Ako zabezpečiť dom v praxi

Základom sú bezpečnostné dvere a kvalitné okná.

lupič v dome

Beata Kalaiová

23. júla 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Ako zabezpečiť dom v praxi
5 3 hodnotení

Priznajme si, že dedinám na juhu Európy, kde si nemusia zamykať dvere pred nechcenými návštevníkmi, môžeme len tíško závidieť. Ľudská kreativita je, žiaľ, bezhraničná aj pri profesionálnych, či amatérskych zlodejoch. Zabezpečená domácnosť je už dnes jednoducho nevyhnutnosťou.

Podľa štatistických údajov by sme sa nemali až tak obávať, keďže počet vlámaní do bytov a domov každoročne klesá. Pocit bezpečia však narúša interpretácia týchto štatistík. Je veľmi pravdepodobné, že sa tu nejde o mentálny prerod celej spoločnosti. Údaje zo štatistiky nám skôr naznačujú, že vďaka bezpečnostným prvkom, ktorými sa obklopujeme, je menšia pravdepodobnosť, že sa zlodej vystaví riziku z odhalenia.

Tak ako teda zabezpečiť váš dom v praxi? Odpoveď na túto otázku sme hľadali u odborníkov z oblasti bezpečnosti. Jednoznačne sa zhodujú, že najefektívnejšie je použiť kombináciu mechanických a elektronických, bezpečnostných prvkov, ktoré sa postarajú o bezpečnosť vašej nehnuteľnosti.

Základom sú bezpečnostné dvere

Výber poctivých bezpečnostných dverí je alfa a omega vášho zabezpečenia. Na trhu nájdete pomerne veľké množstvo predajcov, ktorí o svojej ponuke vyhlasujú, že dvere, ktoré predávajú sú bezpečnostné. Ak si kupujete bezpečnostné dvere, siahnite vždy po certifikátoch bezpečnosti v minimálnej triede tri zo šiestich. Aj vašu poisťovňu bude zaujímať v akej bezpečnostnej triede boli počas vlámania vaše dvere. Akceptujú minimálne tretiu a štvrtú triedu.

Okrem certifikátov od dverí si rovnako odkontrolujte aj bezpečnostnú triedu zámkov a protipožiarnu ochranu, ktorá by požiar mala ustáť aspoň po dobu 30 minút.


Ako zabezpečiť okná?

Aj keď ste si namontovali nepreniknuteľné, bezpečnostné dvere, váš dom je ešte stále v ohrození. Okná môžu byť ľahkým terčom záujmu zlodeja. Najrizikovejšie sú na tom staršie typy plastových, či drevených okien, ktoré majú len sklenenú výplň a plastový rám.

Dnes už môžete siahnuť po bezpečnostných oknách, ktoré majú integrované železné výstuhy, pre zabezpečenie rámu. Podstatné su aj klučky a sklá. Opýtajte sa preto predajcu na zamykacie klučky a na bezpečnostné pánty, ktoré fungujú dobre pri každom sklopení okna. Pri sklách si dajte taktiež pozor. Ak sa uspokojíte len so slovíčkom bezpečnostné sklo, môže sa stať, že ste si kúpili sklo, ktoré ochráni vás a to tak, že pri rozbití sa neporežete. Sklá musia mať v názve bezpečnostný certifikát proti vlámaniu.

bezpečnostné okná

Elektronika hýbe svetom bezpečnosti

Pri mechanickom zabezpečení chránite dočasne len svoj majetok, no pri elektronických prvkoch sa pozriete zlodejovi do tváre a odhalíte ho priamo pri čine. Máte teda možnosť okamžite konať.

Nič nevystraší vlámača viac ako spustený alarm. Dnešné alarmy sú doslova nabité funkciami. Pri výbere si zohľadnite najmä svoje potreby a povahu domu, ktorý chcete chrániť.


Certifikáty sú nepostrádateľné aj pri výbere alarmu.Pre ochranu menšej chatky postačí stupeň číslo jedna. Pre väčšie nehnuteľnosti sa už ohliadnite k vyšším stupňom ochrany.

Okrem zlodejov si alarm poradí aj s notifikáciou prírodnej katastrofy, či domácej pohromy v podobe požiaru, či zatopenia.Práve pri požiari oceníte, že pri kúpe zariadenia si môžete vybrať alarm, ktorý notifikuje o nebezpečenstve nielen vás, ale aj profesionálov, ktorí začnú okamžite konať.

alarm v domácnosti

V dobe smart technológií, sú alarmy jednoducho ovládané a bezdrôtovo inštalované do akejkoľvek domácnosti. Nemusíte sa teda obávať zložitej montáži, či výrazného zásahu do stien vášho domova.

Skombinujte mechanické a elektronické prvky a pocit bezpečia vás môže sprevádzať každý deň. Práve táto kombinácia bezpečnostných prvkov vás ochráni pred neželanými návštevníkmi.

Ako zabezpečiť dom v praxi
5 3 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Lenka Riganová

Aktualizované
26. júna 2018

Ako si zariadiť smart domácnosť?
5 3 hodnotení

Kým kedysi bol pojem inteligencia výsostne pripisovaný iba ľuďom, dnes už to ani zďaleka neplatí. Čoraz častejšie sa stretávame s inteligentnými telefónmi, televíziami, hodinkami a najnovšie môže byť inteligentná už aj vaša domácnosť.

Čo to ale inteligentná domácnosť, nazývaná aj smart home, vlastne je?

Smart home možno definovať ako prepojený, automatizovaný systém, ktorý spravuje bezpečnosť a pohodlie domova pomocou inteligentných technológií, ako napr. chytré zásuvky, žiarovky či spínače.

A čo to znamená pre vás?

Ráno sa budíte pri pomaly rozsvecujúcom sa svetle. Z práce sa vraciate do príjemne vytopeného bytu. Večerné dohady o tom, kto pôjde vypnúť svetlo, keď už ležíte v posteli, sú pri smart domácnosti taktiež minulosťou.


Inteligentná domácnosť a jej výhody

Chytrá domácnosť bola zriadená na to, aby spoľahlivo slúžila používateľovi. A nielen to. Pozrite si benefity, ktoré ponúka.

Šetrenie energií

Úspora na energiách vďaka automatickému zapnutiu či vypnutiu kúrenia a klimatizácie, znamená pre vás ako spotrebiteľa šetrenie vašich peňazí. A to predsa nikdy nie je na škodu.

Bezpečnosť

Všetci chceme mať bezpečný domov. Inteligentná domácnosť sa pomocou špeciálnych senzorov postará o zabezpečenie proti požiaru či vytopeniu a domov ochráni aj pred nekalými
zámermi zlodejov.

Komfort

Predstava o ovládaní domova na diaľku mohla pred pár rokmi vyznieť ako fikcia zo sci-fi filmu, no dnes je už realitou. Pred odchodom z domu ste žehlili košeľu a cestou do práce ste si spomenuli, že ste nevypli žehličku? Stačí zakódovať byť a vypne sa i zástrčka, v ktorej ste ponechali žehličku.

Jednoduchosť

Jednoduchosť spočíva v jednak intuitívnom ovládaní, ale aj v samotnom fakte, že inštalácia nevyžaduje žiadne stavebné zásahy, ako sekanie či vŕtanie.


Ako vybudovať smart home?

To, že chytrá domácnosť nevyžaduje stavebné úpravy sme už načrtli. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa aj vaša domácnosť môže stať chytrou.

Vytvorenie inteligentnej domácnosti môžete vziať do vlastných rúk alebo dať prednosť hotovému balíku. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, premyslite si, či vám postačí jednoúčelový rad alebo si chcete vytvoriť komplexný smart home, na čo je vhodná centrálna jednotka.

Jednoúčelové zostavy sú ideálne vtedy, ak neplánujete vytvoriť komplexnú chytrú domácnosť alebo, ako už napovedá aj samotný názov, máte záujem len o ovládanie jednej jej časti. Plusom je prijateľná cena a nenáročnosť inštalácie. Ako mínus vidíme nemožnosť prepojenia viacerých zostáv medzi sebou a obmedzenia v možnosti rozšírenia.

Centrálna jednotka funguje na otvorených protokoloch, vďaka ktorým je kompatibilná s rôznymi zariadeniami od rozličných výrobcov. Umožňuje teda vybudovanie rozsiahlej chytrej domácnosti.

Ak stavíte na istotu a dáte prednosť hotovému balíku, môžete sa rozhodnúť pre:


ZEON Smart Domov – Srdcom tohto balíka je riadiaca jednotka, doplnená o prídavné zariadenia a senzory. Tie medzi sebou navzájom komunikujú a spolupracujú i s aplikáciou smartfónu. Výsledkom je prehľad o spotrebe energií či ovládanie domova na diaľku. Na výber máte z balíkov pre bezpečnosť, úsporu, zábavu či kompletný balík.

Innogy – Spoločnosť prichádza s inovatívnym riešením v podobe energetického poradenstva. Na jeho konci stojí plán zefektívnenia chodu domácnosti, ktorého súčasťou môže byť navrhnutie úsporného vykurovania, ochrana pred požiarom či zdravé a optimálne osvetlenie. Všetky tieto, pre vašu domácnosť, prospešné úkony sú zabezpečované pomocou špeciálnych produktov, ako napr. šetriace žiarovky či úsporná sprcha.

Magenta SmartHome – Operátor Telekom ponúka balík, s ktorým získate prehľad o svojej domácnosti aj vtedy, keď práve nie ste doma. Postará sa o bezpečie, zaistí pohodlie a zefektívni spotrebu energií. Základ tvorí balík obsahujúci Smart home centrálu a pohybový dverový senzor. K nemu si môžete dokúpiť napr. dymový či vodný senzor a vyskladať inteligentný komplex.

Chytrá domácnosť môže byť pre mnohých ešte aj v dnešnej dobe akýsi nadštandard. Nájdu sa však aj takí, pre ktorých je inteligentná domácnosť vymoženosť uľahčujúca každodenný život. A to jej rozhodne nemožno uprieť.