Ako vybrať podlahové kúrenie: Pozreli sme sa, na čo si dávať pozor

Naše staré mamy zvykli často vravievať: „Chce to kľud a nohy v teple“ alebo, že ak nám bude zima na nohy, prechladneme. A ono to neraz aj tak bolo. Veru, chlad nie je príjemným spoločníkom.

Ak patríte k ľudom, ktorých pri predstave bosých nôh na studenej podlahe striasa, riešením pre vás môže byť práve podlahové kúrenie.

Podlahové kúrenie

Ako už prezrádza aj samotný názov, miestom odkiaľ pri tomto type kúrenia sála teplo je podlaha. Poďme sa ale na podlahové kúrenie pozrieť bližšie.

Pri uvažovaní o podlahovom kúrení máte na výber z dvoch možností. Buď sa rozhodnete pre elektrické podlahové vykurovanie alebo, druhá možnosť, teplovodné vykurovanie.

Elektrické podlahové vykurovanie

Elektrické podlahové vykurovanie je pozitívne vnímané najmä v súvislosti so spotrebou energie a rovnomerným rozložením teploty v priestore. Plusom je aj obmedzenie cirkulácie vzduchu a následné zabránenie jeho vysúšaniu. Navyše, prvky vykurovania vďaka zabudovaniu do konštrukcie nenarúšajú okolitý priestor.

Bez zdroja tepla

Pri elektrickom vykurovaní nie je potrebná inštalácia žiadneho tepelného zdroja, čo vnímame ako veľké plus. Vystačí si s vykurovacími prvkami a elektrickou energiou, rohožmi alebo fóliou. Fólie sú určené do suchých konštrukcií. Pre podlahy realizovateľné na mokro sú ideálne rohože.

Stavebné zásahy

Elektrické podlahové vykurovanie si vyžaduje uloženie na pevný a rovný povrch, bez znečistených a nesúdržných miest. Nutnosťou sú, samozrejme, aj rozvody elektrickej energie. Ak tieto podmienky nie sú splnené, vyžadujú nápravu.

Akú podlahovinu vybrať?

Výber podlahy ostáva na vás. Vykurovacie fólie sú totiž vhodné pod drevené a rovnako i pod plávajúce laminátové podlahy, a ani vynil či koberec nemusia byť problém. V takomto prípade je však potrebné použiť doplnkové podložky.

Uvažujete o kombinácii elektrického podlahového kúrenia a radiátorov? Žiaden problém. Aj keď toto spojenie nebýva časté, keďže nie je ekonomicky odôvodnené.

Investičné náklady pri obstarávaní elektrického podlahového vykurovania sú relatívne nízke. Ceny za 1m² sa pohybujú okolo 40 EUR. Nenáročná je aj inštalácia. Na druhej strane je však potrebné rátať s vyššími prevádzkovými nákladmi.

To, čo však nepochybne oceníte je rýchla a presná reguláciu tepla, čo šetrí vašu peňaženku. Navyše, v každej miestnosti môžete tiež nastaviť vami požadovanú teplotu.

Teplovodné podlahové vykurovanie

Ak zvažujete tento typ vykurovania, budete potrebovať aj vykurovací zdroj. Ten sa stará o teplotu vody prúdiacej rúrkami nachádzajúcimi sa v konštrukcii podlahy. Najvhodnejším a zároveň aj najčastejším zdrojom býva kondenzačný kotol. V porovnaní s inými zdrojmi tepla, ako napríklad kotol na tuhé palivo či plynový kotol, pracuje najúspornejšie.

Stavebné úpravy

Rekonštruujete dom a uvažujete nad teplovodným vykurovaním? Pozor, to totiž nemusí byť také ľahké. Podlahové vykurovanie má istú konštrukčnú výšku, s ktorou treba rátať už pri projektových plánoch stavby. V opačnom prípade je potrebné pomocou dôkladnej tepelnej izolácie zabezpečiť straty tepla do podkladu.

A čo podlahovina?

Podlahovina by mala disponovať čo najlepšou tepelnou vodivosťou. Túto vlastnosť majú kameninové podlahy. Prekážkou nie je ani plávajúca podlaha či parkety, pokiaľ sú na tento účel odporúčané výrobcom. Ak preferujete koberce, pozor na tie s hrubou štruktúrou. Výsledkom by bola vyššia teplota vykurovacej vody a v konečnom dôsledku i vyššia spotreba energie.

Ak ste rozmýšľali nad kombináciou teplovodného vykurovania a radiátorov, pozor. Radiátory totiž zhoršujú hospodárnosť kotla a zároveň tak eliminujú úspory nákladov.

Teplovodné podlahové vykurovanie vás na začiatku bude stáť viac. Cena za m² sa pohybuje okolo 50 až 70 EUR. Jednoduchá nie je ani jeho inštalácia a aj obstaranie tepelného zdroja nebude zadarmo. Tento typ vykurovania však pre vás bude znamenať menšie prevádzkové náklady.

Elektrické podlahové vykurovanie alebo teplovodné podlahové vykurovanie?

Pýtate sa, ktorý typ vykurovania je vhodnejší? Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Na mieste je skôr pýtať sa, ktorý typ vykurovania sa viac hodí do vášho obydlia. Vždy totiž závisí od konkrétnej stavby, jej tepelných strát či spotreby energie. Preto sa vopred poraďte s odborníkom, aby ste si mohli užívať komfort behania po dome naboso čo najefektívnejšie.

Ako vybrať bojler pre ohrev vody: Pozreli sme sa, na čo sa zamerať

shutterstock

Bez teplej vody sa nezaobíde žiadna domácnosť. Ako najlepšie vybrať bojler, ktorý vám ju bude spoľahlivo dodávať, nie je jednoduché rozhodnutie.

Pripravili sme pre vás šesť rád, vďaka ktorým si vyberiete ten správny ohrievač vody do vášho domova.

Elektrina alebo zemný plyn?

Z pohľadu vykurovacej energie môžeme rozdeliť bojlery na elektrické a plynové. Výber záleží predovšetkým od dostupnosti prípojky zemného plynu do vašej domácnosti. V prípade plynového bojleru musíte zabezpečiť aj odvod spalín. Vo väčšine prípadov si to vyžaduje stavebnú úpravu steny. Pri tom elektrickom však môžete čeliť výpadku elektrickej energie a kolísavým cenám energií.

Ak sa vám pozdávajú obe možnosti, riešenie je kombinovaný ohrievač vody, ktorý dokáže spolupracovať s plynovým kotlom, alebo s kotlom na pevné palivo. Mimo vykurovaciu sezónu využije takéto zariadenie elektrickú špirálu na ohrev vody.

bojler
shutterstock

Inteligentný elektrický ohrievač vody

Inteligentné ohrievače vody môžu pre vašu domácnosť ušetriť nemalé finančné prostriedky. Vyskúšať môžete napríklad inteligentný elektrický ohrievač vody EURO od innogy. Vďaka nemu znížite vaše náklady na elektrinu, spotrebovanú pri ohreve vody minimálne o 25 %.

Je to možné vďaka ovládacej elektronike, kedy sa ohrievanie automaticky prispôsobí vašim zvyklostiam. Každý deň ohrievač vyberá najvhodnejší režim ohrevu vody podľa vašich potrieb a spotreby tak, aby zaistil čo najnižší účet za elektrinu. 

Tento ohrievač je navyše ideálnym riešením pre domácnosti s tvrdou vodou. Suché keramické ohrievacie teleso nie je ponorené vo vode, ale uložené v kovovom puzdre, preto nedochádza k rýchlemu zanášaniu vodným kameňom. Inteligentné ohrievače vody od innogy majú smaltovanú nádrž so zárukou 5 rokov s dlhou životnosťou a tiež ľahkou údržbou, bez nutnosti vypúšťania vody. 

Máte záujem o nový elektrický ohrievač vody od innogy?

Vyplňte náš krátky formulár a my sa Vám ozveme čo najskôr. Následne Vám poradíme s výberom ohrievača vody a v prípade kúpy aj s jeho obsluhou.

Prietokový ohrievač vody, alebo akumulačný bojler?

Rozdiel je v spôsobe ohrevu vody. V prípade prietokového ohrievača vody prebieha ohrev reakčne, teda v momente, keď voda ohrievačom prechádza. Je vhodný na miesta, kde nie je veľká spotreba teplej vody, teda napríklad do kuchyne na umývanie riadu. Aby prietokový ohrievač stihol vodu zohriať, potrebuje na to aj viac energie. Príkon sa pohybuje v rozmedzí 3000 až 3500 W za hodinu.

Ak potrebujete teplú vodu na sprchovanie, alebo kúpanie, je vhodnejšou alternatívou akumulačný bojler. Ide o zásobník vody so špirálou, ktorá vodu ohrieva. Tento druh bojleru je najpoužívanejší. Ide o efektívnejšie ohrievanie zásoby vody, určené pre miesta s vyšším odberom teplej vody. Energeticky je tiež výhodnejšie, keďže jeho príkon sa pohybuje na úrovni 2000 W za hodinu.

Aký veľký bojler potrebujete?

Pri výbere objemu sa neriaďte pravidlom „čím viac tým lepšie“. Potrebný objem by ste si mali určiť podľa osôb v domácnosti a frekvencie využívania teplej vody. Pre domácnosť s dvoma ľuďmi je ideálny objem bojlera okolo 80 litrov. Pri štvorčlennej rodine je to 120 až 160 litrov. Ak zvolíte príliš veľký objem, počítajte aj s väčšími nákladmi na energie.

Správne odhadnúť potrebnú veľkosť ohrievača vody je veľmi dôležité. Ak by ste radi pri ohreve vody ušetrili, máte na výber z ponuky ohrievačov EURO od innogy Slovensko v štyroch objemoch – od 80 do 200 litrov. Ak sa neviete rozhodnúť, ideálne je sa s výberom ohrievača vody poradiť. Odborníci z innogy vám v tomto radi pomôžu a v prípade kúpy, poradia aj s jeho obsluhou. 

Ovládanie bojleru termostatom

Termostat je ovládací prvok, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou bojleru. Jeho správne nastavenie vám môže ušetriť financie za odber energie. Najčastejšou chybou pri nastavení termostatu je voľba vysokej teploty (65°C a viac). Ak však bojler neustále zohrieva vodu na takto vysokú teplotu, zvyšuje sa miera opotrebenia výhrevného telesa, ako aj odber energie.

Rozumnejšou voľbou je nastavenie teploty v rozmedzí od 45 °C do 55 °C, budete mať dostatočne teplú vodu a nebudete sa vystavovať riziku zanesenia špirály vodným kameňom. Ten sa totiž tvorí pri teplotách nad 60 °C.

bojler
shutterstock

Kam umiestniť bojler?

Vždy by ste mali určovať umiestnenie bojleru až po výbere jeho objemu, nikdy nie naopak. Zlaté pravidlo hovorí, že bojler by mal byť umiestnený čo najbližšie k miestu, kde budete odoberať teplú vodu. Zabránite tým zbytočným tepelným stratám, ktoré vznikajú pri transporte vody z bojleru k miestu odberu. Ak nemáte možnosť bojler umiestniť blízko, riešením sú cirkulačné čerpadlá.

Spôsob umiestnenia môže byť vďaka konzolám aj zavesením na stenu. Bojler môžete zamaskovať skrinkou, ktorá zapadne do dizajnu vašej kúpeľne.

Ako sa o bojler starať?

Pri ohreve vody vzniká vodný kameň, ktorý znižuje vykurovaciu schopnosť špirály. Ak je špirála zanesená vodným kameňom, zvyšuje sa spotreba energie. Pri zanedbaní údržby môže dôjsť k poškodeniu výhrevného telesa, čo spôsobí finančné náklady na jeho opravu.

Obmedziť tvorbu vodného kameňa môžete už spomínaným správnym nastavením termostatu alebo výberom inteligentného ohrievača vody od innogy, pri ktorom nedochádza k zanášaniu ohrievacieho telesa vodným kameňom.  

Kľúčové sú aj pravidelné prehliadky servisným technikom. V tomto smere je potrebné riadiť sa inštrukciami výrobcu a dodržiavať návod na použitie. Ak údržbu bojleru nezanedbáte, určite vám bude dlho slúžiť a starať sa o pohodlie vo vašej domácnosti.