Ako si vybrať radiátor do bytu

výmena radiátorov v byte

Kde umiestniť radiátor?

Radiátor by mal byť ideálne nainštalovaný 10 až 20 cm nad zemou pod oknom, kde otepluje vzduch z pod okna.

Typ radiátorov

Existujú v podstate tri druhy radiátorov:

1. Liatinové radiátory

Liatinové radiátory sú pre mnohých ľudí symbol detstva, keď sa nachádzali takmer v každom byte alebo dome. Môžete ich nájsť v mnohých bytoch úplne poriadku a v pôvodnom stave.

Liatinové radiátory sú veľmi odolné vďaka svojej masívnej konštrukcii. Hovorí sa im tiež článkové, pretože sú delené na jednotlivé, samostatné časti. Tie sa síce horšie čistia, ale sú skutočne veľmi výkonné.

Liatina je veľmi pevný materiál odolný voči poškodeniu, preto sú tieto radiátory takmer neziničiteľné a bola by ich škoda len tak vyhodiť.

Výhoda liatinových radiátorov je v ich výkonnosti. Potrebujú veľký objem vody, zahrievajú sa postupne, ale na druhej strane si dlho držia teplotu. Toto malo výhodu najmä v minulosti, kedy ste potrebovali poriadne vykúriť celý dom.

Nevýhoda je, že regulácia je pomalšia, takže pri znížení teploty musíte vetrať.

Z estetického hľadiska zaberajú dosť veľa miesta a neladia s moderným interiérom.

2. Oceľové radiátory

Oceľové radiátory sú jedny z najpoužívanejších na trhu. Má totiž veľmi dobrú tepelnú vodivosť a tiež životnosť.

3. Medené radiátory

Medené radiátory sú jedny z najlepších vo všetkých aspektoch. Meď je totiž jeden z najlepších tepelných vodičov. Takmer vôbec nestárnu a ich životnosť je takmer nesmrteľná. Oproti bežným oceľovým radiátorom sú však drahšie minimálne dvojnásobne.

výmena radiátorov v byte
Môže vás zaujímať
Ako ozdvzdušniť radiátory

Z hľadiska členenia radiátorov poznáme:

  • Článkové (rebrové) radiátory sú klasikou väčšinou v podobe liatinových radiátorov. Vydržia takmer neobmedzene. Výkon sa odvíja vždy od poču rebier. Nevýhoda je veľký rozmer a horšie čistenie medzi rebrami.
  • Doskové radiátory patria medzi najpoužívanejšie typy radiátorov v našich domácnostiach. Zoženiete ho v takmer každom možnom rozmere. Rozmerovo sú menšie, praktickejšie, ale oproti článkovým poskytujú nižší výkon. Ľahko sa čistia.
  • Kúpeľňové radiátory (rebríkové) – slúžia na vysušenie vlhkých uterákov. Existujú v mnohých veľkostných a dizajnových prevedeniach. Na trhu nájdete elektrické kúpeľnové radiátory, klasické na centrálne vykurovanie alebo tiež kombinované.

Ako vypočítať výkon radiátora?

Ak meníte starý radiátor za nový, mali by ste ho vymeniť za podobný kus (veľkosťou, rozmermi). Výkon radiátora určuje materiál, z ktorého je vyrobený a tiež jeho veľkosť.

Všeobecne platí, že výkon radiátora na jeden m2 by mal byť od 60 do 100 W. Vhodný radiátor vypočítate nasledovne.

Vynásobite šírku, dĺžku a výšku miestnosti v metroch a toto číslo vynásobite 50 W. Dostanete konečný výkon vo W, ktorý by mal spĺňať radiátor.

Aká by mala byť optimálna teplota podľa izieb

Ideálna teplota izieb
+18 °Cchodby, predsiene, WC, dielne, spálne
+20 °Ckuchyne, detské izby, pracovne
+22 °Cobývacie izby
+24 °Ckúpeľne

Ako vybrať najlepší rebríkový radiátor do kúpeľne

Ak bývate v staršom dome, možno aj vy máte problém s chladnejšou kúpeľňou. Predstava toho, že z horúcej vane vyjdete do zimy nie je práve najpríjemnejšia. Riešenie tohto problému môže spočívať v kúpe rebríkového radiátora, ktorý sa postará o príjemné teplo vo vašej kúpeľni.

V článku vám poradíme, ako si vybrať rebríkový radiátor a tiež sa dozviete, aké typy a dizajny sú na trhu dostupné.

Rebríkový radiátor podľa účelu

Veľké chladné miestnosti malé rebríkové radiátory nevykúria. V prípade, že máte veľkú kúpeľňu, doplňte rebríkový radiátor aj nejakým ďalším väčším. Rebríkový radiátor vám v takomto prípade poslúži výborne ako sušiak na uteráky.

Dôležitý je výber výkonu, pretože v prípade, že chcete rebríkový radiátor použiť na tento účel, úplne vám postačí model so slabším výkonom. Naopak, ak chcete rebrík slúžiaci na vykúrenie miestnosti, výkon by mal byť vyšší. K výkonu sa však ešte dostaneme.

Kúpeľňový radiátor určený na sušenie uterákov by mal byť prehnutý, pretože medzera medzi ním a stenou je veľká a bielizeň lepšie uschne.

Zvoľte si tiež veľké medzery medzi tyčkami a vyberajte veľkosť radiátora podľa počtu členov domácnosti. Logicky platí, že čím väčší rebríkový radiátor vyberiete, tým viac uterákov či osušiek na ňom vysušíte. Ďalším využitím takéhoto radiátora je nahriatie uterákov. Veď predstava toho, ako sa v zime po vystúpení z horúcej sprchy usušíte teplým uterákom a oblečiete si vyhriate pyžamo, znie dokonale.

Natrafiť môžete aj na dizajnové rebríky, ktoré sú rôzne zdobené a tvarované a podobajú sa vykurovacím panelom. Takýto radiátor sa stane zaujímavým doplnkom vašej kúpeľne.

dizajnový kúpeľnový radiátor
Rebríkový kúpeľňový radiátor
Pozrite si obľúbené rebríkové radiátory

Spôsob kúrenia

Na výber máte z troch typov možností vykurovania kúpeľňovým radiátorom. Buď si vyberiete elektrické vykurovanie, teplovodné, alebo kombináciu oboch možností.

Teplovodné kúrenie

Teplovodný systém ohrevu spočíva v tom, že rebríkový radiátor pripojíte na systém vykurovania v domácnosti. Ovládanie je potom rovnaké ako pri ústrednom kúrení. Nevýhodou však je, že tento rebríkový radiátor nebudete vedieť spojazdniť mimo vykurovacej sezóny.

Elektrické kúrenie

Pri elektrickom vykurovaní je sústava uzatvorená a naplnená vodou alebo nemrznúcou kvapalinou. Vnútri je zabudovaná tyč, ktorá tekutinu ohreje a kúpeľňový radiátor kúri. Kúrenie môžete ovládať ručne alebo ovládačom, prípadne si ho naprogramujete. Elektrický radiátor môže byť zapojený napevno do siete alebo klasicky do zástrčky.

Kombinované kúrenie

Najčastejšie sa využíva teplovodné kúrenie s elektrickou vykurovacou tyčou. Táto možnosť spája predchádzajúce dva spôsoby do jedného. Radiátor je pripojený do vykurovacieho systému a zároveň je v ňom zabudovaná elektrická vykurovacia tyč. Vďaka nej si môžete v kúpeľni prikúriť aj mimo sezónu vykurovania.

Veľkosť radiátora

Priamo úmerne závisí od počtu členov domácnosti, množstva uterákov či drobného prádla, ktoré plánujete na radiátor vešať. Voditko pre ideálnu veľkosť radiátoru nájdete aj v príklade, kedy sa na 2 osoby v domácnosti odporúča výška medzi 100 – 120 cm.  A pri domácnosti s 2 až 4-ma členmi výška v rozsahu 170 – 180 cm.

Farba a tvar

Pri tvare a farbe sa riaďte farebným štýlom vašej kúpeľne a možnosťami, ktorý ponúkne váš priestor na montáž. Bežne dostupným štandardom je rebríkový radiátor v klasickej bielej – najčastejšie ide o cenovo najdostupnejší variant.

V hojnom zastúpením však nájdete aj pochromované a nerezové kúsky či radiátory v extravagantnejších (na radiátor) farbách – napr. červená, zelená, čierná.

Rebríkový radiátor môže byť klasický hranatý alebo oválny. Fajnšmekri ocenia i rôzne atypické a asymetrické tvary, ktoré kúpeľni dodajú moderný šmrnc.

Výkon rebríkového radiátora

Výkon rebríkového radiátora je najdôležitejším parametrom.

Pri výbere radiátora s výkonom vhodným pre vás si zodpovedajte na otázky, či budete vykurovať veľkú kúpeľňu alebo len toaletu, či ho chcete používať aj na sušenie, prípadne koľko okien je v miestnosti a či je dom zateplený. Samozrejme, predajca by vám mal odporučiť rebríkový radiátor s optimálnym výkonom pre vaše potreby.

Vo všeobecnosti však platí, že na meter kubický potrebujete 100 W výkonu radiátoru. Maximálna teplota kúpeľňového radiátora je pritom u väčšiny modelov 110 stupňov.

Ďalšie možnosti kúrenia v kúpeľni

Doskový radiátor

Doskový radiátor je voľbou, ktorú nájdete v rodinných  či novších bytoch. Ide o novší typ plechového radiátora, ktorý pripomína dosku s vertikálnymi priehlbinami. Vyhrievanie radiátoru zabezpečuje buď centrálne kúrenie samostatne alebo v kombinácii s elektrickou tyčou, ktorá ohreje vodu v radiátore aj mimo vykurovacej sezóny.

Vykurovacia rohož, resp. podlahové kúrenie

Jej vyhrievaciu schopnosť si vaše nohy užijú po každej sprche. Podlahové kúrenie je, ako názov napovedá zabudované pod podlahou a vyhrieva dlažbu. Je napojené na elektrickú energiu, môžete si ju sami vypínať a zapínať či dokonca automaticky nastaviť podľa potreby. Jeho závislosť od elektrickej energie je zároveň jej nevýhodou. Prevádzka má vyššie náklady.

Elektrický ohrievač

Elektrický vyhrievač je výborný pomocník na rýchle vykúrenie kupeľne v rodinách s bábetkami. Nakoľko ide o elektrické zariadenie, pri jeho používaní je nutné dbať na bezpečnosť a zamedziť mu kontakt s vodou. Jeho prevádzka nepatrí medzi najlacnejšie, preto sa ho oplatí používať v kombinácii s iným systémom vykurovania.