Hľadáte obrazy do obývačky? Pomôžeme vám s výberom!

obraz v obývačke
unsplash.com

Obývačka je miestnosť, kde prijímame svojich hostí, ale zažívame tu aj svoje vlastné príjemné, či relaxačné chvíle. Čerstvo namaľované steny vašej obývačky môžu byť preto vylepšené rôznymi obrazmi, ktoré sa postarajú o celkový estetický vzhľad.

obraz v obývačke

Obraz je zrkadlom do duše a môže rozprávať i príbeh. Aj preto iba zavesenie obrazu na stenu nestačí. Pri výbere by ste mali zvážiť niekoľko nasledujúcich záležitostí.

obraz v obývačke

Správna veľkosť

Dnes už nepotrebujete navštíviť galériu s umeleckými obrazmi a nechávať nekresťanské peniaze za umelecké diela. Široký výber obrazov a rôznych štýlov už totiž nájdete všade, aj na internete. To, na čo by ste sa najskôr mali zamerať je veľkosť a stena, kde bude visieť.

obraz v obývačke

Keď budete obraz vyberať, predstavte si ho na stene v obývačke. Ak ide o odvážnejší umeleckejší kúsok, zvážte priestor navyše. Tieto druhy obrazov totiž potrebujú dýchať.

obraz v obývačke

Vždy je lepšie, ak si pred kúpou zmeriate priestor na stene, ktorý chcete venovať obrazu, aby ste aspoň približne vedeli, aké obrazy si môžete dovoliť. Dôležitý je okrem veľkosti aj počet obrazov.

obraz v obývačke

Štýl a téma obývačky

Druhým bodom, ktorý vám môže pri výbere obrazu výrazne pomôcť, je štýl a téma vašej obývačky. Vintage, industriálny, či minimalistický štýl alebo etno, či moderná obývačka? Ak viete, v akom duchu sa nesie obývačka, vo výbere obrazu problém určite nebude!

obraz v obývačke

Vintage obývačka ocení obraz z minulých storočí, dedičstvo prastarých rodičov, a teda tradičné maľby a obrazy tu hrajú prím.

obraz v obývačke

V modernom bývaní oceníte abstraktnejšie a nezvyčajnejšie obrazy.

obraz v obývačke

Minimalistický štýl obývačky podčiarknete vtedy, ak do priestoru zakomponujete realistické obrazy.

obraz v obývačke

Držte sa farebnej schémy

Ďalšou z alternatív, ktoré vám môžu pri výbere obrazu pomôcť, sú farby. Pri selekcii obrazu si vyberte ten, ktorý má k farebnej schéme vašej obývačky najbližšie.

obraz v obývačke

Samozrejme, nemusí ísť o perfektnú zhodu. Niekedy stačí, ak sa budete pridŕžať aspoň dvoch výrazných farieb obývačky a pridáte jej vizuálnu a estetickú príťažlivosť.

obraz v obývačke

Vyberte si obraz, ktorý zodpovedá vašej osobnosti

Ak u vás nevyhral štýl, ani farebná schéma, jednou z ďalších vecí, ktoré vás pri výbere obrazu môžu zachrániť je práve vaša osobnosť.

obraz v obývačke

Prezerajte si obrazy podľa svojho srdca, a zostaňte pri tom, ktorý zodpovedá vášmu štýlu a vašej osobnosti.

obraz v obývačke

Umenie je spôsob vyjadrenia, preto by ste aj v tomto prípade mali prihliadať na to, či sa do obývačky skutočne hodí.

obraz v obývačke

Najnovšie trendy

Ak chcete obrazom pritiahnuť pozornosť, váš zrak by sa mal upierať na najnovšie trendy. Množstvo obrázkov a inšpirácií na obrazy do obývačky nájdete už doslova všade.

obraz v obývačke

Môžete sa však pridŕžať pokojne aj dvoch rovín. Pri elegantnom vzhľade obývačky, voľte obrazy v tlmených odtieňoch, prípadne čiernobiele fotky. Minimalistické obývačky chcú, aby ste sa prispôsobili celkovému charakteru domu.

Obraz s rámom

Niektoré obrazy ich nepotrebujú, iné si ich priam pýtajú. Pri zarámovaní obrazov by ste mali zabezpečiť nielen to, aby ladil s danou maľbou či obrazom, ale aj s nábytkom, ktorý máte v obývačke.

obraz v obývačke

Zlaté a elegantné rámy vyniknú pri obrazoch s tradičnou a historickou tematikou.

obraz v obývačke

Surrealistické obrazy milujú ľahké rámy bez zbytočných ozdôb navyše.

Skúste aj zaexperimentovať s rôznymi štýlmi a ponechať fantáziu vlastnej intuícii, ktorá vás dovedie do úspešného konca.

Osvetlenie

V konečnom dôsledku je pri výbere obrazu dôležité aj osvetlenie v celej obývačke. Ich správne umiestnenie dokáže obrazu pomôcť, ale aj obrať ho o zaslúžený estetický dojem.

Mali by ste tu myslieť aj na odraz denného svetla a neumiestňovať obraz oproti oknu. Dôležité je vybrať a správne umiestniť vnútorné osvetlenie, ktoré obraz zvýrazní, nebude na ňom vytvárať zbytočné tiene, či iné nerovnosti.

Vzájomné prepojenie

Obraz v obývačke by mal prepájať nielen farby, či nábytok, ale mal by ladiť aj s ostatnými doplnkami. Ak ich ešte nemáte, niekedy postačia kvety v kvetináči, a farby urobia svoje a vy si navyše zaistíte vizuálnu rovnováhu.

Pri výbere obrazu do obývačky by ste mali zvážiť nasledujúce body:

  • Veľkosť a umiestnenie
  • Téma a štýl obývacej miestnosti
  • Farebná schéma
  • Váš vkus alebo najnovšie trendy

Obrázky: Pinterest.com
Odkazy: artzolo homify

shutterstock

Lustre do obývačky sú viac než len obyčajné osvetlenie.

Stávajú sa doplnkom mnohých miestností v domácnosti. No tým najvýnimočnejším miestom, kde môžu vyniknúť, ohromiť a zaujať, je práve obývačka. Môžu ju svojim výrazom celkom zmeniť, ale aj zmenšiť, zväčšiť, osvetliť.

Aj vy potrebujete návod na to, ako si vybrať ten správny luster do obývačky?

My vám ho radi ukážeme!

Lustre do obývačky vyberajte podľa viacerých kritérií

Ak kupujete luster do obývačky, mali by ste zvážiť viacero formálnych parametrov.

Veľkosť miestnosti, umiestnenie lustra, dĺžku medzi podlahou a stropom, a musíte posúdiť aj samotnú výšku svojich členov rodiny, prípadne samých seba.

luster z prírodyAj keď sú tieto na prvý pohľad formálne záležitosti otravou, môžu vám s nimi pomôcť rôzni bytoví dizajnéri, alebo poproste o pomoc svojich mužov. Práve oni sa rozumejú do techniky, a na vás môžu nechať ten zvyšok. Aby ste z obývačky vytvorili vďaka lustru nepriehľadnuteľný priestor.

Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá „téme“ domu

Po technických parametroch prichádza na rad niečo príjemnejšie.

Výber lustra.

Ak viete, v akom štýle bývania sa ponesie celý váš dom alebo byt, túto hádanku budete mať raz dva vylúštenú. Chcete moderný, rustikálny, prírodný, vidiecky, provensálsky, orientálny či minimalistický dom?

Určite by vám nemalo byť jedno, ako bude vyzerať luster vo vašom obľúbenom štýle. Mal by ladiť s celkovou atmosférou obývačky, rozžiariť ju, a zároveň jej dodať nezabudnuteľný šmrnc.

Na aké lustre do obývačky sa v ktorom štýle zamerať, sa dozviete ďalej.

Hlavne moderne

Ak si túžite zariadiť dom v tomto duchu, potom by mal váš luster v obývačke vyzerať podobne.

Pre modernejší vzhľad a dizajn zvoľte niklové alebo pochromované povrchy. Sústreďte sa tu predovšetkým na čisté línie s minimálnym množstvom dekorácií.

luster v modernej obývačkeNezabudnite ladiť svoj luster aj s inými povrchmi a materiálmi, či nábytkom, ktoré už v obývačke máte. Ak ste skôr za prepojenie tradičného a súčasného štýlu, siahnite po lustroch v bronzovom odtieni, ktoré dodajú priestoru nádych minulosti.

V prírode

Pokiaľ sa v nej túžite ocitnúť práve vo vašej obývačke, potom sa môžete na svojom lustre pokojne vyblázniť. Dovolené sú prírodné tóny, drevo, vetvičky aj parohy.

Luster v prírodnom štýleAk je vaša obývačka ladená do jedného tónu, nehľadajte protichodný prvok práve v lustri. Pokojne môže mať vaša obývačka jednotný nádych, ktorým nikdy nič nepokazíte. Preto hovoríme, smelo do toho!

Rustikálne

Túžite po obývačke, ktorá vám rozpovie tisíc príbehov?

rustikálny lusterJeden z prvkov, ktorý ho môže dopĺňať je aj luster. Aj jeho príbeh môže vyzerať pokojne ako luster vašej babičky, či luster, ktorý ste videli na nejednom hrade či zámku. Podobať sa však môže aj na obyčajnú tácku, ktorá visí zo stropu, a na ktorú si poukladáte sviečky.

Romantické, však?

V shabby obývačke

To je akoby ste sa dotkli Francúzska alebo Provensálska.

Všetky ženské duše so srdcom Parížanky volia do obývačiek kryštálové lustre. Niekde sa to s nimi dokonca aj preháňa, a tých kryštálových lustrov je v obývačke hneď niekoľko.

shabby lusterV shabby chic obývačke môžete ku kryštálovému lustru zvoliť aj iné svietidlá, akými sú napríklad svietniky zavesené na stenách, alebo lampáše, ktoré môžu byť položené vedľa sedačky. A teraz si už len zatvorte oči a skúste si to všetko spolu predstaviť.

Minimalisticky

Ak sa chcete pozrieť na svoju obývačku minimalistickým okom, hoďte jedno aj na luster. Jeho typickými znakmi sú jednoduché kovové konštrukcie, originálne žiarovky, čierno-biele prevedenia, zaujímavé, neobyčajné aj jednoduché línie, ktoré nezaberú veľa miesta.

luster v minimalizme

Všetko to minimalistické je totiž naozaj obmedzené na to najdôležitejšie.

Trendy

Okrem štýlov sa môžete prispôsobiť aj aktuálnym trendom, no aj pri nich musíte brať do úvahy celkový vzhľad. Momentálne sú na výslní lustre do obývačky s rôznymi geometrickými tvarmi, ale aj industriálnymi prvkami, či rôzne retro svietidlá.

A čo vy, podľahnete trendom alebo sa prispôsobíte celkovému charakteru vášho domu?

Obrázky: pinterest.com