Hľadáte obrazy do obývačky? Pomôžeme vám s výberom!

Chcete mať doma galériu alebo len hľadáte obraz, ktorý vám vždy zlepší náladu?

obraz v obývačke

Stanislava Laurinčíková

7. augusta 2018

Kategórie
Obývačka

Hľadáte obrazy do obývačky? Pomôžeme vám s výberom!
5 5 hodnotení

Obývačka je miestnosť, kde prijímame svojich hostí, ale zažívame tu aj svoje vlastné príjemné, či relaxačné chvíle. Čerstvo namaľované steny vašej obývačky môžu byť preto vylepšené rôznymi obrazmi, ktoré sa postarajú o celkový estetický vzhľad.

obraz v obývačke

Obraz je zrkadlom do duše a môže rozprávať i príbeh. Aj preto iba zavesenie obrazu na stenu nestačí. Pri výbere by ste mali zvážiť niekoľko nasledujúcich záležitostí.

obraz v obývačke

Správna veľkosť

Dnes už nepotrebujete navštíviť galériu s umeleckými obrazmi a nechávať nekresťanské peniaze za umelecké diela. Široký výber obrazov a rôznych štýlov už totiž nájdete všade, aj na internete. To, na čo by ste sa najskôr mali zamerať je veľkosť a stena, kde bude visieť.


obraz v obývačke

Keď budete obraz vyberať, predstavte si ho na stene v obývačke. Ak ide o odvážnejší umeleckejší kúsok, zvážte priestor navyše. Tieto druhy obrazov totiž potrebujú dýchať.

obraz v obývačke

Vždy je lepšie, ak si pred kúpou zmeriate priestor na stene, ktorý chcete venovať obrazu, aby ste aspoň približne vedeli, aké obrazy si môžete dovoliť. Dôležitý je okrem veľkosti aj počet obrazov.

obraz v obývačke


Štýl a téma obývačky

Druhým bodom, ktorý vám môže pri výbere obrazu výrazne pomôcť, je štýl a téma vašej obývačky. Vintage, industriálny, či minimalistický štýl alebo etno, či moderná obývačka? Ak viete, v akom duchu sa nesie obývačka, vo výbere obrazu problém určite nebude!

obraz v obývačke

Vintage obývačka ocení obraz z minulých storočí, dedičstvo prastarých rodičov, a teda tradičné maľby a obrazy tu hrajú prím.

obraz v obývačke

V modernom bývaní oceníte abstraktnejšie a nezvyčajnejšie obrazy.


obraz v obývačke

Minimalistický štýl obývačky podčiarknete vtedy, ak do priestoru zakomponujete realistické obrazy.

obraz v obývačke

Držte sa farebnej schémy

Ďalšou z alternatív, ktoré vám môžu pri výbere obrazu pomôcť, sú farby. Pri selekcii obrazu si vyberte ten, ktorý má k farebnej schéme vašej obývačky najbližšie.

obraz v obývačke


Samozrejme, nemusí ísť o perfektnú zhodu. Niekedy stačí, ak sa budete pridŕžať aspoň dvoch výrazných farieb obývačky a pridáte jej vizuálnu a estetickú príťažlivosť.

obraz v obývačke

Vyberte si obraz, ktorý zodpovedá vašej osobnosti

Ak u vás nevyhral štýl, ani farebná schéma, jednou z ďalších vecí, ktoré vás pri výbere obrazu môžu zachrániť je práve vaša osobnosť.

obraz v obývačke

Prezerajte si obrazy podľa svojho srdca, a zostaňte pri tom, ktorý zodpovedá vášmu štýlu a vašej osobnosti.


obraz v obývačke

Umenie je spôsob vyjadrenia, preto by ste aj v tomto prípade mali prihliadať na to, či sa do obývačky skutočne hodí.

obraz v obývačke

Najnovšie trendy

Ak chcete obrazom pritiahnuť pozornosť, váš zrak by sa mal upierať na najnovšie trendy. Množstvo obrázkov a inšpirácií na obrazy do obývačky nájdete už doslova všade.

obraz v obývačke


Môžete sa však pridŕžať pokojne aj dvoch rovín. Pri elegantnom vzhľade obývačky, voľte obrazy v tlmených odtieňoch, prípadne čiernobiele fotky. Minimalistické obývačky chcú, aby ste sa prispôsobili celkovému charakteru domu.

Obraz s rámom

Niektoré obrazy ich nepotrebujú, iné si ich priam pýtajú. Pri zarámovaní obrazov by ste mali zabezpečiť nielen to, aby ladil s danou maľbou či obrazom, ale aj s nábytkom, ktorý máte v obývačke.

obraz v obývačke

Zlaté a elegantné rámy vyniknú pri obrazoch s tradičnou a historickou tematikou.


obraz v obývačke

Surrealistické obrazy milujú ľahké rámy bez zbytočných ozdôb navyše.

Skúste aj zaexperimentovať s rôznymi štýlmi a ponechať fantáziu vlastnej intuícii, ktorá vás dovedie do úspešného konca.


Osvetlenie

V konečnom dôsledku je pri výbere obrazu dôležité aj osvetlenie v celej obývačke. Ich správne umiestnenie dokáže obrazu pomôcť, ale aj obrať ho o zaslúžený estetický dojem.

Mali by ste tu myslieť aj na odraz denného svetla a neumiestňovať obraz oproti oknu. Dôležité je vybrať a správne umiestniť vnútorné osvetlenie, ktoré obraz zvýrazní, nebude na ňom vytvárať zbytočné tiene, či iné nerovnosti.

Vzájomné prepojenie

Obraz v obývačke by mal prepájať nielen farby, či nábytok, ale mal by ladiť aj s ostatnými doplnkami. Ak ich ešte nemáte, niekedy postačia kvety v kvetináči, a farby urobia svoje a vy si navyše zaistíte vizuálnu rovnováhu.


Pri výbere obrazu do obývačky by ste mali zvážiť nasledujúce body:

  • Veľkosť a umiestnenie
  • Téma a štýl obývacej miestnosti
  • Farebná schéma
  • Váš vkus alebo najnovšie trendy

Obrázky: Pinterest.com
Odkazy: artzolo homify

Hľadáte obrazy do obývačky? Pomôžeme vám s výberom!
5 5 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tieto stojanové lampy vylepšia vaše bývanie

Stanislava Laurinčíková

Aktualizované
17. januára 2018

Kategórie
Nábytok, Obývačka

Tieto stojanové lampy vylepšia vaše bývanie
4.8 6 hodnotení

Dizajnové kúsky, ktoré sú občas ignorované aj vďaka stolovým svietidlám. Stojanové lampy sú však výnimočné vďaka svojim dizajnom a dekoráciám, ktorých je v súčasnosti na trhu požehnane.

01Ktoré z nich budú pre vaše bývanie najlepšie?

02Stojace lampy sú podstatné a impozantné

Ich najväčšou výhodou je nielen to, že pridajú každej miestnosti viac svetla, ale môžu plochu aj opticky zväčšiť. Rozhodujúci je dizajnérsky prvok konkrétnej stojanovej lampy. Ako každý kúsok nábytku, aj ony sú podstatné a impozantné.

03Kam ich umiestniť?

Stojanové lampy podľa mnohých dizajnérov fungujú najlepšie v rohoch miestnosti, a teda v najtmavších kútoch. Ich svetlo dokáže potom s miestnosťou skutočné zázraky.

04Okrem umiestnenia môžu pridať nábytku stratenú výšku, sú flexibilné a pohyblivé. Miestnostiam, akými sú jedáleň a obývačka pridajú atmosféru. Ideálne sú aj pre menšie priestory, akými sú chodba, predsieň, či malá spálňa.


05Ako si vybrať stojaciu lampu

Mala by vyhovovať štýlu miestnosti a prispôsobiť sa existujúcemu nábytku. Napríklad viktoriánska stojacia lampa sa hodí k minimalistickému, ale aj modernému či glamour štýlu.

06Vyberte si dostatočne kvalitnú stojaciu lampu a budete ju udržiavať celý život. Z času na čas môžete zmeniť jej odtieň výberom žiarovky. Aby ste zahnali nudu, môžete ju občas premiestniť do inej izby. A aj vďaka týmto prvkom sa z nej môže stať skvost.

07Pri hľadaní stojacej lampy používajte správnu mierku. Pokiaľ  je miestnosť typická nadrozmerným nábytkom, zabudnite na príliš tenké či jednoduché stojanové svietidlá, ktoré ľahko zaniknú.

08Pre neutrálne priestory voľte teplé, drevené stojanové svietidlá. Vytvoria z nich útulnú miestnosť.

09Stojace lampy do obývačky

Dizajnové svietidlá v miestnosti, akou je obývačka, slúžia dvojakému účelu: sú nádherným dekoračným prvkom, a samozrejme, poskytujú svetlo, ktoré môže zmeniť celú náladu miestnosti.


10Nákup stojacej lampy do obývačky by ste si mali premyslieť a riadiť sa nasledujúcimi krokmi:

Chcete svojou lampou spôsobiť rozruch?

Potom by ste sa mali zamerať na dizajn konkrétnej stojacej lampy. Dôležité je, aby ste zobrali do úvahy atribúty ako výška lampy, charakter miestnosti, farba, či nejaký iný prvok, ktorý môže ladiť s nábytkom alebo príslušenstvom obývačky.

11Rovnako dôležitý je aj tieň a svetlo, ktoré poskytuje a spôsobí rozruch ráno pri čítaní novín, ale aj keď večer zatiahnete svoje záclony a rozhodnete sa niečo si prečítať.

12Zvážiť musíte aj výšku stropu. Pri nízkom môže vysoká stojacia lampa pôsobiť nemotorne. Totožné funkcie môžu plniť aj príliš krátke stojacie lampy v nadrozmerných obývačkách.

13Skúste si preto zobrať meter a pouvažovať nad ideálnou výškou stojacej lampy do vašej obývačky.


Aký druh svetla je najvhodnejší

Záleží na vašich prioritách. Ak chcete, aby stojaca lampa slúžila na čítanie, výber svetla spodnej časti jej osvetlenia je potom viac než dôležitý. Rovnako to platí aj vtedy, ak chcete, aby lampa osvetľovala aj zvyšok vašej obývačky.

14Podstatný je aj výber správneho odtieňa. Polopriepustný odtieň je ideálny pre mäkšie okolité osvetlenie. Naopak, ak chcete zvýrazniť strop a vedľajšie steny, prejdite na nepriehľadný, respektíve matný odtieň, ktorý zlepší celkový akcent obývačky.

15Ako zladiť stojaciu lampu s dizajnom obývačky

Stojacie lampy môžu byť z dreva, mosadze, mramoru, kovu rôznych farieb. Jej odtiene môžu byť taktiež čímkoľvek – od  hodvábu cez takzvané bielizňové modely až po jasné a farebné vzory v rôznych štýloch a materiáloch.

16Výberom stojacej lampy do obývačky sa tak môže do miestnosti pridať nový prvok, no prečo by ste ju nemohli doladiť ku kreslám, pohovke, či k nejakému bočnému stolu a vytvoriť si tak útulné miesto na čítanie?

17Okrem toho stojaca lampa dokáže zmeniť negatívny priestor v obývačke práve svojim pozitívnym dizajnovým prístupom.


18Prázdne oblasti, ako sú okná, medzera medzi pohovkou a stenou môžu byť zrazu osvetlené. Stojacie lampy pridajú týmto priestorom hĺbku, život a charakter.

19Obľúbené vrstvenie

V miestnosti, akou je obývačka sa môžete pohrať s vrstvením svetla. Odporúčajú ho mnohí bytoví dizajnéri a hodí sa tiež do niektorých štýlov bývania. Stojacia lampa by teda nemala byť jediným osvetľovacím prvkom.

20Zladiť ju môžete so stropnými svietidlami a stolovými lampami rôznych veľkostí a tvarov. Vrstvenie svetla však musí zápasiť aj s vašou mysľou, ktorá by mala pridať aj prostredníctvom vrstvenia svetla obývačke ten správny štýl a odtieň.  

21Ak máte pocit, že vám v obývačke stále niečo chýba, možno je to práve stojacia lampa.

22V tomto článku ste sa mohli dozvedieť, na čo všetko je potrebné myslieť, ak si ju chcete zaobstarať, ale aj to, ako môže jedna stojanová lampa zmeniť vašu obývačku.


Obrázky: Pinterest.com