Ako si vybrat kuchynský ostrovček

Je must-have priestranných kuchýň.

kuchynský ostrovček

Stanislava Laurinčíková

22. júla 2018

Kategórie
Kuchyňa

Ako si vybrat kuchynský ostrovček
5 4 hodnotení

Nachádza sa často na zozname mnohých rodín. Pri kuchynských renováciách patrí totiž k must-have kúskom, ktoré najrušnejšej miestnosti v dome pridávajú hodnotu navyše. Kuchynský ostrov má praktickú a dekoratívnu funkciu, ktorá vám toho veľa uľahčí.

kuchynský ostrovček

Prečo je taký obľúbený? Spája veľké priestory, umožňuje lepší kontakt s rodinnými príslušníkmi, a výhodný je aj pri príprave pokrmov, ak príde nečakaná návšteva. Ak nad kuchynským ostrovom uvažujete, mali by ste si najprv posvietiť na zopár technických vecí.

kuchynský ostrovček

Veľkosť kuchyne

Pokiaľ disponujete veľkým priestorom, a chcete veľkú kuchyňu, v tom prípade je kuchynský ostrov skvelým riešením. Čo v prípade malých rozmerov? Odporúčame kuchynský ostrov vynechať a staviť skôr na kompaktnú kuchyňu s kuchynskou linkou.

kuchynský ostrovček

Rozmery ostrova následne závisia od toho, akú funkciu bude plniť – pracovnú, umývaciu, či jedálenskú.

kuchynský ostrovček

Účel ostrova

Ďalším technickým atribútom, ktorý sme už spomenuli, je účel, aký bude v kuchyni plniť. Môže slúžiť na umývanie a prípravu jedla. Ďalšiu funkciu, ktorú môže plniť je varenie alebo iba umývanie. Môžete v ňom však tieto funkcie vzájomne prepojiť.


kuchynský ostrovček

Príležitostné sedenie

Medzi posledné technické veci, ktoré by ste pri tvorbe kuchynského ostrova mali zvážiť, patrí aj to, či ho použijete aj na príležitostné sedenie s barovými stoličkami. Vhodnou alternatívou je aj to, ak je jedálenský stôl pokračovaním kuchynského ostrova.

kuchynský ostrovček

Po formálnych záležitostiach vám teraz ukážeme jednotlivé štýly a inšpirácie na to, ako by mohol vyzerať kuchynský ostrov možno aj u vás doma.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček: pracovná doska

Tento ostrov vo vintage štýle je typický zásuvkami a policami. Ak chcete kuchynský ostrov využívať práve na prípravu jedál alebo ako pracovnú dosku, zásuvky, police a iné úložné priestory sú viac než vítané.

kuchynský ostrovček

Príkladom na úložnú funkciu môže byť aj tento kuchynský ostrov, kde môžete mať po ruke kuchársku knihu, a zároveň čokoľvek, čo potrebujete. Výhodou kuchynských ostrovov, ktoré slúžia ako pracovné dosky je aj to, že nemusíte riešiť spotrebiče a ich umiestnenie, prípadne ďalšie doplnky.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Príprava a umývanie jedla

Pri príprave jedla oceníte to, že máte blízko malé umývadlo na umytie rúk. Ak ho zasadíte do rohu kuchynského ostrova, získate priestor navyše.


kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Sedenie

Ak chcete, aby bolo jeho súčasťou aj príležitostné stravovanie, budete musieť zvážiť priestor pre svoje kolená počas sedenia, tiež opierky barových stoličiek, a dokonca aj ich samotné posúvanie. Okrem iného je dôležité uvažovať aj o počte týchto stoličiek.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov: Varenie

Varná doska vás v strede kuchyne doslova vtiahne do diania veľkého priestoru. Ak využijete ostrov na tento účel, musíte rátať aj s prípadnou ventiláciou na horúci vzduch, čo predstavuje rozpočet navyše.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov v tvare L

Jednou z alternatív pri uvažovaní nad ostrovom v kuchyni je ten, že sa nebude jednať len o jednu časť, ale rovno o dve časti spojené do písmena L. Tento tvar umožňuje prepojenie funkcií. Jednu dosku budete môcť využívať na prípravu a umývanie, a druhú na varenie.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrov v tvare T

Tento typ môže byť skutočne nenáročný. Stačí vám jedna doska a k nej pripojený jedálenský stôl. Kuchynský ostrov tak splní opäť dva účely naraz.

kuchynský ostrovček

Kuchynské ostrovy: materiály

Okrem účelu kuchynských ostrovov je nevyhnutné spomenúť aj materiály vrchných pultov, a inšpirovať sa nimi aj pri varení či príprave jedla.


kuchynský ostrovček

Kameň

Považuje sa za najideálnejší materiál pre kuchynské ostrovy, hlavne vtedy, ak ich využívate na varenie, či prípravu jedla. Môže za to jeho chladný povrch, ktorý sa hodí aj na výrobu pečiva.

kuchynský ostrovček

Nehrdzavejúca oceľ

Výborný materiál, ktorý sa vám osvedčí pri varení, ale aj umývaní. Ak chcete nehrdzavejúcu oceľ využívať aj na prípravu jedál, odporúčame ho spárovať s reznou doskou, aby ste predišli poškriabaniu.

kuchynský ostrovček

Drevo

Patrí medzi obľúbený materiál pultových dosiek, keďže sa ľahko ošetruje. Oceníte ho hlavne vtedy, ak kuchynský ostrov využívate na prípravu jedla.

kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček je všestranný, pretože poskytuje viacero výhod:

 • Úložný priestor navyše,
 • sedenie,
 • prepojenie prípravy, umývania, či varenia jedla,
 • dekoratívny prvok, kde sa môžete pohrať s materiálmi, tvarmi a farbami.

Obrázky: Pinterest.com

Ako si vybrat kuchynský ostrovček
5 4 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Je obývačka s kuchyňou praktická alebo nie?

Trend alebo praktické riešenie?

Katarína Malá

Aktualizované
23. augusta 2018

Je obývačka s kuchyňou praktická alebo nie?
4.6 29 hodnotení

V dnešnej dobe je všeobecným trendom spájanie obývačky s kuchyňou. Jednak za to môže dispozícia starých domov s veľmi malými kuchyňami, ale i dnešný trend malých izieb v novostavbách.

Keďže dnešné trojizbové byty majú len okolo 70 m2, je práve spojenie obývačky a kuchyne logickým krokom, ako priestor opticky zväčšiť.

Pre niekoho je kuchyňa s obývačkou nepredstaviteľná, pre mnoho ľudí je to však jediné možné riešenie pri rekonštrukcii bytu v pôvodnom stave.

Predtým, ako sa však rozhodnete v byte spájať obývačku s kuchyňou a najmä v paneláku, poraďte sa so statikom. Ten vám hneď povie, či je takáto zmena vôbec možná a ktoré priečky a steny sú nosné alebo nenosné. Hlavne pri panelových bytoch je spájanie veľmi ťažko realizovateľné.

obývačka kuchyňa

Obývačka s kuchyňou v byte – aké sú pozitíva?

Najväčším pozitívom je hlavne otvorenie priestoru. Získate tak vzdušnosť, ktorá mnohým bytom chýba. Mnohí ocenia aj to, že je rodina pokope a trávi tak spoločne viac času.


Pri malých bytoch získate tiež opticky viac priestoru.

Poznáte všetky negatíva?

Argument odporcov tohto riešenia sú pachy z kuchyne, ktoré sa prenášajú do celého bytu. Mnohým ľuďom prekážajú tiež ruchy spotrebičov a digestora najmä pri sledovaní TV.

Plusy

 • otvorenie a zväčšenie priestoru najmä v menších bytoch
 • lepší kontakt s rodinou v jednej spoločnej miestnosti

Mínusy

 • strata súkromia pri sledovaní televízie alebo pri varení
 • pachy a hluk z priestoru kuchyne

Tipy pri spájaní obývačky s kuchyňou

 • Vyberajte spotrebiče, ktoré sú tiché. Vyhnete sa tak nepríjemným ruchom z kuchyne.
 • Pri spoločnej obývačky s kuchyňou sú ideálne zabudované alebo skryté spotrebiče.
 • Zariadenie obývačky s kuchyňou prepojte jedným štýlom. Vytvoríte tak jednoliaty, dobre vyzerajúci celok. Rozdeliť oba priestory môžete napr. podlahou. V kuchynskej časti môžete použiť odolnejšiu dlažbu, kým v obývačke je vhodnejšia drevená alebo laminátová podlaha.
 • Pri rozdeľovaní priestoru môžete použiť obľúbený pracovný ostrovček, ktorý šikovne oddelí obe časti.
 • Ak chcete docieliť elegantné riešenie, vyberte si nenápadnú kuchyňu, kde viete skryť spotrebiče.
 • Vyhnite sa kuchynskému obkladu a radšej použite nenápadné sklo alebo laminát, ktorý môže ladiť s podlahou. Vyberte si skrinky so zatláčacím mechanizmom.
 • Investujte do výkonného digestora, ktorý má samostatný vývod na pachy a splodiny. Jednoduché digestory s uzavretým okruhom vzduchu nemusí stačiť.

Inšpirácie obývačky s kuchyňou

obyvacka-s-kuchynou4


obrázok: rules.sk

obyvacka-s-kuchynou-2

obrázok: pjure.eu

obyvacka-s-kuchynou3

obrázok: ponukabyvania.sk


obyvacka-s-kuchynou

obrázok: prunus.sk

Záver

Obývačka s kuchyňou je aktuálne trendom pri novostavbách, ale i kompletných rekonštrukciách. Zvážte si všetky pre a proti predtým ako sa pustíte do búrania stien. Vyhnete sa tak možno riešeniu, ktoré vám na dlhé roky nebude vyhovovať.

Aký je váš názor na kuchynu spojenú s obývačkou? Páči sa vám takéto riešenie alebo by ste v živote nechceli takýto byt.