11 tipov na doplnky do obývačky

Výber doplnkov ovplyvňuje niekoľko faktorov. Prvým faktorom je veľkosť a charakter priestoru. Členité obývačky s vysokými stropmi nám poskytujú veľkorysý priestor na zaplnenie dizajnovými kúskami a doplnkami. Pri menších izbách sme v ich množstve triezvejší a nechceme priestor zbytočne prepchať.

Druhým faktorom je náš životný štýl a životná etapa, v akej sa práve nachádzame. Rodiny s malými deťmi riešia doplnky do obývačky skôr prakticky. Vystaviť si ozdobné predmety, sklenené vázy, sošky či kvety vo výške menšej ako meter a pol od zeme, nemusí byť vzhľadom na začínajúcich chodcov dobrý nápad.

obývačka prispôsobená deťom
pinterest.com

Naopak, bezdetné páry a rodičia už veľkých detí majú možnosť naplno využiť priestor bez akýchkoľvek kompromisov.

Výber doplnkov prebieha v dvoch rovinách . Tou prvou je racionálny výber predmetov, ktoré sa nám do bytu hodia. Druhou je naše podvedomie, vďaka ktorému automaticky siahame po kúskoch, ktoré reprezentujú náš vkus a štýl.

Kľúčové doplnky do obývačky

Nie všetci sú fanúšikmi doplnkov a asi sa zhodneme, že sú to prevažne muži, ktorí na doplnkoch šetria. Z priestorov v ktorých sa nachádza len nábytok bez štipky niečoho navyše ide chlad a pocit neútulnosti. Ak ste zástancovia minimalizmu a funkčnosti, z hľadiska interiérového dizajnu poznáme 6 doplnkov, ktoré sú kľúčové pre vytvorenie nápaditej a príjemnej obývačky.

1. Rastliny

Izbové rastliny a kvetinové aranžmány dávajú priestoru život. V súčasnosti sú trendom vysoké, objemné rastliny s veľkými listami. Na výslnie sa opäť dostáva napr. monstera alebo papradie, ktoré kedysi nemohli chýbať v žiadnej štátnej inštitúcii.

Izbové rastliny dokážu zjemniť tvrdý interiér a vniesť do obývačky rovnováhu. Ak si na pestovanie kvetín netrúfate, zvoľte sukulenty a kaktusy, ktoré sú nenáročné na starostlivosť. Niekedy stačí zvoliť zaujímavý kvetináč a originálna dekorácia je na svete. Riešením sú tiež rezané kvety, ktoré len umiestnite do vázy a neskôr vymeníte za nové.

2. Obrazy, plagáty a fotografie

Ak rastliny dávajú priestoru život, tak obrazy a fotografie dušu. Nástenné dekorácie odhaľujú najviac z vás samotných. Vyberať môžete z maľovaných obrazov, grafík, plagátov, fotografií alebo obrázkov, ktoré vás oslovili pri čítaní časopisu.

Dávno neplatí, že na stenu patria len veľké výtvarné diela a fotky. Zarámovať môžete všetko, čo vo vás evokuje pokoj a radosť. Ak preferujete jednoduchosť a čisté línie, zvoľte jeden typ rámov, ktorý osadíte rovnomerne vedľa seba. Pre elegantný efekt používajte pasparty, ktoré sú mimoriadne obľúbené aj pri rámovaní fotiek. Vďaka nim dáte fotografii dostatočný priestor aby vynikla.

Pre hravé interiéry plné tvorivého chaosu je typické nepravidelné rozmiestnenie a vytvorenie zaujímavých kompozícií. Rámy môžu byť rovnaké ale aj každý iný.

3. Suveníry

Ich kupovanie milujeme takmer všetci. Čaru suvenírov podľahol aspoň raz v živote každý z nás, či už to bolo na dovolenke pri mori alebo počas romantickej „spoznávačky“. Kúpa suvenírov je tou ľahšou časťou, horšie je to s ich využitím po návrate z dovolenky.

Je veľká škoda, ak pamiatky z ciest končia odložené v krabici, alebo ak ich radšej nekupujete vôbec. Predmety, ktoré vám pripomínajú vaše dobrodružstvá, prinášajú do interiéru teplo, nostalgiu a príjemné spomienky. Myslite na to, keď budete najbližšie stáť nad stánkom so suvenírmi. Vyberajte len také predmety, ktoré sa vám hodia do interiéru a zapadnú k ostatným kúskom vystavených na poličke.

4. Vázy a dekoratívne sklo

Sú vázy, ktoré sa používajú samostatne alebo v skupiny ostatných váz. Dekoratívne vázy vyniknú aj bez kvetov. Najčastejšie sa ukladajú na konferenčný stolík a komodu. V prípade vzácnych kúskov, drahého porcelánu a kryštálu je vhodné uložiť takéto predmety do presklenných vitrín.

5. Zrkadlá

Funkcia zrkadla v obývacej miestnosti je skôr estetická. Zrkadlo je príjemným prvkom, ktorý dodáva izbe priestor a odráža svetlo. Zaujímavé zrkadlá sa umiestňujú hlavne nad krb, pohovku, alebo do užších obývačiek na optické zväčšenie priestoru.

Textílie ako doplnky do obývačky

Samostatnou kategóriou sú textílie, ktoré vás zahrejú už na pohľad a obývačke dodajú na teple.

6. Koberčeky

Výber správneho koberca do obývačky netreba podceniť. Koberec vymedzuje oddychovú zónu od zvyšku miestnosti. Je dôležité, aby koberec bol dostatočne veľký, pričom sedačka by mala  na ňom stáť aspoň prednými nohami.

Možno vás prekvapí, že dizajnéri odporúčajú ako prvé vybrať koberec a ostatné textílie ako závesy či vankúše ladiť k nemu. K výrazným vankúšom a vzorovaným závesom len veľmi ťažko nájdete koberec podľa vašich predstáv.

Veľmi efektné je vrstvenie viacerých kobercov. Vrstviť môžete niekoľko menších koberčekov alebo jeden veľkoplošný koberec s jedným menším kúskom.

vrstvene koberce
pinterest.com

7. Vankúše

Vankúše dokážu premeniť aj ten najfádnejší interiér na nepoznanie. Vyberajte ich v rôznych veľkostiach a tvaroch. Platí zlaté pravidlo, že na krajoch by mali byť uložené najväčšie vankúše a smerom k stredu sedačky menšie.

Veľmi príjemne pôsobí aj vrstvenie väčších vankúšov v zadnej časti a menších vpredu. Farba vychádza zo samotnej pohovky. Ak je pohovka jednofarebná, môžete si dovoliť miešať rôzne vzory. Pri vzorovaných pohovkách to so vzorovanými vankúšmi nepreháňajte a stavte skôr na jednofarebné kúsky.

Veľmi pekne pôsobí, keď sú vankúše farebne rôznorodé. Ak ste konzervatívnejší, zvoľte rôzne odtiene jednej farby. Ucelene vyzerá aj kontrast pri ktorom vyberáte navzájom komplementárne farby. Moderné interiéry pracujú aj so vzormi.

Jednoduchou pomôckou ako to s farbami a vzormi neprehnať je pravidlo 1 – 1 – 1 . Znamená to, že na pohovke by ste mali mať 1 vankúš s malým vzorom, 1 s veľkým vzorom a 1 výrazný farebný.

8. Závesy

Do moderných obývačiek sa opäť vracajú závesy. Sú nielen praktické, ale tiež zjemňujú priestor a dopomáhajú k pocitu domova. Farba závesov závisí od toho, čo od nich očakávate. Ak majú byť dominantným prvkom v interiéri, zvoľte tmavšie, výraznejšie farby alebo vzory.

V prípade, že na ne nechcete upriamovať zbytočnú pozornosť, zvoľte odtieň podobný farbe stien. Svetlé farby podporujú prirodzené slnečné svetlo a pôsobia sviežo. Naopak, tmavé závesy sú v porovnaní so svetlými ťažšie a opticky priestor zmenšujú.

zavesy
pinterest.com

Nech si vyberiete akúkoľvek farbu, nezabudnite na vrstvenie. Okrem závesov by mala byť prítomná aj spodná vrstva a tou sú záclony.

9. Deky

Aj vy ste naučení po použití deku zložiť a odložiť do skrine? Dizajnéri vám odkazujú, že je na čase s tým prestať. Deka už dávno nepatrí len medzi funkčný inventár, no čoraz viac sa využívajú pre svoj dekoratívny charakter. Vkusne prehodená deka alebo pléd cez rameno kresla priam nabáda k dobrej knižke a oddychu.

Svetlo ako doplnok

Medzi doplnky do obývačky patria aj zdroje svetla ako lampy a sviečky. Je dôležité mať miestnosť vhodne osvetlenú či už pracujete, čítate alebo relaxujete pred televíziou.

10. Lampy

Prvým krokom pri výbere lámp je naplánovať osvetlenie v celej miestnosti. To by sa malo skladať z troch typov osvetlenia – ambientného, pracovného a akcentového. Ambientné svetlo je v zásade základné centrálne svetlo.

Vyberať môžete z rôznych štýlov od závesných svietidiel cez bodové až po stropné svietidlá. Pamätajte, že centrálne svetlo by malo mať príjemnú teplú farbu aby sme pri ňom dokázali oddychovať.

Pracovným svetlom označujeme napr. lampy na čítanie. Ich svetlo by malo byť silnejšie a studenšie v porovnaní s centrálnym ambientným osvetlením. Ponuka svietidiel je bohatá a nájdete v nej rôzne typy stojacich aj nástenných lámp.

V mnohých domácnostiach chýba akcentové svetlo a je to veľká škoda. Akcentovým svetlom upútate pozornosť na konkrétne kusy nábytku, obrazov, knižnicu alebo len navodíte príjemnú atmosféru.

11. Sviečky

K domácej pohode nepochybne patria sviečky. Spolu s dekou v nás vyvolávajú pokoj a relax. Sviečky sa hodia na konferenčný stolík, komodu, parapet ale aj na konzolový stôl. Jednoducho všade tam, kde nehrozí riziko požiaru.

Ako si vybrať a nakombinovať doplnky do vášho interiéru

shutterstock

Niekedy je až prekvapujúce, ako veľmi dokážu malé dekoratívne predmety zmeniť celkové pôsobenie domácnosti. Interiéroví dizajnéri vedia veľmi dobre, že práve koberce, osvetlenie, vankúše či obrazy vedia v priestore vytvoriť presne takú atmosféru, v akej sa budete cítiť dobre. Na druhej strane však doplnky do bytu môžu priestor rozbiť natoľko, že bude pôsobiť nesúrodo a rušivo.

Ako na výber doplnkov do domácnosti

Doplnky sú lacným prostriedkom, ktorý osvieži vaše bývanie a vytvorí danej miestnosti nový „look“. Ako vybrať doplnky do interiéru, aby splnili to, čo od nich očakávate? Tu je niekoľko rád.

1. Kvalita pred kvantitou

Masovo vyrábané interiérové doplnky do bytu sú cenovo dostupné a v podstate okamžite si ich viete zadovážiť či už v kamenných alebo internetových obchodoch.

Je to však to, čím chcete zaplniť svoj domov? Keď príde na bytové doplnky, platí, že menej je viac. Niekedy totiž jeden vhodne zvolený a unikátny kúsok môže v interiéri vytvoriť oveľa lepší dojem ako množstvo lacných drobností.

zrkadlo
decoist

2. Vyberte si doplnky vhodných rozmerov

Možno ste už boli u niekoho, kto mal interiér preplnený veľkými doplnkami. Nič nepokazí dojem tak, ako keď malé miestnosti prepcháte obrovskými a mohutnými doplnkami. Preto pri výbere doplnkov myslite na rozmery izby, do ktorej ich chcete umiestniť.

3. Kombinujte farby a materiály

Doplnky neutrálnych farieb sú síce fajn, no sú veľmi nenápadné a o svojich majiteľoch toho veľa nepovedia. Zvoľte doplnky výrazných farieb a materiálov, ktoré vzbudia u vašich hostí záujem a budú kontrastovať s priestorom.

doplnky obývačka
cymorka

4. Zvážte asymetrické kúsky

Symetria je nuda. Rozbite priestor asymetrickým umiestnením doplnkov – vymeňte napríklad okrúhle zrkadlo na vašej chodbe so svietnikmi po oboch stranách za asymetrické zrkadlo. Priestoru do dodá dynamiku a štýl.

5. Vyberajte doplnky, ktoré povedia príbeh

Vyberte si také doplnky do bytu, ktoré pre vás niečo znamenajú a povedia nejaký príbeh. Zaveďte si napríklad tradíciu, že si vždy na dovolenke kúpite nejaký originálny (ale nie gýčový) doplnok. Vaša domácnosť vám tak bude pripomínať vaše cesty. Ak si teda kladiete otázku, ako vybrať doplnky do interiéru, skúste staviť na niečo, čo vás bude vystihovať.

6. Kúpte len to, čo sa vám naozaj páči

Nekupujte doplnky len preto, aby ste vyplnili prázdny priestor na stene či niekde v miestnosti. Náhodné a neplánované nákupy sú zvyčajne tie, počas ktorých kúpime kúsky, ktoré sa nám skutočne páčia. Neunáhlite sa, aby ste mali nákupy čo najskôr za sebou a radšej to nechajte na situáciu, keď vám niečo vyslovene padne do oka a budete mať pocit, že tento kúsok musíte mať.

doplnky vankúše
safaxe

7. Nemíňajte veľa

Na doplnky do vášho interiéru nemusíte minúť celý majetok. Ak vám do oka padol drahší kúsok, kúpte si ho, no myslite na to, že drahý doplnok by mal byť natoľko jedinečný, že do danej miestnosti už ďalšie doplnky potrebovať nebudete. Originálne doplnky môžete nájsť aj v bazároch.

Nápady na doplnky do bytu vhodné do vášho interiéru

Pozrite si zoznam niekoľkých doplnkov, vďaka ktorým sa z vašej domácnosti stane celkom nový priestor. Pri otázke, ako vybrať doplnky do interiéru, myslite na kombinácie farieb, materiálov a štýlov. Dosiahnete tak efekt, ktorý nik neprehliadne.

  • Použite svietidlá – stojace, visiace či stolové lampy vytvoria útulný a teplý priestor.
  • Domácku atmosféru vytvoríte pomocou košíkov a škatuliek.
  • Aj knihy a časopisy môžu poslúžiť ako doplnky.
  • Nezabudnite na sviečky a svietniky.
  • Prírodné prvky ako kvety, mušle, kamienky či šišky dodajú domácnosti útulnosť.
  • Zjemnite priestor kobercami, vankúšikmi a prehozmi.
  • Pridajte aj visiace dekorácie ako napríklad starú klietku pre vtáčika.