Lokalita: Poradíme vám, ako si vybrať tú najlepšiu pri hľadaní vášho bývania

shutterstock

Hľadanie vysnívanej nehnuteľnosti môže byť beh na dlhé trate. No ak si vopred ujasníte všetky dôležité kritériá, bude to o niečo jednoduchšie. Poďme sa pozrieť, ako si ujasniť prvé kritérium a tým je lokalita.

Výber lokality podlieha množstvu otázok a odpovedí, ktoré sú dôležité k tomu, aby ste si lokalitu vybrali skutočne správne. Najlepšia lokalita nemusí predstavovať najluxusnejšie a najdrahšie katastrálne územie obce. Najlepšia lokalita predstavuje miesto, ktoré bude spĺňať vaše potreby a potreby vašej rodiny.

Myslite do budúcnosti

Na lokalite skutočne záleží. Vedeli ste o tom, že až 50 % z ceny nehnuteľnosti v znaleckom posudku sa odvíja od lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza? Je preto viac ako na mieste myslieť na jeho aktuálnu i budúcu hodnotu. Najlepšie je počítať s obdobím 10 rokov.

Čo všetko sa môže vo vašom živote za 10 rokov zmeniť? Uvažovali ste nad partnerom, potomkom, nad domácim zvieratkom, nad kúpou nového auta? Stačí len všetky vaše plány brať do úvahy pri výbere najlepšej lokality.

Pri výbere lokality sa nemusíte nutne vzdať svojich snov, len sa zamyslite nad každodennou realitou, ktorú zažívate.

 

Až 50 % z ceny nehnuteľnosti v znaleckom posudku sa odvíja od lokality.

Možno sa vám zdá, že lokalita s nádherným výhľadom na hory, vzdialená niekoľko kilometrov od “civilizácie” je to najromantickejšie miesto pre vašu rodinu. No postupne zistíte, že keď vám doma bude chýbať káva, tak nemôžete len tak vybehnúť do obchodu, ale nasadnúť do auta a kvôli jednej káve prejsť pár kilometrov. Vzdialenosť pocítite aj pri dojazde do práce, školy, či záujmových krúžkov. Môže sa jednoducho stať, že zistíte, že väčšinu času trávite v aute.

Myslieť na budúcnosť sa skutočne oplatí. Ak ste si pre svoj život vybrali rozvíjajúce mesto, môžete siahnuť aj po stagnujúcej štvrti. Práve pri meste v ekonomickom rozmachu je veľký predpoklad, že sa zdanlivo neobľúbená štvrť stane veľmi žiadanou a rozvinutou oblasťou pre váš život.

sídlisko petržalka, bratislava
shutterstock

Aká je najlepšia lokalita práve pre vás?

Začneme najskôr vašimi osobnými potrebami a doplňme potreby vašej rodiny. Ujasnite si, čo skutočne od nového bývania vyžadujete z pohľadu lokality.

Odpovedajte si na tieto otázky:

  • Je v lokalite dostatok pracovných príležitostí? Prípadne, ako ďaleko to budem mať do svojej aktuálnej práce?
  • Je v danej lokalite dostatok kvalitných škôl a záujmových centier pre deti?
  • Aké sú v lokalite možnosti trávenia času pre deti aj dospelých?
  • Aký je v danej lokalite stav životného prostredia?
  • Aká je v lokalite infraštruktúra? (zameraná na dopravu, lekárov, obchody, internet, mobilný signál…)
  • Aká je v lokalite miera kriminality, budete sa cítiť bezpečne?

Blízka dostupnosť do práce

Vo svojej práci trávite takmer polovicu svojho života, ak nepočítame spánok, preto je otázka zameraná na dostupnosť pracovných príležitosti otázkou na mieste. Ak sa sťahujete v rámci jedného mesta, myslite vždy na vzdialenosť a najmä dostupnosť vášho pracoviska od vášho domu. Rozhodne nechcete svoj voľný čas tráviť v aute alebo dopravnom prostriedku viac, ako je to potrebné.

Možnosti vzdelania a trávenia voľného času

I keď aktuálne ešte nemáte deti alebo sú ešte veľmi malé, no v rozmedzí 3 – 10 rokov už bude pravdepodobne potrebné riešiť otázku kvalitného vzdelania pre vaše deti. Preto pri výbere lokality zvážte, či sú škôlky, školy v blízkosti a rovnako, či máte vy aj deti možnosti na voľnočasové aktivity.

Kvalitné životné prostredie

Každý z vás túži po čistom životnom prostredí v lokalite, kde sa rozhodne žiť. Ak vás láka ruch veľkomesta je veľmi pravdepodobné, že tu bude väčšie percento smogu ako v iných pokojnejších štvrtiach. Taktiež bývanie hneď vedľa frekventovanej cesty, či diaľnice nebude úplne ideálnym na vplyv životného prostredia. Dobré je sa zamyslieť aj nad vzdialenosťou skládok odpadu a priemyslových tovární.

Rozvinutá infraštruktúra

Každá štvrť je jedinečná, každý z vás má iný vkus a preto preferuje tak trochu iné špecifiká. Čo však potrebujeme všetci sú funkčná infraštruktúra. Dopravná, aby sme v dopravých prostriedkoch nestrácali zbytočne náš čas a financie. Polyfunkčná, ktorá myslí na blízkosť lekárskych ambulancií, dostatok obchodov, poštu a pod. A telekomunikačná, aby sme v danej oblasti nemali problém s pokrytím domáceho internetu a mobilného signálu.

Bezpečnosť a nízka kriminalita

Pri tejto otázke bude potrebné vychádzať najmä zo všeobecných tvrdení väčšiny obyvateľov mesta. Ľudia zväčša tvrdia o určitých lokalitách ako o bezpečných alebo naopak ako o nebezpečných štvrtiach. Nestavte vždy len na reči, niekedy zlé meno o určitou mieste ostáva po dlhé obdobie, i keď to už dávno nie je pravidlom. Kriminalitu si môžete preveriť aj cez štatistický úrad alebo na miestnej polícii.

Nenadhodnocujte ani nepodceňujte vaše potreby. Len za týchto okolností môžete skutočne nájsť najlepšiu lokalitu, ktorá bude spĺňať vaše aktuálne aj budúce potreby.

Je lepšie kúpiť si spoločné bývanie pred svadbou alebo ako manželia?

shutterstock

Neviete čo skôr? Či najprv svadba a potom bývanie alebo naopak?

Zistite odpovede na základné otázky a rozhodnite sa.

Tak ako aj svadba aj kúpa nehnuteľnosti predstavujú investície, ktoré vám zmenia život. Veľmi často ich riešime krátko po sebe. Otázkou však ostáva, v akom poradí.

Ako budete riešiť financovanie kúpy?

Peniaze bývajú jablkom sváru v mnohých manželstvách a vzťahoch. Pri spôsobe financovania je potrebné mať jasno v tom, kto akou sumou prispieva na kúpu nehnuteľnosti či kúpu zariadenia. Ak financovanie prebieha prostredníctvom hypotekárneho úveru, treba si určiť, či bude úver čerpaný spoločne alebo sa bude viazať na jedného z páru.

Dôvera zohráva prím

Aj keď láske veríme nadovšetko, niekedy sa poistka predsa len zíde. Ideálne v podobe zmluvy, ktorá bude upravovať spolupodielníctvo na vlastníctve kupovanej nehnuteľnosti. Pre jasne právne vymedzenie vlastníckych vzťahov a majetku, ktorý bol nadobudnutý a investovaný do kúpy nemusíte čakať do svadby.

Samozrejme, ak si na zmluvy nepotrpíte a jednoducho vzťah nechcete zatieniť formalitou, akou je, nemusíte ju riešiť. Je to na vašom spoločnom rozhodnutí. Tak či onak, aj v prípade vstupu do zväzku manželského, sa partneri môžu rozhodnúť uzavrieť predmanželskú zmluvu.

Rozvody sa stali bežnou záležitosťou aj u nás, a tak je normálne, že ľudia hľadajú zadné a bezpečné dvierka. Všetko pomerne úzko súvisí s vašim postojom k inštitúcii svadby, vašim životným hodnotám, vzájomnej dôvere či hĺbke vášho vzťahu.

svadobný pár ruky s obrúčkami
shutterstock

Kto bude riešiť formality?

Dôležitým krokom je aj jasno vo veci platiteľa budúceho poistenia bytu, platenia poplatkov a rozdelenia mesačného rozpočtu. Ak pred svadbou spolu nebývate je jasné, že situácia sa kúpou bytu zmení a budete musieť znášať výdavky, o ktorých ste predtým netušili. Na polovicu alebo podľa dohody. Svadba bude už len formálnym z oficiálnením vášho vzťahu.

Naopak, ak uprednostníte svadbu, bývanie nadobudnuté po svadbe bude vaším spoločným majetkom. Avšak, dbajte na to, že ak vám záleží na poistke a budete investovať vaše zdroje, ktoré ste nadobudli pred svadbou, poistka vám možno uľahčí budúcnosť.

Ak však už spolu bývate, kúpou vlastného bytu alebo svadbou a kúpou vlastného bytu sa pre vás nič nemení. Teda, okrem pocitu spokojnosti. Pretože, vlastné je holt vaše.