Biele kuchyne sú nadčasová klasika

Ak si vyberiete správny materiál, nábytok a spotrebiče a doplnky, viete vytvoriť niečo nadčasové, čo bude moderné aj o pár rokov.

struková

Petra Struková

25. októbra 2018

Kategórie
Kuchyňa

Biele kuchyne sú nadčasová klasika
5 1 hodnotení

Móda sa opakuje a nie je to len v obliekaní, ale aj v domácnosti. Každých pár rokov sa vracia aj biela kuchyňa. Touto klasikou nič nepokazíte. Podľa posledných trendov zabodujete, ak bielu kuchyňu okoreníte červenou alebo hnedou farbou.

Ako na nás vplýva biela farba?

Biela farba je upokojujúca a prináša so sebou dojem čistoty. Okrem toho priestor zväčšuje. Návrhári a dizajnéri radi používajú bielu farbu na kuchynských skrinkách, pretože odhliadnuc od rozmerov miestnosti, takto docielia vždy elegantnú kuchyňu.

Biela farba už od nepamäti symbolizuje čistotu, ľahkosť a sviežosť. Už celé roky si tak biela kuchyňa udržiava pozíciu najpoužívanejšieho farebného prevedenia kuchynských skriniek v modernom a tradičnom štýle.

Ak sa biela farba skriniek spojí s drevenou podlahou, výsledkom je moderná kuchyňa. Je pritom jedno, či sa rozhodnete pre skrinky v bielej farbe v matnom, lesklom či vzorovanom prevedení, vaša kuchyňa bude vždy pôsobiť sviežo a nadčasovo.

Biela farba je upokojujúca a prináša so sebou dojem čistoty.

Biele kuchyne a ich výhody

Ako sme už spomínali, biela farba priestor opticky zväčší, čo sa obzvlášť hodí pri menších kuchyniach. Okrem toho sú biele kuchyne známe tým, že sa k nim hodí všetko. Toto sa netýka len farieb skriniek či doplnkov, ale aj použitých materiálov.


Biele kuchyne majú aj negatíva

Biela kuchyňa je krásna na pohľad, ale sú tu aj mínusy. Biela farba je nepraktická, náročná na údržbu, ale presne to vás donúti, aby ste sa o kuchyňu naozaj dobre starali.

Okrem toho, dnešná doba prináša riešenie aj pre praktických ľudí a súčasné povrchové laky obsahujú špeciálne textúry, silikóny či vinyl, vďaka ktorým sa na povrchu neusadí ani špina, ani kvapky. Mnoho z nich je aj odolných voči poškriabaniu.

Samozrejme, najdôležitejšia je pri kuchyni praktická stránka, ale ani estetická nesmie zaostávať. Všetci vieme, že v krásnom prostredí aj chutí lepšie.

Najdôležitejšia je pri kuchyni praktická stránka

Ako kombinovať bielu kuchyňu

Ak hľadáte farbu, ktorá vhodne doplní vašu bielu kuchyňu, ale pritom jej aj dodá šmrnc, skúste sa popozerať po zelenej či červenej, nebojte sa výrazných farieb. Doplnky a kuchynské spotrebiče už bývajú aj vo výrazných farbách, ktoré bielu kuchyňu oživia.

Vaša kuchyňa nemusí byť pritom celá biela. Biela ešte lepšie vynikne, ak ju použijete len v niektorej časti kuchyne. Napríklad horné skrinky budú biele a dolné môžu byť zelené. Takéto kontrasty krásne ukážu.


Ak výrazné a kontrastné farby nie sú pre vás, ale naopak ste fanúšikom minimalizmu a “čistoty”, bielu kuchyňu doplňte čiernymi spotrebičmi. Ďalšou možnosťou je skúsiť nakombinovať bielu farbu a čerešňové drevo, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne.

Populárne matné biele kuchyne

V poslednom období sa do popredia dostáva matné prevedenie kuchyne. Matný povrch v bielej farbe pôsobí decentne, ale hlavne je aj odolnejší a menej náročný na údržbu. Ale aj tu sa treba pozerať na materiál, pretože nie všetko matné sa ľahko umýva a čistí.

Výber matných povrchov je veľmi široký. Nájdete tu laminát, sklo, lak aj fóliu. Matná je dobre kombinovateľná aj s ušľachtilými kovmi. Veľmi moderné je skombinovať matný a lesklý povrch. Ak dáte horné skrinky lesklé a dolné matné, získate kuchyňu lahodiacu každému oku. Prípadne môžete pouvažovať o keramickom povrchu, kde sa strieda matný efekt s lesklým.

Biela farba kuchyne otvára dokorán dvere vašej fantázii

Biele kuchyne sú nadčasová klasika

Biela farba v kuchyni má takú výhodu, ktorú nemá žiadna iná farba. Je totiž jedno, či máte radi moderný štýl, vintage, rustikálny alebo severský štýl bývania. Ak si vyberiete správny materiál, nábytok a spotrebiče a aj doplnky, viete vytvoriť niečo nadčasové, čo bude moderné aj o pár rokov. Biela farba kuchyne otvára dokorán dvere vašej fantázii a ak si dnes vyberiete moderné zelené doplnky, o pár rokov ich môžete nahradiť inou farbou.

Biele kuchyne sú nadčasová klasika
5 1 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Biele spotrebiče do kuchyne ju dokážu takto oživiť

biele spotrebiče do kuchyne

Katarína Malá

Aktualizované
24. mája 2018

Kategórie
Kuchyňa

Biele spotrebiče do kuchyne ju dokážu takto oživiť
5 4 hodnotení

Vybrať si biele spotrebiče do kuchyne je najmä otázka vášho vkusu, ale i trendov, ktoré sa obmieňajú zhruba každú dekádu.

Dnešné kuchynské linky nájdete v neprebernom množstve farebných i materiálových kombinácií. Minimalizmus, ale i provensálsky štýl je založený na svetlých farbách, resp. kombinácii farieb s dominantnou bielou. Keďže chcete mať kuchyňu zladenú, výrobcovia nastúpili na tento trend a dnes okrem klasických čierných a antikorových spotrebičov nájdete v ponuke aj snehobiele modely.

Problém mnohých nerezových modelov v strednej cenovej kategórii je kombinácia nerezu s čiernou farbou. Tá sa väčšinou nehodí k svetlým odtieňom kuchyne. Prirodzenou voľbou je práve preto biela.

Dnešné spotrebiče v bielej farbe majú ďaleko od starých modelov, ktoré boli vyrobené z lacných plastov, ktoré časom zožltli. Dnešné spotrebiče sú trvácne, farba je žiarivá snehovobiela a ľahká na údržbu a čistenie.

Väčšina bielych spotrebičov do kuchyne sú vstavané práve kvôli tomu, aby perfektne zapadli do celkového dizajnu kuchyne.


biele-spotrebice-do-kuchyne-2

biele-spotrebice-do-kuchyne-3

biele-spotrebice-do-kuchyne-5

biele-spotrebice-do-kuchyne-6