Hľadáte obrazy do obývačky? 23 inšpirácií a nápadov

obraz v obývačke
unsplash.com

Obývačka je miestnosť, kde prijímame svojich hostí, ale zažívame tu aj svoje vlastné príjemné, či relaxačné chvíle. Čerstvo namaľované steny vašej obývačky môžu byť preto vylepšené rôznymi obrazmi, ktoré sa postarajú o celkový estetický vzhľad.

obraz v obývačke

Obraz je zrkadlom do duše a môže rozprávať i príbeh. Aj preto iba zavesenie obrazu na stenu nestačí. Pri výbere by ste mali zvážiť niekoľko nasledujúcich záležitostí.

obraz v obývačke

Správna veľkosť

Dnes už nepotrebujete navštíviť galériu s umeleckými obrazmi a nechávať nekresťanské peniaze za umelecké diela. Široký výber obrazov a rôznych štýlov už totiž nájdete všade, aj na internete. To, na čo by ste sa najskôr mali zamerať je veľkosť a stena, kde bude visieť.

obraz v obývačke

Keď budete obraz vyberať, predstavte si ho na stene v obývačke. Ak ide o odvážnejší umeleckejší kúsok, zvážte priestor navyše. Tieto druhy obrazov totiž potrebujú dýchať.

obraz v obývačke

Vždy je lepšie, ak si pred kúpou zmeriate priestor na stene, ktorý chcete venovať obrazu, aby ste aspoň približne vedeli, aké obrazy si môžete dovoliť. Dôležitý je okrem veľkosti aj počet obrazov.

obraz v obývačke

Štýl a téma obývačky

Druhým bodom, ktorý vám môže pri výbere obrazu výrazne pomôcť, je štýl a téma vašej obývačky. Vintage, industriálny, či minimalistický štýl alebo etno, či moderná obývačka? Ak viete, v akom duchu sa nesie obývačka, vo výbere obrazu problém určite nebude!

obraz v obývačke

Vintage obývačka ocení obraz z minulých storočí, dedičstvo prastarých rodičov, a teda tradičné maľby a obrazy tu hrajú prím.

obraz v obývačke

V modernom bývaní oceníte abstraktnejšie a nezvyčajnejšie obrazy.

obraz v obývačke

Minimalistický štýl obývačky podčiarknete vtedy, ak do priestoru zakomponujete realistické obrazy.

obraz v obývačke

Držte sa farebnej schémy

Ďalšou z alternatív, ktoré vám môžu pri výbere obrazu pomôcť, sú farby. Pri selekcii obrazu si vyberte ten, ktorý má k farebnej schéme vašej obývačky najbližšie.

obraz v obývačke

Samozrejme, nemusí ísť o perfektnú zhodu. Niekedy stačí, ak sa budete pridŕžať aspoň dvoch výrazných farieb obývačky a pridáte jej vizuálnu a estetickú príťažlivosť.

obraz v obývačke

Vyberte si obraz, ktorý zodpovedá vašej osobnosti

Ak u vás nevyhral štýl, ani farebná schéma, jednou z ďalších vecí, ktoré vás pri výbere obrazu môžu zachrániť je práve vaša osobnosť.

obraz v obývačke

Prezerajte si obrazy podľa svojho srdca, a zostaňte pri tom, ktorý zodpovedá vášmu štýlu a vašej osobnosti.

obraz v obývačke

Umenie je spôsob vyjadrenia, preto by ste aj v tomto prípade mali prihliadať na to, či sa do obývačky skutočne hodí.

obraz v obývačke

Najnovšie trendy

Ak chcete obrazom pritiahnuť pozornosť, váš zrak by sa mal upierať na najnovšie trendy. Množstvo obrázkov a inšpirácií na obrazy do obývačky nájdete už doslova všade.

obraz v obývačke

Môžete sa však pridŕžať pokojne aj dvoch rovín. Pri elegantnom vzhľade obývačky, voľte obrazy v tlmených odtieňoch, prípadne čiernobiele fotky. Minimalistické obývačky chcú, aby ste sa prispôsobili celkovému charakteru domu.

Obraz s rámom

Niektoré obrazy ich nepotrebujú, iné si ich priam pýtajú. Pri zarámovaní obrazov by ste mali zabezpečiť nielen to, aby ladil s danou maľbou či obrazom, ale aj s nábytkom, ktorý máte v obývačke.

obraz v obývačke

Zlaté a elegantné rámy vyniknú pri obrazoch s tradičnou a historickou tematikou.

obraz v obývačke

Surrealistické obrazy milujú ľahké rámy bez zbytočných ozdôb navyše.

Skúste aj zaexperimentovať s rôznymi štýlmi a ponechať fantáziu vlastnej intuícii, ktorá vás dovedie do úspešného konca.

Osvetlenie

V konečnom dôsledku je pri výbere obrazu dôležité aj osvetlenie v celej obývačke. Ich správne umiestnenie dokáže obrazu pomôcť, ale aj obrať ho o zaslúžený estetický dojem.

Mali by ste tu myslieť aj na odraz denného svetla a neumiestňovať obraz oproti oknu. Dôležité je vybrať a správne umiestniť vnútorné osvetlenie, ktoré obraz zvýrazní, nebude na ňom vytvárať zbytočné tiene, či iné nerovnosti.

Vzájomné prepojenie

Obraz v obývačke by mal prepájať nielen farby, či nábytok, ale mal by ladiť aj s ostatnými doplnkami. Ak ich ešte nemáte, niekedy postačia kvety v kvetináči, a farby urobia svoje a vy si navyše zaistíte vizuálnu rovnováhu.

Pri výbere obrazu do obývačky by ste mali zvážiť nasledujúce body:

  • Veľkosť a umiestnenie
  • Téma a štýl obývacej miestnosti
  • Farebná schéma
  • Váš vkus alebo najnovšie trendy

Obrázky: Pinterest.com
Odkazy: artzolo homify

Moderné obývačky: 11 inšpirácií a nápadov obývacích izieb

moderné obývačky

Hoci sa moderný dizajn zrodil len na začiatku 20. storočia, už zrejme nikdy nevyjde z módy. Či už obľubujete moderné obývačky plné súčasných trendov alebo tie z polovice minulého storočia, jedno je isté. Čisté línie a minimalistická estetika zostanú elegantné navždy.

Viac inšpirácií nájdeš denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Pripravili sme pre vás 11 nápadov ako uchopiť dizajn interiéru obývacej izby, tak aby bol súčasný, inšpiratívny a nadčasový zároveň. Dôležité je, aby ste v ňom našli aj kúsok seba. Tu je niekoľko nápadov ako pozdvihnúť priestor vašej obývačky na ďalšiu úroveň.

Viac inšpirácií nájdeš denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on