Ako si nechať vypracovať návrh interiéru od architekta

shutterstock

Ak ste kúpili byt v pôvodnom stave, máte obrovskú príležitosť zariadiť si ho kompletne podľa svojich predstáv.

Ak viete ako.

Interiérový architekt vám pripraví návrh interiéru a ušetrí mnoho starostí a v konečnom dôsledku aj mnoho peňazí.

Na začiatku by sa vás mal veľa pýtať a zisťovať vaše predstavy. Aké sú vaše potreby, štýl, čo sa vám páči a akému štýlu sa vyhnúť.

Prvým návrhom býva väčšinou zmena dispozície. Tehlové byty majú oproti panelovým výhodu. Búranie priečok je rýchlejšie, jednoduchšie a lacnejšie.

Mnoho starých bytov má nevhodnú dispozíciu. Malé kuchyne si ľudia otvárajú a spájajú s obývačkou. Kúpeľne si napr. zväčšujú na úkor nevyužitej chodby.

interiér bytu
pexels.com

Ako teda na nový návrh interiéru

Architekt vypracuje zmenu pôdorysu a navrhne rozmiestnenie kuchynskej linky, vane alebo sprchy v kúpeľni. Podľa návrhu interiéru poradí s rozmiestnením elektroinštalácie, vody, kúrenia a plynu.

Prichádza na rad špecifikácia zariadenia a nábytku. Architekt po dohovore s vami navrhne použité materiály, farby a odtiene nábytku, farby stien, typ svietidiel, sanity zo vzoriek alebo katalógov firiem.

Interiérový architekt by tiež mal vedieť zabezpečiť výrobu atypického nábytku na mieru, ktorý bežne v obchodoch nenájdete. V tomto štádiu hľadajú obe strany kompromisy, keďže každý rozpočet na rekonštrukciu má limit :)

Výstupom návrhu interiériu je 3D vizualizácia, kde presne vidíte navrhované zmeny v praxi.

Poďme však ale pekne po poriadku.

Návrh interiéru od architekta sa skladá z dvoch častí:

 1. interiérová štúdia,
 2. realizačný projekt interiéru.

Ak necháte všetko na architekta a budú potrebné väčšie zásahy do existujúcich konštrukcií, bude potrebná aj projektová dokumentácia podľa STN, napr. statický posudok alebo výkresy zdravotechniky (siete rozvodov vody a kanalizácie). To vám samozrejme skúsený architekt za poplatok pripraví bezproblémov tiež.

Postup pri spolupráci s interiérovým architektom

1. Prvé stretnutie

Na prvom stretnutí sa snaží architekt získať od vás čo najviac informácií. Zisťuje vaše predstavy a vaše preferencie. Mal by byť dobrý psychológ, aby odhadol váš životný štýl a podľa toho prišiel s riešením interiéru, ktorý bude skutočne podľa vašich predstáv.

Môžete mu poslať fotografie interiérov, ktoré vás zaujali, prípadne fotografie, ktoré vás vystihujú.

2. Pôdorys bytov a dispozičné riešenie

Ak sa púšťate do kompletnej prerábky bytu, teraz je správny čas meniť dispozíciu bytu. Architekt na základe technickej dokumentácie navrhne zmenu, resp. vybúranie priečok a zakreslí do návrhu nového pôdorysu.

Ak máte pôdorys, architekt ju prevedie do digitálneho formátu, prípadne vám priestor presne zameria.

pôdorys bytu
shutterstock

Architekt navrhne nový návrh dispozície bytu

3. Návrh interiéru a interiérová štúdia

V tomto kroku vám architekt predostrie môžné cesty zmeny interiéru. Spoločne doladíte rozmiestnenie nábytku, farebnosti, použité materiály. Architekt vypracuje 3D vizualizácie, ktoré vám presne ukážu váš nový interiér.

Ide o tzv. interiérovú štúdiu, v ktorej architekt rieši základný dizajn priestoru, tvary, hmotu, farebný koncept a použité materiály.

Architekt väčšinou dodáva pôdorysy a vizualizácie interiéru (zvyčajne 2 ks návrhov)

vzorky a materiály interiér
shutterstock

4. Realizačný projekt interiéru

Projekt zahŕňa technickú špecifikáciu, rozpočet a presný harmonogram prác. Výkresy obsahujú zakreslenie nových rozvodov, nové priečky a podhľady, zakreslenie svetiel, plány obkladov a dlažieb. Realizačný projekt je dôležitý plán pred začatím samotnej rekonštrukcie.

Projektová dokumentácia pre realizáciu diela je v podstate návod pre stavebnú firmu, ktorá bude prerábku realizovať. Takáto dokumentácia obsahuje:

Technické výkresy stavebných úprav (projektová dokumentácia mierka 1:50)

 1. realizačné výkresy kúpeľne, kladačské plány,
 2. výkresy rozmiestnenia osvetlenia a elektroinštalačných prvkov,
 3. realizačné výkresy nábytku na mieru,
 4. výber typových zariaďovacích predmetov,
 5. výkaz výmer a odhad rozpočtu.
rezopohľad
shutterstock

5. Výber stavebnej firmy a stavebný dozor

Architekt je tiež nápomocný pri výbere stavebnej firmy, s ktorou má dobré skúsenosti. Častokrát je tak súčasťou prác aj stavebný dozor architekta, ktorý si postráži priebeh rekonštrukčných prác. Máte tak skutočne istotu, že firma alebo robotníci odvedú kvalitnú robotu.

Koľko stojí návrh interiéru a kompletný projekt?

Väčšina projektov naceňujú architekti od veľkosti priestoru v m2.

Interiérový návrh stojí zhruba od 10 € m2 a projektová dokumentácia od 20 € m2. Aj keď sa jedná na začiatku o väčšiu investíciu, mnohokrát sa vám vráti v ušetrených prostriedkoch pri realizácii.

Pridám konkrétny príklad. Náš byt je z liateho betónu s relatívne malou kúpeľnou a oddeleným wc. Keď sme pôvodne rozmýšlali, ako kúpeľnu zväčšiť, napadlo nás vybúranie nenosnej, ale betónovej priečky smerom do zbytočne obrovskej spáľne. Vedeli sme však, že búranie panelu bude drahé.

Atchitekt sa preto snažil zachovať pôvodnú dispozíciu, ale zmeniť rozmiestnenie. V relatívne malom priestore tak dokázal navrhnúť dispozíciu, ktorá sa nám páči a myslím, že veľkosťou bude úplne v pohode. Ušetrili sme stovky €, ktoré by inak museli ísť na búranie železobetónových priečok.

Ako si vybrať interiérového architekta?

Na základe referencií. Ideálne osobných od svojich známych a priateľov alebo minimálne podľa už realizovaných interiérov. Hotové interiéry vám veľa napovedia nad tým, aký štýl architekt preferuje a či bude schopný naplniť vaše predstavy.

Ak máte radi minimalizmus a väčšina návrhov dizajnéra je v inom štýle, hľadajte ďalej. Trafiť sa do vašej predstavy vie najlepšie ten dizajnér, ktorý má k vašemu štýlu sám najbližšie.

Len upozorním, že sa nenechajte nachytať lacnými návrhmi, ktoré väčšinou robia kúpeľňové alebo kuchynské štúdiá. Jedná sa skutočne len o základný náčrt a nie komplexné riešenie bytu.

Záver

Má zmyseľ osloviť a platiť za návrh interiéru? Myslím, že určite má. Ak si budete robiť veci na kolene, v konečnom dôsledku vás môže rekonštrukcia stáť viac ak niečo nepremyslíte dopredu. Architekt vám tiež poradí a navrhne ideálnu dispozíciu bytu, ktorú už ideálne nikdy nebudete musieť meniť.

Zmena dispozície interiéru: Poradíme vám, ako meniť vnútorný priestor vašej nehnuteľnosti

shutterstock

Napredujúce možnosti dnešnej doby zvyšujú naše požiadavky na mnohé oblasti života.

Plánujete zmeniť dispozíciu vášho bytu?

Obrňte sa trpezlivosťou, rekonštrukciu starostlivo naplánujte a zabezpečte si dostatok financií. Prestavba rozloženia bytu si totiž väčšinou vyžaduje aj úpravu podláh, okien a výmenu starých materiálov.

Prinášame tipy, aké sú možnosti zmien, ktoré neporušia statiku. Konkrétne príklady, ako zmena dispozície dokáže zlepšiť členenie priestoru nájdete v článku.

Funkčné zóny interiéru

Každý jeden bytový priestor má svoju dispozíciu a delí sa na jednotlivé miestnosti. Na byty a domy existujú určité nároky, ktoré definujú funkcie. Za tie základné považujeme:

 • biologickú – miesto pre kvalitný spánok, odpočinok, hygienu a stravovanie
 • hospodársku – priestor na prípravu jedla, umývanie riadu, umiestnenie spotrebičov
 • spoločenskú – rozhovory, vzdelávanie, hry, voľný čas s rodinou a priateľmi
 • úložnú

A presne od týchto 3 nepostrádateľných charakteristík každého obytného interiéru sa odvíjajú funkčné zóny:

 1. komunikačná – priestor na pohyb a komunikáciu
 2. činnostná – všetky činnosti a potrebné predmety k nim
 3. úložná – miesta, kam môžeme odkladať veci

Základ dispozície bytu tvorí tzv. komunikačná os, ktorá prechádza celým priestorom a vetví sa do jednotlivých miestností až k vonkajším otvorom.

Zmena dispozície: Aké máte možnosti?

Pri dispozičných riešeniach by ste mali myslieť najmä na potreby domácnosti a svojich koníčkov, ktoré potrebujú priestor. Zmena rodinnej situácia alebo túžba po modernizácii sú hlavné dôvody rekonštrukcií.

Čo ale prestavbu obmedzuje?

 • rozmiestnenie a počet okien
 • plocha bytu
 • konštrukčný nosný systém stien

Ideálnym prípadom sú tzv. flexibilné konštrukcie. Tie vám umožnia prestavovať podľa vlastných požiadaviek. V prípade skeletonového nosného systému tvoria steny len výplň a priestor sa tak môže členiť ľubovoľne.

U nás sa používa priečny systém a pozdĺžne nosné steny. Ak sú nosné steny uprostred dispozície, je určite vhodné, aby ste sa poradili so statikom. Neodborné zásahy vedú k narušenie statiky celého domu.

Pozrite sa na konkrétne príklady zmien.

pôdorys interiéru
shutterstock

1. Väčšia kúpeľňa

Frekventovaným problémom väčšiny bytov sú malé kúpeľne. Pri rekonštrukcii ju môžete zväčšiť o centimetre z chodby alebo spojiť s wc. Poslednou možnosťou je uskromnenie sa s menšou kuchyňou. Je na vás, ktorý spôsob zvolíte.

Plánujete kúpeľňu presúvať do najmenšej izby v byte?

Tento krok vopred zvážte. Ide o náročnú zmenu, ktorá pri rekonštrukcii dokáže narobiť poriadne problémy. Vyriešiť by ste mali hlavne:

 • prívod vody sa nedá zasekať do steny
 • skládka podlahy neumožňuje viesť odpad

2. Prepojenie obývačky a kuchyne

Dnes sú moderné otvorené a prepojené priestory. Najčastejšie sa spája kuchyňa s obývačkou, popr. aj jedálňou, ktoré sú delené len opticky. Miestnosti tak vyzerajú na oko väčšie.

Ak túžite po svetlom priestrannom interiéri, toto riešenie bude pre vás ideálne. V niektorých bytoch stačí odstrániť len jednu priečku a vysnívaná kuchyňa je na svete.

Na aký problém by ste sa mali pripraviť?

Orientácia bytu. Často je kuchyňa orientovaná do dvora a oddychovaná časť bytu smeruje k rušnej ulici. Pri opačnom usporadúvaní si dajte pozor na zmenu miestností vzhľadom k susedom.

3. Samostatný šatník

Premyslený úložný priestor celého bytu umožňuje zachovávať dostatočnú priestrannosť. Samostatný šatník je možné vytvoriť vo veľkej predsieni, v ktorej sa nachádzajú staré vstavané skrine.

Nad šatníkom je možné uvažovať aj v rámci veľkých spální.

Na záver

K rekonštrukciám patria aj zmeny kanalizácie, rozvodov vody či spôsoby vykurovania, preto sa na tento dlhý proces pripravte. Nezabúdajte na svoju povinnosť oznamovať akékoľvek zásahy do bytu na príslušnom stavebnom úrade.