Ako zariadiť študentské izby? Nechajte to hlavne na vašich deťoch

Premeniť detské kráľovstvo na izbu dospievajúceho študenta nemusí byť jednoduchá úloha.

Inovácia priestoru si vyžaduje nielen výmenu nábytku, ale aj dispozičné a štýlové prispôsobenie interiéru novým potrebám mladého človeka.

Okrem priestorových možností izby sa však budete musieť popasovať aj s večnou nespokojnosťou jej obyvateľa. Nič sa nedá robiť, do zásadných rozhodnutí ho budete musieť zapojiť.

Začnite spoločne pekne od podlahy.

Vyhoďte koberec

4a35f0031cb7398727c9b6014b572265Časom, keď sa vaše dieťa hralo na zemi, definitívne odzvonilo.

Teplá pokrývka podlahy s rozprávkovým motívom už teda nebude nutná ani žiaduca. Pre pokoj v rodine vám odporúčame koberec z izby jednoducho vyhodiť a ponechať len parkety alebo laminátovú podlahu.

Počítajte s tým, že váš vstup do kráľovstva tínedžera bude obmedzený a on sa pravdepodobne pri upratovaní nebude pretŕhať. Tvrdá podlaha je pre študentské izby najpraktickejšie riešenie.

Ak predsa len trváte na oteplení priestoru kobercom, stavte na menšie predložky k posteli alebo v priestore, kde sa bude sedieť.

Osloboďte okná a steny

eaebbe5c23f900e7fdc235700ba1c2a2Do študentskej izby sa musí zmestiť väčšina života mladého človek.

Nesnažte sa tam natlačiť ďalšie zbytočnosti v podobe vzorovaných zácloniek, ťažkých závesov a farebných stien. Okná nechajte holé, použite rolety alebo len ľahké hladké závesy.

Steny pokojne nechajte biele alebo voľte svetlé farby.

Váš študent už aj tak má predstavu o tom, čo na nich bude visieť. Farby a vzory by sa v priestore zbytočne bili, Vytvorte svetlý a vzdušný interiér. Dekorujte výlučne vankúšmi. Tých môže byť nekonečne veľa.

Zónujte

bee84a41689d1e0fd7dbf620e92cb0a5710705e7a99ef4d9dd7ff2461b855a2bf244b1462782bcd8576fe887075e5ff0Tínedžer potrebuje vo svojej izbe tri základné zóny – zónu pre spánok a oddych, zónu pre prácu a učenie sa a takzvanú spoločenskú zónu alebo priestor pre prijímanie návštev.

Ideálne je, ak sú tieto tri časti od seba nejakým spôsobom oddelené.

Zóne pre spánok a oddych postačuje posteľ, prípadne nočný stolík. Priestor pre učenie si žiada konferenčný stôl, stoličku a veľmi dôležité: dostatok prirodzeného alebo aspoň umelého svetla. Spoločenská zóna potrebuje priestor pre sedenie, prípadne stolík. Jednotlivé časti môžete od seba oddeliť odstupom v priestore, ale napríklad aj nábytkom.

Veľmi dobrý nápad je aj vertikálne členenie. Posteľ môže byť pokojne zodvihnutá pod strop a priestor pod ňou využitý pre prijímanie návštev alebo na prácu.

Úložný priestor

f79bc58f428c7af47b54bec67773d7ba40716374e54495d5e56cc68e4c7250b3171285b9be4f413a6b1d86984a352272V študentskej izbe, samozrejme, využijete niektoré police, komody a regále z detskej izby.

Pri zariaďovaní však myslite aj na to, že váš dospievajúci si už nebude ukladať hračky.

Bude potrebovať priestor a boxy na knihy, zošity, záujmové, spomienkové a dekoratívne predmety. Ale napríklad aj na množstvo oblečenia, topánok a kozmetiky. Pribudnúť by mali ako šatníkové skrine, tak otvorené police a použiť môžete aj vlastné kreatívne nápady. Všetko sa zaručene využije.

Kútik snov

de09d4bb173ac6737875f827e7708fa11ada811c7de7e4072fa0057ee494f0e7ffaa6156cd395bdd4963c34f9658ad1aPri zariaďovaní a dekorovaní priestoru budete svojho tínedžera pravdepodobne v mnohom usmerňovať a občas si aj skočíte do vlasov.

V jednom mu však vyjdite plne v ústrety. Vytvorte mu kútik, ktorý bude iba jeho. Zamerajte sa pritom na jeho záľuby, priateľov, milované osoby, miesta, činnosti, čokoľvek, čo má rád.

Ak rád číta, vytvorte mu útulné miesto pre príjemné chvíle s knihou. Ak miluje fotografovanie, urobte mu výstavu jeho najlepších záberov.

Ak je to romantická duša, dajte jej priestor na snívanie. Vybudujte mu kútik, ktorý bude milovať. 

fotografie: pinterest.com

Návod, ako zariadiť detskú izbu, aby sa v nej vaše dieťa cítilo čo najlepšie

shutterstock

Keď ide o deti, rodičia sú ochotní splniť svojim ratolestiam aj to posledné.

Stačí jeden detský pohľad a razom neexistuje nič ako pridrahá hračka alebo zbytočnosť do izbičky. Veď keď to našim drobcom spraví radosť, za tie peniaze to stojí.

Pri zariaďovaní detskej izby sa riaďte rozumom a skĺbte aktuálne detské trendy s klasickými funkčnými prvkami.

Ako zariadiť detskú izbu

Ako zariadiť detskú izbu, ktorá bude vyhovovať potrebám vášho dieťaťa aj vášmu vkusu, nie je jednoduché.

Izba by mala spĺňať 3 základné funkcie:

  • spánok,
  • učenie,
  • a hranie sa.

Miestnosť si preto rozdeľte na 3 zóny a pristupujte k nim ako k samostatnýcm jednotkám. Všetky časti by však mali byť v rovnakom štýle a navzájom vizuálne prepojené.

Pre sladké sníčky

Na trhu máme rôzne typy detských postelí a váľand. Nájdeme medzi nimi aj postele v menších, detských veľkostiach. Menšia posteľ síce nezaberá veľa miesta a vizuálne pôsobí rozkošne, z praktických dôvodov však odporúčame zakúpiť dieťaťu posteľ v štandardnom “dospeláckom” rozmere. Takúto posteľ s kvalitným matracom nie je nutné meniť ani po pár rokoch.

Niektoré deti majú problém so spaním. Pomôcť môže posteľ s baldachýnom, tmavá maľovka okolo postele alebo tlmené svetlo v chladných odtieňoch.

ako-zariadit-detsku-izbu-7

ako-zariadit-detsku-izbu-15

ako-zariadit-detsku-izbu-22

Na samé jednotky

Pracovný kútik v podobe písacieho stola je dôležitou súčasťou detskej izbičky. Stôl by mal byť umiestnený v blízkosti okna a dostatočne osvetlený aj umelým svetlom.

Rýchly tip

Ak máte doma praváka, svetlo by malo na stôl dopadať zľava.

Neodfláknite výzdobu steny a priestoru bezprosredne v okolí stola. Práve toto miesto má za úlohu dieťa motivovať a inšpirovať. Namiesto rozprávkových plagátov je to priestor vhodný na umiestnenie mapy sveta, abecedy a iných školských pomôcok.

Pozornosť venujte aj výberu vhodnej stoličky. Tá by mala byť správne tvarovaná, ideálne ergonomická, a polohovateľná.

ako-zariadit-detsku-izbu-14

ako-zariadit-detsku-izbu-13

ako-zariadit-detsku-izbu-25

ako-zariadit-detsku-izbu-29

ako-zariadit-detsku-izbu-23

Vypnutie pri hre

Zónu určenú na hranie tvorí hlavne úložný priestor na hračky a dostatočné veľká plocha na zemi. Aby vaše dieťa pri hre neprechladlo, odporúčame do tejto časti umiestniť koberec. Ten navyše zónu opticky oddelí od ostatných častí v izbe.

Hračky môžete skladovať na policiach, otváracích skriniach alebo v úložných košoch. Výhoda košov je, že hračky do nich stačí zhrnúť a v izbe je okamžitý poriadok.

ako-zariadit-detsku-izbu-3

ako-zariadit-detsku-izbu-21

ako-zariadit-detsku-izbu-30

Životnosť detskej izby

Myslite tiež ekonomicky a položte si otázku:

  • Na aké dlhé obdobie má detská izba slúžiť?
  • Som ochotný meniť zariadenie a charakter izby každé 2 roky alebo je toto izba kam poputuje maturitné vysvedčenie?

Väčšina z nás sa prikláňa k funkčnému zariadeniu, ktoré vydrží niekoľko rokov.

Je samozrejmé, že niektoré časti nábytku a doplnkov budete po čase meniť. Pri systematickom zariaďovaní detskej izby ostane základ aktuálny aj o dekádu neskôr.

Pozrite sa s nami na pár tipov, ako zariadiť detskú izbu.

ako-zariadit-detsku-izbu-4

ako-zariadit-detsku-izbu-11

1. Zabudnite na ružovú a modrú

Poznáte to už z obdobia tehotenstva. Vecičky pre dievčatko sú cukríkovo ružové, pre chlapčeka nebesky modré. Rozdelenie farieb podľa pohlavia detí patrí medzi najčastejšie rodové stereotypy.

V súčasnosti nikoho neprekvapí, keď je dievčatko od hlavy po päty odeté v sivom a chlapček v žltom. Rovnako to platí aj pre detské izby. Zariadenie v sladkej ružovej je roztomilé pre škôlkarku, no s príchodom prvých trvalých zúbkov bude vaše dievčatko túžiť po zmene.

Ak chcete izbu udržať dlhodobo aktuálnu a trendovú, vyberajte z rodovo neutrálnych farieb. V súčasnosti je vychytená biela v kombinácii s pastelovými odtieňmi. Ak vám prílišná neutrálnosť nevyhovuje, vyberajte zo žltej, zelenej, fialovej či tmavomodrej.

Niekomu sa takto neutrálna izba môže zdať nudná. Opak je pravdou, neutrálnosť vám dáva možnosť dotiahnuť izbu do dokonalosti v podobe doplnkov.

ako-zariadit-detsku-izbu-6

ako-zariadit-detsku-izbu-16

ako-zariadit-detsku-izbu-20

2. Zbohom Frozen, dovidenia Transformers

Nedajte sa zmiasť aktuálnym vkusom a preferenciami vášho dieťaťa.

Váš predškolák možno túži po posteli s potlačou Transformers, no neprejde ani pár mesiacov a v kurze bude iná, práve vychytená rozprávka. Meniť celé časti nábytku je v takomto prípade zbytočný luxus. Obľúbených rozprávkových hrdinov však neignorujte úplne. Stačí zakúpiť posteľné obliečky alebo obrázky na stenu a máte po probléme.

ako-zariadit-detsku-izbu-5

ako-zariadit-detsku-izbu-10

3. Čím drahšie, tým neutrálnejšie

Do niektorých kúskov nábytku sa oplatí investovať. Majte na pamäti, že čím drahší kúsok kupujete, tým dlhší čas by mal v detskej izbe pobudnúť. Zamerajte sa preto na elegantné, klasické kusy. Módne vychytávky sezóny zaobstarajte za pár eur. Ich vyhodenie vás bude o to menej bolieť.

ako-zariadit-detsku-izbu-18

ako-zariadit-detsku-izbu-12

ako-zariadit-detsku-izbu-26

ako-zariadit-detsku-izbu-24

Bezpečnosť na prvom mieste

Zariaďovanie izbičky pre menšie deti obnáša niekoľko bezpečnostných kritérií.

Malé deti radi objavujú okolitý svet ústami. Olizujú, ochutnávajú a hryzú všetko rad radom. Dbajte preto na použitie kvalitných a zdravotne neškodných materiálov. Pokiaľ sa rozhodnete zrenovovať a premaľovať starší drevený nábytok, zaobstarajte si špeciálnu farbu určenú na detský nábytok a hračky.

Zariadenie a doplnky by nemali mať ostré hrany. Skrine a police napevno upevnite k stene. Neexistuje neupevnený kus nábytku, ktoré by dieťa nevedelo prevrhnúť.

Okná zabezpečte tak, aby ho dieťa nedokázalo samé otvoriť. Samozrejmosťou by mali byť aj detské poistky v elektrických zásuvkách.

ako-zariadit-detsku-izbu-9

ako-zariadit-detsku-izbu-19

Kreativita sa nie vždy cení

Deti radi maľujú, kreslia a vystrihujú. Zlou správou je, že častokrát si to zlíznu naše steny. Aby ste tomu predišli, vyhraďte deťom časť steny, ktorú môžu pomaľovať podľa chuti. Pripevnite na ňu kriedovú tabuľu, tabuľu na fixky, nadrozmernú omaľovánku alebo namaľujte stenu špeciálnou farbou, na ktorú je možné kresliť fixkou. Stačí málo a budete spokojní aj vy aj váš malý umelec.

ako-zariadit-detsku-izbu-8

ako-zariadit-detsku-izbu-27

 

ako-zariadit-detsku-izbu-28

ako-zariadit-detsku-izbu-17