Doplnky do kuchyne: Vytvorte si príjemný priestor na spoločné trávenie času s rodinou

shutterstock

Najdôležitejšou miestnosťou v dome je práve kuchyňa a doplnky do kuchyne.

Milujeme ju nielen pre jej všakovaké farby, vône a priestor, ktorý dáva, ale je jednoducho obľúbená kvôli tomu, že sa tam stretáva celá rodina. Nič iné nespája rodinu viac, ako spoločné jedlo pripravované a zjedené v kuchyni.

Aj preto musí táto miestnosť predstavovať najúspornejšie miesto v kuchyni, najlepšie s príslušenstvom, doplnkami a technológiou, ktoré spravia váš život aspoň sčasti trošku pohodlnejším a bez stresov.

Ktoré doplnky do kuchyne skutočne potrebujete?

Ukážeme vám ich!

Zorganizujte si priestor na doplnky do kuchyne!

Predtým, ako budete vôbec premýšľať o štýlovej a modernej kuchyni, je potrebné uvedomiť si, že je dôležité zorganizovať ju.

Ako?

Vo forme úložných priestorov, skriniek, políc, kde môžete svoj kuchynský riad bezpečne uskladniť.

Reč je o kuchynskej linke.

Premýšľať o úsporných riešeniach je vhodné hlavne vtedy, ak snívate o minimalistickej kuchyni, či o vidieckom štýle v americkom duchu, ktorý je práve o funkčnosti a o využití všetkého, čo v skrinkách skutočne máte. A tak je na mieste premyslieť si, ktorou cestou sa budete uberať.

kuchynská linkaSpotrebiče

Technológia sa mení. Niekedy tak rýchlo, že je ťažké udržať krok s najnovšími trendmi. Pokiaľ ide o kuchyňu, je to nevyhnutné!

Na trhu je nespočetné množstvo spotrebičov, ktoré dokážu uľahčiť varenie, ale aj upratovanie. Tak, aby ste mali čas aj pre svojich členov rodiny. Rozmyslite si však, ktoré budete skutočne používať. Ak totiž nikto z vás nepije kávu, kávovar bude asi zbytočnosťou.

spotrebiče ako dôležitý kuchynský doplnokMaličkosti!

Doplnky, na ktorých sa môžete vyblázniť. Investovať do nich svoje sny, predstavu a spraviť z kuchyne útulné miesto.

maličkosti v podobe hrnčekov ako kuchynských doplnkovO čom hovoríme?

Predsa o maličkostiach v podobe pohárov, riadov, príborov, skla, či varešiek, ktoré z vašej kuchyne urobia nielen funkčné, ale aj štýlové miesto.

Aj detaily sú dôležité!

Kúzlo kuchyne nemusí byť ukryté len v maličkostiach, ale aj v detailoch, ako sú utierky, chňapky, či rôzne iné textílie ako prestieranie či podnosy.

Investujte do nich!

Textílie vám umožnia priniesť do kuchyne rôzne štruktúry a vzory do dizajnu, ako aj zmeniť vzhľad a atmosféru priestoru.

detaily v podobe textilných doplnkov do kuchyneBuďte kreatívni a trošku osobní

Množstvo kuchynských doplnkov dnes ponúka spôsob, ako vtlačiť do kuchyne svoju vlastnú osobnosť, či kreativitu. Môžete tak urobiť vďaka farebným vázam s kvetmi, fotografiám, personalizovaným tabuľkám s motívmi hodiacimi sa do kuchyne.

personalizované doplnky do kuchynePosledným trendom sú aj rôzne tabule, kde môžete zanechávať členom svojej rodiny odkazy, či pripínať si tiež rôzne povinnosti, ktoré musíte splniť. Aj tieto doplnky vám totiž môžu urobiť radosť a aj vďaka nim sa budete cítiť doma.

Je čas…

Na kávičku, na autobus, odísť do školy a do práce, či vypnúť elektrickú rúru.

Nevyhnutným doplnkom každej kuchyne sú práve hodiny, preto si jedny zaobstarajte. Najlepšie také, ktoré budú zapadať do celkovej atmosféry.

kuchynský doplnok v podobe vintage hodiniekA nie, nespoliehajte sa na digitálne! Tie nemajú šmrnc!

Police

Aj keď sme o nich vraveli v rámci kuchynskej linky, v tomto prípade myslíme skôr na police, ktoré môžete umiestniť priamo na kuchynskú linku alebo ich tiež zavesiť na vhodné miesto.

police, ktoré nezaberú veľa miestaPrečo sa tieto doplnky oplatia?

Už len kvôli jedinečnej, usporiadanej, organizovanej a hlavne úspornej kuchyni. A inak, hlavne pri varení je dôležité, aby ste mali všetko po ruke.

Kuchynské svetlá

Počas prípravy jedla musíte mať oči doslova všade. Spríjemnite si varenie tým, že investujete aj do doplnkov v podobe osvetlenia. Pokojne aj ako spôsob bodových svetiel pod skrinkami, ktoré rozjasnia vaše kuchynské dosky. A vy uvidíte všetko správne.

A čo ďalej?

K útulnej kuchyni môžete prispieť nielen organizáciou jednotlivých doplnkov, ale aj tým, koľko času v nej budete tráviť.

Vytvoriť si z tohto priestoru v dome miesto, kde oslávite a prežijete všetko dôležité, z nej urobí kráľovské miesto plné harmónie a života.

Obrázky: Pinterest.com

Ako si vybrať nenasiakavú, odolnú a dobre vyzerajúcu kuchynskú zástenu?

pixabay

Priestor medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami kuchynskej linky, teda kuchynská zástena, je v kuchyni veľmi namáhanou stenou. Práve preto je dôležité pri otázke, ako si vybrať kuchynskú zástenu, hľadieť nielen na jej estetickú stránku, ale tiež na funkčnosť.

V článku sa dozviete, aké typy kuchynských zásten nájdete a aké sú ich výhody a nevýhody.

Kuchynská zástena a jej úloha vo vašej kuchyni

Zadná stena za kuchynskou linkou musí podobne ako pracovná doska odolávať rôznym kuchynským prácam a neraz prichádza do kontaktu napríklad aj s horúcim olejom či omáčkou.

Ak sa teda pýtate, ako si vybrať kuchynskú zástenu, mali by ste myslieť na to, aby bola nenasiakavá, odolná voči mechanickému poškodeniu, teplu, chemickým látkam a zároveň nenáročná na údržbu. Okrem funkčnosti však treba hľadieť aj na estetickú stránku. Kuchynská zástena by mala ladiť s celkovým vzhľadom kuchynskej linky a zároveň ju dotvárať.

Klasika v podobe obkladačiek

Obkladačky svoj vrchol síce už zažili, avšak stále sú v niektorých prípadoch vhodnou voľbou pre kuchynskú zástenu. Ideálne doplnia linku v retro či vidieckom štýle, ale aj rustikálne linky. Výborne bude vyzerať aj v kuchyni v stredomorskom duchu.

Pri výbere keramických obkladačiek rozhodne nešetrite a vyberajte odolný obklad, ktorý sa zároveň dobre čistí. Glazúrovaný povrch je nenasiakavý a na jeho údržbu vám postačí teplá voda a saponát.

Hitom je sklo

Veľkej obľube sa tešia zásteny zo skla, pri ktorých si ich dizajn môžete v podstate sami navrhnúť. Sklenené zásteny môžu mať rôzne stupne priehľadnosti, prinášajú možnosť originálnych grafických vzorov, ale aj podsvietenia. Tento typ zásteny je tvorený tzv. grafosklom, ktoré spája sklo, bezpečnostné fólie a rôzne druhy grafických stvárnení – od digitálnej tlače cez fotografie až po látky či dokonca prírodné materiály, ako sú listy rastlín.

Grafosklo je odolné a zároveň sa dobre čistí, takže spĺňa aj funkčné požiadavky na kuchynskú zástenu. Dôležité však je, aby ste vopred mysleli na umiestnenie zástrčiek či vypínačov. Otvory je potrebné do skla vyrezať ešte pred zakalením. Na otázku, ako si vybrať kuchynskú zástenu, ktorá bude jedinečná a originálna, je odpoveďou práve grafosklo.

Gres vo veľkých formátoch

Gresová dlažba, teda spekané dlaždice zo spojiva a mletého kameňa, sa vyznačuje nízkou nasiakavosťou a vysokou tvrdosťou. Podľa toho, ako má gres ukončené hrany, si môžete vybrať, či ho budete ukladať s minimálnymi škárami, alebo úplne bez škár. Bežne sa používa matný gres, avšak nájdete aj leštený, ten je však nasiakavý. Preto, ak vám naň niečo vyfrkne, vyčistite to čo najskôr teplou vodou a saponátom.

Hladká plocha v podobe laminamu

Laminam sa svojim zložením podobá gresu, je tvorený keramickými a kamennými zložkami. Jeho rozmery môžu byť vo veľkosti 3×1 meter, vďaka čomu môže byť kuchynská zástena úplne hladká. Laminam sa vyznačuje veľkou odolnosťou, pretože je tvrdší ako žula. Zároveň je však veľmi ľahký a na čistenie vám postačí saponát a teplá voda.

Možnosťou je aj omietka

Ak chcete vašej kuchyni dodať trochu naturalistický vzhľad, vyberte si dekoratívnu omietku. Je ju však potrebné naimpregnovať, no výsledok bude veľmi kompaktný a jednoliaty. Impregnáciu je po čase nutné zopakovať, avšak na údržbu takejto kuchynskej zásteny vám bude stačiť len voda s handričkou.

Kovový dizajn

Možno uvažujete, ako si vybrať kuchynskú zástenu, ktorá bude pôsobiť dojmom chladnej elegancie. Správnou voľbou môže byť zástena z kuchynského antikora. Tá je nenasiakavá a len tak ju niečo nepoškodí. Tento materiál je však trošku náročnejší na údržbu, pretože je vhodné ho každý deň pretrieť vlhkou handričkou a potom vyleštiť. Okrem toho by ste mali pravidelne používať špeciálny prostriedok na antikoro.