Ako si vybrať a nakombinovať doplnky do vášho interiéru

shutterstock

Niekedy je až prekvapujúce, ako veľmi dokážu malé dekoratívne predmety zmeniť celkové pôsobenie domácnosti. Interiéroví dizajnéri vedia veľmi dobre, že práve koberce, osvetlenie, vankúše či obrazy vedia v priestore vytvoriť presne takú atmosféru, v akej sa budete cítiť dobre. Na druhej strane však doplnky do bytu môžu priestor rozbiť natoľko, že bude pôsobiť nesúrodo a rušivo.

Ako na výber doplnkov do domácnosti

Doplnky sú lacným prostriedkom, ktorý osvieži vaše bývanie a vytvorí danej miestnosti nový „look“. Ako vybrať doplnky do interiéru, aby splnili to, čo od nich očakávate? Tu je niekoľko rád.

1. Kvalita pred kvantitou

Masovo vyrábané interiérové doplnky do bytu sú cenovo dostupné a v podstate okamžite si ich viete zadovážiť či už v kamenných alebo internetových obchodoch.

Je to však to, čím chcete zaplniť svoj domov? Keď príde na bytové doplnky, platí, že menej je viac. Niekedy totiž jeden vhodne zvolený a unikátny kúsok môže v interiéri vytvoriť oveľa lepší dojem ako množstvo lacných drobností.

zrkadlo
decoist

2. Vyberte si doplnky vhodných rozmerov

Možno ste už boli u niekoho, kto mal interiér preplnený veľkými doplnkami. Nič nepokazí dojem tak, ako keď malé miestnosti prepcháte obrovskými a mohutnými doplnkami. Preto pri výbere doplnkov myslite na rozmery izby, do ktorej ich chcete umiestniť.

3. Kombinujte farby a materiály

Doplnky neutrálnych farieb sú síce fajn, no sú veľmi nenápadné a o svojich majiteľoch toho veľa nepovedia. Zvoľte doplnky výrazných farieb a materiálov, ktoré vzbudia u vašich hostí záujem a budú kontrastovať s priestorom.

doplnky obývačka
cymorka

4. Zvážte asymetrické kúsky

Symetria je nuda. Rozbite priestor asymetrickým umiestnením doplnkov – vymeňte napríklad okrúhle zrkadlo na vašej chodbe so svietnikmi po oboch stranách za asymetrické zrkadlo. Priestoru do dodá dynamiku a štýl.

5. Vyberajte doplnky, ktoré povedia príbeh

Vyberte si také doplnky do bytu, ktoré pre vás niečo znamenajú a povedia nejaký príbeh. Zaveďte si napríklad tradíciu, že si vždy na dovolenke kúpite nejaký originálny (ale nie gýčový) doplnok. Vaša domácnosť vám tak bude pripomínať vaše cesty. Ak si teda kladiete otázku, ako vybrať doplnky do interiéru, skúste staviť na niečo, čo vás bude vystihovať.

6. Kúpte len to, čo sa vám naozaj páči

Nekupujte doplnky len preto, aby ste vyplnili prázdny priestor na stene či niekde v miestnosti. Náhodné a neplánované nákupy sú zvyčajne tie, počas ktorých kúpime kúsky, ktoré sa nám skutočne páčia. Neunáhlite sa, aby ste mali nákupy čo najskôr za sebou a radšej to nechajte na situáciu, keď vám niečo vyslovene padne do oka a budete mať pocit, že tento kúsok musíte mať.

doplnky vankúše
safaxe

7. Nemíňajte veľa

Na doplnky do vášho interiéru nemusíte minúť celý majetok. Ak vám do oka padol drahší kúsok, kúpte si ho, no myslite na to, že drahý doplnok by mal byť natoľko jedinečný, že do danej miestnosti už ďalšie doplnky potrebovať nebudete. Originálne doplnky môžete nájsť aj v bazároch.

Nápady na doplnky do bytu vhodné do vášho interiéru

Pozrite si zoznam niekoľkých doplnkov, vďaka ktorým sa z vašej domácnosti stane celkom nový priestor. Pri otázke, ako vybrať doplnky do interiéru, myslite na kombinácie farieb, materiálov a štýlov. Dosiahnete tak efekt, ktorý nik neprehliadne.

  • Použite svietidlá – stojace, visiace či stolové lampy vytvoria útulný a teplý priestor.
  • Domácku atmosféru vytvoríte pomocou košíkov a škatuliek.
  • Aj knihy a časopisy môžu poslúžiť ako doplnky.
  • Nezabudnite na sviečky a svietniky.
  • Prírodné prvky ako kvety, mušle, kamienky či šišky dodajú domácnosti útulnosť.
  • Zjemnite priestor kobercami, vankúšikmi a prehozmi.
  • Pridajte aj visiace dekorácie ako napríklad starú klietku pre vtáčika.

Ak dodržíte tieto základné pravidlá pri zariaďovaní, váš interiér sa vám poďakuje

Poďme na to.

Čo robiť pri zariaďovaní interiéru

Ak túžite po tom, aby ste mali interiér zariadený vkusne, nápadito a príjemne, skúste sa riadiť týmito tipmi. Dodržte základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru a vytvorte z vášho domova miesto, kde sa budete cítiť dobre nielen vy, ale aj vaši hostia.

Držte sa pravidla nepárnych čísel

Základom tohto pravidla je, že sú dekorácie a objekty naaranžované alebo zoskupené v nepárnom počte. To spôsobuje, že sú viditeľnejšie a vyznejú omnoho lepšie ako dekorácie v párnom počte. Pomáha tiež umiestnenie dekorácií v rôznych výškach, prípadne dekorácií rôznych tvarov (napr. rôzne veľké a rôzne zdobené rámy na fotografiách). Nezabudnite, že ak siahnete po dekoráciách rôznych tvarov a veľkostí, malo by byť medzi nimi nejaké spojivo.

V každej miestnosti nájdite ohniskové miesto

Ohniskové miesto je to miesto v izbe, ktoré na seba okamžite prirodzene púta pozornosť. Ak ste stratený v tom, ako máte zariadiť svoj interiér, nájsť takéto miesto je dobrý začiatok. Môže to byť napríklad veľké okno s výhľadom alebo krb. Ak si myslíte, že takýto bod vo vašom interiéri nemáte, môžete si ho ľahko vytvoriť napríklad tak, že jednu stenu natriete inou farbou alebo na ňu dáte výraznú tapetu. Prípadne použite veľký kus nábytku, napríklad gauč či knižnicu, a urobte z neho ohniskové miesto v izbe. Podobne poslúžia aj veľké obrazy či zrkladlo. Keď už ste našli ohniskové miesto, sústreďte dekorácie okolo neho.

Dbajte na proporcie a presné miery

Mnohí z nás sa pri kúpe nábytku či závesov a záclon riadia odhadom namiesto toho, aby si presne vymerali rozmery. To je častá chyba pri zariaďovaní interiéru, pretože keď si všetko presne vymeriate, výsledok bude neporovnateľne lepší. Tu je niekoľko pravidiel týkajúcich sa mier, ktorých by ste sa pri zariaďovaní mali držať:

  1. Medzi konferenčným stolíkom a gaučom by malo byť minimálne 30 centimetrov.
  2. Keď chcete zavesiť obrazy alebo fotky na stenu, mali by byť v úrovni očí. To znamená že približne 150 centimetrov od podlahy.
  3. Koberec má správnu veľkosť vtedy, keď na ňom stojí nábytok všetkými štyrmi nohami.

Správne rozmiestnite osvetlenie

Existuje viacero typov osvetlenia – od tlmeného, cez jemné svetelné akcenty až po hlavné a silné zdroje svetla. Základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru hovoria, že tým, že do miestnosti umiestnite viacero typov osvetlenia, jej dodáte zaujímavý rozmer.

Vyhnite sa týmto chybám

Ak nie ste profesionál, ľahko sa môže stať, že sa pri zariaďovaní svojho domova nechtiac dopustíte viacerých chýb. Vyhnite sa tým najčastejším:

  • Nezariaďte izbu len v jednej farbe. Vyberte hlavnú farbu, ktorá bude tvoriť 60 percent izby, druhá farba by mala byť 30 percent a tretia, ktorá je svetlejšia ako predchádzajúce dve, by mala tvoriť zvyšných 10 percent.
  • Nekupujte malý ani veľký konferenčný stolík. Stolík by mal mať šírku dvoch tretín sedačky či gauča a mal by byť aspoň o 20 centimetrov nižší ako výška sedenia.
  • Neumiestňujte koberec do stredu izby.

Univerzálne platné základné pravidlá pri zariaďovaní interiéru síce neexistujú, no priniesli sme vám niekoľko oporných bodov. Ak sa ich pri zariaďovaní svojej domácnosti budete pridŕžať, vyhnete sa tomu, aby bol váš domov preplnený zbytočnosťami a pôsobil neútulne a rušivo. Nebojte sa však popustiť uzdu fantázie a nenechajte sa zviazať pravidlami, pretože v prvom rade ide o to, aby ste sa cítili dobre vy.