Ako vybrať rekuperačnú jednotku

Z každej strany počúvame o priaznivých účinkoch čerstvého vzduchu na naše zdravie. Keďže však nie je možné byť neustále iba vonku, v snahe cítiť sa čo najlepšie vetráme v našich domovoch. Vetráme, keď sme chorí, keď je nás v miestnosti priveľa alebo napríklad aj počas varenia.

Otvárame okná v zime, aby sme do domácností pustili čerstvý vzduch, ale i v lete, aby sme sa schladili príjemným vánkom. Ani si to neuvedomujeme, ale každým otvorením okna počas zimy uniká z nášho obydlia starostlivo zadovážené teplo. A naopak. Vetraním v lete púšťame do našich domov ešte viac tepla.

Teraz ste si zrejme povedali, že toto teda nie je najideálnejší spôsob. A veruže máte pravdu.

Ide to aj efektívnejšie

Jedným zo spôsobov, ako efektívne vetrať je použite rekuperačnej jednotky. Jednoducho povedané, ide o riadené vetranie, pri ktorom okná ostávajú zatvorené.

A ako to funguje?

Rekuperačna jednotka riadi vetranie vzduchu, ktoré je zabezpečované pomocou ventilačnej techniky, pričom je jeho cieľom odvádzanie vydýchaného vzduchu a prívod čerstvého vzduchu. Myslí aj na teplo. Odsaje z miestností vydýchaný vzduch, prefiltruje ho a následne vypúšťa do okolia. Teplo pritom odovzdáva vonkajšiemu vzduchu.

Čerstvý vzduch zvonku prichádza do našich miestností očistený vo vzduchovom filtri a ohriaty vo výmenníku tepla. O kvalitu privádzaného vzduchu sa stará účinný vzduchový filter, ktorý zachytí až 90 % všetkých častíc.

S ohľadom na naše zdravie

Patríte k tým, ktorých príchod jari potrápi rozličnými alergickými reakciami? Pri vetraní pomocou otvoreného okna si spolu so vzduchom púšťate do vášho bytu aj alergény. Ideálnym riešením tak pre vás môže byť práve riadené vetranie. To vás ochráni jednak pred alergénmi, ale aj pred neželaným hlukom z ulice či dotieravým hmyzom.

Viac ako len vetranie

Rekuperačný systém zvládne vetranie, kúrenie a dokonca aj ochladenie. A to všetko navyše efektívne. Protiprúdový výmenník tepla využíva až 95% tepla z odvádzaného vzduchu, vďaka čomu je dohrievanie privádzaného vzduchu minimálne.

Riadené vetranie s využitím rekuperácie vám dokáže ušetriť 20 až 25 % nákladov na vykurovanie, a to už sa teda naozaj oplatí. Netreba sa obávať ani energetickej náročnosti. Príkon ventilátorov je cca 34 W, čo sa rovná spotrebe malej žiarovky.

Dokáže aj ochladiť

Rekuperácia tepla je skvelým riešením aj počas horúcich letných dní. Do miestností vám prúdi vzduch schladený v rekupračnom výmenníku a vy tak nepotrebujete žiadnu klimatizáciu. Aby však všetko fungovalo ako má, nutnosťou sú vonkajšie okenné žalúzie. Tie zabránia vstupu slnka do miestností.

A čo cena?

Vezmime si napríklad rodinný dom s plochou 150 m², ktorému postačuje rekuperačná jednotka s výkonom do 180 m³. S použitím priemerného rozvodného systému vás celé zariadenie bude stáť do 5000 EUR. Je však ale potrebné rátať aj s nákladmi na montáž. Tú môžete ponechať na odborníkov alebo ju pri troche zručnosti zvládnete aj sami.

S akými prevádzkovými nákladmi je potrebné počítať?

Pod prevádzkovými nákladmi rozumieme spotrebu elektrickej energie, vynaloženej na pohon ventilátorov. Patria tu aj náklady na výmenu filtrov, ktorú je však potrebné uskutočniť len raz ročne. Tieto náklady dosahujú za rok približne 60 až 100 EUR.

Podľa čoho si vybrať rekuperačnú jednotku?

Pokiaľ ste ešte len zahájili výstavbu vášho domu, výber rekuperačnej jednotky môžete uskutočniť podľa vašich predstáv. Konečné slovo však musí mať projektant, ktorý pri návrhu zohľadní druh vetracích priestorov a ich plochu, ale aj počet osôb.

Jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré je potrebné pri výbere sledovať je hlučnosť zariadenia. Tá je síce relatívna, ale principiálne daná normou. Pokiaľ teda ide o kvalitné zariadenie, nemali by ste o jeho prevádzke ani vedieť.

Pri hľadaní vás bude zrejme zaujímať aj filtrácia vzduchu a spätný zisk tepla. Filter zachytáva nečistoty zo vzduchu a zabezpečuje tak zdravé prostredie. Jeho kvalita je preto naozaj dôležitá. Pri výbere venujte pozornosť triede filtrácie ako aj filtračnej ploche.

Vo všeobecnosti platí, že čím tichšia prevádzka, kvalitnejšia filtrácia a väčší spätný zisk, tým väčší komfort vám rekuperačná jednotka poskytne.

Ako vybrať bidet

Bidety už dávno nepatria do vzdialenej Ázie či krajín južnej Európy. Čoraz častejšie sa nachádzajú aj v slovenských domácnostiach. Rozhodujete sa, či si bidet kúpite aj vy? Poradíme vám, priblížime výhody i prezradíme rozdiely.

Bidet znamená väčšiu hygienu

Tento spôsob intímnej hygieny po použití toalety je čoraz populárnejší. A dôvodov je hneď niekoľko. Vodná sprška dokáže lepšie odstrániť baktérie a je aj šetrné k pokožke. Používanie bidetu preto ocenia predovšetkým ľudia trpiacimi hemeroidmi či ženy počas menštruácie, pretože znižuje riziko vzniku infekcií a uľavuje od bolesti.

Zariadenie tiež ocenia seniori a ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu. Avšak jeho výhody uznajú aj úplne zdraví jedinci, pretože povýši osobnú hygienu.

Ďalšou neodškriepiteľnou výhodou bidetu je aj jednoduché ovládanie a veľká úspora toaletného papiera. Zariadenie sa dá využiť na opláchnutie nôh alebo na napustenie vody do vedra počas upratovania.

Výhody bidetu:

  • šetrnejší k pokožke než toaletný papier
  • starším ľuďom a telesne postihnutým zabezpečí väčší komfort pri osobnej hygiene
  • znižuje riziko infekcie
  • dá sa využiť aj ako umývadlo

Ako vybrať bidet

Samostatný bidet

Klasikou je samostatne stojaci bidet. Ten nie je súčasťou záchodovej misy. Ak si vyberiete práve takýto, najskôr zvážte jeho umiestnenie ešte pri zariaďovaní kúpeľne. Bidet by sa mal nachádzať v blízkosti toalety, aby bolo prechádzanie uľahčené.

Samostatný bidet si môžete vybrať buď so závesnou, alebo stojacou misou.

Závesné bidety

Závesný bidet je určený pre suché zamurovanie do sadrokartónových priečok. Sami si zvolíte výšku, v ktorej misu zavesíte. Výhodou tohto bidetu je elegancia i ľahšie upratovanie okolo a pod ním.

Závesné bidety si vyberajte podľa tvaru a rozmerov. Na výber sú hranaté alebo oválne zariadenia. Pohodlnejšie bidety sú tie s masívnejšími okrajmi. Zariadenia totiž nemajú sedadlo, preto vďaka masívnejším okrajom ľahšie udržíte stabilitu a aj posedenie bude príjemnejšie. Ak ale máte umývadlo a toaletu hranaté, vyberte si rovnaký tvar aj bidetu.

Stojace bidety

Stojaci bidet si vyberte, ak máte menšiu kúpeľňu, prípadne v priestoroch, kde ho na stenu nemôžete namontovať. Pri tomto type zariadenia nemusíte mať priestor na zamurovanie inštalačného systému. Výhodou tiež je nižšia cena, pretože okrem bidetu budete potrebovať už len bidetovú batériu. Samozrejme, zariadenie si vyberajte podľa rozmerov a tvaru, pričom tvar prispôsobte ostatnému zariadeniu v kúpeľni.

Vybavenie bidetu

Bidet je vybavený vodovodnou batériou s pákou alebo kohútikmi, prípadne aj sprškou striekajúcou smerom hore. Súčasťou môže byť aj sedadlo. Bidet so sedadlom je pohodlnejší, ak ale chcete bez sedadla, vyberte si bidet so širším okrajom a oblejšími tvarmi.

Elektronické bidety

Ak napríklad pre nedostatok priestoru nemôžete mať bidet a toaletu samostatne, ponúka sa riešenie pomocou prídavného bidetového “sedadla”. Tento prídavný a väčšinou elektronický bidet sa nainštaluje na záchodovú misu a potom sa prikryje WC doskou.

Elektronický bidet je vkusným a praktickým doplnkom toalety. Ovláda sa pomocou bočného panela, na ktorom si môžete zvoliť niektorú z komfortných funkcií elektronického bidetu: regulácia sprchovacieho prúdu, masážne prúdy, preohrievanie sedadla či sušenie teplým vzduchom.

Pri výbere elektronického bidetu si vyberte taký, ktorý bude kompatibilný s vašou záchodovou misou. Odpovedať musí hlavne tvar a veľkosť. Pri inštalácii tiež nezabudnite zabezpečiť prívod vody do bidetu a uistite sa, že sa v blízkosti záchodu nachádza zásuvka, do ktorej bidet zapojíte.

Typy sprchových ramien

Elektronické bidety môžu mať dve ramená. Jedno slúži na očistenie intímnych partií, hlavný prúd je určený na očistu po stolici. Pri výbere sa zamerajte na možnosť nastavenia sprchových ramien pre správne usmernenie prúdu presne na vašu postavu. Vybavenejšie bidety môžu mať aj detskú sprchu či masážny prúd.

Bidetové batérie

Kohútikové bidetové batérie

Kohútikové bidetové batérie sú dnes už tak trochu retro kúsky. Avšak na trhu ich rozhodne nájdete. Ich nevýhodou ale môže byť dlhšie regulovanie teploty vody, čím môže stúpať potreba.

Pákové bidetové batérie

Pákové bidetové batérie patria medzi overené klasiky. Ich výhodou je jednoduchá manipulácia a rýchlejšia regulácia teploty vody.

Termostatické bidetové batérie

Termostatické bidetové batérie myslia predovšetkým na vašu peňaženku, pretože batéria automaticky prispôsobí teplotu vody podľa vášho nastavenia. Navyše zariadenie má aj bezpečnostné poistky pre deti, takže nehrozia prípadne popáleniny horúcou vodou.

Stojankové batérie

Na trhu je neuveriteľné množstvo dizajnov tohto druhu batérie. Hravo si tak nájdete tú, ktorá sa vám bude páčiť a hodiť sa do interiéru kúpeľne. Inštalácia stojankovej batérie je veľmi jednoduchá a umiestňuje sa priamo na misu.

Podomietková batéria

Tento druh batérie ocenia tí, ktorí berú upratovanie ako trest. Je totiž veľmi jednoduchá na údržbu, pretože časť batérie je schovaná za omietkou. Vidieť tak len kohútik, prípadne páku a sprchovú hlavicu. Podomietkové bidety navyše mávajú aj spŕšku. Inštalácia je trošku náročnejšia, pretože musíte mať podomietkové teleso s pripojením vody, na ktoré batériu nainštalujete.

Výbava bidetu

Bidet s výpusťou alebo bez výpuste

Bidet s výpusťou sa dá naplniť. Manipulácia je jednoduchá. Vďaka zátke uzavriete odtok vody. Ak potrebujete bidet vyprázdniť, zátku jednoducho vytiahnete.