Ako si vybrať infrasaunu k vám domov?

V poslednej dobe sa infrasauny tešia čoraz väčšej obľube a postupne nahrádzajú klasické sauny. Ak ste aj vy prepadli trendu saunovania a momentálne premýšľate o zadovážení vlastnej infrasauny, ste na správnom mieste.

Klasická sauna versus infrasauna

Dôvodov, pre ktoré infrasauna v rebríčku obľúbenosti predbehla klasickú saunu je hneď niekoľko. Tým najpodstatnejším je skutočnosť, že pobyt v infrasaune zaťažuje ľudský organizmus podstatne menej ako pobyt v klasickej saune. Infrasauna je tak vhodná aj pre astmatikov a ľudí s vysokým krvným tlakom či inými srdcovými ochoreniami.

V klasickej saune sa človek pri teplote 90 až 100 °C naozaj poriadne zapotí. Ide o teplotu, ktorú rozhodne nemusí zvládať každý organizmus. Infrasauna tak na rozdiel od klasickej sauny ponúka príjemnejších 40 až 60 °C.

Prečo práve infrasauna

Pravdepodobne už máte vlastný dôvod, prečo ste sa rozhodli pre tento typ sauny. Či už je to posilnenie imunitného systému, pozitívny vplyv na pokožku alebo relax, pravdou naďalej zostáva, že saunovanie prináša celý rad blahodarných účinkov na telo zvonku aj zvnútra. A nielen to. Prispieva i k duševnej pohode, ktorú v tomto uponáhľanom svete často hľadáme.

Pravidelným infrasaunovaním váš organizmus získa tiež:

  • Zníženie svalového napätia a zmiernenie bolestí
  • Celkové prekrvenie tela, vrátane pokožky.
  • Zmiernenie príznakov reumy i artritídy.
  • Urýchlenie procesov hojenia
  • Saunovanie je sprevádzané intenzívnym potením, vďaka ktorému sa z tela odplavujú škodlivé látky.
  • Môžete sa tešiť tiež zo zvýšeného spaľovania kalórií.

Ktorú infrasaunu si vybrať?

Nie je infrasauna ako infrasauna. Pri hľadaní tej správnej pre vás budete pravdepodobne v prvom rade riešiť veľkosť sauny, ktorá závisí od počtu osôb. Najbežnejšie sú sauny pre jednu až štyri osoby. Nájdu sa ale aj väčšie sauny pre šesť ľudí.

Druhy žiaričov

Podľa spôsobu ohrevu máte na výber z infrasáun s keramickými alebo karbónovými žiaričmi. V rámci keramických žiaričov sa môžete stretnúť aj so svetelnými, tzv. red light žiaričmi.

A aký je medzi nimi rozdiel?

Keramické žiariče využívajú teplotu 250 – 300 °C, obstarávacie náklady sú nižšie a životnosť asi 8000 hodín prevádzky. Svetelné red light žiariče pracujú s teplotou 300 až 500 °C a ich nahriatie je v porovnaní s ostatnými žiaričmi najrýchlejšie. Charakteristické je pre nich aj červené svetlo, umocňujúce účinok.

Karbónové žiariče majú teplotu 70 – 170 °C a dlhú životnosť 12 000 hodín. Nahrievajú sa však pomalšie.

Materiál

V závislosti od použitého materiálu sa pri výbere stretnete najmä s infrasaunami z dreva, konkrétne z cédra alebo jedľovca kanadského. Pre céder je typická príjemná vôňa a výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Hrozia mu ale drobné poškodenia. A čo jedľovec kanadský? Ten nemá žiadnu živicu, teda nepočítajte ani s vôňou. To môže ale vyhovovať najmä alergikom.

Koľko vás to bude stáť?

Čo si budeme hovoriť. Pri kúpe akéhokoľvek produktu je dôležitým kritériom aj cena. Infrasauny určite nepatria k tým lacnejším spotrebičom do domácnosti, avšak ide o investíciu do nášho zdravia, a to sa predsa vždy oplatí.

Najlacnejšie modely majú cenovku okolo 600 EUR. Cena tých najdrahších pre šesť osôb sa môže vyšplhať až na 4000 EUR.

Montáž a umiestnenie

Nájsť správne miesto pre saunu nie je vôbec také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Infrasauna vyžaduje iba temperovaný interiér, pričom môže stáť v spálni, kúpeľni, hale či na záhrade. Nepotrebuje žiadne špeciálne odvetrávanie, ani prívod a odtok na vodu.

Rovnako jednoduchá a najmä rýchla je aj samotná montáž, ktorá zaberie dvom osobám približne polhodinu času. Nemusíte uskutočňovať žiadne stavebné úpravy. Vystačíte si s prípojkou so silnejším ističom. A keďže je príkon infrasáun v rozmedzí 1,15 – 2,1 kW, na prevádzku stačí klasická 320 V zásuvka.

Kým kedysi mohla byť predstava vlastnej sauny v domácnosti znakom ťažko dosiahnuteľného luxusu, dnes to už ani zďaleka neplatí. Obstaranie vlastnej infrasauny nevyžaduje stavebné zmeny či špeciálne miestnosti a lacnejšie varianty vás nebudú stáť ani celý majetok.

Poradíme vám, ako si vybrať nábytok do vášho interiéru

Nábytok nie je len estetickým doplnkom vášho bytového zariadenia. Je to tiež niečo, čo nám má uľahčiť život, má byť praktickým kúskom a zároveň, napríklad v prípade gauča, postele či kresiel, má vplyv aj na naše zdravie.

Ako začať?

Prvým a najdôležitejším faktorom pri výbere nábytku je určiť si to, akú bude mať funkciu. Položte si otázku, aký nábytok potrebujete a na čo ho budete využívať. Nezabudnite pri tom myslieť na každého člena domácnosti – majú všetci radi vysoké barové stoličky, páči sa každému minimalistický gauč, bude sa váš partner dobre cítiť v masívnej posteli?

Po zodpovedaní týchto základných otázok sa zamerajte na nasledovné aspekty.

1. Vyberte do každej izby základný nábytok

Každý priestor, každá miestnosť vo vašom byte či dome, má svoj špecifický účel. Tým pádom ich potrebujete vybaviť špecifickým nábytkom podľa toho, aké aktivity v danej miestnosti vykonávate. Napíšte si zoznam nábytku, ktorý do danej miestnosti potrebujte, a uvažujte aj nad alternatívami.

Premyslite si napríklad, či chcete do spálne nočné stolíky, alebo ich nepotrebujete. Zamyslite sa nad tým, či chcete mať v spálni televízor, alebo nie a podľa toho si vyberte kúsky nábytku. Rovnako zvážte napríklad, či chcete, aby bol súčasťou vašej spálne kútik na čítanie s kreslom a taburetkou. Samozrejme, dôležité je myslieť aj na veľkosť danej miestnosti.

škandinávský nábytok
homedit

2. Definujte svoje osobné potreby

Každý človek má od tej ktorej miestnosti trochu odlišné očakávania. Niekomu napríklad postačuje v spálni jedno lôžko, niekto potrebuje do detskej izby poschodovú posteľ, ďalší zase potrebuje možno aj tri postele do jednej detskej izby.

Definujte, čo presne potrebujte, určite si počet kusov nábytku a aj to, na čo ho budete presne využívať. Ak napríklad chcete gauč, ktorý bude slúžiť aj pre hostí na spanie, určite budete potrebovať rozkladací. V prípade, že máte hosťovskú izbu, postačí vám aj sofa.

spálňa
johnlewis

3. Doplnkový nábytok

Okrem základných kusov nábytku budete potrebovať aj doplnkový nábytok. Ak teda uvažujete, ako si vybrať nábytok, myslite aj na úložné priestory. V prípade, že ste milovníkom kníh, nepochybne sa vám zíde veľká knižnica, ak radi varíte a máte veľa hrncov a kuchynského náčinia, určite sa vám zíde veľká kuchynská komoda.

knižnica v obývačke
alternativas

4. Nájdite svoj štýl

Samozrejme, že keď sa rozhodujte, ako si vybrať nábytok, hľadíte nielen na funkciu, ale aj na štýl. Zamyslite sa nad tým, čo sa vám páči a aká je vaša predstava. Váš nábytok by mal vytvoriť nielen pohodlie, ale mal by aj dobre vyzerať.

Nájdite také kúsky nábytku, ktoré budú svojim spôsobom jedinečné, no spolu budú vytvárať harmonický celok. Čo sa týka štýlov, je len na vašom vkuse, či siahnete po industriálnych kúskoch, alebo zvolíte bohémsky či vintage štýl.

Veľkosť, tvar a materiál nábytku pre váš domov

Keď ste si už určili, aké kúsky nábytku a v akom štýle chcete, prichádza na rad určiť si veľkosť, tvar a materiál. Nezabudnite však ani na praktickosť – zvážte napríklad, koľko zásuviek potrebujete v komode alebo koľko políc by mala mať vaša skriňa.

Čo sa tvarov týka, máte na výber hranatý nábytok vhodný skôr do moderne či minimalisticky zariadenej domácnosti, alebo zaoblenejšie kúsky, ktoré sú vhodnejšie skôr pre vintage či bohémsky štýl. Takisto zvážte, či si priestor vyžaduje vyšší nábytok, alebo nižší, či sú do danej miestnosti vhodné masívne kúsky nábytku alebo tie menšie.

Materiál

Z materiálov máte na výber viacero možností – sedačku môžete zvoliť koženú alebo s látkovým čalúnením, kuchynský stôl môže byť drevený, ale aj kovový skombinovaný so sklom. Obývačková stena môže byť uzavretá alebo kombinovaná s presklenými vitrínami. Aj tu však myslite nielen na estetickosť, ale aj praktickosť. Ak totiž máte malé deti, sklenený nábytok nemusí byť najvhodnejšou voľbou.

Tak ako pri celkovom zariaďovaní domu a bytu, aj pri výbere nábytku platí, že by ste mali spojiť praktickosť s estetickosťou. A hoci to nemusí byť vždy jednoduché, stačí si k tomu sadnúť a venovať otázke ako si vybrať nábytok dostatok času.