Čo to ale inteligentná domácnosť, nazývaná aj smart home, vlastne je?

Smart domácnosť možno definovať ako prepojený, automatizovaný systém, ktorý spravuje bezpečnosť a pohodlie domova pomocou inteligentných technológií, ako napr. chytré zásuvky, žiarovky či spínače.

A čo to znamená pre vás?

Ráno sa budíte pri pomaly rozsvecujúcom sa svetle. Z práce sa vraciate do príjemne vykúreného bytu. Večerné dohady o tom, kto pôjde vypnúť svetlo, keď už ležíte v posteli, sú pri smart domácnosti taktiež minulosťou.

Inteligentná, smart domácnosť a jej výhody

Chytrá domácnosť bola zriadená na to, aby spoľahlivo slúžila používateľovi. A nielen to. Pozrite si benefity, ktoré ponúka.

Šetrenie energií

Úspora na energiách vďaka automatickému zapnutiu či vypnutiu kúrenia a klimatizácie, znamená pre vás ako spotrebiteľa šetrenie vašich peňazí. A to predsa nikdy nie je na škodu.

Bezpečnosť

Všetci chceme mať bezpečný domov. Inteligentná domácnosť sa pomocou špeciálnych senzorov postará o zabezpečenie proti požiaru či vytopeniu a domov ochráni aj pred nekalými zámermi zlodejov.

Komfort

Predstava o ovládaní domova na diaľku mohla pred pár rokmi vyznieť ako fikcia zo sci-fi filmu, no dnes je už realitou. Pred odchodom z domu ste žehlili košeľu a cestou do práce ste si spomenuli, že ste nevypli žehličku? Stačí zakódovať byt a vypne sa i zástrčka, v ktorej ste ponechali žehličku.

Jednoduchosť

Jednoduchosť spočíva v jednak intuitívnom ovládaní, ale aj v samotnom fakte, že inštalácia nevyžaduje žiadne stavebné zásahy, ako sekanie či vŕtanie.

Ako vybudovať smart domácnosť?

To, že chytrá domácnosť nevyžaduje stavebné úpravy sme už načrtli. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa aj vaša domácnosť môže stať chytrou.

Vytvorenie inteligentnej domácnosti môžete vziať do vlastných rúk alebo dať prednosť hotovému balíku. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, premyslite si, či vám postačí jednoúčelový rad alebo si chcete vytvoriť komplexný smart home, na čo je vhodná centrálna jednotka.

Jednoúčelové zostavy sú ideálne vtedy, ak neplánujete vytvoriť komplexnú chytrú domácnosť alebo, ako už napovedá aj samotný názov, máte záujem len o ovládanie jednej jej časti. Plusom je prijateľná cena a nenáročnosť inštalácie. Ako mínus vidíme nemožnosť prepojenia viacerých zostáv medzi sebou a obmedzenia v možnosti rozšírenia.

Centrálna jednotka funguje na otvorených protokoloch, vďaka ktorým je kompatibilná s rôznymi zariadeniami od viacerých výrobcov. Umožňuje teda vybudovanie rozsiahlej chytrej domácnosti.

Ak stavíte na istotu a dáte prednosť hotovému balíku, môžete sa rozhodnúť pre:

ZEON Smart Domov – Srdcom tohto balíka je riadiaca jednotka, doplnená o prídavné zariadenia a senzory. Tie medzi sebou navzájom komunikujú a spolupracujú i s aplikáciou smartfónu. Výsledkom je prehľad o spotrebe energií či ovládanie domova na diaľku. Na výber máte z balíkov pre bezpečnosť, úsporu, zábavu či kompletný balík.

Innogy – Spoločnosť prichádza s inovatívnym riešením v podobe energetického poradenstva. Na jeho konci stojí plán zefektívnenia chodu domácnosti, ktorého súčasťou môže byť navrhnutie úsporného vykurovania, ochrana pred požiarom či zdravé a optimálne osvetlenie. Všetky tieto, pre vašu domácnosť, prospešné úkony sú zabezpečované pomocou špeciálnych produktov, ako napr. šetriace žiarovky či úsporná sprcha.

Magenta SmartHome – Operátor Telekom ponúka balík, s ktorým získate prehľad o svojej domácnosti aj vtedy, keď práve nie ste doma. Postará sa o bezpečie, zaistí pohodlie a zefektívni spotrebu energií. Základ tvorí balík obsahujúci Smart home centrálu a pohybový dverový senzor. K nemu si môžete dokúpiť napr. dymový či vodný senzor a vyskladať inteligentný komplex.

Chytrá domácnosť môže byť pre mnohých ešte aj v dnešnej dobe akýsi nadštandard. Nájdu sa však aj takí, pre ktorých je inteligentná domácnosť vymoženosť uľahčujúca každodenný život. A to jej rozhodne nemožno uprieť.