Neutrálne tóny, drevené a kovové povrchy, užitočné predmety, a trochu priemyselný pach. Všetko to v sebe skrýva industriálny nábytok. Zoznámte sa s týmto rastúcim trendom typickým pridaním nedokončeného, surového vzhľadu. Industriálny dizajn si vás určite získa.
Nábytok – industriálny štýl
Čo ho najčastejšie definuje? Priemyselný vzhľad. Odkryté tehly, betón, trámy, či potrubia. Všetko to, čo by sa možno malo zakryť je odhalené. Súčasný industriálny štýl sa však spája s moderným estetickým dizajnom a spolu vytvárajú oku lahodiaci kontrast a nevšedný príbeh.
Ako zapojiť industriálny design do svojho bývania?
Môžete začať so stropom. Vystavte na obdiv rúrky, trámy a kanály. To, čo iné štýly skrývajú je skutočným podpisom pravého industriálneho štýlu. Týmto priemyselným prvkom pracujete aj na zachovaní histórie.
Industriálny štýl bývania vznikal aj tak, že z bývalých priemyselných budov sa stávali byty. A aj takto kreatívne sa v nich ponechali rôzne rúrky a stropy, a vdýchol sa im netradičný nádych.
Skvelý kontrast môžete v súčasnosti nadobudnúť pri bielych priestoroch. S odhalenými kovovými rúrkami potrubia v porovnaní s jasom steny a stropu bude váš priestor unikátny.
Drevo a kov
Industriálny nábytok je typický nádhernou textúrou zemitého dreva v kombinácii s hladkým a lesklým kovom. Tieto prvky však môžete pokojne rozšíriť o oceľ či chromové akcenty, ktoré môžete aplikovať napríklad na svietidlá v kuchyni.
Kov je prítomný nielen prostredníctvom rúrok a kanálov, ale jeho prítomnosťou môžete oživiť aj steny, či dvere.
Inšpirácia do kuchyne v tejto kombinácii môže byť vo forme dreveného stola a kovových stoličiek. Tieto prvky vytvoria nielen elegantný, ale aj moderný priestor.
Farba
Industriálny design je charakteristický neutrálnymi, teplými farbami. Výborne pracuje so šedou, či bielou. Ich rôzne odtiene pomáhajú vdýchnuť vizuálne teplo do priestoru ťažkých kovových súčastí.
Steny
Industriálny štýl ľahko prenesiete aj do stien. Pokryte ich tehlami, či rovno betónom. Týmto pútavým atribútom dosiahnete zaujímavú konverzáciu s priestorom, v ktorom vzniknú. Nebojte sa steny opotrebovať viac než sú a dosiahnuť tak dramatický aj moderný efekt.
Podlahy
Priemyselný pocit vo svojom domove môžete vylepšiť aj výberom podlahy. Najlepšou voľbu sú leštené betónové podlahy, ktoré predstavujú vynikajúce praktické, ale aj ekonomické možnosti.
Ak však túžite po kontraste, preferujte drevené alebo kamenné podlahy, ktoré prinesú do industriálneho priestoru trochu tepla.
Osvetlenie
V súčasnosti existuje celý rad možností osvetlenia industriálneho priestoru. Stojanové lampy a svietidlá s jemným vintage nádychom môžete používať v každej priemyselnej izbe svojho domu. Rovnako sú dobrou voľbou aj stropné svietidlá.
Pamätajte si však, že kovové, chromové a drevené materiály sú pre industriálne lampy a svietidlá najvhodnejšie.
Ich základnou vlastnosťou je jednoduchosť a praktickosť. Môžete ich použiť v každej miestnosti domu, a zapadajú do akéhokoľvek minimalistického priestoru. O funkčnosť je teda postarané.
V súčasnosti sú na trhu aj priamo nazývané industriálne lampy a svietidlá, ktoré nakúpite v slovenských eshopoch, či nábytkárstvach.
Industriálne doplnky
Možno ich máte doma aj vy. Akýkoľvek kúsok nábytku s kombináciou dreva a kovu zapadá do industriálneho štýlu. Tieto materiály sú veľmi obľúbené a vytvárajú nekonečné množstvo industriálnych doplnkov.
Môžete ich nájsť v jemnom vintage štýle, ale inšpirovať sa môžete aj skutočne starými až laboratórnymi kúskami.
Medzi obľúbené industriálne doplnky patria napríklad stoličky. Tie môžete nájsť vo vintage vzhľade, v ktorom sa preferuje drevený, opotrebovaný vzhľad a starý dizajn.
Ak chcete vystúpiť z davu, potom si vyberte do kuchyne skutočný industriálny doplnok v podobe oceľových kompaktných barových stoličiek.
Vytvorte si v obývačke bar v kombinácii dreva a kovu. Vytvoríte si tým vzhľad kaviarní zo začiatku 20. storočia.
Stropné, najlepšie starožitné retro svietidlá môžu taktiež fungovať v kuchyni ako skvelý industriálny doplnok.
Oživiť izbu v industriálnom štýle môžete aj formou nábytku. Najlepšie sú kovové skrine, alebo starý lekárenský nábytok, ktorý nájdete aj na starožitných trhoch.
Industriálny nábytok dnes môžete nájsť doslova aj u suseda. Ak nájdete tie správne materiály, vytvoríte si z domu skutočný skvost.
Aby ste nezabudli, prinášame vám aj menšie zhrnutie k tomu, čo je pre industriálny nábytok charakteristické:
- Kombinuje funkciu s formou
- Spája staré a nové prvky
- Je inšpirovaný staromódnymi továrňami a fabrikami
- Oslavuje remeselné spracovanie
- Hľadá tiež opätovné využitie materiálov, je teda skvelý aj z ekologického hľadiska
Obrázky: Pinterest.com
Ako vám vintage nábytok môže zútulniť bývanie: 23 inšpirácií

Nadčasový, originálny a šetrí životné prostredie. Takýto je vintage nábytok, ktorý nie je len pre milovníkov starožitností, ale nadchne aj zástancov moderného bývania. Čo je pre neho typické, a ako ním oživiť svoj domov?
Byť starým nestačí
Mnohí ľudia pripisujú slovnému spojeniu vintage nábytok iba prídavné meno starý. Nemalo by však ísť o výlučne technickú záležitosť, ale pri jeho výbere by ste sa mali zamerať aj na to, či konkrétny kus nábytku zodpovedá štýlu a prevedeniu danej doby, v ktorej sa objavil.
Siahajte po nábytku z masívneho dreva. Nevzdávajte sa ani vtedy, ak je trochu poškodený. Vintage nábytok môže zdvojnásobiť svoj potenciál práve tým, že ho premaľujete, vyleštíte a jednoducho obnovíte.
Všímajte si nálepky na nábytku, či iné známky, ktoré hovoria o výrobcovi. Skúste ich názov zadať do googlu, a možno aj vďaka tomu objavíte ďalšie inšpirácie.
Ak je vintage nábytok príliš poškodený, a vy nemáte žiadne zručnosti s čalúnením, či patinovaním, môžete sa obrátiť na ľudí, pre ktorých je reštaurovanie starých nábytkov hračka. Môžete však konkrétny kus nábytku celkom rozdeliť a využiť jeho súčasti niekde v dome.
Dáva domu unikátny vzhľad
Vintage nábytok sa v súčasnosti stáva unikátnym kusom, nie ako v dobe, keď bol masovo vyrábaný aj s ostatnými kusmi nábytku. Kedysi boli staré kusy nábytku všadeprítomné. Dnes sú nezvyčajné a dávajú priestoru osobitý štýl a individualitu.
Aj keď kategória vintage nábytok pokrýva rôzne obdobia a roky, môžete si vybrať jednu z nich a pretvoriť svoj domov na éru, ktorou ste sa inšpirovali.
Druhou možnosťou je kombinovať nábytok z rôznej dekády, spojiť miestnosť aj prostredníctvom formalít a doplnkov, a vytvoriť tak harmonický a koherentný vzhľad.
Môže byť vintage nábytok biely?
Ďalším úskalím pri rozhodovaní sa, aký by mal byť vintage nábytok, je farba. Odpoveď na túto otázku je jednoznačná. Áno, biela farba je v tomto smere viac než populárna.
Zároveň sa rôzny starý nábytok často zrenovuje práve tým, že sa natrie bielou farbou. Obľúbené patinovanie dáva nábytku druhú šancu, a vytvára z neho vintage nábytok.
Priateľský k rozpočtu
Jednou z výhod vintage nábytku je to, že je priateľský aj k rozpočtu. Za starší, používaný nábytok nemusíte platiť toľko, ako keby ste si kúpili nový. Navyše pri jeho používaní sa už veľakrát potvrdilo pravidlo – Staré, ale dobré.
Výhodný aj pre planétu Zem
Tým, že si kúpite alebo opravíte starší nábytok, podporujete aj planétu Zem. Trend udržateľnosti je totiž populárny aj v nábytkárskom priemysle.
Po praktických informáciách sa poďte pozrieť na to, aký vintage nábytok je do vašich izieb najvhodnejší.
Spálňa
Vintage nádych dosiahnete maličkosťou, akou je záhlavie postele. Môžete naň použiť staré dvere, rámy okien, a teda konkrétne vintage kusy nábytku, ktoré rozdelíte na menšie časti a vytvoríte miesto s príbehom.
Do spálne sú však ideálne aj vintage postele, ktoré aj s týmto prívlastkom kúpite v rôznych predajniach nábytku či eshopoch.
Okrem tohto netradičného prvku si do vintage spálne môžete zobrať aj staré nočné stolíky, skriňu, či bočné stolíky.
Obývačka
Zamerajte sa na maličkosti, akými sú kreslá, či pohovka. Aj najmenší detail vie z obývačky vytvoriť miesto plné vzácnych chvíľ práve prostredníctvom vintage nábytku.
Podobne je na tom stolík, nábytok, bar, či polička, ktoré tiež môžu niesť vintage nádych. Obývačka s týmito atribútmi dodáva priestoru pocit domova.
Kuchyňa
Milovníci tradícií sa vintage nábytkom v kuchyni určite nadchnú. Môžete v nej staviť na romantiku a orientovať sa na klasické drevo a biele farby.
Pri tvorbe vintage kuchyne nie je dôležitý len nábytok, ale aj doplnky, ktoré dajú celému priestoru punc elegancie.
Pokiaľ kuchyňu radi využívate na dlhé posedenia pri jedle, klasický okrúhly stôl, ktorý bol na výslní v 60. rokoch, bude skvelou voľbou vintage nábytku.
Kúpeľňa
Vintage nábytok do kúpeľne môžete ľahko získať zo starých šatníkov, komody, či baru, ktoré môžete použiť na bielizeň, či na úschovu iných potrieb.
Vhodné sú aj staré zrkadlá.
Vintage kúpeľňa miluje netradičné vane a umývadlá.
A veľa malých doplnkov, vďaka ktorým si túto miestnosť v dome zamilujete.
Vintage nábytok vytvorí z vášho bytu či domu útulné miesto na život. Pri jeho výbere sa môžete riadiť aj nasledujúcimi charakteristikami:
- Starý, ale dobrý
- Elegantný
- Pohodlný a praktický
- Drevený
- Patinovaný
- Miluje doplnky v neutrálnych (béžové, sivé, biele) a pastelových farbách (najmä jemné zelené, modré a ružové farby)
Obrázky: Pinterest.com