10 tipov ako zariadiť obývačku, kde budete radi relaxovať

zariadenie obývačky
shutterstock

Obývačka je najdôležitejšou spoločenskou miestnosťou príbytku. Je to priestor, v ktorom vítame návštevy, oddychujeme a trávime voľný čas. Zároveň je to miesto, ktoré udáva charakter celého bývania a veľa napovedá o vašom vkuse.

V tomto článku sa preto pozrieme na zariadenie obývačky.

Zariadenie obývačky je o pocite domova

Túto vetu používame pri vítaní hostí. Byt je uprataný, kytica čerstvých kvetov rozvoniava a v obývačke znie príjemná hudba. Všetko je v dokonalom súlade, no vaši hostia sa ošívajú a viditeľne sa necítia príjemne. Dôvodom môže byť nesprávne zariadený interiér.

Depresívne farby, strohý nábytok alebo naopak priveľa kadejakých čačiek-mačiek. Pozrite sa s nami, ako si zariadiť príjemnú obývačku, z ktorej sa vašim hosťom nebude chciet odísť.

1. Myslite vopred

Na zariaďovanie a zariadenie obývačky si vyhraďte dostatok času. Preštudujte si dizajnérske blogy, magazíny o interiérovom dizajne a čerpajte inšpiráciu. Pri vyberaní konkrétnych kusov nábytku by ste mali vedieť, aký štýl a približnú farebnosť hľadáte. Bez dôkladnej prípravy môžete skĺznuť do chaotického až eklektického výberu.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

 

2. Zostaňte nohami na zemi

Študovanie časopisov je prospešné, no niekedy môže byť aj kontraproduktívne. Ak zariaďujete panelákovú obývačku, no vy ste si vysnívali severský interiér s presklennou stenou, ktorý ste videli na internete, máte problém.

Dizajnové časopisy slúžia pre inšpiráciu – na presnej predstave však nikdy nelipnite!

Zo sídliskovej obývačky len ťažko vytvoríte presklenný interiér. Držte sa na zemi, vizualizujte si priestor, ktorý máte k dispozícii a so štipkou fantázie sa vám podarí dosiahnuť príjemný interiér – trebárs aj v severskom štýle.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia
3. Nájdite ťažiskový bod

Hovoríme o mieste, na ktorom umiestnite najmasívnejší kus nábytku. Vo väčšine prípadov ide o gauč a kreslá. Ak máte v interiéri krb alebo kachlovú pec, sedacia časť by mala smerovať oproti nim. V panelákových bytoch je najčastejšou voľbou pohovka v blízkosti okien.

Vymedzenie ťažiskového bodu je veľmi dôležité. Ťažisko pôsobí ako kotva a poskytuje východiskový bod pre ďalšie zariaďovanie miestnosti. Správne “ukotvený” interiér prináša do priestoru harmóniu.

4. Dovoľte stenám dýchať

Väčšina slovenských obývačiek sa zhoduje v jednom – všetok nábytok je “prilepený” k stene. Je to jednoduchšie riešenie, no miestnosť týmto prístupom zbytočne ochudobňujete.

Vyjdite z komfortnej zóny a pri pohľade na prázdny priestor zabudnite na 4 steny, ktoré vás limitujú. “Odlepenie” sedacej súpravy od steny sa môže zdať hlavne v malom byte ako zlý nápad. Dizajnéri však tvrdia, že aj pár centimetrov od steny spraví rozdiel. V skutočnosti sa v miestnosti zlepší tok svetla.

obývačka inšpirácia

Vo väčšom byte máte omnoho viac možností a nábytok viete posunúť do priestoru viac ako pár centimetrov. Majte však na pamäti, že takto “plávajúci” nábytok musíte “ukotviť”.

Ideálnym spôsobom je zasadenie konferenčného stolíka za pohovku. Na stolík stačí umiestniť vázu alebo lampy na čítanie. Aby pohovka so stolíkom nepôsobili ako ostrov, využite menší koberec, na ktorý aspoň z časti rozložíte sedaciu súpravu.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

5. Zvoľte si ohnisko

Ohnisko je miesto, ktoré je v priestore vizuálne dominantné. Má to byť prvok na ktorý každému návštevníkovi pri vstupe do miestnosti padne zrak. Vo väčšine domácností je ním bohužial televízor. Dizajnéri to pokladajú za veľkú chybu. V rodinných domoch ním štandardne býva krb alebo pec.

V panelákových bytoch môže rolu ohniska prebrať masívny zarámovaný obraz, zrkadlo, umelecké dielo ako socha alebo zaujímavá knižnica. Pretechnizovaný interiér nepôsobí dobre na našu hlavu a následkom je neschopnosť oddýchnuť si.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

6. Dodajte vášmu interiéru krivky

Pravé uhly a ostré hrany pôsobia na našu psychiku nepokojným dojmom. Zjemnite túto ostrosť pridaním oblého prvku. Môže ísť o netradičné kreslo, vázu alebo oválnu lampu. Interiér bude pôsobiť priateľskejšie.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

7. Mixujte rôzne textúry

Dokonalé a vyleštené povrchy pôsobia častokrát sterilne až nemocnične. Odraz lesklého nábytku zase príliš úhladne a nedá oddýchnuť ani našim očiam. Skombinujte ho s nábytkom a doplnkami s inou textúrou a dosiahnete príjemný vzhľad. Stačí spojiť lesklé s matným, jemné s drsným a uvidíte ten rozdiel.

8. Hrajte sa so svetlom

Vhodne zvolené osvetlenie je kľúčové pri vytvorení tej správnej atmosféry. Práve v obývačke by nemal chýbať ten správny mix osvetlenia a to stropné stmievače, stolové lampy v sedacej časti, stojace lampy a lustre do obývačky.

9. Nepodceňte zeleň

Zaobstarajte si do bytu niekoľko črepníkových rastlín. Buďte kreatívni a namiesto klasického fikusu vyberte aj výraznejšie kvetiny. Dostatočne výrazná rastlina dokáže zmeniť charakter celého interiéru. Na konferenčom stolíku alebo komode by tiež nemala chýbať váza s čerstvými kvetmi.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

10. Stop rušivým prvkom

Klasické žalúzie na oknách nikdy nevyzerajú dobre. Pokiaľ nevlastníte zrovna dizajnový alebo drevený kúsok, eliminujte tento rušivý prvok výberom závesov a drapérií. Vhodne zvolená farba dokáže interiér oživiť aj zosvetliť.

Ventiláror a klimatizácia nie sú bežnou súčasťou našich bytov. S príchodom tropických teplôt najmä v lete čoraz viac ľudí inštaluje do svojich obývačiek ventilátor. Ak patríte medzi nich, vyhnite sa umiestneniu ventilátora priamo nad sedaciu plochu. Sedenie pod ním pôsobí na človeka nepríjemne.

Výber základného nábytku

Sedacia súprava

Najobľúbenejsím sedením v našich domácnostiach je rohová sedacia súprava. Na výber však máte z viacerých možností. Skombinujte menšiu pohovku s pohodlným kreslom alebo sedačku s efektnou “leňoškou”. Závisí len na vás a vašom štýle.

Dôležitá je veľkosť a počet miest na sedenie. Všeobecne platí, že v obývačke by sa malo nájsť minimálne 6 miest na sedenie. V opačnom prípade sa vaši hostia budú cítiť stiesnene.

Kreslá natočte smerom k sedačke a vytvorte pomyselný kruh. Takéto rozloženie vás priam láka sadnúť si a konverzovať.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Konferenčný stolík

Bez konferenčného stolíka si sedaciu časť nevieme ani predstaviť. Okrem toho, že vie byť krásnym doplnkom, slúži na odkladanie časopisov, diaľkových ovládačov a šálok kávy.

Pozor však na výšku!

Optimálna výška konferenčného stolíka je v rozmedzí 35 – 41 centimetrov. Vyšší stolík by v priestore pôsobil zbytočne dominantne.

obývačka inšpirácia

Obývacia zostava

Určite si pamätáte obývačkovú stenu vysokú až po strop. Takéto masívne obývacie zostavy boli trendy v 80. rokoch. Ak sa pre celostenovú zostavu rozhodnete, určite neurobíte chybu. Dnes však väčšina ľudí siaha po jednoduchších a priestorovo skromnejších kúskoch.

Na trhu nájdete televízne stolíky, individuálne police, závesné nástenné časti či skrinkové zostavy a komody. Pravidlá pre výber naj zostavy neexistujú, myslite však na to, že menej je niekedy viac.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Knižnica

Knihy a knižnica sú dušou každej obývačky. Pri zariaďovaní menšej izby zvoľte knižnicu vysokú až po strop, resp. čo najvyššiu. Možno vás to prekvapí, ale vysoká knižnica priestor zbytočne neseká a opticky ho zväčšuje.

Malému priestoru môžete pomôcť aj zrkadlom umiestneným na vnútornej stene knižnice. Poličky sa budú javiť hlbšie a zrkadlo distribuuje do priestoru viac svetla.

Pri malej obývačke sa vyhnite umiestneniu zrkadla oproti knižnici! Miestnosť by sa opticky preplnila a ešte viac zmenšila.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Umenie

Zariadenie obývačky by malo mať aspoň 1 umelecký predmet. Každý si pod umením predstaví niečo iné. Stačí jeden výrazný obraz alebo plastika a miestnosť má razom luxusnejší charakter. Ak vám umenie veľa nehovorí, úplne postačia pútavé fotografie či filmové plagáty.

obývačka inšpirácia

obývačka inšpirácia

Obrázky: Pinterest.com

Ako najlepšie zariadiť kuchyňu, ktorú budete milovať?

ako zariadiť kuchyňu
shutterstock

Kuchyňa je srdce domova.

Či v nej “len” varíte, stretávate sa pri večeri s rodinou, je vaším gurmánskym kráľovstvom, kde sa meníte na myšku z Ratatouille alebo je vašou externou pracovňou, kde po nociach dokončujete projekty do práce, vždy by mala odzrkadľovať váš svet.

Dobrá rada

Zariaďovaniu kuchyne venujte čas. Veľa času. Je to miestnosť, ktorá udáva štýl celej domácnosti, preto sa nenechajte zlákať prvoplánovými trendmi, vezmite si papier a pero a prejdite si s nami všetky body, ktoré potrebujete mať zvládnuté predtým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania.

Ako zariadiť kuchyňu, ktorú budete milovať?

Pred tým, ako sa pustíte do samotného zariaďovania, urobte si malý prieskum.

Koľko času v kuchyni trávite?

Ak kuchyňu využívate na každodenné varenie, potrebujete, aby mala kuchynská linka veľkú pracovnú dosku, dobré svetlo, veľkú chladničku a dostatok úložného priestoru. Ak je “iba” vaším víkendovým kráľovstvom, urobte si v nej miesto na raňajky pre celú rodinu.

Ak máte dostatok priestoru, pracovný priestor si môžete rozšíriť praktickým kuchynským ostrovčekom.

Stravujete sa v kuchyni?

Potrebujete stôl, stoličky, prípadne barový pult s posedením. Ak si jedlo radšej vychutnávate v obývačke, no a čo. Na slávnostné chvíle či nedeľné obedy si môžete na stenu namontovať sklápací stôl. Zrejme vás to prekvapí, ale naozaj to nevyzerá zle.

pexels.com

Rozpočet a cena novej kuchyne

Cena kuchyne pozostáva z dvoch rozpočtov – jeden na nábytok, teda hlavnú kostru a ďalší na spotrebiče.

Obe sú investíciou na dlhý čas, preto sa neuspokojte s lacnými nekvalitnými materiálmi, radšej si ju zariaďujte postupne (linka + drez, pokračujte sporákom, doplňte rúru a až potom osvetlenie).

Ako zariadiť malú kuchyňu s veľkými očakávaniami

Aj malé kuchyne môžu byť funkčné a praktické a dokážete v nich vymyslieť veľké veci. Možno sa do nej nezmestí jedálenský stôl pre 6 osôb alebo americká chladnička, no ak zvolíte multifunkčné prvky a prvotriedne materiály, nebude vás v ničom limitovať.

Stavte na kvalitné materiály

Hrubá pracovná doska z masívneho dreva je lepšou investíciou ako lacné pracovné dosky z drevotriesky s povrchovou úpravou.

Kuchynský drez (nerezový alebo keramický) s kvalitnou batériou z kuchynského štúdia má okrem vyššej ceny v porovnaní s lacnejšou nákupnou sieťou jednoduchšiu údržbu, podobne to platí aj pri výbere spotrebičov.

Značkové modely sú často s predĺženou zárukou a majú nižšiu spotrebu elektrickej energie pri vyšších výkonoch.

Nešetrite tam, kde sa to neoplatí.

pexels.com

Vyberajte nadčasové prvky

Základ kuchyne by mal byť nadčasový, relatívne neutrálny. Vyberte si jeden zo štýlov bývania pri zariaďovaní, ktorý sa vám páči a držte sa ho naprieč celou kuchyňou. Ak sa vám páčia provensálske kuchyne, milujete vintage, retro alebo práve naopak, severský minimalizmus vám koluje v krvi, nepodľahnite aktuálnym trendom a zariaďte si kuchyňu tak, aby sa vám páčila aj o 5 rokov.

Základnú kostru by mali tvoriť prírodné materiály a svetlejšie farby. Váš štýl bude potom cítiť z dvierok na kuchynskej linke, úchytiek, doplnkov a dekorácií, ktoré sa dajú rýchlo vymeniť aj bez nutnosti veľkej investície. Nadčasové sú tiež biele kuchyne vychádzajúce z provensálskeho štýlu.

Nech je bezpečná a čistá

V kuchyni sa stravujete a pripravujete jedlo pre svojich najbližších. Musí preto spĺňať podmienky na jednoduché čistenie, musí byť svieža a vzdušná.

Kuchynskú zástenu za pracovnou linkou nemusíte chrániť len obkladom z dlaždíc, zvoľte napríklad mozaiku alebo sklo, ktoré sa dá ľahko zotrieť, aj keď vám tam odfrkne mrkva či cvikla. Z tapety to tak ľahko dolu nedáte, ani z tej vodeodolnej.

Na výber máte z množstva odsávačov pár. Digestor môže byť tzv. komínovný (napojený na odpadovú šachtu) alebo s uhlíkovým filtrom, ak takúto možnosť nemáte. Moderné kuchynské digestory už nemusia byť umiestnené nad sporákom, ale sú zabudované priamo v pracovnej doske.

pexels.com

Ako zariadiť kuchyňu. Aj tú panelákovú

Kuchyne v paneláku nenechávajú veľa priestoru na predstavivosť. Typizovaná, kuchynská linka, chladnička, stôl a dve stoličky a často ste radi, že sa vám vôbec pod stôl zmestí miska pre psa.

Aj na malom priestore však dokážete vyčarovať svoje kulinárske kráľovstvo. So správnym rozvrhnutím, aj bez bytového dizajnéra.

Rozvrhnite si priestor

Panelákové kuchyne sú zvyčajne úzke, na jednom konci dvere, na druhom okno. Rozdeľte si miestnosť na zóny – tu sa bude variť (kuchynská linka + sporák), tu bude úložný priestor (chladnička + skriňa na potraviny) a tu bude spoločenské centrum (jedálenský kút).

Ak sa vám do kuchyne nezmestí stôl a stoličky, skúste predĺžiť kuchynskú dosku (aj do tvaru L) a doplniť ju dvomi stoličkami.

Nešetrite na odkladacom priestore

Je rozdiel medzi úložným a odkladacím priestorom. Úložný je ten, kam odkladáte spotrebiče, riad či zaváraniny, odkladací je na kuchynskej linke, ten, ktorý by mal byť prázdny a určený na využívanie iba vtedy, keď pripravujete pokrmy.

Vedľa drezu potrebujete miesto na krájanie, vedľa sporáka na odkladanie hrncov.

pexels.com

Zistite, čo nepotrebujete

Mikrovlnku vám bez problémov nahradí elektrická rúra, smoothie si pripravíte aj bez smoothieovača, s pomocou ponorného mixéra. Sú to detaily, no v malej kuchyni sa ráta každý centimeter.

Veľmi dôležité je aj dostatočné osvetlenie pracovnej dosky. Nevkusné neónové podlinky nahradili efektné LED pásy, ktoré priestor presvetlia a zároveň šetria elektrinu.

Kde hľadať inšpirácie?

Výborným zdrojom je napríklad Pinterest, kde nájdete fotky návrhov kuchýň snáď v každom štýle, inšpirácie kuchýň môžete načerpať aj z katalógov na štýl IKEA či na weboch kuchynských štúdií.

Podlahy a obklady do kuchyne

Kuchyňa je v interiéri jedna z najviac skúšaných miestností. Podlahy do kuchyne preto vyberajte také, ktoré vydržia vysokú záťaž. Rozliate mlieko, horúce či teplé musí podlaha dobre znášať. Kuchynské obklady vyberajte v podobnom duchu. Hľadajte kvalitné, nenasiakavé materiály, ktoré sa ľahko čistia a odolávajú výparom či olejovým škvrnám pri varení.

Kuchyňa spojená s obývačkou? Žiaden problém

Kuchyňa spojená s obývačkou ponúka veľký priestor na realizáciu, no aj pár strastí. Ako tieto dve miestnosti zladiť, aby obývačka nepôsobila sterilne a zároveň bola útulná?

Ako zariadiť kuchyňu v jednotnom štýle? Odpoveď sú doplnky do kuchyne

Vyberajte príbuzné materiály, nebráňte sa zladeniu tón v tóne. Trendy sa menia, no niektoré veci zostávajú.

Pred pár rokmi sa začali kuchyne spájať s obývacími miestnosťami, čomu sa prispôsobili aj predajne s nábytkom a kuchynské štúdiá. Dnes zoženiete z jednej série linku, barový pult aj knižnicu do obývačky, zariaďovanie je preto jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. No aj tak myslite na to, že tieto dve miestnosti by nemali pôsobiť ako jednoliaty celok.

Plynulý prechod

Iné sú požiadavky na podlahu v kuchyni a iné v obývačke. Do obývacej časti môžete umiestniť pre väčšie pohodlie napríklad kusový koberec, tieto dve miestnosti opticky oddeliť sedačkou (s prepracovanou zadnou časťou) a televíziu nasmerovať tak, aby ste ju mohli sledovať aj pri príprave večere.

Na detailoch záleží

Detaily sú to, čo mení dom na domov. Zlaďte farbu kuchynskej chňapky s poťahom na sedačke, doplňte priestor izbovými kvetmi, fotografiami z dovoleniek, vázou s kvetmi či dózou s keksíkmi.

Výborne vyzerajú aj sklenené dózy na múku, cukor či drobné pečivo, ktoré tak môžete mať vyložené aj na kuchynskej linke stále po ruke a vaša kuchyňa bude dýchať životom. Veď každý vie, že sa v nej varí, prečo to skrývať.

Pri doplnkoch do kuchyne máte nevyčerpateľné možnosti, ale myslite na to, že všetko s mierou.

Nezabudnite

  • Sporák najďalej od chladničky – je to logické, no mnohí na tento detail zabúdajú. Ak chcete, aby vám chladnička vydržala čo najdlhšie a mala nízku spotrebu energie, umiestnite ju do najchladnejšej časti miestnosti, ďaleko od radiátora, okna a od sporáka.
  • Vhodný podklad – do kuchyne je vhodná odolná dlažba, v súčasnosti to spĺňajú aj viaceré druhy laminátových podláh, čokoľvek, čo zvládne vlhkosť a dá sa jednoducho udržiavať čisté. Veľkým hitom sa stáva aj praktická vinylová podlaha.
  • Dôkladné vetranie ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou, odsávač pár (digestor) je nutnosť. Nielen pri varení vianočnej kapustnice.

Už viete ako zariadiť kuchyňu? Inšpirovali sme vás?

Teraz vezmite do ruky ten pripravený papier a pero a kreslite. Načrtnite si dokonalú kuchyňu podľa rozmerov tej vašej a pustite sa do zariaďovania.