Smart osvetlenie – základ inteligentnej domácnosti

smart domacnost

Prejsť z klasickej domácnosti na smart domácnosť sa môže javiť ako náročné. Opak je však pravdou. Ak ste sa rozhodli prerobiť svoju domácnosť na smart, najjednoduchšie je začať s osvetlením. Výmena žiaroviek si vyžaduje minimum času, peňazí a úsilia. Navyše ju zvládne každý z nás. Na prvý pohľad malá zmena spôsobí obrovský rozdiel vo vašej domácnosti.

Základ sú LED žiarovky

Inteligentné LED žiarovky vám umožnia ovládať osvetlenie bez toho aby ste museli vstať z gauča. Pri výbere žiaroviek si štandardne môžete vybrať z dvoch možností: „white“ a „color“. Farebná (Color) žiarovka je v porovnaní s bielym typom o čosi drahšia, no umožní vám plynule meniť farby osvetlenia jednu za druhou.

Na výber máte vyše 16 miliónov farieb a odtieňov. Žiarovky dokážu v momente zmeniť atmosféru interiéru. Môžete si zvoliť predvolené režimy vhodné na oddych, či prácu alebo si navoliť intenzitu a farbu svetla podľa vlastných preferencií.

Biele (white) žiarovky sa od seba tiež odlišujú, vyberať môžete z dvoch typov. Prvý, najzákladnejší variant, ponúka možnosť stmievania. Druhý variant umožňuje nielen stmievať, ale aj meniť teplotu svetla.

Teplotu si tak môžete regulovať od teplej bielej (2700 K, svetlo podobné východu a západu slnka) až po dennú bielu (6500 K, svetlo podobné poludniu počas letného dňa). Žiarovky s reguláciou teploty oceníte najmä v kuchyni a kúpeľni.

3 možnosti pripojenia inteligentných žiaroviek

Inteligentné žiarovky je možné pripojiť tromi spôsobmi – cez bluetooth, wifi  alebo protokol ZigBee.

Základné ovládanie cez Bluetooth

Ovládanie LED žiaroviek cez Bluetooth je jednoduché a lacné. Tento typ pripojenia si vyžaduje len bluetooth žiarovku a smartfón. Technológia bluetooth je tak vhodná aj na miesta bez internetového pripojenia.

Bluetooth žiarovky je možné ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá však umožňuje ovládanie menšieho počtu svetiel než pri inom type pripojenia. Nevýhodou je fakt, že ovládanie žiaroviek je limitované dosahom bluetooth siete. Nie je teda možné komunikovať so žiarovkami na diaľku, mimo domova.

Wifi systém pre jednoduché ovládanie mimo domu

Wi-Fi osvetlenie funguje v rámci dosahu siete. Výhoda oproti bluetooth riešeniu je možnosť ovládanie žiaroviek aj na diaľku. Nevýhodou je skutočnosť, že každé zariadenie komunikuje priamo s Wi-Fi routerom, čo oslabuje celú sieť. Tak isto ako aj u Bluetooth, hlavným pozitívom je finančná dostupnosť.

Centrálna jednotka a ZigBee pre komplexnú smart domácnosť

ZigBee je najvyužívanejší štandard inteligentnej domácnosti, používaný najpoprednejšími výrobcami inteligentných riešení.  Ide o sofistikovaný nástroj na ovládanie nielen smart osvetlenia, ale celej smart domácnosti. Protokol ZigBee dokáže prepojiť inteligentné svetlá s ostatným smart príslušenstvom od rôznych výrobcov, a to pri zachovaní ich vzájomnej kompatibility a jednoduchého ovládania.

Do systému ZigBee je možné pripojiť smart osvetlenie, termostaty, snímače, senzory pohybu, alarmy, klimatizáciu, vzduchotechniku, merače spotreby energie, IP kamery, zámky na dvere, elektrické zásuvky, ovládače audio/video techniky, ovládanie žalúzií, roliet, garážových brán…  Všetko máte tak povediac „pod jednou strechou“.

Aby ste mohli protokol ZigBee používať, je nutné zaobstarať si riadiacu jednotku (niektorí výrobcovia ju označujú ako prenosová brána) s ktorou bude protokol komunikovať.

Bridge, ako základ systému Philips Hue

Najväčším hráčom na trhu inteligentného osvetlenia je bezpochyby značka Philips Hue. Žiarovky Philips Hue je možné zapojiť cez bluetooth alebo platformu ZigBee, ktorá si vyžaduje samostatnú riadiacu jednotku. Tou je Bridge, alebo „mostík“, ktorý tvorí srdce celého systému inteligentného osvetlenia Philips. Bridge umožňuje ovládať všetky inteligentné svetlá a žiarovky prostredníctvom aplikácie aj mimo domova.

Jeho zapojenie je nesmierne jednoduché a skladá sa z troch krokov. Prvým krokom je inštalácia smart žiaroviek. Žiarovku jednoducho zaskrutkujete do objímky a zapnete svetlo. Krok 2 zahŕňa zapojenie jednotky Bridge do zásuvky. Tá sa po pár sekundách automaticky zapne. Následne pomocou dodaného sieťového kábla spojíte Bridge s vašim wifi routerom. Posledným, tretím krokom, je stiahnutie aplikácie Philips Hue.

Aplikácia je intuitívna a zrozumiteľná. Výhodou Philips Hue Bridge oproti bluetooth technológii je množstvo ovládaných jednotiek. Kým pri bluetooth žiarovkách si musíte vystačiť s 10 kusmi, Bridge vám dovoľuje ovládať ich v rámci aplikácie až 50. Rozdiel oproti bluetooth je aj v možnosti ovládania svetiel na diaľku.

Pri bluetooth ste limitovaný vzdialenosťou niekoľkých metrov, ktorú keď prekročíte, stratíte so žiarovkami spojenie. Pri systéme Bridge vám nič podobné nehrozí, nakoľko je napojený na router a komunikuje s jednotkami prostredníctvom wifi.

Hlasoví asistenti pre ešte viac smart riešenie

Inteligentné osvetlenie je možné prepojiť s hlasovými asistentmi ako Amazon Alexa, Google Home a Apple HomeKit, ktorí vám umožnia ovládať svetlá hlasom. Vďaka týmto technológiám si môžete svetlá naprogramovať a zautomatizovať podľa seba.

Môžete si tak nastaviť budenie svetlom, automatické stmievanie v neskorých hodinách, zmenu svetla pri zvonení budíka alebo rozsvietenie žiarovky, keď sa vo vašej schránke objaví nový e-mail.

Zautomatizujte si osvetlenie

Niekomu vyhovuje dennodenné ovládanie svetiel mobilom, inteligentné osvetlenie však dokáže pracovať so svetlom bez toho, aby ste sa dotkli obrazovky telefónu. Na to, aby to bolo vôbec možné, si potrebujete navoliť, čo od technológie očakávate. Základnú automatizáciu si viete nastaviť v aplikácii.

Ak aplikácia neobsahuje dostatočné množstvo úkonov na plánovanie, môžete ju prepojiť so systémom IFTTT. Táto služba obsahuje rozsiahlu knižnicu inteligentných domácich integrácií, medzi ktoré patrí aj osvetlenie. Jednoducho povedané, služba IFTTT vám pomáha automatizovať každodenné úlohy. Systém inteligentného osvetlenia využíva služby IFTTT na vizualizáciu najrôznejších situácií.

Napr.: Priblížite sa k dverám svojho domu a na chodbe sa rozsvieti svetlo. Svetlá v obývačke sa zapnú automaticky so západom slnka. Keď začne pršať, osvetlenie sa zmení na modré. Ak vám prišiel e-mail, svetlo sa rozsvieti na zelené.

Možností je naozaj veľa.

Scény a obľúbené režimy

Aplikácie od rôznych výrobcov štandardne obsahujú niekoľko predvolených scén. Pod scénou sa rozumie svetelný režim, ktorý v sebe spája namiešanú farbu a jas určené na konkrétnu činnosť. Vybrať si môžete z osvetlenia na čítanie, koncentráciu, prácu alebo režimy pripomínajúce ročné obdobia alebo najrôznejšie zákutia našej planéty. Ak vám predvolené scény nevyhovujú, môžete si uložiť vaše vlastné.

Ochrana domu pred zlodejmi

Smart osvetlenie viete využiť aj ako ochranu pred neželanou návštevou, a to hneď dvomi spôsobmi. Tým prvým je rozsvietenie svetiel nech sa nachádzate kdekoľvek na dovolenke. Zažnite lampy keď sa zotmie a nechajte ich svietiť až do neskorej noci. Meňte intenzitu svetla, rozmiestnenie svietidiel a aj časy, v ktorých rozsvietite. Všetko je možné zautomatizovať vopred a vy si vychutnáte relax bez potreby vytiahnuť telefón. Pre pozorovateľov z vonku bude váš dom pôsobiť ako stále obývaný.

Druhý spôsob ochrany pred zlodejmi si vyžaduje zapojenie viacerých smart riešení. Spárujte osvetlenie k akémukoľvek inteligentnému detektoru pohybu (napr. kamera, termostat alebo samostatný detektor pohybu) a nastavte svetlá tak, aby sa aktivovali pohybom alebo zvukom z vonku.

Smart osvetlenie so smart vypínačom

Ak máte veľa žiaroviek, odporúčame zaobstarať si smart vypínač. Kým klasický vypínač musí zostať neustále zapnutý (v opačnom prípade by aktivácia svetla cez aplikáciu ani zvukového asistenta nefungovala), smart vypínač môžete kedykoľvek vypnúť. Vaše automatické nastavenia a hlasová kontrola budú fungovať aj napriek vypnutému smart vypínaču.

Nechávať vypínače v pozícii „ON“ môže byť zo začiatku náročné. Kým si na novú situáciu nezvyknete, odporúčame vám prelepiť si vypínač páskou. Vyhnete sa tak problému s nefunkčným osvetlením.

Klasický stmievač je tiež problematický a so smart žiarovkami si nerozumie na 100 %. Je preto lepšie zakúpiť si stmievač špeciálne určený na smart osvetlenie.

Typy smart svietidiel

Spomínali sme, že najjednoduchší spôsob ako začať s inteligentnou domácnosťou je zaobstarať si smart LED žiarovky. Druhým krokom je kúpa inteligentných svietidiel. Viacero výrobcov má vo svojej ponuke interiérové aj exteriérové svietidlá.

Medzi interiérovými môžeme nájsť nástenné svietidlá, stolové lampy, samostatne stojace lampy, závesné lampy, stropné svietidlá, bodové svietidla aj zápustné svetlá.  Nechýbajú ani kúpeľňové svietidlá, ktoré spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné normy.

Mimoriadne obľúbené sú aj LED pásy, ktoré slúžia na dotvorenie atmosféry interiéru. Pásik stačí nalepiť pod linku, police či knižnicu, zapojiť do elektrickej zásuvky a efektné podsvietenie je na svete.

Niektoré typy svietidiel nájdete aj v prevedení s integrovanou LED žiarovkou, čo znamená, že žiarovku nemeníte. Takéto svietidlo vám vydrží v priemere 10 a viac rokov. Ponuka je široká aj v kategórii exteriérových svietidiel. Môžete si vyberať z modelov určených na osvetlenie príjazdovej cesty alebo nástenných svetiel.

Okrem štandardných typov osvetlenia existujú aj tzv. „chuťovky“.  Napr. značka Philips Hue sa rozhodla ulahodiť „gejmerom“ a milovníkom kinofilmov modelom Philips Hue Play. Ten pozostáva z dvojice pozdĺžnych svietidiel, ktoré sú určené na umiestnenie k TV obrazovke alebo monitoru. Efekty z obrazovky (či už z filmu alebo počítačovej hry) sa prostredníctvom svietidiel prenášajú do okolia obrazovky.

Výsledkom je veľkolepý efekt, ktorý vás ponorí do prostredia PC hry alebo premení vašu obývačku na kino Nevýhodou modelu Hue Play je nutnosť dokúpiť si synchronizačný box, ktorý synchronizuje svetlá s obrazovkou.

Cena

Cena žiaroviek a svetiel závisí od konkrétneho výrobcu. Medzi najznámejších výrobcov smart osvetlenia patria značky ako Philips so systémom Philips Hue, Eglo so systémom Eglo connect či Immax so systémom Immax Neo. Medzi spotrebiteľsky obľúbené značky patrí tiež Xiaomi, Osram, TP link alebo Ikea.

Výber výrobcu resp. značky nepodceňte a venujte mu dostatočne dlhý čas. Niektoré značky, napr. TP link, ponúkajú len žiarovky bez doplnkových produktov. Pokiaľ máte záujem vybudovať u vás doma automatizované inteligentné osvetlenie, prípadne komplexné smart riešenia, je vhodné zainvestovať do riešení, ktoré využívajú protokol ZigBee, podporujú hlasových asistentov a v ich portfóliu nájdete doplnkové produkty ako snímače pohybu, vypínače a stmievače.

Ak so smart osvetlením začínate, odporúčame vám zakúpiť si štartovaciu sadu Philips Hue Starter Kit. Sada White and Color ambiance obsahuje 3 LED žiarovky, Bridge a vypínač so stmievačom. Takáto komplexná sada stojí necelých 200 €.

Pokiaľ si chcete inteligentné žiarovky len vyskúšať, môžete si zakúpiť jednoduchú bluetooth LED-ku. Cena jednej inteligentnej LED žiarovky sa pohybuje zhruba okolo 50 – 60 €. Ak si smart žiarovky obľúbite a chceli by ste osvetlenie posunúť o level vyššie, budete musieť vymeniť žiarovky za nové. Výnimkou je Philips Hue, ktorých bluetooth žiarovky ako jediné na trhu majú zabudovaný ZigBee protokol. Stačí si teda dokúpiť Bridge bez nutnosti výmeny všetkých žiaroviek.

Obľúbený LED pásik kúpite v cene od cca 10 do 80 €.

Azda najnákladnejšou položkou v kategórii smart osvetlenia je synchronizačný model spoločnosti Philips, Hue HDMI Sync Box, ktorý je určený pre filmových fajnšmekrov a zanietených hráčov počítačových hier. Synchronizačný box nájdete v cene okolo 250 €.

Smart Home: Ako si zariadiť inteligentnú smart domácnosť u vás doma?

shutterstock

Dynamický rozvoj technológii, softvéru aj hardvéru, zvýšil dostupnosť inteligentného bývania a rozšíril jeho uplatnenie v domácnostiach. Ani tá vaša nemusí byť výnimkou. Na jej inteligentnú premenu vám pritom môže stačiť aj pár desiatok eur. Hoci, v závislosti od náročnosti vašich požiadaviek bude stúpať aj jej cena.

Inteligentná domácnosť nie je len módnym výdobytkom technológie, ktorý vám budú závidieť. Ide však o praktické riešenie, ktoré vám pomôže vytvoriť komfortné, úsporné a bezpečné moderné bývanie.

Aké výhody Smart home prináša?

Šetrenie energií

Úspora na energiách vďaka automatickému zapnutiu či vypnutiu kúrenia a klimatizácie, znamená pre vás ako spotrebiteľa šetrenie vašich peňazí.

Bezpečnosť

Inteligentná domácnosť sa pomocou špeciálnych senzorov postará o zabezpečenie proti požiaru či vytopeniu a domov ochráni aj pred nekalými zámermi zlodejov.

Komfort

Predstava o ovládaní domova na diaľku mohla pred pár rokmi vyznieť ako fikcia zo sci-fi filmu, no dnes je už realitou. Pred odchodom z domu ste žehlili košeľu a cestou do práce ste si spomenuli, že ste nevypli žehličku? Stačí zakódovať byt a vypne sa i zástrčka, v ktorej ste ponechali žehličku.

Jednoduchosť

Jednoduchosť spočíva v jednak intuitívnom ovládaní, ale aj v samotnom fakte, že inštalácia nevyžaduje žiadne stavebné zásahy, ako sekanie či vŕtanie.

Ako inteligentná domácnosť funguje?

Keď vstúpite do inteligentnej domácnosti, na prvý pohľad pozostáva z rôznych zariadení umiestnených kde – tu na stenách, dverách či pri spotrebičoch. Najčastejšie ide o:

  • klasické vypínače alebo WIFI vypínače (na stenu sa buď nalepia alebo zaskrutkujú),
  • zásuvky,
  • senzory na sledovanie teploty, vlhkosti či tlaku a ich kombinácie, senzory pohybu, svetelné senzory, senzory na únik plynu alebo vody, …
  • kamery,
  • rolety,
  • audiosystémy,
  • termostaty, … .

Jednotlivé zariadenia môžeme rozdeliť do dvoch skupín (pričom niektoré z nich patria do oboch):

  • na pasívne (napr. senzor pohybu), ktoré sledujú hodnoty
  • a na aktívne, ktoré činnosť domácich zariadení a spotrebičov ovládajú (napr. termostat na radiátore).

Všetky sa napájajú do jednej (môžu aj do viacerých) centrálnej jednotky, ktorá slúži ako vstupná brána pre prenos údajov do aplikácie. Jej funkčnosť môžeme prirovnať k domácemu mikropočítaču, ktorý ovládate prostredníctvom aplikácie v smartfóne (Android, iOS).

V aplikácii v reálnom čase vidíte sledované údaje, na základe ktorých môžete jednotlivé zariadenia ovládať, definovať im nastavenia, scény a režimy fungovania – profily. Na pár jednoduchých dotykov a na diaľku.

Dáta sa následne cez centrálnu jednotku (hub) vo forme príkazov vracajú späť a zabezpečujú plynulý chod vášho mesh-u. Tak sa označuje skupina všetkých zariadení napojených na vašu centrálnu jednotku.

Ako začať so Smart Home?

Úplne na začiatku je rozhodujúce či chcete jedno konkrétne inteligentné riešenie alebo celú sieť funkčností. Podľa toho sa bude odvíjať aj voľba typu centrálnej jednotky. Rozdeľujeme ich na

  • Jendoúčelové jednotky – sú väčšinou zamerané na konkrétne funkčnosti a ovládanie zariadení jedného typu, napr. ovládanie teploty radiátorov (termostatické hlavice). Spôsob bezdrôtovej komunikácie (prenosu dát) medzi jednotkou a zariadením závisí od jej výrobcu alebo značky.
  • Centrálne jednotky – sú komplikovanejšie a ponúkajú širší záber pre komunikáciu a nastavenia rôznych zariadení v jednom mesh-i. Najčastejšie spôsoby bezdrôtovej  komunikácie (protokolu), centrálnych jednotiek sú: ZigBee, Z-Wave a prepojenie IFTTT.  Protokol predstavuje súbor pravidiel, ktoré používajú programy a operačné systémy na komunikáciu medzi sebou.

ZigBee

  • Protokol ZigBee je otvorený – vytvorený a podporovaný v súlade s princípom filozofie open source. Nikto ho nevlastní a zároveň ktokoľvek môže navrhnúť jeho úpravy. Tieto zmeny však musia byť akceptované komunitou vývojárov, nakoľko už veľa zariadení funguje na základe súčasnej podoby.
  • ZigBee funguje v mesh-i iba so zariadeniami kompatibilnými so ZigBee, pričom prenos dát je možný maximálne na vzdialenosť 18 metrov. Preto je ZigBee vhodným adeptom tam, kde je predpoklad umiestnenia zariadenia do každej miestnosti alebo do menších bytov.
  • Jednotlivé zariadenia sa totižto na seba napájajú vzájomne. Jedno na druhé, druhé na tretie, atď.  a prostredníctvom tejto reťaze až na centrálnu jednotku. Na väčšej rozlohe ich budete potrebovať viac.
  • V porovnaní so Z-Wave v prospech ZigBee nahráva menšia spotreba elektrickej energie na zariadenie. ZigBee beží na  rovnakej rádio frekvencii (2,4 GHz) v celej Európe aj v USA. V prípade, že sa budete sťahovať, zariadenia nemusíte nutne meniť alebo nanovo konfigurovať. A ak fandíte open source, ZigBee oceníte len z princípu podpory komunity.

Z-Wave

  • Naopak, Z-Wave predstavuje uzatvorený štandardizovaný protokol vo vlastníctve súkromnej spoločnosti, ktorý by nemal podliehať zmenám. V porovnaní so ZigBee ide tak o bezpečnejší variant. Bezpečnosť protokolu posilňuje aj identifikácia zariadení v komunikácii s centrálnou jednotkou pomocou pridelených ID.
  • Rovnako ako ZigBee, Z-Wave komunikuje iba so zariadeniami určenými pre Z-Wave. Jeho veľkou výhodou je vzdialenosť, na ktorú môžu jednotlivé súčasti mesh-u komunikovať. V prípade Z-Wave ide až o vzdialenosť do 160 metrov. Hodí sa tak do bytov alebo domov s väčšou rozlohou.
  • Avšak, pri rozmiestňovaní zariadení by ste mali byť obozretní, nakoľko pri Z-Wave, prenos dát dokáže „preskočiť” zo zariadenia na 3 ďalšie najbližšie. Pokiaľ je posledné štvrté ďaleko od centrálnej jednotky, komunikačná reťaz môže byť prerušená.
  • Nevýhodou Z-Wave je rôzna hodnota frekvencie pre každú krajinu. V prípade sťahovania si do novej domácnosti budete musieť kúpiť aj nové zariadenia.

IFTTT

  • Celý názov tejto bezplatnej služby znie “If then then that” (Ak toto, potom tamto) a z neho vyplýva aj princíp komunikácie v mesh-i, pri ktorej sa akcia jedného zariadenia stáva spúšťačom pre ďalšie. V praxi ide o systém veľmi podobný cloud-u.
  • Na stránke IFTTT si jednoducho vytvoríte užívateľský účet.Spárujete si vaše zariadenia, potom zo zariadení vyberiete tie, ktoré definujete ako spúšťače a zároveň nastavíte funkciu ostatným, ktorá sa udeje v momente, keď sa spúšťače aktivujú. Vytvoríte si tzv. applet.
  • Výhodou IFTTT je, že existuje už množstvo predpripravených applet-ov pre širokú ponuku zariadení vrátane smartfónov. Nevýhodou, že sú aj tie, ktoré nie sú, a ak na ne natrafíte, máte smolu.

Scény a profily v Smart home

Profil predstavuje sekvenciu príkazov, ktorá sa spustí v určenom čase. Hneď ako konkrétny profil aktivujete, centrálna jednotka spustí príkazy pre jednotlivé zariadenia. Každému zariadeniu môžete v rámci aplikácie vytvoriť konkrétne scény, ktorých spojením a načasovaním v aplikácii vytvoríte želaný profil.

Napríklad, profil Ráno, ktorý rozsvieti svetlá, spustí rýchlovarnú kanvicu, nastaví teplotu na radiátoroch či vytiahne rolety. To, ako sa bude profil volať, aké zariadenia sa budú v ňom aktivovať a ako si už vy sami zvolíte prostredníctvom aplikácie. Profily sú skvelou vychytávkou, ktorá sa vám postará o pohodlný celodenný režim.

Produkty a využitie

Inteligentné osvietenie

Strategickým ovládaním svetla pozitívne prispejete k šetreniu el. energie. Môžete ho ovládať (zapínať, vypínať, meniť jeho intenzitu, teplotu či farbu) cez smartfón, ovládač alebo stmievač. Vďaka profilom sa osvetlenie môže automaticky prispôsobovať aj aktuálnej situácii.

Svetelné senzory

V momente, kedy sa zasvieti alebo zhasne, svetelný senzor zaznamená zmenu a na jej základe v spolupráci s iným zariadením, sa môže udiať iná činnosť. Napríklad, v momente, keď sa rozsvieti, stiahnu sa rolety.

Elektroinštalácia

Smart Plug (Outlet) zásuvky

Umožňujú sledovanie spotreby elektrickej energie, vypnutia v prípade skratu  v el. spotrebiči či nastavenie vypnutia/zapnutia samotnej zásuvky.

Spínače

Zabezpečujú ovládanie osvetlenia, hudby, žalúzií či niektorých domácich smart spotrebičov (samostatne aj naraz).

Kúrenie – termostaty

Vďaka inštalácii termostatu na radiátor(y) môžete sledovať aktuálnu spotrebu energie a zároveň na diaľku upravovať hodnotu maximálnej vykurovacej izbovej teploty. Rovnako, ako aj automatizovať jej hodnotu podľa aktuálnej dosiahnutej teploty v miestnosti.

Security

IP kamery

Pokiaľ ide o bezpečnosť, tej nikdy nie je dosť. Inteligentné kamery sledujú v reálnom čase interiér alebo exteriér vášho domu či bytu. Umožňujú vám manuálne alebo, v kombinácii so senzorom pohybu, automatické ovládanie na diaľku. Ak chcete zvýšiť bezpečnosť v noci, môžete siahnuť po termokamerách.

Vrátnik – Video Doorbell

Ak chcete vedieť, kto stojí pred vašimi dverami, toto zariadenie bude sledovať a automaticky zaznamenávať okolie vášho vchodu, ktoré si v aplikácii môžete pozrieť online.

Doorlock

Elektrickou bezdrôtovou zámkou chránite vstup do domu. Odomknete ju cez aplikáciu, naťukaním číselného kódu či odtlačkom prsta. Okrem zvýšenia ochrany vášho majetku jej funkčnosť oceníte s plnými rukami tašiek po návrate z nákupu.

Senzory Smoke a CO2

Smoke sleduje a zachytáva výskyt dymu v domácnosti. V spolupráci s inými inteligentnými zariadeniami môže vašu domácnosť uchrániť od nebezpečných škôd.

Senzor CO2 sa zameriava detailne na výskyt a hodnoty oxidu uhličitého vo vzduchu. Chráni tak zdravie vašej rodiny a včas vás informuje o rizikových hodnotách.

Audiosystémy

Multi-room audio systems

Audio multi-room jednotky sú určené na prehrávanie zvuku z domácich zariadení pripojených na lokálnu WIFI sieť, z internetových rádií, online služieb (napr. Spotify, Deezer) alebo priamo cez Bluetooth z telefónu. Rozmiestňujú sa v priestore domácnosti a hudbu ovládate taktiež cez telefón či tablet.

Speakers – reproduktory

Inteligentné reproduktory môžete ovládať hlasom v kombinácii s hlasovým asistentom.

Hlasoví asistenti na ovládanie

Výhodou hlasových asistentov je rýchle a jednoduché ovládanie zariadení či zapínanie a vypínanie profilov v rámci vášho Smart home bývania. Hlasový asistent býva zabudovaný v samostatnom zariadení, ktoré môže byť integrované vo vašom mesh-i.

Amazon Alexa

Alexa je považovaná za hlasového pomocníka veľkej časti inteligentných domácností. Dokáže spolupracovať so širokým portfóliom zariadení. Pre zadávanie príkazov budete potrebovať Echo smart reproduktor a aplikáciu na jej ovládanie.

Google Assistant

Tento hlasový asistent je zabudovaný do miliónov smartfónov s operačným systémom Android. Na jeho spustenie vám bude stačiť teda iba smart telefón, hoci, môžete použiť aj samostatné inteligentné reproduktory Google Home.

Asistenta aktivujete čarovným slovíčko “OK, Google” a môžete začať s príkazmi. Google v rámci Google Home poskytuje aj aplikáciu, cez ktorú môžete ovládať ostatné inteligentné zariadenia, taktiež cez telefón.

Apple Siri

Hlasový asistent Siri je určený pre ovládanie inteligentného bývania pod taktovkou spoločnosti Apple. Prostredníctvom zariadení iPhone, iPad či inteligentných reproduktorov HomePod poviete zaklínadlo „Hey, Siri“ a vstúpite tak do sveta inteligentného bývania HomeKit.

Domácnosť

Inteligentný vysávač

Uplatnenie v domácnosti nájdu robotické vysávače, ktoré môžete ovládať na diaľku cez aplikáciu v smartfóne. Vysávanie tak prebehne bez akejkoľvek námahy, napríklad aj z práce či od kaderníka.

Smart refrigerator – inteligetná chladnička

Vďaka WIFI, Bluetoth alebo NFC pripojeniu môžete kedykoľvek zmeniť teplotu chladenia. Ponuka smart funkcií sa u každej chladničky bude líšiť cenou.

Pre príklad, niektoré dokážu strážiť obsah potravín a podľa neho vám dať tipy na recepty, prehrávať hudbu či zdieľať rôzne fotografie prostredníctvom veľkého displeja.

Smart robot lawnmover – robotická kosačka na trávnik

Je ideálnym pomocníkom do záhrad s rovným povrchom. O trávnik sa postará bez vašej námahy, ak nerátame ich nastavenie a ovládanie.

Smart blinds and shades – inteligentné rolety

Okrem toho, že inteligentné rolety blokujú a vpúšťajú svetlo, plnohodnotne pomáhajú s reguláciou izbovej teploty, minimalizujú UV žiarenie a maximalizujú súkromie.

Môžete ich rovnako ovládať na diaľku cez smartfón samostatne alebo ako súčasť vášho smart home v rámci profilov. Časovať sťahovanie alebo vyťahovanie či v spolupráci s inými zariadeniami zadefinovať hodnoty izbovej teploty, pri ktorej tak budú robiť automaticky.

Senzory

Častokrát ide o najmenšie súčiastky, ktorých význam pre bezpečnosť a pohodlie bývania je veľký. Sledujú rôzne hodnoty či aktivity, pre ktoré si môžete nastaviť notifikácie, aby ste mali svoju domácnosť pod dohľadom.

Medzi obľúbené patria senzory pohybu, vlhkosti, svetla, vibrácií, vytopenia, dymu, CO, CO2, úniku plynu, tlaku, výšky hladiny či vlhkosti pôdy.

Ak uvažujete nad smart home aj u vás doma, je na vás či si trúfnete vyskladať celé riešenie sami. Ak vás zaujímajú technológie alebo doma máte ich nadšenca, nebude to pre vás zložité. Ak si chcete však ušetriť starosti môžete siahnuť po komplexnom riešení ako napr. spomenutý Google Home alebo HomeKit od Apple.

Uprednostňujete slovenské smart riešenie?

ZEON Smart Domov – Srdcom tohto balíka je riadiaca jednotka, doplnená o prídavné zariadenia a senzory (pohybový senzor, dverový senzor, dymový senzor a smart tlačidlo). Tie medzi sebou navzájom komunikujú a spolupracujú i s aplikáciou smartfónu. Výsledkom je prehľad o spotrebe energií či ovládanie domova na diaľku. Na výber máte z balíkov pre bezpečnosť, úsporu, zábavu či kompletný balík.

Innogy – Spoločnosť prichádza s inovatívnym riešením v podobe energetického poradenstva. Na jeho konci stojí plán zefektívnenia chodu domácnosti, ktorého súčasťou môže byť navrhnutie úsporného vykurovania, ochrana pred požiarom či zdravé a optimálne osvetlenie. Všetky tieto, pre vašu domácnosť, prospešné úkony sú zabezpečované pomocou špeciálnych produktov, ako napr. šetriace žiarovky či úsporná sprcha.

Magenta SmartHome – Operátor Telekom ponúka balík, s ktorým získate prehľad o svojej domácnosti aj vtedy, keď práve nie ste doma. Postará sa o bezpečie, zaistí pohodlie a zefektívni spotrebu energií. Základ tvorí balík obsahujúci Smart home centrálu a pohybový dverový senzor. K nemu si môžete dokúpiť napr. dymový či vodný senzor a vyskladať inteligentný komplex.