Ako vybrať bidet

Bidety už dávno nepatria do vzdialenej Ázie či krajín južnej Európy. Čoraz častejšie sa nachádzajú aj v slovenských domácnostiach. Rozhodujete sa, či si bidet kúpite aj vy? Poradíme vám, priblížime výhody i prezradíme rozdiely.

Bidet znamená väčšiu hygienu

Tento spôsob intímnej hygieny po použití toalety je čoraz populárnejší. A dôvodov je hneď niekoľko. Vodná sprška dokáže lepšie odstrániť baktérie a je aj šetrné k pokožke. Používanie bidetu preto ocenia predovšetkým ľudia trpiacimi hemeroidmi či ženy počas menštruácie, pretože znižuje riziko vzniku infekcií a uľavuje od bolesti.

Zariadenie tiež ocenia seniori a ľudia s obmedzenou schopnosťou pohybu. Avšak jeho výhody uznajú aj úplne zdraví jedinci, pretože povýši osobnú hygienu.

Ďalšou neodškriepiteľnou výhodou bidetu je aj jednoduché ovládanie a veľká úspora toaletného papiera. Zariadenie sa dá využiť na opláchnutie nôh alebo na napustenie vody do vedra počas upratovania.

Výhody bidetu:

  • šetrnejší k pokožke než toaletný papier
  • starším ľuďom a telesne postihnutým zabezpečí väčší komfort pri osobnej hygiene
  • znižuje riziko infekcie
  • dá sa využiť aj ako umývadlo

Ako vybrať bidet

Samostatný bidet

Klasikou je samostatne stojaci bidet. Ten nie je súčasťou záchodovej misy. Ak si vyberiete práve takýto, najskôr zvážte jeho umiestnenie ešte pri zariaďovaní kúpeľne. Bidet by sa mal nachádzať v blízkosti toalety, aby bolo prechádzanie uľahčené.

Samostatný bidet si môžete vybrať buď so závesnou, alebo stojacou misou.

Závesné bidety

Závesný bidet je určený pre suché zamurovanie do sadrokartónových priečok. Sami si zvolíte výšku, v ktorej misu zavesíte. Výhodou tohto bidetu je elegancia i ľahšie upratovanie okolo a pod ním.

Závesné bidety si vyberajte podľa tvaru a rozmerov. Na výber sú hranaté alebo oválne zariadenia. Pohodlnejšie bidety sú tie s masívnejšími okrajmi. Zariadenia totiž nemajú sedadlo, preto vďaka masívnejším okrajom ľahšie udržíte stabilitu a aj posedenie bude príjemnejšie. Ak ale máte umývadlo a toaletu hranaté, vyberte si rovnaký tvar aj bidetu.

Stojace bidety

Stojaci bidet si vyberte, ak máte menšiu kúpeľňu, prípadne v priestoroch, kde ho na stenu nemôžete namontovať. Pri tomto type zariadenia nemusíte mať priestor na zamurovanie inštalačného systému. Výhodou tiež je nižšia cena, pretože okrem bidetu budete potrebovať už len bidetovú batériu. Samozrejme, zariadenie si vyberajte podľa rozmerov a tvaru, pričom tvar prispôsobte ostatnému zariadeniu v kúpeľni.

Vybavenie bidetu

Bidet je vybavený vodovodnou batériou s pákou alebo kohútikmi, prípadne aj sprškou striekajúcou smerom hore. Súčasťou môže byť aj sedadlo. Bidet so sedadlom je pohodlnejší, ak ale chcete bez sedadla, vyberte si bidet so širším okrajom a oblejšími tvarmi.

Elektronické bidety

Ak napríklad pre nedostatok priestoru nemôžete mať bidet a toaletu samostatne, ponúka sa riešenie pomocou prídavného bidetového “sedadla”. Tento prídavný a väčšinou elektronický bidet sa nainštaluje na záchodovú misu a potom sa prikryje WC doskou.

Elektronický bidet je vkusným a praktickým doplnkom toalety. Ovláda sa pomocou bočného panela, na ktorom si môžete zvoliť niektorú z komfortných funkcií elektronického bidetu: regulácia sprchovacieho prúdu, masážne prúdy, preohrievanie sedadla či sušenie teplým vzduchom.

Pri výbere elektronického bidetu si vyberte taký, ktorý bude kompatibilný s vašou záchodovou misou. Odpovedať musí hlavne tvar a veľkosť. Pri inštalácii tiež nezabudnite zabezpečiť prívod vody do bidetu a uistite sa, že sa v blízkosti záchodu nachádza zásuvka, do ktorej bidet zapojíte.

Typy sprchových ramien

Elektronické bidety môžu mať dve ramená. Jedno slúži na očistenie intímnych partií, hlavný prúd je určený na očistu po stolici. Pri výbere sa zamerajte na možnosť nastavenia sprchových ramien pre správne usmernenie prúdu presne na vašu postavu. Vybavenejšie bidety môžu mať aj detskú sprchu či masážny prúd.

Bidetové batérie

Kohútikové bidetové batérie

Kohútikové bidetové batérie sú dnes už tak trochu retro kúsky. Avšak na trhu ich rozhodne nájdete. Ich nevýhodou ale môže byť dlhšie regulovanie teploty vody, čím môže stúpať potreba.

Pákové bidetové batérie

Pákové bidetové batérie patria medzi overené klasiky. Ich výhodou je jednoduchá manipulácia a rýchlejšia regulácia teploty vody.

Termostatické bidetové batérie

Termostatické bidetové batérie myslia predovšetkým na vašu peňaženku, pretože batéria automaticky prispôsobí teplotu vody podľa vášho nastavenia. Navyše zariadenie má aj bezpečnostné poistky pre deti, takže nehrozia prípadne popáleniny horúcou vodou.

Stojankové batérie

Na trhu je neuveriteľné množstvo dizajnov tohto druhu batérie. Hravo si tak nájdete tú, ktorá sa vám bude páčiť a hodiť sa do interiéru kúpeľne. Inštalácia stojankovej batérie je veľmi jednoduchá a umiestňuje sa priamo na misu.

Podomietková batéria

Tento druh batérie ocenia tí, ktorí berú upratovanie ako trest. Je totiž veľmi jednoduchá na údržbu, pretože časť batérie je schovaná za omietkou. Vidieť tak len kohútik, prípadne páku a sprchovú hlavicu. Podomietkové bidety navyše mávajú aj spŕšku. Inštalácia je trošku náročnejšia, pretože musíte mať podomietkové teleso s pripojením vody, na ktoré batériu nainštalujete.

Výbava bidetu

Bidet s výpusťou alebo bez výpuste

Bidet s výpusťou sa dá naplniť. Manipulácia je jednoduchá. Vďaka zátke uzavriete odtok vody. Ak potrebujete bidet vyprázdniť, zátku jednoducho vytiahnete.

Ako vybrať najlepší rebríkový radiátor do kúpeľne

Ak bývate v staršom dome, možno aj vy máte problém s chladnejšou kúpeľňou. Predstava toho, že z horúcej vane vyjdete do zimy nie je práve najpríjemnejšia. Riešenie tohto problému môže spočívať v kúpe rebríkového radiátora, ktorý sa postará o príjemné teplo vo vašej kúpeľni.

V článku vám poradíme, ako si vybrať rebríkový radiátor a tiež sa dozviete, aké typy a dizajny sú na trhu dostupné.

Rebríkový radiátor podľa účelu

Veľké chladné miestnosti malé rebríkové radiátory nevykúria. V prípade, že máte veľkú kúpeľňu, doplňte rebríkový radiátor aj nejakým ďalším väčším. Rebríkový radiátor vám v takomto prípade poslúži výborne ako sušiak na uteráky.

Dôležitý je výber výkonu, pretože v prípade, že chcete rebríkový radiátor použiť na tento účel, úplne vám postačí model so slabším výkonom. Naopak, ak chcete rebrík slúžiaci na vykúrenie miestnosti, výkon by mal byť vyšší. K výkonu sa však ešte dostaneme.

Kúpeľňový radiátor určený na sušenie uterákov by mal byť prehnutý, pretože medzera medzi ním a stenou je veľká a bielizeň lepšie uschne.

Zvoľte si tiež veľké medzery medzi tyčkami a vyberajte veľkosť radiátora podľa počtu členov domácnosti. Logicky platí, že čím väčší rebríkový radiátor vyberiete, tým viac uterákov či osušiek na ňom vysušíte. Ďalším využitím takéhoto radiátora je nahriatie uterákov. Veď predstava toho, ako sa v zime po vystúpení z horúcej sprchy usušíte teplým uterákom a oblečiete si vyhriate pyžamo, znie dokonale.

Natrafiť môžete aj na dizajnové rebríky, ktoré sú rôzne zdobené a tvarované a podobajú sa vykurovacím panelom. Takýto radiátor sa stane zaujímavým doplnkom vašej kúpeľne.

dizajnový kúpeľnový radiátor
Rebríkový kúpeľňový radiátor
Pozrite si obľúbené rebríkové radiátory

Spôsob kúrenia

Na výber máte z troch typov možností vykurovania kúpeľňovým radiátorom. Buď si vyberiete elektrické vykurovanie, teplovodné, alebo kombináciu oboch možností.

Teplovodné kúrenie

Teplovodný systém ohrevu spočíva v tom, že rebríkový radiátor pripojíte na systém vykurovania v domácnosti. Ovládanie je potom rovnaké ako pri ústrednom kúrení. Nevýhodou však je, že tento rebríkový radiátor nebudete vedieť spojazdniť mimo vykurovacej sezóny.

Elektrické kúrenie

Pri elektrickom vykurovaní je sústava uzatvorená a naplnená vodou alebo nemrznúcou kvapalinou. Vnútri je zabudovaná tyč, ktorá tekutinu ohreje a kúpeľňový radiátor kúri. Kúrenie môžete ovládať ručne alebo ovládačom, prípadne si ho naprogramujete. Elektrický radiátor môže byť zapojený napevno do siete alebo klasicky do zástrčky.

Kombinované kúrenie

Najčastejšie sa využíva teplovodné kúrenie s elektrickou vykurovacou tyčou. Táto možnosť spája predchádzajúce dva spôsoby do jedného. Radiátor je pripojený do vykurovacieho systému a zároveň je v ňom zabudovaná elektrická vykurovacia tyč. Vďaka nej si môžete v kúpeľni prikúriť aj mimo sezónu vykurovania.

Veľkosť radiátora

Priamo úmerne závisí od počtu členov domácnosti, množstva uterákov či drobného prádla, ktoré plánujete na radiátor vešať. Voditko pre ideálnu veľkosť radiátoru nájdete aj v príklade, kedy sa na 2 osoby v domácnosti odporúča výška medzi 100 – 120 cm.  A pri domácnosti s 2 až 4-ma členmi výška v rozsahu 170 – 180 cm.

Farba a tvar

Pri tvare a farbe sa riaďte farebným štýlom vašej kúpeľne a možnosťami, ktorý ponúkne váš priestor na montáž. Bežne dostupným štandardom je rebríkový radiátor v klasickej bielej – najčastejšie ide o cenovo najdostupnejší variant.

V hojnom zastúpením však nájdete aj pochromované a nerezové kúsky či radiátory v extravagantnejších (na radiátor) farbách – napr. červená, zelená, čierná.

Rebríkový radiátor môže byť klasický hranatý alebo oválny. Fajnšmekri ocenia i rôzne atypické a asymetrické tvary, ktoré kúpeľni dodajú moderný šmrnc.

Výkon rebríkového radiátora

Výkon rebríkového radiátora je najdôležitejším parametrom.

Pri výbere radiátora s výkonom vhodným pre vás si zodpovedajte na otázky, či budete vykurovať veľkú kúpeľňu alebo len toaletu, či ho chcete používať aj na sušenie, prípadne koľko okien je v miestnosti a či je dom zateplený. Samozrejme, predajca by vám mal odporučiť rebríkový radiátor s optimálnym výkonom pre vaše potreby.

Vo všeobecnosti však platí, že na meter kubický potrebujete 100 W výkonu radiátoru. Maximálna teplota kúpeľňového radiátora je pritom u väčšiny modelov 110 stupňov.

Ďalšie možnosti kúrenia v kúpeľni

Doskový radiátor

Doskový radiátor je voľbou, ktorú nájdete v rodinných  či novších bytoch. Ide o novší typ plechového radiátora, ktorý pripomína dosku s vertikálnymi priehlbinami. Vyhrievanie radiátoru zabezpečuje buď centrálne kúrenie samostatne alebo v kombinácii s elektrickou tyčou, ktorá ohreje vodu v radiátore aj mimo vykurovacej sezóny.

Vykurovacia rohož, resp. podlahové kúrenie

Jej vyhrievaciu schopnosť si vaše nohy užijú po každej sprche. Podlahové kúrenie je, ako názov napovedá zabudované pod podlahou a vyhrieva dlažbu. Je napojené na elektrickú energiu, môžete si ju sami vypínať a zapínať či dokonca automaticky nastaviť podľa potreby. Jeho závislosť od elektrickej energie je zároveň jej nevýhodou. Prevádzka má vyššie náklady.

Elektrický ohrievač

Elektrický vyhrievač je výborný pomocník na rýchle vykúrenie kupeľne v rodinách s bábetkami. Nakoľko ide o elektrické zariadenie, pri jeho používaní je nutné dbať na bezpečnosť a zamedziť mu kontakt s vodou. Jeho prevádzka nepatrí medzi najlacnejšie, preto sa ho oplatí používať v kombinácii s iným systémom vykurovania.