Ako si vybrať infrasaunu k vám domov?

V poslednej dobe sa infrasauny tešia čoraz väčšej obľube a postupne nahrádzajú klasické sauny. Ak ste aj vy prepadli trendu saunovania a momentálne premýšľate o zadovážení vlastnej infrasauny, ste na správnom mieste.

Klasická sauna versus infrasauna

Dôvodov, pre ktoré infrasauna v rebríčku obľúbenosti predbehla klasickú saunu je hneď niekoľko. Tým najpodstatnejším je skutočnosť, že pobyt v infrasaune zaťažuje ľudský organizmus podstatne menej ako pobyt v klasickej saune. Infrasauna je tak vhodná aj pre astmatikov a ľudí s vysokým krvným tlakom či inými srdcovými ochoreniami.

V klasickej saune sa človek pri teplote 90 až 100 °C naozaj poriadne zapotí. Ide o teplotu, ktorú rozhodne nemusí zvládať každý organizmus. Infrasauna tak na rozdiel od klasickej sauny ponúka príjemnejších 40 až 60 °C.

Prečo práve infrasauna

Pravdepodobne už máte vlastný dôvod, prečo ste sa rozhodli pre tento typ sauny. Či už je to posilnenie imunitného systému, pozitívny vplyv na pokožku alebo relax, pravdou naďalej zostáva, že saunovanie prináša celý rad blahodarných účinkov na telo zvonku aj zvnútra. A nielen to. Prispieva i k duševnej pohode, ktorú v tomto uponáhľanom svete často hľadáme.

Pravidelným infrasaunovaním váš organizmus získa tiež:

 • Zníženie svalového napätia a zmiernenie bolestí
 • Celkové prekrvenie tela, vrátane pokožky.
 • Zmiernenie príznakov reumy i artritídy.
 • Urýchlenie procesov hojenia
 • Saunovanie je sprevádzané intenzívnym potením, vďaka ktorému sa z tela odplavujú škodlivé látky.
 • Môžete sa tešiť tiež zo zvýšeného spaľovania kalórií.

Ktorú infrasaunu si vybrať?

Nie je infrasauna ako infrasauna. Pri hľadaní tej správnej pre vás budete pravdepodobne v prvom rade riešiť veľkosť sauny, ktorá závisí od počtu osôb. Najbežnejšie sú sauny pre jednu až štyri osoby. Nájdu sa ale aj väčšie sauny pre šesť ľudí.

Druhy žiaričov

Podľa spôsobu ohrevu máte na výber z infrasáun s keramickými alebo karbónovými žiaričmi. V rámci keramických žiaričov sa môžete stretnúť aj so svetelnými, tzv. red light žiaričmi.

A aký je medzi nimi rozdiel?

Keramické žiariče využívajú teplotu 250 – 300 °C, obstarávacie náklady sú nižšie a životnosť asi 8000 hodín prevádzky. Svetelné red light žiariče pracujú s teplotou 300 až 500 °C a ich nahriatie je v porovnaní s ostatnými žiaričmi najrýchlejšie. Charakteristické je pre nich aj červené svetlo, umocňujúce účinok.

Karbónové žiariče majú teplotu 70 – 170 °C a dlhú životnosť 12 000 hodín. Nahrievajú sa však pomalšie.

Materiál

V závislosti od použitého materiálu sa pri výbere stretnete najmä s infrasaunami z dreva, konkrétne z cédra alebo jedľovca kanadského. Pre céder je typická príjemná vôňa a výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Hrozia mu ale drobné poškodenia. A čo jedľovec kanadský? Ten nemá žiadnu živicu, teda nepočítajte ani s vôňou. To môže ale vyhovovať najmä alergikom.

Koľko vás to bude stáť?

Čo si budeme hovoriť. Pri kúpe akéhokoľvek produktu je dôležitým kritériom aj cena. Infrasauny určite nepatria k tým lacnejším spotrebičom do domácnosti, avšak ide o investíciu do nášho zdravia, a to sa predsa vždy oplatí.

Najlacnejšie modely majú cenovku okolo 600 EUR. Cena tých najdrahších pre šesť osôb sa môže vyšplhať až na 4000 EUR.

Montáž a umiestnenie

Nájsť správne miesto pre saunu nie je vôbec také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Infrasauna vyžaduje iba temperovaný interiér, pričom môže stáť v spálni, kúpeľni, hale či na záhrade. Nepotrebuje žiadne špeciálne odvetrávanie, ani prívod a odtok na vodu.

Rovnako jednoduchá a najmä rýchla je aj samotná montáž, ktorá zaberie dvom osobám približne polhodinu času. Nemusíte uskutočňovať žiadne stavebné úpravy. Vystačíte si s prípojkou so silnejším ističom. A keďže je príkon infrasáun v rozmedzí 1,15 – 2,1 kW, na prevádzku stačí klasická 320 V zásuvka.

Kým kedysi mohla byť predstava vlastnej sauny v domácnosti znakom ťažko dosiahnuteľného luxusu, dnes to už ani zďaleka neplatí. Obstaranie vlastnej infrasauny nevyžaduje stavebné zmeny či špeciálne miestnosti a lacnejšie varianty vás nebudú stáť ani celý majetok.

Lokalita: Poradíme vám, ako si vybrať tú najlepšiu pri hľadaní vášho bývania

shutterstock

Hľadanie vysnívanej nehnuteľnosti môže byť beh na dlhé trate. No ak si vopred ujasníte všetky dôležité kritériá, bude to o niečo jednoduchšie. Poďme sa pozrieť, ako si ujasniť prvé kritérium a tým je lokalita.

Výber lokality podlieha množstvu otázok a odpovedí, ktoré sú dôležité k tomu, aby ste si lokalitu vybrali skutočne správne. Najlepšia lokalita nemusí predstavovať najluxusnejšie a najdrahšie katastrálne územie obce. Najlepšia lokalita predstavuje miesto, ktoré bude spĺňať vaše potreby a potreby vašej rodiny.

Myslite do budúcnosti

Na lokalite skutočne záleží. Vedeli ste o tom, že až 50 % z ceny nehnuteľnosti v znaleckom posudku sa odvíja od lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza? Je preto viac ako na mieste myslieť na jeho aktuálnu i budúcu hodnotu. Najlepšie je počítať s obdobím 10 rokov.

Čo všetko sa môže vo vašom živote za 10 rokov zmeniť? Uvažovali ste nad partnerom, potomkom, nad domácim zvieratkom, nad kúpou nového auta? Stačí len všetky vaše plány brať do úvahy pri výbere najlepšej lokality.

Pri výbere lokality sa nemusíte nutne vzdať svojich snov, len sa zamyslite nad každodennou realitou, ktorú zažívate.

 

Až 50 % z ceny nehnuteľnosti v znaleckom posudku sa odvíja od lokality.

Možno sa vám zdá, že lokalita s nádherným výhľadom na hory, vzdialená niekoľko kilometrov od „civilizácie“ je to najromantickejšie miesto pre vašu rodinu. No postupne zistíte, že keď vám doma bude chýbať káva, tak nemôžete len tak vybehnúť do obchodu, ale nasadnúť do auta a kvôli jednej káve prejsť pár kilometrov. Vzdialenosť pocítite aj pri dojazde do práce, školy, či záujmových krúžkov. Môže sa jednoducho stať, že zistíte, že väčšinu času trávite v aute.

Myslieť na budúcnosť sa skutočne oplatí. Ak ste si pre svoj život vybrali rozvíjajúce mesto, môžete siahnuť aj po stagnujúcej štvrti. Práve pri meste v ekonomickom rozmachu je veľký predpoklad, že sa zdanlivo neobľúbená štvrť stane veľmi žiadanou a rozvinutou oblasťou pre váš život.

sídlisko petržalka, bratislava
shutterstock

Aká je najlepšia lokalita práve pre vás?

Začneme najskôr vašimi osobnými potrebami a doplňme potreby vašej rodiny. Ujasnite si, čo skutočne od nového bývania vyžadujete z pohľadu lokality.

Odpovedajte si na tieto otázky:

 • Je v lokalite dostatok pracovných príležitostí? Prípadne, ako ďaleko to budem mať do svojej aktuálnej práce?
 • Je v danej lokalite dostatok kvalitných škôl a záujmových centier pre deti?
 • Aké sú v lokalite možnosti trávenia času pre deti aj dospelých?
 • Aký je v danej lokalite stav životného prostredia?
 • Aká je v lokalite infraštruktúra? (zameraná na dopravu, lekárov, obchody, internet, mobilný signál…)
 • Aká je v lokalite miera kriminality, budete sa cítiť bezpečne?

Blízka dostupnosť do práce

Vo svojej práci trávite takmer polovicu svojho života, ak nepočítame spánok, preto je otázka zameraná na dostupnosť pracovných príležitosti otázkou na mieste. Ak sa sťahujete v rámci jedného mesta, myslite vždy na vzdialenosť a najmä dostupnosť vášho pracoviska od vášho domu. Rozhodne nechcete svoj voľný čas tráviť v aute alebo dopravnom prostriedku viac, ako je to potrebné.

Možnosti vzdelania a trávenia voľného času

I keď aktuálne ešte nemáte deti alebo sú ešte veľmi malé, no v rozmedzí 3 – 10 rokov už bude pravdepodobne potrebné riešiť otázku kvalitného vzdelania pre vaše deti. Preto pri výbere lokality zvážte, či sú škôlky, školy v blízkosti a rovnako, či máte vy aj deti možnosti na voľnočasové aktivity.

Kvalitné životné prostredie

Každý z vás túži po čistom životnom prostredí v lokalite, kde sa rozhodne žiť. Ak vás láka ruch veľkomesta je veľmi pravdepodobné, že tu bude väčšie percento smogu ako v iných pokojnejších štvrtiach. Taktiež bývanie hneď vedľa frekventovanej cesty, či diaľnice nebude úplne ideálnym na vplyv životného prostredia. Dobré je sa zamyslieť aj nad vzdialenosťou skládok odpadu a priemyslových tovární.

Rozvinutá infraštruktúra

Každá štvrť je jedinečná, každý z vás má iný vkus a preto preferuje tak trochu iné špecifiká. Čo však potrebujeme všetci sú funkčná infraštruktúra. Dopravná, aby sme v dopravých prostriedkoch nestrácali zbytočne náš čas a financie. Polyfunkčná, ktorá myslí na blízkosť lekárskych ambulancií, dostatok obchodov, poštu a pod. A telekomunikačná, aby sme v danej oblasti nemali problém s pokrytím domáceho internetu a mobilného signálu.

Bezpečnosť a nízka kriminalita

Pri tejto otázke bude potrebné vychádzať najmä zo všeobecných tvrdení väčšiny obyvateľov mesta. Ľudia zväčša tvrdia o určitých lokalitách ako o bezpečných alebo naopak ako o nebezpečných štvrtiach. Nestavte vždy len na reči, niekedy zlé meno o určitou mieste ostáva po dlhé obdobie, i keď to už dávno nie je pravidlom. Kriminalitu si môžete preveriť aj cez štatistický úrad alebo na miestnej polícii.

Nenadhodnocujte ani nepodceňujte vaše potreby. Len za týchto okolností môžete skutočne nájsť najlepšiu lokalitu, ktorá bude spĺňať vaše aktuálne aj budúce potreby.