Ako vybrať rekuperačnú jednotku

Z každej strany počúvame o priaznivých účinkoch čerstvého vzduchu na naše zdravie. Keďže však nie je možné byť neustále iba vonku, v snahe cítiť sa čo najlepšie vetráme v našich domovoch. Vetráme, keď sme chorí, keď je nás v miestnosti priveľa alebo napríklad aj počas varenia.

Otvárame okná v zime, aby sme do domácností pustili čerstvý vzduch, ale i v lete, aby sme sa schladili príjemným vánkom. Ani si to neuvedomujeme, ale každým otvorením okna počas zimy uniká z nášho obydlia starostlivo zadovážené teplo. A naopak. Vetraním v lete púšťame do našich domov ešte viac tepla.

Teraz ste si zrejme povedali, že toto teda nie je najideálnejší spôsob. A veruže máte pravdu.

Ide to aj efektívnejšie

Jedným zo spôsobov, ako efektívne vetrať je použite rekuperačnej jednotky. Jednoducho povedané, ide o riadené vetranie, pri ktorom okná ostávajú zatvorené.

A ako to funguje?

Rekuperačna jednotka riadi vetranie vzduchu, ktoré je zabezpečované pomocou ventilačnej techniky, pričom je jeho cieľom odvádzanie vydýchaného vzduchu a prívod čerstvého vzduchu. Myslí aj na teplo. Odsaje z miestností vydýchaný vzduch, prefiltruje ho a následne vypúšťa do okolia. Teplo pritom odovzdáva vonkajšiemu vzduchu.

Čerstvý vzduch zvonku prichádza do našich miestností očistený vo vzduchovom filtri a ohriaty vo výmenníku tepla. O kvalitu privádzaného vzduchu sa stará účinný vzduchový filter, ktorý zachytí až 90 % všetkých častíc.

S ohľadom na naše zdravie

Patríte k tým, ktorých príchod jari potrápi rozličnými alergickými reakciami? Pri vetraní pomocou otvoreného okna si spolu so vzduchom púšťate do vášho bytu aj alergény. Ideálnym riešením tak pre vás môže byť práve riadené vetranie. To vás ochráni jednak pred alergénmi, ale aj pred neželaným hlukom z ulice či dotieravým hmyzom.

Viac ako len vetranie

Rekuperačný systém zvládne vetranie, kúrenie a dokonca aj ochladenie. A to všetko navyše efektívne. Protiprúdový výmenník tepla využíva až 95% tepla z odvádzaného vzduchu, vďaka čomu je dohrievanie privádzaného vzduchu minimálne.

Riadené vetranie s využitím rekuperácie vám dokáže ušetriť 20 až 25 % nákladov na vykurovanie, a to už sa teda naozaj oplatí. Netreba sa obávať ani energetickej náročnosti. Príkon ventilátorov je cca 34 W, čo sa rovná spotrebe malej žiarovky.

Dokáže aj ochladiť

Rekuperácia tepla je skvelým riešením aj počas horúcich letných dní. Do miestností vám prúdi vzduch schladený v rekupračnom výmenníku a vy tak nepotrebujete žiadnu klimatizáciu. Aby však všetko fungovalo ako má, nutnosťou sú vonkajšie okenné žalúzie. Tie zabránia vstupu slnka do miestností.

A čo cena?

Vezmime si napríklad rodinný dom s plochou 150 m², ktorému postačuje rekuperačná jednotka s výkonom do 180 m³. S použitím priemerného rozvodného systému vás celé zariadenie bude stáť do 5000 EUR. Je však ale potrebné rátať aj s nákladmi na montáž. Tú môžete ponechať na odborníkov alebo ju pri troche zručnosti zvládnete aj sami.

S akými prevádzkovými nákladmi je potrebné počítať?

Pod prevádzkovými nákladmi rozumieme spotrebu elektrickej energie, vynaloženej na pohon ventilátorov. Patria tu aj náklady na výmenu filtrov, ktorú je však potrebné uskutočniť len raz ročne. Tieto náklady dosahujú za rok približne 60 až 100 EUR.

Podľa čoho si vybrať rekuperačnú jednotku?

Pokiaľ ste ešte len zahájili výstavbu vášho domu, výber rekuperačnej jednotky môžete uskutočniť podľa vašich predstáv. Konečné slovo však musí mať projektant, ktorý pri návrhu zohľadní druh vetracích priestorov a ich plochu, ale aj počet osôb.

Jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré je potrebné pri výbere sledovať je hlučnosť zariadenia. Tá je síce relatívna, ale principiálne daná normou. Pokiaľ teda ide o kvalitné zariadenie, nemali by ste o jeho prevádzke ani vedieť.

Pri hľadaní vás bude zrejme zaujímať aj filtrácia vzduchu a spätný zisk tepla. Filter zachytáva nečistoty zo vzduchu a zabezpečuje tak zdravé prostredie. Jeho kvalita je preto naozaj dôležitá. Pri výbere venujte pozornosť triede filtrácie ako aj filtračnej ploche.

Vo všeobecnosti platí, že čím tichšia prevádzka, kvalitnejšia filtrácia a väčší spätný zisk, tým väčší komfort vám rekuperačná jednotka poskytne.

Ako si vybrať finančného poradcu?

mladý pár a predajca
shutterstock

Dobrý finančný poradca vám dokáže významne pomôcť pri vašich najdôležitejších životných rozhodnutiach. Poradíme vám ako ho spoznáte a kedy sa vám skutočne oplatí.

V minulosti sa pod pojmom finančný poradca skrýval kadekto a kadečo. Od roku 2010 však vstúpili do platnosti legislatívne zmeny, ktoré jasne zadefinovali kto je finančný poradca, finančný sprostredkovateľ a finančný agent.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Finančnému poradcovi platíme za rady my

Na svoju činnosť potrebuje povolenie Národnej banky Slovenska. Ako klient uzavriete písomnú zmluvu o poskytovaní odbornej pomoci v oblasti financií. Ak teda potrebujete napr. hypotéku, finančný poradca zistí najlepšie ponuky, všetko sám obehá a vy za jeho radu, odporúčanie zaplatíte dopredu dohodnutú províziu. Finančných poradcov by ste na Slovensku zrátali na prstoch jednej ruky. Ľudia nie sú priveľmi naučení ani ochotní platiť za finančné poradenstvo.

Finančného sprostredkovateľa platí banka

Finančný sprostredkovateľ vám naopak odporučí riešenie od finančnej inštitúcie, s ktorou má uzavretú zmluvu. Finančný sprostredkovateľ je “upísaný” jednej spoločnosti. Nepotrebuje žiadne špeciálne povolenie od Národnej banky Slovenska. Jeho motivácia je predložiť vám ponuku, ktorá je pre vás výhodná a zároveň výhodná pre neho, keďže províziu dostane následne od banky alebo inej finančnej inštitúcie.

Finančný agent ponúkne veľký výber produktov od viacerých spoločností

Finanční agenti sa líšia od sprostredkovateľa tým, že majú uzatvorené zmluvy s viacerými finančnými inštitúciami. Klientovi porovnajú viaceré produkty a ponúknu mu jeden z najvhodnejších produktov. Agent dostane províziu od spoločnosti, ktorej produkt nakoniec predá klientovi. Klient tak agentovi za jeho služby neplatí.

Ako vám vie finančný poradca pomôcť

Dopyt po nehnuteľnostiach je stále pomerne veľký a potreba vlastného bývania neutícha. Pri orientácii na trhu s úvermi a hypotékami sa ako laik môžete veľmi rýchlo stratiť. A ak sa nestratíte, zavalí vás papierová agenda, ktorá s ich vybavením súvisí.
Finančný sprostredkovateľ vás bude zastupovať pred finančnými inštitúciami. Jeho úlohou je dokázať prehodnotiť aktuálnu ponuku hypoték, vybrať najvhodnejšie možnosti pre vaše potreby, prekonzultovať s vami rozhodnutie a na koniec v zastúpení zabezpečiť všetky či prinajmenšom väčšinu „vybavovačiek“. Nesporne vám ušetrí množstvo času. V ideálnom prípade by ste ako jeho klient mali mať jedinú starosť – podpísať papiere s top ponukou pre vašu budúcnosť.

Pri zložitejšom type úverov oceníte aj to, že sa postará i o doklady ako znalecký posudok, informovanie a vybavenie náležitosti na katastri či vybavenie poistenia nehnuteľnosti. Primárne preverí, za akých podmienka a či vôbec budete môcť získať hypotéku, úver a po vašom rozhodnutí spracuje žiadosť, doručí ju do banky a dohliadne na celý proces až po jeho samotný koniec.

Treba myslieť na výšku úveru, ktorý si klient berie a zohľadniť ju predtým, než sa do jeho riešenia pustí. Čím väčší úver, tým náročnejší proces vás bude čakať a pomoc profesionála bude na mieste.

Aký je finančný poradca, ktorý sa vám vyplatí

Veľkou devízou finančného poradcu budú jeho odporúčania od spokojných klientov. Ak sa rozhodnete pre niekoho sami, skúste si ho preveriť – pohľadajte na internete, opýtajte sa známych.

Veľmi dôležitý je i váš osobný dojem z prvého stretnutia. Predsa len, ide o človeka, ktorému sa zverujete v jednom z najdôležitejších momentoch v živote. Pocit dôvery v jeho osobnosť a i vedomosť je na mieste. Verte vášmu vnútornému pocitu a všímajte si jeho štýl komunikácie či vás počúva, reaguje rozumne a svoje názory stavia na pádnych argumentoch.

Vzdelanie a prehľad v úverovej problematike sa žiada. Váš človek by mal mať matematické a logické myslenie, aby dokázal ponuky hypoték hodnotiť efektívne v dlhodobom horizonte. Nie prvoplánovo, podľa marketingových lákadiel banky, napríklad v podobe extra nízkych úrokov. Ponuku, ktorú vám predstaví, s vami bude konzultovať a prehodnocovať, nebude vás priamo či nepriamo tlačiť do jednej možnosti.

Poradca, ktorý je dobrý sa osvedčí rýchlo svojimi schopnosťami. Tým, ako rýchlo a s prehľadom dokáže vyriešiť požiadavky svojho klienta a vopred s ním preberie províziu, ktorá bude pevne daná a jasne i zmluvne odsúhlasená.

Je pravdou, že vybaviť hypotéku si môžete aj sami. Zvládnete to, ale s pomocou profesionála to bude omnoho hladšie, a ak si vyberiete dobre, tak aj výhodnejšie pre vás.