Ako vybrať rekuperačnú jednotku

Z každej strany počúvame o priaznivých účinkoch čerstvého vzduchu na naše zdravie. Keďže však nie je možné byť neustále iba vonku, v snahe cítiť sa čo najlepšie vetráme v našich domovoch. Vetráme, keď sme chorí, keď je nás v miestnosti priveľa alebo napríklad aj počas varenia.

Otvárame okná v zime, aby sme do domácností pustili čerstvý vzduch, ale i v lete, aby sme sa schladili príjemným vánkom. Ani si to neuvedomujeme, ale každým otvorením okna počas zimy uniká z nášho obydlia starostlivo zadovážené teplo. A naopak. Vetraním v lete púšťame do našich domov ešte viac tepla.

Teraz ste si zrejme povedali, že toto teda nie je najideálnejší spôsob. A veruže máte pravdu.

Ide to aj efektívnejšie

Jedným zo spôsobov, ako efektívne vetrať je použite rekuperačnej jednotky. Jednoducho povedané, ide o riadené vetranie, pri ktorom okná ostávajú zatvorené.

A ako to funguje?

Rekuperačna jednotka riadi vetranie vzduchu, ktoré je zabezpečované pomocou ventilačnej techniky, pričom je jeho cieľom odvádzanie vydýchaného vzduchu a prívod čerstvého vzduchu. Myslí aj na teplo. Odsaje z miestností vydýchaný vzduch, prefiltruje ho a následne vypúšťa do okolia. Teplo pritom odovzdáva vonkajšiemu vzduchu.

Čerstvý vzduch zvonku prichádza do našich miestností očistený vo vzduchovom filtri a ohriaty vo výmenníku tepla. O kvalitu privádzaného vzduchu sa stará účinný vzduchový filter, ktorý zachytí až 90 % všetkých častíc.

S ohľadom na naše zdravie

Patríte k tým, ktorých príchod jari potrápi rozličnými alergickými reakciami? Pri vetraní pomocou otvoreného okna si spolu so vzduchom púšťate do vášho bytu aj alergény. Ideálnym riešením tak pre vás môže byť práve riadené vetranie. To vás ochráni jednak pred alergénmi, ale aj pred neželaným hlukom z ulice či dotieravým hmyzom.

Viac ako len vetranie

Rekuperačný systém zvládne vetranie, kúrenie a dokonca aj ochladenie. A to všetko navyše efektívne. Protiprúdový výmenník tepla využíva až 95% tepla z odvádzaného vzduchu, vďaka čomu je dohrievanie privádzaného vzduchu minimálne.

Riadené vetranie s využitím rekuperácie vám dokáže ušetriť 20 až 25 % nákladov na vykurovanie, a to už sa teda naozaj oplatí. Netreba sa obávať ani energetickej náročnosti. Príkon ventilátorov je cca 34 W, čo sa rovná spotrebe malej žiarovky.

Dokáže aj ochladiť

Rekuperácia tepla je skvelým riešením aj počas horúcich letných dní. Do miestností vám prúdi vzduch schladený v rekupračnom výmenníku a vy tak nepotrebujete žiadnu klimatizáciu. Aby však všetko fungovalo ako má, nutnosťou sú vonkajšie okenné žalúzie. Tie zabránia vstupu slnka do miestností.

A čo cena?

Vezmime si napríklad rodinný dom s plochou 150 m², ktorému postačuje rekuperačná jednotka s výkonom do 180 m³. S použitím priemerného rozvodného systému vás celé zariadenie bude stáť do 5000 EUR. Je však ale potrebné rátať aj s nákladmi na montáž. Tú môžete ponechať na odborníkov alebo ju pri troche zručnosti zvládnete aj sami.

S akými prevádzkovými nákladmi je potrebné počítať?

Pod prevádzkovými nákladmi rozumieme spotrebu elektrickej energie, vynaloženej na pohon ventilátorov. Patria tu aj náklady na výmenu filtrov, ktorú je však potrebné uskutočniť len raz ročne. Tieto náklady dosahujú za rok približne 60 až 100 EUR.

Podľa čoho si vybrať rekuperačnú jednotku?

Pokiaľ ste ešte len zahájili výstavbu vášho domu, výber rekuperačnej jednotky môžete uskutočniť podľa vašich predstáv. Konečné slovo však musí mať projektant, ktorý pri návrhu zohľadní druh vetracích priestorov a ich plochu, ale aj počet osôb.

Jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré je potrebné pri výbere sledovať je hlučnosť zariadenia. Tá je síce relatívna, ale principiálne daná normou. Pokiaľ teda ide o kvalitné zariadenie, nemali by ste o jeho prevádzke ani vedieť.

Pri hľadaní vás bude zrejme zaujímať aj filtrácia vzduchu a spätný zisk tepla. Filter zachytáva nečistoty zo vzduchu a zabezpečuje tak zdravé prostredie. Jeho kvalita je preto naozaj dôležitá. Pri výbere venujte pozornosť triede filtrácie ako aj filtračnej ploche.

Vo všeobecnosti platí, že čím tichšia prevádzka, kvalitnejšia filtrácia a väčší spätný zisk, tým väčší komfort vám rekuperačná jednotka poskytne.

Ako vybrať podlahové kúrenie: Pozreli sme sa, na čo si dávať pozor

Naše staré mamy zvykli často vravievať: „Chce to kľud a nohy v teple“ alebo, že ak nám bude zima na nohy, prechladneme. A ono to neraz aj tak bolo. Veru, chlad nie je príjemným spoločníkom.

Ak patríte k ľudom, ktorých pri predstave bosých nôh na studenej podlahe striasa, riešením pre vás môže byť práve podlahové kúrenie.

Podlahové kúrenie

Ako už prezrádza aj samotný názov, miestom odkiaľ pri tomto type kúrenia sála teplo je podlaha. Poďme sa ale na podlahové kúrenie pozrieť bližšie.

Pri uvažovaní o podlahovom kúrení máte na výber z dvoch možností. Buď sa rozhodnete pre elektrické podlahové vykurovanie alebo, druhá možnosť, teplovodné vykurovanie.

Elektrické podlahové vykurovanie

Elektrické podlahové vykurovanie je pozitívne vnímané najmä v súvislosti so spotrebou energie a rovnomerným rozložením teploty v priestore. Plusom je aj obmedzenie cirkulácie vzduchu a následné zabránenie jeho vysúšaniu. Navyše, prvky vykurovania vďaka zabudovaniu do konštrukcie nenarúšajú okolitý priestor.

Bez zdroja tepla

Pri elektrickom vykurovaní nie je potrebná inštalácia žiadneho tepelného zdroja, čo vnímame ako veľké plus. Vystačí si s vykurovacími prvkami a elektrickou energiou, rohožmi alebo fóliou. Fólie sú určené do suchých konštrukcií. Pre podlahy realizovateľné na mokro sú ideálne rohože.

Stavebné zásahy

Elektrické podlahové vykurovanie si vyžaduje uloženie na pevný a rovný povrch, bez znečistených a nesúdržných miest. Nutnosťou sú, samozrejme, aj rozvody elektrickej energie. Ak tieto podmienky nie sú splnené, vyžadujú nápravu.

Akú podlahovinu vybrať?

Výber podlahy ostáva na vás. Vykurovacie fólie sú totiž vhodné pod drevené a rovnako i pod plávajúce laminátové podlahy, a ani vynil či koberec nemusia byť problém. V takomto prípade je však potrebné použiť doplnkové podložky.

Uvažujete o kombinácii elektrického podlahového kúrenia a radiátorov? Žiaden problém. Aj keď toto spojenie nebýva časté, keďže nie je ekonomicky odôvodnené.

Investičné náklady pri obstarávaní elektrického podlahového vykurovania sú relatívne nízke. Ceny za 1m² sa pohybujú okolo 40 EUR. Nenáročná je aj inštalácia. Na druhej strane je však potrebné rátať s vyššími prevádzkovými nákladmi.

To, čo však nepochybne oceníte je rýchla a presná reguláciu tepla, čo šetrí vašu peňaženku. Navyše, v každej miestnosti môžete tiež nastaviť vami požadovanú teplotu.

Teplovodné podlahové vykurovanie

Ak zvažujete tento typ vykurovania, budete potrebovať aj vykurovací zdroj. Ten sa stará o teplotu vody prúdiacej rúrkami nachádzajúcimi sa v konštrukcii podlahy. Najvhodnejším a zároveň aj najčastejším zdrojom býva kondenzačný kotol. V porovnaní s inými zdrojmi tepla, ako napríklad kotol na tuhé palivo či plynový kotol, pracuje najúspornejšie.

Stavebné úpravy

Rekonštruujete dom a uvažujete nad teplovodným vykurovaním? Pozor, to totiž nemusí byť také ľahké. Podlahové vykurovanie má istú konštrukčnú výšku, s ktorou treba rátať už pri projektových plánoch stavby. V opačnom prípade je potrebné pomocou dôkladnej tepelnej izolácie zabezpečiť straty tepla do podkladu.

A čo podlahovina?

Podlahovina by mala disponovať čo najlepšou tepelnou vodivosťou. Túto vlastnosť majú kameninové podlahy. Prekážkou nie je ani plávajúca podlaha či parkety, pokiaľ sú na tento účel odporúčané výrobcom. Ak preferujete koberce, pozor na tie s hrubou štruktúrou. Výsledkom by bola vyššia teplota vykurovacej vody a v konečnom dôsledku i vyššia spotreba energie.

Ak ste rozmýšľali nad kombináciou teplovodného vykurovania a radiátorov, pozor. Radiátory totiž zhoršujú hospodárnosť kotla a zároveň tak eliminujú úspory nákladov.

Teplovodné podlahové vykurovanie vás na začiatku bude stáť viac. Cena za m² sa pohybuje okolo 50 až 70 EUR. Jednoduchá nie je ani jeho inštalácia a aj obstaranie tepelného zdroja nebude zadarmo. Tento typ vykurovania však pre vás bude znamenať menšie prevádzkové náklady.

Elektrické podlahové vykurovanie alebo teplovodné podlahové vykurovanie?

Pýtate sa, ktorý typ vykurovania je vhodnejší? Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Na mieste je skôr pýtať sa, ktorý typ vykurovania sa viac hodí do vášho obydlia. Vždy totiž závisí od konkrétnej stavby, jej tepelných strát či spotreby energie. Preto sa vopred poraďte s odborníkom, aby ste si mohli užívať komfort behania po dome naboso čo najefektívnejšie.