Postup na stierkovanie stien

Pri troche snahy, trpezlivosti a s kvalitným materiálom sa môžete priblížiť k veľmi profesionálnemu výsledku.

stierkovanie stien

Beata Kalaiová

30. augusta 2018

Kategórie

Postup na stierkovanie stien
5 6 hodnotení

Oživte váš interiér vďaka návodu ako na stierkovanie. Hladký a rovný povrch stien sa stane novou ozdobou vášho bývania

Stierkovanie stien si vyžaduje pevnú ruku a oko s citom na nerovnosti. Aj keď sa skúsenostiam majstrov nevyrovnáte, pri troche snahy, trpezlivosti a s kvalitným materiálom sa jej môžete verne priblížiť. Existujú rôzne typy omietok a materiálov, ktoré môžete použiť, podľa vášho podkladu sa neváhajte v predajni informovať a dajte si poradiť ak si nebudete istý výberom.

Na stierkovanie stien budete potrebovať aj toto

 • sadrová omietka
 • penetračný základný náter
 • elektrické miešadlo
 • nerezové hladítko
 • fasádnu špachtľu aj obyčajnú špachtľu
 • tmel, pásku do rohov
 • vedro, čas a vaše zdravé ruky.

Pred aplikáciou omietky musíte vyhladiť povrch – obrúsiť všetky nerovnosti, ktoré sa na stenách nachádzajú. Aby sa stierka k stene dobre prichytila, očistené steny bude potrebné napenetrovať. Pred aj počas aplikácie nezabudnite tento základný náter poriadne vymiešať aj premiešavať elektrickou metlou.

Ušetríte si tak starosti s usadzovaniu hrubších častí. Pre aplikáciu penetračného náteru na stenu použite valček, ktorým ho rovnomerne rozotrite na celú plochu steny/stien. Na záver nechajte náter dobre vyschnúť.


Prichystajte si vami vybranú sadrovú omietku a nasypte ju do vedra. Vzápätí do nej podľa návodu uvedenom na obale vlejte vodu a nechajte do 5 minút pôsobiť. Keď omietka do seba vsaje vodu, hmotu rozmiešajte elektrickým miešadlom.

Ak sa vám na začiatok podarí nasypať viac omietky, do zmesy radšej vlejte trochu vody a opäť ju rozmiešajte. Nie naopak. Dosypaním omietky zahustenie vám vzniknú neželané hrudky a to nechcete. Konzistencia omietky následne otestujete tak, že ju naberiete na špachtľu, ktorú otočíte omietkou nadol. Ak sa jej bude držať, môžete pokračovať s jej nanášaním na stenu.

Stierkovanie stien sa tak dostáva do najdôležitejšej časti. Hmotu omietky začnite nanášať rovným nerezovým hladítkom v, ideálne, jednej vrstve a v jednom smere. Zospodu smerom hore. Prvý náter nemusí byť dokonalý, aj keď môže.

stierkovanie stien

stierkovanie stien


Priestor na zahladenie drobných chybičiek zvládnete pomocou fasádnej špachtle. Na plochu smerom na stenu špachtľou vyhladzujte steny striedavo vodorovne a potom zvisle, smerom d o kríža. Dávajte si pozor na ťahy špachtľou smerom do oblúka. Tento spôsob vás môže lákať, ale len veľmi ťažko ním docielite dokonale rovnú plochu vašich stien. Ak ešte nájdete miesta, kde chýba omietka alebo vám stena nesedí vo vodováhe, naneste omietku podľa potreby a zarovnajte.

stierkovanie stien

Či omietka zaschla skontrolujte pritlačením vašej dlane. Ak nezanechá v stene stopu, môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku. Stenu navlhčite hubkou na vodu jemnými krúživými pohybmi. Ak ste postupovali správne na povrch hubky by sa nemal odlepovať žiaden materiál. Omietka po kontakte s vodou uvoľní sadrové mlieko, ktoré významne pomôže zarovnaniu povrchu.


Ak sa vám náhodou vytvoria bubliny, o nič nejde. Chvíľu počkajte a povrch opätovne zarovnajte fasádnou špachtľou a nechajte zaschnúť, tak aby ste boli s výsledkom spokojní. Aby všetky steny vyzerali kompaktne, do ich rohov naneste tmel a potom do nich vložte pásku, ktorá steny na seba napojí a ochráni maximalizuje ochranu pred prasknutím.

Pásku v strede prehnite po šírke. Po aplikácii na roh ju nezabudnite vyrovnať a do hrany rohu poriadne pritlačiť. Okraje pásky na záver zahlaďte tmelom.

Keď budete mať stierkovanie stien hotové, nechajte ich poriadne zaschnúť podľa špecifikácie materiálu a podmienok v priestore. A potom, potom, vám ostáva už len jediné. Vybrať si farbu, s ktorou vaša izba naberie druhý dych.Postup na stierkovanie stien
5 6 hodnotení

Presný postup: zmena trvalého pobytu 2019

Pripravili sme pre vás jednoduchý postup ako zmeniť trvalý pobyt. Je to ľahšie, než si myslíte.

Beata Kalaiová

Aktualizované
16. januára 2019

Presný postup: zmena trvalého pobytu 2019
4.5 60 hodnotení

Kúpa bytu, či domu sa spája s eufóriou z novej etapy vo vašom živote.

Ako však zmeniť trvalý pobyt?

Pre elimináciu stresov na úradoch sme vám zhrnuli prehľad v 7. krokoch, ktoré vás dovedú k vytúženému cieľu.

1. krok: Mestský úrad/Obecný úrad

Prvé kroky by ste mali nasmerovať na príslušný obecný, či mestský úrad, ktorý si zvolíte, podľa príslušnosti novej adresy. Čiže, ak ste kúpili nehnuteľnosť v Trnave, vyhľadáte mestský úrad v Trnave, ktorý zabezpečí odhlásenie z pôvodného trvalého bydliska a prihlásenie novej adresy. V prípade, že sa sťahujete celá rodina, nie je potrebné, aby ste na mestský úrad prišli všetci osobne. Všetko môže vybaviť jedna osoba, no s platnými dokladmi všetkých členov rodiny.

Budete potrebovať so sebou tieto doklady:


 • Občiansky preukaz.
 • Rodný list dieťaťa do 15 rokov, občiansky preukaz dieťaťa od 15 rokov.
 • Ak ste vlastníkom nehnuteľnosti je potrebné predložiť aj list vlastníctva z katastrálneho úradu, ktorý nie je starší ako 3 mesiace.
 • V prípade, ak nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, vyžaduje sa notársky overený písomný súhlas všetkých vlastníkov. V prípade nájmu, nezabudnite predložiť aj nájomnú zmluvu.
 • Ak ste dlhodobo žili v zahraničí, zoberte si pas a osvedčenie o štátnom občianstve, ktoré nie je staršie ako 6 mesiacov.
 • Pokiaľ sa zároveň zmenil aj váš rodinný stav, predložíte aj sobášny list, prípadne rozsudok o rozvode.

Ak máte dieťa

Novonarodené deti sú atiomaticky zapísané na miesto trvalého pobytu matky. Ak nie je trvalý pobyt matky známy, dieťaťu sa zapíše trvalý pobyt v obci, v ktorej sa narodilo. Ak sa vám dieťa narodilo v zahraničí, musíte ho prihlásiť v ohlasovni.

Mestský úrad vám vydá na počkanie potvrdenie o zmene trvalého pobytu, ktorým sa preukážete v nasledujúcich inštitúciách. Naplánujte si to preto na jeden deň, ktorý venujete vybaveniu prvých základných úradov.

Odporúčame vám sa vopred informovať o ich úradných dňoch a hodinách, aby ste si cestu naplánovali vopred a predišli tak zbytočne vynaloženej energii. So zmenou adresy sa na väčšine úradov stretnete so správnymi poplatkami. Rovnako aj na mestskom úrade vo výške 5 €.

Koľko kde zaplatíte

Mestský/Okresný úrad – 5 €
Vydanie nového občianskeho preukazu – 4,50 €
Prehlásenie vozidla v evidencii – 4,50 €
Nové evidenčné čísla ak ste z iného okresu – 16,50 €
Vydanie listu vlastníctva na pošte a na Katastrálnom úrade – 8 €

2. krok: Polícia – Oddelenie dokladov a Okresný dopravný inšpektorát

Nová adresa si vyžaduje aj zmenu dokladov, čiže vás nasmerujeme na oddelenie dokladov. Aj tu je potrebné dodržať zákonnú lehotu do 30. dní od zaevidovania novej adresy trvalého pobytu.


Na polícii podáte žiadosť o vydanie nového občianskeho preukazu a preukážete sa potvrdením o zmene trvalého pobytu, ako aj pôvodným občianskym preukazom.

Za vydanie nového občianskeho preukazu z dôvodu zmeny alebo zápisu nových údajov sa platí správny poplatok 4,50 €. Do 30 dní vám príde SMS správa, že si váš nový občiansky preukaz môžete prevziať.

Čo znamená zmena trvalého bydliska ak vlastníte auto?

Ak ste majiteľom motorového vozidla, na oddelení dokladov sa ešte chvíľu zdržíte. Návštevu inštitúcie si naplánujte oveľa skôr, nakoľko pre vás platí zákonná lehota 15 dní na požiadanie o prehlásenie vozidla v evidencii so správnym poplatkom 4,50 €. Ak ste sa sťahovali do iného okresu, platí pre vás aj povinnosť vybaviť si nové evidenčné čísla s poplatkom 16,50 €.

Pre majiteľov áut je ešte potrebná návšteva dopravného inšpektorátu. Vypíšete si žiadosť o vydanie nového technického preukazu z dôvodu zmeny trvalého pobytu. Spolu so žiadosťou predložíte nový občiansky preukaz, malý a veľký technický preukaz a doklad o uzavretí povinného zmluvného poistenia. Všetky zmeny, ktoré ste vykonali sú samozrejme potrebné ohlásiť aj k povinnej a havarijnej poistke v príslušnej poisťovni.

3. krok: Sociálna poisťovňa

Ak ste zamestnanec, máte povinnosť oznámiť skutočnosť o zmene adresy ihneď svoju zamestnávateľovi. On už následne komunikuje so Sociálnou poisťovňou, pričom musí dodržať lehotu 8 dní, preto sa snažte všetky potrebné údaje dodať čo najskôr.


Povinnosť nahlásiť zmeny platí aj pre podnikateľov, SZČO, poberateľov sociálnych dávok, dobrovoľne poistené osoby, ženy alebo muži na materskej dovolenke.

4. krok: zdravotná poisťovňa

Zmenu trvalého pobytu od 1.1.2017 nemusíte oznámiť zdravotnej poisťovni, ale odporúča sa, aby ste tak urobili kvôli budúcej komunikácii. Túto zmenu však môžete nahlásiť aj emailom alebo telefonicky, čo vám značne ušetrí množstvo času a energie.

5. krok: poisťovne a banky

Pri uzavretí poistných zmlúv, bankových účtov, či iných poskytovaných služieb si spoločnosti vyžadujú informovanie o akýchkoľvek zmenách. Jednou z nich je aj zmena trvalého bydliska. Návštevu si naplánujte až s novým občianskym preukazom, ktorý bude slúžiť pre overenie informácií.

6. krok: mobilní operátori a ostatní poskytovatelia služieb

Zmenu trvalej adresy nahláste aj mobilným operátorom, či iným poskytovateľom služieb, s ktorými máte uzatvorenú zmluvu o poskytovaní služieb. K zmene opäť postačí váš nový občiansky preukaz.

7. krok: Kataster nehnuteľností

Ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, máte ešte o jednu povinnosť navyše. Do 30 dní nahlásite zmenu aj na odbor katastra Okresného úradu, kde vlastníte nehnuteľnosť. Je potrebné vyplniť tlačivo „Žiadosť o vyznačenie zmeny trvalého pobytu“, ktoré spolu s kópiou občianskeho preukazu, potvrdení o zmene trvalého bydliska, a listom vlastníctva odovzdáte osobne alebo pošlete poštou.


Pred vytúženým užívaním si nového bývania, nezabudnite ešte informovať všetky ďalšie spoločnosti, od ktorých dostávate poštu, aby sa všetky dokumenty dostali do správnych rúk v správnom čase.

Gratulujeme došli ste do cieľa. Teraz už len naplánovať kolaudačnú párty.