21 inšpirácií pre koberce do vašej obývačky

V tomto článku nakopneme vašu inšpiráciu pre voľbu koberca do obývačky. Uvidíte rôzne tvary, farebné odtiene, vzorované, s vysokým vlasom. Jednoducho sledujte a nechajte vašu fantáziu pracovať. Koberce do obývačky môžu ladiť s prostredím alebo ho účelne narušovať. Záleží len od vašich osobných preferencií, čo si zvolíte.

1. Zabudnite na klišé. Koberce do obývačky nemusia byť len vzorované alebo jednofarebné. Vždy dotvárajú celok vašej obývačky. V tomto prípade ležérnu fľakatú stenu dotvára biely koberec so sivými fľakmi.

2. Tu je niečo seriózne luxusné. Vzorovaná tkanina krvavo červeného koberca v kombinácii s čiernou pôsobí elegantne. Veľmi dobre sa v jeho prítomnosti vynímajú starožitnosti.

3. V tomto prípade koberec nekomunikuje s urbariálnym štýlom steny veľmi harmonicky. No dotvára atmosféru tehlovej steny kontrastom v podobe prísnej štruktúry vzorov.

4. Koberec do obývačky môže tiež pôsobiť útulným dojmom. Pri vstupe do takejto obývacej izby si s radosťou vyzujete topánky a bosý si budete užívať teplo domova.

5. Tentokrát ide o súboj vertikálnych a horizontálnych línií. Stena pôsobí ako teplé drevo s voľnou štruktúrou. Oproti tomu cítiť kamenne chladnú a prísne minimalistickú štruktúru vzoru na koberci.

6. Všimnite si veľmi zaujímavý efekt, ktorý v tomto prípade koberec v obývačke vyvolá. Ako tŕň v oku. V oceľovo chladnej miestnosti, plnej prísnych pravouhlých tvarov je koberec kruhového tvaru s dlhým vlasom a zemitej farby perfektná voľba.

7. Sivá farba steny dostáva význam len v kombinácii s červenou. Tá vystupuje z laminátovej podlahy so štruktúrou dreva ako čerešnička na torte.

8. Ak máte záľubu v menej konzervatívnych farbách ako je napríklad táto azúrová a ešte k tomu nájdete vhodnú farebnú kombináciu v čalúnení vašej sedacej súpravy, alebo si pomôžete prehozom, neváhajte a ohúrte vaše návštevy.

9. Trocha viac konzervatívna voľba farby. Bledomodrá s bielym pruhovaním, no predsa len dobrý dôkaz toho, že menej je niekedy viac. Ak vám terajší koberec neladí s novou sedacou súpravou, nevadí. Pomôžte si napríklad prehozom.

10. Ak ste extrovert, tak toto sa vám musí páčiť. Extravagantný tvar, extravagantný vzor, to sú jasné špecifiká jadra vašej obývacej izby.

11. Na tejto fotke vidíte rovnaký interiér ako na tej predošlej. Koberec je viac konzervatívny, no pritom stále neobyčajný. Zaujímavá je vyblednutá modrá farba na sivom lamináte a hranatý opakujúci sa vzor v kruhovom tvare.

12. Luxusne vyzerajúci kúsok však? Prísna ornamentálna štruktúra a nefritovo zelená farba koberca kráľovsky vystupuje z bledej a na prvý pohľad všednej obývacej izby.

13. Tu je ďalší dôkaz, že nefritovo zelená farba, inak nazývaná aj jadeová pôsobí veľmi luxusne spolu s ornamentálnou štruktúrou vtkanou do koberca.

14. Ak by ste mali možnosť vidieť takýto koberec v obchode s kobercami, len tak, bez kontextu, možno by ste boli zhrozený. Avšak stačí naozaj málo – bielo-čierny prehoz, pár čiernych vankúšov, nejaké bledé kreslo a máte útulnú miestnosť.

15. Vzorovaný koberec vo farbách egyptskej modrej a jasnej červenej bude vždy stredobodom miestnosti. Ani sa tam nemusí k ničomu hodiť a stále ho budú vaše návštevy obdivovať.

16. Tu sa dostávame k abstraktnému modernistickému štýlu. Vizuálna hra geometrických tvarov a farebných klamov sa skôr hodí do moderne zariadenej obývačky. Neskúšajte ho použiť v izbe s rustikálnym štýlom.

17. Koberec ako plátno od abstraktného maliara? Nech sa páči. Možno budú mať vaše návštevy tendenciu mĺkvo a zamyslene pozerať smerom k vášmu kobercu, aby odhalili jeho hlbší zmysel, ale to vám vôbec nemusí prekážať.

18. Teraz vidíte abstrakciu na konzervatívnejší spôsob. Hranaté tvary, ktoré celkom menia podobu koberca sú výsledkom hravosti fantázie dizajnéra a tiež sú ovplyvnené výrobnou tkanou technikou.

19. Koberec v celej miestnosti ako v perzskom paláci. Vyzerá to veľmi pohodlne a útulne. Krátky vlas tiež umožňuje relatívne bezproblémovú údržbu.

20. Koberce do obývačky vo farbe burgundskej červenej nič nepokazia. Je to farba, ktorá je dominantná a koberec v jej odtieni razom preberie hlavnú úlohu v miestnosti.

21. A napokon ešte niečo hravé na záver. Modrý ovál rôznych veľkostí na bielom podklade pôsobí nevšedne a svojou jedinečnosťou zaujme každého diváka.

Detské koberce: 20 inšpirácií pre útulnú izbu vášho dieťatka

detské koberce

Malé deti trávia väčšinu času hraním sa na zemi. Tvrdá a studená podlaha preto nie je ideálnym riešením, najmä počas ich predškolského obdobia. Sú však detské koberce správnou voľbou? Táto téma je dlhší čas predmetom aktívnych diskusií a debát.

Sú detské koberce bezpečné?

Faktom je, že prioritou pri zariaďovaní detskej izbičky sa stal najmä výber eco-friendly podláh a koberce zostali trochu v úzadí. “Je to magnet pre prachové roztoče, nečistoty a psie chlpy,” hovorí kritická časť verejnosti. Niektorí dokonca poukazujú na uvoľňovanie prchavých organických zlúčenín (VOC) do vzduchu. Ako to teda naozaj je?

Emisie z nového koberca patria medzi najnižšie z akéhokoľvek domáceho nábytku. Najdôležitejší potenciálny zdroj VOC je zložka (styrén) latexu, ktorý sa používa na podložku koberca. Inými, menej významnými zdrojmi sú farbivá a textilné pomocné látky, ak tieto neboli počas procesu úplne opláchnuté. Kobercový priemysel sa však vyvíja a výrobcovia sa snažia každoročne znižovať vplyv týchto emisií a dodržiavajú stanovené bezpečnostné limity.

Detské koberce majú svoje výhody

Napriek týmto výhradám, koberce zostávajú naďalej obľúbenou voľbou a jedným z najpopulárnejších prvkov pre zariadenie detskej izbičky. Sú hrejivé, mäkké, tlmia nárazy a zvuky. Okrem funkčných vlastností, plnia aj významnú estetickú funkciu, pretože izbičku zútulňujú, dokážu vniesť do miestnosti farebný akcent a podporujú hravosť.

Na trhu sú dostupné aj celoplošné motívy, no v našom výbere sme sa sa sústredili na koberce – “kusovky”. Tie totiž umožňujú kombinovať viaceré motívy a dajú sa výborne použiť na celkové doladenie k ďalším nosným prvkom detskej izby. Navyše sú aj vhodnejšie na celkovú údržbu. Menší koberec môžete kedykoľvek z izbičky vyniesť, vyčistiť a udržovať tak aj celkovú podlahu v čistote.

Výber kobercov je široký, od jednoduchších vzorov v jemných paletách až po výraznejšie farby a vzory. Obľúbené sú zvieracie i rozprávkové motívy, ktoré dokážu deti vtiahnuť do sveta fantázie. V našom výbere tentokrát ponúkame 20 inšpirácií na vkusné detské koberce, ktoré potešia dievčatá i chlapcov. Zámerne sme sa snažili vyhnúť Shrekom, Elzám, mimoňom, no veríme, že napriek tomu tieto koberce splnia očakávania tak rodičov, ako aj najmenších.