaľku.
Pri bluetooth ste limitovaný vzdialenosťou niekoľkých metrov, ktorú keď prekročíte, stratíte so žiarovkami spojenie. Pri systéme Bridge vám nič podobné nehrozí, nakoľko je napojený na router a komunikuje s jednotkami prostredníctvom wifi.
Hlasoví asistenti pre ešte viac smart riešenie
Inteligentné osvetlenie je možné prepojiť s hlasovými asistentmi ako Amazon Alexa, Google Home a Apple HomeKit, ktorí vám umožnia ovládať svetlá hlasom. Vďaka týmto technológiám si môžete svetlá naprogramovať a zautomatizovať podľa seba.
Môžete si tak nastaviť budenie svetlom, automatické stmievanie v neskorých hodinách, zmenu svetla pri zvonení budíka alebo rozsvietenie žiarovky, keď sa vo vašej schránke objaví nový e-mail.
Zautomatizujte si osvetlenie
Niekomu vyhovuje dennodenné ovládanie svetiel mobilom, inteligentné osvetlenie však dokáže pracovať so svetlom bez toho, aby ste sa dotkli obrazovky telefónu. Na to, aby to bolo vôbec možné, si potrebujete navoliť, čo od technológie očakávate. Základnú automatizáciu si viete nastaviť v aplikácii.
Ak aplikácia neobsahuje dostatočné množstvo úkonov na plánovanie, môžete ju prepojiť so systémom IFTTT. Táto služba obsahuje rozsiahlu knižnicu inteligentných domácich integrácií, medzi ktoré patrí aj osvetlenie. Jednoducho povedané, služba IFTTT vám pomáha automatizovať každodenné úlohy. Systém inteligentného osvetlenia využíva služby IFTTT na vizualizáciu najrôznejších situácií.
Napr.: Priblížite sa k dverám svojho domu a na chodbe sa rozsvieti svetlo. Svetlá v obývačke sa zapnú automaticky so západom slnka. Keď začne pršať, osvetlenie sa zmení na modré. Ak vám prišiel e-mail, svetlo sa rozsvieti na zelené.
Možností je naozaj veľa.
Scény a obľúbené režimy
Aplikácie od rôznych výrobcov štandardne obsahujú niekoľko predvolených scén. Pod scénou sa rozumie svetelný režim, ktorý v sebe spája namiešanú farbu a jas určené na konkrétnu činnosť. Vybrať si môžete z osvetlenia na čítanie, koncentráciu, prácu alebo režimy pripomínajúce ročné obdobia alebo najrôznejšie zákutia našej planéty. Ak vám predvolené scény nevyhovujú, môžete si uložiť vaše vlastné.
Ochrana domu pred zlodejmi
Smart osvetlenie viete využiť aj ako ochranu pred neželanou návštevou, a to hneď dvomi spôsobmi. Tým prvým je rozsvietenie svetiel nech sa nachádzate kdekoľvek na dovolenke. Zažnite lampy keď sa zotmie a nechajte ich svietiť až do neskorej noci. Meňte intenzitu svetla, rozmiestnenie svietidiel a aj časy, v ktorých rozsvietite. Všetko je možné zautomatizovať vopred a vy si vychutnáte relax bez potreby vytiahnuť telefón. Pre pozorovateľov z vonku bude váš dom pôsobiť ako stále obývaný.
Druhý spôsob ochrany pred zlodejmi si vyžaduje zapojenie viacerých smart riešení. Spárujte osvetlenie k akémukoľvek inteligentnému detektoru pohybu (napr. kamera, termostat alebo samostatný detektor pohybu) a nastavte svetlá tak, aby sa aktivovali pohybom alebo zvukom z vonku.
Smart osvetlenie so smart vypínačom
Ak máte veľa žiaroviek, odporúčame zaobstarať si smart vypínač. Kým klasický vypínač musí zostať neustále zapnutý (v opačnom prípade by aktivácia svetla cez aplikáciu ani zvukového asistenta nefungovala), smart vypínač môžete kedykoľvek vypnúť. Vaše automatické nastavenia a hlasová kontrola budú fungovať aj napriek vypnutému smart vypínaču.
Nechávať vypínače v pozícii „ON“ môže byť zo začiatku náročné. Kým si na novú situáciu nezvyknete, odporúčame vám prelepiť si vypínač páskou. Vyhnete sa tak problému s nefunkčným osvetlením.
Klasický stmievač je tiež problematický a so smart žiarovkami si nerozumie na 100 %. Je preto lepšie zakúpiť si stmievač špeciálne určený na smart osvetlenie.
Typy smart svietidiel
Spomínali sme, že najjednoduchší spôsob ako začať s inteligentnou domácnosťou je zaobstarať si smart LED žiarovky. Druhým krokom je kúpa inteligentných svietidiel. Viacero výrobcov má vo svojej ponuke interiérové aj exteriérové svietidlá.
Medzi interiérovými môžeme nájsť nástenné svietidlá, stolové lampy, samostatne stojace lampy, závesné lampy, stropné svietidlá, bodové svietidla aj zápustné svetlá. Nechýbajú ani kúpeľňové svietidlá, ktoré spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné normy.
Mimoriadne obľúbené sú aj LED pásy, ktoré slúžia na dotvorenie atmosféry interiéru. Pásik stačí nalepiť pod linku, police či knižnicu, zapojiť do elektrickej zásuvky a efektné podsvietenie je na svete.
Niektoré typy svietidiel nájdete aj v prevedení s integrovanou LED žiarovkou, čo znamená, že žiarovku nemeníte. Takéto svietidlo vám vydrží v priemere 10 a viac rokov. Ponuka je široká aj v kategórii exteriérových svietidiel. Môžete si vyberať z modelov určených na osvetlenie príjazdovej cesty alebo nástenných svetiel.
Okrem štandardných typov osvetlenia existujú aj tzv. „chuťovky“. Napr. značka Philips Hue sa rozhodla ulahodiť „gejmerom“ a milovníkom kinofilmov modelom Philips Hue Play. Ten pozostáva z dvojice pozdĺžnych svietidiel, ktoré sú určené na umiestnenie k TV obrazovke alebo monitoru. Efekty z obrazovky (či už z filmu alebo počítačovej hry) sa prostredníctvom svietidiel prenášajú do okolia obrazovky.
Výsledkom je veľkolepý efekt, ktorý vás ponorí do prostredia PC hry alebo premení vašu obývačku na kino Nevýhodou modelu Hue Play je nutnosť dokúpiť si synchronizačný box, ktorý synchronizuje svetlá s obrazovkou.
Cena
Cena žiaroviek a svetiel závisí od konkrétneho výrobcu. Medzi najznámejších výrobcov smart osvetlenia patria značky ako Philips so systémom Philips Hue, Eglo so systémom Eglo connect či Immax so systémom Immax Neo. Medzi spotrebiteľsky obľúbené značky patrí tiež Xiaomi, Osram, TP link alebo Ikea.
Výber výrobcu resp. značky nepodceňte a venujte mu dostatočne dlhý čas. Niektoré značky, napr. TP link, ponúkajú len žiarovky bez doplnkových produktov. Pokiaľ máte záujem vybudovať u vás doma automatizované inteligentné osvetlenie, prípadne komplexné smart riešenia, je vhodné zainvestovať do riešení, ktoré využívajú protokol ZigBee, podporujú hlasových asistentov a v ich portfóliu nájdete doplnkové produkty ako snímače pohybu, vypínače a stmievače.
Ak so smart osvetlením začínate, odporúčame vám zakúpiť si štartovaciu sadu Philips Hue Starter Kit. Sada White and Color ambiance obsahuje 3 LED žiarovky, Bridge a vypínač so stmievačom. Takáto komplexná sada stojí necelých 200 €.
Pokiaľ si chcete inteligentné žiarovky len vyskúšať, môžete si zakúpiť jednoduchú bluetooth LED-ku. Cena jednej inteligentnej LED žiarovky sa pohybuje zhruba okolo 50 – 60 €. Ak si smart žiarovky obľúbite a chceli by ste osvetlenie posunúť o level vyššie, budete musieť vymeniť žiarovky za nové. Výnimkou je Philips Hue, ktorých bluetooth žiarovky ako jediné na trhu majú zabudovaný ZigBee protokol. Stačí si teda dokúpiť Bridge bez nutnosti výmeny všetkých žiaroviek.
Obľúbený LED pásik kúpite v cene od cca 10 do 80 €.
Azda najnákladnejšou položkou v kategórii smart osvetlenia je synchronizačný model spoločnosti Philips, Hue HDMI Sync Box, ktorý je určený pre filmových fajnšmekrov a zanietených hráčov počítačových hier. Synchronizačný box nájdete v cene okolo 250 €.