Ako vybrať to pravé osvetlenie do kuchyne

Osvetlenie kuchyne

Kuchyňa je najviac vyťaženou miestnosťou v celom byte a jej osvetlenie si vyžaduje dôkladnú prípravu. Mnohí fázu plánovania preskočia a hneď sa vrhnú na tú najpríjemnejšiu časť – výber a kúpu svietidiel. Častokrát to vedie k dodatočným úpravám, posúvaniam lámp a káblov, či vysekávania elektrických rozvodov. Takéto dodatočné zásahy zbytočne zvyšujú naše náklady na zariadenie alebo rekonštrukciu. Poďme sa pozrieť ako si vybrať funkčné a štýlové osvetlenie do kuchyne na jedenkrát.

Srdce domova

Kuchyňa je jediná miestnosť v ktorej sa striedame počas celého dňa. Od prípravy raňajok, varenia, relaxe pri kávičke, rodinného obeda až po sviatočné večere a pohostenie pre priateľov. Nie je ničím nezvyčajným vidieť deti za kuchynským stolom ako si kreslia alebo robia úlohy, zatiaľ čo dospelí pripravujú večeru.

Pri plánovaní osvetlenia do kuchyne je dôležité brať do úvahy jej špecifiká. Vysoké stropy dodávajú kuchyni na pompéznosti no vyžadujú viac svetla. Veľmi dôležitá je aj farebná paleta kuchyne. Biela farba svetlo rozptyľuje, naopak čierna priestor opticky zmenšuje a svetlo pohlcuje.

Čierne kuchynské skrinky a steny s čiernou tabuľovou úpravou sú v súčasnosti veľkým hitom. Málo svetelných zdrojov môže trendovú kuchyňu premeniť na ponurú miestnosť, v ktorej sa nebudete cítiť príjemne.

čierna kuchyňa s osvetlením
pinterest.com

Osvetlenie do kuchyne a jeho teplota

Kým si vysvetlíme rozdiely v jednotlivých typoch osvetlenia, spomenieme ešte 2 často prehliadané, no dôležité atribúty osvetlenia. Laicky povedané ide o „farbu“ svetla a jeho skresľovanie skutočných farieb.

Od žltej k modrej

Rôzne zdroje svetla majú rozdielnu „farbu“. Ľudovo rozdeľujeme svetlo na teplé a studené. Odborne sa táto farba nazýva teplota chromatickosti a udáva sa v Kelvinoch (K). Teplé svetlo má menej ako 3300 K, neutrálne biele svetlo má 3300 až 5000 K a denné svetlo viac ako 5000 K.

LED svetelné zdroje majú 3000 až 6500 K. Rôzni výrobcovia označujú farby inak, najčastejšie sa stretneme s označením ako teplá biela, denná (neutrálna) biela a studená biela. Čím je hodnota v kelvinoch nižšia, tým je svetlo žltšie a teplejšie. Naopak, čím je kelvinov viac, tým je studenšie a viac do modra.

Teplé, viac žlté svetlo je vhodné do obývačky, detskej izby, spálne. Jednoducho všade tam, kde sa relaxuje. Biele svetlo je ideálne do kuchyne, kúpeľne a pracovne. So studeným bielym svetlom sa v domácnostiach nestretávame, je primárne určené na priemyselné využitie.

teplota svetla
pinterest.com

Príklady farebnosti

1900 K – farba sviečky

2800 K – klasická žiarovka, východ a západ slnka

3200 K – halogén

4000 K – studená biela žiarivka

5000 K – denné svetlo

6000 K – jasné poludňajšie svetlo

7000 K – ľahko zamračená obloha

8000 K – oblačno, hmlisto

Čo je to CRI index?

Možno ste o ňom nikdy nepočuli, no reč je o dôležitom parametri osvetlenia. Jedná sa o Index podania farieb a označuje ho skratka CRI (z anglického color rendering index). Hodnota indexu je od 0 do 100 pričom CRI 100 označuje najvernejšie podanie farieb  odpovedajúce jasnému dennému svetlu. Čím nižšie CRI, tým sú farby viac skreslené.

Treba však podotknúť, že pre miestnosti určené na oddych nie je parameter CRI až tak dôležitý. V domácnostiach sa naň kladie dôraz hlavne v kúpeľni čo oceňujú hlavne ženy pri rannom líčení. Vďaka kvalitnému osvetleniu v kuchyni zas vidíte pokrmy v reálnom svetle a tak viete ľahšie rozlíšiť čerstvé potraviny od tých starších.

ukážka CRI
pinterest.com

3 typy osvetlenia

Nie nadarmo sa kuchyni hovorí aj srdce domova. Takto frekventovaný priestor si zaslúži dôkladnú pozornosť vo výbere osvetlenia. Tajomstvo dokonale osvetlenej kuchyne je v kombinácií rôznych typov osvetlenia. Poznáme 3 základné typy a to ambientné, pracovné a akcentové. Ich správny mix dodá priestoru charakter a pomôže navodiť pocit domova.

Ambientné osvetlenie

Ide o základné centrálne osvetlenie miestnosti. Väčšinou má podobu lustru alebo iného stropného svietidla. Je univerzálne a malo by sa pravidelne rozptyľovať po celej kuchyni. V minulosti sa za centrálne svietidlo považovala visiaca lampa nad jedálenským stolom.

V súčasnosti sa stretávame s kombináciou stropného svietidla s lampou nad jedálenským stolom. Osvetlenie stola má tiež svoje pravidlá. Môžete použiť jedno alebo viac visiacich svietidiel. Tie by mali byť nad stolom vo výške 60 až 70 cm.

Lampy by vám a vašim spolusediacim nikdy nemali prekážať pri pohľade do očí. Ak ste vyšší, je treba ich zdvihnúť ešte o čosi nahor. Osvetlenie nad jedálenským stolom by malo byť viac žlté, teplé aby podtrhlo príjemnú atmosféru pri stole.

Pracovné osvetlenie

Vyžaduje sa všade tam, kde pracujete, krájate, varíte. Veľkou chybou je spoliehať sa na ambientné svetlo. Stropné svietidlo síce dokáže rozptýliť svetlo rovnomerne po celej kuchyni, no vy sami si na pracovnú dosku vrháte tieň. Tým si zhoršujete pracovné podmienky pri varení.

Pracovné osvetlenie by malo byť súčasťou podsvietenia kuchynskej linky. Najčastejšie sa s nim stretávame v podobe LED pások pripevnených na spodný okraj horných kuchynských skriniek. Zabudnúť by sme nemali ani na osvetlenie sporáka, drezu, prípadne pracovného ostrovčeka.

Nad pracovný ostrov sa podobne ako nad jedálenský stôl umiestňujú visiace svietidlá. V tomto prípade by mali byť vo výške cca 80 cm nad ostrovčekom. Samozrejme platí to isté ako pri jedálenskom stole, ak ste vyšší, zaveste svietidlo do takej výšky, aby ste doň neudierali hlavou. Pracovné svetlo vyberajte biele, ideálne s čo najvyšším CRI. Biele svetlo nabudzuje k výkonu a vďaka vysokému CRI uvidíte skutočnú farebnosť potravín.

Akcentové osvetlenie

Hovorí sa, že aj málo stačí k dokonalému interiéru. V otázke osvetlenia je tým „málom“ jednoznačne akcentové osvetlenie. V starších domácnostiach ho takmer nenájdete. Neplní žiadnu dôležitú funkciu bez ktorej sa nedá v kuchyni existovať. Robí však niečo viac – dodáva kuchyni charakter a jedinečnú atmosféru.

Používa sa na „vypichnutie“ zaujímavých prvkov, ako sú napr. umeleckého diela, zaujímavej zásteny, vitríny s vystaveným riadom či police s kvetmi. Ideálne je preň žlté svetlo, ktoré priestor zmäkčuje a spríjemňuje.

Aký štýl si vybrať

Osvetlenie kuchyne by malo ladiť s celkovým štýlom vášho interiéru. Pokiaľ máte kuchyňu spojenú s obývačkou, prispôsobte dizajn kuchynských svietidiel so svietidlami v obývacej časti. Len tak docielite príjemný prechod z obývačky do kuchyne.

Všeobecne platí, že bodovými svetlami a stropnými svietidlami nič nepokazíte. Efektným a jednoduchým riešením je škandinávsky štýl. Jeho jednoduchosť a čisté línie sa hodia takmer do každého interiéru.

Či si zvolíte visiace lampy, nástenné lampy, stojace typy alebo štipce, pamätajte, že najlepšou investíciou sú kvalitné a nadčasové kúsky.

Ako si vybrať najlepší digestor do samostatnej kuchyne alebo kuchyne s obývačkou

shutterstock

V dnešnej dobe sú kuchyne prepojené s obývačkou už akýmsi štandardom, a tak sa digestor stáva súčasťou každej domácnosti. Ak neviete, ako si vybrať odsávač pár, v nasledujúcom článku vám prinášame užitočné tipy a rady.

Na čo vlastne slúži digestor?

Možno ste si mysleli, že úlohou digestora je zbaviť vašu domácnosť nepríjemného zápachu vznikajúceho počas varenia. Pravdou však je, že digestor má omnoho viac funkcií týkajúcich sa ovzdušia, ktoré doma dýchate. Znižuje tiež vlhkosť a je veľmi vhodný v prípade, že máte plynový sporák – odsáva totiž oxidy dusíka, ktoré vznikajú pri spaľovaní plynu.

Vedeli ste napríklad, že pri varení sa vlhkosť vzduchu môže zvýšiť až na 90 %? V takom prípade je dôležité vetranie. To však v zimných mesiacoch nie je najvhodnejšie, a tak prichádza na rad použitie digestora.

Dnes je na trhu množstvo dizajnových kúskov a odsávač pár sa tak pokojne môže stať dominantným prvkom vo vašej kuchyni. Obľube sa tešia rustikálne pôsobiace digestory vhodné napríklad do kuchyne v provensálskom duchu, ale aj moderné digestory s kovovým dizajnom. Ak si lámete hlavu nad tým, ako si vybrať digestor, ktorý sa hodí do vašej kuchyne, využite služby bytového dizajnéra. Ten vám s výberom určite poradí.

Keď sme už pri dizajne digestorov, najvýraznejšie vo vašej kuchyni bude pôsobiť ostrovčekový digestor. Tento typ sa umiestňuje na strop priamo nad varnú dosku. Ak však chcete naopak niečo menej nápadné, môžete si digestor nechať zabudovať do vašej kuchynskej linky. Dôležité aj tiež zvoliť správnu veľkosť digestora, ktorá by mala zodpovedať rozmerom varnej dosky. Odsávací kôš by mal prekrývať varnú dosku o minimálne 10 cm z každej strany.

Typy digestorov

Digestory sa nelíšia len dizajnom a vonkajším vyhotovením, ale aj spôsobom odvádzania vzduchu a inštalácie. Z tohto hľadiska rozlišujeme dva základné typy digestorov – komínový a recirkulačný digestor. Ak teda neviete, ako si vybrať digestor, prečítajte si základne informácie o oboch typoch.

Komínový digestor

Je zhotovený tak, aby pary a všetky arómy z varenia odvádzal von mimo domu. Na to, aby komínový digestor správne fungoval, je potrebné, aby bolo odťahové potrubie čo najkratšie a s čo najmenším počtom ohybov. Aby bol zachovaný ideálny výkon a slabá hlučnosť, mal by mať odťah približne rovnaký priemer, aký má vývod digestora. Použitie špirálovitého potrubia sa veľmi neodporúča, pretože môže dôjsť k zníženiu výkonu, keď sa zvyšky oleja zanesú vo vlnkách takéhoto potrubia.

Recirkulačný digestor

Vzduch filtruje pomocou filtrov, ktoré sa v ňom nachádzajú, a vzduch zbavený nečistôt vracia späť. Nevýhodou však je, že časť pary a olej, ktorý táto para obsahuje, sa vracia naspäť do vašej kuchyne. Niekedy však nie je možné urobiť vývod von, a v takých prípadoch je recirkulačný digestor vhodným riešením. Nezabudnite však pravidelne meniť filter, ktorý stačí vymeniť asi raz za polroka.

Čo sa filtrov týka, sú dve možnosti, a to jednorázový filter alebo umývateľný kovový filter, ktorý je možné umývať v umývačke riadu. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší čistiaci efekt, zaobstarajte si uhlíkový filter. Ten je však potrebné meniť každé tri mesiace.

Hlučnosť a elektronické ovládanie digestora

Pri výbere digestora je zásadným aj kritérium hlučnosti. Predstava toho, ako varíte pre svoju návštevu, a nepočujete pri tom ani vlastné slovo, asi nie je veľmi príťažlivá.

Pri väčšine digestorov sa hlučnosť pri najnižšom výkone pohybuje v rozpätí 41 až 55 decibelov (normálne rozprávanie sa medzi sebou), a pri najvyššom výkone je to okolo 61 až 68 decibelov (hlasné rozprávanie sa medzi sebou). Nájdete však aj exkluzívnejšie digestory s hlučnosťou len okolo 25 decibelov (veľmi tichá izba, napr. spálňa).

Ak si potrpíte na komfort a uvažujete nad tým, ako si vybrať digestor, určite si zaobstarajte digestor s elektronickým ovládaním. Elektronika pri takýchto digestoroch riadi sací výkon, ale tiež vás upozorní na potrebu výmeny či umytie filtra.

V prípade, že nechcete, aby bol váš digestor zašpinený od zamastených rúk, oceníte možnosť zabudovaných senzorov. Vďaka nim sa digestor zapne alebo vypne len pomocou pohybu ruky.