11 tipov na doplnky do obývačky

Výber doplnkov ovplyvňuje niekoľko faktorov. Prvým faktorom je veľkosť a charakter priestoru. Členité obývačky s vysokými stropmi nám poskytujú veľkorysý priestor na zaplnenie dizajnovými kúskami a doplnkami. Pri menších izbách sme v ich množstve triezvejší a nechceme priestor zbytočne prepchať.

Druhým faktorom je náš životný štýl a životná etapa, v akej sa práve nachádzame. Rodiny s malými deťmi riešia doplnky do obývačky skôr prakticky. Vystaviť si ozdobné predmety, sklenené vázy, sošky či kvety vo výške menšej ako meter a pol od zeme, nemusí byť vzhľadom na začínajúcich chodcov dobrý nápad.

obývačka prispôsobená deťom
pinterest.com

Naopak, bezdetné páry a rodičia už veľkých detí majú možnosť naplno využiť priestor bez akýchkoľvek kompromisov.

Výber doplnkov prebieha v dvoch rovinách . Tou prvou je racionálny výber predmetov, ktoré sa nám do bytu hodia. Druhou je naše podvedomie, vďaka ktorému automaticky siahame po kúskoch, ktoré reprezentujú náš vkus a štýl.

Kľúčové doplnky do obývačky

Nie všetci sú fanúšikmi doplnkov a asi sa zhodneme, že sú to prevažne muži, ktorí na doplnkoch šetria. Z priestorov v ktorých sa nachádza len nábytok bez štipky niečoho navyše ide chlad a pocit neútulnosti. Ak ste zástancovia minimalizmu a funkčnosti, z hľadiska interiérového dizajnu poznáme 6 doplnkov, ktoré sú kľúčové pre vytvorenie nápaditej a príjemnej obývačky.

1. Rastliny

Izbové rastliny a kvetinové aranžmány dávajú priestoru život. V súčasnosti sú trendom vysoké, objemné rastliny s veľkými listami. Na výslnie sa opäť dostáva napr. monstera alebo papradie, ktoré kedysi nemohli chýbať v žiadnej štátnej inštitúcii.

Izbové rastliny dokážu zjemniť tvrdý interiér a vniesť do obývačky rovnováhu. Ak si na pestovanie kvetín netrúfate, zvoľte sukulenty a kaktusy, ktoré sú nenáročné na starostlivosť. Niekedy stačí zvoliť zaujímavý kvetináč a originálna dekorácia je na svete. Riešením sú tiež rezané kvety, ktoré len umiestnite do vázy a neskôr vymeníte za nové.

2. Obrazy, plagáty a fotografie

Ak rastliny dávajú priestoru život, tak obrazy a fotografie dušu. Nástenné dekorácie odhaľujú najviac z vás samotných. Vyberať môžete z maľovaných obrazov, grafík, plagátov, fotografií alebo obrázkov, ktoré vás oslovili pri čítaní časopisu.

Dávno neplatí, že na stenu patria len veľké výtvarné diela a fotky. Zarámovať môžete všetko, čo vo vás evokuje pokoj a radosť. Ak preferujete jednoduchosť a čisté línie, zvoľte jeden typ rámov, ktorý osadíte rovnomerne vedľa seba. Pre elegantný efekt používajte pasparty, ktoré sú mimoriadne obľúbené aj pri rámovaní fotiek. Vďaka nim dáte fotografii dostatočný priestor aby vynikla.

Pre hravé interiéry plné tvorivého chaosu je typické nepravidelné rozmiestnenie a vytvorenie zaujímavých kompozícií. Rámy môžu byť rovnaké ale aj každý iný.

3. Suveníry

Ich kupovanie milujeme takmer všetci. Čaru suvenírov podľahol aspoň raz v živote každý z nás, či už to bolo na dovolenke pri mori alebo počas romantickej „spoznávačky“. Kúpa suvenírov je tou ľahšou časťou, horšie je to s ich využitím po návrate z dovolenky.

Je veľká škoda, ak pamiatky z ciest končia odložené v krabici, alebo ak ich radšej nekupujete vôbec. Predmety, ktoré vám pripomínajú vaše dobrodružstvá, prinášajú do interiéru teplo, nostalgiu a príjemné spomienky. Myslite na to, keď budete najbližšie stáť nad stánkom so suvenírmi. Vyberajte len také predmety, ktoré sa vám hodia do interiéru a zapadnú k ostatným kúskom vystavených na poličke.

4. Vázy a dekoratívne sklo

Sú vázy, ktoré sa používajú samostatne alebo v skupiny ostatných váz. Dekoratívne vázy vyniknú aj bez kvetov. Najčastejšie sa ukladajú na konferenčný stolík a komodu. V prípade vzácnych kúskov, drahého porcelánu a kryštálu je vhodné uložiť takéto predmety do presklenných vitrín.

5. Zrkadlá

Funkcia zrkadla v obývacej miestnosti je skôr estetická. Zrkadlo je príjemným prvkom, ktorý dodáva izbe priestor a odráža svetlo. Zaujímavé zrkadlá sa umiestňujú hlavne nad krb, pohovku, alebo do užších obývačiek na optické zväčšenie priestoru.

Textílie ako doplnky do obývačky

Samostatnou kategóriou sú textílie, ktoré vás zahrejú už na pohľad a obývačke dodajú na teple.

6. Koberčeky

Výber správneho koberca do obývačky netreba podceniť. Koberec vymedzuje oddychovú zónu od zvyšku miestnosti. Je dôležité, aby koberec bol dostatočne veľký, pričom sedačka by mala  na ňom stáť aspoň prednými nohami.

Možno vás prekvapí, že dizajnéri odporúčajú ako prvé vybrať koberec a ostatné textílie ako závesy či vankúše ladiť k nemu. K výrazným vankúšom a vzorovaným závesom len veľmi ťažko nájdete koberec podľa vašich predstáv.

Veľmi efektné je vrstvenie viacerých kobercov. Vrstviť môžete niekoľko menších koberčekov alebo jeden veľkoplošný koberec s jedným menším kúskom.

vrstvene koberce
pinterest.com

7. Vankúše

Vankúše dokážu premeniť aj ten najfádnejší interiér na nepoznanie. Vyberajte ich v rôznych veľkostiach a tvaroch. Platí zlaté pravidlo, že na krajoch by mali byť uložené najväčšie vankúše a smerom k stredu sedačky menšie.

Veľmi príjemne pôsobí aj vrstvenie väčších vankúšov v zadnej časti a menších vpredu. Farba vychádza zo samotnej pohovky. Ak je pohovka jednofarebná, môžete si dovoliť miešať rôzne vzory. Pri vzorovaných pohovkách to so vzorovanými vankúšmi nepreháňajte a stavte skôr na jednofarebné kúsky.

Veľmi pekne pôsobí, keď sú vankúše farebne rôznorodé. Ak ste konzervatívnejší, zvoľte rôzne odtiene jednej farby. Ucelene vyzerá aj kontrast pri ktorom vyberáte navzájom komplementárne farby. Moderné interiéry pracujú aj so vzormi.

Jednoduchou pomôckou ako to s farbami a vzormi neprehnať je pravidlo 1 – 1 – 1 . Znamená to, že na pohovke by ste mali mať 1 vankúš s malým vzorom, 1 s veľkým vzorom a 1 výrazný farebný.

8. Závesy

Do moderných obývačiek sa opäť vracajú závesy. Sú nielen praktické, ale tiež zjemňujú priestor a dopomáhajú k pocitu domova. Farba závesov závisí od toho, čo od nich očakávate. Ak majú byť dominantným prvkom v interiéri, zvoľte tmavšie, výraznejšie farby alebo vzory.

V prípade, že na ne nechcete upriamovať zbytočnú pozornosť, zvoľte odtieň podobný farbe stien. Svetlé farby podporujú prirodzené slnečné svetlo a pôsobia sviežo. Naopak, tmavé závesy sú v porovnaní so svetlými ťažšie a opticky priestor zmenšujú.

zavesy
pinterest.com

Nech si vyberiete akúkoľvek farbu, nezabudnite na vrstvenie. Okrem závesov by mala byť prítomná aj spodná vrstva a tou sú záclony.

9. Deky

Aj vy ste naučení po použití deku zložiť a odložiť do skrine? Dizajnéri vám odkazujú, že je na čase s tým prestať. Deka už dávno nepatrí len medzi funkčný inventár, no čoraz viac sa využívajú pre svoj dekoratívny charakter. Vkusne prehodená deka alebo pléd cez rameno kresla priam nabáda k dobrej knižke a oddychu.

Svetlo ako doplnok

Medzi doplnky do obývačky patria aj zdroje svetla ako lampy a sviečky. Je dôležité mať miestnosť vhodne osvetlenú či už pracujete, čítate alebo relaxujete pred televíziou.

10. Lampy

Prvým krokom pri výbere lámp je naplánovať osvetlenie v celej miestnosti. To by sa malo skladať z troch typov osvetlenia – ambientného, pracovného a akcentového. Ambientné svetlo je v zásade základné centrálne svetlo.

Vyberať môžete z rôznych štýlov od závesných svietidiel cez bodové až po stropné svietidlá. Pamätajte, že centrálne svetlo by malo mať príjemnú teplú farbu aby sme pri ňom dokázali oddychovať.

Pracovným svetlom označujeme napr. lampy na čítanie. Ich svetlo by malo byť silnejšie a studenšie v porovnaní s centrálnym ambientným osvetlením. Ponuka svietidiel je bohatá a nájdete v nej rôzne typy stojacich aj nástenných lámp.

V mnohých domácnostiach chýba akcentové svetlo a je to veľká škoda. Akcentovým svetlom upútate pozornosť na konkrétne kusy nábytku, obrazov, knižnicu alebo len navodíte príjemnú atmosféru.

11. Sviečky

K domácej pohode nepochybne patria sviečky. Spolu s dekou v nás vyvolávajú pokoj a relax. Sviečky sa hodia na konferenčný stolík, komodu, parapet ale aj na konzolový stôl. Jednoducho všade tam, kde nehrozí riziko požiaru.

10 tipov ako zariadiť obývačku, kde budete radi relaxovať

zariadenie obývačky
shutterstock

Obývačka je najdôležitejšou spoločenskou miestnosťou príbytku. Je to priestor, v ktorom vítame návštevy, oddychujeme a trávime voľný čas. Zároveň je to miesto, ktoré udáva charakter celého bývania a veľa napovedá o vašom vkuse.

V tomto článku sa preto pozrieme na zariadenie obývačky.

Zariadenie obývačky je o pocite domova

Túto vetu používame pri vítaní hostí. Byt je uprataný, kytica čerstvých kvetov rozvoniava a v obývačke znie príjemná hudba. Všetko je v dokonalom súlade, no vaši hostia sa ošívajú a viditeľne sa necítia príjemne. Dôvodom môže byť nesprávne zariadený interiér.

Depresívne farby, strohý nábytok alebo naopak priveľa kadejakých čačiek-mačiek. Pozrite sa s nami, ako si zariadiť príjemnú obývačku, z ktorej sa vašim hosťom nebude chciet odísť.

1. Myslite vopred

Na zariaďovanie a zariadenie obývačky si vyhraďte dostatok času. Preštudujte si dizajnérske blogy, magazíny o interiérovom dizajne a čerpajte inšpiráciu. Pri vyberaní konkrétnych kusov nábytku by ste mali vedieť, aký štýl a približnú farebnosť hľadáte. Bez dôkladnej prípravy môžete skĺznuť do chaotického až eklektického výberu.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

 

2. Zostaňte nohami na zemi

Študovanie časopisov je prospešné, no niekedy môže byť aj kontraproduktívne. Ak zariaďujete panelákovú obývačku, no vy ste si vysnívali severský interiér s presklennou stenou, ktorý ste videli na internete, máte problém.

Dizajnové časopisy slúžia pre inšpiráciu – na presnej predstave však nikdy nelipnite!

Zo sídliskovej obývačky len ťažko vytvoríte presklenný interiér. Držte sa na zemi, vizualizujte si priestor, ktorý máte k dispozícii a so štipkou fantázie sa vám podarí dosiahnuť príjemný interiér – trebárs aj v severskom štýle.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia
3. Nájdite ťažiskový bod

Hovoríme o mieste, na ktorom umiestnite najmasívnejší kus nábytku. Vo väčšine prípadov ide o gauč a kreslá. Ak máte v interiéri krb alebo kachlovú pec, sedacia časť by mala smerovať oproti nim. V panelákových bytoch je najčastejšou voľbou pohovka v blízkosti okien.

Vymedzenie ťažiskového bodu je veľmi dôležité. Ťažisko pôsobí ako kotva a poskytuje východiskový bod pre ďalšie zariaďovanie miestnosti. Správne “ukotvený” interiér prináša do priestoru harmóniu.

4. Dovoľte stenám dýchať

Väčšina slovenských obývačiek sa zhoduje v jednom – všetok nábytok je “prilepený” k stene. Je to jednoduchšie riešenie, no miestnosť týmto prístupom zbytočne ochudobňujete.

Vyjdite z komfortnej zóny a pri pohľade na prázdny priestor zabudnite na 4 steny, ktoré vás limitujú. “Odlepenie” sedacej súpravy od steny sa môže zdať hlavne v malom byte ako zlý nápad. Dizajnéri však tvrdia, že aj pár centimetrov od steny spraví rozdiel. V skutočnosti sa v miestnosti zlepší tok svetla.

obývačka inšpirácia

Vo väčšom byte máte omnoho viac možností a nábytok viete posunúť do priestoru viac ako pár centimetrov. Majte však na pamäti, že takto “plávajúci” nábytok musíte “ukotviť”.

Ideálnym spôsobom je zasadenie konferenčného stolíka za pohovku. Na stolík stačí umiestniť vázu alebo lampy na čítanie. Aby pohovka so stolíkom nepôsobili ako ostrov, využite menší koberec, na ktorý aspoň z časti rozložíte sedaciu súpravu.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

5. Zvoľte si ohnisko

Ohnisko je miesto, ktoré je v priestore vizuálne dominantné. Má to byť prvok na ktorý každému návštevníkovi pri vstupe do miestnosti padne zrak. Vo väčšine domácností je ním bohužial televízor. Dizajnéri to pokladajú za veľkú chybu. V rodinných domoch ním štandardne býva krb alebo pec.

V panelákových bytoch môže rolu ohniska prebrať masívny zarámovaný obraz, zrkadlo, umelecké dielo ako socha alebo zaujímavá knižnica. Pretechnizovaný interiér nepôsobí dobre na našu hlavu a následkom je neschopnosť oddýchnuť si.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

6. Dodajte vášmu interiéru krivky

Pravé uhly a ostré hrany pôsobia na našu psychiku nepokojným dojmom. Zjemnite túto ostrosť pridaním oblého prvku. Môže ísť o netradičné kreslo, vázu alebo oválnu lampu. Interiér bude pôsobiť priateľskejšie.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

7. Mixujte rôzne textúry

Dokonalé a vyleštené povrchy pôsobia častokrát sterilne až nemocnične. Odraz lesklého nábytku zase príliš úhladne a nedá oddýchnuť ani našim očiam. Skombinujte ho s nábytkom a doplnkami s inou textúrou a dosiahnete príjemný vzhľad. Stačí spojiť lesklé s matným, jemné s drsným a uvidíte ten rozdiel.

8. Hrajte sa so svetlom

Vhodne zvolené osvetlenie je kľúčové pri vytvorení tej správnej atmosféry. Práve v obývačke by nemal chýbať ten správny mix osvetlenia a to stropné stmievače, stolové lampy v sedacej časti, stojace lampy a lustre do obývačky.

9. Nepodceňte zeleň

Zaobstarajte si do bytu niekoľko črepníkových rastlín. Buďte kreatívni a namiesto klasického fikusu vyberte aj výraznejšie kvetiny. Dostatočne výrazná rastlina dokáže zmeniť charakter celého interiéru. Na konferenčom stolíku alebo komode by tiež nemala chýbať váza s čerstvými kvetmi.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

10. Stop rušivým prvkom

Klasické žalúzie na oknách nikdy nevyzerajú dobre. Pokiaľ nevlastníte zrovna dizajnový alebo drevený kúsok, eliminujte tento rušivý prvok výberom závesov a drapérií. Vhodne zvolená farba dokáže interiér oživiť aj zosvetliť.

Ventiláror a klimatizácia nie sú bežnou súčasťou našich bytov. S príchodom tropických teplôt najmä v lete čoraz viac ľudí inštaluje do svojich obývačiek ventilátor. Ak patríte medzi nich, vyhnite sa umiestneniu ventilátora priamo nad sedaciu plochu. Sedenie pod ním pôsobí na človeka nepríjemne.

Výber základného nábytku

Sedacia súprava

Najobľúbenejsím sedením v našich domácnostiach je rohová sedacia súprava. Na výber však máte z viacerých možností. Skombinujte menšiu pohovku s pohodlným kreslom alebo sedačku s efektnou “leňoškou”. Závisí len na vás a vašom štýle.

Dôležitá je veľkosť a počet miest na sedenie. Všeobecne platí, že v obývačke by sa malo nájsť minimálne 6 miest na sedenie. V opačnom prípade sa vaši hostia budú cítiť stiesnene.

Kreslá natočte smerom k sedačke a vytvorte pomyselný kruh. Takéto rozloženie vás priam láka sadnúť si a konverzovať.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Konferenčný stolík

Bez konferenčného stolíka si sedaciu časť nevieme ani predstaviť. Okrem toho, že vie byť krásnym doplnkom, slúži na odkladanie časopisov, diaľkových ovládačov a šálok kávy.

Pozor však na výšku!

Optimálna výška konferenčného stolíka je v rozmedzí 35 – 41 centimetrov. Vyšší stolík by v priestore pôsobil zbytočne dominantne.

obývačka inšpirácia

Obývacia zostava

Určite si pamätáte obývačkovú stenu vysokú až po strop. Takéto masívne obývacie zostavy boli trendy v 80. rokoch. Ak sa pre celostenovú zostavu rozhodnete, určite neurobíte chybu. Dnes však väčšina ľudí siaha po jednoduchších a priestorovo skromnejších kúskoch.

Na trhu nájdete televízne stolíky, individuálne police, závesné nástenné časti či skrinkové zostavy a komody. Pravidlá pre výber naj zostavy neexistujú, myslite však na to, že menej je niekedy viac.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Knižnica

Knihy a knižnica sú dušou každej obývačky. Pri zariaďovaní menšej izby zvoľte knižnicu vysokú až po strop, resp. čo najvyššiu. Možno vás to prekvapí, ale vysoká knižnica priestor zbytočne neseká a opticky ho zväčšuje.

Malému priestoru môžete pomôcť aj zrkadlom umiestneným na vnútornej stene knižnice. Poličky sa budú javiť hlbšie a zrkadlo distribuuje do priestoru viac svetla.

Pri malej obývačke sa vyhnite umiestneniu zrkadla oproti knižnici! Miestnosť by sa opticky preplnila a ešte viac zmenšila.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Umenie

Zariadenie obývačky by malo mať aspoň 1 umelecký predmet. Každý si pod umením predstaví niečo iné. Stačí jeden výrazný obraz alebo plastika a miestnosť má razom luxusnejší charakter. Ak vám umenie veľa nehovorí, úplne postačia pútavé fotografie či filmové plagáty.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Obrázky: Pinterest.com