Ako vybrať rekuperačnú jednotku

Z každej strany počúvame o priaznivých účinkoch čerstvého vzduchu na naše zdravie. Keďže však nie je možné byť neustále iba vonku, v snahe cítiť sa čo najlepšie vetráme v našich domovoch. Vetráme, keď sme chorí, keď je nás v miestnosti priveľa alebo napríklad aj počas varenia.

Otvárame okná v zime, aby sme do domácností pustili čerstvý vzduch, ale i v lete, aby sme sa schladili príjemným vánkom. Ani si to neuvedomujeme, ale každým otvorením okna počas zimy uniká z nášho obydlia starostlivo zadovážené teplo. A naopak. Vetraním v lete púšťame do našich domov ešte viac tepla.

Teraz ste si zrejme povedali, že toto teda nie je najideálnejší spôsob. A veruže máte pravdu.

Ide to aj efektívnejšie

Jedným zo spôsobov, ako efektívne vetrať je použite rekuperačnej jednotky. Jednoducho povedané, ide o riadené vetranie, pri ktorom okná ostávajú zatvorené.

A ako to funguje?

Rekuperačna jednotka riadi vetranie vzduchu, ktoré je zabezpečované pomocou ventilačnej techniky, pričom je jeho cieľom odvádzanie vydýchaného vzduchu a prívod čerstvého vzduchu. Myslí aj na teplo. Odsaje z miestností vydýchaný vzduch, prefiltruje ho a následne vypúšťa do okolia. Teplo pritom odovzdáva vonkajšiemu vzduchu.

Čerstvý vzduch zvonku prichádza do našich miestností očistený vo vzduchovom filtri a ohriaty vo výmenníku tepla. O kvalitu privádzaného vzduchu sa stará účinný vzduchový filter, ktorý zachytí až 90 % všetkých častíc.

S ohľadom na naše zdravie

Patríte k tým, ktorých príchod jari potrápi rozličnými alergickými reakciami? Pri vetraní pomocou otvoreného okna si spolu so vzduchom púšťate do vášho bytu aj alergény. Ideálnym riešením tak pre vás môže byť práve riadené vetranie. To vás ochráni jednak pred alergénmi, ale aj pred neželaným hlukom z ulice či dotieravým hmyzom.

Viac ako len vetranie

Rekuperačný systém zvládne vetranie, kúrenie a dokonca aj ochladenie. A to všetko navyše efektívne. Protiprúdový výmenník tepla využíva až 95% tepla z odvádzaného vzduchu, vďaka čomu je dohrievanie privádzaného vzduchu minimálne.

Riadené vetranie s využitím rekuperácie vám dokáže ušetriť 20 až 25 % nákladov na vykurovanie, a to už sa teda naozaj oplatí. Netreba sa obávať ani energetickej náročnosti. Príkon ventilátorov je cca 34 W, čo sa rovná spotrebe malej žiarovky.

Dokáže aj ochladiť

Rekuperácia tepla je skvelým riešením aj počas horúcich letných dní. Do miestností vám prúdi vzduch schladený v rekupračnom výmenníku a vy tak nepotrebujete žiadnu klimatizáciu. Aby však všetko fungovalo ako má, nutnosťou sú vonkajšie okenné žalúzie. Tie zabránia vstupu slnka do miestností.

A čo cena?

Vezmime si napríklad rodinný dom s plochou 150 m², ktorému postačuje rekuperačná jednotka s výkonom do 180 m³. S použitím priemerného rozvodného systému vás celé zariadenie bude stáť do 5000 EUR. Je však ale potrebné rátať aj s nákladmi na montáž. Tú môžete ponechať na odborníkov alebo ju pri troche zručnosti zvládnete aj sami.

S akými prevádzkovými nákladmi je potrebné počítať?

Pod prevádzkovými nákladmi rozumieme spotrebu elektrickej energie, vynaloženej na pohon ventilátorov. Patria tu aj náklady na výmenu filtrov, ktorú je však potrebné uskutočniť len raz ročne. Tieto náklady dosahujú za rok približne 60 až 100 EUR.

Podľa čoho si vybrať rekuperačnú jednotku?

Pokiaľ ste ešte len zahájili výstavbu vášho domu, výber rekuperačnej jednotky môžete uskutočniť podľa vašich predstáv. Konečné slovo však musí mať projektant, ktorý pri návrhu zohľadní druh vetracích priestorov a ich plochu, ale aj počet osôb.

Jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré je potrebné pri výbere sledovať je hlučnosť zariadenia. Tá je síce relatívna, ale principiálne daná normou. Pokiaľ teda ide o kvalitné zariadenie, nemali by ste o jeho prevádzke ani vedieť.

Pri hľadaní vás bude zrejme zaujímať aj filtrácia vzduchu a spätný zisk tepla. Filter zachytáva nečistoty zo vzduchu a zabezpečuje tak zdravé prostredie. Jeho kvalita je preto naozaj dôležitá. Pri výbere venujte pozornosť triede filtrácie ako aj filtračnej ploche.

Vo všeobecnosti platí, že čím tichšia prevádzka, kvalitnejšia filtrácia a väčší spätný zisk, tým väčší komfort vám rekuperačná jednotka poskytne.

Ako si vybrať radiátor do bytu

výmena radiátorov v byte

Kde umiestniť radiátor?

Radiátor by mal byť ideálne nainštalovaný 10 až 20 cm nad zemou pod oknom, kde otepluje vzduch z pod okna.

Typ radiátorov

Existujú v podstate tri druhy radiátorov:

1. Liatinové radiátory

Liatinové radiátory sú pre mnohých ľudí symbol detstva, keď sa nachádzali takmer v každom byte alebo dome. Môžete ich nájsť v mnohých bytoch úplne poriadku a v pôvodnom stave.

Liatinové radiátory sú veľmi odolné vďaka svojej masívnej konštrukcii. Hovorí sa im tiež článkové, pretože sú delené na jednotlivé, samostatné časti. Tie sa síce horšie čistia, ale sú skutočne veľmi výkonné.

Liatina je veľmi pevný materiál odolný voči poškodeniu, preto sú tieto radiátory takmer neziničiteľné a bola by ich škoda len tak vyhodiť.

Výhoda liatinových radiátorov je v ich výkonnosti. Potrebujú veľký objem vody, zahrievajú sa postupne, ale na druhej strane si dlho držia teplotu. Toto malo výhodu najmä v minulosti, kedy ste potrebovali poriadne vykúriť celý dom.

Nevýhoda je, že regulácia je pomalšia, takže pri znížení teploty musíte vetrať.

Z estetického hľadiska zaberajú dosť veľa miesta a neladia s moderným interiérom.

2. Oceľové radiátory

Oceľové radiátory sú jedny z najpoužívanejších na trhu. Má totiž veľmi dobrú tepelnú vodivosť a tiež životnosť.

3. Medené radiátory

Medené radiátory sú jedny z najlepších vo všetkých aspektoch. Meď je totiž jeden z najlepších tepelných vodičov. Takmer vôbec nestárnu a ich životnosť je takmer nesmrteľná. Oproti bežným oceľovým radiátorom sú však drahšie minimálne dvojnásobne.

výmena radiátorov v byte
Môže vás zaujímať
Ako ozdvzdušniť radiátory

Z hľadiska členenia radiátorov poznáme:

  • Článkové (rebrové) radiátory sú klasikou väčšinou v podobe liatinových radiátorov. Vydržia takmer neobmedzene. Výkon sa odvíja vždy od poču rebier. Nevýhoda je veľký rozmer a horšie čistenie medzi rebrami.
  • Doskové radiátory patria medzi najpoužívanejšie typy radiátorov v našich domácnostiach. Zoženiete ho v takmer každom možnom rozmere. Rozmerovo sú menšie, praktickejšie, ale oproti článkovým poskytujú nižší výkon. Ľahko sa čistia.
  • Kúpeľňové radiátory (rebríkové) – slúžia na vysušenie vlhkých uterákov. Existujú v mnohých veľkostných a dizajnových prevedeniach. Na trhu nájdete elektrické kúpeľnové radiátory, klasické na centrálne vykurovanie alebo tiež kombinované.

Ako vypočítať výkon radiátora?

Ak meníte starý radiátor za nový, mali by ste ho vymeniť za podobný kus (veľkosťou, rozmermi). Výkon radiátora určuje materiál, z ktorého je vyrobený a tiež jeho veľkosť.

Všeobecne platí, že výkon radiátora na jeden m2 by mal byť od 60 do 100 W. Vhodný radiátor vypočítate nasledovne.

Vynásobite šírku, dĺžku a výšku miestnosti v metroch a toto číslo vynásobite 50 W. Dostanete konečný výkon vo W, ktorý by mal spĺňať radiátor.

Aká by mala byť optimálna teplota podľa izieb

Ideálna teplota izieb
+18 °Cchodby, predsiene, WC, dielne, spálne
+20 °Ckuchyne, detské izby, pracovne
+22 °Cobývacie izby
+24 °Ckúpeľne