V dnešnej dobe je všeobecným trendom spájanie obývačky s kuchyňou. Jednak za to môže dispozícia starých domov s veľmi malými kuchyňami, ale i dnešný trend malých izieb v novostavbách.

Keďže dnešné trojizbové byty majú len okolo 70 m2, je práve spojenie obývačky a kuchyne logickým krokom, ako priestor opticky zväčšiť.

Pre niekoho je kuchyňa s obývačkou nepredstaviteľná, pre mnoho ľudí je to však jediné možné riešenie pri rekonštrukcii bytu v pôvodnom stave.

Predtým, ako sa však rozhodnete v byte spájať obývačku s kuchyňou a najmä v paneláku, poraďte sa so statikom. Ten vám hneď povie, či je takáto zmena vôbec možná a ktoré priečky a steny sú nosné alebo nenosné. Hlavne pri panelových bytoch je spájanie veľmi ťažko realizovateľné.

obývačka kuchyňa
shutterstock

Obývačka s kuchyňou v byte – aké sú pozitíva?

Najväčším pozitívom je hlavne otvorenie priestoru. Získate tak vzdušnosť, ktorá mnohým bytom chýba. Mnohí ocenia aj to, že je rodina pokope a trávi tak spoločne viac času.

Pri malých bytoch získate tiež opticky viac priestoru.

Poznáte všetky negatíva?

Argument odporcov tohto riešenia sú pachy z kuchyne, ktoré sa prenášajú do celého bytu. Mnohým ľuďom prekážajú tiež ruchy spotrebičov a digestora najmä pri sledovaní TV.

Plusy

 • otvorenie a zväčšenie priestoru najmä v menších bytoch
 • lepší kontakt s rodinou v jednej spoločnej miestnosti

Mínusy

 • strata súkromia pri sledovaní televízie alebo pri varení
 • pachy a hluk z priestoru kuchyne

Tipy pri spájaní obývačky s kuchyňou

 • Vyberajte spotrebiče, ktoré sú tiché. Vyhnete sa tak nepríjemným ruchom z kuchyne.
 • Pri spoločnej obývačky s kuchyňou sú ideálne zabudované alebo skryté spotrebiče.
 • Zariadenie obývačky s kuchyňou prepojte jedným štýlom. Vytvoríte tak jednoliaty, dobre vyzerajúci celok. Rozdeliť oba priestory môžete napr. podlahou. V kuchynskej časti môžete použiť odolnejšiu dlažbu, kým v obývačke je vhodnejšia drevená alebo laminátová podlaha.
 • Pri rozdeľovaní priestoru môžete použiť obľúbený pracovný ostrovček, ktorý šikovne oddelí obe časti.
 • Ak chcete docieliť elegantné riešenie, vyberte si nenápadnú kuchyňu, kde viete skryť spotrebiče.
 • Vyhnite sa kuchynskému obkladu a radšej použite nenápadné sklo alebo laminát, ktorý môže ladiť s podlahou. Vyberte si skrinky so zatláčacím mechanizmom.
 • Investujte do výkonného digestora, ktorý má samostatný vývod na pachy a splodiny. Jednoduché digestory s uzavretým okruhom vzduchu nemusí stačiť.

Inšpirácie obývačky s kuchyňou

obývačka s kuchyňou
rules.sk
obývačka s kuchyňou
pjure.eu
obývačka s kuchyňou
ponukabyvania.sk
obývačka s kuchyňou
kuchyneprunus.sk

Záver

Obývačka s kuchyňou je aktuálne trendom pri novostavbách, ale i kompletných rekonštrukciách. Zvážte si všetky pre a proti predtým ako sa pustíte do búrania stien. Vyhnete sa tak možno riešeniu, ktoré vám na dlhé roky nebude vyhovovať.

Aký je váš názor na kuchynu spojenú s obývačkou? Páči sa vám takéto riešenie alebo by ste v živote nechceli takýto byt.