Ako si vybrať radiátor do bytu

výmena radiátorov v byte

Kde umiestniť radiátor?

Radiátor by mal byť ideálne nainštalovaný 10 až 20 cm nad zemou pod oknom, kde otepluje vzduch z pod okna.

Typ radiátorov

Existujú v podstate tri druhy radiátorov:

1. Liatinové radiátory

Liatinové radiátory sú pre mnohých ľudí symbol detstva, keď sa nachádzali takmer v každom byte alebo dome. Môžete ich nájsť v mnohých bytoch úplne poriadku a v pôvodnom stave.

Liatinové radiátory sú veľmi odolné vďaka svojej masívnej konštrukcii. Hovorí sa im tiež článkové, pretože sú delené na jednotlivé, samostatné časti. Tie sa síce horšie čistia, ale sú skutočne veľmi výkonné.

Liatina je veľmi pevný materiál odolný voči poškodeniu, preto sú tieto radiátory takmer neziničiteľné a bola by ich škoda len tak vyhodiť.

Výhoda liatinových radiátorov je v ich výkonnosti. Potrebujú veľký objem vody, zahrievajú sa postupne, ale na druhej strane si dlho držia teplotu. Toto malo výhodu najmä v minulosti, kedy ste potrebovali poriadne vykúriť celý dom.

Nevýhoda je, že regulácia je pomalšia, takže pri znížení teploty musíte vetrať.

Z estetického hľadiska zaberajú dosť veľa miesta a neladia s moderným interiérom.

2. Oceľové radiátory

Oceľové radiátory sú jedny z najpoužívanejších na trhu. Má totiž veľmi dobrú tepelnú vodivosť a tiež životnosť.

3. Medené radiátory

Medené radiátory sú jedny z najlepších vo všetkých aspektoch. Meď je totiž jeden z najlepších tepelných vodičov. Takmer vôbec nestárnu a ich životnosť je takmer nesmrteľná. Oproti bežným oceľovým radiátorom sú však drahšie minimálne dvojnásobne.

výmena radiátorov v byte
Môže vás zaujímať
Ako ozdvzdušniť radiátory

Z hľadiska členenia radiátorov poznáme:

  • Článkové (rebrové) radiátory sú klasikou väčšinou v podobe liatinových radiátorov. Vydržia takmer neobmedzene. Výkon sa odvíja vždy od poču rebier. Nevýhoda je veľký rozmer a horšie čistenie medzi rebrami.
  • Doskové radiátory patria medzi najpoužívanejšie typy radiátorov v našich domácnostiach. Zoženiete ho v takmer každom možnom rozmere. Rozmerovo sú menšie, praktickejšie, ale oproti článkovým poskytujú nižší výkon. Ľahko sa čistia.
  • Kúpeľňové radiátory (rebríkové) – slúžia na vysušenie vlhkých uterákov. Existujú v mnohých veľkostných a dizajnových prevedeniach. Na trhu nájdete elektrické kúpeľnové radiátory, klasické na centrálne vykurovanie alebo tiež kombinované.

Ako vypočítať výkon radiátora?

Ak meníte starý radiátor za nový, mali by ste ho vymeniť za podobný kus (veľkosťou, rozmermi). Výkon radiátora určuje materiál, z ktorého je vyrobený a tiež jeho veľkosť.

Všeobecne platí, že výkon radiátora na jeden m2 by mal byť od 60 do 100 W. Vhodný radiátor vypočítate nasledovne.

Vynásobite šírku, dĺžku a výšku miestnosti v metroch a toto číslo vynásobite 50 W. Dostanete konečný výkon vo W, ktorý by mal spĺňať radiátor.

Aká by mala byť optimálna teplota podľa izieb

Ideálna teplota izieb
+18 °Cchodby, predsiene, WC, dielne, spálne
+20 °Ckuchyne, detské izby, pracovne
+22 °Cobývacie izby
+24 °Ckúpeľne

Ako si vybrať a nakombinovať doplnky do vášho interiéru

shutterstock

Niekedy je až prekvapujúce, ako veľmi dokážu malé dekoratívne predmety zmeniť celkové pôsobenie domácnosti. Interiéroví dizajnéri vedia veľmi dobre, že práve koberce, osvetlenie, vankúše či obrazy vedia v priestore vytvoriť presne takú atmosféru, v akej sa budete cítiť dobre. Na druhej strane však doplnky do bytu môžu priestor rozbiť natoľko, že bude pôsobiť nesúrodo a rušivo.

Ako na výber doplnkov do domácnosti

Doplnky sú lacným prostriedkom, ktorý osvieži vaše bývanie a vytvorí danej miestnosti nový „look“. Ako vybrať doplnky do interiéru, aby splnili to, čo od nich očakávate? Tu je niekoľko rád.

1. Kvalita pred kvantitou

Masovo vyrábané interiérové doplnky do bytu sú cenovo dostupné a v podstate okamžite si ich viete zadovážiť či už v kamenných alebo internetových obchodoch.

Je to však to, čím chcete zaplniť svoj domov? Keď príde na bytové doplnky, platí, že menej je viac. Niekedy totiž jeden vhodne zvolený a unikátny kúsok môže v interiéri vytvoriť oveľa lepší dojem ako množstvo lacných drobností.

zrkadlo
decoist

2. Vyberte si doplnky vhodných rozmerov

Možno ste už boli u niekoho, kto mal interiér preplnený veľkými doplnkami. Nič nepokazí dojem tak, ako keď malé miestnosti prepcháte obrovskými a mohutnými doplnkami. Preto pri výbere doplnkov myslite na rozmery izby, do ktorej ich chcete umiestniť.

3. Kombinujte farby a materiály

Doplnky neutrálnych farieb sú síce fajn, no sú veľmi nenápadné a o svojich majiteľoch toho veľa nepovedia. Zvoľte doplnky výrazných farieb a materiálov, ktoré vzbudia u vašich hostí záujem a budú kontrastovať s priestorom.

doplnky obývačka
cymorka

4. Zvážte asymetrické kúsky

Symetria je nuda. Rozbite priestor asymetrickým umiestnením doplnkov – vymeňte napríklad okrúhle zrkadlo na vašej chodbe so svietnikmi po oboch stranách za asymetrické zrkadlo. Priestoru do dodá dynamiku a štýl.

5. Vyberajte doplnky, ktoré povedia príbeh

Vyberte si také doplnky do bytu, ktoré pre vás niečo znamenajú a povedia nejaký príbeh. Zaveďte si napríklad tradíciu, že si vždy na dovolenke kúpite nejaký originálny (ale nie gýčový) doplnok. Vaša domácnosť vám tak bude pripomínať vaše cesty. Ak si teda kladiete otázku, ako vybrať doplnky do interiéru, skúste staviť na niečo, čo vás bude vystihovať.

6. Kúpte len to, čo sa vám naozaj páči

Nekupujte doplnky len preto, aby ste vyplnili prázdny priestor na stene či niekde v miestnosti. Náhodné a neplánované nákupy sú zvyčajne tie, počas ktorých kúpime kúsky, ktoré sa nám skutočne páčia. Neunáhlite sa, aby ste mali nákupy čo najskôr za sebou a radšej to nechajte na situáciu, keď vám niečo vyslovene padne do oka a budete mať pocit, že tento kúsok musíte mať.

doplnky vankúše
safaxe

7. Nemíňajte veľa

Na doplnky do vášho interiéru nemusíte minúť celý majetok. Ak vám do oka padol drahší kúsok, kúpte si ho, no myslite na to, že drahý doplnok by mal byť natoľko jedinečný, že do danej miestnosti už ďalšie doplnky potrebovať nebudete. Originálne doplnky môžete nájsť aj v bazároch.

Nápady na doplnky do bytu vhodné do vášho interiéru

Pozrite si zoznam niekoľkých doplnkov, vďaka ktorým sa z vašej domácnosti stane celkom nový priestor. Pri otázke, ako vybrať doplnky do interiéru, myslite na kombinácie farieb, materiálov a štýlov. Dosiahnete tak efekt, ktorý nik neprehliadne.

  • Použite svietidlá – stojace, visiace či stolové lampy vytvoria útulný a teplý priestor.
  • Domácku atmosféru vytvoríte pomocou košíkov a škatuliek.
  • Aj knihy a časopisy môžu poslúžiť ako doplnky.
  • Nezabudnite na sviečky a svietniky.
  • Prírodné prvky ako kvety, mušle, kamienky či šišky dodajú domácnosti útulnosť.
  • Zjemnite priestor kobercami, vankúšikmi a prehozmi.
  • Pridajte aj visiace dekorácie ako napríklad starú klietku pre vtáčika.