Návod, ako štýlovo, ale i funkčne zariadiť chodbu a predsieň

moderná chodba a predsieň
unsplash

Miestnosť, ktorá by mala reprezentovať dom a byt. Patrí medzi prvú izbu, s ktorou prichádza do styku návšteva a každý, kto dvere domu vôbec otvorí. Môžeme ju smelo označiť za vitrínu celého bytu, keďže ukazuje, akí ľudia tu bývajú a odráža aj to, čo môže človek nájsť v ďalších izbách.

predsieň a chodba

Na úvod ste sa zoznámili s komunikačnou funkciou predsiene. Okrem nej má aj hygienickú funkciu, keďže slúži na odloženie kabátov, topánok, kľúčov a iných doplnkov. Navyše sa z nej ľahko dostanete k toalete či kúpeľni.

predsieň a chodba

Pri zariaďovaní predsiene by ste nemali zabúdať ani na dôležitú tepelnú funkciu. Predsiene nepatria k vykurovacím miestnostiam domu, no niekto preferuje aspoň malý radiátor, prípadne podlahové vykurovanie.

predsieň a chodba

S hygienickou sférou veľmi úzko súvisí aj úložná funkcia predsiene, keďže všetky svoje vetrovky, topánky, či dáždniky, potrebujete niekde odložiť.

predsieň a chodba

Úložná funkcia predsiene má osobitné nároky v dome aj v byte. Rodinný dom má občas širšie možnosti, ako využiť priestor. Naopak, byt je charakteristický obmedzenými alternatívami.

predsieň a chodba

Pri význame úložného priestoru je potrebné myslieť nielen na vlastné oblečenie a topánky, ale aj na to, kam si uloží svoje veci návšteva. Priestor je teda potrebné navrhnúť tak, aby v ňom mali svoj ukladací priestor aj prípadní hostia.

predsieň a chodba

Aké rozmery predsiene zvoliť?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, keďže všetko závisí od toho, či bývate v dome alebo byte. Priemerná rozloha sa však zvykne pohybovať medzi číslami 4 – 7 m2.

predsieň a chodba

Aby ste sa v nej mohli cítiť pohodlne vždy, keď odchádzate, či prichádzate, jej ideálna šírka by mala byť aspoň 1,2 m.

predsieň a chodba

V dome sa môžete s rozmermi pohrať a väčšie domy dokonca umožňujú vybudovanie malej predsiene, ktorej po vstupe predchádza vstupná hala.

predsieň a chodba

Odkladanie, sedenie, dizajn

Odkladanie môžete vyriešiť šatníkovou skriňou, ktorá vám poslúži nielen na oblečenie, ktoré nosíte aktuálne, ale aj na sezónne veci. Vešiaková skriňa s otvoreným systémom môže fungovať pre návštevy.

predsieň a chodba

Ak nedisponujete najvhodnejším priestorom, dajte si do predsiene vyrobiť nábytok na mieru, prípadne sa poraďte s interiérovými odborníkmi.

predsieň a chodba

Na odkladanie vecí môžu poslúžiť aj rôzne úložné systémy, boxy, či košíky, ktoré môžete umiestniť pod lavicu na sedenie. Skvelý úložný priestor v dome môže poskytnúť priestor pod schodiskom.

predsieň a chodba

Ak si radi počas obúvania sadáte, a neviete, ako by ste mohli tento bod vyriešiť vo svojom byte, skvelým dizajnovým prvkom v predsieni môže byť taburetka alebo stolička. Jednou z možností je aj spomenutá lavica, ktorá poslúži okrem ukladania aj na samotné sedenie.

predsieň a chodba

Medzi posledný prvok predsiene patrí zrkadlo, v ktorom by ste sa mali vidieť celý, keďže sa využíva hlavne pred odchodom. Vďaka nemu môžete s priestorom krásne pracovať, opticky ho zväčšiť, dodať predsieni isté stvárnenie.

predsieň a chodba

Po technických záležitostiach si možno budete klásť otázku, ako svoju predsieň dekorovať. Všetko však závisí od jej veľkosti, tvaru, vášho vlastného vkusu či štýlu celého bytu. Nemali by ste pritom zabudnúť na to, že predsieň nie je len polica, skriňa, vešiak, či osvetlenie.

predsieň a chodba

Praktická a elegantná

Vkusná biela a sivá farba vytvára z tejto predsiene elegantný priestor. Praktickosť tu reprezentuje komoda, lavica a skriňa.

predsieň a chodba

Minimalizmus

Pokiaľ patríte k zástancom, že vlastniť menej je vždy lepšie ako žiť v prebytku všetkého, táto predsieň sa vám bude páčiť. Úložný priestor v podobe veľkej skrine, ktorú dizajnovo dopĺňa vešiak na bundy a kabáty určený pre návštevy.

predsieň a chodba

Skúste to s tehlami

Ak chcete predsieni pridať charakter, skúste to s tehlami. Práve v tejto predsieni vypĺňajú skvelý priestor aj medzi vstupmi do iných miestností.

predsieň a chodba

Určite si dominantný prvok

Ním sa môže stať zrkadlo, ktoré upúta na prvý pohľad. Môže tvoriť aj celú stenu šatníka, alebo môže stáť celkom osamotený a výrazný, čo predsieni dodá zaslúžený efekt.

predsieň a chodba

K dominantnému prvku môžu patriť aj vstupné dvere, ktoré môžu upútať farbou, pokojne aj kontrastnejšou, ako pri zvyšku miestnosti.

predsieň a chodba

Odvážne a kreatívne

Aj takto môžete poňať predsieň a jej realizáciu. Postačí vám k tomu skateboard a stolička.

predsieň a chodba

V tomto článku ste sa dozvedeli o komunikačnej, tepelnej, ale aj úložnej funkcii predsiene. Ukázali sme vám rôzne možnosti, ako si vytvoriť predsieň podľa predstáv, a aké sú na to možnosti v dome a v byte. Veríme, že ste si našli inšpiráciu aj pre svoju budúcu predsieň.

Ako najlepšie zariadiť kuchyňu, ktorú budete milovať?

ako zariadiť kuchyňu
shutterstock

Kuchyňa je investícia na niekoľko rokov, ideálne desaťročí. Ak si správne vyberiete, môže byť vaším partnerom na celý život. Pozrite sa spolu s nami na to, ako zariadiť kuchyňu tak, aby spĺňala najnáročnejšie funkčné aj estetické požiadavky.

Dobrá rada

Zariaďovaniu kuchyne venujte čas. Veľa času. Je to miestnosť, ktorá udáva štýl celej domácnosti, preto sa nenechajte zlákať prvoplánovými trendmi, vezmite si papier a pero a prejdite si s nami všetky body, ktoré potrebujete mať zvládnuté predtým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania.

Kuchyňa je srdce domova.

Či v nej „len“ varíte, stretávate sa pri večeri s rodinou, je vaším gurmánskym kráľovstvom, kde sa meníte na myšku z Ratatouille alebo je vašou externou pracovňou, kde po nociach dokončujete projekty do práce, vždy by mala odzrkadľovať váš svet.

Ako zariadiť kuchyňu, ktorú budete milovať?

Pred tým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania, urobte si malý prieskum.

Koľko času v kuchyni trávite?

Ak kuchyňu využívate na každodenné varenie, potrebujete veľkú pracovnú dosku, dobré svetlo, veľkú chladničku a dostatok úložného priestoru. Ak je „iba“ vaším víkendovým kráľovstvom, urobte si v nej miesto na raňajky pre celú rodinu.

Stravujete sa v kuchyni?

Potrebujete stôl, stoličky, prípadne barový pult s posedením. Ak si jedlo radšej vychutnávate v obývačke, no a čo. Na slávnostné chvíle či nedeľné obedy si môžete na stenu namontovať sklápací stôl. Zrejme vás to prekvapí, ale naozaj to nevyzerá zle.

pexels.com

Rozpočet na novú kuchyňu

Na zariaďovanie kuchyne potrebujete dva rozpočty – jeden na nábytok, teda hlavnú kostru a ďalší na spotrebiče.

Obe sú investíciou na dlhý čas, preto sa neuspokojte s lacnými nekvalitnými materiálmi, radšej si ju zariaďujte postupne (linka + drez, pokračujte sporákom, doplňte rúru a až potom osvetlenie).

Ako zariadiť malú kuchyňu s veľkými očakávaniami

Aj pri malej kuchyni dokážete vymyslieť veľké veci. Možno sa do nej nezmestí jedálenský stôl pre 6 osôb alebo americká chladnička, no ak zvolíte multifunkčné prvky a prvotriedne materiály, nebude vás v ničom limitovať.

Stavte na kvalitné materiály

Hrubá pracovná doska z masívneho dreva je lepšou investíciou ako lacné pracovné dosky z drevotriesky s povrchovou úpravou.

Drez (nerezový alebo keramický) s kvalitnou batériou z kuchynského štúdia má okrem vyššej ceny v porovnaní s lacnejšou nákupnou sieťou jednoduchšiu údržbu, podobne to platí aj pri výbere spotrebičov.

Značkové modely sú často s predĺženou zárukou a majú nižšiu spotrebu elektrickej energie pri vyšších výkonoch.

Nešetrite tam, kde sa to neoplatí.

pexels.com

Vyberajte nadčasové prvky

Základ kuchyne by mal byť nadčasový, relatívne neutrálny. Ak sa vám páčia vidiecke kuchyne, milujete vintage alebo práve naopak, severský minimalizmus vám koluje v krvi, nepodľahnite aktuálnym trendom a zariaďte si kuchyňu tak, aby sa vám páčila aj o 5 rokov.

Základnú kostru by mali tvoriť prírodné materiály a svetlejšie farby. Váš štýl bude potom cítiť z dvierok na kuchynskej linke, úchytiek, doplnkov a dekorácií, ktoré sa dajú rýchlo vymeniť aj bez nutnosti veľkej investície.

Nech je bezpečná a čistá

V kuchyni sa stravujete a pripravujete jedlo pre svojich najbližších. Musí preto spĺňať podmienky na jednoduché čistenie, musí byť svieža a vzdušná.

Stenu za pracovnou linkou nemusíte chrániť len obkladom z dlaždíc, zvoľte napríklad mozaiku alebo sklo, ktoré sa dá ľahko zotrieť, aj keď vám tam odfrkne mrkva či cvikla. Z tapety to tak ľahko dolu nedáte, ani z tej vodeodolnej.

pexels.com

Ako zariadiť kuchyňu. Aj tú panelákovú

Kuchyne v paneláku nenechávajú veľa priestoru na predstavivosť. Typizovaná, kuchynská linka, chladnička, stôl a dve stoličky a často ste radi, že sa vám vôbec pod stôl zmestí miska pre psa.

Aj na malom priestore však dokážete vyčarovať svoje kulinárske kráľovstvo. So správnym rozvrhnutím, aj bez bytového dizajnéra.

Rozvrhnite si priestor

Panelákové kuchyne sú zvyčajne úzke, na jednom konci dvere, na druhom okno. Rozdeľte si miestnosť na zóny – tu sa bude variť (kuchynská linka + sporák), tu bude úložný priestor (chladnička + skriňa na potraviny) a tu bude spoločenské centrum (jedálenský kút).

Ak sa vám do kuchyne nezmestí stôl a stoličky, skúste predĺžiť kuchynskú dosku (aj do tvaru L) a doplniť ju dvomi stoličkami.

Nešetrite na odkladacom priestore

Je rozdiel medzi úložným a odkladacím priestorom. Úložný je ten, kam odkladáte spotrebiče, riad či zaváraniny, odkladací je na kuchynskej linke, ten, ktorý by mal byť prázdny a určený na využívanie iba vtedy, keď pripravujete pokrmy.

Vedľa drezu potrebujete miesto na krájanie, vedľa sporáka na odkladanie hrncov.

pexels.com

Zistite, čo nepotrebujete

Mikrovlnku vám bez problémov nahradí elektrická rúra, smoothie si pripravíte aj bez smoothieovača, s pomocou ponorného mixéra. Sú to detaily, no v malej kuchyni sa ráta každý centimeter.

Veľmi dôležité je aj dostatočné osvetlenie pracovnej dosky. Nevkusné neónové podlinky nahradili efektné LED pásy, ktoré priestor presvetlia a zároveň šetria elektrinu.

Kde hľadať inšpirácie?

Výborným zdrojom je napríklad Pinterest, kde nájdete fotky návrhov kuchýň snáď v každom štýle, inšpirácie môžete načerpať aj z katalógov na štýl IKEA či na weboch kuchynských štúdií.

Kuchyňa spojená s obývačkou? Žiaden problém

Kuchyňa spojená s obývačkou ponúka veľký priestor na realizáciu, no aj pár strastí. Ako tieto dve miestnosti zladiť, aby obývačka nepôsobila sterilne a zároveň bola útulná?

Ako zariadiť kuchyňu v jednom štýle

Vyberajte príbuzné materiály, nebráňte sa zladeniu tón v tóne. Trendy sa menia, no niektoré veci zostávajú.

Pred pár rokmi sa začali kuchyne spájať s obývacími miestnosťami, čomu sa prispôsobili aj predajne s nábytkom a kuchynské štúdiá. Dnes zoženiete z jednej série linku, barový pult aj knižnicu do obývačky, zariaďovanie je preto jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. No aj tak myslite na to, že tieto dve miestnosti by nemali pôsobiť ako jednoliaty celok.

Plynulý prechod

Iné sú požiadavky na podlahu v kuchyni a iné v obývačke. Do obývacej časti môžete umiestniť pre väčšie pohodlie napríklad kusový koberec, tieto dve miestnosti opticky oddeliť sedačkou (s prepracovanou zadnou časťou) a televíziu nasmerovať tak, aby ste ju mohli sledovať aj pri príprave večere.

Na detailoch záleží

Detaily sú to, čo mení dom na domov. Zlaďte farbu kuchynskej chňapky s poťahom na sedačke, doplňte priestor izbovými kvetmi, fotografiami z dovoleniek, vázou s kvetmi či dózou s keksíkmi.

Výborne vyzerajú aj sklenené dózy na múku, cukor či drobné pečivo, ktoré tak môžete mať vyložené aj na kuchynskej linke stále po ruke a vaša kuchyňa bude dýchať životom. Veď každý vie, že sa v nej varí, prečo to skrývať.

Nezabudnite

  • Sporák najďalej od chladničky – je to logické, no mnohí na tento detail zabúdajú. Ak chcete, aby vám chladnička vydržala čo najdlhšie a mala nízku spotrebu energie, umiestnite ju do najchladnejšej časti miestnosti, ďaleko od radiátora, okna a od sporáka.
  • Vhodný podklad – do kuchyne je vhodná odolná dlažba, v súčasnosti to spĺňajú aj viaceré druhy laminátových podláh, čokoľvek, čo zvládne vlhkosť a dá sa jednoducho udržiavať čisté. Veľkým hitom sa stáva aj praktická vinylová podlaha.
  • Dôkladné vetranie ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou, odsávač pár (digestor) je nutnosť. Nielen pri varení vianočnej kapustnice.

Už viete ako zariadiť kuchyňu? Inšpirovali sme vás?

Teraz vezmite do ruky ten pripravený papier a pero a kreslite. Načrtnite si dokonalú kuchyňu podľa rozmerov tej vašej a pustite sa do zariaďovania.