Viete, ako zabezpečiť byt pred dovolenkou?

Nenechajte nič na nepríjemnú náhodu a nehodu. Práve počas dovoleniek vašu nehnuteľnosť môžu prekvapiť zlodeji, alebo dôsledky nepríjemného prasknutia vodovodnej hadice.

Pomoc nájdete aj v dobrom poistení bytu. Avšak, dokazovanie škôd, krádeže či zapríčinenia niečo trvá a tak je prevencia najlepším riešením, ako sa nepríjemnostiam vyvarujete.

Čo treba spraviť pred odchodom z domu

V prvom rade by ste mali informovať vašich susedov (ak máte dobré vzťahy a vybudovanú dôveru), zástupcu vlastníkov bytov (dôverníka / dôverníčku) a vašich blízkych. Keby sa čokoľvek v byte, vašom alebo susednom, stalo, mali by mať informáciu, kde a ako vás alebo vašu rodinu kontaktovať.

Vypnutie prívodov vody a plynu patrí medzi základné priority, na ktoré nesmiete zabudnúť. Čo i len malý, ale pravidelný únik vody, nehovoriac o plyne, môže mať nielen pre vaše, ale aj susedné byty katastrofálne následky. Pri vode nezabudnite odstaviť oba hlavné prívody, studenú i horúcu.

Rovnako dôležité je nezabudnúť na elektriku. Skontrolujte všetky zásuvky a vypnite spotrebiče a elektroniku, ktoré ju nepotrebujú. Logicky, okrem chladničky, mrazničky či napájania bezpečnostného systému, ak ho máte.

Dobrá prevencia pri ochrane bytu len pomôže

Medzi nutnosti patrí i kontrola a zabezpečenie všetkých okien a balkónových dverí. Ak bývate na prízemí, bezpodmienečne. Váš byt by mal aj počas vašej neprítomnosti vyzerať ako obývaný. Nesťahujte dole rolety na oknách a nezaťahujte závesy.

Pokiaľ máte možnosť, poproste známych, alebo susedov, aby na kontrolu prišli aj v noci a zasvietili (ak nemáte automatické osvetlenie, ktoré sa postará o pravidelne zapínanie a vypínanie svetiel). Môžu tak popolievať kvety, skontrolovať byt a poriadne ho prevetrať. Takisto by ste im mali nechať kľúč, aby vám vybrali poštu. Preplnená schránka môže byť pozvánkou pre zlodejov.

Rovnako ich môžete poprosiť aj o preparkovanie vášho auta. Takto nevznikne žiaden viditeľný dôvod na podozrenie, že nie ste doma. Možno sa vám to nebude chcieť veriť, ale vyhýbajte sa zdieľaním detailov a dĺžky dovolenky na sociálnych sieťach. Aj vo veľkom množstve vašich kontaktov a pri verejnom profile na vás môže číhať nebezpečie.

Drahú elektroniku uschovajte na nenápadné miesto alebo do domáceho trezora, prípadne ich nechajte u blízkeho v rodine, ktorý vám ich postráži.

Zabezpečenie dverí

Spoľahlivé bezpečnostné dvere oceníte nielen počas dovolenky. Pri dverách si môžete vyberať zo širokej ponuky výrobcov v 6 bezpečnostných triedach. Odlišujú ich použité bezpečnostné prvky a ich kvalita. Pri výbere bezpečnostných dverí sa pozerajte na triedu 3 a 4. Ich vlastníctvo býva častou podmienkou pre poistenie nehnuteľnosti.

Ak si to váš rozpočet môže dovoliť, vyberajte dvere s pozinkovaným plechom s pevným oceľovým jadrom či dvere s cylindrickou vložkou. Kúpou kvalitných bezpečnostných dverí spravidla získate aj rovnako spoľahlivú zárubňu. Pri kúpe si urobte prieskum medzi dodávateľmi. Či majú potrebné certifikáty, aké majú referencie a ponuku.

Využite aj zabezpečovanie okien

Zlodej sa veľmi ľahko môže do bytu dostať cez okno alebo balkón. Zamedziť nebezpečenstvo, ktoré číha najmä na byty na prízemí, môžu pevné bezpečnostné mreže. Kúpite ich aj v peknom prevedení, no stále ide o mreže, ktoré môžu pôsobiť väzensky.

Ak nechcete mreže, môžete vyskúšať bezpečnostné fólie, ktorých nalepením sklo získa odolnosť voči rozbitiu zlodejmi. Nebudú kaziť vašu domácu pohodu na rannej kávičke na balkóne a výrazne zvýšia ochranu vášho majetku.

Na rozdiel od mreží aj bezpečnostné okenice dodajú vášmu bytu ráz a zároveň zvýšia jeho bezpečnosť. Možno ich použiť na okná i balkónové dvere. Ochranu okien môžu zvýšiť aj bezpečnostné kľučky a kovania.

Nainštalujte si alarm

Ak chcete vedieť o každom pohybe v byte počas vašej neprítomnosti, nechajte si namontovať alarm. Ponuka výrobcov je široká a cenovo dostupná vo viacerých úrovniach. Pri výbere sa môžete rozhodnúť pre klasický alebo bezdrôtový alarm. Klasický alarm býva cenovo výhodnejší. Do siete je napojený cez káble.

Pri bezdrôtovom alarme je nutná výmena batérií a vyššia obstarávacia cena. Funguje vďaka rádiovej komunikácii snímačov, ktoré sú napojené na batérie.

Kamerový systém – bodyguard vášho bytu

Ak chcete maximalizovať ostrahu vášho bytu, inštaláciou kamier to rozhodne dosiahnete. Jednoducho si kúpite zariadenia na vonkajšie alebo vnútorné snímanie obrazu, ktorý môžete sledovať online a zároveň vám poskytne aj možnosť spätného záznamu v archíve.

Vyššiu úroveň zabezpečenia docielite výberom kamier so senzorom na pohyb, ktorých softvér vás naň dokáže ihneď upozorniť notifikáciou cez telefón. Pri výbere prihliadajte aj na to, či kamera má alebo nemá nočné videnia.

Pri umiestnení kamery alebo viacerých kamier uvažujte strategicky. Mali by snímať prístupové body do nehnuteľnosti. V prípade, že ich budete mať viac, snažte sa zasiahnuť miesta s cennosťami.

Trezor pre vaše zlato

Vaše domáce poklady, hotovosť či šperky môžete uschovať aj v trezore. Pozor, nepleťte si trezor so sejfom, ktorý kúpite už od 30 € a zabezpečenie cenného majetku nemusí tak byť dostatočné. Trezory bývajú certifikované, majú dvojitý plášť s 3 až 4-bodovým uzamykacím systémom cez mechanickú, elektronickú alebo kombinovanú zámku. Pozor, ak si vyberiete trezor na kľúč, môžete ho stratiť. Pri trezore na kód zase musíte mať dobrú pamäť na kód.

Trezory majú 5 bezpečnostných tried. Na domáce použitie vám môže stačiť aj trieda  0-1. Podľa vašej konkrétnej potreby si nechajte poradiť skúsenými odborníkmi.

Zvýšiť bezpečnosť vášho bytu počas neprítomnosti dokážete viacerými spôsobmi. Pre akýkoľvek sa rozhodnete, buďte si istý, snažte sa o kompromis ceny a kvality zariadenia. Popritom však nezabúdajte, že niekedy naozaj stačia jednoduché úkony (vypnutie vody, plynu či malých spotrebičov). Veď práve na ne sa jednoducho najviac zabúda.

Ako sa môžete sťažovať na rušenie nočného kľudu

Rušenie nočného kľudu a susedov hlasným televízorom
shutterstock

Pokoj a ticho berieme pri bývaní v byte, ale aj dome za samozrejmosť. Zabezpečuje ich dodržiavanie pravidiel nočného kľudu.

Poznáte ich?

Akoby vyzeralo respektíve skôr znelo, keby hluk zo strojov, ohňostroja či hlasná hudba z domácej oslavy alebo grilovačky znela z každého dvora či okien bytu každý večer?

Susedské vzťahy sú pre vytvorenie spokojného domova jedným z najdôležitejších faktorov a ich kvalitu v mnohých prípadoch určuje hlučnosť v nočných hodinách. Pri bývaní v byte aj počas dňa. Predsa len obojstranná ohľaduplnosť je na mieste.

Ako definuje nočný kľud zákon a legislatíva

O nočnom kľude hovorí Priestupkový zákon. Podľa § 47 ods. 1 písm. b) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení noviel (ďalej len “Priestupkový zákon”) upravuje, že priestupku sa dopustí ten, kto poruší nočný kľud, hoci samotný nočný kľud zákon sám nešpecifikuje. Prihliada na zákon o ochrane zdravia ľudí, ktorý definuje nočný čas od 22:00 hod. do 06:00 hod.

Nočný čas kľudu je od 22:00 hod. do 06:00 hod.

Občania sú povinní zabezpečiť zamedzenie používania zariadení, strojov či vozidiel, ktoré vytvárajú hluk, a ktorý môžu regulovať. Rovnako, rozhlasové a televízne prijímače, hudobné nástroje môžeme používať spôsobom a v hlasitosti, ktorá neruší nezúčastnené osoby. V najčastejšom prípade našich susedov.

Nočný kľud v paneláku, cez leto, víkend alebo na dedine

Nočný kľud je len jeden. Zákon nepozná žiadne rozdiely, preto sa nedajte odbiť susedom, ktorý vám hovorí, že je predsa leto alebo víkend. Nárok na pokoj máme všetci minimálne do desiatej hodiny večer do šiestej hodiny ráno.

Aj hluk má svoje hranice, ktoré sa neoplatí prekročiť

Cez deň dovolená hranica predstavuje maximálne 50 decibelov. V nočných hodinách sa znižuje na úroveň maximálne 45 decibelov. Pre ilustráciu okolo 70 až 80 decibelov môže vyprodukovať ruch na križovatke, alebo 50 decibelov dokáže vydávať práčka či vysávač staršieho typu.

Koľko decibelov je aký hluk?

Prah počuteľnosti (0), sotva počuteľné (10), šepot (30), tichý rozhovor, mierny dážď (50), mierne hlučné – auto, vysávač, práčka, uličný ruch (80), veľmi hlučné – motorka na ulici (100), nepríjemne hlučné – diskotéka, rockový koncert, prúdové lietadlo (120), bolestivo hlučné, výstrel z dela (viac ako 130)

Ako sa brániť voči hlučným susedom?

V prípade, že ste obeťami nadmerného hluku, máte právo volať štátnu alebo mestskú políciu. Obe majú rovnaké právomoci a môžu za rušenie nočného kľudu udeliť pokutu až do výšky 33 €.

Za rušenie nočného kľudu môžete dostať pokutu do výšky 33 €.

Samozrejme je veľmi náročné určiť prekročenie dovolenej hranice hluku, nakoľko príslušníci štátnych zložiek nemajú k dispozícii hlukomer.

Okrem priestupkového zákona, dodržiavanie nočného kľudu upravujú všeobecnými záväznými nariadeniami, ktoré sa týkajú verejného poriadku aj obce a mestá. Ak váš sused podľa vás opakovane porušuje váš nočný pokoj, môžete na obecný alebo mestský úrad podať aj občiansku sťažnosť.

Medzi najčastejšie spôsoby, ktorými sa ľudia dopúšťajú rušenia nočného pokoja patrí hlasné zhováranie, vykrikovanie, hlasné vyspevovanie, zvukové efekty, hlučná jazda na motorke, púšťanie rozhlasových a televíznych prijímačov nad izbovú počuteľnosť či zavýjanie psov v bytových domov.

V prípade hluku pri prerábke bytu platia rovnaké pravidlá. Všetky rekonštrukčné práce by mali byť ukončené pred 22:00 hod. Dobrým mravom a prejavom slušnosti susedov je na hluk spojený s rekonštrukciou vopred upozorniť.

1. Obráťte sa na obec

Podľa Občianskeho zákonníka sa každý občan môže obrátiť na obec a žiadať, aby mu obec s týmto problémom pomohla. Podľa § 5 Občianskeho zákonníka platí: “Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.”

2. Podajte žalobu na túto osobu

Ak by to nepomohlo a rušiteľ nočného kľudu by pokračoval, podľa § 127 Občianskeho zákonníka je možné podať na túto osobu žalobu. V súdnom konaní je potrebné preukázať, že dochádza k rušeniu hlukom. Súd takejto osobe môže zakázať, aby rušila svojich susedov hlukom.

3. Podajte návrh na exekúciu alebo trestné oznámenie

Ak by ani po súdnom konaní nedošlo k náprave, tak je možné podať návrh na exekúciu. Ak by sa minula účinkom aj exekúcia, je možné podať trestné oznámenie a takýto porušovateľ môže byť odsúdený za marenie výkonu úradného rozhodnutia aj trestnoprávne. Môže mu byť uložený trest odňatia slobody.

Jedným z riešení, ktoré sú ale už trochu extrémnejšie je riešiť to cez súd a predaj bytu porušovateľa. Aj taká je právomoc súdu.

Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

Niekedy postačí dobré slovo

Zamyslite sa nad tým, ako dodržiavate nočný kľud vy a vaše okolie. Ak sa stane obeťou jeho porušovania, predtým než zavoláte políciu alebo napíšete sťažnosť, skúste narušiteľa upozorniť a dobrým slovom vyriešiť celú situáciu.

Odborný garant článku: JUDr. Milan Ficek, advokát, online právna poradňa