Viete, ako zabezpečiť byt pred dovolenkou?

Nenechajte nič na nepríjemnú náhodu a nehodu. Práve počas dovoleniek vašu nehnuteľnosť môžu prekvapiť zlodeji, alebo dôsledky nepríjemného prasknutia vodovodnej hadice.

Pomoc nájdete aj v dobrom poistení bytu. Avšak, dokazovanie škôd, krádeže či zapríčinenia niečo trvá a tak je prevencia najlepším riešením, ako sa nepríjemnostiam vyvarujete.

Čo treba spraviť pred odchodom z domu

V prvom rade by ste mali informovať vašich susedov (ak máte dobré vzťahy a vybudovanú dôveru), zástupcu vlastníkov bytov (dôverníka / dôverníčku) a vašich blízkych. Keby sa čokoľvek v byte, vašom alebo susednom, stalo, mali by mať informáciu, kde a ako vás alebo vašu rodinu kontaktovať.

Vypnutie prívodov vody a plynu patrí medzi základné priority, na ktoré nesmiete zabudnúť. Čo i len malý, ale pravidelný únik vody, nehovoriac o plyne, môže mať nielen pre vaše, ale aj susedné byty katastrofálne následky. Pri vode nezabudnite odstaviť oba hlavné prívody, studenú i horúcu.

Rovnako dôležité je nezabudnúť na elektriku. Skontrolujte všetky zásuvky a vypnite spotrebiče a elektroniku, ktoré ju nepotrebujú. Logicky, okrem chladničky, mrazničky či napájania bezpečnostného systému, ak ho máte.

Dobrá prevencia pri ochrane bytu len pomôže

Medzi nutnosti patrí i kontrola a zabezpečenie všetkých okien a balkónových dverí. Ak bývate na prízemí, bezpodmienečne. Váš byt by mal aj počas vašej neprítomnosti vyzerať ako obývaný. Nesťahujte dole rolety na oknách a nezaťahujte závesy.

Pokiaľ máte možnosť, poproste známych, alebo susedov, aby na kontrolu prišli aj v noci a zasvietili (ak nemáte automatické osvetlenie, ktoré sa postará o pravidelne zapínanie a vypínanie svetiel). Môžu tak popolievať kvety, skontrolovať byt a poriadne ho prevetrať. Takisto by ste im mali nechať kľúč, aby vám vybrali poštu. Preplnená schránka môže byť pozvánkou pre zlodejov.

Rovnako ich môžete poprosiť aj o preparkovanie vášho auta. Takto nevznikne žiaden viditeľný dôvod na podozrenie, že nie ste doma. Možno sa vám to nebude chcieť veriť, ale vyhýbajte sa zdieľaním detailov a dĺžky dovolenky na sociálnych sieťach. Aj vo veľkom množstve vašich kontaktov a pri verejnom profile na vás môže číhať nebezpečie.

Drahú elektroniku uschovajte na nenápadné miesto alebo do domáceho trezora, prípadne ich nechajte u blízkeho v rodine, ktorý vám ich postráži.

Zabezpečenie dverí

Spoľahlivé bezpečnostné dvere oceníte nielen počas dovolenky. Pri dverách si môžete vyberať zo širokej ponuky výrobcov v 6 bezpečnostných triedach. Odlišujú ich použité bezpečnostné prvky a ich kvalita. Pri výbere bezpečnostných dverí sa pozerajte na triedu 3 a 4. Ich vlastníctvo býva častou podmienkou pre poistenie nehnuteľnosti.

Ak si to váš rozpočet môže dovoliť, vyberajte dvere s pozinkovaným plechom s pevným oceľovým jadrom či dvere s cylindrickou vložkou. Kúpou kvalitných bezpečnostných dverí spravidla získate aj rovnako spoľahlivú zárubňu. Pri kúpe si urobte prieskum medzi dodávateľmi. Či majú potrebné certifikáty, aké majú referencie a ponuku.

Využite aj zabezpečovanie okien

Zlodej sa veľmi ľahko môže do bytu dostať cez okno alebo balkón. Zamedziť nebezpečenstvo, ktoré číha najmä na byty na prízemí, môžu pevné bezpečnostné mreže. Kúpite ich aj v peknom prevedení, no stále ide o mreže, ktoré môžu pôsobiť väzensky.

Ak nechcete mreže, môžete vyskúšať bezpečnostné fólie, ktorých nalepením sklo získa odolnosť voči rozbitiu zlodejmi. Nebudú kaziť vašu domácu pohodu na rannej kávičke na balkóne a výrazne zvýšia ochranu vášho majetku.

Na rozdiel od mreží aj bezpečnostné okenice dodajú vášmu bytu ráz a zároveň zvýšia jeho bezpečnosť. Možno ich použiť na okná i balkónové dvere. Ochranu okien môžu zvýšiť aj bezpečnostné kľučky a kovania.

Nainštalujte si alarm

Ak chcete vedieť o každom pohybe v byte počas vašej neprítomnosti, nechajte si namontovať alarm. Ponuka výrobcov je široká a cenovo dostupná vo viacerých úrovniach. Pri výbere sa môžete rozhodnúť pre klasický alebo bezdrôtový alarm. Klasický alarm býva cenovo výhodnejší. Do siete je napojený cez káble.

Pri bezdrôtovom alarme je nutná výmena batérií a vyššia obstarávacia cena. Funguje vďaka rádiovej komunikácii snímačov, ktoré sú napojené na batérie.

Kamerový systém – bodyguard vášho bytu

Ak chcete maximalizovať ostrahu vášho bytu, inštaláciou kamier to rozhodne dosiahnete. Jednoducho si kúpite zariadenia na vonkajšie alebo vnútorné snímanie obrazu, ktorý môžete sledovať online a zároveň vám poskytne aj možnosť spätného záznamu v archíve.

Vyššiu úroveň zabezpečenia docielite výberom kamier so senzorom na pohyb, ktorých softvér vás naň dokáže ihneď upozorniť notifikáciou cez telefón. Pri výbere prihliadajte aj na to, či kamera má alebo nemá nočné videnia.

Pri umiestnení kamery alebo viacerých kamier uvažujte strategicky. Mali by snímať prístupové body do nehnuteľnosti. V prípade, že ich budete mať viac, snažte sa zasiahnuť miesta s cennosťami.

Trezor pre vaše zlato

Vaše domáce poklady, hotovosť či šperky môžete uschovať aj v trezore. Pozor, nepleťte si trezor so sejfom, ktorý kúpite už od 30 € a zabezpečenie cenného majetku nemusí tak byť dostatočné. Trezory bývajú certifikované, majú dvojitý plášť s 3 až 4-bodovým uzamykacím systémom cez mechanickú, elektronickú alebo kombinovanú zámku. Pozor, ak si vyberiete trezor na kľúč, môžete ho stratiť. Pri trezore na kód zase musíte mať dobrú pamäť na kód.

Trezory majú 5 bezpečnostných tried. Na domáce použitie vám môže stačiť aj trieda  0-1. Podľa vašej konkrétnej potreby si nechajte poradiť skúsenými odborníkmi.

Zvýšiť bezpečnosť vášho bytu počas neprítomnosti dokážete viacerými spôsobmi. Pre akýkoľvek sa rozhodnete, buďte si istý, snažte sa o kompromis ceny a kvality zariadenia. Popritom však nezabúdajte, že niekedy naozaj stačia jednoduché úkony (vypnutie vody, plynu či malých spotrebičov). Veď práve na ne sa jednoducho najviac zabúda.

Veľký sprievodca: návod ako zariadiť byt, na ktorý budete hrdý

ako zariadiť byt
shutterstock

Máte svoj prvý vlastný byt. Po prvotnej eufórii z kúpenej novostavby alebo práve dokončenej rekonštrukcie príde krutá realita.

Ako zariadiť byt.

Pri množstve nábytku a doplnkov sa môže táto úloha javiť náročná. Najmä ak ste ako väčšina z nás, limitovaná rozpočtom.

Našťastie práve čítate tento článok, v ktorom vám prezradím ako si najlepšie zariadiť vlastný byt bez stresov a za dobrú cenu.

Výber vášho štýlu?

Ešte predtým, ako začnete prehľadávať internetové obchody s nábytkom by ste si malu ujasniť aký štýl hľadáte, resp. aký štýl vám je najbližší.

Vyhnete sa tak zbytočným impulzívnym nákupom kúskov, ktoré na konci dňa nebudú spolu ladiť a pokazia celkový dojem z krásneho bytu.

Váš byt by mal byť zariadený v určitom koncepte. Výber nábytku, doplnkov, ale i obkladov, dlažby a materiálov. To všetko ovplyvňuje výsledný charakter bytu.

Zariadenie bytu naraz alebo postupne?

Ak máte peniaze na kompletné zariadenie bytu, neváhajte a zariaďte ho celý a naraz. Málokto chce totiž bývať v byte, ktorý stále vyzerá ako tesne pred dokončením.

Ak vás netlačí čas, nasporte si radšej celkovú sumu na nábytok a zariaďte byt kompletne a naraz.

Realita však nie je ideálna. Niekedy jednoducho na zariadenie po náročnej rekonštrukcii nezvýšia peniaze a preto prichádza na rad toto riešenie.

Zariaďujte byt postupne na fázy, teda izbu po izbe. Na miesto toho, aby ste nakupovali rôzne a náhodné kúsky, zariaďte najskôr jednotlivé izby. Teda spálňu, kuchyňu, obývačku až postupne zariadíte celý byt.

Koľko vás bude stať zariadenie bytu?

V istom momente zariaďovania bytu vás neminie otázka.

Ako zariadiť byt a koľko ma to celé bude stáť?

Namiesto hádania rozpočtu si povedzte, koľko peňazí máte na zariadenie.

Prvý krok je urobiť si zoznam izieb, ktoré chcete zariaďovať a zoznam vecí, ktoré do každej izby budete potrebovať.

Následne si urobte prieskum, koľko zhruba stoja jednotlivé veci. Cenové rozdiely môžu byť na prvý pohľad obrovské, ale minimálne zistíte kde je zdravý cenový stred za dobrú kvalitu a pekný dizajn.

Kde ušetriť a kde naopak investovať?

Kým pri niektorých veciach môžete peniaze ušetriť, niekde by ste naopak mali radšej peniaze investovať. Jednou z oblastí, kde netreba šetriť je sedenie.

Kúpa kvalitnej pohovky je vyššia investícia, ale vydrží vám desiatky rokov. Ďalšia vec, do ktorej by ste mali investovať je kvalitný matrac.  

kožená pohovka

Šetriť sa tiež neoplatí na veciach, ktoré nemeníte každý rok. A to sú kvalitné plastové okna, ale tiež kvalitná podlaha. Tá ovplyvní nielen celkový vzhľad bytu, ale tiež hodnotu bytu pri jeho prípadnom predaji.

A najdôležitejšie je najmä nešetriť na ľudskej práci, teda firme alebo na majstroch, ktorí vám budú byt rekonštruovať a prípadne zariaďovať.

Ako zariadiť byt a ušetriť?

Je viacero vecí, kde viete pri zariaďovaní ušetriť. Sú to napr. koberce, bytové osvetlenie alebo doplnky do bytu, ktoré sa dajú nájsť za veľmi dobré ceny.

Dnes viete nájsť nábytok, ktorý nemusí stáť veľa, ale ponúka dobrý pomer ceny a kvality.

Kde v byte nešetriť?

Do ktorých miestností investovať viac? Najmä do miestností, kde budete vy alebo spolu s vašou rodinou tráviť najviac času, tzn. obývačka alebo kuchyňa.

Ak si byt prenajímate, neinvestujte príliš veľa do nábytku alebo doplnkov, ktoré si nebudete môcť zobrať so sebou, napr. kuchyne a skrine na mieru alebo tapety a koberce.

V akej farbe si zariadiť byt?

V istom momente zariaďovania bytu by ste si mali zvoliť farby, v ktorých bude váš byt zariadený.

Prezrite si fotografie a inšpirácie bytov, ktoré sa vám páčia. Možno v nich nájdete rovnaký vzorec farieb, ktoré si podvedome vždy vyberáte.

svetlý byt

Obrázok: idesignarch.com

Farbu by ste si mali zvoliť aj na základe toto, akú svetlosť preferujete. Ak máte radi jasné a presvetlené priestory, zvoľte si svetlejšie farby. Ak naopak preferujete tmavšie prostredie, kľudne si zvoľte ťažšie farby.

Mnoho ľudí si volí farbu podľa svetlosti bytu. Ak máte tmavší byt, svetlejšie farby vám pomôžu byt presvetliť.

tmavý byt

Obrázok: home-designing.com

Pri tmavších bytoch sa vyhýbajte krikľavým a výrazným farbám. Takéto farby pôsobia v tmavom pristredí veľmi ťažko.

V akom štýle zariadiť byt?

Existuje jednoduché pravidlo.

Ak vás to ťahá k vidieckemu romantizmu, bude pre vás minimalistický štýl v jednej farbe príliš studený a nebudete sa v ňom cítiť dobre.

A naopak. Ak máte radi jednoduché veci, bude pre vás provensálsky štýl príliš “prečačkaný”.

Nehovorím, že každá izba musí byť v tom istom štýle, ale nemali by sa výrazne a extrémne odlišovať.

Pri výbere štýlu je tiež dôležité, aby sa hodil k priestoru, ktorý plánujete zariadiť. A tiež či sa spolu s partnerom zhodnete na výbere štýlu :)

Odporúčam svoju polovičku do zariaďovania bytu zahrnúť už od začiatku. Koniec koncov je to váš spoločný byt a preto by ste sa v ňom mali cítiť obaja rovnako dobre.

Ak sa váš partner odmietne zúčastniť výberu nábytku a zariaďovaniu, prinúťte ho. V istom momente sa v každom z nás prebudí názor a vkus a to už býva zbytočne neskoro.

Aké štýly interiérov existujú?

Ak si nie ste istý, aký štýl sa vám páči, začnite hľadať na internete fotografie už zariadených interiérov. Uložte si fotografie izieb, ktoré sa vám páčia. Sami tak rýchlo zístíte, ku ktorému štýlu viac inklinujete.

Zbierajte fotografie minimálne niekoľko týždňov. Je lepšie ked tento proces neurýchlite a budete si skutočne istý, ktorý štýl je pre vás najbližší.
Existuje niekoľko základných štýlov, ktoré sa od seba na prvý pohľad vzájomne odlišujú.

Ako zariadiť byt podľa štýlov?

Vidiecky alebo provensálsky štýl

Je jeden z najobľúbenejších štýlov vôbec. Do vášho bytu prináša príjemnú atmosféru vidieka, príjemné farby a materiály. Tento štýl sa nehrá na dokonalosť, ale na prirodzenosť.

Mnohým ľuďom evokuje ich mladosť a letá strávené u babky na dedine. Kúsok týchto spomienok si preto chcú preniesť aj do svojho vlastného bývania.

Provensálsky štýl má korene vo Francúzsku, v juhovýchodnej oblasti Provensálska, ktorá sa vyznačuje levanduľou, ľahkosťou a vzdušnosťou. Asi si všetci vieme predstaviť príjemné strávený víkend na vidieku. A práve tento štýl vám to umožní.

Typická je biela alebo smotanová farba nábytku v kombinácii podláh z tvrdého dreva alebo terakotových dlaždíc.

provensálsky štýl

Obrázok: bestdesignideas.com

Moderný štýl

Opakom vidieckého štýlu je tzv. moderný štýl alebo tiež súčasný. Vyznačuje sa trendami, ktoré aktuálne prevládajú v interiérovom dizajne. Určite si pamätáte na interiéri z 90. rokov, ktoré sa vám dnes už zdajú trochu staromódne.

Dnešný moderný štýl sa však vyznačuje relatívne nadčasovými prvkami. Jednoduché materiály v kombinácii s výraznými farbami tak ľahko z módy nevyjdú.

moderný štýl

Obrázok: epichomeideas.com

Minimalistický štýl

Alebo tiež známy ako škandinávsky a severský štýl sa vyznačuje bielou farbou v kombinácii s drevom. Využíva hru s tieňmi, rôzne detaily a celkový interiér slúži ako plátno, ktoré majiteľ takéhoto bytu zaplní výraznými, farebnými doplnkami.

Práve doplnky dodávajú tomuto, na prvý pohľad chladnému štýlu to kúzlo domácej a príjemnej atmosféry.

minimalistický štýl

Obrázok: creativeresidence.com

Vintage alebo retro štýl

Vlna retra je momentálne populárnejšia ako nikdy predtým. Takýto štýl využíva prvky, ktoré sú relatívne staré, ale stále to nie sú starožitnosti. Využívajú sa tak kvalitné dizajnové kúsky zo 60, 70. a 80. rokov, ktoré nestarnú ani v dnešnej dobe.

Rôzne zaujímavé stoličky, skrinky a najmä množstvo doplnkov sú základom vintage štýlu. Staré kreslo stačí len prečaluniť a stále máte nadčasový prvok v interiéri.

retro štýl

Obrázok: decoist.com

Rustikálny štýl

Je tzv. historický štýl, ktorý vo svojej podobe využíva pôvodné starožitné kúsky a iné starožitnosti. Takýto interiér doslova dýcha históriou. Mnoho ľudí si však zariaďuje byt aj napodobneninami, ktoré su samozrejme lacnejšie ako pôvodny starý nábytok.

Zladiť takéto historické doplnky a nábytok je ťažšie ako pri ostatných štýloch, preto pri tomto štýle odporúčam využiť služby interiérového architekta.

rustikálny štýl

Obrázok: decoist.com

Industriálny štýl

Je čoraz viac obľúbeným aj v našich končinách. Pôvodne vznikol z rôznych starých hál prerobených na luxusné loftové bývanie.

Vyznačuje sa priznanými technickými objektami, ako je surový pohľadový betón, alebo priznané tehlové murivo. Využívajú sa tiež priznané káble elektroinštalácie alebo rôzne priemyselné svietidlá.

Ako podlahy sa využíva PVC a tiež rôzne liate podlahy známe z priemyselných hál.

industriálny štýl

Obrázok: decoist.com

Prírodný štýl

Žijeme v dobe plnej chémie a umelých látok. Preto nikoho neprekvapí, že popularitu získava práve prírodný štýl. Prevládajú tu prírodné materiály, najmä drevo, hlina, ľan a prírodné textílie.

Farebnosť diktujú zemité farby ako hnedá, okrová a zelená.

prírodný štýl

Obrázok: houseandgarden.co.uk

Ako zariadiť byt krok za krokom?

  • Prvý krok: Výber postele

Ak by ste si mali vybrať, resp. mali by ste peniaze len jeden kus nábytku, mala by to byť posteľ. A pravdepodobne ani nie posteľ ako kvalitný matrac v plnej veľkosti pre dvoch, tzv. king size.

  • Druhý krok: Kúpa obliečok

Do postele potrebujete posteľnú súpravu, perinu, vankúš a obliečky. V dnešnej dobe je lepšie kúpiť antialergické obliečky. Určite si pamätáte na obrovské duchny plnené perím. V dnešnej dobe dobrých izolácií a zateplených domov ich nebudete potrebovať.

Ako zariadiť byt nábytkom?

Ak máte už nejaký nábytok a vyzerá lacno, zbavte sa ho. Ak vyzerá, že už niečo prežil, zbavte sa ho.

Nábytok by ste mali kupovať vtedy, ak máte presnú predstavu čo všetko budete mať v izbe. Iba tak sa vyhnete chybám, že kúpite časť nábytku, ktorá nebude nakoniec s ničím ladiť.

Nepotrebujete mať úplne presný typ nábytku, stačí základná predstava kúskov, ktoré budú v danej miestnosti.

Najčastejšou chybou je, ak si napr. kúpite doplnok a okolo neho potom zariaďujete zvyšok izby.

Začnite výberom veľkých kúskov ako je sedačka alebo skriňa. Vyberajte skôr neutrálne farby, ktoré dotvoríte farebnými doplnkami, tapetami alebo textíliami.

Investujte do čalunneného nábytku, ktorý je najviac namáhaný.

Veľkosť nábytku

Jednou z najčastejších chýb pri výbere nábytku je nesprávna veľkosť v kontexte veľkosti izby a ostatných kúskov. Veľmi často sa stáva, že si ľudia kúpia príliš veľký nábytok, ktorý v showroome vyzerá skvelo, ale v malom byte je doslova natlačený na sebe.