Ako zariadiť študentské izby? Nechajte to hlavne na vašich deťoch

Premeniť detské kráľovstvo na izbu dospievajúceho študenta nemusí byť jednoduchá úloha.

Inovácia priestoru si vyžaduje nielen výmenu nábytku, ale aj dispozičné a štýlové prispôsobenie interiéru novým potrebám mladého človeka.

Okrem priestorových možností izby sa však budete musieť popasovať aj s večnou nespokojnosťou jej obyvateľa. Nič sa nedá robiť, do zásadných rozhodnutí ho budete musieť zapojiť.

Začnite spoločne pekne od podlahy.

Vyhoďte koberec

4a35f0031cb7398727c9b6014b572265Časom, keď sa vaše dieťa hralo na zemi, definitívne odzvonilo.

Teplá pokrývka podlahy s rozprávkovým motívom už teda nebude nutná ani žiaduca. Pre pokoj v rodine vám odporúčame koberec z izby jednoducho vyhodiť a ponechať len parkety alebo laminátovú podlahu.

Počítajte s tým, že váš vstup do kráľovstva tínedžera bude obmedzený a on sa pravdepodobne pri upratovaní nebude pretŕhať. Tvrdá podlaha je pre študentské izby najpraktickejšie riešenie.

Ak predsa len trváte na oteplení priestoru kobercom, stavte na menšie predložky k posteli alebo v priestore, kde sa bude sedieť.

Osloboďte okná a steny

eaebbe5c23f900e7fdc235700ba1c2a2Do študentskej izby sa musí zmestiť väčšina života mladého človek.

Nesnažte sa tam natlačiť ďalšie zbytočnosti v podobe vzorovaných zácloniek, ťažkých závesov a farebných stien. Okná nechajte holé, použite rolety alebo len ľahké hladké závesy.

Steny pokojne nechajte biele alebo voľte svetlé farby.

Váš študent už aj tak má predstavu o tom, čo na nich bude visieť. Farby a vzory by sa v priestore zbytočne bili, Vytvorte svetlý a vzdušný interiér. Dekorujte výlučne vankúšmi. Tých môže byť nekonečne veľa.

Zónujte

bee84a41689d1e0fd7dbf620e92cb0a5710705e7a99ef4d9dd7ff2461b855a2bf244b1462782bcd8576fe887075e5ff0Tínedžer potrebuje vo svojej izbe tri základné zóny – zónu pre spánok a oddych, zónu pre prácu a učenie sa a takzvanú spoločenskú zónu alebo priestor pre prijímanie návštev.

Ideálne je, ak sú tieto tri časti od seba nejakým spôsobom oddelené.

Zóne pre spánok a oddych postačuje posteľ, prípadne nočný stolík. Priestor pre učenie si žiada konferenčný stôl, stoličku a veľmi dôležité: dostatok prirodzeného alebo aspoň umelého svetla. Spoločenská zóna potrebuje priestor pre sedenie, prípadne stolík. Jednotlivé časti môžete od seba oddeliť odstupom v priestore, ale napríklad aj nábytkom.

Veľmi dobrý nápad je aj vertikálne členenie. Posteľ môže byť pokojne zodvihnutá pod strop a priestor pod ňou využitý pre prijímanie návštev alebo na prácu.

Úložný priestor

f79bc58f428c7af47b54bec67773d7ba40716374e54495d5e56cc68e4c7250b3171285b9be4f413a6b1d86984a352272V študentskej izbe, samozrejme, využijete niektoré police, komody a regále z detskej izby.

Pri zariaďovaní však myslite aj na to, že váš dospievajúci si už nebude ukladať hračky.

Bude potrebovať priestor a boxy na knihy, zošity, záujmové, spomienkové a dekoratívne predmety. Ale napríklad aj na množstvo oblečenia, topánok a kozmetiky. Pribudnúť by mali ako šatníkové skrine, tak otvorené police a použiť môžete aj vlastné kreatívne nápady. Všetko sa zaručene využije.

Kútik snov

de09d4bb173ac6737875f827e7708fa11ada811c7de7e4072fa0057ee494f0e7ffaa6156cd395bdd4963c34f9658ad1aPri zariaďovaní a dekorovaní priestoru budete svojho tínedžera pravdepodobne v mnohom usmerňovať a občas si aj skočíte do vlasov.

V jednom mu však vyjdite plne v ústrety. Vytvorte mu kútik, ktorý bude iba jeho. Zamerajte sa pritom na jeho záľuby, priateľov, milované osoby, miesta, činnosti, čokoľvek, čo má rád.

Ak rád číta, vytvorte mu útulné miesto pre príjemné chvíle s knihou. Ak miluje fotografovanie, urobte mu výstavu jeho najlepších záberov.

Ak je to romantická duša, dajte jej priestor na snívanie. Vybudujte mu kútik, ktorý bude milovať. 

fotografie: pinterest.com

Ako zariadiť spálňu ako oázu vášho pokoja

zariadenie spálne
shutterstock

Vyberaniu nábytku a zariaďovaniu bytu venujeme kopec času. Keď však ide o spálňu, sme ochotní upustiť z našich nárokov a namiesto poctivého výberu doplnkov mávneme rukou.

“Veď tam budem len spať” poviete si.

Pravdou však je, že v spálni trávime v priemere jednu tretinu nášho života a vhodne zariadená spálňa ovplyvňuje aj kvalitu spánku.

Zariadenie spálne začína výberom izby

Ak zariaďujete byt alebo dom, nevyberajte si spálňu podľa veľkosti priestoru. Či už je miestnosť veľká a so šatníkom alebo naopak maličká, vďaka vhodne zvolenému zariadeniu dokáže spĺňať všetky nároky.

8b1096420a78650bff129ca56cffcdc9

Dôležitejší parameter ako rozloha je orientácia na svetovú stranu a dispozícia v rámci bytu. Odborníci tvrdia, že ideálna spálňa by mala byť orientovaná na sever, prípadne na severo-východ či severo-západ. Dôvodom je príjemný chládok, ktorý zabezpečí práve chladnejšia severná strana.

Rýchly tip

Nezabudnite, že spálňa by mala byť najchladnejšou miestnosťou v byte.

Ďalším dôležitým parametrom je hluk. Vyhnite sa spálni orientovanej na rušnú ulicu a rovnako zvážte, ktorá časť vášho bytu či domu je najhlučnejšia. Ak ste spoločenský a radi usporiadávate oslavy u vás v obývačke, spálňa hneď vedľa nemusí byť dobrý nápad.

Ak sa riadite filozofiou Feng shui, vyvarujte sa spálni vedľa kuchyne či v podkroví. Spanie v blízkosti kuchyne bolo v minulosti príznačné pre služobníctvo. Dnes to síce neplatí, no podľa Feng shui takéto spanie oslabuje vaše postavenie v rodine a dochádza k negatívnemu miešaniu rolí. Podkrovie zas pôsobí rušivo a nie je vhodné pre rodičovskú spálňu.

Cieľom zariaďovania spálne by mala byť vkusná miestnosť, v ktorej sa od prvého momentu budete cítiť príjemne a uvoľnene.

Spálňa nie je sklad

Ak máte to šťastie a zariaďujete priestrannú plochu, nezapracte priestor zbytočnosťami.

Žehliaca doska, vysávač, športové náradie či dokonca pracovný stôl nemá v spálni čo hľadať. Spálňa je vašou oázou pokoja, miestom, kam sa máte vracať s radosťou.

Všetky prvky v spálni vám majú prinášať radosť a pokoj. Pohľad na žehliacu dosku či stoh papierov na pracovnom stole vám k pokoju nepridá. Pokiaľ je spálňa jediné miesto, kde tieto veci môžete skladovať, skúste ich nemať na očiach. Pracovný stôl umiestnite tak, aby ste naň nemali priamy pohľad z postele. Žehliacu dosku skúste zasunúť za skriňu a športové potreby zhrňte do krabice.

Oáza pokoja

Pre výdatný spánok je dôležitý kľud a pocit pokoja. Vyhnite sa výrazným farbám, ktoré vašu myseľ burcujú k činnosti. Namiesto nich zvoľte ukľudňujúci interiér v béžovej, bielej, hnedej farbe alebo v pastelových odtieňoch.

Zarámované fotografie vašich rodinných príslušníkov vystavte v obývačke alebo chodbe. Spálňa na to nie je vhodná. Pohľad na rodinné fotky vyvolávajú emócie a tie vám môžu prekaziť pokojné zaspávanie.

Za problémami so spánkom často stojí elektronika. Počítače ani televízia nemajú v spálni čo hľadať.

d389cdaa53e2728f65acd87d52c10e46

spalnaZákladom je vhodná posteľ

Zariadenie spálne sa začína výberom vhodnej postele. Jej veľkosť, farba aj charakter určí smerovanie zvyšku nábytku a doplnkov.

Minimálna šírka postele pre 1 osobu je 80 cm.

Ak veríte Feng shui, single posteli sa vyhnite aj keď momentálne nemáte partnera. Veľká, dvojlôžková posteľ, vám pomôže pritiahnuť lásku. Šírka manželskej postele musí mať najmenej 160 cm.

Veľmi dôležitá je aj jej dĺžka.

Vhodná posteľ má mať o 25 cm viac ako je vaša výška – len tak si na nej dokážete maximálne odpočinúť.

Veľa ľudí zabúda na výšku postele. Optimom je 45 – 55 cm aj s matracom. Pokiaľ ste nižšieho vzrastu, alebo máte problémy s kĺbmi, zvoľte posteľ o čosi nižšiu.

Alfou a omegou kvalitného spánku je vhodný matrac. S jeho výberom sa neponáhľajte a zvážte všetky dostupné možnosti.

Pre väčší komfort odporúčame manželskú posteľ s 2 matracmi. Vďaka nim spíte na jednej ploche s partnerom, no predsa oddelene. Ak si vyberiete jeden spoločný matrac, musíte rátať s tým, že budete cítiť každý partnerov pohyb či otočenie.

a0cf8baecdaedae9ae3d8e3621d65118Umiestnenie postele

Pri umiestňovaní postele berte do úvahy vaše priestorové možnosti.

K posteli by mal byť ľahký prístup a ani v noci by ste nemali zakopávať do nábytku naokolo. Pred finálnym rozhodnutím kam s posteľou, skontrolujte prívody tepla – umiestnenie radiátorov, sálajúce teplo ale tiež prefukujúce okná či možný prievan.

Ak okná v zimných mesiacoch netesnia a spolu s dverami vytvárajú prievan, posteľ umiestnená medzi nimi nie je dobrý nápad. Vypomstiť sa vám to môže nepríjemnou migrénou.

Niektorí dizajnéri uprednostňujú posteľ pod oknom, iní naopak pri stene. Objavujú sa tiež netradičné umiestnenia do priestoru. Zaručená informácia, ako je to najlepšie, neexistuje.

Vyberajte podľa svojich subjektívnych pocitov a vkusu. Ak vám slnečné lúče spríjemňujú vstávanie, nebráňte sa posteli pod oknom. Odborníci sa však zhodujú v tom, že najvhodnejšie je, keď prirodzené svetlo dopadá na posteľ z boku.

moderna-spalna-so-sedenim

koberec-2Nočný stolík a podnožka k posteli

Keby ste sa v spálni museli obmedziť len na 2 typy nábytku, okrem postele by to rozhodne mal byť nočný stolík. Nielenže vizuálne priestor dotvorí, ale je dôležitý aj po svojej funkčnej stránke.

Nočné stolíky by mali byť z oboch strán postele a dizajnovo rovnaké. Ak preferujete netradičné interiéry, môžete zvoliť aj rôzne stolíky. Jedinou podmienkou je, aby boli v rovnakej výške. Tá by mala byť minimálne taká, ako výška postele, prípadne o trošku vyššia.

nocny-stolik-2

koberec

Ak vám to priestorové možnosti dovolia, zaobstarajte si podnožku k posteli. V našich končinách je tento prvok stále nedocenený.

Vhodne zvolená podnožka však dodá vašej spálni na útulnosti a elegantnosti. Navyše máte priestor na odkladanie vankúšov alebo prehozu.

podnozka

a7703965a2ae01352c23f4638592d136Pre bosé nohy

Nie je nič horšie ako prebudiť sa do chladného rána a vykročiť z postele na studenú dlážku bosou nohou. Na prvý pohľad drobnosť vás môže rozladiť na celé ráno. Zadovážte si koberček alebo kožušinu príjemnú na dotyk a vstávajte s úsmevom.

kobercek

d1a73a9ff8e742339d06f48f5b436003Skriňa a komoda

Ideálna spálňa je taká, v ktorej nemusíte skladovať oblečenie na celý rok. Pre mimosezónny kusy oblečenia si vyhraďte vstavané skrine na chodbe alebo v prípade domu samostatný šatník alebo kumbál. Pri zariaďovaní klasickej panelákovej spálne to však často nejde.

ulozny-priestor

1c7452c8cd5fa98c43aacfa3a55365b4Pred nákupom skrine si zrátajte množstvo vášho a partnerovho oblečenia plus doplnkov a vyberte si najvhodnejší variant s úložným priestorom. Súčasťou skrine by malo byť zrkadlo aby ste od obliekania nemuseli odbiehať na chodbu alebo do kúpeľne.

komoda

komoda-2Komoda je vďačným a aj oku lahodiacim kúskom nábytku, ktorý by nemal chýbať v žiadnej spálni. Komoda so zásuvkami slúži na odkladanie posteľného prádla, uterákov ale aj spodného prádla a ponožiek.

Posvieťte si

S umelým osvetlením narábajte opatrne.

Spálňa nepotrebuje centrálne stropné svetlo.

Namiesto neho sa zamerajte na viacero menších zdrojov svetla. Mimoriadne vhodné sú aj bodové svetlá, ktoré priestoru dodajú príjemnú atmosféru. Ak v posteli zaspávate s knižkou v ruke, dbajte na ostrejšie osvetlenie.

4e73021d278c1545670aa808a45d1654

Vychytávky do veľkej spálne

Zariadenie spálne, ktorá má dostatok priestoru je sen každého z nás.

Ak máte priestoru na rozdávanie, vytvorte si v spálni kút na čítanie. Stačí 1 či 2 pohodlné kreslá, k tomu malý stolík na čaj a miesto len pre vás je na svete. Okrem čítania a relaxu využite toto miesto na rozprávanie sa s partnerom.

kreslo

sedenie

Kozmetický stolík v spálni je snom každej ženy. Priestranný, so šuflíkmi a veľkým zrkadlom. Kozmetický stolík umiestnite čo najbližšie k oknu.

kozmeticky-stolik-3

kozmeticky-stolik-2

Obrázky: Pinterest.com