Nadčasový, originálny a šetrí životné prostredie. Takýto je vintage nábytok, ktorý nie je len pre milovníkov starožitností, ale nadchne aj zástancov moderného bývania. Čo je pre neho typické, a ako ním oživiť svoj domov?
Byť starým nestačí
Mnohí ľudia pripisujú slovnému spojeniu vintage nábytok iba prídavné meno starý. Nemalo by však ísť o výlučne technickú záležitosť, ale pri jeho výbere by ste sa mali zamerať aj na to, či konkrétny kus nábytku zodpovedá štýlu a prevedeniu danej doby, v ktorej sa objavil.
Siahajte po nábytku z masívneho dreva. Nevzdávajte sa ani vtedy, ak je trochu poškodený. Vintage nábytok môže zdvojnásobiť svoj potenciál práve tým, že ho premaľujete, vyleštíte a jednoducho obnovíte.
Všímajte si nálepky na nábytku, či iné známky, ktoré hovoria o výrobcovi. Skúste ich názov zadať do googlu, a možno aj vďaka tomu objavíte ďalšie inšpirácie.
Ak je vintage nábytok príliš poškodený, a vy nemáte žiadne zručnosti s čalúnením, či patinovaním, môžete sa obrátiť na ľudí, pre ktorých je reštaurovanie starých nábytkov hračka. Môžete však konkrétny kus nábytku celkom rozdeliť a využiť jeho súčasti niekde v dome.
Dáva domu unikátny vzhľad
Vintage nábytok sa v súčasnosti stáva unikátnym kusom, nie ako v dobe, keď bol masovo vyrábaný aj s ostatnými kusmi nábytku. Kedysi boli staré kusy nábytku všadeprítomné. Dnes sú nezvyčajné a dávajú priestoru osobitý štýl a individualitu.
Aj keď kategória vintage nábytok pokrýva rôzne obdobia a roky, môžete si vybrať jednu z nich a pretvoriť svoj domov na éru, ktorou ste sa inšpirovali.
Druhou možnosťou je kombinovať nábytok z rôznej dekády, spojiť miestnosť aj prostredníctvom formalít a doplnkov, a vytvoriť tak harmonický a koherentný vzhľad.
Môže byť vintage nábytok biely?
Ďalším úskalím pri rozhodovaní sa, aký by mal byť vintage nábytok, je farba. Odpoveď na túto otázku je jednoznačná. Áno, biela farba je v tomto smere viac než populárna.
Zároveň sa rôzny starý nábytok často zrenovuje práve tým, že sa natrie bielou farbou. Obľúbené patinovanie dáva nábytku druhú šancu, a vytvára z neho vintage nábytok.
Priateľský k rozpočtu
Jednou z výhod vintage nábytku je to, že je priateľský aj k rozpočtu. Za starší, používaný nábytok nemusíte platiť toľko, ako keby ste si kúpili nový. Navyše pri jeho používaní sa už veľakrát potvrdilo pravidlo – Staré, ale dobré.
Výhodný aj pre planétu Zem
Tým, že si kúpite alebo opravíte starší nábytok, podporujete aj planétu Zem. Trend udržateľnosti je totiž populárny aj v nábytkárskom priemysle.
Po praktických informáciách sa poďte pozrieť na to, aký vintage nábytok je do vašich izieb najvhodnejší.
Spálňa
Vintage nádych dosiahnete maličkosťou, akou je záhlavie postele. Môžete naň použiť staré dvere, rámy okien, a teda konkrétne vintage kusy nábytku, ktoré rozdelíte na menšie časti a vytvoríte miesto s príbehom.
Do spálne sú však ideálne aj vintage postele, ktoré aj s týmto prívlastkom kúpite v rôznych predajniach nábytku či eshopoch.
Okrem tohto netradičného prvku si do vintage spálne môžete zobrať aj staré nočné stolíky, skriňu, či bočné stolíky.
Obývačka
Zamerajte sa na maličkosti, akými sú kreslá, či pohovka. Aj najmenší detail vie z obývačky vytvoriť miesto plné vzácnych chvíľ práve prostredníctvom vintage nábytku.
Podobne je na tom stolík, nábytok, bar, či polička, ktoré tiež môžu niesť vintage nádych. Obývačka s týmito atribútmi dodáva priestoru pocit domova.
Kuchyňa
Milovníci tradícií sa vintage nábytkom v kuchyni určite nadchnú. Môžete v nej staviť na romantiku a orientovať sa na klasické drevo a biele farby.
Pri tvorbe vintage kuchyne nie je dôležitý len nábytok, ale aj doplnky, ktoré dajú celému priestoru punc elegancie.
Pokiaľ kuchyňu radi využívate na dlhé posedenia pri jedle, klasický okrúhly stôl, ktorý bol na výslní v 60. rokoch, bude skvelou voľbou vintage nábytku.
Kúpeľňa
Vintage nábytok do kúpeľne môžete ľahko získať zo starých šatníkov, komody, či baru, ktoré môžete použiť na bielizeň, či na úschovu iných potrieb.
Vhodné sú aj staré zrkadlá.
Vintage kúpeľňa miluje netradičné vane a umývadlá.
A veľa malých doplnkov, vďaka ktorým si túto miestnosť v dome zamilujete.
Vintage nábytok vytvorí z vášho bytu či domu útulné miesto na život. Pri jeho výbere sa môžete riadiť aj nasledujúcimi charakteristikami:
- Starý, ale dobrý
- Elegantný
- Pohodlný a praktický
- Drevený
- Patinovaný
- Miluje doplnky v neutrálnych (béžové, sivé, biele) a pastelových farbách (najmä jemné zelené, modré a ružové farby)
Obrázky: Pinterest.com
Ktorý retro nábytok by ste po starých rodičoch nemali vyhadzovať?
Dom vašich starých rodičov skrýva množstvo prekvapení.
Ak si myslíte, že nič v ňom už nevyužijete, tak sa určite mýlite. Práve dnes je veľmi populárne dávať starým veciam nový život a funkčne ich využiť v rôznych izbách vášho domu či bytu.
Ktorý retro nábytok po starých rodičoch by ste teda rozhodne nemali vyhadzovať?
Nebojte sa retro nábytok umiestniť v modernom dome
Prvé, čo vás možno napadlo, je to, či sa štýlovo starý nábytok hodí do moderného domu.
Prečo nie?
Vďaka rôznym retro kúskom nadobudne váš dom oživenie a okrem toho získa punc nevšednosti, romantiky, a zároveň z toho starého budete mať znova úžitok.
Špeciálne využitie majú všetky retro a starožitné nábytky zvlášť v rustikálnom, vidieckom, či provensálskom štýle bývania. Ktorý z nich si vyberiete, je teda na vás. My vám ponúkame tipy, ako tento retro nábytok v dome použiť.
Skrine a komody
Každá nevšedná spálňa obsahuje aspoň jeden retro kúsok. Môže byť práve v podobe skrine alebo komody.
Tieto staré môžete smelo natrieť, patinovať, dať im lesk, či použiť techniku krakelovania, ktorá na nich vytvorí popraskaný efekt.
Ak sú tieto retro kúsky nábytku zachovalé, nemusíte robiť nič, stačí ich len umiestniť na vhodné miesto a doladiť k nim zvyšné doplnky.
Kreslá a pohovky
Nový nádych a využitie môže zažiť aj kreslo a pohovka vášho dedka a babky. Ak sa vám nepáči ich poťah, pokojne ich môžete dať čalúnnikovi, aby ich opäť oživil a vy môžete ukázať svetu svoje dokonalé kúsky v obývačke.
Staré dvere
Páčia sa vám staré dvere?
Dajte si ich za svoju posteľ v spálni. Vytvoria vám starý antický nádych a zároveň premeníte niečo staré na skutočné umelecké dielo.
Stará knihovníčka
Našli ste starú knihovníčku bez kníh? Obnovte ju a vytvorte z nej malý bar, v ktorom budete mať po ruke alkohol, poháre či iné dôležité veci.
Zo starých kufrov nočný stolík
Staré kufre rozpovedia množstvo príbehov. Vedeli by ste si ich však predstaviť vedľa svojej postele ako nočný stolík?
Skúste to!
Tento vintage štýl si rýchlo obľúbite, a ani nebudete vedieť ako, a budete v starých veciach doslova namočený.
Starý sekretár ako bielizník
Pamätáte si staré sklenené sekretáre a kredence plné vecí, ktoré vaši starí rodičia dostali ako svadobný darček?
Tak si v nich predstavte všetky biele uteráky, župany, a ďalšiu bielizeň.
Celkom dobrý nápad, čo poviete?
Drevená truhlica ako stolík v obývačke
Pokiaľ ste našli tento zaujímavý kúsok v dome vašich starých rodičov, máte šťastie. Drevená truhlica vám môže poslúžiť ako stolík v obývačke. Tento obľúbený druh retro nábytku sa využíva väčšinou v anglickom vidieckom štýle, takže vintage nádych máte zaručený.
Stoličky, podnosy, hodiny
Ide už o skutočné maličkosti. No pokiaľ ich premaľujete, použijete patinovanie, a rôzne ďalšie techniky, prostredníctvom ktorých ožijú, zabezpečíte si dokonalý a štýlový domov.
Ďalšie doplnky
Aj starý kávovar, hrnček, šijací stroj, či dokonca kvetináče dokážu vynikajúco poslúžiť v každom dome. Ako doplnky, ktoré z neho vytvoria miesto príbehov.
Do hrnčeka môžete dať pokojne kytičku levandulí. Starý kávovar si môžete položiť na policu v kuchyni. Šijací stroj môže poslúžiť v chodbe na kvety.
Čo hovoríte na tieto nápady?
Stojan, či rebrík
Aj toto sú kúsky, ktoré budú zapadať do vašej predstavy. Stojan, ktorý možno slúžil na maľovanie môžete využiť na TV v obývačke.
Rebrík môžete použiť v spálni či v inej izbe na svoje spomienky, či kvety.
Každý retro nábytok je plný fantázie a unikátnych vlastností. Spája sa nám s tým, že to staré nemusí by hneď na vyhodenie, ale stačí trošku starostlivosti, či života, a stane sa z neho výnimočný kúsok, ktorý vám budú všetci závidieť.
Obrázky: Pinterest.com