Ako vybrať bidet

Bidety už dávno nepatria do vzdialenej Ázie či krajín južnej Európy. Čoraz častejšie sa nachádzajú aj v slovenských domácnostiach. Rozhodujete sa, či si bidet kúpite aj vy? Poradíme vám, priblížime výhody i prezradíme rozdiely.

Bidet znamená väčšiu hygienu

Tento spôsob intímnej hygieny po použití toalety je čoraz populárnejší. A dôvodov je hneď niekoľko. Vodná sprška dokáže lepšie odstrániť baktérie a je aj šetrné k pokožke. Používanie bidetu preto ocenia predovšetkým ľudia trpiacimi hemeroidmi či ženy počas menštruácie, pretože znižuje riziko vzniku infekcií a uľavuje od bolesti.

Zariadenie tiež ocenia seniori a ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu. Avšak jeho výhody uznajú aj úplne zdraví jedinci, pretože povýši osobnú hygienu.

Ďalšou neodškriepiteľnou výhodou bidetu je aj jednoduché ovládanie a veľká úspora toaletného papiera. Zariadenie sa dá využiť na opláchnutie nôh alebo na napustenie vody do vedra počas upratovania.

Výhody bidetu:

 • šetrnejší k pokožke než toaletný papier
 • starším ľuďom a telesne postihnutým zabezpečí väčší komfort pri osobnej hygiene
 • znižuje riziko infekcie
 • dá sa využiť aj ako umývadlo

Ako vybrať bidet

Samostatný bidet

Klasikou je samostatne stojaci bidet. Ten nie je súčasťou záchodovej misy. Ak si vyberiete práve takýto, najskôr zvážte jeho umiestnenie ešte pri zariaďovaní kúpeľne. Bidet by sa mal nachádzať v blízkosti toalety, aby bolo prechádzanie uľahčené.

Samostatný bidet si môžete vybrať buď so závesnou, alebo stojacou misou.

Závesné bidety

Závesný bidet je určený pre suché zamurovanie do sadrokartónových priečok. Sami si zvolíte výšku, v ktorej misu zavesíte. Výhodou tohto bidetu je elegancia i ľahšie upratovanie okolo a pod ním.

Závesné bidety si vyberajte podľa tvaru a rozmerov. Na výber sú hranaté alebo oválne zariadenia. Pohodlnejšie bidety sú tie s masívnejšími okrajmi. Zariadenia totiž nemajú sedadlo, preto vďaka masívnejším okrajom ľahšie udržíte stabilitu a aj posedenie bude príjemnejšie. Ak ale máte umývadlo a toaletu hranaté, vyberte si rovnaký tvar aj bidetu.

Stojace bidety

Stojaci bidet si vyberte, ak máte menšiu kúpeľňu, prípadne v priestoroch, kde ho na stenu nemôžete namontovať. Pri tomto type zariadenia nemusíte mať priestor na zamurovanie inštalačného systému. Výhodou tiež je nižšia cena, pretože okrem bidetu budete potrebovať už len bidetovú batériu. Samozrejme, zariadenie si vyberajte podľa rozmerov a tvaru, pričom tvar prispôsobte ostatnému zariadeniu v kúpeľni.

Vybavenie bidetu

Bidet je vybavený vodovodnou batériou s pákou alebo kohútikmi, prípadne aj sprškou striekajúcou smerom hore. Súčasťou môže byť aj sedadlo. Bidet so sedadlom je pohodlnejší, ak ale chcete bez sedadla, vyberte si bidet so širším okrajom a oblejšími tvarmi.

Elektronické bidety

Ak napríklad pre nedostatok priestoru nemôžete mať bidet a toaletu samostatne, ponúka sa riešenie pomocou prídavného bidetového “sedadla”. Tento prídavný a väčšinou elektronický bidet sa nainštaluje na záchodovú misu a potom sa prikryje WC doskou.

Elektronický bidet je vkusným a praktickým doplnkom toalety. Ovláda sa pomocou bočného panela, na ktorom si môžete zvoliť niektorú z komfortných funkcií elektronického bidetu: regulácia sprchovacieho prúdu, masážne prúdy, preohrievanie sedadla či sušenie teplým vzduchom.

Pri výbere elektronického bidetu si vyberte taký, ktorý bude kompatibilný s vašou záchodovou misou. Odpovedať musí hlavne tvar a veľkosť. Pri inštalácii tiež nezabudnite zabezpečiť prívod vody do bidetu a uistite sa, že sa v blízkosti záchodu nachádza zásuvka, do ktorej bidet zapojíte.

Typy sprchových ramien

Elektronické bidety môžu mať dve ramená. Jedno slúži na očistenie intímnych partií, hlavný prúd je určený na očistu po stolici. Pri výbere sa zamerajte na možnosť nastavenia sprchových ramien pre správne usmernenie prúdu presne na vašu postavu. Vybavenejšie bidety môžu mať aj detskú sprchu či masážny prúd.

Bidetové batérie

Kohútikové bidetové batérie

Kohútikové bidetové batérie sú dnes už tak trochu retro kúsky. Avšak na trhu ich rozhodne nájdete. Ich nevýhodou ale môže byť dlhšie regulovanie teploty vody, čím môže stúpať potreba.

Pákové bidetové batérie

Pákové bidetové batérie patria medzi overené klasiky. Ich výhodou je jednoduchá manipulácia a rýchlejšia regulácia teploty vody.

Termostatické bidetové batérie

Termostatické bidetové batérie myslia predovšetkým na vašu peňaženku, pretože batéria automaticky prispôsobí teplotu vody podľa vášho nastavenia. Navyše zariadenie má aj bezpečnostné poistky pre deti, takže nehrozia prípadne popáleniny horúcou vodou.

Stojankové batérie

Na trhu je neuveriteľné množstvo dizajnov tohto druhu batérie. Hravo si tak nájdete tú, ktorá sa vám bude páčiť a hodiť sa do interiéru kúpeľne. Inštalácia stojankovej batérie je veľmi jednoduchá a umiestňuje sa priamo na misu.

Podomietková batéria

Tento druh batérie ocenia tí, ktorí berú upratovanie ako trest. Je totiž veľmi jednoduchá na údržbu, pretože časť batérie je schovaná za omietkou. Vidieť tak len kohútik, prípadne páku a sprchovú hlavicu. Podomietkové bidety navyše mávajú aj spŕšku. Inštalácia je trošku náročnejšia, pretože musíte mať podomietkové teleso s pripojením vody, na ktoré batériu nainštalujete.

Výbava bidetu

Bidet s výpusťou alebo bez výpuste

Bidet s výpusťou sa dá naplniť. Manipulácia je jednoduchá. Vďaka zátke uzavriete odtok vody. Ak potrebujete bidet vyprázdniť, zátku jednoducho vytiahnete.

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne?

kúpeľňový ventilátor

Ventilátor do kúpeľne je jedna z vecí, ktorú mnoho ľudí pri rekonštrukcii prehliada.

A pravdupovediac tomu rozumiem. Popri dlažbe, obkladom, sprche alebo vodovodným batériám sa ventilátor zdá, ako tá najmenej podstatná vec v kúpeľni.

Možno preto, že je tichý a nenápadný a bežne ho v kúpeľni nevnímame. Má však jednu z najdôležitejších úloh, pretože odvetráva pachy z toalety a vlhkosť z kúpeľne.

Práve vlhkosť vytvára tak nebezpečné plesne pre ľudský organizmus a zároveň ničí kúpeľňový nábytok náchylný na vodu.

Ako si teda správne vybrať ventilátor do kúpeľne?

Aký výkon musí mať kúpeľňový ventilátor

V prvom rade si musíte vybrať ventilátor s dostačujúcim prietokom vzduchu, ktorý je schopný z miestnosti odsať.

Dôležitý údaj sa uvádza v m³. Vyjadruje, koľko vzduchu dokáže ventilátor z miestnosti odsať za hodinu. Ľahko si tak môžete porovnať výkonnosť dostupných ventilátorov na trhu.

Potrebný výkon pre vašu kúpeľňu si môžete ľahko vypočítať:

 1. Zmerajte veľkosť miestnosti v m³ ako dĺžka * šírka * výška.
 2. Veľkosť miestnosti vynásobte tzv. koeficientom výmeny vzduchu, ktorý sa líši podľa miestnosti.
 3. Výsledná hodnota je hodnota, ktorá udáva aký silný ventilátor potrebujete.
Široký výber ventilátorov
Pozrite si kúpeľnové ventilátory
MIESTNOSŤKOEFICIENT VÝMENY VZDUCHU
Obytné priestory 1-1,5
Kúpeľňa a WC 4-10
Kancelárske priestory 3-5
Reštauračné priestory 5-10
Obchody 3-5
Kuchyne v domácnostiach 8-20
Bazény (súkromné) 6-7
Šatne 6-8
Príklad

Kúpeľňa má dĺžku 2,5 m * šírku 3 m * výšku 2,6 m. Tieto rozmery vynásobime a vyjde nám 19,5 m³/h. Hľadáme potrebný výkon ventilátora. V tomto prípade nám stačí klasický ventilátor s priemerom 100 mm s výkonom cca do 100 m³/h.

Priemer ventilátora vám uľahčí určiť výkon

Podľa priemeru ventilátora do kúpeľne môžete zvyčajne určit výkon odvetrávania vzduchu.

 • Ø 100 – cca 100 m³/h
 • Ø 125 (120) – cca 150-180 m³/h
 • Ø 150 – cca 250-290 m³/h

Typ ventilátora by ste si mali vybrať aj podľa toho, ako ho plánujete zapojiť, prípadne aké máte v kúpeľni možnosti.

 • zapojenie do šachty,
 • zapojenie cez okno,
 • zapojenie cez stenu,
 • odvedené potrubím.

Na výber máte ventilátory axiálne alebo radiálne

Axiálne ventilátory sú najbežnejšie ventilátory vhodné do priestorov s kratším výduchom (zhruba do 3 m). Ide o klasické, nenápadné ventilátory, ktoré nájdete takmer v každej kúpeľni alebo toalete.

Radiálne ventilátory sú konštrukčne robustnejšie ako axiálne a sú vhodné do priestorov, kde musíte pachy a vlhkosť odvetrať na dlhšie vzdialenosti (vyše 4 až 5 m). Tieto ventilátory “vytŕčajú” zo steny, pretože sú výkonnejšie.

Hlučnosť ventilátora

Tretí dôležitý údaj, ktorý si všímajte je hlučnosť ventilátora.

Veľmi tiché ventilátory majú hlučnosť len okolo 10 dB až 23 dB a sú určené do priestorov, kde ventilátor beží nepretržite.

Pre kúpeľne a toalety hľadajte ventilátory s hodnotou do 30 dB, ktoré poskytujú najlepší pomer medzi hlučnosťou a cenou.

Radiálny kúpeľňový ventilátor

Umiestnenie ventilátoru

Ventilátor do kúpeľne môžete montovať na stenu alebo tiež do stropu. Do stropu sa odporúča montovať ventilátory s guľôčkovými ložiskami, ktoré túto polohu bezproblémov zvládnu.

Vždy sa uistite, či je daný ventilátor vhodný na montovanie do stropu.

Najvhodnejšie umiestnenie ventilátora je oproti hlavnému prívodu vzduchu, teda v kúpeľni je to oproti dverám.

Ak je ventilátor napojený na spoločné odvodné potrubie alebo vetraciu šachtu s ďalšími ventilátormi, použite ventilátor so spätnou klapkou alebo automatickou mriežkou. Tá zabezpečí, že pri vypnutom ventilátore sa do miestnosti nedostane nežiaduci vzduch alebo pachy z potrubia.

Ovládanie a zapojenie ventilátora do kúpeľne

Ventilátor môžete ovládať rôznymi spôsobmi:

 1. ovládanie samostatným stenovým vypínačom alebo lankovým vypínačom priamo na ventilátore,
 2. ovládanie prepojené s osvetlením,
 3. ovládanie podľa teploty, vlhkosti, prítomnosti osôb alebo kvality ovzdušia,
 4. ovládanie s možnosťou plynulej alebo krokovej regulácie otáčok ventilátora.

Ventilátor môžete zapojiť samostatne alebo aj priamo so svetlom. Môžete si tak každé zapnutie osvetlenia nad sprchovým kútom alebo na toalete prepojiť s ventilátorom.

Ventilátor do kúpeľne býva vybavený komfortným časovačom. Po zapnutí ventilátora je v prevádzke po dobu niekoľkych minút a následne sa sám vypne. Časovač môžete nastaviť zvyčajne od 2 až do 30 minút.

Ak vám bežné funkcie ventilátorov nestačia, siahnite po pokročilejších modeloch. Takými sú napr. ventilátory s tzv. hygrostatom, ktoré sa automaticky spustia po prekročení vlhkosti v miestnosti.

Rozsah vlhkosti si môžete zvyčajne nastaviť od 60 až 90 % a ventilátor po jej prekročení beží tak dlho pokiaľ vlhkosť v miestnosti neklesne.

ventilátor cata

Máte tak istotu, že kúpeľňa bude vždy dokonale odvetraná.  

Bezpečnosť ventilátorov

Kúpeľne sú priestorom, kde sú na elektrospotrebiče kladené vyššie nároky z hľadiska bezpečnosti. Kúpeľňové ventilátory tak musia byť vybavené ochranou proti vlhkosti. Majú označenie podobne, ako aj svietidlá, bojlery ako IP44, kde druhá číslica znamená ochranu proti striekajúcej vode.

Silnejšia ochrana má označenie IP45. Takéto ventilátory sú chránené voči priamemu zásahu vodou napr. pri sprche a to do výšky až 1,8 m.

Záver

Ventilátor do kúpeľne sa môže zdať ako nepodstatný kus vybavanie vašej novej kúpeľne. Často totiž zistíte, že ho máte až vtedy, keď nefunguje. Už si nemusíte vybrať len základné modely, ktoré nevyzerajú pekne. Na trhu je množstvo dizajnových ventilátorov s ďalšími funkciami ako je napr. ventilátor s vlhkosťou vzduchu.

Nezabudnite pri výbere ventilátora

 • Vypočítajte si výkon, aký budete potrebovať.
 • Zistite, kde ho budete umiestňovať.
 • Vyberte si funkcie, ktoré sa vám budú hodiť. Automatický časovač alebo senzor vlhkosti.
 • Na výber máte mnoho prevedení a dizajnov.